Deelnemers aan rondetafelgesprekken breken zich het hoofd over scheiden en beperken van het afval 'Oom Wanja' in de Beun 072 5331895 Aankoopplmen? Broekman Bökma n™ BORDEN Vbs Makeiaardii L/w bi//'s verkopen? (072)5351000 NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN sTNKJiQXJT www.vanderborden.nl Monteverdi in de Muziek en Dansschool Introductie bibliotheekwerk PLAN VOOR AFVALSCHEIDING MET 20 AFVAL CONTAINERS 2,50 X 6,00 M GETEKEND; P.T. LANDWEER. DATUM; 14 MAART 2001 Nieuwe voorrangsregels vereisen aanpassing kruispunten Informatieavond Paulusschool gelezen worden Literair Jazz-Café met Corry Brokken en Frans Poptie ...thuis in Heiloo. Aanhoudingen na auto-inbraak Tel. 072-515 08 88 www.halmakeiaardij.nl Linedance bij wijkvereniging Plan Oost Wonen 50-plus De dierenbescherming nodigt u uit een lezing bij te wonen van David van Gennep, directeur Stichting AAP op maandag 26 maart om 20.30 uur in restaurant Klein Varnebroek, De Omloop 22, Heiloo (vlakbij het zwembad op de Zeeweg) Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Nieuw nummer Rodi verspreiding bv) 21 MAART 2001 jltL v*4 J Drukkerij uitkijk post bv 66e JAARGANG NO. 12 C, HACHMANG INSTALLATIEBEDRIJF HEILOO - Op maandag 26 maart zal vanaf 20.00 uur een voorlichting over de opera 'LTncoronazione di Poppea' van Claudio Monieverdi worden gege ven. Naast de toelichting van Kees de Bruijn, zanger bij de Nederlandse opera en docent aan de Muziek- en Dansschool Heiloo, zullen op een grootbeeld videoscherm gedeelten uit de opera te zien zijn. Ook zal een koorgedeelte uit de opera ter plekke uitgevoerd worden door het koor van de muziekschool. De avond, georganiseerd door de openbare bibli otheek Heiloo en de Muziek- en Dansschool, vindt plaats aan Het Veld 1. Kaarten zijn bij de organisatoren te verkrijgen en kosten f 10,-. Biblio theekleden en leerlingen van de Mu ziek- en Dansschool betalen f 7,50. Voor meer informatie belt u met 072- 5332460. HEILOO - Op maandag 2 april houdt de openbare bibliotheek Heiloo van 13.30 tot 15.30 uur een introductiebij eenkomst voor iedereen die meer wil weten over de achtergronden van het bibliotheekwerk en over de mogelijk heden die de bibliotheek van vandaag biedt. Het programma bestaat uit een blik achter de schermen (onder andere een uitleg over de wijze waarop de collectie wordt samengesteld), een rondleiding door de bibliotheek, een instructie van het gebruik van de geautomatiseerde catalogus en een korte eerste kennis making met cd-rom en internet. Het bezoeken van de introductiebij eenkomst is gratis. Opgave voor 30 maart, telefonisch of bij de klantenser vice in de bibliotheek. HEILOO - Hoe moeten de Heilooërs in de toekomst omgaan met hun afval? Hoe kan Heiloo het afval beter schei den en hoe kunnen we samen de hoe veelheid afval beperken, en daarmee de kosten van verwerking in de hand houden en zo mogelijk terugbrengen? Wie het wist mocht het zeggen, vorige week woensdag- en donderdagavond, tijdens drie rondetafelgesprekken. Tal van Heilooërs, particulier of na mens een of andere organisatie, waren door de gemeente uitgenodigd om hun licht over dit heikele thema te laten schijnen. De gemeente had tot deze gesprekken besloten na alle protesten die in Heiloo geklonken hebben tegen de invoering van diftar, ofwel gediffe rentieerde tarieven voor afvalinzame ling, in de volksmond ook wel omschre ven als 'de vervuiler betaalt'. De voor genomen proef met diftar en een enquête naar het draagvlak daarvoor zijn inmiddels door de gemeente afge blazen. In plaats daarvan wil zij nu uit gebreid met de inwoners van Heiloo praten. Frank en vrij Alle ideeën, wensen, suggesties en opties over hoe Heiloo in de toekomst om kan gaan met huishoudelijk afval konden deze twee avonden besproken worden. Om alle deelnemers zo frank en vrij mogelijk te laten spreken, waren er van tevoren geen 'praatpunten' geformuleerd. Iets wat een aantal deel nemers achteraf een gemis noemden, zo viel te beluisteren in de wandelgan gen. Maar zeggen dat je tégen diftar bent is makkelijk, maar bedenken hoe het dan wél moet met ons afval en de kosten van verwerking is heel wat anders. En dat bleek maar al te goed tijdens de gesprekken. Bijna iedereen was het er wel over eens dat die afvalberg kleiner moet worden. Dan kun je doen door te consuminde- ren, dus gewoon door minder te kopen, HEILOO - Op vrijdag 6 en zaterdag 7 april speelt Falkland Toneel de klassie ker 'Oom Wanja' van Anton Tsjechow. De regie is in handen van Leo van Herk. Het verhaal vertelt van een landgoed, beheerd door Wanja en zijn nichtje Sonja, die zich beiden een ongeluk wer ken om maar zoveel mogelijk baten uit de landerijen te halen, teneinde de va der van Sonja, professor in de kunstge schiedenis, al het nodige te verschaffen dat hem in staat stelt om een leven zon der materiële zorgen te leiden. De pro fessor is na de dood van zijn eerste vrouw, Sonja's moeder en Wanja's zus ter, hertrouwd met een mooie jonge vrouw, Jelena, en na zijn pensionering is hij met haar op het landgoed komen wonen. Het stuk beschrijft het verblijf van de professor en zijn vrouw op het land goed en de inbreuk die zij maken op de dagelijkse gang van zaken. Oom Wanja vallen de schellen van de ogen als hij inziet wie en wat de professor eigenlijk is en waarvoor hij zich al die jaren heeft uitgesloofd. Zijn ideaal is kapot, hij voelt zich opgelicht en bedrogen. Dit leidt tot een crisis die uitmondt in een uitbarsting van spijt en woede wanneer de professor voorstelt om het hele landgoed maar te verkopen. Deze boeiende voorstelling wordt op gevoerd in theater de Beun in Heiloo, beide dagen aanvang 20.15 uur. De entree is f 10,-, donateurs f 5,-, CJP en 65- plus f 7,50. Kaarten zijn vanaf vrij dag 23 maart te koop bij reisbureau Holland International (Raadhuisweg), kantoorboekhandel de Schrijverij (Sta tionscentrum), tabak- en cadeauwinkel 't Hoekje (winkelcentrum 't Hoek stuk), A en P supermarkt in Ypestein en theater de Beun, maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. Kaarten zijn tevens vanaf een uur voor aanvang van de voorstelling te verkrij gen aan de kassa van de Beun. Telefonisch gereserveerde kaarten kunnen vanaf 2 april aan de kassa afge haald worden. Op beide speeldagen dienen gereserveerde kaarten uiterlijk een kwartier voor aanvang te zijn opge haald. Voor informatie en reserverin gen kunt u zich wenden tot Jaap Schuuring, tel. 072-5115511 Deelnemer P. Landweer ontwierp een plan voor afvalscheiding met 24 containers. door kritischer aan te kopen, door veel meer spullen te recyclen, door meer reparaties uit te voeren in plaats van kapotte artikelen zó weg te gooien en door de producenten aan te pakken die ons opzadelen met allerlei nodeloze verpakkingen. Veel deelnemers vonden het huidige systeem van afval ophalen en de tarieven die Heilöo momenteel hanteert zo slecht nog niet. Tijdens één rondetafelgesprek bleek overigens geen enkele deelnemer te weten hoe hoog die tarieven zijn. Op beide avon den werd ook duidelijk dat er bij de deelnemers nog veel onwetendheid over de problematiek rond afvalschei- den en -verwerken was. Bereikbare papiercontainers Wel werd er veelvuldig gepleit voor uit breiding van de mogelijkheden om afval gescheiden aan te bieden. J. Knegt (ANBO) pleitte ervoor om op vaste tij den wagens door de wijk te laten rij den. Veel deelnemers zagen graag dat de gemeente veel meer papiercontai ners plaatst in de wijken. Papiercontai ners die voor iedereen goed bereikbaar zijn. P. Landweer vond dat er sowieso veel meer containers geplaatst moeten worden, voor alle soorten afval. Hij had tekeningen mee van een door hem ont worpen afvatscheidingsloods met twin tig containers. Afvalscheiding vond hij alleen zinvol als het hergebruikt wordt. Gft zou omgezet moeten worden in groene stroom, aldus Landweer. M. Kops (commissie van beheer Bos wijk II) wilde op de parkeerplaatsen bij de winkelcentra veel meer bakken zien, G. Mooy pleitte voor ondergrondse milieustraten, H. Elzinga (Milieu Con tact Heiloo) wilde ook in kleuren glas scheiden en E. Swart namens dezelfde groep vond dat de huidige rolemmers gewoon te groot zijn. Weggooien gaat té gemakkelijk. K. Kostense (wijkver- eniging Plan Oost) leek het een goed idee om ook blik en plastic apart aan te bieden. De roep om meer en betere voorlich ting klonk alom, tijdens deze drie gesprekken. Ondanks alle gemeentepa gina's met voorlichting in de Uitkijk post, zou er nog veel onbekend zijn. Zo zouden veel mensen niet weten waar containers staan voor palier, glas en textiel. G. Mooy deed de gemeente een idee aan de hand over een 'milieu markt'. Een markt waar biologische producten te koop zijn, niet alleen voedsel maar ook verf, schoonmaakar tikelen, make-up en noem maar op, waar informatie wordt gegeven over hoe je gft-afval kunt composteren, een markt waar je laat zien hoeveel papier er in één maand opgehaald kan worden en wat je daarvan maken kunt. Een markt kortom, die veelmeer nut heeft dan 'een stukkie in de Uitkijkpost'. Maar je kunt nog zoveel voorlichten, als mensen het niet lezen, dan houdt het op. Wellicht dat men inmiddels ook een beetje 'milieu-moe' is. Simpele, begrijpelijke taal Hans Boon (Actiecomité Diftar Nee) was van mening dat de voorlichting in elk geval leesbaarder moet zijn, in sim pele, begrijpelijke taal. De gemeente zou overal in het dorp posters op kun nen hangen, mensen in contact moeten brengen met afval, bijvoorbeeld door excursies naar de Huisvuilcentrale in Alkmaar te organiseren. J. Veel (bewo nerscommissie Ewisweg/ Zevenhuizer- laan) was ervan overtuigd dat er met betere voorlichting beter gescheiden zal worden. Feit is dat op dit moment vijftig procent van het afval in Heiloo in de grijze rolemmer belandt maar daar niet thuishoort. Daarom klonk er ook de roep om con trole. Een soort rolemmerpolitie, die steekproefsgewijs de bakken contro leert op inhoud. J. Verhagen (commissie beheer Boswijk II) zag er wel wat in, evenals J. Kaandorp. En zou je ontdui kers of slechte scheiders dan ook sanc ties kunnen opleggen, zo vroeg onaf hankelijk voorzitter Mary Franken zich af. E. Swart (Milieu Contact Heiloo) dacht aan boetes, maar Y. Ypma (Huur dersvereniging Heiloo) vond dat je beter de 'goeien' kon belonen. Hoe, dat bleef in het midden. Wel of niet differentiëren? En dan was er nog de moeilijke kwestie van de tarieven voor afval ophalen en verwerken. Is er in Heiloo behoefte aan een andere wijze van verdelen van de kosten van afval naar de inwoners en zo ja, hoe moet dat dan? Hans Boon (Actiecomité Diftar Nee) vond dat de tarieven niet verder gedifferentieerd moesten worden dan in het huidige sys teem (één- en meerpersoonshuishou- dens, red.). Hij pleitte voor een collectief systeem. 'We moeten ons samen druk maken om een mooi Heiloo', aldus Boon. Wel zag hij mogelijkheden om tarieven vast te stellen op basis van inkomen, vierkante meters tuin of aan de hand van de WOZ. K. Kostense (Plan Oost) zag niets in het collectieve. Mensen zijn nu eenmaal niet allemaal even eerlijk. Beter was om te differentiëren naar huishoudens van een, twee en meer personen. Maar daar kwam een andere kwestie de,hoek om kijken: de grote tuinen in Heiloo. Want een huishouden bestaande uit één persoon zou in theorie een grote tuin kunnen hebben, en dat is dan ook weer niet eerlijk. Het tuinafval bleek een hot item in de drie gespreksrondes. Veelvuldig klonk de roep om een tarief vast te steïlen gerelateerd aan de groot te van de tuin. Maar wat dan aan te vangen met mensen die weinig groen in de tuin hebben, maar veel bestrating bijvoorbeeld, of een schuurtje of moes tuintje? J. Knegt (ANBO) vond een tarief naar draagkracht een stuk eerlijker. J. Kleene (KBO) zag meer in het tellen van bakken, dus betalen per rolemmer, waarbij je deze alleen langs de weg zet als ze vol zijn. Je zou dan moeten kun nen kiezen tussen een grote en een kleine bak. Een ander idee was het betalen van een basisbedrag, dat aan het eind van het jaar verrekend wordt met de werkelijke kosten. Hoe nu verder? Met alle suggesties die de gemeente vorige week heeft gekregen, kan zij nu een volgende ronde gesprekken gaan voorbereiden. Het is de bedoeling dat in april of mei met dezelfde deelnemers verder gepraat wordt, dan aan de hand van een aantal concrete ideeën. Begin juni zou dan nog een dorpsgesprek vol- HEILOO - De gemeente Heiloo start binnenkort met het aanpassen van tien kruispunten in het dorp. Het is de bedoeling dat onoverzichtelijke kruis punten beter gemarkeerd worden of dat door aanpassingen de snelheid van het autoverkeer verlaagd wordt. Hiertoe is besloten omdat met ingang van 1 mei een nieuwe verkeersregel in Nederland geldt. Deze regel houdt in dat alle bestuurders van rechts (dus ook fietsers en bromfietsers) voorrang hebben. De nieuwe verkeersregel heeft als voordeel dat de (brom-)fietser voor taan als gelijkwaardige partij ten op zichte van autoverkeer wordt be schouwd. Dit komt het comfort voor de fietser ten goede, zo is de bedoeling, en past binnen het landelijk en gemeente lijk verkeersbeleid. Een nadeel van de regel kan zijn dat op onoverzichtelijke kruispunten of op plekken waar het autoverkeer relatief snel rijdt, de kans reëel is dat aan (brom-)fietsers van rechts geen voor rang wordt verleend. Dit kan ernstige ongevallen tot gevolg hebben. In de verkeerscommissie van de ge meente zijn zowel de locaties als de soort maatregelen besproken. Dit heeft geleid tot het voorstel om de volgende kruispunten aan te passen: Spillaan De Spanring Op De Wieken, Van Vla- derackenlaan Wildtlaan Trompen burg, Bayershoffweg Romplaan, Dok terslaan Maas Geesteranusweg, Mid delhof De Laghe Weijdt, Pijlemeeth De Laghe Weijdt, Pijlemeeth De Hog- he Weijdt, Ringweg Bayershoffweg, Ringweg Van Vladerackenlaan Spil laan, Ringweg Laan van Muijs. Op sommige kruispunten wil het colle ge de zogenaamde 'punaises' aanbren gen, dat wil zeggen ronde drempels'met als doel het kruispunt extra te bena drukken en snelheid af te remmen. Op andere kruispunten komt een verho ging in asfalt of klinkers. In april neemt de gemeenteraad een besluit om geld beschikbaar te stellen voor de aanpass ingen. De gemeente verwacht de mees te kruispunten voor 1 mei aangepast te hebben. HEILOO - Gaat u binnenkort voor uw zoon of dochter een basisschool kie zen? Dan kunt u maandagavond 2 april om 19.30 uur terecht in de Paulus school. U kunt dan kennis maken met de leerkrachten, de klaslokalen en de materialen bekijken. Om 20.00 uur Runt u middels een presentatie zien hoe er in de groepen gewerkt wordt. In de onderbouw probeert de school te wer ken vanuit de uitgangspunten van het ontwikkelingsgerichte onderwijs. De Paulusschool is gelegen aan De Hucht 6. De avond zal uiterlijk om 21.00 uur afgelopen zijn. Bent u niet in de gelegenheid te komen, dan kunt u telefonisch informatie inwinnen of een afspraak maken via tel. 072-5339815. ra Palkland Toneel speelt Oom Wanja Cprry Brokken. (Foto: Jocelyne Mor eau) HEILOO - Zondag 1 april wordt het winterseizoen van het Literair Jazz Café Heiloo afgesloten met twee bij zondere gasten. Corry Brokken, na een langdurige zangcarrière rechter gewor den en thans ook schrijver, zal onge twijfeld zorgen voor een boeiende lezing, waar een reeks van gebeurtenis sen uit haar leven de revue zal passe ren. Niet minder beroemd is de jazzviolist Frans Poptie, die in het verleden in bin nen- en buitenland veel furore maakte met zijn Swing Specials. Poptie zal samen met het Jean Louis van Dam Trio (oud-pianist en de Dutch Swing College) voor veel muzikaal vuurwerk zorgen. Kaarten a f 12,50 zijn verkrijgbaar bij boekhandel Deutekom bij winkelcen trum 't Loo. Plaats van handeling is res taurant Klein Varnebroek, Omloop 22, Heiloo. De lezing begint om 11.00 uur. Voor informatie belt u 027-5115511. Zeeweg 20, i 85z CR Heiloo info@vosmakelaardij.rxl www.vosmakelaardij.nl 'f,H UkM W 0*mCOtO f HEILOO - Vorige week woensdag stelde de politie een onderzoek in op de Vijverlaan in Heiloo na een melding van het openbreken van personen auto's. De agenten hielden ter plekke twee mannen aan op verdenking van het openbreken van twee auto's. Uit deze wagens bleken de radio's gesto len. De twee verdachten, een 32-jarige en een 33-jarige man, beiden afkomstig uit Santpoort, zijn ingesloten. De ra dio's werden bij het Tweetal terugge vonden. ELA RSGROEP Kennemerstraatweg 129 te Heiloo tel.: 072 5335330 'Met 4 kantoren actiefin de regio! (Alkmaar (2), Heiloo en Heerhugowaard). HEILOO - Op 24 maart is er wederom een linedance middag voor de jeugd tot 12 jaar bij wijkvereniging Plan Oost. Vanaf 14.00 uur zullen The Cheese Town Country Dancers uit Alkmaar het een en ander voor doen, waarbij iedereen gezellig mee kan doen. Vanaf 16.00 uur mogen ook grote broers, zussen ouders en/of opa's en oma's een dansje wagen. De entree is f 4,50 (inclusief limonade en chips). De dansmiddag eindigt om 16.30 uur. Het zou leuk zijn als je verkleed komt als cowboy of cowgirl. HEILOO - De groep Wonen 50-plus Heiloo houdt zaterdag 24 maart van 10.00 tot 12.00 uur haar algemene ledenvergadering in het Trefpunt, A. du Bois-hof 2 te Heiloo. Naast het jaarver slag, het financieel overzicht en de benoeming van nieuwe bestuursleden wordt door de voorzitter informatie over de voortgang gegeven. De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 87 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden p, aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! - Badkamerinstallatie Droonecamp'straat 13 - Centrale verwarming 1851 TH Heiloo - Dakbedekking Telefoon 072-533 50 85 - Loodgieterswerk Werkplaats: Holleweg 19

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 1