Glaszegels en noppenbeker opgegraven Verltoopplmen Archeologische vondsten op Ter Coulster Uitmarkt start Heilooër verenigingsseizoen HSV-AZ Staatscircus van Moskou met eersteklas programma HSV kijkt uit naar AZ i BORDEN ROEKMAN i BÓKMA Dé Hy^heekwinkel ZAALVOETBAL NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN dinsdag 12 september C. HACHMANG Nieuwbouw of bestaande bouw Dé Hypotheekwinkel heeft er dé hypotheek voor! Redactieacquisitie en administratie: 6 SEPTEMBER 2000 oJU j) Drukkerij uitkijkpost bv 65e JAARGANG NO. 36 VRIJDAG 8SEPT SPORTHAL 't VENNEWATER 20.40 uur HEREN 1 Tendenz start nieuwe seizoen Frédérique Spigt in Buk Buk Het Zwanenwater Gevonden voorwerpen Makelaar sinds 1933 www.vanderborden.nl www.vosmakelaardii.nl INSTALLATIEBEDRIJF -Badkamerinstallatie Droonecampstraat 13 - Centrale verwarming 1851 TH Heiloo - Dakbedekking Telefoon 072-533 50 85 - Loodgieterswerk Werkplaats: Holleweg 19 Kennemerstraatweg 125-1851 BC-HEILOO tel. 072 5320322 De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Nieuw nummer Rodi verspreiding bv) 8 De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 20.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 83 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden k aanzienlijk lagere mm-prijzen. F* verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! ROLFF/ KEUKENS RSGROEP Kennemerstraatweg 129 te Heiloo tel.: 072 5335330 'Met 4 kantoren actiefin de regio! (Alkmaar (2), Heiloo en Heerh ugowaa rd) HEILOO - Voor velen betekent 'gra ven in het verleden' doorgaans niet meer of minder dan het onderzoeken van het eigen, min of meer bekende verleden. Voor de leden van de Hei- looër werkgroep van de Stichting Regionale Archeologie Baduhenna gaat het graven letterlijk op: zij zoeken in de bodem naar sporen uit het verle den. Anderhalve week terug werd bij werkzaamheden rond de boerderij op het landgoed Ter Coulster een aantal bijzondere voorwerpen naar boven gehaald. Enkele weken eerder werd al een deel van de westelijke muur bloot gelegd van het vroegere kasteel Ter Coulster, dat aan het einde van de 18de eeuw werd gesloopt. De huidige boer derij is op de fundamenten van dit kas teel gebouwd. Een klein stukje locale geschiedenis. Een paar jaar geleden werd uitgebreid stilgestaan bij het feit dat Heiloo min stens dertien en vrij zeker veel meer eeuwen historie heeft. In al die honder den jaren lijkt het bestaan van het kas teel Ter Coulster maar een fractie. Het werd waarschijnlijk voor het eerst opgebouwd in de veertiende eeuw, in 1517 door de Gelderse Friezen platge walst - ze staken overigens ook Alk maar in brand - en kort daarna toch weer opgebouwd. Theophilus van Cats De eigenaren wisselden elkaar regel matig af tot het jaar 1622. Na een uit spraak door de toenmalige Hoge Raad werd onder andere Ter Coulster toege wezen aan de familie Van Cats, afkom stig uit Zeeland. Theophilus van Cats verbouwde het kasteel grondig. Hij werd opgevolgd door een flink aantal lieden uit de Van Cats-familie, maar toen er in 1775 geen mannelijke erfge naam meer te vinden was, werd het landgoed verkocht. De belangrijkste vondst was een aantal glaszegels met daarop het familiewa pen van de hoog in aanzien staande familie Van Cats - onder meer gelieerd aan de familie Van Nassau. Een welge stelde familie ook, want alleen de wer kelijk rijken konden het zich veroorlo ven om hun familiewapen in wijnfles sen te laten zetten. Het is uit boeken en andere documenten bekend dat de familie Van Cats het kasteel Ter Coul ster bewoonde van 1622 tot 1784. De glaszegels vormen daar nu ook een tastbaar bewijs voor. Overigens, het huidige wapen van Heiloo is voor een belangrijk deel gebaseerd op dat van de Frédérique Spigt. familie Van Cats, die in het verleden Heiloo, Oesdom en Ter Coulster be heerden. Monumentendag Door de archeologische werkgroep zijn monsters genomen van de rioolresten. Deze restanten kunnen veel informatie verschaffen over het consumptiegedrag van de vroegere Heïlooënaars. Maar daarvoor is eerst archeo-biologisch on derzoek nodig, een kostbare aangele genheid, waarvoor de Heilooër werk groep momenteel de financiering pro beert rond te krijgen met behulp van subsidies. Op die resultaten zullen be langstellenden nog even moeten wach ten. Maar een deel van de vondsten, zoals het glaswerk, zandstenen bouwfrag- menten en een sluitsteen van de vroe gere kasteelpoort, worden tijdens de open monumentendag aanstaande za terdag (9 september) getoond in twee extra vitrines in de expositieruimte van de Stichting Baduhenna op het terrein van GGZ Willibrord aan de Kenne merstraatweg te Heiloo. De vondsten zijn tevens te zien in Ter Coulster zelf tijdens de open dag in het kader van de manifestatie 'Een andere kijk op het landschap' op 16 september. (JH) Het wapen van de familie Van Catsaangebracht op wijnflessen in de 17de eeuw. De noppenbeker stamt uit de periode 1625-1675. (Fotostudio Starfield) Het gewelf zoals dat in eerste instantie werd aangetroffen: de af- valresten zitten onder het grondwa ter. Het kwam in handen van meester steenhouwer Willem Bekker uit Alkmaar, die een andere bestemming wist voor het bouwmateriaal: in 1788 was er van het kasteel niet veel meer over. In de 19de eeuw werden diverse, nieuwe bouwwerken op de plaats van het vroegere kasteel neergezet, met als slotstuk rond ,1890 de boerderij die er tegenwoordig nog steedp staat. (Uitge breide informatie over Ter Coulster is te vinden in: Heiloo door de jaren heen Henk Oostendorp, Drukkerij Uitkijk post, 1994.) De archeologische werkgroep werd getipt door een van de bewoners van die boerderij. Er werden nieuwe leidin gen aangelegd, waarbij tijdens het gra ven oude fundamenten werden aange troffen. Na de kasteelmuur en -gracht (in juli) ging het ditmaal om onder meer een waterput en een nog goed intact, op afschot gemetseld gewelf. Dit gewelf is dertien meter lang en na onderzoek werd vastgesteld dat het diende om afval vanuit het kasteel naar de gracht af te voeren. Je zou het in modern Nederlands een riool noemen. Bijzondere objecten Op de bodem van het gewelf, dat op eikenhouten planken opgemetseld was, werden afvalresten gevonden. Heel voorzichtig werden deze met troffels verzameld, waarna het de afgelopen week gespoeld en gezeefd kon worden. Daarbij werden bijzondere objecten gevonden. Naast zes complete wijnflessen vonden de amateur-archeologen ook drinkgla zen. De restanten van de voeten tonen aan dat het om chic glaswerk gaat, een kasteel waardig, mag je zeggen. Bij voorbeeld een zogenaamde noppenbe ker, gemaakt tussen 1625 en 1675, werd bijna compleet tussen het vuil vandaan gehaald. Onder andere door dit glas kan vastgesteld worden dat het riool dateert uit de periode vanaf 1600. Nadat het grondwater was wegge werkt, werd ruim twee kubieke me ter grond uit het gewelf gehaald. HEILOO - De zomervakantie is weer ten einde en dat betekent ook dat aller lei clubs, verenigingen en instellingen weer met frisse moed beginnen aan een sprankelend nieuw seizoen. Voor de zesde keer wordt het nieuwe culturele, educatieve en sportieve seizoen in Hei loo geopend door de Uitmarkt Heiloo. Het evenement wordt dit jaar gehou den op zaterdag 9 september van 11.00 tot 16.00 uur in en rond de bibliotheek en winkelcentrum 't Hoekstuk aan Het Malevoort, met een recordaantal van 53 deelnemers. Inmiddels is het een beetje een traditie geworden om de Uitmarkt te laten ope nen door een bekende Nederlander. Deze keer zal acteur Henk van Ulsen die taak op zich nemen. Daarnaast is er nog een groot aantal uitvoeringen, optredens en demonstraties. Een aantal deelnemers aan de markt heeft specia le aanbiedingen, zoals de bibliotheek (voordelig lidmaatschap en half-gel- dactie voor het lenen van materialen waarvoor een vergoeding verschuldigd is). In verband met de Uitmarkt zijn vanaf vrijdag 8 september 18.00 uur de par keerplaatsen voor de bibliotheek aan Het Malevoort niet meer beschikbaar. Op zaterdag 9 september is Het Ma levoort tussen 9.00 en 17.00 uur afgezet voor auto's, en ook bussen worden om geleid. t Uitmarkt-pagina's Wie wil weten wat er allemaal te zien en te doen is op deze zesde Uitmarkt, kan de speciale Uitmarkt-pagina's raadplegen die in de Uitkijkpost yan deze week zijn opgenomen. (Op het laatste moment zijn aan het program ma de Alkmaarse straatzanger Bertje Doperwtje en een portrettekenaar toe gevoegd.) Tevens presenteert een groot aantal deelnemers zich hierin op pa pier, zodat u zich alvast een beeld kunt vormen over het brede aanbod op cul tureel, educatief en sportief gebied in Heiloo en directe omgeving. Het metselwerk van het gewelf bleek nog in zeer goede staat te verkeren. Henk van Ulsen. HEILOO - Vrijdag 8 september opent Tendenz de deuren met een danceparty voor jongeren van 12 tót 16 jaar. Op deze avond worden de nieuwste hits gedraaid, staat de voetbaltafel klaar om bespeeld te worden of kun je gezellig kletsen met vrienden en vriendinnen en nieuwe mensen leren kennen. Elke vrijdagavond is Tendenz geopend van 20.00 tot 23.00 uur voor 12 tot en met 15-jarigen. De entree is f 1,50, met pasje f 1,-. Een pas is gratis verkrijgbaar aan de kassa. Voor de groepen 8 van de basisscholen organiseert Tendenz een keer in de drie weken de topdiscoavonden Basedance. De eerste Basedance is op zaterdag 23 september van 19,30 tot 22.00 uur. Tendenz is vanaf 13 september elke woensdag- en donderdagmiddag open van 15.00 tot 17.00 uur. Je kunt dan lek ker kletsen, spelletjes en creatieve acti viteiten doen, tafelvoetballen, dansen, hitkranten lezen en gratis een kopje thee drinken. Elke woensdag van de maand draait er een film. Tendenz is alcohol- en rookvrij. Tendenz is te vin den aan de Pastoor van Muijenweg 12 te Heiloo, tel. 072-5321069. REGIO - Wilt u meedoen met een gezellige werkdag in de natuur? Op zaterdag 9 september is er om 10.00 uur een werkdag in het Zwanenwater. Om het terrein een gevarieerde begroeiing te laten behouden, moet elk jaar de berken- en wilgenopslag worden weg gehaald. Onder leiding van medewer kers van de Vereniging Natuurmonu menten kunt u meehelpen. Aanmelden kan bij M. Troost-Polet, tel. 072- 5744866. HEILOO - Na een geslaagd openings weekend zal zaterdag de eerste grote klapper van het Buk-najaar op het pro gramma staan. Niemand minder dan de 'I've got the Bullets' zangeres Fré dérique Spigt zal een zeer speciaal op treden geven in het café van Buk Buk. De zaal gaat open om 21.00 uur en de entree is 10 gulden. Vrijdag wordt dit optreden voorafgegaan door een bij zonder dance-night met huis-dj Sophie. Frédérique Spigt zal een akoestisch op treden verzorgen. Werden eerst de rockgitaren van The Bullets vervangen door een heus strijkkwartet, nu zingt Frédérique op haar laatst cd 'Engel' in haar moerstaal. De aanzet tot deze laatste stap werd vorig jaar gegeven toen zij op verzoek van Huub van der Lubbe (De Dijk) meedeed aan het Nationaal Songfestival met een liedje van zijn hand. Stoer, smekend, lief en link voert Fré dérique haar toehoorder mee in de diepste spelonken van de menselijke ziel. Op het podium gaat de soul van Frédérique Spigt zo mogelijk nog die per dan op de cd. Gezocht of vlak is het geen moment, omdat zij elk woord dat ze zingt meent. De integere muzikan tenuitstraling van Frédérique Spigt en het mooie arrangement met accordeon en viool laten zien en horen hoe gaaf muziek en tekst hier samengaan. aanvang 18:45 sportpark Bayershofïweg aankondiging aangeboden door: MAKELAARS Sc TAXATEURS ONROEREND GOED HEILOO - In het eerste team van HSV begint het zo langzamerhand al aardig te kriebelen. Op dinsdag 12 september namelijk staat de wedstrijd tegen het eerste elftal van AZ op de agenda. De aftrap is om 18.45 uur en trainer Ron van Aanholt is er in gedachten al aardig mee bezig. ,.Ik wil voorop stellen dat de competi tiewedstrijd op zondag 10 september thuis tegen Kolping Boys belangrijker is, omdat een goede start van de com petitie zo verschrikkelijk belangrijk is voor het verdere verloop van de com petitie. Maar anderzijds is het voor een amateur-voetbaliër geweldig om te spe len tegen een ploeg uit de eredivisie. Dat wil je al je spelers wel mee laten maken." Over de opstelling wil Van Aanholt het volgende al wel kwijt. ,,Ik ben zeker van plan om 16 a 18 spelers te gebrui ken, zodat zoveel mogelijk spelers kun nen zeggen dat ze die wedstrijd hebben gespeeld. Verder staat voor mij fair play voorop. Want willen we zo'n wedstrijd nog eens binnen halen, dan moet AZ Heiloo dinsdag zonder blessures verla ten. Ik geloof dat ze de zondag erna Ajax thuis ontvangen. Dus wat dat betreft wil HSV niets op zijn geweten hebben." De trainer hoopt vooral op een leuke wedstrijd waarin HSV ook een doelpuntje kan meepikken en kan laten zien wat het voorstelt. Kaarten a f 7,50 (die tevens loten zijn met als hoofdprijs een vliegreis voor twee personen naar Barcelona inclusief toegangskaarten voor de wedstrijd Barcelona-Real Madrid) zijn tot en met maandag 11 september te koop op de volgende adressen: Intersport Mega- store, Winkelcentrum Noorder Arcade, Alkmaar; Sporthuis Helling, Raadhuisweg 14, Heiloo; Sporthuis Johan Jansen, Ken nemerstraatweg 113, Heiloo; Clubhuis HSV, Bayershoffweg/de Omloop, Hei loo. De jeugd tot 1.50 meter heeft gratis toegang. HEILOO - Het Staatscircus van Mos kou, zo begint het persbericht, is wereldberoemd omwille van zijn ver nieuwende aanpak van diverse circus disciplines en houdt er steeds aan alleen de beste internationale artiesten aan het publiek voor te stellen. Hier staat het echte circus nog centraal, met allerlei dierennummers, hoogwaardige acrobatiek en humoristische clovyns die wel degelijk een band met het publiek scheppen. Dit alles ondersteunt door een rasecht circusorkest met veel ko per, een sprankelende spreekstalmees- ter in een aangenaam gezéllige tent, waar men op alle plaatsen werkelijk te gast is voor enkele uurtjes circusver- maak. Sinds enkele jaren is een bezoek aan het circus trouwens meer en meer aan gewezen onderwerp voor een gezellig uitje: de feeërieke verlichting, de prima verwarmde tent, een uitstap in het sprookjesachtige dragen in hoge mate bij aan de uitstraling van dit familie evenement. Niets is aan het toeval overgelaten opdat de bezoekers zich behaaglijk zouden voelen op hun com fortabele zitplaats, met prima uitzicht op het gebeuren, dankzij een nieuwe tentconstructie. Voeg daarbij nog een rasecht circusorkest, dat reeds van bij het binnenkomen die enige onvervalste sfeer in de grijze alledaagsheid tovert, en men is vertrokken voor een meer dan twee uur durende reis door de wondere wereld van het circus. Dit circus, met zijn Siberische tijgers, dolgekke chimpansees,, twaalf gedres seerde huiskatten en nog veel meer, doet Heiloo aan (op het terrein aan De Omloop) van vrijdag 8 tot en met zon dag 10 september. De voorstellingen zijn op vrijdag om 16.15 en 20.00 uur, zaterdag om 15.00 en 20.00 uur en zon dag om 13.00 en 16.15 uur. De circus kassa is open vanaf 11.00 uur, telefo nisch reserveren kan ook op 06- 51966383. Verder zijn kaarten verkrijg baar in Heiloo bij 't Hoekje in 't Hoekstuk 14 en in Egmond aan Zee bij boekhandel Dekker en Dekker, Voorstraat 141. HEILOO - De volgende voorwerpen zijn bij het bureau als gevonden aange meld: diverse sleutels, zwart sporthorlo- ge, groot slot, strandstoel blauwe bekle ding in verpakking, fietscomputer Cat Eye, paar witte (kinder)ski's, bromfiets helm, gsm-telefoon, blauw kinderhoed je, groen (werk)colbert, fietscomputer BC600, zwarte (cd)tas met inhoud, la ser lichtje aan ring, zonnebril met meta len montuur, damesring, rozenkrans. Acrobatiek in het circus.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 1