Onvoldoende contact tussen vrijwilligers en gemeente Vrijwilligersdebat maakt de gemoederen los Wees kinderlijk, niet Oud-redacteur Uitkijkpost schrijft twee boeken voor de jeugd edri BRi ZEKERHEID eli NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Thuis in uw regio! Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie; redactie@uitkijkpost.nl e-mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) 67e JAARGANG NO. 15 10 APRIL 2002 JrLyu JDrukkerij uitkijkpost bv Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardij.nl INLEVEREN KOPIJ ADVERTENTIES TIJDENS DE FEESTDAGEN l.v.m met komende feestdagen (Koninginnedag, Hemelvaarts- dag, Pinksteren) vragen wij u de kopij en advertenties op een vroeger tijdstip in te leveren, namelijk: wk 18 -1 mei (i.v.m. Koninginnedag) kopijadvertenties uiterlijk inleveren do. 26 april 17.00 u. - wk 21 - 22 mei (imm Pinksteren) kopijadvertenties uiterlijk inleveren do. 16 mei 17.00 u. r Drukkerij Uitkijkpost is GESLOTEN op 30 april (Koninginnedag) (Hemelvaartsdag) 9 en 10 mei Met drank op achter het stuur Museumweekeinde Voorjaarslunch NYVH Aanleg geluidswal Rijksweg A9 Voorspeelavonden Muziek- en Dansschool Heiloo KIES VOOR BORDEN (072) 53510 00 WÈÊm C. HACHMANG INSTALLATIEBEDRIJF - Loodgieterswerk verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 0,41 (91 cent) (exckBTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. mmmM Jaap-Wim van der Horst toont trots zijn boekjes over FC Oostwijk. (foto UKP) CASTRICUM - „Wie drie jaar geleden beweerd had dat ik ooit een kinder boek zou schrijven had ik voor gek ver sleten, ik had er geen idee van dat ik ook voor kinderen kon schrijven. Ik schreef immers altijd vanuit mijn eigen volwassen belevingswereld. Ik was freelance verslaggever bij het Noord- Hollands Dagblad en werd later fullti me redacteur bij de Uitkijkpost. Ik werkte voor enkele weekbladen en schreef de boekjes 'Geheimen in de list te komen werken voor de Uitkijkpost. Hij groeide door tot fullti me redacteur en werkte 14 jaar voor deze krant. In 1996 besloot hij de wijde wereld te gaan verkennen, en maakte een rondreis van bijna een jaar. Via allerlei 'kleine1 baantjes kwam hij drie jaar geleden terecht bij uitgeverij Kluitman, eerst nog in Heerhugo- waard, later in Alkmaar, waar hij het prima naar zijn zin heeft. Dat hij ondanks zijn volledige werkweek en de vele manuscripten die hij wekelijks te nacht' (verhalen uit Heiloo) en "Ze zeg**, zjen krjjgt n0g zin heeft om zelf achter gen dat ik gek ben', een bundeling van mijn wekelijkse columns in de Uitkijkpost. In 1999 werd ik via via benaderd voor een baan als redacteur bij Kluitman. Binnen een jaar werd ik benoemd tot coördinerend redacteur. In deze functie zie ik alle boeken voor bij komen die door Kluitman worden uitgegeven. Voor de groep jongens in de leeftijd van 8 tot 10 jaar bestaat er momenteel een grote behoefte aan nieuwe boeken. Het leek mij het pro beren waard om zelf voor deze doel groep leuke en spannende boeken te schrijven. Mijn uitgangspunt daarbij: jongens mogen stoer zijn en moeten vanuit hun eigen belevingswereld avonturen kunnen beleven!" Jaap-Wim van der Horst Veel inwoners van Heiloo en mensen uit de directe omgeving zullen in het bovenstaande intro de persoon van Jaap-Wim van der Horst herkennen. Hij werd in 1982 door eigenaar Jan Mars gevraagd om als freelance journa- 'de typemachine' te kruipen, vindt Jaap-Wim van der Horst eenvoudig te verklaren. „Een boek redigerèn is heel iets anders dan er zelf een schrijven. De manu scripten voor de boeken die ik te zien krijg zijn namelijk al bedacht, ik hoef er alleen maar dingen in te verbeteren. Nu ik dus niet meer direct met tekstschrij ven bezig ben, is het voor mij aantrek kelijk om in het weekend en in de avonduren aan mijn eigen boeken te werken." FC Oostwijk. In zijn boeken 'FC Oostwijk. Een waanzinnig toernooi' en 'FC Oostwijk. In de aanval' beleeft het gelijknamige voetbalteam onder aanvoering van de 10-jarige Elco van Putten spannende avonturen. „Iedere jongen van die leef tijd heeft grootse dromen. Ze denken allemaal dat ze Dennis Bergkamp zelf zijn", meent Jaap-Wim. „Wat mij opvalt in de huidige jeugdboeken is dat mei den zoveel stoerder geworden zijn. Deze trend is een beetje doorgeslagen, meiden zijn dominant aanwezig, terwijl jongens haast als softies worden afge schilderd. Ik probeer, meer dan alleen de buitenkant van 'mijn jongens' neer te zetten. Natuurlijk mag een jongen lekker stoer zijn, maar hij mag net zo goed verdriet hebben." Hoewel voetbal dé sport is waarom het draait in 'FC Oostwijk', komen ook andere zaken aan bod in de boeken van de debutant. „Het gaat niet alleen om de stoere sporthelden op het voetbal terrein, maar ook om de andere activi teiten die deze jongens ondernemen. In FC Oostwijk ontdekken de hoofdper sonen zelf de dingen, en worden zij niet alleen maar door hun ouders 'gestuurd'. Ik vind het belangrijk dat kinderen zelf kunnen ontdekken hoe de wereld in elkaar zit. In mijn boeken komt dat terug doordat de kinderen zelf het initiatief nemen om iets te ondernemen. Wanneer er geld moet komen om de spelers van een Engels team op een afscheidsmaaltijd te trak teren, bedenken de voetballers van FC Oostwijk bijvoorbeeld zelf een oplos sing om aan het geld te komen." ;<V.: mm ,,En wie gaal dat betalenvraagt Meggie Rosas. ..Wacht nou even mam. Daar weet ik ook wel wat voor. Hé Joachim, kunnen we niet met een soort kraampje in dat win kelcentrum van je vader gaan staan? Dan kunnen we allerlei dingen verkopen en met het geld dat we verdienen, kunnen we die drie schilderijen laten inlijsten en mis schien ook nog een boel andere prijzen kopen. ..Yes! Net als op Koninginnedag op hel plein bij het gemeentehuis," roept Elco. Hij springt overeind, waarbij zijn stoel met veel kabaal tegen de betegelde keuken vloer klettert. Waanzinnig! Fantastisch! Vet! We maken een spandoek. En een reclamefolder voor het toernooi om uit de delen. En we verkopen... verkopen... elf. wat gaan we eigenlijk verkopen? ..Is het niet handig als jullie eerst gaan vragen of jullie wel in het winkelcentrum met een kraam mogen staan? "stelt Raffles moeder voor ..Ik kan mijn vader nu niet bellen, die is aan het werk, zegt Joachim. ..Dan gaan we toch naar hem toe?" Elco kijkt de vier anderen aan. Kom op. Tijd voor actie. Kinderlijk, maar niet kinderachtig Ik hoop dat jongens van een jaar of acht het leuke boeken vinden," besluit Jaap-Wim van der Horst. „Piero Stanco, de eigenaar en uitgever van Kluitman, heeft mij bijzonder goed geholpen bij mijn werk als beginnend kinderboekenschrijver. Dankzij zijn tips en aanwijzingen zijn de eerste twee boeken over FC Oostwijk volgens mij kinderlijk, maar niet kinderachtig geworden. Deze lijfspreuk van mijn vader past precies bij de inhoud van de boeken over FC Oostwijk. „Kinderen zitten nog niet zo vast in bepaalde rit mes. Zij spelen, improviseren, maken plezier en zijn onbevangen, soms naïef. Daar kunnen veel volwassenen een voorbeeld aan nemen. Met een beetje flexibiliteit en creativiteit gaan veel dingen een stuk gemakkelijker en wordt het leven een stuk gezelliger." FC Oostwijk. Een waanzinnig toernooi en FC Oostwijk. In de aanval zijn vanaf half aprjl verkrijgbaar bij de boekhandels voor E 4,50 per boek. In het najaar verschijnt het derde en vierde deel van de FC Oostwijk serie. Bovendien verschijnt er een spannend boek over een zeiltocht op de Waddenzee voor kinderen vanaf negen jaar. Meer informatie over deze boeken vindt u op www.kluitman.nl. HEILOO - 6 april 2002. Op het Malevoort werd ofn 06.00 uur een 27- jarige bestuurder uit Uitgeest aange houden op verdenking van alcoholge bruik. Ademanalyse gaf 660 ug/l aan, dat is drie keer de max. toegestane hoe veelheid. Zijn rijbewijs is ingenomen. HEILOO - Het weekeinde van zater dag 13 en zondag 14 april wordt weer het nationaal museum- weekeinde gehouden. .Vele musea in het land zijn dan - al dan niet gratis - geopend. In Heiloo is gedurende dit weekeinde, dus zowel op zaterdag als op zondag, de Oudheidskamer De Oude Pastory geopend, en wel op beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Het adres van de Oudheidskamer is Nicolaas Béetsweg 94. Er is een tentoonstelling te zien over de gymnastiekverenigingen Klimop en Doves, die tien jaar geleden zijn opge heven en gefuseerd tot één vereniging, GTH. Door middel van met name vele ook oude foto's, maar ook vaandels, medailles en andere voorwerpen, wordt een beleid van de historie van deze ver enigingen geschilderd. Verschillende bekende Heilooërs uit de vorige eeuw zijn op de foto's te herkennen. Gedurende beide dagen is de Oudsheidskamer gratis toegankelijk. HEILOO - Donderdagavond kwamen afgevaardigden van Heilooer vrijwilli- gerorganisaties in het gemeentehuis bijeen om met elkaar en de gemeente de uitslag van een door het bureau Radar gehouden enquête te bespreken. De uitslagen werden in eerste instantie gelaten ontvangen, aangezien veel van de uitkomsten problemen belichtten die de organisaties al langer kenden, maar leidde uiteindelijk tot een interes sant debat. Enquête Woordvoersters Mari Louise de Wilde en Lineke Maat van het Amsterdamse onderzoeksbureau Radar presenteer den de uitslagen van de enquête, die zij in het kader van het internationale jaar van de vrijwilliger naar 200 vrijwilli gersorganisaties in Heiloo hebben ver stuurd. Aan de enquête hebben 102 organisaties meegewerkt, met in totaal zo'n 3200 vrijwilligers die zich gemid deld 1,7 uur per week inzetten. Vragen die op de enquête voorkwamen gingen bijvoorbeeld over (de mening over) de organisatiestructuur, het aantal vrijwil ligers, de werving en het behouden van vrijwilligers en het gemeentelijk vrij- willigersbeleid. Knelpunten De meest opmerkelijke zaken werden door Radar op een rijtje gezet. De knelpunten die het duidelijkst uit de enquête naar voren kwamen werden gebruikt als uitgangspunten voor het debat tussen gemeente en organisaties. Een van deze punten was de zin of onzin van het oprichten van een plat form waar gemeente en organisaties elkaar regelmatig zouden kunnen ont moeten. Dit naar aanleiding van het feit dat uit de enquête bleek dat vooral het moeizame contact tussen gemeente en organisaties werd gezien als een van de belangrijkste knelpunten. Volgens de organisaties: is de weg naar de gemeente te lang en te moeizaam, waardoor problemen te lang blijven lig gen of onoplosbaar zijn. Problemen als het gebrek aan vrijwilligers, gebrek aan kennis over wettelijke bepalingen rondom vrijwilligers op het gebied van ziektekosten- en ongevallenverzeke ring en tegengaan van de vergrijzing onder de vrijwilligers kunnen volgens veel organisaties (voor een groot deel) door de gemeente worden opgevangen. Ook praktische zaken als gebruik van vergaderruimte en apparatuur van de gemeente werden genoemd. Het voor stel voor het platform werd niet onver deeld enthousiast ontvangen. Alhoewel de meeste woordvoerders wel wat zien in een bijeenkomst waar zowel gemeente als afgevaardigden van de diverse organisaties aanwezig zijn, ziet men meer in een vaste contactpersoon bij de gemeente. Op die manier kunnen de verschillende organisaties naar eigen behoefte contact opnemen met de gemeente. Vaste bijeenkomsten houdt volgens de organisaties een bepaalde verplichting in, terwijl niet alle organisaties dezelfde behoefte aan gemeentelijke ondersteuning hebben. Debat Ander uitgangspunt voor het debat, naast het platform, was het werven en vervolgens behouden van vrijwilligers. De organisaties waren het er met elkaar over eens dat een vacaturebank, al dan niet op de gemeentepagina, in de Uitkijkpost een goede manier voor het aantrekkpn van vrijwilligers zou zijn. Ook zou de website van de gemeente, die binnenkort wordt gelanceerd, een uitstekend medium zijn voor een vaca turebank met links naar de verschillen de vrijwilligersorganisaties. Ook in het promoten van het vrijwilligerswerk zien de organisaties een rol weggelegd voor de gemeente, waarbij een andere woordvoerder voorstelde om een nieu we rubriek in deze krant te introduce ren. Een rubriek als Bedrijf Belicht, maar dan in plaats van een bedrijf een vrijwilliger of een vereniging centraal te stellen. De vergrijzing onder vrijwil ligers (uit de enquête blijkt dat bijna 1200 vrijwilligers 55 jaar en ouder is) is„ volgens de organisaties te wijten aan het feit dat groepen als jongeren, allochtonen of langdurig werkelozen dat deze groepen doorgaans lastig te bereiken zijn. Reactie daarop uit de zaal kwam van een jonge ondernemer die aangaf zich best vrijwillig in te wil len zetten met bijvoorbeeld administra tieve activiteiten voor vrijwilligersorga nisaties, maar ook niet te weten hoe de organisaties te bereiken. Ook daar ligt een edele taak weggelegd voor de gemeente. Kortom: zowel voor de gemeente, als voor de organisaties is er de komende tijd genoeg te doen om verbeteringen te bewerkstelligen. Onderzoeksbureau Radar .dient zijn eindrapport, met toevoeging van de uitkomsten van het debat, eind deze maand in bij de gemeente. Door dit eindrapport kunnen projectvoorstellen worden opgesteld om het vrijwilligers werk in Heiloo te versterken. Als de gemeente deze concrete voorstellen vervolgens voor 1 juli bij het ministerie van VWS indient, kan aanspraak wor den gemaakt op jaarlijks 22.700 euro uit een speciale stimuleringsregeling voor vrijwilligerswerk van de regering. HEILOO - Maandag 22 april sluit de NVVH. afdeling Heiloo het wintersei zoen af met een voorjaarslunch in de foyer van het Open Huis met aanslui tend een bijzonder fraai lenteconceit door 'Studio Cantilena' uit Alkmaar. Kosten voor lunch en concert zijn a 10.- per persoon. Aanmelding zo snel moge lijk en in ieder geval voor 16 april bij Anneke Kager, tel. 072-5332935 (tussen 19.00 en 20.00 uur). HEILOO - De gemeenteraad heeft op 5 juni 2000 ingestemd met een voorne men om een geluidswal langs de A9 aan te leggen, globaal gelegen tussen Kanaalweg en Nijenburgerweg. Uit het akoestisch onderzoek door adviesbu reau Cauberg-Huygen blijkt dat het plaatsen van geluidsschermen uit eco nomische overwegingen niet doelmatig is. Dat wil zeggen dat het plaatsen van schermen te duur is in verhouding tot het akoestisch effect dat met de scher men behaald kap worden. Hierbij han teren de gemeente en Rijkswaterstaat het criterium zoals geformuleerd door de minister van VROM in de Uitvoeringsregeling sanering verkeers lawaai op grond van de Wet geluidhin der. De gemeente is van mening dat de aan leg "van een geluidswal inderdaad alleen is gerechtvaardigd, indien er vol doende draagvlak is voor de aanleg hiervan. Dit houdt in dat er daadwer kelijk aangetoond dient te worden dat een groot deel van de inwoners van Plan Oost geluidsoverlast ervaart van Rijksweg A9. De gemeente heeft wijkvereniging Plan Oost verzocht aan te geven wat er bij de bewoners van Plan Oost op het gebied van geluidsoverlast door ver keer op de Rijksweg A9 leeft. U kunt uw mening vóór 27 april 2002, ftnder vermelding van uw naam en adres, schriftelijk doorgeven aan mevrouw J. Schmersal, Groote Olven 18, 1851 ER Heiloo. HEILOO - In de komende periode tot en met 26 april worden er vier voor speelavonden georganiseerd door de muziek door dansschool Heiloo. De eerste is vanavond om 19.30 uur. Leerlingen van harpdocente Marian Deiman, hobodocent Peter Onnes, dwarsfluitdocent Martin Rozema en keyboarddocent Joost van den Berg zullen zowel solistisch als in klein groepsverband een aantrekkelijk pro gramma ten gehore brengen voor fami lie, bekenden en geïnteresseerde luiste raars. Donderdag 18 april is de tweede voor speelavond van deze reeks. Tijdens deze avond zullen leerlingen van pianodocente Doroté Grijns, dwars fluitdocente Anke Buringa en trompet docent Simon Boerke een afwisselend programma brengen. Woensdag 24 april is de derde voorspeelavond gepland. Deze avond zal een zeer uit eenlopend karakter hebben door de instrumenten en de muziekstijlen die hier te horen zullen zijn. Leerlingen van gitaardocente Peter Broersen en Edwin Ligteringen zullen afwisselend spelen met leerlingen van de viooldo cente Willemijn Zwikstra en Bonds Visser. De vierde en laatste voorspeelavond in deze reeks is op vrijdag 28 april.Tijdens deze avond zullen leerlingen van celdo cente Martine Beider, hoorndocente Marga Ignaclo, zangdocent Kees de Bruijn, blokfluitdocent JanJaap Langereis en trombonedocent Bert Willemsen een gevarieerd programma brengen van klassiek- tot popmuziek. In combinatie met enkele ensembles van de schooi zal dit zeker een boeien de avond worden. Alle voorspeelavon den vangen aan om 19.30 uur en de toe gang is gratis. Voor meer informatie: tel. 072-5332460. Woning- en bedrijfsmakelacirdij Kennemerstraatweg 386 1851 BK Heiloo Tel. 072-535 10 00 Fax 072-532 05 33 vanderborden B LIMMEN - In de zeer fraaie kapsalon Equipe Coiffures aan de Rijksweg 47 te Limmen komt een dame met een stralende glimlach naar de deur gelopen. „Ik ben Nel Drent", stelt zij zich voor, maar ben nog even met mijn klant bezig. Wil je alvast een kopje koffie Als de klant is voorzien van een keurige 'watergolf in het haar heeft ze tijd voor een praatje over haar zelf en de zaak. In het gezellige zit gedeelte, waar normaal gesproken de klanten op hun beurt wachten, steekt zij direct van wal. „Equipe Coiffures is een grote kapsa lon, maar we komen desondanks nog stoelen tekort. Er zijn zeven spiegels met evenzoveel plaatsen, maar we zouden er wel negen kunnen hebben zo druk is het hier. In het nieuwe pand, waarin we nu bijna vijf jaar zitten is het overigens lekker werken hoor. We hebben ruim 150 m2 tot onze beschikking, terwijl we het daar voor met minder dan de helft aan ruimte moesten doen. Bovendien hebben we een goede parkeer gelegenheid voor de deur." Nel Drent is 20 jaar geleden begon nen als bedrijfsleidster van de zaak, die overigens niet altijd als kapsalon bestaan heeft. „Het pand was inge richt als kapsalon maar de eigenaar verkocht de artikelen die met de kap persbranche te maken hadden. Denk maar aan de stoelen en zo." De eige naar bedacht vervolgens dat er dan net zo goed een echte kapsalon van gemaakt kon worden, aldus geschied de. Nel Drent werkte vijf jaar voor deze eigenaar, alvorens zij de kapsa lon van hem overnam. Spijt van deze beslissing heeft zij nooit gehad. „Als ik mijn leven mocht overdoen, deed ik het zo weer", is het zelfverzekerde antwoord. „Ik vind het heerlijk om met mensen bezig te zijn. Ieder mens is anders. Het is een verzorgend beroep waarin ik creatief bezig kan zijn. En klantvriendelijkheid speelt daarbij een hele grote rol!" In deze rubriek wordt wekelijks gratis een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850AB Heiloo. Of e-mail: redactie@uitkijkpost.nl In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Kapper als praatpaal Dat een kapper vaak als '.praatpaal' wordt benut, kan ook de eigenaresse beamen: „Ik hoor alles, leuke, maar ook minder leuke dingen. Ik zou er haast een boek over kunnen schrij ven. Maar je bouwt wel een band op met je klanten. Sommigen kwamen hier bij wijze van spreken als kind binnen en hebben nu zelf al kinderen. Dat doet mij toch wel wat." Net als de verschillende karakters van de klanten, zijn ook de modetrends telkens anders. Elk seizoen zijn er nieuwe mode-lijnen. Momenteel zijn honingblond en rood tin ten helemaal in en de bob-line is terug van weg geweest. De hair extensions worden ook nog steeds gevraagd. Overigens kunnen de klanten van Equipe Coiffures niet alleen terecht om hun haar te laten verzorgen door het kappersteam. Zij kunnen tevens terecht voor een prachtig bruine tint onder de zonnebank of krijgen de 'gézonde' kleur voor een avondje uit of bruiloft uit een potje make-up van Alcina. Desgewenst worden zij n.l. als extra service opgemaakt, zodat niet alleen het nieuwe kapsel, maar het hele gezicht gezien mag worden. Voor bijpassende sieraden kan eveneens worden gezorgd, ook daarvoor kunt u bij Equipe terecht. Eerste lustrum Nel Drent prijst zich zeer gelukkig met haar personeel, dat bestaat uit negen parttimers. „We hebben het heel gezellig samen, er zijn veel jonge meiden die uit eigen opleiding zijn doorgegroeid en gebleven. Ieder heeft zijn eigen taak binnen het bedrijf, ik wil niet alles moeten delegeren. Regelmatig gaan we met z'n allen naar de cursussen van L'Oréal, een van de producten waar mee we werken naast Kerastase. Waar we binnenkort ook samen heen gaan is naar een beautyfarm, waar we heer lijk een weekend zullen verblijven. We vieren namelijk straks ons eerste lustrum en dan mogen wij zelf ook wel eens verwend worden!" Nel Drent schrijft ook uw naam graag in het afsprakenboek. - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad,Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 1