'7>(Jaten£elie& Welk type tuin past bij u? Test uzelf. een echte tuingenieter een familietuin- gebruiker een echte sociale tuinier een meer individualistische tuinliefhebber een amateur tuinder Tijd voor de hortensia's. een tuinbezitter tegen wil en dank Zomer: intens genieten van de tuin! De tuin, je tweede thuis. Een zomerse tuin, gezellig buiten met veel groen en sfeer. Een lekkere leefruimte in de buitenlucht, die helemaal aan uw eigen persoonlijke wensen beantwoordt. Wie over een tuin beschikt, heeft bepaalde verwachtingen. De eisen die aan een tuin worden gesteld, verschillen sterk. We noemen er een aantal. Wellicht dat u zich in een of meerdere omschrijvingen herkent. PAGINA 12 UITKIJKPOST-9 JUNI jfcf WmÊmli' Let bij de aanschaf van vaste planten op de kwaliteit. Tegenwoordig worden ze het hele jaar door in pot verkocht. Dat heeft het grote voordeel dat u ze in bloei koopt. Dat maakt het combineren een stuk gemakkelijker! U kunt ze de hele zomer door planten. In periodes van droogte moet u vanzelfsprekend 's avonds wel de redden de engel spelen. Geef de pas geplante planten ruimschoots water, dan slaan ze zich er wel doorheen. De fleurigste bloeiers in een zomertuin zijn de vaste planten. Jaar in jaar uit brengen ze kleur in uw border. Wie een beetje de ruimte "heeft voor een echte vasteplantenborder kan de mooiste combinaties maken. Niet alleen de bloemkleur en de bloeitijd spelen dan een rol. Ook de hoogte en de vorm van de planten bepalen het uiteindelijke beeld van de border. Met name de hoge soorten vor men een kleurig decor voor de kleinere vaste planten op de voorgrond. Wij noemen een aantal vaste planten van formaat. Wie de moeite neemt om naar het tuincentrum te gaan, ziet er nog veel meer; in bloei wel te verstaan! Anemonen (Anemone x hybrida) bloeien in roze, rode, paarse en witte kleuren, met hun prachtige enkele en halfgevulde bloe men. Van die bloemen kunt u vanaf augustus tot ver in oktober genieten. Zet anemonen in de zon of de halfschaduw, dan doen ze het best. Monnikskappen (Aconitum) zijn er in tientallen soorten en cultivars. Deze plan ten lenen zich bij uitstek voor plekken in halfschaduw tot schaduw. De bloemen hebben prachtige vaak bijna aquarel-ach- tige kleuren (veel blauw en blauw met wit, maar ook geel, wit en roze). U kunt er naar hartelust van snijden. Ze worden wel 1,5 m hoog. Monnikskappen houden van iets vochtige grond. Riddersporen (Delphinium) zijn echte zonaanbidders, die van voedzame grond houden. Sommige riddersporen zoals de Pacific Giant-hybriden bereiken met hun geweldige bloemtrossen gemakkelijk een hoogte van 1,5 m. Die bloemtrossen ziet u van juni tot ver in september. Ze zijn er manden of netten en zet die op de vijverbo dem. Waterlelies zijn er in verschillende fraaie kleuren, zoals wit, roze, rood, geel, koperkleurig. Voor u is het bezig zijn in de tuin pure ont spanning. U besteedt er graag tijd aan, want u houdt van mooie borders met heesters en vaste planten. De veelheid aan kleuren en geuren die al die planten bieden, spreken u enorm aan. Aan comfortabel en gezellig zit ten hecht u veel waarde. U geeft daarom graag wat meer uit voor goede tuinstoelen. Omdat u goed kunt tuinieren, gebruikt u vooral kwaliteitsgereedschap dat lang mee gaat. U kiest de beste planten voor uw tuin uit. Een pad of terras maakt u desnoods zelf. Ook voor het plaatsen van een schutting draait u uw hand niet om, laat staan voor het gewone tuinonderhoud. Ze zijn de trots van iedere vijverbezitter: prachtig bloeiende waterlelies. Er zijn mini- rassen die zelfs al in 30 cm diep water kun nen groeien. De witte Nymphaea 'Pygmaea Alba' is ook leuk in een kleine kuip op uw terras of balkon. Andere soorten hebben meer 'diepgang' nodig. Die plant u bij voor keur in water dat 80 tot 150 cm diep is. Hoe diep u uw waterlelies moet planten, staat aangegeven op het etiket. Plant ze in vijver- in veel tinten blauw. Riddersporen kun nen echter ook wit of roze zijn. Er zijn zelfs dubbelkleuren. Delphinium zorgt voor een indrukwekkend kleurenspektakel in de border. Wel goed steunen, want de machtige bloeistengels zijn erg windge voelig. Zilverkaarsen (Cimicifuga) zijn hele sierlij ke planten die het best groeien in een iets vochtige, humusrijke grond. Ze doen het goed in de zon en in de halfschaduw. De verschillende soorten worden 100-150 cm hoog. De meeste hebben grote trossen roomwitte tot zuiverwitte bloemen. Ze bloeien wekenlang ergens tussen juli en november. Dat verschilt per variëteit. Het zijn allemaal geweldige snijbloemen. Kogeldistels (Echinops) staan graag wat droog. Ze bloeien met opvallende blauwe bolle bloemschermen van juni tot sep tember. Het zijn heel decoratieve planten die niet tot de distels, maar tot de asters behoren. Uw tuin is echt een privé-paradijsje. U houdt van verschillende 'wereldjes' in uw tuin: een mooie vijver met waterlelies om rustig bij te kijken, een rotstuin om stil van te worden, een fraai opgesteld tuinbeeld om te bewonderen en een fraai vormgegeven zonnewijzer die u de tijd vertelt. In uw tuin zijn op verschillende plekken zitjes. Planten die een exotische sfeer weergeven of planten die een sterk natuurgevoel geven, zijn heel belangrijk voor u. Uw tuin moet ruimte bieden voor het hele gezin. Privacy is daarbij heel belangrijk. Tuinieren is niet echt uw hobby, maar u maakt wel intensief gebruik van de tuin. U vindt de sfeer in de tuin wat minder belang rijk, als ieder lid van het gezin er maar kan doen en laten wat die wil. Uw tuin moet gemakkelijk zijn ingericht, met een speelga- zon, een ruim terras en goede tuinmeubelen. Hobby's moeten er hun plek kunnen krij gen. Voor kinderen en hun speeltoestellen is altijd plaats. Een fervente tuinier bent u niet. Het is dat het moet. Voor u is bijvoor beeld een automatische sproei-installatie met sproeicomputer perfect. Die kan zelfs 's nachts sproeien, als iedereen slaapt. U en uw gezin hebben er dan overdag geen last van. Dat bespaart nog water ook, omdat het 's nachts minder verdampt. Gezellige (tuin)contacten met de buren zijn erg belangrijk voor u. De tuin moet liefst een beetje open zijn, zodat u kunt meeleven met wat er in de omgeving gebeurt. Voor u geen hoge schuttingen die alles afsluiten. Gezellige lage hekjes, met planten begroeide trellis (lattenschermen) en losse heesterha gen staan bij u hoog genoteerd. Eigenlijk zou u het liefst een gemeenschappelijke tuin willen hebben met buren waarmee u goed kunt opschieten. U vindt het wel prettig om een beetje 'met plantjes te hobbyen'. U maakt het graag gezellig in de tuin met leuke decoraties, beelden, een grote tuinta fel, lekker veel stoelen, een barbecue en een sfeervolle tuinverlichting. Een vuurkorf zorgt in de wat killere avonden voor warmte in de tuin. Van alle groepen tuinbezitters brengt u de meeste tijd actief in de tuin door. U besteedt veel tijd aan de verzorging van planten en geniet daarvan. U krijgt er bovendien veel voor terug: zelf gekweekte, gezonde groen ten, fruit, kruiden en snijbloemen. De plan ten zijn in uw tuin het meest belangrijk en u gebruikt bij voorkeur milieuvriendelijke meststoffen en bestrijdingsmiddelen. U weet een leuk tuinhuisje, een mooi gazon en goed gereedschap zeer te waarderen. Iedereen kent de enorm populaire boeren- hortensia met zijn bolle bloemen. Wetenschappelijk heten hortensia's trou wens Hydrangea. De boerenbol heet Hydrangea macrophylla. Een totaal andere soort is de weelderige pluimhortensia (Hydrangea paniculata) met zijn enorme witte bloempluimen. Een aantal variëteiten kunnen het best in ieder voorjaar tot kort boven de grond wor- den ingekort. Ze bloeien 's zomers aan de nieuwe takken die ze na het snoeien vor men. Andere hortensia's maken hun bloem knoppen al in het jaar daarvoor. Wie dan in het voorjaar de hortensia kortwiekt, knipt gelijk ook die knoppen weg. Dat betekent een zomer zonder bloemen. Laat u daarom bij de aankoop van een hortensia adviseren door de vakman. De bekende klimhortensia (Hydrangea anomala petiolaris) hecht zich met worteltjes vast aan de muur. Hij bloeit met grote witte schermbloemen, zelfs in de schaduw. Het is een prachtig bloeiende klimmer, die het ook goed doet tegen de noordgevel van uw huis. Gelukkig biedt het tuincentrum genoeg uit stekende materialen en probleemloze plan ten om een vrijwel onderhoudsarme, maar toch leuke tuin te maken. Die tuin heeft veel bodembedekkers tegen onkruidgroei. Naar de bestrating en tuinafscheidingen hoeft u bij wijze van spreken nooit meer om te kijken. U bent: Zomer Tuin Is lioog en 'I bloei!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 12