Lezers willen bibliotheek graag vaker open hebben Het geheim is 'blijven ademhalen' Poolse studenten tevreden over Imuna I Bezoek Veritoopplmen? Broekman /Be 1 op alle grote groene kamerplanten nu onze nieuwe Int6fn6t$lt6 www.heiloo-online.nl KMA BORDEN na ■HHBHi NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Thuis in uw regio! (072) 53510 00 11 JULI 2001 r LdJU j lil/JDrukkerij uitkijkpost bv 66e JAARGANG NO. 28 Buk Buk zoekt vrijwilligers Beachvolleybal in Het Baafje Zomerwandeling op Nijenburg Live muziek bij Café de Oud Inn Geslaagd Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardi2.nl C. HACHMANG Heiloo-specialist Willem Amels zit voortaan om de hoek B S gelezen worden Geslaagd Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Nieuw nummer Rodi verspreiding bv) De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 87 cent ,(excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden n aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - In mei heeft de Stichting Openbare Bibliotheek Heiloo een en quête gehouden onder haar leden. Meer dan tweehonderd bibliotheekbe zoekers hebben hun mening gegeven over de huidige activiteiten en inrich ting van de bibliotheek en hoe deze in de nieuwe situatie vorm zou moeten krijgen. De resultaten van deze enquê te onderstrepen voor een groot gedeel te de visie van de bibliotheek zelf en leveren daarnaast waardevolle infor matie op, die bij dé voorbereidingen van de inrichting van het nieuwe bibli otheekgebouw aan de Westerweg zeker van nut zal zijn. Verblijfsfunctie Als rode draad door de antwoorden liep duidelijk het belang van de ver blijfsfunctie van de bibliotheek. De bi bliotheek wordt meer en meer gezien als een plek om te verblijven, te stude ren, mensen te ontmoeten, een kopje koffie te drinken of zomaar wat te struinen door de collectie. Illustratief hiervoor is de opmerking 'In de biblio theek wil ik op een regenachtige dag gewoon lekker zitten lezen'. De biblio theek - en dat is een landelijke trend - verschuift steeds meer van een uitleen centrum van boeken naar een verblijfs- omgeving, orri de zeer verschillende media te bekijken, te beluisteren of door te nemen en informatie te verga ren. Daarnaast is steeds meer behoefte aan activiteiten als cursussen en lezin gen. Te weinig open Uit de enquête komt ook uitdrukkelijk de ontevredenheid met de openingstij den naar voren, en dan met name het (beperkte) aantal openingsuren. Bib liotheekgebruikers willen de hele week de mogelijkheid hebben rustig kennis te nemen van wat de bibliotheek te bie den heeft. Opvallend is verder dat ook de kleinere onderdelen van de dienst verlening van de bibliotheek, zoals de afdelingen met juridische- en consu menteninformatie, veel aandacht heb ben van de bibliotheekbezoeker. Voor de nieuwe bibliotheek wordt in de enquête ook het accent gelegd op voldoende parkeergelegenheid voor auto en fiets, ruimte, gezelligheid en een leuker interieur. Óp al deze onder delen is de bibliotheek hard aan het werk om samen met gemeente en architect de wensen van de gebruiker en van de bibliotheek in het nieuwe gebouw te realiseren. HEILOO - Alle medewerkers van Buk Buk zijn momenteel druk bezig om het einde van de verbouwing om te zetten in het begin van een nieuw Buk-tijd- perk'. Door de groei van het aantal nieuwe activiteiten en daarmee de komst van nog meer bezoekers is het nodig dat er nog meer vrijwilligers bij komen. Wie zin heeft om zich bezig te houden met zaken als publiciteit, programme ring, bardiensten, onderhoud en beheer of het bedenken en organiseren van verschillende activiteiten, kan langs gaan of even bellen naar 072-5321048. Het diamanten echtpaar is blij met het handbeschilderde aardewerken bord, dat hen overhandigd werd door burgemeester Henk den Boon. (Fotostudio Starfield) HEILOO - Op 10 juli 1941 loopt het kwik hoog op. Jo Hoebe (84) weet het nog exact, want op die dag trouwde zij met Richard Morsch (90). „Zeg maar Ries tegen hem, dat zegt iedereen. Ik HEILOO/ALKMAAR - Afgelopen week verbleven twintig studenten en drie leerkrachten uit de Poolse zuster- gemeente Swietochlowice bij gastge zinnen in Heiloo. Samen met meer dan driehonderd studentën uit de gehele wereld (onder andere Gabon, Cuba, Noorwegen, Zuid-Afrika en Mexico) hadden zij zich vorige week in Alkmaar verzartield voor een bezoek aan de Imuna, een internationaal congres dat georganiseerd wordt door studenten van het Murmelliusgymnasium te Alkmaar. Op dit jaarlijks congres van de 'International Model United Na tions of Alkmaar' worden verschillende vergaderingen van de Verenigde Naties nagespeeld. Dit jaar hadden de Poolse studenten toi taak om de landen Australië, Brazilië, Saudi-Arabië en Joegoslavië te verte genwoordigen. In allerlei commissies en vergaderingen werden door de stu denten namens deze landen resoluties ingediend. Om zich goed voor te berei den waren ze in Swietochlowice een aantal zaterdagen extra naar school geweest en om zich extra goed in te kunnen leven in de diverse standpun ten van de verschillende landen was ook een aantal ambassades in War schau bezocht. Voertaal Engels Tijdens het internationaal congres is de voertaal Engels. Zowel in de voorberei ding als de uitvoering vormt het Engels een nieuwe uitdaging voor de studen ten om zich hierin nog beter te scholen. Resoluties werden onder andere inge bracht over globalisatie, ontwapening, groei van de wereldbevolking, het in ternationale hof van justitie, wereldvre de, genetische manipulatie, jaar van de vrijwilligers, vrouwenrechten en de democratisering van Joegoslavië. Ook de ervaringen van vorig jaar werk ten mee aan een beter succes. Van de in totaal acht uitgebreide resoluties die de groep meebracht, werden er maar liefst zes goedgekeurd door de Algemene Vergadering. Dankzij veel lobbywerk en het beter beheersen van hef Engels konden de studenten de drie congres dagen zo succesvol afsluiten. Het suc ces van het congres was mede te dan ken aan de prima voorbereiding en uit voering door een grote groep Murmellius-studenten, die de hele organisatie in eigen handen heeft. Een congres daarom van hoog en interna tionaal niveau. Vooral liberaal Net zoals vorig jaar werden de studen ten ook dit jaar ontvangen op het gemeentehuis door burgemeester Henk den Boon. Op informele wijze werd er openhartig gediscussieerd over allerlei onderwerpen, zoals de nieuwe euthanasie-wetgeving, de abortuswet, het homo-huwelijk, de rechten van vrouwen en de komende toetreding van Polen tot de Europese Unie. Ook bespraken de studenten met de burgemeester de - soms wat vergaande - export van het Nederlands gedachten- goed, zoals de abortusboot naar Ierland. De studenten uit Polen waren lovend over de liberale wijze waarop Nederland is ingericht. Een van de stu denten gaf een uitgebreide uiteenzet ting over de wijze waarop in Swietochlowice de jongerengemeente- raad is georganiseerd en op welke wijze deze functioneert. Tijdens de lunch werden de contacten voortgezet en zo konden burgemeester en studenten genieten van verhalen over voetbal en hun plannen voor de toekomst. Naast een drietal dagen congresbezoek waren er nog een paar dagen over om andere interessante zaken te zien. Zo werden bezocht het ECN te Petten, VSM-Homeopathie in Alkmaar en de Zaanse Schans. Omdat Rotterdam dit jaar culturele hoofdstad van Europa is, werd ook daar een bezoek afgelegd. De aankomende studenten bouwkunde haalden hun hart op aan de verscheide nheid aan architectuur die Rotterdam rijk is. Tot slot gingen de studenten een dag wadlopen. Vooral dit lopen over de bodem van de zee naar een eiland heeft bij de studenten een diepe indruk ach tergelaten, die hen voor altijd aan Nederland zal blijven herinneren. Oprichting Edunet Polen zal binnen enkele jaren toetre den tot de Europese Unie. Om die toe treding mogelijk te maken zijn en wor den nog veel zaken in Polen veranderd. Ook het onderwijs in Polen is bezig met stormachtige ontwikkelingen en veran deringen. Steeds meer directies en leer krachten in Swietochlowice hebben blijk gegeven een keer het Nederlandse onderwijs van dichtbij te willen bekij ken. Vanuit Swietochlowice is daarom het initiatief gekomen om een stichting in het leven te roepen om het onderwijs van dienst te zijn in de voorbereiding en begeleiding van deze uitwisselingen. Ook wenste men uitdrukkelijk vorm te geven aan de stedenband door geza menlijke bestuurders uit Heiloo en Swietochlowice in één stichting te ver enigen. Het oprichten in Polen was vol proble men, maar danzij de hulp van notaris kantoor de Winter in Heiloo is de stich ting toch mogelijk geworden. Alle benodigde en soms ingewikkelde pro cedures zijn doorlopen en de stichting Edunet (Educational Networking) is nu een feit. De stichting zal zich bezig houden met het stimuleren, voorberei den en begeleiden van educatieve uit wisselingen tussen groeperingen van Heiloo en Swietochlowice. Momenteel zijn er verschillende groe pen directieleden en leerkrachten uit Swietochlowice, verdeeld over acht projecten, die zich gewend hebben tot deze stichting, zodat er voor de komen de jaren genoeg werk is te doen. De stichting hoopt zo een positieve bijdra ge te kunnen leveren aan de zich steeds maar uitbreidende samenwerking tus sen Heiloo en Swietochlowice. Edunet zoekt nog bestuurders en medewerkers, die een bijdrage willen leveren aan de uitwisselingen van het onderwijs of misschien vindt u het een keer leuk en leerzaam om een gast uit Swietochlowice een paar dagen in huis te hebben. U kunt zich aanmelden bij de voorzitter van de stichting, Anton van Riel, Gertoom's Akker 15,1852 GP Heiloo, tel. 072-5320149, fax 5320159 of per e-mail edunet@club.tip.nl. Tt?T^ had niet te kiezen toen ik hem leerde kennen. Richard vond hij niks, veel te deftig. Oh, oh, wat was het warm die dag. Ik had zo'n keurig mantelpakje aan en het was niet om te harden." Inmiddels zijn er zestig jaren voorbijge gaan en viert het echtpaar Morsch- Hoebe hun diamanten jubileum. In re delijk goede gezondheid, hoewel Jo minder mobiel is dan vroeger en Ries het gespreksonderwerp moeilijker kan volgen. Zijn geheugen laat hem echter niet in de steek en hij vertelt honderd uit over vroeger. Zo komt burgemees ter Henk den Boon van Heiloo, die het echtpaar in De Loet komt feliciteren, te weten dat Ries op 6 januari 1911 in Nieuwe Pekela is geboren. Den Boon vertelt dat hij vroeger in een nabij gele gen plaats in dezelfde provincie Gro ningen het burgemeestersambt heeft bekleed. Richard Morsch en Jo Hoebe zijn geen onbekenden in Heiloo. Jo is hier gebö= ren en getogen. Vader en moeder Hoebe waren de uitbaters van café De Eendracht aan de Kennemerstraatweg, tegenwoordig La Strada. Ries verhuis de vlak voor de oorlog met zijn ouders naar ons dorp. Iedereen in Heiloo, van jong tot oud, kent hem, maar dan in een andere hoedanigheid. Hij speelde ja renlang voor Sinterklaas en verblijdde de lagere schoolkinderen met snoep en presentjes. Daarbij was hij zo goed ge schminkt dat zijn eigen kinderen hem niet herkenden. Tegenwóordig vervult zijn zoon Fons deze eerbiedwaardige functie. Allemaal mee-eten Of het liefde op het eerste gezicht was blijft in het midden, maar het klikte goed tüssen Jo en Ries. Na de gebrui kelijke verkeringstijd gaven zij elkaar het jawoord. „Van die oorlog merkten we hier toentertijd nog niet veel," ver telt Jo. „Ries had een goede baan ge vonden als schilder bij de Willibrord, en wij wilden graag bij elkaar zijn." Op de vraag naar het geheim van een goed huwelijk, is' Jo's antwoord kort en krachtig: „Blijven ademhalen. En het is een lach en een traan. Gewoon door gaan, dan haal je de zestig vanzelf." Tja, zo makkelijk is het dus. Maar het zal voor beiden hard werken geweest zijn om het gezin draaiende Je houden met de acht kinderen-die snel na elkaar geboren werden: Ruud (overleden), Ineke, Niek, Kees, Ton, Paul, Fons en Rita. Met z'n tienen woonden ze in een klein huis aan de Schuine Honds- bosschelaan. Rita Morsch (48), de jongste maar vol gens haar moeder alle jongens de baas, vertelt dat het vroeger bij haar thuis net de zoete inval was. Vriendjes en vriend innetjes waren altijd welkom en moch ten mee-eten. Vader en moeder waren en zijn nog steeds uitermate begaan met het wel en wee van hun kinderen. En ze hebben het nog drukker gekre gen, want de familie is inmiddels uitge breid met 22 klein- en achterkleinkin deren. Azen op plateel De burgemeester brengt mede namens de gemeente zijn gelukwensen over. Hij doet dit een paar dagen voor de eigen lijke feestdag, afgelopen dinsdag, want dan is hij zelf met vakantie. Hij over handigt Jo een prachtig zomerboeket. „Zelf uitgezocht," benadrukt hij, „ik vind de kleuren zo mooi." Inderdaad, de burgemeester heeft een uitstekende smaak, het is een magnifieke bos. Daarnaast verrast hij het jubileumpaar met een handbeschilderd aardewerken bord met als prominente afbeelding de Witte Kerk. Volgens Den Boon azen veel raadsleden op dit plateel, maar tevergeefs. Het wordt echt alleen ge schonken aan diamanten echtparen. Een unieke gift dus, waar Jo en Ries erg blij mee zijn. „Enig, enig. Ik had ervan "gehoord maar wist niet dat het zo mooi is," zegt Jo. In het geanimeerde gesprek komt het onderwerp op leeftijd. De burgemees ter vertelt dat het aantal honderdjari gen en ouder gestaag groeit en dat som mige burgemeesters er met het felicite ren van deze allersterksten een dagtaak bij hebben gekregen. Jo merkt op dat ze toch ook tijd overhouden omdat er aan de andere kant steeds minder lang- gehuwden bezocht moeten worden. Veel moderne stellen struikelen ten slotte ver voor de eindstreep. De bur gemeester kan niet anders dan dit beamen. Good Bears of the World Het echtpaar Morsch zet een mooie traditie voort. Ook vader en moeder Hoebe waren zestig jaar getrouwd en recentelijk heeft Jo's broer Piet zijn diamanten verbond met Marie mogen vieren. Een goed voorbeeld doet ken nelijk volgen. Een ander goed voorbeeld stellen Jo en Ries met hun verzoek op de uitnodi gingskaart. In plaats van cadeaus vra gen zij een eventuele bijdrage voor de liefdadigheidsorganisatie Good Bears of the World-Nederland. Deze interna tionale organisatie schenkt teddyberen aan kinderen die troost en liefde nodig hebben. Artsen en psychiaters hebben aange toond dat kinderen veel troost putten uit een teddybeer, waardoor zij hun na re ervaringen, zoals bijvoorbeeld een plotselinge ziekenhuisopname na een ongeval, sneller kunnen verwerken. Daarom worden deze knuffels beschik baar gesteld aan ambulancediensten, politiekorpsen, brandweerkorpsen, zie kenhuizen en andere zorginstellingen. Jo en Ries zijn met deze organisatie in aanraking gekomen toen een kleinkind halsoverkop opgenomen werd en in de ziekenauto een eigen knuffelbeer kreeg. De giften ter ere van het dia manten huwelijk komen daarom ten goede aan de ambulancedienst 'Alk maar. HEILOO - Komende zondag, 15 juli, wordt in zwembad Het Baafje aan De Omloop het 3 tegen 3 beachvolleybal- toernooi gehouden. Er wordt gespeeld in de categorieën dames, heren, recre anten en competitiespelers. Het toer nooi begint om 12.00 uur. Van 11.00 tot 11.45 uur kunnen de teams zich bij de kassa inschrijven tegen betaling van f30,- per team. HEILOO - Op zondagmorgen 15 juli organiseert het IVN (Vereniging voor natuur- en milieu-educatie) zoals elke derde zondag van de maand, een wan deling door het Heilooërbos, het cen trale deel van het Landgoed Nijenburg, bezit van de Vereniging Natuurmonu menten. Misschien hangt de zomer warmte d,an nog tussen de bomen, of brengt een windje van zee wat frisheid, maar in elk geval zorgt het dichte bla derdak voor een aangename atmosfeer. Het uitbundige vogelkoor heeft inmid dels plaatsgemaakt voor het zomerzoe- men van allerlei insecten. Voorjaars- bloeiers zijn opgevolgd door zomer bloemen. En al die grassen, elk soort weer even anders. De gids vertelt u van alles over de kruiden in het bos en langs de paden. De wandeling begint om 10.00 uur bij de Kattenberg aan de Kennemerstraat weg en duurt anderhalf tot twee uur. Van volwassenen wordt een vrijwillige bijdrage van f 3,50 verwacht, voor kin deren is dat f 2,-. Voor nadere inlichtin gen kunt u bellen 072-5350323. HEILOO - Op zondag 15 juli zal er recht tegenover Café de Oud Inn aan de Heerenweg een buitenpodium staan, waar de bands Fill en Sickening Sadness een optreden zullen verzorgen. Na deze optredens wordt er in de Öud irin nog dancemuziek gemaakt door Sjuxer. De band Fill zal om 17.00 uur de eerste liederen ten gehore brengen. Deze band is ongeveer 2,5 jaar geleden opge richt en is vanaf het begin bezig met eigen muziek. Inspiratie vinden de le den bij uiteenlopende bands als Tonic, Radiohead en K's choice. Fill heeft meegedaan aan Lokaal Kabaal in het Alkmaarse Atlantis, waar ze de finale wel haalde, maar op een haar na naast de overwinning grepen. Hierna zal Sickening Sadness ten tone le verschijnen. Deze band bestaat zes jaar en maakt een mix van hiphop en reggae, met daarin jazz- en funkinvloe- den. Sickening Sadness werd eerder dit jaar winnaar van Noordhollands Glorie en speelt binnenkort in de regiofinale van de Grote Prijs. Binnen is ondertussen het dancepodi- um gereed gemaakt voor Sjuxer. In Sju xer maken danceproducers Muxer en Sjoerd? vette dancebeats. Zij ruilden houten instrumenten in voor digitale dreunbakken en creërden Sjuxer voor live performances. De muziek heeft zijn oorsprong in de funk en beweegt zich volgens sommige experts tussen club en deephbuse. Pinkpop-organisator Jan Smeets heeft aangegeven bijzonder ge charmeerd te zijn van dit duo en over weegt ze te contracteren voor Pinkpop 2002. Zeeweg 20,1852 CR Heiloo trtfo@vosmakelaardij.ni www.vosmakelaardij.nl «ARÊïAAW ïmTSïfitf WK' RSGROEP NVM Kennemerstraatweg 129 te Heiloo tel.: 072 5335330 Met 4 kantoren actiefin de regio! (Alkmaar (2), Heiloo en Heerhugowaard). HEILOO - Plaatsgenoot Martijn Velse- boer is onlangs afgestudeerd aan de Hogeschool van Alkmaar in de richting Electrotechniek-Informatica. Makelaa vanderborden INSTALLATIEBEDRIJF - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 Makelaar Willem Amels kent de weg in Heiloo als geen ander. Daarom is het goed om te weten dat hij bij u om de hoek zit www.vlieg.nl NVM'WONEN VLIEG Alkmaar (072) 511 06 00, Kanaalkade 24, 1811 LP Alkmaar ALKMAAR (3) ALMERE AMSTELVEEN BERGEN NH HAARLEM HEERHUGOWAARD (2) HOOFDDORP HOORN SCHAGEN ZAANDAM Studenten uit Swietochlowice kijken toe bij de ondertekening van de oprichting van de stichting Edunet, in het kantoor van notaris de Winter. (Fotostudio Starfield) HEILOO - Plaatsgenote Eva Zijlmans heeft vrijdag 6 juli haar studie aan de Hogeschool 's Hertogenbosch succes vol afgesloten met het diploma Maat schappelijk Werk en Dienstverlening. Haar scriptie ging over de hulpverle ning aan mensen met een verstandelij ke handicap die op zoek zijn naar een nieuwe woning. 40% KORTING (vanaf 1 meter hoogte) ZAANDAM - Pieter Ghijsenlaan 9a ZUIDOOSTBEEMSTER - Purmerenderweg 43a Koopavonden op donderdag en vrijdag

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 1