Open Dag in het Medisch Centrum Alkmaar Adresset Handsfree bellen per 1 maart 2002 verplicht €<k De keuken scoort het slechtst Toets brengt ventilatiegebreken aan het licht Tips voor veilig bellen in de auto: UITKIJKPOST - 20 FEBRUARI 2002 - PAGINA 10 Voorlichtingsavond over bevallen CSO opent informatie punt over Pas-65 GGZ Willibrord In Nederland bestaan momenteel geen wettelijke regelingen voor het telefoneren in de auto. Maar dat gaat op korte ter mijn veranderen. Het wetsvoorstel van Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat (V&W), dat bellen met de telefoon in de hand verbiedt, wordt met ingang van 1 maart 2002 van kracht. De nieuwe wet gaat zelfs nog verder dan in eerste instantie verwacht werd. Naast het bellen met de telefoon in de hand of tegen het oor geklemd, zal zelfs het vasthouden van de mobiele telefoon in de auto, bijvoorbeeld om te SMS- en, strafbaar zijn. Momenteel wordt het aantal verkeersdoden, als gevolg van telefoneren achter het stuur, geschat op 25 - 30 per jaar. Het aantal ongevallen door bellen tijdens het rijden, stijgt elk jaar. Genoeg redenen voor minister Netelenbos om het bellen met de telefoon in de hand zo snel mogelijk te ver bieden. Het nieuwe wetsvoor stel wordt daarom op 1 maart 2002 doorgevoerd. Veiligverkeersorganisatie 3VO en de ANWB kunnen zich vol ledig in de wet vinden, maar zouden het verbod niet willen beperken tot het telefoneren - of het vasthouden van de tele foon - in de auto. Ook dage lijkse bezigheden zoals eten, scheren en lezen, leiden tot concentratieverlies in de auto en moeten worden aange pakt. Vijfduizend gulden boete In de huidige wetgeving is het bellen in de auto toegestaan als het niet ten koste gaat van de concentratie op het weg verkeer, als de verkeerssituatie het toelaat en als er tijdens het rijden geen overtredingen worden gemaakt. Bellen in de auto is dus (nog) niet verbo den, maar de politie kan je wel aanhouden als je rijgedrag gevaar oplevert. Als de nieuwe wetgeving eenmaal van kracht is, kunnen overtreders van de wet rekenen op een zeer hoge strafmaat. De straf wordt maximaal twee maanden cel of een boete van 5.000,- 2.270,-). De regels gelden niet alleen voor bestuurders van personenauto's, maar ook voor bestuurders van vracht wagens, bussen, motoren, bromfietsen en invalidenvoer tuigen. Alleen fietsers mogen nog tegelijkertijd rijden en bellen. Het verbod geldt trou wens alleen tijdens het rijden, ook in de file, ongeacht de snelheid van het voertuig. Alleen het bellen met behulp van een carkit, waarbij beide handen aan het stuur worden gehouden en het bellen terwijl het voertuig stü staat, vallen niet onder het verbod. Levensgevaarlijke situaties De voorlichtingscampagnes van het ministerie van V&W in 1999 en 2000, met als thema 'Handsfree bellen is veiliger', hadden niet het gewenste effect. Namelijk het handsfree bellen op vrijwillige basis sti muleren. Een automobilist die belt met de telefoon in de hand, rijdt minder geconcen treerd en heeft maar één bel alleen handsfree houd de gesprekken kort voer geen belangrijke zakelijke gesprekken laat anderen korte berichten doorgeven maak gebruik van doorverbindservices en diensten als Voicemail zoek voor een langer gesprek een rustige plaats op en zet de auto stil hand over om te schakelen én te sturen. En dat geldt overi gens ook voor alle andere telefoon gerelateerde activi teiten die tijdens het rijden plaatsvinden, zoals het mobiel internetten of het versturen van SMS-jes. Handsfree versus bellen met de telefoon in de hand Is handsfree bellen nu eigen lijk wel zo veel veiliger dan bellen met de telefoon in de hand? Onderzoeken die op dit gebied zijn uitgevoerd, laten zien dat het handsfree bellen een belangrijke bijdra ge levert aan de verkeersvei ligheid. De handsfree beller heeft immers beide handen vrij voor het besturen van de auto. Bovendien heeft de bestuurder die handsfree belt, meer aandacht voor de ver keerssituatie om hem heen. Al met al is het, met het oog op de veiligheid en het risico dat je binnenkort loopt een zware straf te krijgen, aan te raden om nu al een handsfree carkit aan te schaffen. Veilig bellen Een groot voorstander van de nieuwe wet is Halfords, dé winkel voor 'mobiliteitsoplos singen' voor fiets en auto. Met het oog op de verkeers veiligheid hebben zij in het verleden nauw samengewerkt met 3VO en Consument Veiligheid. Het betrof hier ondermeer campagnes over fietsverlichting en veilige Handsfree belten Is fietszitjes. Halfords heeft een breed assortiment op het gebied van mobiele telefonie, waaronder een ruime sorte ring handsfreesets die aan de wettelijke veiligheidseisen voldoen. "Ook voor mensen met een kleinere beurs zijn er kwalita tief goede en betaalbare sets te koop", aldus Paul Burger, algemeen directeur van sets, zoals de 'Handsfree Navigator' en de 'Mr. Handsfree CAR-KIT pro', zijn snel en gemakkelijk in het gebruik en eenvoudig zelf te monteren. Inbouw-carkits, zoals de CARK-91 van Nokia, kunnen in de Halfords Superstores worden inge bouwd. Buitenland In Nederland aangeschafte handsfreesets komen ook in het buitenland goed van pas. In een aantal Europese lan den, zoals België, Frankrijk, Duitsland en Italië is het handsfree bellen al verplicht. In Spanje treedt de nieuwe Halfords. "Zodat iedereen die dat wil, veilig kan bellen in het verkeer." Je kunt bij Halfords terecht voor twee soorten hands freesets: plug&play-sets en professionele, originele inbouw-carkits. Plug&play- wet vanaf 2002 in werking. Heb je al een handsfreeset, dan kun je in ieder geval zor geloos genieten van' je vakan tie. Je hoeft je immers niet meer af te vragen of je in overtreding bent, als je in de auto belt. ALKMAAR - Op dinsdag 26 februari houdt afdeling Verloskunde van het Medisch Centrum Alkmaar een voor lichtingsavond over bevallen. Deze bij eenkomst is bestemd voor vrouwen die op de datum van de bijeenkomst 28 weken of langer zwanger zijn, en hun naasten. De bijeenkomst vindt plaats in de Pieter van Foreestzaal (huisnr. 015) van het Medisch Centrum Alkmaar, ingang Metiusgracht te Alkmaar, van 19.30 tot 21.30 uur. Tijdens de voorlichtingsavond komen de poliklinische-, klinische- en de thuis bevalling aan de orde. Sprekers zijn J. Bais, gynaecoloog en C. Berlé, ver pleegkundige van de afdeling Verloskunde. Na afloop is er ruim schoots gelegenheid om vragen te stel len. Om deze bijeenkomst bij te wonen is aanmelding noodzakelijk. U kunt hiervoor contact opnemen met de Balie van Patiëntenvoorlichting van het MCA, tel. 072-5483500. REGIO - Het Coördinatieorgaan Samenwerkende Ouderenorganisaties (CSO) gaat de voorlichting over de Pas-65 verzorgen. Het CSO heeft hier voor, met steun van het ministerie van VWS, een informatiepunt opgezet, een internetsite geopend en een nieuwe fol der uitgegeven over de Pas-65. De fol der bevat algemene informatie over de Pas-65 en is verkrijgbaar op het gemeentehuis. Meer specifieke infor matie over de Pas-65 is te vinden op de internetsite www.pas-65.nl. Het CSO richt zich bij de voorlichting ook op de allochtone oudere. Allochtone ouderen maken relatief weinig gebruik van de Pas-65 en van de kortingsmogelijkheden die er zijn voor ouderen, terwijl juist deze groep een relatief lagere inkomenspositie heeft. Daarom heeft het CSO in samenwer king met de NISBO een drietalige voorlichtingsfolder (Nederlands-Turks- Arabisch) gemaakt. Het CSO wil tevens kortingarrange menten voor ouderen stimuleren. Op de internetsite over de Pas-65 staat een overzicht met allerlei, op dit moment voornamelijk culturele, activiteiten waarop ouderen korting kunnen krij gen. Om de voorlichting over het kor tingsaanbod voor ouderen zo volledig mogelijk te maken biedt het CSO orga nisaties en bedrijven, die speciale tarie ven voor ouderen hebben, de gelegen heid om van hun diensten of producten melding te maken op de internetsite over de Pas-65 bij de rubriek 'Kortingen voor ouderen'. Zij kunnen hierover contact opnemen met de redactie van de internetsite www.pas- 65.nlHet e-mailadres is pas-65@oude- renorganisaties.nl De ventilatie van huurwoningen is slecht. De helft van de huurders die hun situatie toetsen is ontevreden over de voorzieningen. Dit blijkt uit onder zoek van de Nederlandse Woonbond. Gelukkig bestaat er niet in alle gevallen direct gevaar voor de gezondheid van de bewoners, maar de Woonbond beschouwt de situatie wel degelijk als verontrustend. Van alle vertrekken in huis scoort de keuken het slechtst. De woonkamer komt op de tweede plaats. De Nederlandse Woonbond heeft twee jaar geleden een 'Toetslijst ventilatie' uitgebracht. Hiermee kunnen huurders zelf onderzoeken hoe het staat met de ventilatievoorzieningen in hun woning. Omdat de Woonbond benieuwd was naar de resultaten, heeft de bond vorig jaar een enquête gehouden onder dc bestellers. Zo'n duizend huurders stuurden de vragenlijst ingevuld terug en de uitkomsten zijn opmerkelijk. Uiteraard is de Woonbond blij dat zo'n 90% de toetslijst begrijpelijk en bruik baar vindt, maar het oordeel over de ventilatievoorzieningen stemt minder tot tevredenheid. Het gebruik van de toetslijst leidt ertoe dat de meeste deelnemers een negatie ver beeld krijgen van de ventilatievoor zieningen in hun huis. Voor het invullen van de toetslijst vond 33% de ventila- tiemogelijkheden slecht, maar met het invullen steeg dat percentage naar 46%. Met name huurders van een par ticuliere verhuurder zijn ontevreden. Met de Toetslijst Ventilatie wordt niet alleen gecontroleerd op de bouwtech nische eisen van het bouwbesluit, maar ook op het gebruikersgemak, zoals de bediening, regelbaarheid en de gebruiksveiligheid. Bij 54% van de keukens is de ventilatietoevoer onvol doende, omdat er alleen sprake is van een draairaam of deur die open kan. In woningen met een mechanische venti latie werkt de helft daarvan matig tot slecht. Ook over de ventilatiemogelijk- heden in de woonkamer zijn huurders ontevreden: 44% noemt de toevoer slecht, 54% de afvoer. Over de badka mer loopt het oordeel uiteen, 54% vindt de ventilatie goed, maar 26% noemt die zeer slecht. De afvoer is ook belangrijk Een woning is alleen maar gezond te noemen als mens en dier voldoende zuurstof krijgen en de afvalstoffen in voldoende mate worden afgevoerd. In de toevoer van frisse lucht is vaak voor zien met ventilatieroosters, maar de afvoer van lucht is ook belangrijk. Een gemiddeld huishouden produceert namelijk elke dag tien liter vocht (koken, douchen, ademen, wassen, enzovoort). De binnenlucht wordt daarbij voortdurend vervuild door allerlei luchtjes, verbrandingsgassen, rook en stof. Deze vervuilde lucht moet adequaat worden afgevoerd. Actieplannen Van de deelnemers aan de enquête is 44% van plan actie te ondernemen. Van de huurders geven de meesten aan con tact op te gaan nemen met de verhuur der over de ventilatiegebreken. Dat is ook heel verstandig, want een slecht geventileerde woning is een ongezonde woning en ee.n ongezonde woning werkt astmatische aandoeningen en allergieën in de hand. In een goed geventileerde woning heeft men zelden last van vocht- en schimmelproblemen. In een slecht geventileerde woning komen die problemen vaker voor. Wat zijn de plichten van een verhuur der? De eisen waaraan ventilatievoorzienin gen moeten voldoen zijn vastgelegd in bouwvoorschriften. Voor bestaande woningen gelden in principe de voor schriften van het moment dat de woning werd gebouwd. Dit betekent dat aanpassing achteraf niet verplicht is als de voorzieningen aan redelijke technische eisen voldoen, zoals die van het Bouwbesluit uit 1992. Maar dat een bestaande woning niet hoeft te voldoen aan de nieuwste tech nische eisen betekent volgens de Woonbond niet dat de verhuurder stil moet blijven zitten. Een verhuurder heeft niets aan ontevreden huurders en ook is hij er niet bij gebaat als er door onvoldoende ventilatie houtrot, vocht- plekken en schimmelvorming ontstaan. Een verstandige verhuurder kijkt daar om verder dan zijn wettelijke plichten en houdt er rekening mee dat voor huurders niet alleen de kwaliteit van de ventilatievoorzieningen telt, maar ook het gebruikersgemak, inclusief de vei ligheid. Wilt u meer weten hoe het met de ven tilatie van uw woning is gesteld? Bestel dan de Toetslijst, door overmaking van euro 1,59 plus euro 0,98 verzendkosten op giro 6217479 t.n.v. Woonbond te Amsterdam, onder vermelding van bestelcode ON 22. Dierenartsenpraktijk Schaap en de Jong Tot 31 maart expositie schilderijen van Theo Leering, op wekdagen tussen 9.00 en 19.00 uur, Commandeurslaan 1. GGZ Willibrord Schilderijenexpositie van Ulf Lindberg, t/m 31 maart in het ontmoetingscen trum, maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Oudheidskamer Tentoonstelling van de Vereniging Oud Heiloo over gymnastiekverenigingen DOVES en Klimop. T/m april te zien op dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur in de Oudheidskamer 'De Oude Pastory', Nic. Beetsweg 94. Trefpunt Expositie van schilderes Annemarie Kuster, tot eind februari, Abraham du Bois-hof 2. Bibliotheek Verkoop van afgeschreven materiaal, van 15.00 tot 17.30 uur en 18.00 tot 20.30 uur. Noordergeestkerk Expositie van werken van Wim Diepenveen en Peter Huijzer,van 10.00 tot 18.00 uur. V Silhouet Expositie schilderijen van de overleden Kees den Tex, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De schilderijen zijn tevens te koop. Museum geopend elke eerste zaterdag van de maand. Toegang gratis. Kennemerstraatweg 464. Atelier TP Atelier Tine Poelsma, Termijen 189, wisselende exposities, geopend elke woensdag van 10.00 tot 16.00 uur of na tel. afspraak op 072- 5334596. Expositie met thema dromen en portretten. Beeldentuin Ditta Engel Expositie beeldende kunst, bronzen en gietstenen beelden. Te bezichtigen na tel. afspraak op 072- 5336266 aan de Westerweg 182. Casa Design Expositie van schilderijen van Rina Snel. Horizon College Expositie van abstracte schilderijen van Nelie Tjallingii, t/m 26 maart, geo pend tijdens werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Rechte Hondsbosschelaan 24a. oud papier acties in Heiloo Zaterdag Fanfare Showband Heiloo, huis-aan- huisactie tussen Pastoor van Muijenweg-Ewisweg-Het Zevenhuizen en de Westerweg. Dozen en/of bundels gereed zetten op de rolemmer-verza- melplaatsen voor 09.00 uur. Maandag Meander/Paulusschool, De Hucht 2, huis-aan-huisactie, plan Ypestein zui delijke gedeelte. Dozen en/of bundels gereed zetten op de rolemmer-verza- melplaatsen voor 19.00 uur. Zelf bren gen is ook mogelijk, tussen 18.00 en 19.00 uur op de parkeerplaats bij de school. Elke zaterdag Gymnastiek- en Turnvereniging Heiloo, container op parkeerterrein achter de Ter Coulsterkerk, tussen 10.00 en 12.30 uur. Maandag t/m vrijdag Stichting Uitkeringsgerechtigden Heiloo, container bij Bergeonstraat 30 of bij de Westerzij. De Springschans, Sluijsweijdt 9 en Breedelaan 6, brengen tussen 8.45 en 15.30 uur. De Zuidwester, Boekenstein 43, tijdens schooluren, ook gebruikte kleding. Muziek Dansschool Heiloo, Het Veld 1, tussen 9.30 en 12.00 uur en tus sen 14.00 en 19.30 uur. Benedictusschool, J.P. Hasebroekweg 21, tussen 8.30 en 16.00 uur. Maandag t/m zaterdag Stichting Ouderenwerk Heiloo, contai ner naast het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2, tussen 09.00 en 17.00 uur. Dagelijks Willibrordschool, container staat naast de C 1000-supermarkt, hoek Wester- weg/Ewislaan. HSV, container op parkeerterrein sportpark Bayershoffweg/De Omloop. Foresters, container op sportpark Het Vennewater, Vennnewatersweg 23. Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar-Heiloo, container bij clubge bouw De Bolder, hoek Kerke- laan/Westerweg. Ook: container op de parkeerplaats bij zwembad 't Baafje. Base- en softbalclub Double Stars Heiloo, container bij het clubhuis op sportpark Het Vennewater, tijdens trai ningen en wedstrijden. Vogelvereniging Kleurenpracht, con tainer bij clubgebouw achter sporthal Het Vennewater. Halen op verzoek, tel. 5337339. Atletiekvereniging Trias, kantine bij de atletiekbaan aan Het Maalwater 13. Tennisvereniging Het Vennewater, con tainer bij de ingang van het tennispark aan Het Zevenhuizen. Hockeyvereniging De Terriërs, kantine op sportpark Het Vennewater. Maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag van 17.00 tot 21.30 uur, woensdag van 13.30 tot 18.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Ook: container bij de Nic. Greeuwflat in Vrieswijk, tussen 08.00 en 20.00 uur. Bij de kantine van De Terriërs op het sportveldencomplex het Vennewater. Maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag van 17.00 tot 21.30 uur, woensdag van 13.30 tot 18.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. ALKMAAR - Op zaterdag 2 maart doet het Medisch Centrum Alkmaar (MCA) mee aan de landelijke open dag voor zorginstellingen. Geïnteres seerden kunnen vanaf 10.00 tot 16.00 uur zien wat het MCA aan zorg biedt en hoe zij dat doet. Onder het motto 'De zorg is van ons allemaal' staan die dag ruim twintig afdelingen open voor publiek. Alk- maars Burgemeester Van Rossen ver richt om 10.00 uur de openingshande ling bij de Rode Trap op de begane grond in het ziekenhuis. Wat het wer ken in de zorg inhoudt, laten de afde lingen met beeld, woord en daad zien. Wordt in de gipskamer 'gewoon' gegipst, bij de centrale sterilisatie afde ling wordt duidelijk wat deze afdeling levert voor operaties. Er is gelegenheid om te ontdekken hoe een poliklinische operatiekamer er van binnen uitziet. Ook informeren mede werkers bezoekers over verschillende aspecten van oncologie, activiteitenbe geleiding, diëtetiek, het joint care pro ject van orthopedie en het Familiehuis. Naast kijken en luisteren kan men hier en daar ook wat doen. Zo geven de afdelingen revalidatie en fysiotherapie bezoekers de kans om te voelen wat bepaalde oefeningen met het lichaam doen. Verder kunt u rondleidingen, uitleg, presentaties, demonstraties, videofilm verwachten op zaterdag 2 maart. In elk geval bieden de medewerkers genoeg mogelijkheden om een indruk te krij gen van de zorg in het MCA. De afde lingen die verder meedoen zijn radio therapie, radiologie, nucleaire genees kunde, de dialyseafdeling, het laborato rium, centrum voor tandheelkundige specialismen, cardiologie en geriatrie. De bezoeker van de open dag kiest zelf wat hij wil zien. De toegang is gratis. De landelijke open dag wordt gehouden in het kader van de campagne 'De zorg. Het echte werk'. Gemeente Heiloo Algemeen: tel. 5356666, fax 5356788. RIMA Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening, Slimpad 16, tel. 5330984. Spreekuren maandag, woens- dag en vrijdag van 09.00 tot 10.00 uur. Terminale Thuiszorg Vrijwilligersorganisatie, die belange loos de helpende hand wil bieden. Info: tel. 5334383,5334828 of 5338850. Telefonische Hulpdienst Voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar: tel. 0900-0767. Unie van Vrijwilligers Heiloo Info: I.G. Niessink, de Spanring 33 in Heiloo, tel. 5333332. Rode Kruis Heiloo Rode Kruisgebouw: Slimpad 16c, 1851 LB Heiloo, tel. 5333399. Secretariaat: W.G.A. Meijer, Kennemerstraatweg 389,1851 NE Heiloo, tel. 5331122. De Zonnebloem Vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezindten, voor bezoek thuis, ziekenhuis of ver pleeghuis. Secr. A. Hoedjes, Holleweg 119, Heiloo, tel. 5335268. Rolstoelbus Heiloo Dagelijks beschikbaar, inlichtingen en afspraken: tel. 5333695. O.V. (openbaar vervoer) taxi Noord- Kennemerland Elke dag beschikbaar van 06.00 tot 24.00 uur. Rijdt in alle gemeenten van Noord-Kennemerland. Iedereen kan van de taxi gebruik maken, in het bij zonder ouderen en gehandicapten. Minimaal een uur van tevoren bestel len, tel. 0900-8878. Stichting Uitkeringsgerechtigden Bergeonstraat 30, tel. 5339885, open maandag de hele dag, dinsdag tot en met vrijdag 13.30 tot 17.00 uur. Stichting Ouderenwerk Heiloo Activiteiten en voorzieningen voor 55- plussers. Abraham du Bois-hof 2, 1852 EZ Heiloo, tel. 5331297. ANBO Belangenbehartiging en sociaal-cultu rele activiteiten voor 50 plussers. Inlichtingen: secretariaat C.M.W. van Aalst-Ruiters, Vrieswijk 11, 1852 VA Heiloo, tel. 5331451. KBO Belangenbehartiging voor ouderen. Inlichtingen: mw. J. Kleene Verbeek (secr.), Boekenstein 29, 1852 WS Heiloo, tel. 5340097 of 5331458 toestel 13. Woningstichting Heiloo Kennemerstraatweg 380, 1851 BK Heiloo, tel. 5338536. Technische dienst: tel. 5330430. Bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 11.00 uur. Openbare Bibliotheek Heiloo Het Malevoort 13, 1852 KZ te Heiloo, tel. 5330670. Openingstijden: Dinsdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Woensdag 14.00-16.00 uur Donderdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Vrijdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Uitleenpost Ypestein (tot 12 jr) woens dag open van 14.00 tot 16.30 uur, m.u.v. 1 en 8 augustus. Uitleenposten De Loet en Overkerck, ook bestemd voor oude re bewoners uit de omgeving, geopend op dinsdag en vrijdag van 09.30 tot 11.30 uur. De Handsfree Navigator is een multifunc tionele set waarmee eenvoudig gebeld kan worden met behulp van een geïnte greerde speaker en microfoon. Het toestel wordt opgeladen door middel van een 12 Volt aansluiting voor de aanstekerplug. Bron: Ministerie van Verkeer Waterstaat De CARK-91 is een professionele inbouw-carkit. De telefoon wordt stevig op zijn plaats gehouden en de batterij laadt op tijdens het rijden. De spraakkwaliteit is in twee richtingen uitstekendzowel de zender als de ontvanger kunnen gelijktijdig spreken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 10