Borrelbrood, nieuw eetmoment aan het einde van de middag Welke etenswaren kunnen veilig mee op vakantie? Thema-excursies in duinen mïïmmm Adressen Limmen UITKIJKPOST - 23 MEI 2001 Jos Admiraal verdient reis naar Roland Garros Jeugd start op nationale hengeldag Winnaars prijsvraag Winder Limmen De Nieuwe Wereld Verkoop van afgeschreven boeken VV Limmen 50 jaar jeugdvoetbal Epilepsie KBO afdelingen CAL besluiten te fuseren HSV Limmen Akersloters exposeren in Gemaal 1879 Voorlichtingsavond over schildklieraandoeningen Handbal Meervogels tJUnmeti 2tie ^ÉMl mmmm LIMMEN - Jos Admiraal uit Limmen is één van de winnaars van de inter- sport/KNLTB Nationale Vrijwilligersreis 2001. In totaal zestig actieve vrijwilligers van tennisvereni gingen uit heel Nederland gaan van 1 tot en met 3 juni naar Parijs. In de Franse hoofdstad staat een bezoek aan het Grandslam toernooi Roland Garros op het programma. Jos Admiraal verdient deze uitverkiezing door zijn actieve inzet als vrijwilliger bij TV Limmen uit Limmen. De Intersport/KNLTB Nationale Vrij willigersreis van dit jaar valt samen met het door de Verenigde Naties uitgeroe pen internationale Jaar van Vrij willigers. Bestuursleden van de KNLTB tennis verenigingen zijn in de gelegenheid gesteld de gewaardeerde vrijwilligers van hun tennisclub voor te dragen. Uit de ruim 11(30 inzendingen heeft de jury op het bondsbureau in Amersfoort uit alle genomineerde vrijwilligers zestig winnaars geselecteerd. Roland Garros geldt als één van de vier belangrijkste tennistoernooien ter wereld. Wimbledon, de Australian Open en de US Open zijn de andere Grandslams. LIMMEN - De laatste zaterdag van mei, dit jaar 26 mei, staat bekend als de nationale hengeldag. Reglementair houdt dit in, dat er weer met worm en kunstaas mag worden gevist. Jeugdhengelsportvereniging Samen Beet uit Limmen houdt op deze dag de eerste van een serie viswedstrijden. Elke Limmer tot en met 15 jaar mag hieraan deelnemen, mits lid van de club. Een lidmaatschap kost f 12,50 per jaar. Voor dat geld krijg je een vergun ning, het programmablad en kun je gra tis deelnemen aan de wedstrijden. De eerste vindt plaats in 't Stet. Verzamelen is zaterdag om 18.30 uur op parkeerplaats Dampegheest. Alle soorten vis tellen mee. De wedstrijd- duur is anderhalf uur. Ben je nog geen lid maar wil je wel meedoen, neem dan je hengelspullen en f 12,50 mee naar de waterkant en de papieren worden gere geld. Tijdens de wedstrijd wordt de vis bewaard in een ruime emmer of leef- net. Deze moet je zelf meenemen. Voor vragen kun je terecht bij Rob Jak, tel. 072-5053858 of Joost Zwertbroek, tel. 5053134 Huisartsen Onder tel. 5051272 is altijd één van de doktoren bereikbaar. Tandartsen Tijdens het weekeinde en in de avon duren, uitsluitend voor spoedgevallen: tel. 06-53937620. Apotheek Limmen Kcrkweg 29a. Geopend van 8.00 tot 18.00 uur. Tijdens het weekeinde en in de avonduren, uitsluitend voor spoed gevallen: tel. 5052620. Uitvaartverzorging Uitvaartverzorging Lia Groot, tel. 5053009. RIMA Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening, spreekuur: donderdag van 9.00 tot 10.00 uur in kamer 0.30 in het gemeentehuis (via achteringang), Zonnedauw 4. Tel. 5055363. Stichting Regionale Thuiszorg Tel. 072-5127127 (24 uur per dag, 7 dagen per week), zie verder de rubriek Medische diensten Heiloo. Artsenlaboratorium Trombosedienst (Starlet) Prikpunt Zorgcentrum De Cameren, Vredeburglaan 1, dinsdag en vrijdag tussen 8.00 en 8.30 uur. Verloskundige M.C.G. Groot-Valkering, Hoogeweg 72, Heiloo. Spreekuur na tel. afspraak (5052635). Gemeente Limmen Zonnedauw 4, 1906 HA Limmen, tel. 5051456. Open van 8.30 tot 12.30 uur. Grof vuil Tel. 5413533. Indicatiecommissie Aanvragen voor thuiszorg, verzorgings- en verpleeghuiszorg bij Regiobureau Zorgindicatie, Postbus 9331, Alkmaar, tel. 072-5670050. Ouderenwerk SWOL Secretaris mw. E. van Wieringen-van Wees, Oranjezon 3, 1906 VC Limmen, tel. 5051670. Openbare Bibliotheek Zonnedauw 2, 1906 HA Limmen, tel. 5052135. Openingstijden: maandag 14.00-17.30 19.00-20.30 uur woensdag 10.00-12.00 14.00-17.30 uur vrijdag 14.00-17.30 19.00-20.30 uur H. Corneliuskerk Pastor J. Oiling, tel. 5051275 en fax 5054503, spreekuur dinsdag 8.30 tot 9.15 uur, donderdag 16.00 tot 17.00 uur in de pastorie. Voor afspraken bellen. Diensten zaterdag 19.00 en zondag 10.00 uur. Secretariaat open vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur, tel. en fax 5053793. Ned. Hervormde Gemeente Predikant ds. H.C. van het Maalpad, Ypesteinerlaan 19, Heiloo, tel. 5331473. Scriba J.P Hartog, tel. 5053403. Dienst: zondag 10.00 uur. Politiebureau Limmen tel. 0900-8844, geopend maandag van 9.00 tot 12.00 uur en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. Politiebureau Akersloot tel. 0900-8844, geopend maandag van 14.00 tot 17.00 uur en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur. Het dichtste bij het juiste gewicht van de enorme kei zaten (op de foto van links naar rechts) Rosaline Bruijns, Jose karsten en Manon Dekker. LIMMEN - Op 30 april heeft Winder Limmen BV samen met het Oranjecomité voor de inwoners van de gemeente Limmen een open dag gehouden, op het nieuwe bedrijf in Alkmaar. Door het Oranjecomité werd in de fietsroute van de Koninginnedag de mogelijkheid geboden om per tou ringcar naar Alkmaar te reizen om het nieuwe bedrijf te bezichtigen. Op deze dag zijn ongeveer 800 bewo ners met kinderen uit Limmen ontvangen. Voor de kinderen tot 16 jaar was een prijsvraag georganiseerd in de vorm van het raden van het gewicht van de grote kei die naast het kantoor staat opgesteld en is aangeboden door het personeel bij de opening in 2000. Er werden 194 formulieren ingevuld. Het gewicht wat geraden moest worden was 10.500 kilo. De drie kinderen die het dichtst bij het juiste gewicht kwa men zijn beloond met een prijs. Op woensdag 16 mei zijn de prijzen op het kantoor van Winder Limmen overhan digd aan de winnaars. De eerste prijs, een radio met cassette en CD speler werd gewonnen door José Karsten, 11 jaar, Theebos 1 te Limmen, ingevuld gewicht 10.436 Kg. De tweede prijs, een discman CD spe ler, ging naar Manon Dekker, 14 jaar, Koningsdam 7 te Limmen, ingevuld gewicht 10.295 kilo en de derde prijs, een cassette walkman, ging naar Rosalie Bruijns, 5 jaar, Westerweg 68 B te Limmen, ingevuld gewicht 10.751 kilo. ALKMAAR - Maandagavond 28 mei wordt het seizoen bij De Nieuwe Wereld afgesloten door medium Martin Reul. De avond vindt plaats in de Remonstrantse kerk, Fnidsen 33 te Alkmaar. De aanvang is om 20.30 uur, entree f 10,-, donateurs f 3,50. Voor inlichtingen belt u met tel. 072-5334280. LIMMEN - Op maandag 28 mei wordt er in bibliotheek Limmen een verkoop van afgeschreven boeken gehouden. Verouderde en stukgelezen boeken van de volwassenen- en jeugdafdeling wor den voor spotprijzen verkocht. Het aanbod bestaat vooral uit populaire romans van de volwassenen-afdeling en leesboeken van de jeugd-afdeling. In de aanbieding zijn onder andere een volledige medische encyclopedie van vijftien delen en een encyclopedie over de algemene geschiedenis van Nederland in vijftien delen. Deze ency clopedieën zullen in zijn geheel ver^ kocht worden. Voor de verzamelaars van nostalgische apparaten heeft de bibliotheek twee typemachines te koop. De bibliotheek is geopend van 14.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 20.30 uur en is gevestigd aan het Zonnedauw 2. LIMMEN - In verband met het 50-jarig bestaan van jeugdvoetbal Limmen von den op 10, 11 en 12 mei sportdagen plaats voor de kinderen van de Pax Christi en de Sint Maartenschool. Op de sportvelden van VV Limmen waren allerlei spectaculaire spellen uitgezet, waar de kinderen als team naar harte lust mee aan de slag gingen. Het was echt genieten geblazen op deze zon overgoten dagen. De kinderen hebben dan ook fantastische dagen beleefd. REGIO - Eén op de 150 Nederlanders heeft epilepsie. Toch is de aandoening onvoldoende bekend. Het Nationaal Epilepsie" Fonds geeft voorlichting, ondersteunt wetenschappelijk onder zoek, organiseert vakanties voor men sen met epilepsie en verleent zo nodig individuele hulp. Voor meer informatie kunt u bellen naar 030-6344063 of kij ken op www.epilepsie.nl. Het benodig de geld werft het Nationaal Epilepsie Fonds door donaties en de nationale collecte. Op 5 juni gaan weer 45.000 vrijwilligers op pad voor de jaarlijkse collecte. Bij de borrel een lekker broodjeeen goed alternatief. Meestal ontstaan trends uit een combi natie van reeds bestaande zaken. Borrelbrood is zo'n nieuw fenomeen. Het is een smakelijk samenspel van ontwikkelingen van de laatste jaren in ons eetgedrag, - gecombineerd met gebruiken uit onze geliefde vakantie landen. De titel 'borrelbrood' zou kun nen suggeren dat het alleen om hartige broodhapjes gaat, maar ook de zoete combinaties komen in beeld. Het Voorlichtingsbureau Brood heeft een kleurrijke en smakelijke receptenfol der ontwikkeld onder de titel Borrel?Brood! De komende weken is het boekje verkrijgbaar bij veel bak kers. Borrelbrood is dus 'ontstaan' vanuit verschillende ontwikkelingen. Brood heeft zich van traditioneel ontbijtpro- duct een weg gebaand naar andere tijd stippen van de dag. Brood vervult een belangrijke rol tijdens de lunch. Daarnaast wordt brood in toenemende mate bij Je warme maaltijd gebruikt. Deze ontwikkeling komt onder meer vanuit allochtoon broodgebruik en vanuit onze mediterrane vakantie ervaringen. Nu brood in de vorm van verfijne hapjes belandt op de borrelta fel, heeft het Voorlichtingsbureau Brood een boekje samengesteld om dat eetmoment te ondersteunen. Want bor relbrood gaat veel verder dan de tradi tionele drie-eenheid stokbrood, brie en wijn. Dat was al erg hip in de jaren zeventig van de vorige eeuw (zaterdag middag, op houten bistroborden). In die zin is 'borrelbrood' dus niet nieuw. Informeel avondmaal Mensen die aan het eind van de dag geen zin hebben om te koken kunnen van borrelbrood gemakkelijk een klein, informeel avondmaal maken. Met de grote verscheidenheid aan luxe en een voudige broodsoorten zijn vele varia ties mogelijk. Zo haastig als we 's mor gens de deur uitvliegen, zoveel tijd trekken we uit om gezellig, na het win kelen in het weekeinde of na het werk door de week, te zitten met vrienden, kennissen en familieleden. Geflankeerd door een lekker glas en een scala aan lekker hapjes met brood. Zodra het weer het toelaat voltrekt dit tafereel zich in de tuin. Borrelbrood heeft ook een link naar de Engelse high tea. Niet alleen door de kunstig opgerolde witte boterhammen met crèmekaas of kwark met gerookte zalm, maar ook door de zoetigheden met brood. Zo vermeldt het nieuwe borrelbroodboekje verrassende hapjes van suikerbrood met pistachenoten en rozijnenbrood met appel en aardbeien. Culinaire hoogstandjes Het nieuwe borrelbrood valt vooral op door de enorme mogelijkheden en variaties. Wie creatief is ziet kans om met kunstig belegde driehoekjes, vier kantjes, hoorntjes of rolletjes brood in een mum van tijd een uitgebreid bor- relbuffet samen te stellen. Maar ook eenvoudige, pure combinaties van vol- korensandwiches bestreken met een zelfgemaakte spread van ei, gedroogde tomaten, Parmezaanse kaas, basilicum en olijfolie zijn niet te versmaden. Het borrelbroodboekje reikt ook culi naire hoogstandjes aan, zoals crostini (in de hete koekenpan in olie krokant gebakken sneden stokbrood) met rauwe ham en zachtjes gepocheerde peer. Het bevat voorts een serie mak kelijk te bereiden receptjes voor de momenteel razend populaire tapena- des zoals tomatenboter, paddestoelen- tapenade, paprikaspread en walnoten- pesto. Mocht net nieuwe borrelbroodboekje niet bij de bakker liggen, dan kan het ook gratis worden aangevraagd bij het Voorlichtingsbureau Brood. Via de internetsite www.brood.net of via e- mail brood@nbc.nl, of via tel. 0317- 471222. REGIO - De drie besturen van de Katholieke Bond van Ouderen, afde lingen Castricum-Bakkum, Akersloot en Limmen, hebben besloten in te haken op de ontwikkelingen die de fusie van de drie gemeenten tot één grote CAL gemeente met zich mee brengt. Op de gezamenlijke bestuurs vergadering van 11 april werd daarom besloten, de drie afdelingen met onmiddellijke ingang samen te voegen tot één KBO/CAL-afdeling. Voorzitter van het nieuwe bestuur is Dick Baltus, de huidige voorzitter van Castricum. Tot de fusie werd besloten om voortaan van meet af aan te kunnen inhaken op de komende ontwikkelin gen in de nieuwe gemeente en om een stem te kunnen hebben in hetgeen er op het gebied van het ouderenbeleid te wachten staat. Met gebundelde krachten - de drie afdelingen hebben samen een bestand van ruim 1100 leden - staan zij sterker als het gaat om toekomstig beleid en ook hier wil de KBO, de Katholieke Bond van Ouderen, zich als krachtige ouderenbond manifesteren. Overigens blijven de activiteiten, zoals deze tot dusverre in de drie afzonderlij ke afdelingen plaatsvinden, onvermin derd voortgaan. Het is de bedoeling dat de drie woonkernen ook in de toe komst, waar het de activiteiten betreft, zelfstandig blijven functioneren, zodat de lokale sfeer en de eigenheid van de huidige afdelingen voor de leden gewaarborgd blijft. CASTRICUM - Zondag 20 mei werd er voor de Limmerpoldercup gevist in Castricum. Liefst 25 deelnemers uit Limmen, Akersloot, Heiloo en Castricum deden hun best om een visje te vangen. Hoewel de vis niet echt bijt- lustig was, werd er door enkelen prima gevangen. Namens Castricum was Rien Faasse eerste met 5400 punten, gevolgd door Sjaak Veldt (Akersloot) met 3725 en Nico Schouws met 3400 punten voor Limmen. Vakwinnaars waren naast Faasse Co Duijnmeijer (Castricum) en Dick Pekel (Akersloot). In het vereni gingsklassement was Castricum eerste voor Akersloot en Limmen. Fleiloo werd laatste. De volgende wedstrijd om deze cup is op 8 juli in Heerhugowaard. Zondag 27 mei wordt de tweede wit- wedstrijd gevist, en wel in de Ringvaart van Heerhugowaard. Er mag dan weer met wormen wordt gevist en aangezien de brasem al heeft gepaaid, mogen er behoorlijke vangsten worden verwacht. Opgeven doet u tot vrijdag 25 mei, 's avonds tussen 8.00 en 19.00 uur bij Jan Hageman, tel. 072-5052655 onder ver melding van naam en poule. Vertrek op zondag vanaf garage Schilder om 7.00 uur, aanvang wedstrijd 7.45 uur. De inleg bedraagt f 5,-. AKERSLOOT - In het kader van de samenvoeging van Castricum, Akersloot en Limmen, stellen amateur kunstenaars uit Akersloot hun werk in de maanden juni en juli tentoon in Gemaal 1879. Na een opleiding aan het Grafisch Lyceum in Amsterdam en in de recla mesector ontdekte Joyce Wolvers dat je met de computer heel creatief werk stukken kunt maken, maar dat hand werk tot velerlei verrassingen kan lei den en meer mogelijkheden biedt. Zo ontwikkelde zij het gebruik van ver schillende materialen en leerde tech nieken die daarbij hoorden. Begonnen met het toepassen van pas- tel/contè krijt is het gebruik van olie verf hand over hand toegenomen. Momenteel schildert zij figuratief en zijn het vooral de menselijke vormen die haar aandacht volledig opeisen. Dit is natuurlijk en heel herkenbaar. Jannie Neppelenbroek woont al meer dan 30 jaar in Akersloot. Na textiele werkvormen werd haar belangstelling gewekt door steen. Steen in beeld is dan ook een goede weergave van haar werk en hobby, kunstzinnig en interes sant. Het Museum Gemaal 1879 is geopend elke zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij het secretariaat, tel. 0251-313286 of 313253. ALKMAAR - De werkgroep Noord- Holland Noord van de Schild klierstichting Nederland organiseert in samenwerking met het MCA een voor lichtingsavond voor patiënten en belangstellenden over schildklieraan doeningen. De informatiebijeenkomst vindt plaats op dinsdag 29 mei in de Pieter van Foreestzaal (huisnummer 015, ingang Metiusgracht) van 19.30 tot 21.30 uur. L. Siegenbeek van Heukelom, internist van het medisch centrum, vertelt over een te traag werkende en te snel wer kende schildklier. F. van de Zant, nucle air geneeskundige van het MCA bespreekt de behandeling van een te snel werkende schildklier met radio actief jodium: de slok. Na de pauze is er ruimschoots de gelegenheid om vragen te stellen. Wilt u deze informatieavond bijwonen, dan kunt u zich aanmelden op tel. 072- 5483500. REGIO - De vakantie staat voor veel mensen voor de deur. Maar wat mag je nu wel meenemen, en wat niet naar aanleiding van de maatregelen in het kader van mond- en klauwzeer? Wan neer je in Nederland op vakantie gaat, zijn er een aantal zaken waar je reke ning mee moet houden: Ga je naar een plaats in het vaccinatiegebied dan mogen bepaalde producten niet wor den vervoerd. Die mag je dus ook niet meenemen als je dat gebied uit reist. Het gaat hierbij om rauwe (ongekook te) melk of rauwmelkse producten (zo als sommige boerenkaassoorten) en om onverpakt diervoer. Je hond of kat (en verpakt diervoer) kun je dus ge woon meenenem. Het is nu niet verstandig om honden los te laten lopen op het platteland of in een natuurgebied. Honden kunnen weliswaar geen mkz krijgen, maar ze kunnen de ziekte wel meeslepen en daardoor overbrengen. Ze mogen daar om niet op plaatsen komen waar even- hoevigen worden gehouden. Wanneer je naar het buitenland gaat, mag je sommige producten niet meene men. De douane controleert reizigers op producten als vers vlees, niet geste riliseerde vleesproducten (zoals worst en vleeswaren). Producten die in blik of pot zitten zijn gesteriliseerd, die mag je dus wel meenemen, en dagverse melk producten, zoals melk, yoghurt en vla. Houdbare melk mag dus wel! Lunchpakket Denk hierbij zeker aan je lunchpakket voor onderweg. Kaas is geen probleem. Een broodje kaas mag dus wel, een broodje ham niet. Houdt er ook reke ning mee dat het land waar je naar toe reist haar eigen voorwaarden kan stel len en sommige producten door het betreffende land dus niet worden toe gestaan. Ga je op reis naar het Verenigd koninkrijk, Frankrijk, Turkije of Ar gentinië dan moet je er rekening mee houden dat je uit die landen bepaalde producten niet mee mag nemen naar Nederland. Het gaat om vlees en vlees producten (zoals worst) van runderen, schapen, geiten of wild; melk en melk producten (zoals kaas en yoghurt) van runderen, schapen of geiten; etenswa ren waarin dierlijke producten (zoals vlees, melk, boter en vet) zijn verwerkt; huid, vellen en onbewerkte wol. Vindt de douane deze producten toch in je bagage dan worden ze in beslag geno men. Vermijd verder in deze landen zoveel mogelijk het contact met dieren die ge voelig zijn voor het mkz-virus (runde ren, schapen, geiten, varkens en sommi ge dieren in dierentuinen). Mocht je toch in contact komen met zulke die ren, blijf dan in Nederland minimaal een week weg van dierentuinen, kin derboerderijen, veehouderijbedrijven, natuurterreinen met schapen, runde ren, etcetera. Vakantiegangers die graag vléés willen meenemen kunnen dit vragen aan de slager. Er zijn slagers die op verzoek vlees inblikken. Activiteiten Limmen/Akersloot Galerie Amber Expositie schilderijen van Jaap Hoeksma, keramiek van Susan Ohler en beelden van Gerda Kooger, Peter Schelvis en Tónna Lucassen. Geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag en de eerste zondag van de maand van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak, Dusseldorperweg 18, tel. 5051491 Grote Serre Tot en met oktober expositie met wis selend werk van familie van Os, onder andere bronzen beelden, keramiek, acryl, olieverfschilderijen en aquarel len, elke zondag van 13.00 tot 18.00 uur, Westerweg 39. D'Enterij Donderdag 24 mei het uitgestelde con cert van Volumia, zaal open vanaf 16.00 uur. Conquista Donderdag darten van 19.30 tot 22.30 uur voor tieners en jongeren. Zaterdag voor kinderen van 4 tot 12 jaar bingo met leuke prijzen, entree f 1,50. Zaterdagavond van 19.00 tot 23.00 uur danceparty voor tieners van 12 tot 16 jaar, entree f 1,50. Vrijdag- en zaterdag avond van 20.30 tot 01.00 uur jongeren- café voor jongeren vanaf 16 jaar. Zondagmiddag open van 14.00 tot 17.00 uur. Gemaal 1879 Tot en met eind mei expositie van Jaap en Afra Beentjes, zondag van 13.30 tot 16.30 uur, elke eerste zondag van de maand maaldag. Tevens expositie over watermolens, gemalen en archeologi sche vondsten, Fielkerweg 4 in Akersloot. Bibliotheek Akersloot Expositie beelden van Karin Zomerdijk en aquarellen van Diny Dijkman, Rembrandtsingel 1. AKERSLOOT - De heren senioren 1 van Dimtronic Meervogels en tegen stander Aristos maakten er een wed strijd van tussen twee teams die wilden winnen. Aristos om degradatie te voor komen, voor Meervogels was winst noodzakelijk om een beslissingswed strijd om het kampioenschap af te dwingen. In de beginfase nam Aristos afstand, 0*3. Binnen twee mimiten werd de stand gelijk. Jeremy Duin en Peter Schagen zaten goed in de wedstrijd. In de 25ste minuut benutte Aristos twee maal balverlies aan Meervogelszijde en nam enige afstand, 8-10. Ed Krom op de cirkel en Ron Out uit de tweedelijn scoorden zodat de rust aan brak met een minimale voorsprong, 12-11. Direct na rust was er een fraai doelpunt van William Kerssens, 13-11. Aristos gaf zich niet gewonnen en via 13-13 en 15- 15 kwam Meervogels in de tweede minuut na rust voor het eerst op voor sprong, 16-15. Maar ondanks alle inspanningen kon Meervogels geen afstand nemen. Doelman Cees Wevers stopte op cruciale momenten strafwor- pen. Pas toen een van de Aristos-spe- lers met rood bestraft werd gingen de gasten minder agressief verdedigen en scoorde Meervogels wat makkelijker. Bij de stand 20-20 kwam Aristos door een break weer op voorsprong, 20-21. Pas in de laatste spannende minuten stelde de topscorer van deze competitie Jacco Kerssens met twee afstandscho ten de overwinning veilig. Door deze nipte winst zullen de heren een beslis singswedstrijd tegen Volendam 1 moe ten spelen. De winnaar kan zich kam pioen van de eerste divisie noemen en zal met drie andere kampioen een toer nooi spelen om het Nederlands kam pioenschap. CASTRICUM - Met PWN-boswachter Hans Kluft mee het duin in om alles te horen over de geschiedenis van het gebied. Dat kan op de avonden van 24 mei (Hemelvaartsdag) en donderdag 5 juli. De boswachter neemt belangstel lenden heel ver mee terug in de tijd. Zijn verhaal begint in het jaar 800.Toen ontstonden de jonge duinen. In de daaropvolgende 1200 jaar hebben zich veel in het oog springende gebeurtenis sen in het duin afgespeeld. Hans Kluft vertelt over het aanslibben van het Oer-IJ, maar ook over ontgin ningen en de bouw van duinboerderij en. Het duin ontkwam ook niet aan oorlogshandelingen. Bijvoorbeeld de slag bij Castricum in 1799, en meer recent de Tweede Wereldoorlog. Veel namen in het duin, van paden en wegen tot stukken gebied, verwijzen ook naar gebeurtenissen in het verleden. Deze wandelexcursies starten om 19.00 uur bij Kijk Uit. Dit.punt ligt in het duinge bied achter station Castricum. Zin om vroeg op te staan? Dan kunt u op zaterdag 26 mei om 7.00 uur mee met PWN-boswachter Paul van Dam. Speur met hem naar sporen van de afgelopen nacht en luister naar de geluiden van de zangvogels d*e op dat vroege uur extra hun best doen. De wandeling gaat door het bos en het open duin. U kunt uw eigen verrekijker meenemen om het moois onderweg dichterbij te halen. Er kunnen maxi maal vijftien personen met de boswach ter mee. De excursie start om 7.00 uur bij de parkeerplaats van de Hoep. Per dag gebruikt een Noord-Hollander gemiddeld 125 liter drinkwater. Wilt u weten wat het verhaal achter de kraan is en waar al dat drinkwater vandaan komt? Op zondag 27 mei en zaterdag 9 juni gaat PWN-boswachter Paul van Dam om 10.00 uur de duinen bij Castricum in om belangstellenden alles te vertellen over de relatie duinen en waterwinning. Hij houdt het niet alleen bij uw drinkwater, maar vertelt onder tussen ook over de planten en dieren in het gebied. De excursie gaat op de (zelf meegenomen) fiets en duurt ongeveer twee uur^Er kunnen twintig personen mee met deze excursie, die start om 10.00 uur vanaf de parkeerplaats bij de Hoep. Luisteren naar nachtegalen. Op 30 mei gaat PWN-boswachter Joop Castricum met liefhebbers 's avonds laat de dui nen in om naar nachtegalen te luiste ren. De excursie begint om 22.30 uur en start bij bezoekerscentrum De Hoep, aan de Zeeweg. De excursie duurt ongeveer anderhalf uur. De nachtegaal heeft niet voor niets die naam. Met name laat in de avond klinkt de melodieuze zang van deze vogel krachtig door bos en duin. De nachte gaal beschikt over een repertoire dat maar door weinig zangvogels wordt overtroffen. De mannetjes hebben ver schillende zangposten. Soms zijn die goed zichtbaar, maar vaak zitten ze diep verscholen in de struiken of dicht bij het nest. Op veel plaatsen in Europa gaan de nachtegalen in aantal achter uit, maar in de PWN-duinen zijn ze nog volop te horen. Tijdens deze wandelex- xursie zijn er ook nog geluiden te horen van andere vogels en dieren. Belangstellenden kunnen zich voor alle excursies aanmelden via tel. 0900- 7966288. Dit nummer is van dinsdag tot en met zondag tussen 10.00 en 17.00 uur te bereiken. De deelnamekosten bedragen f 5,- per volwassene en f 3,50 per kind. Daarnaast is een geldig toe gangsbewijs voor het Noord-Hollands Duinreservaat nodig.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 13