chips op rolemmers Hernieuwde kennismaking met Polen I 1 1 |- 1 Dringen rond detectiveschrijver Kinderkoor de Ypetypes presenteert eerste cd TL 129,- Umatte ücfM? o'iffci 072 5331895 Verkoopplannen alle sweaters "mode BORDEN KiWl-fcüliIüill Uw huis verkopen? ROEKMAN BÖKMA NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN ZAALVOETBAL C/3 CC 0) LU - I CD LU BM LL_ V - J)U JDrukkerij uitkijkpost bv 65e JAARGANG NO. 44 1 NOVEMBER 2000 75 Jaar gymnastiek in Heiloo Expositie Open Huis Klachten bij monteren Activiteiten Buk Buk Concerten Witte Kerk Evaluatie Weidevogelbescherming Informatieavond Freinetschool Creativiteitsmarkt Rommelmarkt de Loet Activiteiten bibliotheek VAN DER VRIJDAG 3 november SPORTHAL 't VENNEWATER 19.00 uur DAMES 1 I zwc UNIEKAAS 1 ..thuis in Heiloo. Eten in het Trefpunt Lezing Groei en Bloei ELAJrSGROEP C. HACHMANG De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 20.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee en Rinnegom Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn Advertentieprijs per mm 83 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen9 Bel dönderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Nieuw nummer Rodi verspreiding bv) HEILOO - Van 6 november tot 4 december is er in het Open Huis een expositie te zien van werk van beel dend kunstenares Els Schutte. Hoe haar werk ontstaat verklaart Schutte zelf als volgt: ,,Ik teken vanuit een drang tot scheppen, maar heb geen idee wat er komt. Ik zet mijn inktlijnen direct op papier, gebruik geen voor- schetsen. Er komen series vrouwen, beelden, ruimtefiguren, vormen en lij nen, naakt zonder invulling, maar soms heb ik behoefte aan invulling." Ook is er keramiek van haar hand. Schutte exposeerde eerder in Bergen, Amsterdam, Uithoorn, Alkmaar en in Heiloo in het gemeentehuis en het Open Huis. HEILOO - De komende week vinden bij Buk Buk weer een aantal muzikale activiteiten plaats. Donderdag 2 no vember komen dj Beukenootje en dj Geeltje hun opwachting maken. De entree is gratis, de deuren gaan open om 20.00 uur. Vrijdag 3 november speelt de metalband Hammerhawk, vanf 21.00 uur. Luisteren kost ook deze avónd niets. Zaterdag 4 november speelt de een- mansformatie The Prodigal Son. Deze gitarist speelt voornamelijk country en rock. Gratis entree, vanaf 21.00 uur. Zondag 5 november wordt de week besloten (of geopend) met een jamses sie die vanaf 16.00 uur gehouden wordt. Meedoen is gratis, luisteren ook. HEILOO - Vorige week is in opdracht van de gemeente Heiloo begonnen met het aanbrengen van speciale chips op de afval-rolemmers. Deze chips worden aangebracht om straks de invoering van diftar (gedifferentieerde tarieven voor het ophalen en verwerken van af val) mogelijk te maken. Deze chip is een onderdeel van het weegsysteem. Elke chip wordt in de fabriek voorge programmeerd met een uniek nummer en gegevens over de rolemmer waarin hij gemonteerd wordt. Vorige week zijn de eerste montage- ploegen op pad gegaan. Elke wijk krijgt van tevoren bericht over wanneer men de rolemmers buiten moet zetten. Dat heeft de eerste week meteen al voor problemen gezorgd. Een aantal tegen standers van diftar weigerde de bakken aan de straat te zetten, waarop de medewerkers van de aannemer die deze klus moet klaren op eigen gezag (achter)tuinen betraden om de rolem mers zelf op te halen. De betrokken bewoners klaagden over deze handel wijze bij de politie en de gemeente Heiloo. Woordvoerster Ch. van Voorst van de gemeente Heiloo bevestigt dat er fou ten zijn gemaakt. „Er zijn ons diverse verhalen bekend, maar er is tot nu toe door één mevrouw uit Ypestein daad werkelijk een klacht ingediend. De gemeente heeft voor deze gang van zaken dan ook haar excuses aangebo den," aldus Van Voorst. Naar aanlei ding van de klachten heeft de gemeen te inmiddels contact opgenomen met het bedrijf dat de chips monteert. „We hebben de aannemer erop aangespro ken en gevraagd niet meer zelf rolem mers op te gaan halen uit tuinen. Dat is de bedoeling niet." Rolemmers die niet buiten worden gezet, krijgen dus ook geen chip gemonteerd. Is dat een manier om aan diftar te ontkomen? Woordvoerster Van Voorst weet dat er in elk geval nog meer rondes komen, waarin iedereen alsnog de mogelijk heid krijgt de rolemmers buiten te zet ten om er een chip in te laten monte ren. Onbekend is nog hoe de gemeente om zal gaan met 'hardnekkige' weige raars. Het Actiecomité Diftar Nee heeft inmiddel's per brief bij de gemeente en de gemeenteraad geklaagd over de gang van zaken. Het comité, dat momenteel actie voert om te inventariseren hoeveel mensen er tegen de invoering van het diftarsys- teem zijn, noemt de handelwijze van de 'chippers' 'ontoelaatbaar, in strijd met privacyregels en onrechtmatig'. HEILOO - De afgelopen week werd door Heiloo in het kader van de ste denband een bezoek gebracht aan Swietochlowice in Polen. De reis werd per bus gemaakt met ruim dertig deel nemers. De uitwisseling had als thema 'Jeugd en jongeren'. Heiloo had daar om een aantal organisaties die zich met jeugd- en jongerenwerk bezighouden, gevraagd mee te gaan naar Polen. Aan de bespreking van het thema wer den in Swietochlowice twee dagdelen gewijd. Heiloo presenteerde zich met zeven verschillende organisaties. Deze hadden een informatiestandje opge bouwd, waar informatie kon worden verkregen over de taak en werkwijze van de activiteiten. Vertegenwoordigd waren organisaties die zich bezighou den met jeugdcriminaliteit en alcohol en drugsbestrijding, namelijk de Jeugd reclassering en de Brijderstichting, beide gevestigd in Alkmaar, en daar naast organisaties die activiteiten voor de jeugd ontwikkelen en instandhou den. Dit waren de Gereformeerde Hervormde Jeugdraad met een jeugd- sociëteit, de Stichting Pappod met als voornaamste activiteit hetTimmerdorp en jongerenkoor Mogojoko. Ook aan wezig was de boswachter van landgoed Nijenburgh, die naast zijn toezichthou dende taak zich ook bezighoudt met natuureducatie aan de jeugd. Serviceclub Lions Heiloo presenteerde een progranlma voor training van docenten aan scholen om vaardigheden aan leerlingen over te brengen, zodat zij sterker in de maatschappij komen te staan en beter zijn opgewassen tegen verleidingen van drank, alcohol en cri minaliteit. De infokraampjes werden goed bezocht en studenten van een lyceum uit Swietochlowice zorgden voor vertaling in het Engels, zodat rechtstreeks contact mogelijk was. Verschillen en overeenkomsten Swietochlowice had voor een andere opzet gekozen. Een dertiental sprekers en spreeksters vertelden over hun acti viteiten voor de jeugd. Daarbij bleken zowel verschillen als overeenkomsten met Heiloo. Ook in Swietochlowice worden campagnes gevoerd met als doel alcohol- en drugsgebruik te voor komen of te verminderen. De plaatse lijke politie houdt acties om de jeugd criminaliteit te verminderen en de stad veiliger te maken. Ook zijn er in Swie tochlowice instanties die zich bezighou den met onderwijsondersteuning voor slechtlerende en moeilijk opvoedbare kinderen. Er is net als in Heiloo een scoutinggroep en het plaatselijk Rode Kruis geeft naast zijn andere taken ook hulp aan de jeugd. Er is echter minder ervaring dan in Nederland, omdat pas na de omwente ling (1998) dit soort activiteiten op vrij willige basis is ontwikkeld, terwijl de problemen niet minder groot zijn. Heel schrijnend was het om te horen dat drie organisaties, vooral de kerk, zich dage lijks bezighouden met de opvang van honderden kinderen, die door hun ouders totaal worden verwaarloosd. Door hen elke dag een warme maaltijd te verstrekken en zoveel mogelijk lief de en warmte te geven, probeert men deze kinderen, in alle leeftijdsgroepen, enigszins te beschermen tegen de geva ren van de straat. De Stichting Stedenband heeft met de m HEILOO - Afgelopen zaterdagmiddag was detectiveschrijver Appie Baantjer te gast bij Boekhandel 't Loo in het gelijknamige winkelcentrum. De schrijverberoemd vanwege zijn talrijke boeken over (De Cock met ceeeeoooo- cccckkken zijn rechterhand VJedder, bleek ook in Heiloo veel fans te hebben, getuige het grote aantal handr tekeningen dat hij moest zetten. (Fotostudio Starfield) De Ypetypes. deelnemers afgesproken om een en ander te evalueren en na te gaan wat er met de opgedane uitwisseling over het jeugdwerk kan worden gedaan. Naast de conferenties over het jeugdwerk werden excursies gemaakt naar de con centratiekampen Auschwitz en Birke- nau, een emotionele ervaring, en naar de prachtige stad Krakau. Er was veel muziek, er kon worden gedanst en er was een kampvuur, alles met mooi nazomerweer. Het verblijf in de gastge zinnen leverde veel persoonlijke con tacten op en (opnieuw) konden de Heilooërs kennismaken met de Poolse cultuur en gastvrijheid. HEILOO - Met een pianorecital (Liszt, Janacek, Beethoven), te geven door Yoram Ish-Hurwitz op zondag 12 november, gaat het nieuwe wintersei zoen in de Witte Kerk van start. Traditiegetrouw wordt de liefhebbers een viertal concerten geboden, die gekenmerkt worden door afwisseling en kwaliteit en waarin zowel vocaal als instrumentaal weer veel te genieten valt. Alle concerten vinden op zondag plaats en met uitzondering van het kerstconcert op 10 december, dat om 20.00 uur begint, is de aanvangstijd steeds 15.00 uur. De data in 2001 zijn 28 januari en 11 maart. Een abonnement voor het gehele sei zoen kost f 50,-, maar voor 65-plus, CJP-houders en kinderen tot en met 12 jaar geldt de gereduceerde prijs van f 40,-. Via de telefoonnummers 072- 5335852 en 072-5334804 kan men nade re informatie vragen of reserveren. HEILOO - '2000' Komt er aan! Nee, dit is geen oud nieuws of een kreet van een dubieuze sekte, maar het meest recente wapenfeit uit Ypestein. Daar wordt komende zaterdag namelijk de cd '2000' van kinderkoor de Ypetypes ge presenteerd. De veertig kids van de Ypetypes zingen onder leiding van Gert-Paul van der Horst. Het koor de Ypetypes begon als een klein project in een huiskamer, maar groeide al snel uit zijn jasje. Wijkcen trum De Ypsalon werd net nieuwe ho me, en met het Oranjebal als podium ging het helemaal crescendo met het koor. Dit vroeg zelfs om een splitsing bij de repetities, zodat de (jonge) nieu we talenten genoeg aandacht konden krijgen, en de meer gelouterde stem metjes konden doorgroeien. Maanden lang heeft het koor hard gewerkt om alles klaar te krijgen voor de opnames. Begeleiding van The Change De Ypetypes worden op hun eerste cd begeleid door de Heilooër formatie The Change met toetsenist Fletcher Bouwman. De cd is uitgebracht in het kader van het tienjarig bestaan van Wijkvereniging Ypestein, wat onlangs groots gevierd is. Het begon aanvanke lijk allemaal met de vraag of er niet eens leuke nieuwe Sint-Maartenliedjes op konden, maar het werd uiteindelijk veel meer. Het merendeel van de num mers op deze cd is wat muziek en tekst betreft van Gert-Paul van der Horst. Bij enkele nummers is gebruik gemaakt van bekende hits die de tand des tijds dik overleefd hebben en nu weer een totaal nieuwe gedaante gekregen heb ben. Swingende eigentijdse kindermu- ziek, die niet alleen de kinderen aan spreekt, maar ook voor de ouders prima aan te horen is, een niet onbe langrijk gegeven. Thema's die in de liedjes aan de orde komen zijn school, tijdreizen, softbal, Sint-Maarten, Sinterklaas en zelfs een kerstlied met Anky Stet van The Change in de hoofdrol. De cd wordt zaterdag om 11.00 uur gepresenteerd aan het publiek bij supermarkt A&P in Ypestein, waar het schijfje te koop zal zijn en blijven voor f 10,-. Om 16.()0 uur volgt er een pro motieoptreden in de Ypsalon. HEILOO - De Weidevogelbescher- mingsgroep van Heiloo houdt op dins dag 7 november 20.00 uur in het Open Huis de jaarlijkse evaluatie-avond. De leden kunnen deze avond ervaringen uitwisselen, die zij opgedaan hebben tijdens de wekelijkse controle over de 168 hectare weide- en maïslanden in de omgeving van Heiloo. Omdat de vrijwilligers tijdens de twee maanden dat er intensief naar nesten en jonge weidevogels wordt gezocht nauwelijks onderling contact hebben, is deze avond bij uitstek geschikt om een totaaloverzicht te krijgen van de weide- vogelstand in onze omstreken. Dit sei zoen zijn er in totaal 114 nesten gevon den, namelijk grutto 20, kieviet 67, scholekster 24, meerkoet 2 en wilde eend 1. Met name de grutto's hebben het moei lijk, concludeert de Weidevogelbe scherming. Te lang is er van uitgegaan dat de grutto zich op het grasland van de moderne boer zou kunnen handha ven. Maar grutto's prefereren een mozaïek van beweide, gemaaide, onge- maaide, vochtige en nattere graslanden. Het is daarbij cruciaal dat een deel van de graslanden pas na 15 juni gemaaid wordt, om aan de opgroeiende kuikens voldoende beschutting en voedsel (insecten) te geven. Juist die variatie in grondgebruik is grotendeels verdwe nen in de huidige, grootschalige land bouw. Maar de oorzaak van de achter uitgang van deze vogel ligt niet alleen in ons land, volgens de Weidevogel bescherming. Qok in Zuid-Europa en vooral in Afrika, waar de grutto over wintert, zijn de voedselgebieden aan grote veranderingen onderhevig. Deze avond zal Onno Steendam, pro vinciaal coördinator bij Landschaps beheer Noord-Holland, met gebruik making van dia's en video aandacht besteden aan het gedrag van onder andere de tureluur. Belangstellenden zijn van harte welkom. HEILOO - Op donderdag 9 en dinsdag 14 november worden er respectievelijk een informatieavond en -ochtend ge houden op de Freinetschool Heiloo, om ouders en andere belangstellenden de gelegenheid te geven kennis te maken met het Freinetonderwijs. De infor matieavond begint om 20.00 uur, de ochtend om 9.15 uur. Na een kort wel komstwoord wordt u rondgeleid in het nieuwe gebouw en kunt u een kijkje nemen in de verschillende groepen. Waarin de Freinetschool zich onder scheidt van andere basisscholen, is dat de leerkracht vooral de ervaringen van de kinderen oppikt, om zo een uitda gende weg door de lesstof te kunnen bieden. Daarbij wordt het eigen onder zoek van kinderen sterk gestimuleerd. Ieder kind werkt binnen de leeftijds groep in zijn eigen tempo, eventueel met extra ondersteuning. De landelijke normen van de CITO gelden ook op de Freinetschool als richtlijn. Daarnaast hecht de school veel belang aan de sociale structuur binnen de school. De kinderen worden gestimu leerd om veel activiteiten in groepsver band uit te voeren. Ze maken bijvoor beeld in kleine groepjes een studie (een verslag over een bepaald onderwerp) en oudere kinderen begeleiden jongere kinderen bij het groepslezen. Een belangrijk instrument is de vergade ring. In de klassenvergadering kunnen kinderen onderwerpen aan de orde stellen die hen bezig houden. In de schoolvergadering bespreken zij zaken die de hele school betreffen en helpen ze om oplossingen voor bepaalde pro blemen te vinden. De school streeft er naar om haar leerlingen lol in het leren bij te brengen, zodat zij in de maat schappij een plek kunnen creëren die bij hen past. Belangstellenden die op deze avond of ochtend verhinderd zijn, kunnen een afspraak maken voor een individueel gesprek. Informatie bij de directeur van de school, Wim Blom. De Freinetschool is te vinden op Boekestein 44-45 in Heiloo, tel. 072-5321585. HEILOO - Op vrijdag en zaterdag zul len creatieve mensen hun zelfgemaakte producten tonen op de pleinen van winkelcentrum 't Loo. Uiteraard zijn de driedimensionale kaarten, het houten speelgoed, het unieke keramiek, etc. ook te koop. Ware kunstwerkjes voor redelijke prijzen en dé gelegenheid om voor de komende decembermaand unieke presentjes in de wacht te slepen. De markt is vrijdag van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. HEILOO - 27 November 1925, dat was de oprichtingsdatum van gymnastiek vereniging DOVES (Door Oefening Vlug en Sterk). Op 14 november 1948 kwam daar een andere gymnastiekver eniging bij, Klimop. Samen vormen zij sinds 11 maart 1992 de huidige gymnas tiekvereniging GTH (Gymnastiek- en Turnvereniging Heiloo). Nu viert GTH met een feestelijke gymnastiekuitvoe- ring '75 Jaar gymnastiek in Heiloo'. Deze uitvoering wordt op zaterdag 4 november gehouden in het ontmoe tingscentrum van GGZ Willibrord, aan vang 14.00 uur. De kinderen, leiding en bestuur hebben veel moeite gedaan om er een geslaagde middag van te maken. Bijzónder is de medewerking van het jeugdorkest van Caecilia. Niet alleen wordt er bij aanvang en tussen de op tredens door gemusiceerd, maar ook enkele optredens van de GTH jeugd worden begeleid door dit orkest. Het programma wordt gepresenteerd door Marius Prein. Naast de gymnas- tiekuitvoering is er een tombola met leuke prijzen. Tevens is deze middag het boekje '75 Jaar gymnastiek in Hei loo' te koop a f5,-. De toegang is gratis. HEILOO - Op 11 november is er een rommelmarkt in Woon- en Zorgcen trum Heiloo op locatie De Loet. U bent welkom vanaf 11.00 tot 15.00 uur. De opbrengst zal ten goede komen van de bewoners van De Loet. Tevens zal er een Rad van Avontuur zijn, waarbij leuke kleine prijsjes te winnen zijn. Hebt u nog oude spulletjes, dan kunt u deze tot 7 november inleveren in De Loet. Contactpersoon is Inge Meijer, tel. 072-5330744. Woon- en Zorgcentrum Heiloo krijgt ondersteuning van een team vrijwilli gers. Deze 250 vrijwilligers hebben op dinsdag 7 november een gezellige avond in restaurant Klein Varnebroek van 20.00 tot 23.00 uur. Op deze avond zullen ook de bewonerskoren hun muzikale talent ten gehore brengen. HEILOO - Naast een grote eigen col lectie Engelstalige boeken heeft de bibliotheek Heiloo ook wat kleinere collecties Franse en Duitse boeken. Om toch steeds weer nieuw en boeiend materiaal aan te kunnen bieden, wordt een deel van deze collecties twee maal per jaar gewisseld. Kort geleden was het weer zo ver: er werden weer zo'n honderd nieuwe Duits- en Franstalige boeken aan de collectie toegevoegd. Ook zijn - op veler verzoek - deze keer weer twee kleinere wisselcollecties Spaanse en Italiaanse boeken aange schaft. Cd-rom uitleg De maandelijkse cd-rom uitleg in de bibliotheek van Heiloo trekt veel pu bliek. Voor hen die meer willen weten over bepaalde cd-roms en hun werking en voor hen die 'gewoon" geïnteres seerd zijn, houdt de bibliotheek in Heiloo elke eerste dinsdag van de maand van 15.00 tot 16.00 uur een cd- rom uitleg. De uitleg heeft een open karakter: deelname is gratis en ieder een kan in en uit lopen. Elke keer komt in het kort aan de orde wat een cd-rom is en hoe deze wordt geïnstalleerd op de computer, daarnaast worden steeds een aantal in het oog springende cd- roms behandeld. De komende cd-rom uitleg vindt plaats op dinsdag 7 november. De volgende cd-rom's worden behandeld: Spectrum van de fotografie (interactieve gids voor beter fotograferen), Parijs (een interactieve reis door de hoofdstad van Frankrijk) en Het weer (van A tot Z, door Peter Timofeeff). De behandelde cd-roms kunnen na de uitleg ook worden geleend, evenals alle andere vijfhonderd cd-roms van de bi bliotheek in Heiloo. De prijzen zijn f 3,-, f 6,- of f 9,- met een uitleentermijn van drie weken. Heerenweg 174/Heiloo tel. 072 533 20 91 Makelaar sinds 1933 www.vanderborden.nl Zeeweg 20,1852: CR Heiloo info@vosmakelaardij.nl www.vosmakelaardii.nl HEILOO - Vrijdag 10 november om 18.00 uur wordt er weer gegeten in het Trefpunt. Dit keer wordt er een herfst- maaltijd geserveerd. Vanaf 17.30 uur rs er nog gelegenheid voor het nuttigen van een drankje. Mee-eten kost f 15,-. Opgeven bij het Trefpunt, Abraham du Boishof 2 in Heiloo, tel. 072-5331297. HEILOO - Op donderdag 9 november vervolgt Groei en Bloei afdeling Heiloo en omstreken haar lezingen avonden met een dialezing over de botanische tuin. Spreker is G. de Graaff uit Barneveld. Zijn lezing heeft als onderwerp 'Op zoek naar botanische tuinen*. Deze tuin, de Hortus Botanicus, diende vanouds de medische wetenschap, voorzag deze van geneeskrachtige krui den en was meestal gevestigd bij een universiteit. Inmiddels is de weten schappelijke functie van deze tuinen praktisch overbodig geworden en zijn het fraaie en interessante bezienswaar digheden geworden. De avond wordt gehouden in het ontmoetingscentrum van GGZ Willibrord, Kennemerstraat- weg 464, Heiloo. De aanvang is 20.00 uur, de toegang is vrij. Kenrwmerstraatweg 12 1815 LA A&maar - T«i 072-515 08 88 www.halmakelaart^.nl Kennemerstraatweg 129 te Heiloo tel.: 072 5335330 Met 4 kantoren actiefin de regio! (Alkmaar (2), Heiloo en Heerhugoivaard). INSTALLATIEBEDRIJF -Badkamerinstallatie Droonecampstraat 13 - Centrale verwarming 1851 TH Heiloo - Dakbedekking Telefoon 072-533 50 85 - Loodgieterswerk Werkplaats: Holleweg 19

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 1