t Dubbel feest bij jubilerend Oefening Kweekt Kunst Opnieuw archeologische vondsten in Heiloo 82-Jarige biljarter weet ze nog aardig te raken k Woningstichting werkt hard aan Ontwikkeling van de woningvoorraad brieven m P tl L I T I E UITKIJKPOST - 20 FEBRUARI 2002 - PAGINA 6 M Heilooër Bridgeclub Dé redactie van de Uitkijkpost is op de volgende uren bereikbaar: maandag van 900 tot 17.30 uur, dinsdag van 9.00 tot 13.00 uur en donderdag en vrijdag van ff j 9.00 tot 17.00 uur, woensdag is de redactie afwezig. ■I Aangeleverde kopij De redactie behoudt zich het recht voor om stukken te bewerken, in te korten te verplaatsen naar een volgende editie of niet te plaatsen, mede afhankelijk van het advertentieaanbod. U kunt uw kopij mailed, faken, verzenden of afleveren bij de balie. Adres: De Hoefsmid 5,1851 PZ in Heiloo, ttj. 072-5330175, fax 072-5335644, e-mail: redactie@uitkijkpost.nl, postadres: postbus 68,1850 AB Heiloo, II Foto's en kopij, Kunnen tot uiterlijk dinsdagochtend 10.00 uur worden verwerkt. De redactie stuurt pen foto's en floppy's retour Deze kunt u aan de balie van de Uitkijkpost op kpmen halen. U kunt eventueel een aan uzelf geadresseerde en voldoende gefrankeerde envelop meesturen voor terugzending. In Limmen Dé kopij uit Limmen kan bezorgd wordeft bij N. Admiraal, Bloemenhof 5 in Limmen. Kopij ingeleverd voor ma. 12.00 uur kart nog voor de eerstvolgende editie worded verwerkt. Het algemene postadres van dè redactie is Postbus 68,1850 AB Heiloo> Paddenwerkgroep treft maatregelen paddentrek Bridgeclub Sans Atout HEILOO BERICHTEN Korte cursus Frans voor beginners in het Trefpunt HZV de Witburger José Smits spreekt over ouderen en gehandicapten De redactie behoudt zich het recht voor om inge zonden brieven niet te plaatsen. De Uitkijkpost is een neutrale krant en kiest geen partij, dus ook niet voor politieke partijen. De redactie hanteert een richtlijn van 350 woorden per ingezonden brief. De inhoud moet betrekking hebben op een actueel onderwerp in het verspreidingsgebied van deze krant. Anonieme brieven worden niet geplaatst. Jan Pannekeet Activiteiten NVVH Grootouder en kleinkind activiteit in het Trefpunt Daverend orgelspel in de Kapel Frisse wind door Intratuin Heiloo De leden van biljartvereniging OKK vieren binnenkort dubbel feest. Zowel de vereniging die 60 jaar bestaat als het jubileum van Tinus van Zaaldie er vanaf de oprichting bij is, zal niet ongemerkt voorbij gaan...(foto Iris Fernee) HEILOO - Biljartvereniging Oefening Kweekt Kunst (OKK) viert a.s. zater dag een wel heel bijzonder feestje. De vereniging bestaat op 23 februari offi cieel 60 jaar, een mijlpaal in het bestaan van de club. Op diezelfde dag schrijft Tinus van Zaal geschiedenis. De 82- jarige biljarter is vanaf het eerste begin verbonden aan de vereniging en viert daarmee dus zijn 60-jarig lidmaatschap. ,,Ik ben destijds gevraagd om lid te worden van OKK", vertelt het nog zeer krasse oudste lid. „We speelden in eer ste instantie op twee biljarttafels in het café van Jan en Trijntje Admiraal. Na de verbouwing van dit café bleef er nog maar een tafel over, zodat wij naar het café van Hoebe 'verhuisden'." Het café in de loop der jaren van wisselde van naam (café La Strada), de biljarters bleven. „In die tijd was er verder ook niet veel veftier", vervolgt Van Zaal. „Je kon zaterdags naar het café, dat was het wel zo'n beetje. Een pilsje kostte nog geen kwartje. Met wat kameraden een biljartje leggen was in die tijd gewoon een gezellige bezigheid." Gevreesde tegenstander Tinus van Zaal speelt nog wekelijks zijn partijtje biljart in bij OKK. Zo af en toe wil hij zijn geluk ook nog wel eens in 't Trefpunt beproeven. „Ik speel momen teel met een moyenne van rond de twee"; vertelt Van Zaal glimlachend. „Natuurlijk probeer ik nog steeds van iedereen te winnen, maar ik speel mijn wedstrijdjes ook voor de gezelligheid." Hij haalt eventjes adem om daar direct aan toe te voegen: „Maar vroeger was ik een gevreesde tegenstander hoor!" De 26 leden van vereniging OKK. komen wekelijks bij elkaar om onder ling het tegen elkaar op te nemen. De wedstrijden mogen maximaal 25 beur ten duren,'anders duurt zo'n partij eeu wig', aldus Van Zaal. Een aantal maal per jaar worden bevriende biljartclubs uitgenodigd om een toernooi te spelen, maar gewoon lijk spélen de leden elke dinsdagavond van 19.30 tot 23.00 uur op de (inmid dels) drie biljarts bij La Strada. Op de fiets Dat Tinus van Zaal niet alleen maar sportief bezig is achter de biljarttafel, blijkt uit de woorden van voorzitter van de vereniging Sjaak Houtzager. „Wat vind je van hem?", is zijn eerste vraag. „Deze man stapt ook nu nog rustig op zijn fiets om een tochtje naar Engeland te maken." Op een ongelovige blik in de richting van de 82-jarige bevestigd Van Zaal de woorden van de voorzit ter: „Na mijn 63ste heb ik de auto weg gedaan. Drie jaar eerder ben ik wat Engels gaan studeren en inmiddels ben ik al zeven keer naar Engeland gefietst." Om vervolgens op een nog ongeloviger blik te reageren: „Vanuit huis ja, hoewel de oversteek natuurlijk per boot plaatsvindt." Op de vraag of hij dat niet eng vindt, zo in zijn eentje zo ver van huis, worden de wenkbrauwen gefronst. „Welnee", meent de krasse avonturier, „ik heb toch een mond gekregen om te vragen als er iets is? Bovendien heb ik in Engeland al heel wat nieuwe kennissen opgedaan, die ik tijdens een volgende fietstocht dan weer gezellig opzoek." HEILOO - De Heilooër bridgeclub heeft op 12 februari als volgt gespeeld: A-lijn: fam. v.d. Laan 57.50, Brokx - Verhoef 55.00. B-lijn: fam. Schoonhoven - 56.80, fam. de Rave 56.30. Donderdag 14 februari: A-lijn: Smit - Tiel 59.90, De Bruyckere - Stark 56.80. B-lijn: fam. Hutten 61.50 Bennink - v.d. Vlies 56.80. C-lijn: fam. van Dijk 61.10, Brugman - Velseboer 56.90. D- lijn: Olgers - Schram 56.80, fam. Kuyper 55.70. HEILOO - Op zaterdag 23 februari start de Paddenwerkgroep Heiloo met de bescherming van de amfibieën op de Kuillaan, Zanderslootweg, Westerweg en Rector Frederiklaan. Die ochtend worden de vangemmers en gaasstrook ingegraven langs het fietspad Zanderslootweg. Vervolgens is de Kuillaan van 19.00 uur tot 07.00 uur gedurende de maanden maart en april voor het gemotoriseerd verkeer afge sloten. Overzetacties In de maanden maart en april en moge lijk al na half februari trekken de Gewone pad, Bruine kikker en Kleine watersalamander vanuit hun overwin- teringsgebied (bos en duin) naar de sloot om zich voort te planten. In het water leggen amfibieën hun eieren zoals kikkerdril en paddensnoeren. Tijdens deze voorjaarstrek of padden- trek moeten de pad en de kikker vaak drukke verkeerswegen oversteken. Hierbij worden dan vaak duizenden dieren tegelijk doodgereden als er geen hulp wordt geboden. In het hele land worden tijdens deze paddentrek overzetacties georgani seerd door vrijwilligers met het doel de overstekende padden en kikkers van een wisse dood te redden. Vanaf 1988 vindt deze paddenbescherming plaats in Heiloo. Het vorig seizoen is de pad dentrek zeer succesvol verlopen. In 2001 heeft de werkgroep 4.581 amfi bieën in totaal geteld en overgezet. Hiervan waren er 4.345 Gewone pad den, 159 Kleine watersalamanders en 16 Bruine kikkers. Het percentage dode dieren was 1,5 procent ofwel 61 stuks. Vrijwilligers Er is wederom dringend behoefte aan nieuwe vrijwilligers om te helpen de paddentrek in goede banen te leiden. Slechts één avond wordt gevraagd beschikbaar te stellen gedurende onge veer acht weken. Beschermende maat- regelen worden 's avonds uitgevoerd aangezien amfibieën nachtdieren zijn. Ook kan de werkgroep nog wat mens kracht gebruiken bij het ingraven van de gaasstrook op zaterdagmorgen 23 februari. HEILOO - De damesbridgeclub Sans Atout heeft op 13 februari als volgt gespeeld: A-lijn: 1. Slob - Schaffer 63,75, 2. Dolmans - Tuinstra 61,25. B- lijn: 1. Dekker - Bierman 65,63, 2. Visscher - Twuijver 60,94. C-lijn: 1. Rosloot - Smit 60,83, 2. Oosterwijk - Warmenhoven 60,42. D-lijn: 1. Otte - Heijne 56,67,2. Nielen - Beentjes 53,75. »Hoord-HoftandHoo«i HEILOO - Op de kruising van de Stationsweg met de Kennemer- straatweg vond op 11 februari om 13.30 uur een aanrijding plaats. De aanrijding gebeurde op het moment dat een vrachtwagenchauffeur uitweek om de bocht goed te kunnen nemen. Daarbij raakte de combinatie de rechterachter- zijde van een bestelbus. Een personenauto raakte op de Pastoor van Muijenweg beschadigd. De spiegel en het rechterportier raakte beschadigd op het moment dat de 77- jarige automobilist drie jongens pas seerde. Een van de jongens stond op het moment van het passeren met een kettingslot te zwaaien. Op het parkeerterrein van de Sporthal aan het Zevenhuizen werd in een bestelbus ingebroken. Nadat een por tierraam van de Fiat Doblo werd inge slagen werd een accuboormachine ont vreemd. Op 12 februari werd tijdens het doen van inkopen in het winkelcentrum 't Loo een portemonnee en een agenda uit een rugtas gerold. De 61-jarige eige naresse ontdekte de diefstal net buiten het winkelcentrum. De inhoud van de portemonnee bestond uit pasjes, rijbe wijs en een geldbedrag. Om 9.00 uur werd de inbraak in een in aanbouw zijnde woning aan de Oosterboslaan ontdekt. Het slot van de voordeur werd geforceerd. Ontvreemd werd een kabelhaspel. Uit de badka- 112 0900- 88 44 mer werden badkamerkranen en bad en douche goederen losgekoppeld en daarna ontvreemd. Uit een Renault Megane Break die op het Zandstuk geparkeerd stond werd, nadat een voorportierraam werd inge slagen, ingebroken. Uit de auto werd het navigatiesysteem weggenomen. Op de Oosterzijweg vond ter hoogte van de wegversmalling een aanrijding tussen twee personenauto's plaats. Omdat er te weinig ruimte was om elkaar te passeren stopte een 32-jarige automobilist. De tegenligger reed ech ter door waardoor een aanrijding ont stond. Op 15 februari werd in Vredenoord een personenauto vernield. Met een scherp voorwerp werden de achterbanden van $le groene Volvo 66 lek gesneden. De beide banden werden zodanig vernield dat reparatie onmogelijk was. Op 17 februari vond op het parkeerter rein van voetbalvereniging HSV een aanrijding plaats. De bestuurder van een personenauto zag bij oprijden van het parkeerterrein door de laagstaande zon een personenauto over het hoofd. Er was alleen materiele schade. Gevonden Enkele sleutels, zwart bruine fietstas, zwarte damestas enveloppe model met inhoud, leesbril met flexibel montuur, bril klein zwart ovaal montuur in zwar te hoes Scooper. Sjaak Houtzager, de vierde voorzitter na Jan Stadegaard, Dirk Pepping en Gerard Snel van OKK, hoort het ver haal van het oudste lid met genoegen aan. „Tinus heeft mij steeds gezegd dat hij hoopte dat hij dit feest nog zou mogen meemaken", zo verklapt hij.„En nu is het feest dan bijna daar." De voorbereidingen voor het jubileum zijn uiteraard in volle gang. „Ik hoop van harte dat er iemand van de gemeente zijn neus zal laten zien. Dit feest is toch een uniek gebeuren dat ze niet mogen laten schieten", zegt de voorzitter met een knipoog. „Verder gaan wij in mei met onze dames de pot verteren. Van de betaalde contributie gaan wij lekker uit eten. De vrouwen mogen dan ook mee, zij laten hun man nen toch elke dinsdag weer naar het café vetrekken. Dat is dan wel een beloning waard, vind je niet? Over Oefening Kweekt Kunst wil Houtzager graag nog even kwijt dat het de goedkoopste vereniging is van Heiloo. „Als je niet te lang blijft plak ken tenminste!", is het snerende ant woord van Tinus van Zaal. De voorzit ter lijkt even uit het veld geslagen, maar antwoord dan ferm: „Ja Van Zaal, maar dat ligt niet aan onze contribu tie...". Tijdens de receptie van Oefening Kweekt Kunst zijn alle (ex) leden van harte welkom. Zij hoeven zich niet aan te meldenmaar kunnen tijdens de vie ring op zaterdag 26 februari gewoon naar binnen lopen. De receptie wordt gehouden in café La Strada aan de Kennemerstraatweg van 20.00 tot 21.30 uur. HEILOO - Wilt u zich dit jaar op vakantie in Frankrijk ook eens in de taal kunnen redden of heeft Frans u altijd een mooie taal geleken maar kwam het er nooit van het te leren? Dan is deze korte beginnerscursus Frans misschien wel wat voor u. In acht lessen van twee uur worden de basisbe ginselen van het Frans behandeld. De cursus start op donderdagmiddag 21 maart van 14.00-16.00 uur en de laatste les is op 9 mei. U krijgt in een groep van maximaal 10 personen les. De cursus kost euro 52,50, exclusief lesmateriaal. Voor verdere informatie kunt u bellen met Stichting Ouderenwerk Heiloo, tel. 072-5331297. HEILOO - HZV de Witburger speelde op maandag 11 februari de altijd lastige uitwedstrijd tegen Carillon Boys. Na een 2-0 achterstand brachten Steven Ursem (vrije trap) en Ralf Mulder de Heilooërs nog voor de wissel op gelijke hoogte: 2-2. Na de veldruil maakte Korver namens Carillon 3-2, maar Ralf Mulder en twee maal Jan Schoorl scho ten HZV naar een 3-5 voorsprong. Met nog een kwartier op de klok zette de thuisploeg aan voor een slotoffen- sief, wat resulteerde in twee doelpunten van wederom Korver. De wedstrijd leek te gaan eindigen in een gelijkspel, maar Steven Ursem dacht daar anders over en kopte drie minuten voor tijd de beslissende 5-6 in. Een goed resultaat voor de ploeg van Bart Moleman,die op I maart om 20.50 uur een thuiswedstrijd speelt tegen Dam '93/ Het Huis. HEILOO - De Pvda houdt op maandag 25 februari een openbare ledenverga dering met als gastspreker José Smits. José is Tweede Kamerlid voor de PvdA. Zij praat over ouderen en gehandicap ten. Onderwerpen die aan de orde komen, zijn wonen, vervoer, zorg en uitvoering van de Wet voorziening gehandicapten, vooral in het kader van het gemeentelijk beleid. José is ook bekend als woordvoerder voor de PvdA in de Kamer over de WAO, waar juist nu veel over te doen is. De bijeenkomst wordt gehouden in Het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2 in Heiloo; aanvang 20.30 uur. Iedereen die belangstelling heeft, is welkom. HEILOO - Woningstichting Heiloo heeft te maken met een onverminderde vraag naar haar huurwoningen. In het eerste halfjaar van 2001 hebben gemid deld 139 woningzoekenden gereageerd op een in de woningkrant aangeboden sociale huurwoning (huur tot euro 401,- deze grens is in juli 2001 opgetrokken naar euro 427,-). De koopmarkt is vanwege de hoge prij zen, onbereikbaar geworden voor veel starters en doorstromers die in Heiloo willen blijven wonen: het gat tussen huur en hypotheek is voor velen niet overbrugbaar. Ook woningzoekenden met een bovenmodaal inkomen zijn aangewezen op de huursector. Dit betekent uitbreiding van de doelgroe pen en een toenemende druk op de huurmarkt. De huidige voorraad bestaat uit 1491 huurwoningen. Daarvan behoort 76,7% tot de voor de primaire doel groep bereikbare voorraad. Om met name de grote woningvraag van star ters enigszins te kunnen lenigen, zal Woningstichting Heiloo actief blijven in projectontwikkeling, vooral ook om de voorraad huurwoningen te vergro ten. In 2002 wordt gestart met de bouw van 35 woningen op het terrein van het voormalig Trefpunt. Een aantal wonin gen zal worden verhuurd cliënten van Esdege-Reigersdaal. Het oppluspro- gramma wordt in 2002 afgerond. De 91 woningen die volgens de richtlijnen van het SEV-oppluslabel worden opgeplust zijn dan goed toegankelijk voor onder andere senioren. Voor dit programma heeft de woningstichting budget beschikbaar kunnen stellen uit de opbrengst uit verkoop van 10 aandelen Multikabel. Het totale programma kost ruim euro 771.426,-. Op de plek van de huidige kerk en op het naburige parkeerterrein worden 30 koopappartementen en een gezond heidscentrum met 5 tot 6 huurapparte- menten gerealiseerd in twee aparte volumes. De koopappartementen worden gere aliseerd om een belangrijk deel van de onrendabele investering van het pro ject voormalig Trefpunt op te vangen. Op de locatie Driestal in Heiloo wil de gemeente Heiloo ongeveer 16 zelfstan dige woningen voor starters laten bou wen door de woningstichting. Een stu die naar de stedenbouwkundige en financiële mogelijkheden wordt in 2002 afgerond. Met de realisatie van een relatief klein complex woningen zal zeker een flinke onrendabele investe ring gemoeid zijn. Zowel voor het project v/m Trefpunt als voor de locatie Driestal zal de wonings tichting een beroep doen op het gemeentelijk Volkshuisvestingsfonds. Er is voor beide locaties euro 748.737,- beschikbaar om een deel van de onren dabele investeringen te kunnen afdek ken. Wonen en zorg Samen met Woon- en Zorgcentrum Heiloo heeft Woningstichting Heiloo een plan ontwikkeld voor de bouw van circa 400 zorgtoegankelijke woningen. Bouw, exploitatie en zorg- en dienstver lening vindt plaats op basis van het scheiden van wonen en zorg. Het eerste project is een complex van ongeveer 90 zorgtoegankelijke woningen in de koop- en huursector, huisvesting van de zorgorganisatie van Woon- en Zorgcentrum Heiloo en een aantal bovenwijkse voorzieningen als een res taurant en kinderdagverblijf. Architec tuurstudio DP6 zal in 2002 op basis van de stedenbouwkundige randvoorwaar den van de gemeente op de locatie van het huidige bejaardenhuis De Loet een ontwerp maken. Dit project wordt gerealiseerd ten behoeve van een klantgericht aanbod van wonen, zorg en dienstverlening. Samenwerking met de gemeente In 2001 is de Beleidsnota Wonen van de gemeente Heiloo verschenen. Woning stichting Heiloo heeft een bijdrage geleverd aan de totstandkoming van de nota. De Beleidsnota Wonen is de opvolger van het Volkshuisvestingsplan uit 1992. De pota is een belangrijke onderlegger voor het maken van een prestatiecontract met de gemeente. Kernvoorraad, het investeringsbeleid inzake woning en woonomgeving, nieuwbouwbeleid en doelgroepenbe leid zijn onderwerpen waarover presta tieafspraken worden gemaakt. Met de afspraken worden wederzijdse verant woordelijkheden en afspraken in beeld gebracht over communicatie en overleg over aangelegenheden die de wonin gen, de woonomgeving en huurders en woningzoekende betreffen. HEILOO - Naar aanleiding van uw sympathieke stukje bij het overlijden van Jan Pannekeet, wil ik opmerken dat hij ook de bedenker van de naam van de Schouwburg in Heiloo is n.l. de Beun. Het is de naam voor een opstap je, een houten vlonder een blanken ver hoging, misschien een woord wat in Noord-Holland/West-Friesland meer bekend is en daarom door Jan gekozen. Het komt wel voor in het woordenboek van Van Dalen. Terzijde, Jan was in de jaren '30, wonen de aan de Schaapmankade te Alkmaar een buurtgenoot van mij. Het bevreemd mij dat hij zoals het er staat 'terug, voorgoed terug, naar West- Friesland'. Volgens mij heeft hij daar niet gewoond, waarschijnlijk is hij hier ook niet geboren. Voor mij doet het er niet toe, maar wil dit even kwijt. L. Verhagen Heiloo HEILOO - Op woensdag 20 februari houdt de NVVH (Ned. Ver. van Huisvrouwen) een excursie met rond leiding naar het Muziektheater (Stopera) in Amsterdam. Deze excursie is reeds volgeboekt. Op woensdag 27 februari is er een bezoek met rondlei ding in het Rembrandthuis, aanvang 11.00 uur, kosten euro 3,34. Vertrek uit Heiloo met de trein van 09.18 uur. Informatie krijgt u bij Anneke Kager, tel. 072-5332935 ('s avonds tussen 19.00 en 20.00 uur). Op dinsdag 26 februari wordt de jaar lijkse ledenvergadering gehouden. Deze is alleen toegankelijk voor leden. De vergadering wordt gehouden in het Open Huis, aanvang 13.45 uur. HEILOO - Donderdag 21 februari van 14.00 tot 16.00 uur is er weer een gezel lige grootouder en kleinkindmiddag in het Trefpunt. Het thema is deze keer Kro-Kro-Krokodil. U kunt dansen, muziek maken en knutselen. De activi teit is geschikt voor (groot)ouders en kinderen van 4 tot 12 jaar. Als u komt en u wilt een krokodillenp- op maken, wilt u dan meenemen: oude sokken, knoopjes, schaar, naald en draad, wolrestjes en stukjes karton. De kosten zijn euro 2,50 per volwassene en 1 kind, elk extra kind kost euro 1,- extra. Voor verdere informatie kunt u bellen met Stichting Ouderenwerk Heiloo, tel. 072-5331297. HEILOO - In de serie 'Klassiek in de Kapel' geeft Wouter van Belle op zon dagmiddag 24 februari een romantisch orgelconcert, in de kapel van GGZ Noord-Holland Noord, Kennemer straatweg 464, Heiloo, met medewer king van de sopraan Edmee van den Dungen. Kaarten voor het concert, dat om 16.00 uur begint, zijn vanaf 15.30 uur verkrijgbaar in de kapel. De toe gangsprijs bedraagt euro 6,- voor vol wassenen en euro 3,- voor kinderen tot twaalf jaar. Het grote orgel van de kapel, gebouwd door Pels, is bij uitstek geschikt voor het vertolken van werken uit de Romantiek. De gulle akoestiek van de rond gebouwde kapel voegt daar nog een dimensie aan toe. Wouter van Belle, sinds 1985 de hoofdorganist van de Utrechtse R.K. Kathedraal St. Catharina, zal in Heiloo alles uit de kast gaan halen. Wouter is onder ande re opgeleid door Albert de Klerk en speelt graag werk van Nederlandse componisten. Hij zal dan ook openen met de Sonata da Chiesa van Hendrik Andriessen, een spectaculair variatie werk. Met meer ingetogen romantisch werk van Robert Schumann en Caesar Franck komt er rust in het concert. Het slotstuk is de spetterende Toccata uit de vijfde symfonie van Widor, waarbij het orgel tot rollen, daveren en stam pen wordt gebracht. Voor afwisseling wordt 'gezorgd door de sopraan Edmee van den Dungen. Zij woont in Heiloo en heeft er in 1998 de Stichting Opera Thuis opgericht, die opera-optreden verzorgt bij feesten en diners op bijzondere locaties, als Landhuizen, kerken. Behalve een aria van Mozart, zal zij werken zingen van Andriessen en Gounod, waaronder diens geliefde 'Aven Maria'. HEILOO - Begin februari is bekend geworden dat de exploitatie van de Heiloose vestiging van Intratuin is overgenomen door Intratuin Nederland. De huidige eigenaar, M. Wielinga, die tevens eigenaar van Intratuin Amsterdam is, had de vesti ging aangeboden aan Intratuin Nederland. De Intratuin-organisatie heeft aangegeven dat een aantal drasti sche wijzigingen doorgevoerd wordt. Zo is bekend gemaakt dat het komend jaar in het teken zal staan van het actu aliseren van het assortiment, het com pleet maken van het team Intratuin- medewerkers en het invoeren van de nieuwe huisstijl, waaronder het uitvoe ren van enkele verbouwingen. De nieuwe bedrijfsleider, M. Moons, legt uit dat vóór de verbouwing ruimte gemaakt moet worden en daarom is er tot en met zaterdag 23 februari uitver koop. De dagen er na, maandag 25 februari en dinsdag 26 februari, is de winkel gesloten om vervolgens op woensdag 27 februari al weer open te gaan. Het tuincentrum presenteert zich die dag met een nieuwe actiefolder en een deels nieuw assortiment. De komende maanden worden de ver anderingen stapsgewijs doorgevoerd. Hierbij blijft de hinder voor de klant tot een minimum beperkt. Op twee dagen na blijft de winkel dus open, maar vanaf 27 februari is Heiloo en omstreken weer een gezellig tuincen trum rijker. Moons legt uit dat zijn pri oriteit ligt bij het aantrekken van nieuw personeel. „We hebben ruimte voor mensen op onder andere de afdelingen buiten- groen, tuinwinkel en tuinmeubelen". De open sollicitaties lopen inmiddels binnen, dus Moons verwacht niet al te veel problemen met het vinden van personeel. HEILOO - Onlangs werd opnieuw een belangrijke archeologische vondst gedaan in Heiloo. Bij een woning aan de Werkendelslaan zijn archeologische sporen waargenomen uit de bronstijd (ca 1500 voor Chr.), onder andere van afdrukken van menselijke voeten en afdrukken van runderpoten. Tevens werd een stuk schouderblad van een koe in het veen gevonden. De sporen waren nog zeer gaaf, wat een unicum te noemen is. De ontdekking werd gedaan tijdens het afgraven van grond bij de woning, bij het realiseren van een kelder. De kraanmachinist, die al eerder getuige was van de vondst van archeologische sporen, herkende tijdens de werkzaam heden de sporen. De gemeente had vooraf de archeologische werkgroep geïnformeerd over de werkzaamheden. Met toestemming van de eigenaar kon de archeologe. Silke Lange, lid van.de, archeologische werkgroep Heiloo van de Stichting Regionale Archeologie Baduhenna, lid van de monumenten commissie en werkzaam bij de Universiteit van Amsterdam, waarne mingen tijdens de bouwwerkzaamhe den doen. Daarbij kwam onder een laag duinzand een veenpakket te voor schijn van ongeveer een meter dikte. Sporen uit de bronstijd In de bronstijd werd voor het eerst gewoond op de strandwal waarop het huidige Heiloo ligt. De eerste bewoners waren boeren die op de flanken van de strandwal hun akkers hadden en hun vee lieten grazen. Blijkbaar lag op de plek aan de Werkendelslaan een poel tje, waar de mensen destijds het vee lie ten drinken. 'Del' betekent dan ook niet voor niets 'waterloopje'. Ten oosten van de Kennemerstraatweg werden al eerder sporen uit de brons tijd gevonden. Daarbij gaat het om ploegsporen van een eergetouw, een eenvoudige ploeg om de grond te bewerken. Het strandwallerigebied is rond 3000 voor Chr. ontstaan, toen de kustlijn meer in de richting van het westen opschoof. Van het veenpakket zijn twee ecologische monsters geno men voor pollenonderzoek. Behoefte aan historische kennis Nieuw voor Heiloo is dat dit pollenon derzoek plaatsvindt. De uitkomsten van zo'n onderzoek kunnen landschap pelijke wording van de strandwal in kaart brengen, zoals de ontwikkeling van het bosbestand en de veranderin gen door menselijke activiteiten. Dit is voor Heiloo nog niet eerder gebeurd. Wethouder Annemarie Worm-de Moei liet weten dat de inwoners van Heiloo meer behoefte hebben aan historische kennis. Zij vindt het dan ook logisch dat de gemeente meer aandacht moet besteden aan archeologische waarden binnen de gemeentegrenzen. „We hebben de visie om zorgvuldig om te gaan met cultuurhistorische waar den. De gemeente Heiloo heeft inmid dels 55 monumenten. Niet voor niets is in 2001 de nota cultuurhistorische waarden opgesteld. Vroeger werd bij de aanleg van een nieuwe woonwijk direct een bulldozer ingezet, nu wordt er meer rekening gehouden met de geschiedenis van de plek. Het is toch aardig dat we weten dat Heiloo een tuindersdorp is geweest? Vanuit deze geschiedenis kunnen de nieuwe bewo ners hun identiteit koppelen." Gemeente draagt steentje bij De uitgangspunten voor de aanleg van een nieuwe woonwijk zijn dat het eigen karakter van Heiloo naar buiten moet worden gebracht. Bij bouwaanvragen wordt dan ook steeds vaker contact met de archeologische beleidsmede werker gezocht. Op deze manier kun nen zoveel mogelijk mensen genieten van de geschiedenis van Heiloo. Hoewel de 'Wet van Malta' nog volop in ontwikkeling is en daardoor nog niet van kracht is (de 'verstoorder' is ver plicht de archeologische kosten op zich te nemen), is het draagvlak naar archeologisch onderzoek onder de Heilooër bevolking groot. „Vaak woont hier familie op familie", laat de wethouder weten. In overleg met de eigenaren worden boringen uit gevoerd of wordt er 'meegekeken' tij dens een afgraving. Hoewel de gemeente de uitvoerders van grote bouwprojecten kan verzoeken om mee te betalen aan een dergelijk onderzoek, draagt de gemeente ook graag een steentje bij aan de onderzoekskosten. Indiana Jones „De werkzaamheden lopen geen noe menswaardige vertraging op en we leg gen bij een vondst het werk ook niet meteen stil", haast Silke Lange zich te zéggen. „Wij zijn al blij als we mee mogen kijken in de bodem. Vaak den ken mensen dat archeologen de com plete grond omwoelen op zoek naar een pot met goud of een paar scherven. Ik ben echter Indiana Jones niet!" Archeologen zijn vooral geïnteresseerd in de sporen in de bodem die ontstaan door menselijke activiteiten. Zo zijn de paalgaten van een huisplattegrond vaak nog steeds als ronde verkleurin gen zichtbaar, terwijl van het hout meestal niets meer resteert. Anita van Breugel, beleidsmedewerk ster van monumentenzorg en archeolo gie kan dat beamen: „Wanneer een archeoloog een vondst doet kan deze het beste in de bodem blijven zitten. Op deze manier blijft de vondst het beste bewaard. Op deze plek kan ook gewoon gebouwd worden, mits de vondsten diep genoeg zitten. De sporen aan de Werkendelslaan zijn inmiddels niet meer zichtbaar. Wat rest zijn de foto's, die de archeologische werkgroep van de Stichting Baduhenna binnenkort samen met de archeologi sche vondsten in de expositieruimte van GGZ Willibrord tentoon zal stel len. Iedereen is overigens welkom op de'werkavond van de archeologische werkgroep, elke donderdagavond vanaf 20.00 uur in de tentoonstellings ruimte op het Willibrordusterrein. Wm, Rob Sprokholt, eigenaar van de woning aan de Werkendelslaan, graaft een kelder onder toeziend oog van archeologe Silke Lange. Er werden enkele belangrijke vondsten gedaan, (foto Rob Sprokholt)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 6