Bollenpellen bij Stichting muziektent De Egmonden i Museum van Egmond opent de deuren na verbouwing cö 0 UITKIJKPOST - 5 JUNI 2002 - PAGINA 12 Modeshow van afvalmateriaal tijdens Hoeverdorpsfeest Vechtpartij Bejaarde vrouw ernstig gewond 30 Jaar Galerie De Kapberg Rommelmarkt Eensgezindheid Headline neemt afscheid Voorjaarsgeel in bak of kuip EGMOND - In het kader van De Egmond Week 2002 vindt op donder dag 13 juni. aanvang 19.00 uur, een Boeren- en Bollenavond plaats op het Kerkplein te Egmond-Binnen. De Stichting Muziektent Egmond-Binnen organiseert in samenwerking met de Egmondse bollenkwekers in het kader van de Egmond Week voor het derde jaar een bollenpelwedstrijd. De toe gang is vrij. Er wordt gestreden om twee titels: de bedrijvencompetitie annex koppelpel- len en de individuele wedstrijd bollen pellen. In de bedrijvencompetitie/kop- pelpellen strijden bollenbedrijven uit de omgeving van Egmond tegen elkaar met als hoofdprijs de eer en een prach tige wisselbokaal. Om deel te nemen aan de individuele wedstrijd kunnen de bollenpellers zich op donderdagavond 13 juni melden bij de organisatie. Het aantal pelplaatsen is beperkt, dus wees er vlug bij. Tijdens deze avond zal ook een keur aan antieke plant- rooi en sorteerappa- raten te zien zijn waaraan je de ontwik kelingen in de bloembollenteelt kunt aflezen. Ook aan de muziek en het 'natje' is gedacht. De bloembollencultuur is al ruim 100 jaar nauw verbonden met het werken en leven in de Egmonden.Tal van bol lenkwekers hebben hun bedrijven gevestigd in en rond de dorpen. Miljoenen en miljoenen bollen zijn in die jaren vakkundig met de hand gepeld. Veel Egmonders hebben met het pellen hun brood verdiend dan wel een leuk 'kermiscentje' aan over gehouden. Ook in deze bedrijfstak hebben de laat ste jaren de bollenpelmachines het handwerk overgenomen. Om de pellers van toen in de gelegenheid te stellen hun vakbekwaamheid en ook de snel heid van het pellen aan het publiek te demonstreren, wordt in samenwerking met de plaatselijke bollenkwekers in de Egmond Week deze wedstrijd georga niseerd. De wedstrijdorganisatie zal deze avond in handen zijn van de vak mensen uit het bollenbedi ijfsleven. Bollenpellen op hel Kerkplein in Egmond. EGMOND - Op zondag 9 juni, tijdens het Hoeverdorpsfeest in Egmond aan den Hoef, kun je je eigen creatie maken van afvalmateriaal. De basis is een vuil niszak en daarop kunnen enthousiaste lingen zich gaan uitleven met lege melkpakken, w.c. rolletjes, stukken stof en overige materialen. Als je thuis nog materiaal hebt, mag je dat meenemen. Het is handig om met z'n tweeën te komen dan kun je de creatie op de ander maken. Al deze zelfgemaakte en ontworpen creaties zullen om 16.00 in de Slotkapel geshowd worden, dus kom zeker kij ken. hoe de modellen daar over de cat walk paraderen in hun eigen creaties. De show zal aan elkaar gepraat worden door Cees Baay. Behalve deze workshop/modeshow zijn er nog tal van andere creatieve dingen te doen. Voor de jongeren is er bijvoor beeld een tekenworkshop onder lei ding van Marye van Weeringen, maar voor de ouderen is er eveneens een tekenworkshop onder leiding van Jos Apeldoorn en Andrez. Al deze works hops worden gegeven bij Hoeve Overslot. Wil je zelf niet meedoen, dan is er de mogelijkheid om in de Slotkapel een overzichtstentoonstelling te bekijken van schilderijen van kastelen, gemaakt door cursisten in de leeftijd van 6 tot 12 EGMOND - Zondag 1 juni omstreeks 02.00 uur, ontstond er op het Pompplein een vechtpartij tussen een groep mannen uit die plaats en uit Groningen. In totaal ging het om onge veer 15 personen. Over en weer vielen er klappen. Twee motorsurveillanten waren hier getuige van en slaagden erin de groepen te scheiden. Achter hun rug om werden hun motoren omgeduwd waardoor er schade ontstond. Van enkele betrokkenen werden namen genoteerd. Er wordt een nader onder zoek ingesteld. jaar van Aaltje van Weeringen. Voor meer informatie kunt u bellen met Jolanda van Niekerk, tel. 072-5063763. EGMOND - Zondag 2 juni omstreeks 15.00 uur. vond er op de Wiardi Beckmanlaan een aanrijding plaats tus sen een 76-jarige voetgangster uit Egmond aan Zee en een 16-jarige jon gen uit Middenbeemster op een brom fiets. De jongen reed achter een auto over de Beckmanlaan. De auto wilde rechtsaf slaan, de Watertorenweg in. De jongen haalde de auto links in en zag te laat dat de bejaarde vrouw een voet gangersoversteekplaats voor hem over stak. Ze werd met zeer ernstig hoofd letsel opgenomen in het ziekenhuis. De politie stelt een nader onderzoek in. EGMOND - In de serie jubileumexpo sities van Galerie De Kapberg is nog tot en met zondag 23 juni het werk te zien van twee Noordhollandse kunste naars. Michiel Hertroys toont schilderijen en houtskooltekeningen en Sander Fantin Jansen beelden. Een van de vele interessante elementen in het werk van Hertroys is het zichtbare ont- staanproces. Acryl en houtskool zijn qua materiaal twee uitersten, met verf kunnen dingen worden weggeschil- derd, met houtskool kan dat niet, het papier wordt dan steeds zwarter. Sporen van eerder neergezette en weer gewiste lijnen zijn nog te zien. Het werk is schetsmatig van karakter en verraadt een zoekende tekenhand. Het gemak waarmee zijn werk tot stand lijkt te komen is maar schijn. Voordat alles op schilderij en tekening een plaats heeft gevonden is heel wat gebeurd. t y t 1 G/j/M'/ms Egmonds kunstcollectief HOR Jubileumtentoonstelling in Hoeve Overslot aan de Slotweg in Egmond a/d Hoef, van 8 juni t/m 14 juli. Openingstijden: zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. De officiële opening vindt plaats op 15 juni met de presentatie van de HOR-jubileum cd rom. Galerie Conny van Kasteel T/m 23 juni wordt de tentoonstelling Hommage aan Mondriaan gehouden, met daarin 7 tafels, 2 stoelen en 28 krukken, ontworpen en gemaakt door 37 kunstenaars. Noorderstraat 4. Egmond aan Zee. Openingstijden: don derdag t/m zondag tussen 15.00 en 19.00 uur en volgens afspraak, tel: 072- 5067151. De galerie is gesloten van 6 t/m 9 juni. Abdijkaarsen Landschap- en interieurschilderijen en gouaches door Reinier Kamphuis t/m 15 juni. Te bezichtigen van maandag t/m zaterdag van 10.30 tot 16.30 uur. zondags gesloten. Vennewatersweg 27 Egmond Binnen. Galerie De Kapberg Wisselende exposities aan de Slotweg 17 te Egmond aan den Hoef, geopend op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak, tel: 072-5062645. Galerie Om de Noord Tekeningen, aquarellen, olieverfschil derijen en grafiek van Ewoud de Groot en anderen, geopend van donderdag t/m zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Prinses Marijkestraat la in Egmond aan Zee. EGMOND - Muziekvereniging Eensgezindheid houdt op zaterdag 8 juni'voor de 32ste achtereenvolgende keer haar jaarlijkse grote rommel markt. De markt vindt plaats op het Kerkplein te Egmond-Binnen, alwaar zo'n 2500 m2 vol gezet wordt met spul len van uiteenlopende aard. De leden van de muziekvereniging en tal van vrijwilligers zullen de koopwaar vanaf 9.00 uur aan de man/vrouw proberen te brengen met maar een doel voor ogen: een zo hoog mogelijke opbrengst voor de muziekvereniging. De spullen die op het Kerkplein worden uitgestald zijn door de eigen leden opgehaald bij men sen die deze spontaan beschikbaar stel den. Op deze rommelmarkt wordt zo'n slordige 45.000 kg aan overtollige spul len te koop aangeboden waarvan de diversiteit zijn weerga niet kent. Kleding, schoeisel, radio- en tv appara tuur, computerspullen, tuingereed schap, c.v. en sanitaire spullen, groot en klein meubilair, gereedschappen, antie ke spullen, curiosa, glas en aardewerk, potten en pannen, fietsen, boeken, lam pen en ander elektrische apparatuur, speelgoed: alles ligt op soort gesorteerd op de daarvoor bestemde kramen. Zoekt u een palletwagen, een surf plank, ski's, computeronderdelen, een luxe konijnenhok, een kamerscherm, bureautafel, buffetkast, een tweede fiets, auto-onderdelen, een complete slaapkamer inrichting of extra bed? Het is allemaal te koop op de markt in Egmond-Binnen. Als speciale service worden de gekochte (grote) spullen tegen een geringe vergoeding thuisbe zorgd in de regio Haarlem - Den Helder. De inwendige mens Er wordt ook aandacht besteedt aan het vermaak en datgene dat belangrijk is voor eenieder: de inwendige mens. Tijdens de markt staat een team van pannenkoekenbaksters klaar om ieder een die trek heeft te voorzien van een overheerlijke versgebakken pannen koek. Ook worden soep en diverse broodjes te koop aangeboden. De vis kraam van Annie is ook weer present met gerookte of gekaakte vis. Daarnaast is er op de mobiele muziek tent (eigendom van de vereniging) een bar ingericht waar verfrissingen en kof fie worden geserveerd. Bij het rad van avontuur worden weer tal van prijzen over het marktterrein gestrooid en het unieke prikbord is wederom van de partij. Voor de jongste bezoekers is er 'een' altijd prijsgarantie' bij deelname aan het kleine rad, het touwtje trekken en de grabbelton. Bij een aankoop bij één van de kramen met tweede hands artikelen ontvangt u bij een transactie van meer dan E 5,- een lot waarmee gratis kan worden meegedongen naar een aantal prijzen, die na afloop van de markt zullen worden getrokken. Vroege vogels De marktlieden van Eensgezindheid raden iedereen aan die iets speciaals op de kop wil tikken er vroeg bij te zijn: de eerste klap is en blijft nog altijd een daalder waard. De opbrengst van de markt komt in zijn geheel ten goede aan de muziekvereniging, die van de opbrengst dit jaar voor enkele duizen den euro's aan uniformen en instru menten hoopt te kunnen aanschaffen. Ook worden de kosten van de eigen muziekopleiding voor een deel uit het resultaat van de rommelmarkt beko stigd. De jaarlijkse rommelmarkt is om die reden een broodnodige bron van inkomsten voor de Egmond-Binner muziekvereniging. Het werk Aan tafel van Sander Fantin Jansen Het eerste dat opvalt aan de beelden van Sander Fantin Jansen is de hoge graad van perfectie waarmee ze zijn uitgevoerd. Ruimtelijke objecten in iro- kohout hangen op ooghoogte of hoger aan de wand. De vormgeving die soms aan een console doet denken sugge reert een zekere plaatsgebondenheid, alsof het object afkomstig is uit het interieur van een gebouw uit een ande re tijd. Ook de tropische houtsoort draagt bij tot deze uitstraling. Qua inhoud is zijn werk lichtvoetig en vol humor. Jansen hanteert een zeer per soonlijke beeldtaal, cartoonachtig, niet realistisch en toch herkenbaar. Het maakt zijn werk uiterst boeiend om naar te kijken. De Galerie, Slotweg 17, Egmond aan den Hoef is geopend zaterdag en zon dag van 13.30-17.00 uur en na telefoni sche afspraak, tel.072-5062645. EGMOND - Op zondag 9 juni zal het afscheidsconcert van Headline, getiteld The Finish, plaatsvinden in de Schulp te Egmond-Binnen. Om 18.00 uur start de Noord-Hollandse formatie, die'er na 18 jaar spelen een punt achter zet. De hui dige en alle oud-leden zullen in een groots uitgepakte show de revue passe ren. Geschiedenis Headline, opgericht in december 1983. toen nog onder de naam The Bleek, werd geformeerd door drie vrienden uit Egmond-Binnen. Eén jaar ging voorbij met het aanschaffen van instru menten, het zoeken naar twee extra leden en -een ruimte om te repeteren. Zo brachten zij op 1 januari 1985 hun eerste optreden in het JOEB-gebouw te Egmond-Binnen. In dat eerste jaar waren er nog niet zoveel optredens, mede omdat zij nog niet bij een boe- .kingskantoor waren aangesloten. Daar kwam begin 1986 verandering in toen zij werden aangenomen bij muziekbu- reau Henk Geels. Het repertoire bestond in de begin dagen uit oude klassiekers, maar werd langzamerhand steeds moderner. In 1986 werd besloten om verder te gaan met een zangeres, hierdoor raakte de agenda voller. In oktober 1987 speelden zij op een dak tijdens de Egmond-Binner-kermis en begin 1988 kochten zij hun eerste eigen vervoer, een NAKO-bus, die door het oude type nogal opzienbarend opviel. 1988 was ook het eerste jaar dat de TOP 100 allertijden van start ging. waaraan zij tot vorige maand aan toe aan alle edities (+/- 60 concerten) heb ben meegewerkt. Er werd steeds meer aandacht geschonken aan show, zoals licht, rookbommen, kleding, aankleding en diverse acts. Eigen composities In 1991 ging men zonder zangers ver der. 1992 was buiten de reguliere optre dens een bedrijvig jaar, twee leden deden mee aan de soundmixshow, in augustus gaven zij een spectaculaire promotieconcert Op het parkeerterrein van het strand van Egmond aan Zee. Het was het jaar dat de fanclub van start ging en in oktober brachten zij een reünieconcert met alle leden die vanaf toen de revue gepasseerd hebben. Naast het coverwerk wilden zij zich gaan toewijden op eigen composities. Dit resulteerde in 1993 tot hun eerste in eigen beheer uitgebrachte cd Heads or Tales, een cd met eigen werk afgewis seld met covers. Leuk om te vermelden is, dat tijdens de cd presentatie op het Adelbert-terrein Van Dik Hout in het voorprogramma stond. Dit concert vond plaats op 23 juli 1993. Ook hier werd veel aandacht geschonken aan show en gast optredens. Eind dat jaar werd de toen uit vier man bestaand for matie, uitgebreid met een tweede toet senist, waardoor de leadzanger zich vrij kon bewegen. Verzamel-cd In april 1994 gaf de formatie medewer king aan het tot stand komen van een verzamel-cd van het 25-jarig jubileren de café De Balken te Uitgeest. Na het maken van vele demo's met eigen werk sluit Headline in december 1995 een platencontract af met het label Ivory Towers, later Dive-in. In het voorjaar van 1996 werd de zilvere schijf opgeno men met producer Sander Jansen. In de zomer werd gewerkt aan een hele nieu we show met voor die tijd de grootste lasershow van Nederland. De cd werd gemixt in studio Zeezicht, waar vele grote musici hun cd hebben opgeno men. Na het tekenen van het contract in december 1995, werd de cd pas 10 maanden later gepresenteerd in Sands te Castricum. Volgens velen is de cd 'Eat This' de mijlpaal van 18 jaar Headline. Hoge verwachtingen op wat zou gaan komen. De media was enthousiast en de schijf zou gereleased worden in Oost-Europa en een gedeelte van Azië. Maar de showbizz heeft zijn ups en downs, zo ook bij Headline. Anderhalve maand na de release van Eat This gaat de pla tenmaatschappij failliet. De album gaat de kast in en sindsdien is er niets meer mee gebeurd. In 1997 maakt de band een Hollandstalig uitstapje onder het pseudoniem ZieZo. Men heeft zelfs een eigen label opgericht en dat jaar wordt er een bewerking uitgebracht van Onbewoond Eiland, een oud nummer van Kinderen voor Kinderen. In het voorjaar van 1998 raken de jongens besmet met het oranjekoorts, het WK- voetbal in Frankrijk is inzicht. Dit levert de single Oranje op, die door het massale aanbod van voetbalnummers weer niet de hitlijst behaalde. Door deze Nederlandstalige uitstapjes komen de jongens toch wel enkele keren op radio en tv. Een optreden in de Kuip te Rotterdam spant de kroon op dit gebeuren. Headline probeert na het eigen werk- tijdperk de draad weer op te pakken met covers. Een moeilijke tijd, want sinds de oprichting was dit de eerste keer dat men een stap terug moest zetten. In 1998 werd ook weer besloten om met een zangeres verder te gaan tot decem ber 2001, toen de knoop werd doorge hakt om te stoppen met Headline. Het laatste concert vond plaats op donder dag 9 mei 2002 met een Top-100 aller tijden in Bob's Saloon te Uitgeest. Geschat heeft Headline in die 18 jaar zo'n 1000 covers gespeeld, +/- 1200 optredens en concerten gehad en heeft bestaan uit 22 verschillende muzikan ten. De band heeft 2 albums en 3 sing les uitgebracht en heeft zelfs een eigen platenlabel opgericht. Een tijdperk met pieken en dalen met heel veel anekdo tes en verhalen, maar eens valt de vlag. Afscheid En de vlag van de Finish valt zondag 9 juni in de Schulp te Egmond-Binnen. Kaarten zijn te koop bij de volgende voorverkoopadressen: Drukkerij Belleman, Egmonderstraatweg 5 te Egmond aan den Hoef; Drogisterij Zentveld, De Krijt 6 te Egmond- Binnen; Foto Jonker, Voorstraat 135 te Egmond aan Zee; Center Disc, Slimpad 36 te Heiloo; Snackbar ?t Luifeltje, Pr. Beatrixlaan lc te Uitgeest; Expèrt de Graaf,Torenstraat 54 te Castricum. K EGMOND - Het museum van Egmond opende afgelopen zaterdag de deuren voor het nieuwe seizoen. De tentoon stelling over de Oprechte Egmonder Fotokrant, een blad dat onregelmatig verscheen in de jaren 1982 tot 1986 is de eerste uit de reeks tentoonstellingen voor het nieuwe seizoen. De oprichter van de Oprechte Egmonder Fotokrant laat weten: Ik had veel dingen in mijn leven gedaan, maar uitgever was ik nog niet geweest. Het was ergens in 1982 dat ik op het idee kwam een eigen blad te beginnen. En zo gek was dat nog niet, ik maakte in die tijd van allerlei men sen en situaties foto's maar er iets mee doen dat deed ik niet. Je zag ook in die jaren hoe snel Egmond aan Zee aan het veranderen was, wat er vandaag nog was, kon morgen verleden tijd zijn, zie bijvoorbeeld het oude postkantoortje aan de Zuiderstraat. Maar ook de stal van Van de Pol en Gul zouden nu als monumenten gekenmerkt worden. Zo ontstond dus de De Oprechte Egmonder Fotokrant, een blad met ingeplakte foto's en een beetje omschrijvende tekst, later ik meen na nummer 4 of 5 werd het allemaal beter met meer tekst en veel beter gelayout. De reden dat ik nu hier sta heeft met mijn ex-tandarts te maken. Bij een bezoek aan mijn tandarts zo'n 25 jaar geleden verkeerde ik volgens mijn tan darts in een dusdanig beroerde conditie dat hij mij dringend adviseerde een arts te bezoeken, hetgeen ik ook deed en om een lang verhaal kort te maken na de nodige chemotherapie was ik weer helemaal de oude, zo zie je maar waar de halfjaarlijkse controle toe leidt. Onze tandarts hield er dus mee op en aangezien we in dezelfde gemeente wonen hij in Bergen en wij in Egmond leek het me een goed idee aangezien we nu toch één gemeente zijn, hem bij zijn afscheid een historisch boekje over Egmond te geven." Tentoonstelling „Helaas had het museum niet hetgeen ik zocht, maar we raakten in gesprek over de Oprechte Egmond Fotokrant en na wat overleg tussen beide partijen kwam het plan om aan dat merkwaar dige blad een tentoonstelling te wijden. Het blad was vooral in het begin hele maal handmade, honderden foto's hin gen na geselecteerd en afgedrukt te zijn te drogen in onze badkamer. Later, toen het blad ook in kleur verscheen, werd dat wat makkelijker, maar even goed bleef het veel werk om al die foto's in te plakken en het blad te voor zien van tekst. Eigenlijk een uitgeverij in het klein al verscheen het blad alleen als ik er zin in had." „Dat is tegenwoordig wel een stuk een voudiger met de digitale fotografie. Om nog meer de uitgever uit te hangen ver- De tentoonstelling De Oprechte Egmonder Foto krant is vanaf nu te bezichtigen in het Museum van Egmond. (foto MSP) scheen tot woede van de VVV in 1984 de nieuwe Egmonder Badbode, tja dat werd met niet in dank afgenomen, net als het nummer 150 jaar Van Speijk waarbij mijn vrouw om toph maar van die dingen af te zijn ze staalhard bij de vuurtoren met succes ging verkopen, waar een klein dorp groot in kan zijn! Na blad nummer 8 kreeg ik er genoeg van en ondanks het feit dat mensen me vroegen of er nog een nieuw blad op komst was, hield ik ermee op en stierf het blad een zachte dood." „Ik wist nu wat het was uitgever te zijn en zag hoe Egmond was veranderd en nog steeds veranderd, ten goede, ten kwade wie zal het zeggen? Je draait je om en het verleden staart je aan, hoe recent dat ook is. Veel plezier met deze tentoonstelling." De Egmonden Het museum van Egmond laat verder het verleden zien van de drie Egmonden: Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee. Een verhaal dat begint in de vroege middel eeuwen, toen Graaf Dirk I rond 950 een klooster stichtte, niet ver van de plaats waar Sint Adelbert in het jaar 740 begraven was. Het klooster had een kleine vissersnederzetting in de duinen aan zee waaruit later Egmond aan Zee ontstond. De geschiedenis van Egmond aan den Hoef begint rond 1200 met de bouw van het slot waar nu de fundering nog zichtbaar van is. Het slot alsook de abdij zijn beide in het jaar 1573 ver woest door Sonoy om ze niet in handen te laten vallen van de Spanjaarden. Ook Egmond aan Zee heeft zware tij den gekend, in zijn strijd tegen de zee. Maar gelukkig is de geschiedenis van de Egmonden niet alleen maar een ver haal van rampen en tegenspoed. Het museum laat ook het leven van alledag zien. Van vissers en boeren, mannen en vrouwen, kortom de mens in deze omgeving in al zijn doen en laten, dit leven wordt in beeld gebracht door prenten, schilderijen, oude foto's, bodemvondsten en kledingstukken. Kortom voorwerpen die door mensen handen zijn gemaakt, doorgegeven en bewaard tot op de dag van vandaag. U vindt het museum van Egmond aan de Zuiderstraat 7 te Egmond aan Zee. De toegangsprijzen zijn: volwassene 11.15 euro, 65+ 0.70 euro, kinderen 1.- euro, museumjaarkaarthouders 0.70 euro, groepskorting op aanvraag via tel. 072-5063233 of 5064108. De openingstijden: 1 juni tot en met 14 september en van 7 tot en met 26 okto ber zondag tot en met vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur, in juni, juli en augustus ook op dinsdag-, woensdag- en donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Geel is een kleur die past bij het voor jaar. Het gehele voorjaar door zijn er planten die deze tijd van het jaar mar keren met hun gele bloemen. Ook de balkon- of terrasbezitter kan in de mei maand van prachtig geel genieten. Dit jaar hebben we al vroeg veel warmte gehad, waardoor planten nog vroeger en nog rijker bloeien. De keuze aan geelbloeiers is dus dit jaar nog rijker. Wat in een bak of kuip staat, mag meestal niet al te groot, worden. Gelukkig dat er genoeg geelboeiende, kleine heestertjes zijn. Brem is daarvan een goed voorbeeld. Er is een groot aantal verschillende bremsoorten. Laat u zich bij de koop vooral leiden door het etiket. Daar staat op aangegeven hoe hoog een plant na verloop van tijd kan worden. In een bak of kuip passen veel planten zich min of meer aan en groeien minder hard. Wordt de brem die u mooi vindt, niet veel hoger dan 80 of 100 cm dan is de kans groot dat dit heestertje zich in uw bak of kuip thuis zal voelen. Voorjaarsblad De keuze in bloeiende planten op het tuincentrum is nu enorm groot. Dus ook voor wie niet met geel dweept, is er meer dan voldoende keus. Tel daarbij op de planten die vanwege hun fraaie voórjaarsblad de show stelen, dan kunt u uw hart in deze tijd van het jaar opha len. Een voorbeeld daarvan is de rots- heide (pieris japonica). Dit is een groenblijvend heestertje dat het in elke bak of kuip goed doet. Bij een aantal soorten loopt het jonge blad prachtig mooi rood uit. Welke soorten dat doen, ziet u onmiddellijk aan het etiket. Het rood uitlopen is namelijk zo opvallend dat de kweker of het tuincentrum dat maar al te graag met aan afbeelding op het etiket willen laten zien. Door die bijzondere bladkleur zou je bijna .ver geten dat de rotsheide ook mooi bloeit; al naar gelang de soort wit tot donker roze. Verlokkende bloemen Veel bloemen lokken insecten voor de bestuiving. Dat mensen bloemen zo bij zonder vinden, is voor de natuur mooi meegenomen. Met hun bloemen bren gen planten nieuw leven in de tuin. Het vormen van de bloemknoppen, het uit- Icpc:1 daarvan, de bioei zelf en het groeien van de eventuele vrucht of zaaddoos hoort allemaal bij de dyna miek v«ir de tuin. Sommige bloeiende planter zetten echt de toon in een dynamische tuin Overdadige bloemtrossen De ene heester of boon doet met z'n bloei Jdynamiek tr.eer verraden, dan de andere. Sommige planten doen wel heel erg hun best oir de aandacht op zich te vestigen. Het zijn J k. enfe~» in de pap voor een tuin Vaak het niet eens de grootte van de cloeri die het 'rn dce„ maar is het de hoeveelheid. De royale bloemtrossen van de gouden regen (laburnum) of jest van de blau we regen (wisteria) maken dat duide lijk. Veel mee" heesters pronken met zulke grote bloemtrossen. Bij de maho- riestrt'ik met name maherra bealei - Deze zacht-getinte daglelie (hemerocallis) is vooral in het ochtendlicht een plaatje, (foto PPH) zen ze wel 35 cm lang. De knalgele bloemen contrasteren prachtig met het glanzende groene blad. Sommige hees ters lijken tijdens de bloei helemaal te worden bedolven ciocr bloemen, zoals bij de brem (cytisr.s). Die bloeit geel, wit of rood in talrijke nuances. Oplichten in schaduw Bij rododendron kan de bloei soms zo overweldiger: 1 zijn, dat het lijkt alsof het kleurenfeest niet op kan. Dat gaat voor de tuinazelea's helemaal op. Deze worden tegenwoordig ook tot de rodo dendrons gerekend. Belangrijk is dat hun bloemenpracht ook gedijt op min of meer beschaduwde plekken in de tuin. Stel u voor dat in april, mei en juni (soms zelfs nog vroeger) een wat don kere plek in de tuin volkomen wordt opgelicht door de bloei van deze azale a's. De kleuren zijn soms bijna fluores cerend. Bloemen zo groot als... Tegenover de uitbundigheid van al die bloemtrossen en -aren en -schermen staan de bloemen die van zichzelf groot zijn. Pioenrozen (paeonia) zijn vaste planten. De pioenen hebben grote, prachtige, zeer opvallende bloemen. De grote, rode bloemen van de klaproos (papaver) vallen in elke tuin op. Straks staan ook de rozen weer volop in bloei. Vooral oude Engelse, histori sche of klassieke rozen hebben bloe men waar je 'u' t^gen zegt. Van deze categorie rozen bestaan inmiddels ook moderne, uiterst gezonde rassen. Ze hebben bloemen die helemaal aanslui ten bij die sfeer van vroeger, maar met de gezondheid die bij de moderne roos hoort. Modern versus ouderwets Die klassieke rozen en zeker ook de pioenen en de klaprozen passen uitste kend in een historische tuin. Het zijn van die lekkere ouderwetse bloemen. Om diezelfde reden kunnen met deze planten ook in een moderne tuin heel mooie combinaties ontstaan. Vergelijk het met een modern interieur waarin als accenten ook enkele antieke meu belstukken zijn toegepast. Dit spelen met de tijd geeft dynamiek in huis en in de tuin. Combineer rijk - en grootbloeiende planten in de tuin met planten die veel ingetogener zijn. Dat geeft een zelfde dynamiek als in de huiskamer. De tuin wordt er alleen maar boeiender door.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 12