Spelen met vormbomen in de winterse tuin Vraag het De Nationale Reumalijn 0900 - 20 30 300 Laat ze niet vallen webwijzer 0 22 cpm op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur (cBFj UITKIJKPOST - 6 FEBRUARI 2002 - PAGINA 10 Giro 222.111 De Nationale Reumalijn is een initiatief van de Reumapatiëntenbond en het Nationaal Reumafonds Uw gift op giro 324 is altijd welkom. Ulf Lindberg exposeert bij GGZ Willibrord Lezing Rascha Peper Inleveren pakketten voor Polen Damesbridgeclub Sans Atout Voorstellingen Vooropleiding Dans Alkmaar Aansluiting bij de Nationale ombudsman Cursus voor mannen Advies van de Bomenstichting: haal kerstverlichting nu uit bomen Ypsalon presenteert spreken met dieren <ESS> Dialoog zonder woorden: de bouwkunst van Abe Bonnema Bridgeclub Limmen Yalentijnsgroeten vanuit de andere wereld Deskundig onderhoud auto draagt bij aan beter milieu De groene buxusbollen zorgen voor een speelsesfeervolle tuin. In de zomer zijn het de bloemen die in de tuin het hardst om aandacht schreeuwen. In de winter ligt dat anders. Dan moet de tuin het van ande re zaken hebben, zoals de vorm. Een mooie, in vorm geknipte wintergroene struik bepaalt dan de sfeer in de tuin. Met vormbomen en -heesters kun je alle kanten op: van heel speels naar pure barok. Het bekendste voorbeeld van een vormboom of -heester is natuurlijk de Buxus. Je kunt het zo gek niet verzin nen of er is wel een Buxus in die vorm. Kippen, beertjes, zelfs auto's zijn van dit groen blijvende heestertje geknipt. Zo'n dierfiguur cc wat dan ook, moet eigenlijk geen cc ncurrentie hebben. Zet zo'n beeldhoux 'werkje in groen op een prominente pi. ats. Zorg er voor dat alle aandacht ercp gericht is. Van bollen tot piramides Van Buxus en veel coniferen worden ook heel andere vormen geknipt zoals bollen, kegels, piramides, en blokken. Daarmee kun je weer heel andere din gen doen. Zet bijvoorbeeld aan weers kanten van een tuinpad op gelijke afstand een aantal bollen of blokken neer. Het pad krijgt daardoor een hele statige sfeer, net als of je in zo'n barok ke kasteeltuin loopt. Al zou je alleen bij het begin van het tuinpad bij het terras twee van die strakke, geknipte vormen zetten, dan ontstaat al iets moois. Een variant daarop zijn natuurlijk de vorm bomen naast de voordeur. Door aan iedere kant een zelfde vormboom of - heester te planten, wordt het een stijl volle entree. En ook met buxusbollen in een mooie sierpot kun je heel deco ratieve dingen doen. Vaak staan geknipte buxussen en coniferen op een stammetje. Ze vallen daardoor nog meer op. Het aanbod aan geknipte stamboompjes is de laatste jaren onge looflijk gegroeid. Ze zijn populair, mede omdat ze het ook in een kuip of grote sierpot zo leuk doen. Coniferen met pompons Heel bijzonder zijn de meerstammige coniferen met meerdere bollen tegelijk. Die bollen lijken wel pompons waar mee die bekende Amerikaanse cheer leaders honkbal- of American football wedstrijden opfleuren. Alleen zijn ze nu veel groter. Ze worden in Japan veel toegepast. Op afbeeldingen van Japanse tuinen zijn ze dan ook vaak terug te vinden. Van het Verre Oosten zijn ze overgewaaid naar de Verenigde Staten van Amerika. Dat heeft een verklaring. Veel Japanners die naar Amerika zijn geëmi greerd, zijn in dat land als hovenier aan de slag gegaan. Inmiddels zijn deze vaak metershoge pompon-bomen ook in Europa te koop. Veelal komen ze dan uit Italië. Goedkoop zijn ze niet. Het effect is er echter, heel bijzonder. Beetje durf en fantasie Deze Japanse en deels ook Amerikaanse voorbeelden maken wel duidelijk hoeveel er met vormbomen is te doen in de tuin. Onder het motto 'klein maar fijn' is het met de Nederlandse geknipte buxussen, coni feren en andere groenblijvers ook heel goed mogelijk om de tuin een aparte sfeer te geven. Daarvoor is misschien een beetje meer fantasie en durf nodig, maar het resultaat is er naar. En ook op het terras of balkon komen ze uitste kend tot hun recht. ln ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakanticactiviteiten. individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Word donateur. Ërls nog zoveel te doen. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsiefonds.nl Reuma en erfelijkheid. hoe zit dat? VOOR GOEDE DOELEN HEILOO - De Zweedse schilder Ulf Lindberg pxposeert van 9 februari lot en met 31 maart zijn kunstwerken in het ontmoetingscentrum GGZ. De expositie is voor iedereen toegankelijk van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Lindbergs schilderij en bieden zowel plaats aan de grimmi ge werkelijkheid als aan losbandige, lie derlijke dromen. De humoristische en ironische instel lingen die Lindberg door de jaren heen heeft ontwikkeld doordringen zijn afbeeldingen en geven hen kracht. Lindberg werd in 1947 geboren in het Zweedse Gavle. In zijn jonge jaren ging hij naar zee als werktuigbouwkundige ingenieur. Zijn ervaringen met vreem de culturen, de cumpacte en besloten gemeenschap en de strikte sociale hiër archie op zee gaven hem al vroeg inzicht in de verschillende leefomstan digheden van de mens. Tijdens zijn jaren op zee legde hij con tacten die later dankzij zijn onderne mingslust en zijn doortastendheid zou den leiden tot zijn aanstelling als direc teur van een drukkerij. Lindberg heeft een grote behoefte om in de natuur te zijn. De omgeving rond zijn huis in de archipel van Roslagen is bekend om zijn visrijke wateren en bossen om in rond te struinen. Ulf Lindberg exposeert voor de tweede keer in Nederland. Zijn eerste tentoon stelling vond plaats in november 2001 in De Stijfselmakersschuur in Oostzaan. Zijn werk werd gewaardeerd met positieve recensies. ALKMAAR - Op donderdag 14 febru ari geeft de schrijfster Rascha Peper een lezing in de aula van de o.s.g. Willem Blaeu aan de Robonsbosweg 11 te Alkmaar. De toegang bedraagt euro 1,40. Rascha Peper wordt vanaf 20.00 uur geïntroduceerd door docente Nederlands Ineke Potze. Rascha Peper, pseudoniem van Jenny Strijland, is geboren in een tijd toen geluk nog heel gewoon was. Ze groeide op in Driebergen, in een beschermd en niet-godsdienstig milieu. Na haar studie Nederlands in Amsterdam, waar ze nog de bezetting van het Maagdenhuis meemaakte, gaf ze enige jaren les aan middelbare scholen. Vanwege het Werk van haar man die diplomaat is, verhuis de ze in 1983 naar Wenen waar ze begon met schrijven. Na haar terugkeer naar Nederland publiceerde zij verha len in Hollandse maandbladen en Tirade. In het voorjaar van 1990 debu teerde zij met de verhalenbundel De waterdame. Toen o.s.g. Willem Blaeu in het voorjaar van 1991 nog de naam RSG Noord- Kennemerland droeg, heeft zij enkele maanden les gegeven op deze school. In 1991 verscheen haar eerste roman Oesters, waarin enkele autobiografi sche elementen zijn verwerkt. In 1992 gevolgd door Oefeningen in manhaftig heid, vier novellen over mannen die zich teweer moeten stellen tegen een verlies dat hun leven ontwricht heeft. De roman Rico's vleugels (1993) werd genomineerd voor de AKO-literatuur- prijs. Voor de roman Russisch blauw (1995) ontving zij de Multatuliprijs. Centraal staat de zoektocht van een werkloze geschiedenisleraar naar de wijze waarop de laatste tsaar van Rusland en zijn gezin zijn omgebracht. Pepers roman Een Spaans hondje, waarin de hoofdfiguren in de ban zijn van hun obsessie, verscheen in 1998. Zij mag zich doorgaans verblijden in goede kritieken. Zo ook voor haar laat ste novelle Dooi uit 1999, een verhaal over een oudere vertaler die met zijn boot vastligt in het bevroren IJsselmeer en een onverwachte ontmoeting heeft met een vrouw. Najaar 2001 keerde zij na een verblijf van drie jaar in New York terug omdat haar man in die tijd verbonden was aan de Nederlandse VN-missie aldaar. De lezers van NRC- Handelsblad hield zij regelmatig door middel voor haar bijdragen op de hoog te. Opmerkelijk is dat ze haar pseudoniem verzon toen ze haar manuscript wilde opsturen naar uitgeverij Contact waar van haar buurman directeur was. Als het manuscript afgekeurd zou worden, zou het minder gênant zijn hem in de supermarkt tegen te komen. Befaamd is haar verzameling schoenen dozen waarin zij interessante krantenknipsels bewaart die reeds hebben gediend als inspiratiebron. Dit heeft reeds een aan tal romans opgeleverd zoals Rico's vleugels en Dooi. Galerie 1719 Tot en met 9 februari duo-expositie Tiest Simons en Carlo van Kervel. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Nederlands Kachelmuseum Collectie kachels uit 1850 en onder andere de Tweede Wereldoorlog, Bierkade 10, vrijdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Stedelijk Museum Tentoonstelling De bouwkunst van Abe Bonnema- over en van deze archi tect. T/m 7 april, di t/m vr van 10.00 tot 17.00 uur, za en zo van 13.00 tot 17.00 uur. ALKMAAR - Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleveren van pakketten kan bij Monica Verhage, Vennewaard 162 te Alkmaar op woensdag 13 febru ari van 19.00 tot 22.00 uur, tel. 072- 5622576. De pakketten moeten goed Verpakt zijn, bij voorkeur in een stevig kartonnen doos, met plakband dichtge plakt en met een stevig touw erom heen. De adressen van geadresseerde en afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pak ketten mogen ook brieven, tijdschriften en dergelijke bevatten, echter géén geld. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg, de kosten zijn euro 3.40 per pakket plus euro 1.30 per kilo. Bij inleveren van het pakket is men ver plicht een legitimatiebewijs te tonen. HEILOO -De damesbridgeclub Sans Atout heeft op 30 januari als volgt gespeeld: A-lijn: 1. Mulder - Dekker 56,25, 2. Kuiper - Haan 54,58. B-lijn: 1. Slob - Schaffer 57,92, 2. Kemper - Roozen 56,25. C-lijn: 1. Oosterwijk - Warmenhoven 62,50,2. Hendrikse - v.d. Molen 56,25. D-lijn: 1. v. Riemsdijk - Noort 59,38, 2. V.d. Hulst - Post 56,25. ALKMAAR - Op vrijdag 8 en zaterdag 9 februari zijn er voorstellingen van de Vooropleiding Dans Alkmaar te zien in de Theaterzaal van de VDA aan de Gedempte Nieuwesloot 36 te Alkmaar. De Vooropleiding Dans Alkmaar is een opleiding voor jongens en meisjes in de leeftijd vanaf 8 jaar. De vooropleiding is het voortraject van een dansacade- mie elders in het land. De Vooropleiding Dans Alkmaar is de enige vooropleiding dans in de kop van Noord-Holland. De opleiding bestaat uit een oriëntatie cursus voor jongeren van 8 tot 12 jaar waarna gestart wordt met de zogeheten vooropleiding. De opleiding bestaat uit, afhankelijk van leeftijd en niveau, twee tot zeven lessen per week waarbij de klassieke ballettechniek de basis vormt. Daarnaast krijgen de leerlingen in blokken andere danssoorten aangebo den zoals, tap, folklore, flamenco, ritmi sche dans etc. Ook krijgen zij dansge- schiedenis lessen, volgen dansvoorstel lingen, geven voorstellingen etc." Door middel van podium ervaring op te doen worden zij voorbereid op een toekomstige baan bij een dansgezel schap. De voorstellingen van 8 en 9 februari zijn te zien om 20.00 uur, kaarten hier voor kunnen worden gekocht aan de balie van de VDA a euro 5,- en voor leden van RSDC euro 3,50 Verdere informatie betreffende de voorstellingen en audities voor het sei zoen 2002 - 2003 zijn te verkrijgen bij VDA, tel. 072-5113208, sloot 36 te Alkmaar. Ged.Nieuwe- CASTRICUM - Op 20 juni 2000 besloot de raad van de voormalige gemeente Castricum tot aansluiting bij de nationale ombudsman per Ljanuari 2001. Het gaat hierbij om de externe klachtvoorziening (tweede lijn), als sluitstuk van de interne klachtenafhan deling (eerste lijn). Voor eerderge noemde aansluiting bij de Nationale ombudsman is een aanwijzingsbesluit nodig van de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties. De gemeenten Limmen en Akersloot waren niet bij de Nationale ombudsman aangesloten. In verband met de recente fusie is het nodig dat de nieuwe gemeente, wil zij weer bij de Nationale ombudsman zijn aangesloten, de minister verzoekt om een nieuw aanwijzingsbesluit te nemen. Dit verzoek is, onder voorbehoud van instemming van de nieuwe gemeente raad, op 22 november 2001 door de Stuurgroep gedaan. Inmiddels is van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijk relaties het bericht ontvangen dat het raadsbesluit tot aansluiting bij de natio nale ombudsman voor 1 februari a.s. moet zijn genomen. In dat geval zullen de bestuursorganen van de gemeente Castricum met terugwerkende kracht worden aangewezen als bestuursorga nen, waarop de Wet Nationale ombuds man van toepassing is. Zoals hierboven werd gesteld is de externe klacht-voorziening het sluitstuk van de interne klachtafhandeling. In dit verband zal binnenkort een voorstel worden gedaan met betrekking tot de procedure van de interne klachtbehan deling. Financiële consequenties De kostenregeling voor aansluiting bij de Nationale ombudsman kent thans verschillende tarieven. Gekozen kan worden voor een vast bedrag per klacht van euro 914,09 (f 201 i,-), of voor een gedifferentieerde vergoeding van euro 2838,64 (f 6.245,-) per klacht indien de klacht leidt tot een onderzoek door de Nationale ombudsman, of euro 192,27 (f 423,-) per klacht in andere gevallen. De raad stelt voor te kiezen voor de gedifferentieerde vergoeding per klacht, mede omdat zij verwachten dat het aantal dat leidt tot een onderzoek beperkt zal zijn. Zij refereren hierbij aan eerdere jaargegevens van de Nationale ombudsman waarin is ver meld dat doorgaans 25% van de klach ten leidt tot eén onderzoek (de praktijk heeft aangetoond dat een deel van de klachten niet ontvankelijk is en dat andere klachten vaak voortijdig wor den opgelost). Tevens wijst de raad nog op een recen te wijziging van de werkwijze van de Nationale ombudsman (klacht moet door de gemeente zijn afgedaan, voor dat de Nationale ombudsman deze in behandeling neemt), waardoor zij ver wacht dat klachten, die uiteindelijk door de Nationale ombudsman in behandeling zullen worden genomen, tot een minimum beperkt zullen blij ven. Desalniettemin stelt zij voor in de begroting voor de jaren 2002 en vol gende een bedrag van euro 2268,91 (f 5000,-) in de gemeentebegroting op te nemen. De raad van de voormalige gemeente Castricum besloot op 29-6-2000 al jaar lijks een dergelijk bedrag in de begro ting op te nemen. ALKMAAR - De RIMA, Regionale instelling voor maatschappelijke dienstverlening, start op donderdag 7 maart van 19.30 tot 21.45 uur aan de Muiderwaard 432 te Alkmaar met een cursus voor mannen. Mannen nemen in onze samenleving verschillende rollen en posities in, bij voorbeeld als werknemer, als partner en als vader. Tegenwoordig worden hieraan andere eisen gesteld dan vroe ger. Dit kan behoorlijke druk opleve ren met als gevolg: spanningen in de partnerrelatie of op het werk, moeilijk beslissingen kunnen nemen, sneller boos worden, slecht voor jezelf op kun nen komen, weinig waardering voelen, isolement. De cursus voor mannen helpt u beter om te gaan met de verschillende ver wachtingen waarmee u te maken heeft. U krijgt inzicht in de achtergronden van uw gevoelens van onzekerheid en ontevredenheid. U leert anders met deze gevoelens om te gaan, onder meer door uw ervaringen met andere man nen te delen en u leert uw communica tie te verbeteren. Het accent van de cursus ligt in het ver krijgen van inzicht en 'ervarend leren' om de vicieuze cirkel van negatieve gevoelens te doorbreken. De thema's socialisatie, werk, vriend schap, intimiteit en seksualiteit, vader schap, communicatie, boosheid en agressie zullen aan de orde komen. Mannen die zich in bovenstaande her kennen kunnen contact opnemen met de RIMA, bereikbaar 's morgens van 09.00 tot 13.00 uur op tel. 072-5672080. Voorafgaande aan de cursus zal een kennismakingsgesprek plaatsvinden met de begeleiders. Steeds meer gewone bomen worden rond de kerst versierd met kerstboom verlichting. Het effect is prachtig. De Bomenstichting adviseert echter, de verlichting niet het hele jaar te laten zitten, om schade aan bomen te voor komen. Het feest dat ooit begon met branden de kaarsen in een kerstboom in de huis kamer heeft zich naar buiten ver plaatst. Steeds meer dennen en sparren in tuinen en op pleinen worden ver sierd met lichtjes. De laatste ontwikke ling is dat mensen ook gewone loofbo men tooien met lichtslingers. Tuinen, maar ook winkel- en uitgaanscentra krijgen op die manier extra sfeer in de donkere dagen rond kerst. Wie de verlichting voorzichtig aan brengt en weer weghaalt zonder takken en takjes te breken en zonder spijkers en dergelijke te gebruiken doet de boom geen enkel kwaad. Het aanbren gen en weer weghalen is echter een hele klus. Bovendien zijn die verlichte bomen de hele winter mooi, dus laat men de lampjes steeds vaker maar het hele jaar zitten. Dat is op den duur ech ter schadelijk voor de boom. Door de diktegroei van de boom zullen de elektrische snoeren en hun bevesti gingsbandjes steeds strakker om de takken gaan zitten en ze tenslotte afknellen of er ingroeien. Bij snelgroei ende bomen kan dat al na een jaar beginnen. Het gevolg is dat afgeknelde takken kunnen afsterven en afbreken. De hele boom kan daardoor verzwak ken. Overigens zal ook de verlichting er niet beter van worden als snoeren en lampjes met de boom vergroeien. Iedere goede boomeigenaar of - beheerder zal zelf inzien, dat een boom geen permanente kerstboom kan zijn. Het verrassingseffect is bovendien gro ter als in december weer overal lichtjes verschijnen. De conclusie zal duidelijk zijn: de Bomenstichting raadt iedereen aan de kerstverlichting nu te verwijde ren en pas in december weer aan te brengen. Dat is beter voor de bomen. HEILOO - Donderdag 7 februari pre senteert Ypsalon 'Spreken met dieren' door Bernadette Helderman. Bernadette heeft de gave om met die ren te kunnen spreken. Zij stelt zich in op een willekeurig dier en begint met dit dier te praten. Dan ontvangt zij hel- derhorend het antwoord van dit dier. Voor de echte dierenliefhebber is deze avond een aanrader. U mag ook een foto van uw huisdier meenemen en op tafel leggen. Entree euro 5,50. Aanvang 20.00 uur en de zaal is vanaf 19.30 uur geopend. Laat kinderen spelen! Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw .kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! Gemeente Heiloo Algemeen: tel. 5356666, fax 5356788. RIMA Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening, Slimpad 16, tel. 5330984. Spreekuren maandag, woens dag en vrijdag van 09.00 tot 10.00 uur. Terminale Thuiszorg Vrijwilligersorganisatie, die belange loos de helpende hand wil bieden. Info: tel. 5334383,5334828 of 5338850. Telefonische Hulpdienst Voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht.bereikbaar: tel. 0900-0767. Unie van Vrijwilligers Heiloo Info: I.G. Niessink, de Spanring 33 in Heiloo, tel. 5333332. Rode Kruis Heiloo Rode Kruisgebouw: Slimpad 16c, 1851 LB Heiloo, tel. 5333399. Secretariaat: W.G.A. Meijer, Kennemerstraatweg 389,1851 NE Heiloo, tel. 5331122. De Zonnebloem Vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezindten, voor bezoek thuis, ziekenhuis of ver pleeghuis. Secr. A. Hoedjes, Holleweg 119, Heiloo, tel. 5335268. Rolstoelbus Heiloo Dagelijks beschikbaar, inlichtingen en afspraken: tel. 5333695. O.V. (openbaar vervoer) taxi Noord- Kennemerland Elke dag beschikbaar van 06.00 tot 24.00 uur. Rijdt in alle gemeenten van Noord-Kennemerland. Iedereen kan van de taxi gebruik maken, in het bij zonder ouderen en gehandicapten. Minimaal een uur van tevoren bestel len, tel. 0900-8878. Stichting Uitkeringsgerechtigden Bergeonstraat 30, tel. 5339885, open maandag de hele dag, dinsdag tot en met vrijdag 13.30 tot 17.00 uur. Stichting Ouderenwerk Heiloo Activiteiten en voorzieningen voor 55- plussers. Abraham du Bois-hof 2, 1852 EZ Heiloo, tel. 5331297. ANBO Belangenbehartiging en sociaal-cultu rele activiteiten voor 50 plussers. Inlichtingen: secretariaat C.M.W. van Aalst-Ruiters, Vrieswijk 11, 1852 VA Heiloo, tel. 5331451. KBO Belangenbehartiging voor ouderen. Inlichtingen: mw. J. Kleene Verbeek (secr.), Boekenstein 29, 1852 WS Heiloo, tel. 5340097 of 5331458 toestel 13. Woningstichting Heiloo Kennemerstraatweg 380, 1851 BK Heiloo, tel. 5338536. Technische dienst: tel. 5330430. Bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 11.00 uur. Openbare Bibliotheek Heiloo Het Malevoort 13,1852 KZ te Heiloo, tel. 5330670. Openingstijden: Dinsdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Woensdag 14.00-16.00 uur Donderdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Vrijdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Uitleenpost Ypestein (tot 12 jr) woens dag open van 14.00 tot 16.30 uur, m.u.v. 1 en 8 augustus. Uitleenposten De Loet en Overkerck, ook bestemd voor oude re bewoners uit de omgeving, geopend op dinsdag en vrijdag van 09.30 tot 11.30 uur. Politiebureau Heiloo Tel. 0900-8844, dagelijks geopend van 09.00 tot 17.00 uur. ALKMAAR - In het Stedelijk Museum Alkmaar wordt van 26 januari tot 7 april een tentoonstelling over de opmerkelijke architect Abe Bonnema en diens oeuvre, bestaande uit foto's van architectuurfotograaf Jan Versnel, maquettes en filmfragmenten gehou den. De in augustus 2001 overleden archi tect Abe Bonnema liet een veelzijdig oeuvre na. Met zijn beeldbepalende gebouwen zorgde Bonnema er voor dat de skyline van sommige steden in Nederland ingrijpend veranderde. Zo bouwde hij in Rotterdam het hoofd kantoor van de Nationale Nederlanden met torens van 93 en 150 meter, ont wierp hij het opvallende kantoorge bouw aan dé AIO in Amsterdam dat oorspronkelijk was gebouwd voor Elsevier, maar nu wordt gebruikt door de Belastingdienst. En zette hij Alkmaar stevig op de kaart door de rode Huisvuilcentrale, die net als een middeleeuwse kathedraal, een zeer herkenbaar baken is voor iedereen die de stad benadert. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de Achmea toren in Leeuwarden, waarmee ook die stad een opvallende blikvanger krijgt. Ook bouwde Bonnema een aantal eigenzinnige woon- en vakantiehuisjes, die enerzijds opgaan in het landschap en zich tegelijkertijd daarvan onder scheiden. De op een zuidwester geïns pireerde vorm van de duinhuisjes op Vlieland die onlangs gereed kwamen, zijn daarvan het meest sprekende voor beeld. Bonnema stond bekend om zijn prag matisme. Zelf noemde hij zich een functionalist. Van modieuze grillen en holle frasen moest hij niets hebben. De functionaliteit van een gebouw stond voorop. Dat lijkt misschien vanzelfspre kend, maar is het niet. Menig architect maakt inhoud en functie ondergeschikt aan vorm. De gebouwen die zij neer zetten zijn prachtig, maar de gebruikers kunnen er niet mee uit de voeten. Architectuurfotograaf Jan Versnel legde alle gebouwen van Bonnema vast. Zijn prachtige zwart-wit foto's geven een helder beeld van de kwalitei ten van Bonnema's bouwkunst. Dit beeld wordt versterkt door maquettes waarvan de meeste in opdracht van Bonnema werden vervaardigd. De architect lijkt zelf prominent aanwezig in de tentoonstelling dankzij de film beelden die worden vertoond. Hij ver telt over zijn opvattingen, zijn verhou ding met de overheid en houdt een kri tisch pleidooi voor hoogbouw. Als hij zelf niet aan het woord is, weten anderen hem en zijn werk treffend te typeren. Soms vertellen toevallige pas santen aan de architect hoe zij tegen zijn scheppingen aankijken. Dat levert een aantal amusante en ontroerende beelden op. Voor meer informatie belt u met het Stedelijk Museum Alkmaar, Canadaplein 1, tel. 072-5110737 of kijk op www.stedelijkmuseumalkmaar.nl De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijzen bedragen voor volwassenen euro 3,40 en kinderen van 4 tot en met 12 jaar euro 1,70. LIMMEN - De Bridgeclub Limmen heeft op 30 januari als volgt gespeeld: A-Lijn: 1. Korff-Straathof 69.64, 2. Alderlieste-De Groot 58.93,3. v.Bellen- v.Bergen Henegouw 57.14. B-Lijn: 1. Slob-Tuinstra 62.50, 2. Kuiper-Zijp 56.25, 3. Min-Alders 55.36. C-Lijn: 1. Blommert-Kruyswijk 57.14, 2./3. Tiggelaar-v.Straaten en Nierop-Groot 56.43. D-Lijn: 1. Wagenaar- Manshanden 58.21, 2. Engelen-Intema 56.43 3. Apeldoorn-Te Buck 54.29. ALKMAAR - Maandagavond 11 februari komt bij spirituele stichting De Nieuwe Wereld, Fnidsen 33 te Alkmaar het medium Els Kuypers. Zij zal hel derziende waarnemingen doen via uw foto's of voorwerpen en u de warmte laten voelen die uw overleden dierba ren u toedichten. Aanvang: 20.30 uur, zaal open vanaf 20.00 uur. De entree bedraagt euro 4,55 p.p. Inlichtingen tel. 072-5334280. Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl REGIO - Kent u.ook dat gevoel dat uw auto nét iets lekkerder rijdt als hij net een onderhoudsbeurt heeft gehad? Alles is dan weer picobello afgesteld. Hierdoor verbruikt de auto minder brandstof en is de uitstoot van schade lijke stoffen zo beperkt mogelijk. We kunnen gerust stellen dat een regelma tig door een deskundig autobedrijf onderhouden auto een bijdrage levert aan een beter milieu. Bij een bij BOVAG aangesloten bedrijf mag u daar zeker op rekenen. Immers, deze bedrijven moeten zelf ook voldoen aan alle wettelijke milieueisen. Dit is zelfs een onderdeel van de lidmaatschapsei sen. Recycling Een ander voordeel voor het milieu (naast lager brandstofverbruik en min der uitstoot van schadelijke stoffen) bij deskundig onderhoud is recycling. Ook dit wordt bij de bij BOVAG aangeslo ten bedrijven volop gedaan. Oud ijzer, zoals van een oude uitlaat, wordt op een milieuverantwoorde manier afge voerd door het autobedrijf, verwerkt en vervolgens hergebruikt. Hoogovens gebruikt dit materiaal als grondstof voor nieuw staal. Zo kunt u dus stellen dat u 'rijdt in uw oude uitlaat!' Ook moeten de autobedrijven olie en olie houdend afval, banden en oude accu's afvoeren volgens bepaalde wettelijke regelingen. Wassen Een ander aspect van recycling komt aan de orde bij het wassen van de auto. Het goed bijhouden van het exterieur van de auto is natuurlijk ook onder houd. Als u zelf de auto op straat wast, verdwijnen kostbaar water en vervuil de stoffen 'zonder pardon' in de grond en/of in het riool. Een professioneel autowasbedrijf is daarentegen een gemakkelijk milieuvriendelijk alterna tief voor 'wassen op straat'. Autowasinstallaties moeten zelf ook aan wettelijke milieuregels voldoen. Autowasbedrijven die zich hebben aan gesloten bij de afdeling Autowasbedrijven (WAS) van BOVAG, hebben extra oog voor het milieu. Olie en slib en andere vervui lende stoffen die bij het wassen vrij komen, worden door het autowasbe drijf opgevangen en op verantwoorde wijze afgevoerd. Autowasbedrijven recyclen en hergebruiken in veel geval len het water. Zelf sleutelen kan milieu belasten Zonder dat u zich dat bewust bent, kunt u door zelf te sleutelen aan de auto het milieu ongemerkt belasten. Zo mag u bijvoorbeeld absoluut niets zelf doen aan de airco in de auto. In de airco zitten namelijk bepaalde stoffen die een ongewenste bijdrage kunnen leveren aan het broeikaseffect. Iemand die niet deskundig is, kan per ongeluL die stoffen laten ontsnappen. Autobedrijven moeten daarom een speciale erkenning hebben, om het merendeel van de werkzaamheden aan airco's te mogen verrichten. Zelf doen: klein onderhoud Bepaalde zaken aan de auto kunt u echter prima zelf in de gaten houden en onderhouden. Dit is zelfs aan te raden. Een goede bandenspanning bijvoor beeld zorgt dat u minder brandstof ver bruikt. Door regelmatige controle van uw banden en het op spanning houden van uw banden bespaart u al snel één tot twee volle tanks per jaar. Dat kan oplopen tot wel zo'n euro 115,- per jaar. Een goede bandenspanning is dus gunstig voor het milieu en uw porte monnee. Ook is het verstandig maandelijks of iedere 1000 km het peil te controleren van de olie, koelvloeistof, ruitensproei- ervloeistof en antivries. Voor verder deskundig onderhoud is het aan te raden naar een bij BOVAG aangeslo ten autobedrijf te stappen. Dat kan een dealer of merkonafhankelijk autobe drijf zijn.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 10