Vakantie in Heiloo doet wonderen Poolse kids vermaken zich opperbest krant Jaarmarkt in Heiloo is vooral saaie bedoening t u - k o 072 5331895 Zomergasten Ver/tooppfannen? Broekman BORDEN KMA NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN (072)5351000 Thuis in uw regio! APELLA 18 JULI 2001 oJU r* JDrukkerij uitkijkpost bv 66e JAARGANG NO. 29 Heilooër succes bij aan gespannen rijden Zomeractiviteiten in het Trefpunt Geslaagd SCH0NG SCHILDERWERKEN B.V. 06-53576089/072-5338472 E m VA N A F N U 5J32CSS22S DSH-lid geselecteerd voor Nederlands pupillenteam VAN DER ...thuis in Heiloo. Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardij.nl C. HACHMANG Heiloo-specialist Willem Amels zit voortaan om de hoek Redactie, acquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Nieuw nummer Rodi verspreiding bv) De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 87 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - Tijdens de nationale men- dagen in Ermelo heeft Heilooër Tinus Dekker, bij veel inwoners bekend als de schoorsteenveger, afgelopen zater dag een leuk succes behaald. Met zijn paard Gezienus, een 13-jarige New Forestpony die luistert naar de roep naam Rakker, werd hij (van de twintig combinaties) nummer één in de klasse Midden. Dekker begon zo'n vijf jaar geleden met het aangespannen rijden, omdat hij zichzelf toen te oud vond om nog op de rug van een paard te klimmen. Hij werd lid van de landelijke rijvereniging Heiloo e.o. en kreeg les van instructeur Chris Beentjes. Zijn dochters bezorg den hem op een gegeven moment een startkaart voor een wedstrijd in aange spannen rijden en zo gebeurde het dat hij in 1999 als beginner aan officiële wedstrijden mee ging doen. En met succes, want Dekker behaalde vele prijzen en verzamelde daardoor veel promotiepunten. Via de klasse Licht belandde hij in de klasse Midden. De behaalde eerste plaats in Ermelo is een eerste stap naar de klasse Zwaar, waarin hij volgend seizoen uitkomt. In deze klasse wordt ook gestreden om het nationale kampioenschap. Dekker wordt gecoacht door zijn dochter Mo nique. HEILOO - In het Trefpunt aan de Abraham du Bois-hof 2 wordt óp don derdagmiddag 19 juli van 14.00 tot 16.00 uur een dansmiddag voor volks dansliefhebbers gehouden. Donder dagochtend 26 juli en 2 augustus zijn er country linedance-lessen. Voor begin ners van 09.00 tot 10.30 uur en daarna tot 12.00 uur voor gevorderden. De kosten zijn f 5,- per les. Opgeven kan op tel. 072-5331297. Op 23, 24 en 25 juli wordt in het Tref punt een cursus 'Werken met spek steen' gegeven. Speksteen is een zachte steensoort die makkelijk te bewerken is. In deze beginnerscursus leert u hoe en met welk materiaal u de speksteen kunt bewerken. Al vrij snel ziet u'resul- taat. De cursus wordt gegeven van 14.00 tot 16.00 uur en kost f 33,- exclu sief materiaal, dat bij de docepte gekocht kan worden. Tevens wordt er in het Trefpunt op vrij dag 3 augustüs een spel- en denkmid- dag georganiseerd. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De spelletjes en oefeningen zijn er op gericht het geheu gen te trainen. De middag is geschikt voor iedereen, de spelletjes worden aangepast aan ieders mogelijkheden. De kosten vóór deze middag bedragen f 3,- en deelnemers kunnen gewoon binnenlopen. HEILOO - Plaatsgenoot Peter Blom heeft onlangs aan de Vrije Universiteit van Amsterdam zijn diploma voor het doctoraal examen Nederlands recht behaald. Per 1 augustus treedt hij in dienst als junior juridisch medewerker op de sector Rechtshulp bij DAS- rechtsbijstand verzekeringen te Am sterdam. Voor de Poolse gcistkinderen is van alles georganiseerd. Vrijdag was er een sport- en spelmiddag op het veld van Trias. (Fotostudio-Star field.) Regio Noord- Kennemerland Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad, Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing. Erkend schilder- wandafwerkingsbedrijf. Bel voor vrijblijvend offerte HEILOO - Zo'n twee weken verblijven ze inmiddels in Heiloo, en ze vermaken zich tot nu toe opperbest. Tweeën twintig Poolse kinderen uit Heiloos zusterstad Swietochlowice, onderge bracht bij elf gastgezinnen in Heiloo, Alkmaar en Heemskerk, ondergaan in en rond het Heilooër groen een ont spannen vakantie, met veel leuke acti viteiten met de hele groep of individu eel met hun gastouders. Een heel programma is er weer voor ze samengesteld. Vorige week dinsdag was er de traditionele kledingbeurs in de Willibrorduskerk. Daarna toog de groep naar het Heilooërbos, om daar met de vrijwilligsters van de Speel-o- theek van het Rode Kruis (sportieve) spelletjes te doen. De kinderen ver maakten zich prima met onder andere een skippybalrace, spijkerpoepen, een brancardspel en het skilattenlopen, dat voor grote hilariteit zorgde. Na het parachutespel ging het richting Speel- o-theek aan het Slimpad, waar limona de, koek en ijs wachtte. Met een tas cadeautjes en rode wangen van de pret werd deze dag afgesloten met een eten tje in restaurant Klein Varnebroek. Twee dagen later was het opnieuw prijs, üp het groene gras van atletiek vereniging Trias aan Het Maalwater was een sport- en speldag georgani seerd, met instemming van de weergo den want het bleef de hele middag ge lukkig droog. Terwijl de kinderen aan de lunch zitten, kijkt Jan Rood van 'Een Hart voor Polen', de stichting die de jaarlijkse» vakantie in Heiloo moge lijk maakt, glunderend toe. „We organiseren die vakantie in Heiloo nu alweer voor het veertiende achter eenvolgende jaar, en ik moet eerlijk zeggen- dat er nog steeds heel veel behoefte aan is. Het is best wel moeilijk om hier elk jaar genoeg gastgezinnen te vinden, en regelmatig denken we dan ook 'dit zal weLde laatste keer zijn'. Maar zo'n een a twee keer per jaar bezoeken we Swietochlowice, en elke keer constateren we weer dat die kin deren daar zo'n vakantie toch echt hard nodig hebben." In mei worden alle lbgés in spe en hun ouders bezocht door Rood en de zij nen. Daarnaast onderhoudt Urszula Racska, de vaste begeleidster en tolk van de kinderen, ook het contact met de gezinnen, zodat zij op de hoogte is van de achtergrond en de familie- HEILOO - Het zat de jaarmarkt die vorige week woensdag op de Hee- renweg gehouden werd niet echt mee. Dat mag de conclusie zijn na deze stor machtige maar toch saaie derde editie. Kwam dit evenement in 1999 na jaren van afwezigheid weer schoorvoetend op gang, vorig jaar werd deze braderie al een stuk gezelliger in het centrum van Heiloo. De weergoden waren de markt dit jaar echter niet zo gunstig gezind en dat betekende vooral in de middaguren donkere wolken en som bere gezichten bij de marktkooplui. Het is natuurlijk ook niet goed voor de sfeer, als er een flink aantal kramen in de rij onbezet blijft. Een aantal kooplui zou weggebleven zijn vanwege het weer, anderen kwamen niet of te laat aan wegens de brand in de Schip- holtunnel. Dat kan dan misschien de reden zijn dat er niet echt sprake was van een veelzijdig aanbod aan koop waar. Kleding, petjes en sieraden waren echter goed vertegenwoordigd en voor al de (geneeskrachige) halfedelstenen bleken in Heiloo gretig aftrek te vin den. Ook veel belangstelling was er voor de kraam met houten speelgoed, waar veel moeders een aardig cadeau tje voor de kids wisten te vinden. 'Kijken maar niet kopen' Maar voor een handelaarster in kleding was 'Heiloo' eens maar nooit weer. „Kijken, kijken en niet kopen," zuchtte ze teleurgesteld. Volgens haar schortte het vooral aan de ambiance. „Ik sta bij na elke dag wel ergens op een markt, maar die wordt altijd in een gezellige winkelstraat gehouden. Hier is het maar een doodse bedoening. Gelukkig ben ik morgen vrij." En met één oog op de naderende zwarte lucht besluit ze in de loop van de middag haar spul maar op te doeken. Het enige vermaak voor de kinderen was een draaimolen, met begeleidende muziek uit een draagbare radiocdspe- ler, want de ingehuurde clown schitter de ook door afwezigheid. Zijn mobiele theatertje achtte hij niet stormvast ge noeg. Dan maar wat lekkers halen, want dat was er gelukkig wel te krijgen. Bijvoorbeeld een lekkere zak oliebol len om mee naar huis te nemen, of een flinke zak met zelf bij elkaar gesprok keld snoepgoed. Commercie centraal Waar de jaarmarkt in buurdorp Lim men vooral een gezellige presentatie is van 'eigen' clubs en verenigingen, daar ligt in Heiloo vooral het accent op de commercie. Wel vertegenwoordigd wa ren de plaatselijke politie en brand weer, de laatste op zoek naar nieuwe vrijwilligers, de eerste met informatie over inbraakpreventie en het vakantie- kaart-project. Agent Dirk Haasnoot, tevens wijkcontactfunctionaris, toonde #vs, Rondneuzen op een winderige jaarmarkt. (Fotostudio Starfield) zich aan het begin van de middag al zeer tevreden over de publieke belang stelling. „Heel wat mensen zijn in ons speciale preventiemobiel hun licht komen opsteken hoe ze hun woning nog verder tegen inbraak kunnen beveiligen, of om de vakantiekaart in te vullen. Op deze kaart noteer je wan neer je met vakantie bent en met wie er bij calamiteiten contact opgenomen moet worden." Preparatie- en pro-actiemedewerker Johan Koedijk van de Heilooër brand weer was afgelopen maandag ook posi tief gestemd. „We zijn met een stand op de jaarmarkt gaan staan omdat we het publiek willen informeren over wat de brandweer nog meer doet dan branden blussen. Daarnaast wilden we een aan tal nieuwe vrijwilligers werven, en dat is deels, ook gelukt. Een eerder stukje in de Uitkijkpost leverde al één nieuwe vrijwilligster op, een vrouw van 32 jaar. Vorige week kwamen daar nog drie serieuze reacties bij, van twee mannen en nog een vrouw." Het is gebruikelijk dat nieuwe vrijwilligers eerst een tijdje vrijblijvend 'meelopen' bij de brand weer, om te kijken of het ze wat lijkt. Koedijk vindt het optreden van de brandweer Heiloo op de jaarmarkt ge slaagd en voor herhaling vatbaar. Winkelcentra betrekken Voorafgaand aan de jaarmarkt had de organisatie in een persbericht uitdruk kelijk laten weten de beide aanliggende winkelcentra, 't Loo en het Stations centrum, ook bij de weekmarkt te wil len betrekken, door middel van gezelli ge kraampjes waar ook de winkeliers hun waren konden aanprijzen en mis schien meteen van de gelegenheid gebruik maken om personeel te wer ven. Ook hiervoor leek echter weinig tot geen belangstelling te zijn. Was het dan helemaal niet leuk? Jawel hoor, er was, ondanks het af en toe drei gende en stormachtige weer, best veel publiek op de been, en dat wilde ook best wel geld uitgeven. Ook de toeris ten wisten de weg naar Heiloo prima te vinden. En marktkooplui weten nu eenmaal dat het niet alle dagen 'top' kan zijn, en dus keerden velen van hen 's avonds toch heel tevreden huis waarts. Maar wellicht een tip voor de organisatie: een beetje meer sfeer en gezelligheid zou wel mogen... omstandigheden van de kinderen. Sociale armoede De afgelopen jaren heeft Rood met eigen ogen moeten constateren dat in Polen de scheiding tussen arm en rijk groot is, en helaas ook steeds groter lijkt te worden. Vanwege de grote werkloosheid (veel mijnen zijn geslo ten) is er volgens hem bijna geen mid denklasse meer over. De kinderen die in Heiloo op vakantie komen, in de leeftijd van 8 tot 11 jaar, worden door de sociale dienst in Swietochlowice uit gekozen voor een vakantie in Heiloo. Bijna al hun ouders zijn werkloos en velen hebben problemen. „En elk jaar zie je die sociale armoede daar om je heen, en dan denk ik altijd 'Wat moet er toch van die kinderen terecht komen?' En daarom gaan wij zo lang mogelijk door met het organiseren van een gezonde vakantie in een vriendelij ke omgeving." Hoe vaak hoort Rood het niet, 'Jullie moeten stoppen mët die kinderen hier naartoe te halen, maar daar wat voor ze. doen'. „Daar zit wel wat in, als mensen dat zeggen. Wellicht is dat ook wel de toekomst. Maar het is wel zo dat we dan volledig afhankelijk zijn van de steun van anderen." De stichting be kijkt nu gewoon per jaar hoe groot de animo is van de gastgezinnen en de vele vrijwilligers die de vakantie in Heiloo helpen realiseren. „De wil om te helpen in Heiloo is ge lukkig nog steeds erg groot," toont Rood zich verheugd. Zo konden afge lopen maandag, met financiële steun van de kerk, bedrijven en particulieren, alle kinderen een nieuwe winterjas en een paar stevige winterschoenen gaan kopen. Aan praktische hulp aan Swie tochlowice ontbreekt het voorlopig nog niet, want de bus die de kinderen twee weken geleden in Polen ophaalde, bracht tevens negentig dozen met kle ding en verpleegmiddelen naar het ver pleeghuis, het ziekenhuis en de sociale dienst van onze Poolse zusterstad. Daarnaast kon de stichting vorige -maand ook nog eens een bedrag van tweeduizend gulden overmaken aan een kerk in Swietochlowice, die warme maaltijden verstrekt aan kinderen van arme gezinnen. Een spelletje Memory De lunch is inmiddels voorbij en de kinderen verspreiden zich op het veld, gadegeslagen en aangemoedigd door 'hun' gastouders. Een van hen is Pau- liên Foreman uit Alkmaar, die dit jaar voor het eerst twee Poolse kinderen te logeren heeft. Nadat ze een oproep in de krant had gelezen, besloten zij en haar man mee te doen. „We hebben zelf twee kinderen, van 2,5 en 5 jaar, en nu logeren er dus twee Poolse meisjes van 9 en 10 jaar bij ons. En ik moet eer lijk zeggen: vier is wel veel, maar we vinden het hartstikke leuk." Lees verder op pagina 2. halve prijzen op het grootste deel van de voorjaarscollectie Alkmaar Bergen Hoorn Heiloo HEILOO - Als hij gaat slapen heeft hij zijn honkbalpet naast zich in bed lig gen. Aan de kast hangt het tenue dat hij volgende week draagt. Kevin Miner (12), lid van honk- en softbalvereniging' Double Stars Heiloo, is namelijk gese lecteerd voor het Nederlands pupillen- team, dat vrijdag afreist naar Polen voor de Europese kampioenschappen en daarna doorgaat naar de Verenigde Staten, voor de 'Cal Ripken World Se ries' in Indiana. Dus dat betekent dat Kevin, die al sinds zijn vijfde honkbalt, nu dagelijks het Wilhelmus staat t£ oefenen. Volgens zijn begeleider bij Double Stars heeft hij er hard voor gewerkt. Zijn positie in het team is pitcher/derde honkman. Kevin werd aanvankelijk samen met 35 andere kinderen geselecteerd. Na di verse trainingen bleven er negentien kinderen over, waaruit na nog eens twee weken trainen vijftien kinderen voor het Nederlandse team uit overble ven. Makelaar sinds 1933 www.vanderborden.nl Zeeweg 20,1852 CR Heiloo jafo@vosmakelaardij.ni wwwwosmakelaacdij.nl Kevin Miner. ummu EL A JU SGROEP NVM Kennemerstraatweg 129 te Heiloo tel.: 072 5335330 Met 4 kantoren actief in de regio! (Alkmaar (2), Heiloo en Heerhugozvaard). INSTALLATIEBEDRIJF Uitvaartverzorging Heiloo e.o. Henny Stoop Tel: 072 - 532 03 45 - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 Makelaar Willem Amels kent de weg in Heiloo als geen ander. Daarom is het goed om te weten dat hij bij u om de hoek zit www.vlieg.nl NVM'WONEN VLIEG Alkmaar (072) 511 06 00, Kanaalkade 24, 18II LP Alkmaar ALKMAAR (3) ALMERE AMSTELVEEN BERGEN NH HAARLEM HEERHUGOWAARD (2) HOOFDDORP HOORN SCHAGEN ZAANDAM mimi ZAANDAM - Pieter Ghijsenlaan 9a ZUIDOOSTBEEMSTER - Purmerenderweg 43a Kleurrijke, bloeiende vaste planten voor een zonnig plekje in uw tuin of op uw terras. Keuze uit Lupine en andere bekende soorten. per stuk Kijk ook op internet: www.tuincentrumovervecht.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 1