HOV speelt in de Beun Streven naar een perfecte vogel Grasparkieten kweken met hart en ziel Rolstoelbus: van kapstok tot kapstok Oud-papieractiès in Wi(^ Geen week zonder UITKIJKPOST - 7 FEBRUARI 2001 Demonstratie houtbeeldhouwen *5 -35 E gelezen worden Thema-avond omgaan met pubers Cursusaanbod RIMA De UMiikpost. Hét gratis weekblad voor Heiloo en omstreken. Gezondheidswij zer over ziekte van Ménière Schaakvereniging Oppositie Gevonden voorwerpen Decentrale locatie gemeentehuis in gebruik genomen ALKMAAR - De expositie van houten beelden en materie-objecten van Ton Verplanke in korenmolen 't Roode Hert is verlengd tot 24 februari. U vindt deze molen aan de Frieseweg 102 in Alkmaar 9. Op zondagmiddag 18 fe bruari van 14.00 tot 17.00 uur verzorgt de beeldhouwer een demonstratie. De bezoekers kunnen zien hoe de beelden worden gemaakt, kunnen vragen stel len en proberen hoe het voelt om met klopper en beitel met hout bezig te zijn. Naast de techniek van het werken wordt er ook aandacht besteed aan de betekenis van hout en bomen. Hout en houtsoorten speelden vroeger een belangrijke rol in het dagelijks leven. De bouw, gereedschappen en huishou delijke voorwerpen konden zonder hout niet bestaan. Kunststoffen hebben de betekenis van hout sterk terug gedrongen. Van noodzaak is het luxe geworden. De betekenis van hout neemt echter weer toe. Mooie vloeren, meubels en zelfs keukens hebben met de toenemende welvaart weer hun plaats veroverd. Daarnaast heeft hout ruimte in de kunst veroverd, aldus Verplanke. De verschillende houtsoorten die aan wezig zijn, laten zien wat er onder de schors van bomen en struiken huist in de vorm van kleuren en lijnen. Het hout dat Verplanke gebruikt krijgt vaak een derde leven. Het was boom, het hout is gebruikt in een huis of een schip en eindigt als kunstvoorwerp. Ook van uit de natuur en uit de cultuur en gods dienst brengt hout haar verhalen mee. Verhalen die ook in onze tijd nog iets te zeggen hebben. <1. Cor Kop pes is trots op zijn jonge parkieten. (Fotostudio Starfield) ALKMAAR - Op woensdag 14 febru ari houdt de afdeling jeugdgezond heidszorg van de GGD Noord-Kenne- meVland een thema-avond over opvoe ding in de bibliotheek in Alkmaar, Gasthuisstraat 2. Het thema is omgaan met pubers. Deze avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur en is bedoeld voor ouders van pubers en aankomende pubers. Tijdens de avond zal aandacht besteed worden aan de ontwikkelingsfasen van een kind en over gewone dingen in de puberteit. De avond zal niet over pro blemen in de puberteit of specifiek experimenteergedrag gaan. Wel gaat het over de veranderingen die plaats vinden in de puberteit en hoe je daar als ouder mee om kunt gaan. Eerst wordt enige achtergrondinforma tie gegeven. Vervolgens wordt er in kleinere groepjes onder begeleiding gesproken en aan de hand van zeer concrete voorbeelden praktische tips gegeven. De toegang is gratis, maar opgave is gewenst in verband met een maximaal aantal deelnemers. Infor matie kunt u krijgen onder tel. 072- 5662661, bereikbaar maandag, dinsdag en donderdag tussen 9.00 en 15.30 uur en woensdag en vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Zaterdag 10 februari Huis-aan-huisactie muziekvereniging Eensgezindheid in Blockhovepark en plan Oost. Dozen en bundels gereed zetten op de rolemmerverzamelplaat- sen voor 9.00 uur. Elke zaterdag Gymnastiek- en Turnvereniging Hei- loo, container op parkeerterrein achter de Moeder Godskerk tussen 10.00 en 12.30 uur. Maandag t/m vrijdag De Springschans, Sluijsweijdt 9 en Breedelaan 6, brengen tussen 8.45 en 15.30 uur. De Zuidwester, Boekenstein 43, tijdens de schooluren, ook gebruikte kleding. Muziek- en Dansschool Heiloo, Het Veld 1tussen 9.30 en 12.00 uur en 14.00 en 19.30 uur. Benedictusschool, J.P. Hasebroekweg 21, tussen 8.45 en 15.30 uur. Maandag t/m zaterdag Stichting Ouderenwerk Heiloo, contai ner achter het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2, tussen 9.00 en 17.00 uur. Dinsdag 13 februari Huis-aan-huisactie zwem- en poloclub De Spetters, tussen spoorlijn, Zeeweg, Past. van Muyenweg, Het Malevoort in clusief Harrelaers en De Rietvink, De Omloop en de Belieslaan. Dozen en bundels gereed zetten op de rolemmer- verzamelplaatsen voor 19.00 uur. Dagelijks Hockeyvereniging De Terriërs, kantine op sportpark Het Vennewater. Alle da gen tussen 17.00 en 21.30 uur, op woensdag van 13.30 tot 18.00 uur, in het weekend ook tussen 10.00 en 17.00 uur. Wlllibrordschool, container naast A&P, hoek Westerweg/Ewislaan. HSV, container op parkeerterrein sportpark Bayershoffweg, ingang aan De Omloop. Foresters, container bij sportvelden aan de Vennewatersweg 23. Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar-Heiloo, container nabij club gebouw De Bolder, hoek Kerkelaan Westerweg. Base- en softbalclub Double Stars Heiloo, container bij het clubhuis op sportpark Het Vennewater, tijdens trai ningen en wedstrijden. Zwem- en poloclub De Spetters, con tainer op de parkeerplaats bij zwembad Het Baafje. Vogelvereniging Kleurenpracht Hei loo, container bij clubgebouw achter sporthal Het Vennewater, halen op verzoek tel. 5337339. Trias, kantine bij de atletiekbaan, Het Maalwater 1. Tennisvereniging Het Vennewater, con tainer bij de ingang van de tennisbanen op sportpark Het Vennewater. HEILOO - Zaterdagmorgen. Terwijl buiten de sneeuw gestaag uit de hemel valt en mens en dier een goed heenko men zoeken, klinkt er binnen een ge kwetter en getjilp van jewelste. 'Bin nen' is in de volière van Heilooër Cor Koppes (54), die zich al jarenlang met hart en ziel toelegt op het kweken van grasparkieten. Al vijftien jaar, om pre cies te zijn. Daarvoor had Koppes, die als kind opgroeide op een boerderij aan Het Maalwater, allerlei andere vogels in de volière. „Tropische vogels, kana ries, van alles heb ik gehad. Als kind had ik al vogels. Op de boerderij vroe ger had ik een overdekte vlucht waar ik zelfs leeuweriken in had. Prachtig zoals die konden zingen," mijmert hij. Broeden in de winter Sinds '87 'zit' Koppes in de grasparkie ten. Hij had ze bij iemand gezien en hem leek dat ook wel wat. Sinds die tijd ook is hij lid van vogelvereniging Kleu renpracht. Volgend jaar stopt hij overi gens met zijn werkzaamheden als be stuurslid, dan vindt hij het welletjes ge weest. „In die vijftien jaar hebben we met elkaar heel veel werk verzet. We hebben een nieuw clubhuis (achter sporthal Het Zevenhuizen) gekregen en opgeknapt en natuurlijk valt er altijd heel veel te regelen. De jaarlijkse ten toonstellingen, waarvoor je al een jaar van tevoren de keurmeesters moet reserveren, de maandelijkse lezing avonden, die je zo gevarieerd mogelijk wilt samenstellen zodat er voor alle leden wat leuks bij zit, ik ben ringen- commissaris, noem maar op." En dan natuurlijk zijn eigen vogels nog. Meer dan honderd grasparkieten heeft hij op dit ogenblik, waaronder zo'n twintig jongen. Elke dag verdwijnt hij na het avondeten naar zijn tien meter lange, keurig verzorgde volière achter in zijn even zo fraai aangelegde tuin. Om zijn beestjes zo optimaal mogelijk te verzorgen, maar vooral ook om ze goed te observeren. Of zoals hij het zelf zegt: „Je kijkt naar de kwaliteit van de vogel. Daarbij moetje niet meteen den ken aan bijvoorbeeld zijn kleur, maar het gaat meer om de houding van de vogel. Ik probeer een parkiet zó te kweken, zoals-ie standaard is beschre ven. Je moet dus eigenlijk de perfectie van de vogel nastreven. En je blijft daarmee altijd doorgaan, want stilstand is kwaliteitsverlies." En met dat kweken van de perfecte vogel is hij momenteel druk doende. „Ik broed vanaf november tot april. Dat is verreweg de beste periode. Ten eerste omdat je dan zelf veel tijd aan de vogels kunt besteden omdat je veel thuis bent, en ten tweede omdat de jonge vogels dan mee kunnen naar de tentoonstelling in november." Een bij zondere hobby, zo kun je het kweken van grasparkieten gerust noemen. In zijn vogelhuis, waar de parkieten hem schetterend en kwetterend begroeten, laat Koppes zien hoe hij te werk gaat. Kale scharminkeltjes Uit een van de kooien trekt hij een schuiflade naar voren, met daarin jon kies van een paar dagen oud. Kleine, kale scharminkeltjes, maar wel al met een ringetje om het pootje. Een heel gepriegel is dat, laat-ie zien. Het bijpas sende nummer en de nummers van 'pa' en 'moe' en de data worden consciënti eus jn een schriftje genoteerd. Dat moet ook wel, want anders weetje bin nen de kortste keren niet meer welke vogel van welke ouders afkomstig is. Koppes doet aan 'lijnenteelt', dat wil zeggen datje families bij elkaar houdt. Achttien dagen duurt het, voordat een eitje uitkomt. Na twee maanden liefde volle verzorging van pa en moe parkiet verlaten de jongen het nest. Ze huizen dan nog zo'n vier a vijf weken in de zogeheten babykooi. Uit een andere schuiflade haalt Koppes een paar jon gen die al wat ouder zijn. Daarin kun je de grasparkiet al herkennen, weliswaar nog half kaal, maar al venijnig pikkend met zijn snaveltje. Terwijl Koppes het kopje nauwkeurig bekijkt zegt hij: „Kijk, ik kan nu al zien hoe deze vogel eruit gaan zien, of het een vogel voor de volgende tentoon stelling worden. Dat zie ik namelijk aan Vertederend klein, zo'n jong beestje in je hand. (Fotostudio Starfield) REGIO - De RIMA is een instelling voor maatschappelijke werk en sociale raadslieden in Alkmaar en omstreken. De sector maatschappelijke hulpverle ning biedt naast individuele contacten ook groepshulpverlening. In het voor jaar gaan er weer diverse cursussen van start. Zo zijn er de diverse assertivi- teitstrainingen voor vrouwen of voor mannen én vrouwen. Deze trainingen zijn inmiddels van start gegaan. Ook in het najaar zullen deze trainingen wor den gegeven. Ook de groep voor ge scheiden mensen start zowel in het voorjaar als in het najaar. Deze groep is inmiddels volgeboekt. Op woensdagavond 14 maart start een groep speciaal voor mannen aan de Muiderwaard 432 te Alkmaar. Mannen nemen in onze samenleving verschil lende rollen en posities in, bijvoorbeeld als werknemer, als partner en als vader. Tegenwoordig worden hieraan andere eisen gesteld dan vroeger. Dit kan behoorlijk druk opleveren met als ge volg: spanningen in de partnerrelatie of op het werk, moeilijk beslissingen kun nen nemen, sneller boos worden, slecht voor uzelf opkomen, Weinig waardering voelen, isolement. De cursus voor mannen helpt u beter om te gaan met de verschillende ver wachtingen waarmee u te maken heeft. U krijgt inzicht in de achtergronden van uw gevoelens van onzekerheid en ontevredenheid, u leert anders met deze gevoelens om te gaan, onder meer door uw ervaringen met andere man nen te delen en u leert uw communica tie te verbeteren. Op dinsdag 13 maart start de cursus 'Werkstress te lijf'. De cursus is bedoeld voor mensen die last hebben van span ningen ten gevolge van het werk en daardoor gezondheidsklachten krijgen. Ook mensen die al enige tijd ziek zijn of steeds weer opnieuw uitvallen als gevolg van spanningen en/of proble men op het werk kunnen zich aanmel den. In deze cursus wordt geleerd wat stress in het algemeen is en welke klachten dit kan veroorzaken. Belang rijk is te leren hoe men werkstress het hoofd kan bieden en hoe men zich daartegen kan wapenen. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten op dins dagen van 19.30 tot 22.00 uur en zal plaatsvinden aan de Muiderwaard 432 te Alkmaar. Positief zelfbeeld Voor vrouwen met incestervaringen start er op donderdagochtend 22 febru ari een groep in Heiloo aan het Slim- pad 16. Seksueel misbruik is een ingrij pende en traumatische ervaring. De houvast in het leven wordt ernstig aan getast. Dit kan, ook later, verschillende klachten hebben zoals angsten, depres sies, schuldgevoelens, relatieproblemen of fysieke problemen. In de groep wordt gelegenheid geboden uw verhaal te vertellen. Door uw verhaal te delen met andere vrouwen met soortgelijke ervaringen kunt u begrip en herken ning vinden. Dit helpt bij de verwer king en het verwerven van een nieuw en positief zelfbeeld. Voor alle groepen telt dat voorafgaand een intakegesprek zal plaatsvinden met de groepsleiders. De kosten voor de cursus zijn f25,-, behalve voor de groep werkstress; de kosten hiervoor liggen iets hoger. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij de RIMA, bereik baar alle werkdagen van 09.00 tot 13.00 uur op tel. 072-5672080. HEILOO - Op 9,10,16,17 en 18 febru ari (matinee) speelt de Heilooër Ope rette Vereniging (HOV) met begelei ding van het Zaans Opera- en Operette Orkest de operette 'The Yeomen of the Guard' van Gilbert en Sullivan in theater de Beun te Heiloo. De regie is van John Lust, de muzikale leiding is in handen van Wim Noteboom. De HOV staat bekend als een operet tegezelschap dat er niet voor terug deinst om eens wat anders op tafel te zetten. Het zogenaamde onbekende repertoire is al meerdere keren be zocht. Dit keer is het dus The Yeonien of the Guard. Naast de typische 'Sulli- van-sound' is er veel te genieten op het gebied van de kostuums. De 'Yeomen of the Guard', ofwel 'de wachters van de Tower' zijn allen gestoken in speci aal voor deze productie vervaardigde, traditionele kostuums. Ook de eigen decorbouwers zijn de afgelopen maan den druk doende geweest om er een plaatje van te maken. De handeling betreft een ter dood ver oordeelde die zit opgesloten in de Tower in Londen, in afwachting van de veerinplant rond de snavel." Na het verblijf in de babykooi gaan de vogels in de 'grote vlucht'. Met zijn fraaie grasparkieten heeft Koppes al veel successen geboekt. Op de jaarlijkse tentoonstelling van Kleu renpracht, maar ook landelijk en inter nationaal doet hij op hoog niveau mee. In de woonkamer getuigen planken met fraaie bekers en glanzende bonds- kruizen daarvan. Verscheidene keren werd hij kampioen van Nederland. Kwekers uit het buitenland weten hem te vinden. Maar de grote, internationa le tentoonstellingen laat hij meestal voor wat ze zijn. „Ik ga niet zo graag naar die grote shows, want die nemen een hoop tijd in beslag. Je bent je vogels soms zo'n anderhalve week kwijt, en dat is mij toch echt te lang." Heeft u ook een bijzondere hobby, waar u zich met hart en ziel op toelegt? Bent u helemaal gek van een bepaalde sport, en loopt u zich daarvoor de benen uit het lijf, of reist u de hele wereld rond om bijvoorbeeld suikerzakjes te verzame len? En wilt u daar meer over vertellen aan de redactie van de Uitkijkpost? Bel of schrijf ons dan. Het adres is Uitkijk post, t.a.v. de redactie, Postbus 68, 1850 AB Heiloo, of e-mail naar redactie@uit- kijkpost.nl, of bel met 072-5330175. De redactie van de Uitkijkpost neemt dan contact met u op. zijn executie. Om zijn omvangrijke bezittingen veilig te stellen, trouwt hij op de valreep met de vriendin van een rondreizende nar. Als de terdoodver- oordeelde weet te ontsnappen, is niet alleen het schijnhuwelijk een feit, maar komt ook de nar tot de conclusie dat hij zijn geliefde voor altijd kwijt is. Een tragedie met een glimlach. De HOV heeft voor deze operette de medewerking kunnen verkrijgen van een aantal regionaal vermaarde solis ten zoals Marjo Bosch, Gré Olbers, Lin da Hogerheyde, Peter Boven, Michel Ferneé en Jan Winkelaar. Uit eigen gelederen zijn Nan Beers, Frits Hoger heyde en Margret Meyer van de partij. Samen zullen zij, gesteund door het groot HOV-koor, voor deze gelegen heid versterkt met enkele heren van diverse zusterverenigingen, u weer op een heerlijke operettevoorstelling trak teren. Toegangskaarten zijn a f27,50 verkrijg baar aan de kassa van theater de Beun en bij kantoorboekhandel De Schrij verij te Heiloo. Voor informatie of reserveringen belt u met tel. 072- 5334275. ALKMAAR - In februari besteedt de Gezondheidswijzer aandacht aan de ziekte van Ménière. In Nederland heb ben naar schatting zo'n 10.000 mensen de ziekte van Ménière, de oorzaak is nog steeds niet bekend. Het staat in elk geval vast dat de ziekte te maken heeft met een overmaat aan binnenoorvloei stof. Kenmerkend voor de ziekte zijn aan vallen van zogeheten draaiduizeligheid. Deze aanvallen van duizeligheid kun nen enkele minuten duren, maar ze kunnen ook gemakkelijk uren of zelfs dagen achter elkaar doorgaan. Bijver schijnselen zijn misselijkheid, oorsui- zen, gehoorvlies, een drukgevoel op de oren, overgevoeligheid voor geluid en soms ook diarree. Met behulp van medicijnen en leefre gels zoals voldoende rust, het mijden van spanningen, dagelijks frisse lucht en matig met roken, cafeïne en alcohol, is de ziekte van Ménière bij een grote groep patiënten redelijk goed onder controle te houden. De Gezondheidswijzer vindt u aan de Hertog Aalbrechtweg 5, Alkmaar, tel. 072-5199214. Openingstijden: maandag tot en met donderdag van 09.00 uur tot 17.00 uur en vrijdag van 09.00 uur tot 13.00 uur. E-mail: gezondheidswijzer@alkmaar.ggd.nl Stedelijk Museum Alkmaar Tentoonstelling Van Pietje Bell tot Kippenvel. Openingstijden dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00 tot 17.00 uur. Toegang f 7,50, kinderen tot 12 jaar, groepen en houders van kortingspas f 3,75. Canadaplein 1. Nederlands Kachelmuseum Van 1 oktober tot 1 april open op zon dag van 12.00 tot 16.00 uur. Toegang f 2,-, MJK en kinderen tot 12 jaar gratis. Bierkade 10, Alkmaar. GGZ Riagg Tot en met 4 april een expositie bloe- menaquarellen van Gonny van Don gen. Te bezichtigen tijdens de kantoor uren van de GGZ aan de Oude Hoe- verweg 10, Alkmaar. Korenmolen Het Rode Hert Tot 24 februari expositie van Ton Ver planke, beeldend kunstenaar en dich ter. De toegang is gratis', met rondlei ding in de molen f 3,50, Frieseweg 102. HEILOO - In de zestiende ronde van de interne competitie van schaakver eniging Oppositie moest koploper Van de Wal een kostbaar puntverlies incas seren tegen de weer in vorm verkeren de. Van Etten. In een enigszins droge partij met op eigen helft posterende stukken, het zogenaamde afstand schaak, kwam Van Etten langzamer hand wat beter te staan. Toen hij in een speltype terecht kwam van toren tegen paard, wist hij met geduld en nauwkeu righeid de winst binnen te halen. Eerder had Langereis dat al gedaan tegen Woudstra, en was Folkertsma, nog vermoeid van zijn Corus-prestaties, remise overeengekomen met Bosma. Voor Van der Werff was een weekje Wijk aan Zee kennelijk een beetje te veel geweest, want tegen Limmen kwam hij er niet aan te pas. Huffnagel speelde de opening krachtig dankzij een foutje van Hassing. De wit- speler drukte zijn opponent op het randje van de afgrond, maar die wist zich goed staande te houden. Op het moment dat Huffnagel de aanval meende te moeten verzwaren, bewees Hassing dat dat plan iets te lichtzinnig bleek, want met een zet bevrijdde hij zich uit zijn zorgwekkende stelling en ging hij even later akkoord met remise. Koenders liet een aantal winstmoge lijkheden tegen Blom onbenut. Toen beiden in een bizar eindspel terecht kwamen met links en rechts promover ende pionnen, werd onverwacht tot remise besloten, kennelijk omdat het partijverloop niet meer te overzien was. Kraayenbrink tenslotte, zorgt met regelmaat voor stuntwerk. Dit keer moest Horninge ondervinden dat een Kraayenbrink in vorm lastig *s om tegen te spelen. De uitslagen: Van Etten - Van de Wal 1 - 0, Langereis - Woudstra 1-0, Manni - Jongkind 1-0, Folkertsma - Bosma remise, Van der Werff - Limmen 0-1, Maas - Reus 1-0, Heeringa - Sauer 1-0, Kracht - De Jager 1-0, Huffnagel - Has sing remise, Kraayenbrink - Horninge 1-0, Niehaus - Bik 0-1Blom - Koenders remise, De Lange - Tuinstra 0-1 HEILOO - De volgende voorwerpen werden als gevonden of verloren op het politiebureau aangemeld: enkele sleu tels, gsm Ericsson, zwarte damessjaal, fiets reparatieset en een donkerrode leesbril. EGMOND - Op woensdag 7 februari werd de eerste decentrale locatie van het gemeentehuis Bergen, gevestigd in Egmond, officieel in gebruik genomen. J. Delis, de verantwoordelijke wethou der voor onder andere de dienstverle ning aan de burgers, opende 's morgens om 10.00 uur officieel de locatie, die is gevestigd in het pand van buitendienst Gemeentewerken, Pieter Schotsman straat 10 te Egmond aan Zee. De decentrale locatie in Egmond was al op 16 januari in gebruik. Vanaf die dag waren daar diverse folders en formulie ren beschikbaar. Producten konden echter nog niet worden geleverd. Vanaf heden kunnen de inwoners terecht aan de Pieter Schotsmanstraat voor ver schillende gemeentelijke producten zoals aangifte van geboorten en overlij den, uittreksels uit gemeentelijke basis administratie (bevolkingsregister), Pas 65 plus, verklaring omtrent gedrag, eigen verklaringen (ten behoeve van aanvraag rijbewijs 70-plus), aanvraag formulieren voor kapvergunning, sloop- en bouwaanvragen en bouwmel- dingen. Eveneens kunt u terecht voor de aan vragen huursubsidie, het betalen van parkeerboetes, parkeervergunning, in- validenparkeerkaarten en aanvraagfor mulieren voor onder andere bijstand en Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). De openingstijden zijn elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. Paspoorten en rijbewijzen kunnen niet op de decentrale locatie worden vers trekt. De beveiliging van deze waarde papieren brengt een te hoge investe ring met zich mee. Voor meer informa tie kunt u contact opnemen met Bu reau Communicatie, tel. 072-8880187. de rolstoel niet verschuiven kan. „Denk je eens in dat de rolstoelbus een nood stop moet maken," huivert Tiny Oor, „dan moet de rolstoelgebruiker toch echt wel goed vastzitten." Vroeg naar huis De rolstoelbus heeft geen vaste rijtij den. Evenmin maakt het iets uit hoe vaak iemand de rolstoelbus per week nodig heeft. „We streven er naar om de chauffeurs niet 's nachts in te zetten," vertelt de penningmeester. „Natuurlijk gebeurt het wel eens dat iemand naar een brui loft of een partijtje gaat. Dat het dan iets later wordt is niet erg, je kunt toch niet iemand verplichten om 23.00 uur naar huis te gaan omdat de bus anders niet meer zou rijden?" Over een eten tje wordt evenmin moeilijk gedaan, dan wordt de persoon in kwestie gewoon wat later opgehaald. „Je kunt toch moeilijk de mensen tijdens het diner van tafel halen omdat de chauffeur graag naar huis wil?" De meeste klanten van de rolstoelbus zijn bewoners van verzorgingstehuizen of gehandicaptencentra. Maar in princi pe kan iedere rolstoelgebruiker, met of zonder begeleider, gebruik maken van de rolstoelbus. „Er wordt wel eens gezegd dat wij van kapstok tot kapstok rijden," vertelt de voorzitter. „Dit is soms ook letterlijk zo. We halen desge wenst de mensen van hun kamer in een bejaardentehuis of gaan naar de boven ste etage van een flat. We helpen ze in hun jas en brengen ze naar de plek gedeelte. Alle chauffeurs zijn geslaagd, waarheen ze willen. Dat kan dus ook dus daar zal het niet aan liggen," aldus een wachtkamer in het ziekenhuis zijn. voorzitter Gerard Corts (71). De mensen worden door De passagiers worden zo veilig moge- bjnnën opgehaald lijk vervoerd. Zo worden de rolstoelen naar binnen gebracht, waarheen de rit met stangen door de wielen vastgezet Qok gaat." en zorgen diverse banden er voor dat HEILOO - De Stichting Rolstoelbus Heiloo en omstreken vervoert mensen die aan een rolstoel zijn gekluisterd door het hele land. De stichting, die voornamelijk afhankelijk is van giften en donaties, is een zelfstandige onder neming. Vijftien jaar geleden werd via diverse inzamelingsacties geld bij el kaar verkregen om de Stichting Rol stoelbus Heiloo in het leven te roepen. De bus wordt bestuurd door vrijwilli gers, allemaal mensen die met de vut zijn en die nog wat voor de samenle ving willen betekenen. Penningmeester Tiny Oor (68) vertelt dat voor zeventig cent per kilometer de bus 'gehuurd' kan worden. „Onze rol stoelbus rijdt waarheen de cliënt maar wil, al is het naar de Veluwe. Wanneer de afstand meer dan zeventig kilometer bedraagt, dan blijft de bus ter beschik king staan van de rolstoelgebruiker. De chauffeur neemt dan bijvoorbeeld zijn vrouw en de fietsen mee, gaat zelf een rondje om en zorgt er dan voor om op het afgesproken tijdstip weer terug te zijn." Zo veilig mogelijk Hoewel de zeven chauffeurs die werk zaam zijn bij Stichting Rolstoelbus Heiloo de bus op vrijwillige basis bestu ren, wil dit niet zeggen dat zomaar ieder een geschikt is om rolstoelgebruikers te vervoeren. „De mensen die met de rol stoelbus rijden hebben vorig jaar bij het Trefpunt een uitvoerige verkeersveilig- heidtest moeten afleggen. Deze test bestond uit een theorie- en een praktijk ons netjes eveneens weer Hoewel de tarieven de laatste tien jaar niet zijn gestegen, heeft de rolstoelbus sinds vorig jaar flinke concurrentie ge kregen van Connexxion, de openbaar vervoersmaatschappij. Deze maat schappij rijdt ook met taxibusjes en rol stoelbusjes, tegen een aanmerkelijk lager tarief. „Connexxion is zonder meer voordeliger," geeft Oor ruiterlijk toe. „Maar ons voordeel is weer dat wij een uitstekende service bieden. Omdat wij geen commercieel bedrijf zijn en dus niet zo veel mogelijk ritten achter elkaar hoeven te plannen, zijn wij altijd op tijd bij de cliënt en kunnen daardoor die extra service bieden." Volgens de penningmeester is dat bij Connexxion anders. „Het komt wel voor dat de busjes wat later komen en de mensen moeten op' de stoep klaar staan om in te stappen. Het is maar net waar de rolstoelgebruiker behoefte aan heeft. Moet deze op tijd in het zieken huis zijn en is er behoefte aan wat extra hulp, dan zou ik onze rolstoelbus aan bevelen. Gaat de cliënt echter een dagje uit en is de tijd niet zo belangrijk, tja, dan is Connexxion een goed alter natief." Met de komst van de goedkopere rol stoelbusjes van Connexxion geeft de gemeente minder subsidie aan de gebruiker van rolstoelvervoer. Immers, het vervoer kan goedkoper en het is dus aan de klant om te bepalen of deze toch voor een andere maatschappij kiest. Overigens denken zowel de voor zitter als de penningmeester niet dat de komst van Connexxion het einde van de Rolstoelbus Heiloo betekent. „De behoefte aan goed vervoer is er toch en daarom blijven wij zeker bestaan," menen zij. Tiny Oor en Gerard Corts helpen een cliënt van de Rolstoelbus. (Fotostudio Starfield)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 6