Kringloopwinkel meer dan rommelhal Zuster Elisa Juliaantje uit liefde opruiming!!! euro's!!! t krant „Gemeente ziet belang van mijn hal niet in Als meisje wist ik en zeker dat ik God ging dienen en toch ook weer niet 28-29~31 dec BORDEN NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Op woensdag 26 december 2e kerstdag is er géén uitgave van de Uitkijkpost Thuis in uw regio! (072)5351000 Redactie, acquisitie en administratie: >••••- r LbJU j Drukkerij uitkijkpost bv 21 DECEMBER 2001 66e JAARGANG NO. 51 Wij wensen u prettige kerstdagen een goed en gezond 2002 Drukkerij Uitkijkpost BV Ijsbaan Heiloo en de euro Wethouder A.M. Worm- de Moei neemt bushok jes officieel in gebruik Veel ongevallen door gladheid Nieuw prikpunt Starlet Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardij.nl Dance and trance party C. HACHMANG Regio Noordff Kennemerhnd De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e-mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e-mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Nieuw nummer Rodi verspreiding bv) De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 87 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden n (r=> n i aanzienlijk lagere mm-prijzèn. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! De eerstvolgende Uitkijkpost verschijnt op 2 januari van het nieuwe jaar HEILOO - Schaatsliefhebbers die zich na 1 januari, mits het voldoende vriest, melden bij het loket van de ijsbaan aan de Zandersloot, betalen voor een sei zoenskaart 6 euro. De openingstijden van de ijsbaan zijn gedurende het ijsseizoen van 11.00 tot 22.00 uur open. Als er op oudejaarsdag geschaatst kan worden sluit de ijsbaan om 17.00 uur. HEILOO - AI zeventien jaar runnen Frank en Ingrid Schouten Snuffelhal 't 7-huizen op het industrieterrein De Oude Werf in Heiloo. Frank begon des tijds met een tweedehandszaak aan het Zevenhuizen, maar inmiddels is dit uit gegroeid tot een hal die verschillende functies heeft. Frank: ,,De belangrijkste functie is natuurlijk het reduceren van de afvalproductie in Heiloo. Dat doen wij door middel van het scheiden van goederen naar glas, kleding, plastic, etcetera. Ook halen we, indien nodig, spullen bij de mensen thuis op, zodat die niet in de grijze bak belanden. De gemeente Heiloo heeft net als wij voor ogen dat de inwoners van Heiloo bin nen korte termijn minder afval produ ceren en beter scheiden." Des te vreemder is het daarom, dat het lijkt alsof de gemeente Heiloo de hal van Schouten liever kwijt is als rijk.Ten tijde van het ontstaan van het in Heiloo alom bekritiseerde diftar-systeem sys teem van gedifferentieerde tarieven, dat uitgaat van het principe dat de ver vuiler betaalt), ontstond bij de gemeen te ook het idee een nieuwe, door de gemeente Heiloo gesubsidieerde, kringloopwinkel op te zetten, die geleid zou moeten worden door een inwoner van Egmond. Frank: „Uiteraard hebben wij toen meteen aan de bel getrokken, want: er bestaat al een kringloopwinkel in Heiloo - die van ons! De gemeente ver telde ons dat deze meneer zelf bij de gemeente was gekomen met zijn voor stel een kringloopwinkel op te zetten. En volgens hen wordt zo'n voorstel altijd in behandeling genomen. Omdat ik er toen meteen tegen in ben gegaan en mijn verontwaardiging uitte, kwam de gemeente met het voorstel om samen te werken met deze meneer. Dat zou wel inhouden dat zijn winkel dè kringloopwinkel van Heiloo zou wor den, zodat hij de enige ophaaldienst zou hebben en ik zijn restjes mocht dphalen om in mijn eigen hal op te slaan. En dat is uiteraard niet de bedoe ling." Tweedehands rommel Volgens Schouten ziet de gemeente niet in wat het belang is van hetgeen hij in Heiloo heeft opgebouwd. „Ik heb niet alleen maar een hal vol oude rommel. Naast de verkoop van tweedehands spullen heb ik, zoals eer der gezegd, een belangrijke functie op het gebied van afvalverwerking. Maar daarnaast zijn wij ook meer dan bereid mensen die lastig te plaatsen zijn in het arbeidsproces zoals aow-ers, gehandi capten of moeilijk opvoedbare jonge ren, in onze hal op vrijwillige basis te laten werken. In het verleden heb ik meer dan eens zulke mensen aan het werk gezet, alhoewel werken eigenlijk op de laatste plaats komt. We hebben gemerkt dat het voor die mensen enorm belangrijk is dat ze ongedwon gen met iemand kunnen praten, dat ze ervaring op doen met het omgaan met mensen en dat ze weer een reden heb ben om 's morgens op te staan. We zien ook dat veel gehandicapte mensen erg goed zijn in techniek, zodat ze hier uit gebreid kunnen prutsen aan afgedank te elektrische apparaten. Maar ook is er genoeg werk op de kledingafdeling, zoals het ophangen, opvouwen, verstei len en repareren van kleding, en alle spullen moeten worden opgehaald, geselecteerd en worden geplaatst. Kortom: wij kunnen al het werk bijna niet aan, dus we zouden graag meer hulp willen." Helaas kan de gemeente Schouten niet aan zulke mensen helpen, stichting Argonaut en de vrijwilligerscentrale zeggen geen geschikte mensen te heb ben, en hij weet zelf niet welke wegen te bewandelen. „Ik wou dat ik iemand had die dat voor mij kon regelen. Iemand die bij Willibrord werkt of bij een andere stichting waar mensen zitten die dolblij zouden zijn met een leuke baan." Ook wenst Schouten vurig dat er iemand zal opstaan die het voor hem opneemt in de hele kwestie rondom de tweede kringloopwinkel. Tijdens het dorpsgesprek op 29 november jongstle den, waarin inwoners zich konden uit spreken over de voorstellen van de gemeente en actiecomité Diftar Nee! om de afvalproblematiek in Heiloo aan te pakken, werd wel duidelijk dat veel Heilooérs achter hem staan. Geen rapport „Op die vergadering was ook een meneer aanwezig, die onderzoek had gedaan naar de werkwijze, doelen en werkverschaffingmogelijkheden van kringloopwinkels. Ik heb dit rapport deels gelezen, waaruit bleek dat kring loopwinkels inderdaad een belangrijke functie hebben, op verschillende gebie den. Maar tot onze verbazing werd dat •rapport door de burgemeester en wet houder zonder het in te zien opzij geschoven. Ze hadden het nooit gekre gen, zeiden ze, wisten niet waar het over ging. En tot mijn verbazing kreeg ik van de burgemeester ook nog een kat over het feit dat we niet alles opha len, dat het bij ons zo'n rommel is, en dat we te duur zijn. Tenminste, dat had hij van iemand gehoord. Ik bedoel maar, dan ben ik toch uitgeluid met de gemeente?" Gek op Heiloo Zo leek de gemeente er ook over te denken, toen wethouder Opdam in het zelfde gesprek aangaf dat gesprekken met Schouten om eventueel tot een samenwerking te komen 'helaas geëin digd zijn'. Schouten: „Ik ben gek op Heiloo en wil hier absoluut niet weg. Het is ook nooit mijn' bedoeling geweest de gemeente tegen me in het harnas te jagen. Maar als niemand wil zien dat ik goed bezig ben en nog veel meer kan betekenen voor Heiloo, dan wil ik graag nog meer m'n best doen om dit duidelijk te maken. Op welke manier dan ook." Frank en Ingrid Schouten, samen met hun medewerker Bas, hebben het beste met Heiloo voor. (Foto: UKP) In een reactie hierop reageerde wethou der Opdam als volgt: Het blijkt dat er over de komst van een kringloopwinkel onduidelijkheid bestaat. De gemeente Heiloo heeft reeds in 1998, nog voor de afvalreductie discussie, een verzoek gekregen van de kringloopwinkel Heemskerk om in Heiloo een winkel te mogen starten. De gemeente kan dat niet tegenhou den, net als de Snuffelhal is ieder (com mercieel) bedrijf, mits aan bepaalde regels wordt voldaan, vrij om zich in Heiloo te vestigen. Er is toen op het verzoek geantwoord dat Heiloo reeds een dergelijk type winkel heeft en voordat er afspraken over medewer king konden worden gemaakt eerst met de Snuffelhal gesproken zou moeten worden of het mogelijk was deze tot kringloopwinkel uit laten te groeien. Er is overigens nooit sprake geweest van subsidieverstrekking aan een kringloopwinkel. Uit de gesprekken die volgden met de heer Schouten bleek dat zijn ideeën over een kringloopwin kel anders waren dan de opzet van kringloopwinkels in de regio. Doel stelling van de gemeente is dat een kringloopwinkel een wezenlijke bijdra ge moet leveren aan hergebruik en afvalreductie, de opzet van de heer Schouten sloot daar onvoldoende op aan. Het idee ontstond om tot een samen werking tussen een kringloopwinkel en Snuffelhal te komen. De Snuffelhal zou zich dan kunnen toespitsen op curiosa, antiek en de duurdere gebruiksgoede ren én de kringloopwinkel zou dan de grote buikstromen (tafels, stoelen, bankstellen etc.) voor zijn rekening kunnen nemen. Dat idee is door de heer Schouten van de hand gewezen. Niet terzijde geschoven De heer Schouten verwijst naar een rapport over het functioneren van kringloopwinkels. Dit rapport is door een inwoner van Heiloo opgesteld, maar in tegenstelling tot wat de heer Schouten aangeeft, absoluut niet door de gemeente terzijde geschoven. Het rapport is nog niet officieel binnenge komen, naar verwachting zal de eind versie eind dit jaar verschijnen. Het College van B&W zal het rapport bestuderen en waar mogelijk betrek ken in de discussie over de komst van een kringloopwinkel. Naar aanleiding van de dorpsgesprekken over afvalre ductie en de rol van een kringloopwin kel hierin, stelt het adviesbureau De Straat op dit moment een plan van eisen op waaraan een kringloopwinkel in Heiloo moet voldoen. Met de uit komsten hiervan zal de heer Schouten in de gelegenheid worden gesteld zijn visie te geven op het rapport en de eisen gesteld aan een kringloopwinkel. Dan zal ook worden bezien in hoeverre de ideeën van de gemeente en de heer Schouten samenkomen." HEILOO - Vanmorgen nam wethou der Worm-de Moei, samen met mevrouw Roozendaal-Bersée, secreta ris seniorenraad en voormalig lid ver- keerscommissie Heiloo, de nieuwe abri's langs de Kennemerstraatweg officieel iii gebruik. In oktober plaatste de gemeente Heiloo een elftal (abri's) en een zevental fietsenrekken langs de Kennemerstraatweg in Heiloo. Verder breidde de gemeente de bestrating uit. Met deze verbeteringen wilde het gemeentebestuur de voorzieningen voor reizigers verbeteren.' Op deze wijze maakte de gemeente het boven dien ook aantrekkelijker voor mensen om de bus te gebruiken. Deels ging het om vervanging van oude bushokjes,, en deels om het uitbreiden van het aantal bushokjes langs de Kennemer straatweg. Bushokjes zijn nu onder meer te vinden ter hoogte van de Spokenboslaan en De Kattenberg. De nieuwe fietsrekken zijn onder meer te zien ter hoogte van de Stationsweg, Zevenhuizerlaan, Krommelaan en Kapellaan. Ook heeft de gemeente op sommige plekken de bestrating uitge breid om het gebruik van de voorzie ningen mogelijk te maken en het gebruikgemak te verbeteren. Het Julianaklooster aan de Hoogeweg 65 in Heiloo. HEILOO - Op de fiets naar de uiterste westpunt van Heiloo blijft het ondanks de dreigende, donkere lucht, toch droog. De tocht gaat naar het Julianaklooster. Het klooster ligt naast de Onze Lieve Vrouw ter Nood kapel, een bedevaartsoord voor velen. In het klooster woont Zuster Elisa (79). Wat beweegt iemand om haar leven aan God te geven? Tot vijftig jaar gele den was dit voor vrouwen een geaccep teerd alternatief. Vandaag de dag zien ze je aankomen: Pa, ma, ik ga in het klooster.' Hóewei. Het is wel weer op en top modern om 'volledig tot jezelf te komen' tijdens een driedaagse retraite in een klooster. Klein, spontaan en druk Een mooie blonde vrouw van begin dertig doet de deur open. Annet werkt in het Julianaklooster, in de huishou ding. „Zuster Elisa komt zo, ze is nu nog in de kapel. Gaat u daar maar zit ten." In de sobere vergaderkamer staan twee gemakkelijke stoelen en op de salonta fel staan twee lege koffiekopjes klaar. Er liggen ook enkele boeken op tafel waaronder 'De nonnen met de schor ten', een korte geschiedenis over de zusters van de Congregatie van de H. Juliana van Falconieri, in de volksmond de Juliaantjes. Geruis op de gang. Een frêle vrouw met blondgrijze krullen komt binnen. Ze is klein, nog geen 1 meter 60. Door haar leeftijd al iets gebogen. Ze heeft geen habijt aan maar ziet er keurig uit in een donkerblauwe rok met dezelfde kleur spencer over een lichtblauwe blouse. Zuster Elisa in levenden lijve slaat de algemene nonnen-verbeeldingsspiegel (rijzig, bedachtzaam en sereen) in stuk ken. Ze is spontaan, open, vitaal, kor daat, bewegelijk en praat aan een stuk door. Ik word geroepen „Ik ben geboren in 1923 in Limmen en was de vijfde, nee eigenlijk de zesde maar die zus is overleden, uit een gezin van twaalf kinderen. Na mij zijn er nog zeven jongens geboren." Zuster Elisa loopt naar haar kamer om het genealo- gieboek van de familie Min, haar fami lie te halen. Het gaat terug tot 1709 en trots laat ze de familiefoto in het boek zien. Zo'n prachtige ouderwetse zwart wit foto waarop iedereen heel ernstig in de camera blikt. „Mijn oudste zus Trien lag na een onge luk in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam en zag daar de nonnen aan het werk. Zij vond het geweldig en wilde per sé in dat klooster, hoewel iedereen haar dat afraadde omdat ze niet goed kon leren. Na een paar jaar werd ze naar huis gestuurd. Ze had wel roeping maar het was te zwaar. Dat kwam bij ons allemaal hard aan, heel hard. Het heeft me veel verdriet gedaan." „Trien was niet de enige binnen onze familie met een roeping, zelf wist ik ook al heel jong dat ik voor Onze Lieve Heer bedoeld was. Dat gevoel kwam bij mijn eerste communie. Dat geloof wordt beproefd, het gaat met ups en downs, daar word je sterker van. Mijn moeder wilde absoluut niet dat ik weg ging. Ik was het enige meisje in een huis met acht mannen. Mijn hulp was onont beerlijk." „Als meisje wist ik én zeker dat ik God ging dienen én toch ook weer niet. Thuis durfde ik niets te vertellen en mijn jeugd verliep verder zoals van elk jong meisje in die tijd. Ik kreeg verke ring met een jeugdvriend, een schat. Na een paar maanden vroeg hij wat we gin gen doen, trouwen of...? Ik zei: 'laten we bidden'." Recht als t'ie gaat Haar kloosterwens bleef voorlopig geheim. Vader en moeder waren nog zo ontdaan van Triens uittreding dat Zuster Elisa, toen nog gewoon Afra Min, besloot nergens over te spreken. Haar tante overleed en liet haar man achter met acht kinderen. Afra was nog een tiener maar wilde daar graag het huishouden en de kinderen verzorgen. Het mocht niet. Toen begreep ze het niet, nu wel; zo'n man alleen met zo'n naïef meiske. In plaats daarvan ging ze naar een oom en tante in Heemstede^ om daar in het huishouden te werken. Op zolder, onder een dekenkist, vond ze het boek je 'De nonnen met de schorten' en zag daarin de foto van Zuster Cecilia op de fiets. Zo'n zuster word ik ook, dacht ze maar nog steeds hield ze haar wens voor zich. Op vrije middagen liep ze naar Haarlem, naar uitjes van de Dienstbodeclub. Die club organiseerde naast bingo en andere ontspanning, bezinningsdagen. Tijdens zo'n weekend zei de pater iets wat haar haaf hele leven is bijgebleven: „Het is zwaar om Gods wil te kennen. Het is als een schip dat altijd recht uit wil varen maar door de golven naar links en rechts wordt getrokken." Vanaf die tijd beschouwde ze elke beproeving als een golf op haar rechte koers. Afra kreeg last van heimwee en fietste op oudejaarsdag 1944 terug naar huis. Om thuis te merken dat er zo goed als niets meer te eten was en dat haar moe der verwachtte dat Afra voor altijd thuis zou blijven. In die tijd was het normaal dat een van de dochters de zorg voor de ouders op zich nam. Afra nam tegen de wens van thuis een betrekking voor dag en nacht in Alkmaar. Om aan de benauwing te ont snappen. En om geld te sparen. Voor een fiets, eens een keer een nieuwe jurk en voor de bruidschat -het benodigde geld om te mogen intreden - voor het klooster. Dat kostte driehonderd gul den en wat ze ook probeerde, ze kreeg het met geen mogelijkheid bij elkaar. Naar links en naar rechts Het Julianaklooster hanteerde een streng intredebeleid, je moest bijvoor beeld ook gezond van lijf en leden zijn en dat met een doktersattest kunnen bewijzen. Afra's dokter had haar goed gekeurd maar was vergeten de bijbeho rende brief te schrijven. Dus werd ze niet toegelaten. Een golf. Nog meer gol ven toen de verkering van haar jeugd vriend uitging en hij weer in beeld ver scheen. Oude liefde roest niet en Afra had het er moeilijk mee. „Ik was erg zenuwachtig want er was een dansavond en daar zou hij ook zijn. Ik hield nog van hem en wist mijn rech te koers niet meer. Ik bad. Mijn hart werd kalm en blijkbaar straalde ik als een jonge bruid want vriendinnen vroe gen me wat er gebeurd was dat ik er zo stralend uitzag. M'n vriendin Jopie ging ook naar het klooster en ik ging bij haar langs om gedag te zeggen. Ik ver telde haar dat ik ook zo graag wilde en ze zei: 'dan moet je nu gaan.' En dat deed ik dan maar." „Voor de tweede keer klopte ik op de deur van het Julianaklooster en einde lijk, eindelijk mocht ik intreden. En al snel want ze vonden dat mijn geloof nu genoeg beproefd was." Moeder Agatha, de Algemeen Overste, vond het geen probleem dat ze de bruidschat niet kon betalen. „Ik weet het nog als de dag van gisteren, 29 mei om kwart voor twaalf kwam ik op een holletje aan want een kwartier later zou de deur voorgoed sluiten. Het eerste halfjaar mocht je geen contact hebben met de buitenwereld. Maar dat was niet erg want God neemt de zorg voor je familie en de mensen waar je van houdt over. Hij kan dat trouwens veel beter dan ik." Lees verder op bladzijde 2 HEILOO - Zaterdagmorgen hebben zich, door de plotseling opkomende gladheid, een groot aantal aanrijdingen voorgedaan in de regio Noord-Holland Noord. Vooral vanuit de omgeving Alkmaar en vanuit Westfriesland wer den tientallen meldingen gedaan van aanrijdingen, auto's in de sloot en/of over de kop. In de meeste gevallen was er sprake van materiele schade. Een bejaarde vrouw kwam, toen zij een spoorwegovergang in Heiloo overstak, ten val en brak haar enkel. Zij is over gebracht naar het ziekenhuis in Alkmaar. HEILOO - Per 1 januari wordt in Heiloo een nieuw prikpunt geopend in De Smetkliniek (Willibrord), Kenne merstraatweg 464. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 09.30 uur. Vanaf 2 januari kunt u hier terecht voor bloedafname. irrft JWCWTFiRCMVT Kennemerstraatweg 113 - tel 072 5336678 Heiloo kelaa www.vanderborden.nl HEILOO - In Partyplace Ypsalon wordt op 28 december een 3,5 uur durend feest, met lekkere dance en trance beats gehouden, van 21.00 tot 00.30 uur. Het programma bestaat uit een optreden van dj Pascal en dj Blue Devil (onder andere bekend van Soundprofiders Entertainment Drive in show en een spectaculaire breakdance demonstratie. Wil jij ook komen, en ben je ouder dan 16 jaar, dan ziet de organisatie je graag terug tijdens The dj's Night 'The dance en trance explosion party'. De entree bedraagt f 2,50. Je vindt de Ypsalon aan De Hucht 4 te Heiloo. INSTALLATIEBEDRIJF - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 Donderdag 3 januari om 9.30 begint de opruiming van onze wintercollectie. Wegens de om- en afp'rijzing van alle artikelen in euro's zijn we op 2 januari gesloten. Alkmaar B e r g e n Hoorn Heiloo Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad,Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 1