De Onderzeeër voor Egmondse kust 1 heeft twee torpedo's aan boord 30 Jarig jubileum Galerie De Kapberg Tentoonstelling Galerie Conny van Kasteel Nieuwe Geestgronden Voorjaarsbijlage Steeds meer slachtoffers van geweld ontvangen uitkering gfAanb ii« Aanbieding 24 april verschijnt de UITKIJKPOST - 10 APRIL 2002 if Nieuwe tentoonstelling Nederlands Kachelmuseum IEDINGEN V0ÜRPE Inleveren pakketten voor Polen Modeshow voor (ex) borstkankerpatiënten Museumweekend met De Skuymkoppe in het Kachelmuseum Tentoonstelling Kunstenaarscentrum Bergen Concert Harmonie Orkest Hogeschool en De Biltstars Optreden Charlotte Glorie in de Slotkapel Tweekamp Be Quick en Aktief Rondom het kabinetorgel Agenda De Egmonden HAF bezocht fotoclub DEFA Wilt u adverteren? bel 072 5330175 Ml EGMOND - Galerie De Kapberg orga niseert vanwege haar 30-jarig jubileum een aantal spectaculaire tentoonstellin gen. Tot en met zondag 12 mei wordt het werk gepresenteerd van twee inter nationaal bekende kunstenaars, Marian Bijlenga en Teja van Hoften. Marian Bijlenga toont constructies in paarden haar, Teja van Hoften beelden en gra fiek. Hun werk is in beeldende, inhou delijke en technische zin van hoge kwa liteit. Er is verwantschap in hun werk doordat verwijzen naar levende orga nismen en procéssen in de natuur. Fragiele, zich vertakkende constructies, verzamelingen elementaire deeltjes die samen een groter geheel vormen. Beiden gebruiken natuurlijke materia len als basis. Hun werk vormt op de tentoonstelling een indrukwekkende twee-eenheid. Teja van Hoften Teja van Hoften is het menselijk lichaam een centraal gegeven. Het lichaam als communicatiemiddel en uitdrukking van emoties, het lichaam als landschap en het lichaam als levend organisme als onderdeel van de natuur. Het werk op de tentoonstelling is naar binnen gekeerd en gaat over inwendige processen als ademhaling, bloedsom loop, celindeling en groei. Marian Bijlenga De oorsprong van het werk van Marian Bijlenga ligt in de natuur. Bacteriën, fractalen, minuscule blaadjes of twijg jes, rupsen die samendrommen op de stam van een boom. Zij bezit een schat aan tekens, opgeslagen in boeken vol fijne, grillige composities en die een belangrijke inspiratiebron vormen. Op de expositie toont zij, zoals ze het zelf noemt "ruimtelijke tekeningen in paar denhaar'. 1Zonder Titer van Marian Bijlenga. EGMOND - Zaterdag 6 april werd in Galerie Conny van Kasteel om 16.30 uur de tentoonstelling van Kees van der Woude en André Evrard geopend. Kees van der Woude werd in 1948 te Achttienhoven geboren. In de periode "65-70 heeft hij de Steenhouwers- school doorlopen en de opleiding aan de Akademie Artubus voltooid. In dezelfde tijd liep hij stage bij onder meer de beeldhouwer Jeannot Burgi voor wie hij in, opdracht van de Gemeente Utrecht, een groot aantal lantaarnconsoles hakte. Deze consoles zijn geplaatst aan de Nieuwe Gracht in Utrecht. In 1984 won hij de Joh. B. Kerkhofprijs. Hij exposeerde bij meer dere galeries en zijn werk is aangekocht door onder andere de Nederlandse Kunstkring, de Zwolssche Algemene, diverse artotheken. Zijn werk is in meerdere particulieren verzamelingen aanwezig. Van der Woude Van der Woude heeft een voorliefde voor harde steensoorten die hij in het hele proces alleen met de hand bewerkt. De natuur is in zijn werk als inspiratiebron terug te vinden. De beelden zijn van een grote eenvoud, maar een eenvoud die gepaard gaat met kracht. De manier waarop Kees van der Woude zijn stenen laat ontstaan is te vergelijken met de manier waarop een vorm zich in de loop der jaren aanpast aan deze elementen. André Evrard André Evrard is in 1936 te Chaux-de- Fonds in Zwitserland geboren. Hij heeft internationale bekendheid en heeft reeds in vele musea en galeries tentoongesteld. Muziek is voor Evrard heel belangrijk en streng met zijn werk verbonden, evenals de natuur tijd en ruimte zijn werk sterk beïnvloeden. Het zijn echter vooral de kleuren, die hij zelf mengt, die zijn prachtige olie doeken tot leven brengen. Evrard is tevens een meester in het etsen waar van hij het hele proces persoonlijk uit voert. Hij ontving meerdere prijzen voor grafiek. Galerie Conny van Kasteel is geopend van donderdag tot en met zondag tus sen 15.00 en 19.00 uur, of volgens afspraak tel. 072-5067151. U vindt de galerie in de Noorderstraat 4 te Egmond aan Zee. Dit werk is te zien bij Galerie Conny van Kasteel. ALKMAAR - In het Nederlands Kachelmuseum, Bierkade 10 in Alkmaar, wordt een nieuwe tentoon stelling gehouden. Deze heet Stoken en koken aan boord en heeft scheepska chels en -fornuizen (uit de periode ca. 1900-1965) tot onderwerp. Naast scheepskacheltjes uit eigen bezit, toont de expositie kachels en fornuizen, die in bruikleen zijn gegeven door velschil lende visserij- en maritieme musea in het land. Zo leverden bijvoorbeeld het Scheepvaartmuseum Amsterdam, het Maritiem Buitenmuseum Rotterdam en het Visserijmuseum in Vlaardingen een bijdrage. Scheepskachels en -fornuizen Er zijn scheepskachels en -fornuizen te zien, gebruikt aan boord van kleine en grote- binnenvaartschepen en op vis sersschepen op de Noordzee. Kookgerei, afkomstig van een Vlaardingse haringlogger en diverse foto's van scheepsinterieurs en 'koken aan boord' completeren de tentoon stelling. De scheepskachel krijgt door gaans niet veel aandacht in de litera tuur over de geschiedenis van de scheepvaart. Toch was de scheepska chel, gelijkertijd kookkachel, dus forn uis een onmisbaar voorwerp. Hij maak te de roef, de kombuis, of de woon ruimte tot de enige warme en dus behaaglijke plaats aan boord. Hij stond centraal bij het verwarmen van, koken en koffiezetten, de warmwatervoorzie ning, het drogen van natte kleding en het min of meer comfortabel maken van het leven op het schip, zowel in de binnenvaart als bij de grootvisserij op de Noordzee. Lees het elke week in de Uitkijkpost. Hét gratis weekblad voor Heiloo en omstreken EGMOND - De voor de kust van Egmond-Binnen gestrande minionder- zeeër van het type Seehund heeft inderdaad twee op scherp staande tor pedo's aan boord. De 12,5 meter lange onderzeeër liep in 1945 vast aan de Egmondse kust en het wrak is sinds dien onaangeroerd blijven liggen. Een verklaring van de voormalige comman dant van de Seehund dat er tijdens de fatale laatste vaart nog explosieven aan boord waren zetten de bergingswerk zaamheden echter alsnog in volle gang. De Duik- en Demonteerdienst van de Koninklijke Marine deed onderzoek rond het wrak en kwam tot de conclu sie dat er inderdaad twee zeven meter lange torpedo's aan boord van de Seehund moeten zijn. Gevreesd voor instabiliteit Na de recentelijke aardbevingen werd gevreesd voor de instabiliteit van de torpedo's, die door de trillingen zouden kunnen ontploffen. Hoewel dit even later weer werd tegengesproken, viel echter niet uit te sluiten dat dit in de toekomst wel zou gebeuren. Het strand en een gedeelte van het duingebied zijn daarop preventief afgesloten voor publiek en sinds 18 maart tot 'verboden terrein' uitgeroepen. De bergingswerk zaamheden zijn inmiddels in volle gang en de verwachting is dat de torpedo's - hoe ironisch - op of rond -bevrijdings dag (5 mei) kunnen worden geborgen. Gevaarlijke situatie Afgevaardigden van de bergers Wijsmuller/Leemans Vriezeveen en Woud Wormer lichtten maandag tij dens een persconferentie in samenwer king met W. Mëurer van de Koninklijke Marine met hun plannen toe. Rond de onderzeeër zal een 28 bij 17 meter grote stalen damwand worden aange bracht. Het laatste gedeelte van deze damwand zal moeten worden "geduwd', omdat 'slaan' dusdanige trillingen zal veroorzaken dat de torpedo's onbe doeld voortijdig kunnen exploderen. Vervolgens wordt het wrak voorzichtig uitgegraven, waarna de torpedo's zul len worden verwijderd. Afhankelijk van de staat waarin de bommen verke ren worden de torpedo's afgevoerd dan wel op zee vernietigd. De springstof is door de jaren heen erg instabiel gewor den. Bovendien zijn de ontstekers van de torpedo's erg gevoelig. De Duik- en Demonteerafdeling van de koninklijke Marine zal de ontstekers verwijderen en de koppen van de torpedo's afvoe ren. Deze zullen vanuit een duikvaar- tuig van de marine tot ontploffing wor den gebracht, mits dit geen gevaarlijke situatie oplevert. Veiligheid voor alles Om beter bij het wrak van de Seehund te komen is een hulpbrug van 95 meter in zee gelegd, waarover werklui en materieel naar de onderzeeër worden gebracht. De kosten van de hele opera tie worden geraamd op 600.000,- a 700.000,- euro. Burgemeester De De expositie Stoken en koken aan boord is vanaf het Open Museum weekend (zaterdag 13 en zondag 14 april) voor het publiek geopend en duurt tot 1 april 2003. Tijdens de persconferentie wordt uitgelegd hoe de Seehund geborgen zal worden. Winter van de gemeente Bergen weet nog niet precies wie er voor deze kos ten gaan opdraaien. ..De verdeling van de kosten is nog niet duidelijk, maar in deze fase gaat veiligheid voor alles. Geld is op dit ogenblik even wat min der belangrijk. Waarschijnlijk zal het rijk een groot gedeelte van het bedrag voor haar rekening moeten nemen. De enige zekerheid is dat de gemeente 45.000,- euro bijdraagt aan deze opera tie. Daarbij komen eventuele bijko mende kosten ook voor onze rekening, waarbij ik denk aan het schadeloos stel len van strandhouders die hun pavil joen niet kunnen opbouwen." Ironisch genoeg kan de burgemeester opgelucht ademhalen nu is gebleken dat de onderzeeër daadwerkelijk explosieven bevat. Waren deze er niet geweest, dan had de gemeente Bergen zelf volledig voor de bergingskosten moeten opdraaien. Nu zal het Rijk waarschijnlijk een flink gedeelte van de reddingsoperatie voor haar rekening nemen. D. Koorneef, vice-president van Wijsmuller Salvage bv, liet weten dat er binnen de huidige locatie van de Seehund waarschijnlijk nog vijf tot zes andere wrakken van schepen liggen. Het is daarbij volgens Koorneef niet ondenkbaar dat ook deze schepen explosieven bevatten. Schroot of museumstuk Wat er met de duikboot zelf gebeuren gaat is nog niet duidelijk. Volgens W. Meurer van de Koninklijke Marine is dat afhankelijk van de staat waarin de onderzeeër verkeert. Diverse musea hebben al laten weten de Seehund graag te willen opnemen in hun collec tie, maar wanneer blijkt dat de onder zeeër er 'als schroot uitkomt' zal hij ook 'als schroot worden afgevoerd'. Druk aan het werk om via de brugbij de onderzeeër te komen. ALKMAAR - Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familievrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleveren van pakketten kan geschieden bij Monica Verhage, Vennewaard 162 te Alkmaar op woens dag 17 april van 19.00 tot 22.00 uur. Zij is te bereiken onder tel. 072-5622576. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevig karton nen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde en afzen der dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pakket ten mogen ook brieven, tijdschriften en dprgelijke bevatten, echter geen geld. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kilo, de kosten zijn 3,40 euro per pakket plus 1,30 euro per kilo. Bij inle vering van het pakket is men verplicht een legitimatiebewijs te tonen. EGMOND - Geestgronden, Egmonds historisch tijdschrift jaargang 9, nr. 1 is uit. Het tijdschrift is een uitgave van de Stichting Historisch Egmond (SHE) en wordt drie maal per jaar verspreid. Geestgronden heeft tot doel het vast leggen en verspreiden van informatie en kennis over het Egmondse verleden van prehistorie tot heden. Uit de beginjaren Dit nummer van Geestgronden opent met het artikel Uit de beginjaren van de Prins Hendrik Stichting. De Schrij ver van het artikel, Kees Blaauboer. vond ooit op de zolder van zijn vaders huis een doos waarin zijn overgrootva der Cornelis de Groot (1831-1919) stukken over de beginjaren van de Prins Hendrik Stichting bewaarde. Het gaat om het eerste gebouw van de Stichting. Het zou later als rooms- katholiek bejaardenhuis Agnes dienst doen. De naam Agnesplein verwijst daar nog haar. In de beginjaren van de luchtvaart wilde het nog wel eens voorkomen, dat een- vliegtuig een noodlanding moest maken. Het strand bleek hiervoor uitermate geschikt. In Vliegtuigen op het strand verhalen Piet Groen en Rob Leijen van vliegtuigen die het strand van Egmond als noodlandingsbaan gebruikten. Familieonderzoek Tiny Rodenburg uit Bergen houdt zich bezig met familieonderzoek. Ze gaat terug tot 1560 en komt tot de conclusie dat de meeste 'Rodenburgjes' van Noord-Holland in Egmond aan den Hoef hun oorsprong vinden. Békenen - ook wel békemen genoemd - is een ter ziele gegaan feest. Het was een groot dorpsvuur gestookt op Sint Matthijs, de 24ste februari. Alkmaarder Chris Duinmeijer stamt van origine uit Egmond aan den Hoef. Hij won infor matie in over een aantal verdwenen dorpsfeesten en schreef -r een artikel over. De tegenwoordig in Hengelo woonach tige J A. Mannes (1924) heeft na de oorlog de Nederlandse vlag gezet op de vuurtoren in Egmond aan Zee. Dit is een van de herinneringen aan Egmond aan Zee vlak na de bevrijding in 1945, die de heer Mannes voor Geest gronden op schrift stelde, ïn een tweetal artikelen van Jos Hof over Begraven in de Slotkapel werd in vorige uitgaven van Geestgronden geschreven over ds. Johan Picardt. Aan de hand van een recente publicatie van M.A.W. Gerding, Johan Picardt (1600- 1670), Drenthe's eerste geschiedschrij ver (1997) gaat Ben Hummel in op een aantal'aspecten uit het leven,van Picardt. Hij beperkt zich ^daarbij tot de plaats waar Picardt begraven ligt, zijn predikantschap, zijn land en landbouw kundige experimenten. Foto's en prenten Op verzoek van de redactie brengt Cor Oorthuijsen in de vorm van een serie bijzondere Egmondse foto's en prenten uit de Historische Bibliotheek van Jan Lute aan het licht. In het derde deel van Uit de Historische Bibliotheek van Jan Lute wordt een viertal foto's getoond van het voormalige Troelstra-oord te Egmond aan Zee. Deze gevarieerde uitgave van Geestgronden sluit af met Vraag en aanbod en Kort Nieuws. Nadere infor matie over Geestgronden kunt u krij gen bij Hannie de Vries, tel. 072- 5061817. Losse exemplaren van Geestgronden jrg. 9 nr. 1 zijn te verkrij gen bij Foto Jonker en boekhandel Dekker en Dekker te Egmond aan Zee. ALKMAAR - De Borstkanker Vereniging Nederland, afdeling Alkmaar, houdt in samenwerking met het MCA op dinsdag 23 april een modeshow van lingerie, bad- en nacht kleding. Deze avond is bestemd voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad) en hun naasten. De modeshow vindt plaats in de Pieter van Foreestzaal nr. 015 van het MCA van 20.00 tot 22.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur open. De kleding wordt geshowd door lotgenoten die zelf ook een borstprothese dragen. Aan het bijwonen van deze avond zijn geen kosten verbonden. Als u deze bijeenkomst wilt bijwonen, dan is het noodzakelijk dat u zich aanmeldt bij de Balie van Patiëntenvoorlichting van het MCA, tel. 072-5483500. ALKMAAR - In het weekend van 13 en 14 april wordt opnieuw het Nationale Open Museumweekend gehouden. Het Nederlands Kachel museum is op zaterdag 13 april geo pend van 10.00 tot 17.00 uur en op zon dag 14 april van 12.00 tot 16.00 uur. Beide dagen is de toegang gratis. Met ingang van 13 april is de nieuwe tentoonstelling Stoken en koken aan boord - scheepskachels en -fornuizen uit de periode ca. 19.00 tot 1965 - voor het publiek geopend. Als extra attractie op zondag 14 april zal het shantykoor De Skuymkoppe uit Schoorl, onder leiding van Kees Oud op accordeon, een speciaal optreden verzorgen van vaderlandse en buiten landse zeemansliederen. Het optreden begint om 14.00 uur. BERGEN - In het Kunstenaars centrum Bergen (KCB) wordt zaterdag 13 april om 16.00 uur de tentoonstelling Grafische Aspecten geopend. De heer Titus Yocarini zal het openingswoord houden. Aan deze tentoonstelling doen zes kunstenaars mee: Kees Bierman, Herman Geerdink, Jan Willem Post, José van Tubergen, Frans Vendel en Piet Warffemius. Kees Bierman maakt grafische colla ges. Deze zijn opgebouwd uit delen van grafiekbladen. Herman Geerdink schil dert over grote grafische bladen heen. Zijn schilderijen hebben altijd naast een schilderachtige een grafische kwa- liteit.Jan Willem Post wordt aangetrok ken door het chemische proces en de reproduceerbaarheid van foto's en schildert erover heen. José van Tubergen laat onder andere een object zien waarin zij etsen als bouwstenen verwerkt. Bij Frans Vendel is het meer een mentale kwestie. Hij maakt schilderijen die eruit zien als zeefdrukken. Piet Warffemius drukt over aquarellen heen. Hij combineert de gevoeligheid van een aquarel met een strenge grafische lijn. De tentoonstelling duurt tot en met zondag 12 mei. De openingstijden zijn woensdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag 11.00 tot 17.00 uur en zondag 13.00 tot 17.00 uur. Kunstenaarscentrum Bergen, Plein 7, Bergen, tel. 072-5894195, fax 072- 5896599. HEILOO - Het Harmonie Orkest Hogeschool Alkmaar onder leiding van dirigent Jan Schut en De Biltstars onder leiding van dirigent Harold Lenselink geven woensdag 17 april een concert in de grote zaal van de Willibrord Stichting in Heiloo. Het Hogeschool Harmonie Orkest is samengesteld uit studenten en oud-stu denten van het Conservatorium Hogeschool Alkmaar én leden van diverse muziekverenigingen. Negen jaar geleden is het orkest opge richt met als doelstelling projectmatig concerten te verzorgen. Het koor De Biltstars bestaat uit twaalf gedreven zangers en zangeressen die in het bezit zijn van vele muzikale kwaliteiten en een fantastische uitstraling. Het koor zingt meerstemming a-capella vocal- jazz met af en toe een vleugje klassiek. Zowel het orkest als het koor genieten grote bekendheid binnen de regio waar zij vandaan komen. Het concert start om 20.00 uur en toe gangskaarten a E 7,- zijn verkrijgbaar aan de ingang van het de grote zaal van de Willibrord Stichting te Heiloo. EGMOND - Zondag 14 april treedt de kleinkunstenares Charlotte Glorie op in de Slotkapel in Egmond aan de Hoef. Glorie heeft tot 1993 in Egmond aan de Hoef gewoond en brengt onder de titel 'Bewogen en bevlogen' een zeer afwisselend cabaretprogramma. In haar liedjes en conferences gunt zij het publiek op luchtige, soms ironische wijze een blik in haar eigen wereld. Charlotte Glorie (1970) is vanaf haar geboorte blind. Daarom maakt ze zich tegelijk boos en vrolijk om de vooroor delen die er bestaan ten opzichte van mensen met een handicap. Verder zingt en vertelt Charlotte over haar ervarin gen als bruid, dochter, moeder en vrij willigster. Maatschappelijke verschijnselen Naast al deze aspecten van haar per soonlijk leven komen ook maatschap pelijke verschijnselen aan de orde die haar woede, verbazing of lachlust opwekken. Charlotte Glorie schrijft al haar teksten en melodieën zelf en zij begeleidt zichzelf aan de piano. Al vier keer eerder hing een uitverkochte Slotkapel aan haar lippen. Omdat zij haar repertoire de laatste tijd spectacu lair heeft uitgebreid, zullen ook mensen die al eerder tot haar publiek behoor den, opnieuw geraakt en verrast wor den door haar originele teksten en haar prachtige zangstem. Het optreden begint om 15.00 uur, de toegangsprijs is E 9.50, Pas 65+ /CJP E 7.-, kinderen tot 12 jaar E 4.50 (kof fie/thee en koek inbegrepen). Kaarten kunnen telefonisch besteld worden via 072- 5062033 en 072-5062387. EGMOND - Afgelopen zaterdag werd in de sportzaal van dorpshuis De Schulp een tweekamp gehouden tussen de keurploegen van gymnastiekvereni ging Be Quick uit Bergen en Aktief uit Egmond-Binnen. Onder grote belang stelling werden de disciplines' balk, brug, kast en mat afgewerkt. Op elk onderdeel werd door een jurylid van beide verenigingen op vakkundige wijze geoordeeld over de prestaties van veertig jeugdige dames. Onder profes sionele leiding van Wendy Wouters en Mariska Warmer en dankzij de inzet van vele vrijwilligers werd deze middag wederom een succes. Op zondag 2 juni wordt het tweede gedeelte gehouden, dit keer bij Be Quick in Bergen. Uitslagen 5 t/m 8 jaar: 1 Jeanique Oud (EB), 2 Anna Kroon (B), 3 Elianne Roorda (B). 9 t/m 12 jaar: 1 Ragna d'Haene (B), 2 Carolien Kerkhoven (B), 3 Eefje Swart (EB). 13 jaar en ouder: 1 Leontine Warmer (EB), 2 Amber Traast (B). 3 Desi van de Haas (B). EGMOND - In de serie "Rondom het kabinetorgel' is er op donderdag 18 april weer een concert in de hervormde kerk in Egmond-Binnen. U kunt dan luisteren naar een optreden van het koor A Cappella Musiscala uit Heiloo. Het koor zingt werken uit verschillende tijden, van de 16de tot de 20de eeuw: muziek van anonieme componisten van onder andere Mendelssohn, Brahms, Tsjaikofski, Lau en Sullivan. Het geheel wordt omlijst door Johan de Wit die het kabinetorgel zal bespelen. Zoals gebruikelijk begint het concert om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis. De kerk is gelegen aan het einde van de Abdijlaan. Galerie Conny van Kasteel T/m 12 mei expositie Kees van der Woude en André Evrard. Openingstijden donderdag t/m zondag tussen 15.00 en 19.00 uur; of na telefo nisch afspraak, tel. 072-5067151. Noorderstraat 4 te Egmond aan Zee Huisartsenpraktijk Fgmond Tot 1 mei expositie aquarellen van Gonny van Dongen, Adm. De Ruyterweg 1 te Egmond aan Zee. Dagelijks van 8.00 tot 17.00 uur of na telefonische afspraak. Informatie 072- 5334033. Galerie De Kapberg Wisselende exposities aan de Slotweg 17 te Egmond aan den Hoef, geopend op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak, tel. 072-5062645. Galerie Om de Noord Tekeningen, aquarellen, olieverfschil derijen en grafiek van Ewoud de Groot en anderen, geopend van donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 18.00 uur, Prinses Marijkestraat la in Egmond aan Zee. Abdijkaarsen Expositie van koptische iconen, t/m 27 april. Openingstijden maandag t/m zaterdag van 10.30 tot 16.30 uur, toe gang vrij. Vennewatersweg 27, Egmond Binnen. EGMOND - Op vrijdag 5 april kwam een zevental leden van de Heilooër Amateur Fotoclub (HAF) bij fotoclub DEFA op bezoek. Het werd een geslaagde avond. De DEFA-leden wer den getrakteerd op prachtig fotowerk. De fotografen van HAF maakten dui delijk dat je voor mooie fotografische onderwerpen niet ver hoeft te reber. Er werden dia's en foto's getoond uit onze omgeving, die het aanzien meer dan waard zijn. Zo waren er opnames van de bollenvelden, de duinen en de Hoever Vaart die zo gebruikt zouden kunnen worden voor toeristische bro chures. Reisfotografie Ook de reisfotografie van de HAF-ers staat op een hoog niveau. In een van de presentaties werden in vogelvlucht bij zonder mooie foto's getoond die in alle werelddelen gemaakt waren. Dat het experiment niet geschuwd wordt toon den de twee dames uit het gezelschap aan. Beiden zijn onder andere bezig met digitale beeldbewerking en probe ren via dit medium nieuwe creatieve wegen in te slaan. Laatste clubavond Voor fotoclub DEFA was dit de een- na-laatste clubavond van het seizoen. Vrijdag 12 april is de laatste clubavond. Op deze avond laten de DEFA-foto- grafen ieder twaalf foto's zien die een onderlinge samenhang vertonen. Op zaterdag, 13 april is er een clubtocht naar het fotogenieke eiland Texel. Wilt u eens kennis maken met DEFA dan bent u a.s. vrijdag welkom in het R.K. parochiegebouw aan de Wilhelminastraat te Egmond aan Zee. De aanvang is om 20.00 uur. Nadere informatie over DEFA: tel. 072- 5065950. REGIO - Steeds meer slachtoffers van geweld vragen een uitkering aan bij het Schadefonds Geweldsmisdrijven. Vooral slachtoffers van straatroof, bedreiging met een mes of vuurwapen, verkrachting, ernstige mishandeling, roofovervallen, diefstal met geweld, huiselijk geweld en slachtoffers van incest dienen een aanvraag in. Vorig jaar ontving het schadefonds 4.856 aan vragen voor een uitkering, 33 procent meer dan in het jaar 2000. Hoewel er sprake is van een explosieve groei, is het schadefonds nog niet tevre den. Uit onderzoek is gebleken dat veel slachtoffers van geweld nog nooit van het fonds hebben gehoord en daarom ook ge^n aanvraag indienen. Het betreft ongeveer 20 tot 30 duizend slachtoffers. Het fonds probeert met voorlichtingscampagnes deze slacht offers te bereiken over de mogelijkhe den om een uitkering te verkrijgen. Voorwaarden Veel geweldsslachtoffers kennen ook de voorwaarden niet goed. Zo moet een aanvraag binnen drie jaar na het geweldsmisdrijf worden ingediend. Aanvragen die later binnenkomen worden echter wel in behandeling genomen als blijkt dat het slachtoffer redelijkerwijs niet kon weten dat er een Schadefonds Geweldsmisdrijven is. Voor slachtoffers van incest geldt deze termijn van drie jaar niet zo strikt, omdat zij vaak pas jaren later gaan beseffen wat hen in hun jeugd overko men is. Tegemoetkoming kosten De uitkering voorziet in een tegemoet koming van de kosten die niet op ande re wijze, zoals de verzekering, worden vergoed. De uitkering is dus geen volle dige schadevergoeding. Voorwaarde is dat er sprake is van ernstig letsel. Het schadefonds adviseert geweldslacht- offers om zo spoedig mogelijk een aan vraag in te dienen en niet af te wachten hoe het strafproces tegen de dader afloopt, als die al bekend is. De com missie van het fonds onderzoekt zelf standig of er sprake is van ernstig letsel dat opgelopen is door geweld. Slachtofferhulp De Buro's Slachtofferhulp verwijzen de geweldsslachtoffers door naar het schadefonds, maar niet alle slachtoffers zoeken steun bij slachtofferhulp. Zo blijken politie en huisartsen niet goed op de hoogte te zijn van het schade fonds. De meeste slachtoffers doen wel aangifte bij de politie, maar veel gedu peerden doen dit niet uit angst voor represailles van de dader. De aanvraag om een uitkering blijft anoniem, de dader komt niet te weten dat het slacht offer een uitkering heeft aangevraagd. Schadefonds Het Schadefonds Geweldsmisdrijven, onderdeel van het ministerie van Justitie, onderscheidt twee soorten schade: materiële schade zoals schade aan kleding, verlies aan inkomen en kosten van therapie. De maximale uit kering bedraagt daarvoor E 22.700,-. Voor immateriële schade, ook wel smartengeld genoemd, keert het fonds maximaal E 9.100,- uit. Ook nabestaan den van een geweldslachtoffer kunnen een aanvraag indienen. Het fonds werd in 1976 opgericht van uit de maatschappelijke wens om het slachtoffer door middel van een uitke ring aandacht te geven. Het schade fonds is bedoeld als een solidariteits fonds voor ernstige slachtoffers van geweld. Over de aanvragen wordt een beslissing genomen door een onafhan kelijke commissie. Aanvraagformulier Een aanvraagformulier kan op eenvou dige wijze telefonisch of schriftelijk worden aangevraagd bij: Schadefonds Geweldsmisdrijven, postbus 20302, 2500 EH Den Haag. Telefoon: 070 - 3813990. Op de website (www.schade- fonds.nl) is meer informatie te vinden. Het Buro Slachtofferhulp in Alkmaar, Laat 90a, tel. 072-5118557, helpt slacht offers met het aanvragen van een uit kering.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 11