Koetsrit door Heiloo blijkt onderdeel van wens t; intratuin Aanstekelijk edri L Stichting Opkikker bezorgt gezin onvergetelijke dag BORDEN nu 29 eli (072)5351000 Geslaagd/ gepromovee afgestudeerd rLJu J Drukkerij uitkijkpost bv 67e JAARGANG NO. 24 12 JUNI 2002 ^•éëIé Open tuinen weekend Koken in de tuin Waterspelmiddag in het Oosthonk Recital door pianist Thomas Hans Struikroos, diverse kleuren. Van Aktiviteiten NVVH Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 0,41 (91 cent) (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden rj=^> <saanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! Geen Uitkijkpost ontvangen* Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) HEILOO- Woensdag 5 juni trok een bijzonder gezelschap per koets door Heiloo. Vanaf huis Nijenburg vertrok de stoet over de Kennemerstraatweg om bij pizzeria Venezia een koninklijk onthaal te krijgen. Het leek even om prins Willem-Alexander en zijn vrouw Maxima te gaan, maar waarom waren ze eigenlijk in Heiloo? En wie waren toch die prachtige prinsesjes die ook in de koets zaten? Het betrof een gezin uit Zaandam, die van de stichting Opkikker een verwen dag kreeg aangeboden. De moeder was uitgedost als Maxima, Willem- Alexander was een ingehuurde look-a like en de twee prinsesjes waren twee van de drie kinderen uit het gezin, waarvan de 4-jarige dochter ziek is. In haar korte leven heeft ze al heel wat uren in het ziekenhuis doorgebracht. Ook voor haar ouders en de twee ande re dochters uit het gezin, van 7 en 1 jaar oud, is dat vaak erg zwaar. De stichting Opkikker uit Almere-Haven organi seert voor deze en andere gezinnen met een ziek kind speciale verwendagen. Op zo'n dag worden er verschillende activiteiten georganiseerd, waarbij niet alleen rekening wordt gehouden met de wensen van het zieke kind, maar ook voor de ouders en voor de eventu ele andere kinderen in het gezin wor den wensen vervuld. Een langdurig ziek kind eist veel van alle leden van het gezin. Er blijft weinig tijd over voor het onderhouden van sociale contacten en men heeft vaak niet de energie om tijd te spenderen aan het organiseren van uitjes vbor het gezin. De familie, vrienden en klasgenootjes die ondanks alles blijven komen zijn binnen zo'n gezin dan ook erg belangrijk. Deze mensen worden dan ook vaak betrok ken bij de verwendagen, waarvan het effect nog lang bij iedereen door blijft werken. Even weg uit het dagelijks bestaan vol onzekerheden en spannin gen. Stichting De Opkikker Saskia Soomers uit Alkmaar en Mary van Leeuwen uit Castricum, twee van de in totaal 80 medewerkers van de stichting De Opkikker die op vrijwillige basis de verwendagen organiseren, waren ver antwoordelijk voor de organisatie van de verwendag op 5 juni van het gezin uit Zaandam. „De gezinnen worden bij ons aangemeld door de pedagogisch medewerkers van een aantal zieken huizen in Nederland waar de Opkikker mee samenwerkt. Totaal worden er per jaar zo'n 200 kinderen, in de leeftijd van 0 tot 18 jaar, bij ons aangemeld die in aanmerking komen voor een ver wendag. De pedagogisch medewerkers selecteren de gezinnen, waarna wij een intakegesprek houden met het gezin. Zij krijgen een verwenboek waarin diverse ideeën vermeld staan voor leuke, spannende en bijzondere uitjes. Tijdens het intakegesprek vragen wij alle gezinsleden bijvoorbeeld naar hun lievelingseten, hun hobby's en hun eigen persoonlijke wensen en voorkeu ren. Vervolgens halen wij uit deze informatie al heel wat ideeën voor de verwendag, die maximaal zes weken later zal plaatsvinden, en proberen we er achter te komen wat we nog meer zouden kunnen organiseren. Zo kun je op zo'n verwendag ook dingen organi seren die niet specifiek zijn gekozen uit het verwenboek, maar die we te weten zijn gekomen door veel te praten met het gezin. Waardoor zo'n verwendag echt bol staat van de verrassingen. En dat is natuurlijk het allerleukst!" Zo'n verrassing bij het gezin uit Zaandam was bijvoorbeeld de Ferrari die na het eten bij de pizzeria voor de vader kwam voorrijden. „Hij had ver teld dat hij dat een prachtige auto vond, zonder daarbij aan te geven dat het een wens van hem was om er een keer in te rijden. Maar natuurlijk heb ben wij dat 'even' geregeld!" Deze twee prinsesjes hadden de dag van hun leven dankzij Stichting Opkikker, (foto: MSP) Verrassingen Belangrijkste element van een verwen dag is het onverwachte. Dat de dag echt een opeenstapeling is van de ene aan gename verrassing op de andere. „Omdat de verwendag een paar weken na de voorbereidende gesprekken plaatsvindt zijn de mensen vaak alweer vergeten wat ze allemaal precies heb ben gezegd. Daarom weet niemand in het gezin precies wat er op zo'/i dag allemaal gaat gebeuren. Zelfs de ouders weten dat niet. Een paar weken van tevoren beginnen wij met het stu- rèn van kaartjes, waarop we kleine hints geven. Het enige wat de ouders wdten is wanneer de dag plaatsvindt." Gezin uit Zaandam Het gezin uit Zaandam had uit het ver wenboek een bezoek aan de zeehon denopvang Ecomare op Texel als gewenste activiteit uitgezocht, maar voor de rest was eigenlijk alles een ver rassing. „De dag begon met een cham pagne ontbijt, waarna we richting Den Helder vertrokken. Daar stapten we op de boot naar Texel. In Ecomare moch ten we bij de inentingen van de zee honden zijn en hebben de kinderen geholpen met voeren. In de voorge sprekken hoorden we van het oudste kind dat die later wel in een restaurant zou willen werken. Dus zorgden wij ervoor dat de kinderen mochten hel pen bij de bediening van de lunch in het restaurant. Daarbij kregen we veel hulp van het aanwezige personeel. Het is erg leuk als ook de mensen bij wie je langs gaat iets extra's doen. Ook de mede werkers van pizzeria Venezia, waar we later die dag gingen eten omdat het gezin erg van Italiaans eten houdt, had den enorm hun best gedaan. Omdat de koetsrit een koninklijk tintje had, had den ze het restaurant versierd met oranje vlaggetjes en stond er een prach tig oranje boeket op tafel. We hadden voor een koetsrit in Heiloo gekozen, omdat de koets zelf uit Limmen komt. In die omgeving zochten we vervol gens naar een geschikte locatie voor de rit en Heiloo was bij uitstek het dorp voor zo'n koetsritje. We kregen een tip van iemand over het landgoed Nijenburg en het huis. Het leek ons fan tastisch om de rit daar te beginnen en gelukkig wilden de bewoners van het huis ons even hun 'kasteeltje' afstaan." Bij het huis aangekomen stond daar 'Willem-Alexander', die de meisjes vroeg of ze zijn prinsesjes wilden zijn. Natuurlijk wilden ze dat en vervolgens werden ze verkleed en geschminkt. Ook mama moest er aan geloven en zo vertrok de delegatie vanaf Nijenburg door Heiloo, op weg naar weer een ver rassing. „Er stonden best veel mensen langs de kant van de weg, die in de Uitkijkpost al hadden gelezen dat er een bijzonder gezelschap per koets door Heiloo zou rijden. Bij de pizzeria stonden familie en vrienden van het gezin hen al op te wachten, waardoor ze een feestelijk onthaal kregen en vervolgens hebben we met z'n allen heerlijk gegeten. Vader vertok met de Ferrari, wat nog even mis dreigde te gaan omdat die te vroeg was. Zo'n auto verstop je natuur lijk niet even snel, dus liepen wij steeds in en uit de pizzeria om ervoor te zor gen dat de eigenaar van de Ferrari op het juiste moment, vanaf de parkeer plaats bij het station, voor zou komen rijden. De vader was enorm verrast en vertrok meteen met piepende banden voor een, zo hadden wij het tenminste gepland, redelijk kort ritje naar hun huis in Zaandam. Toen we hem echter even later op zijn mobiel belden, bleek hij in Friesland te zitten: ze waren even gaan scheuren over de afsluitdijk! Gelukkig ben je in zo'n racewagen zo heen en weer, dus kwamen we tegelij kertijd aan bij het huis van het gezin. Zo'n dag bevat ook verrassingen voor ons, niet alles is te plannen!" Wederom kon de Opkikker terug kij ken op een zeer geslaagde verwendag. even niet van alles hoeven te organise ren en gewoon weer eens kunnen genieten van elkaar en de kinderen. Waarop eens rliet het zieke kind cen traal staat, maar het hele gezin. Dit werk geeft dan ook heel veel voldoe ning en daarbij relativeert het je eigen 'sores' behoorlijk..." Stichting De Opkikker kan altijd vrij willigers gebruiken om de verwenda gen te organiseren. Voor aanmelding van nieuwe vrijwilligers kunt u bellen met 036-5386660. li&ger informatie over de stichting: www.opkikker.nl. Stichting De Opkikker is afhankelijk van donateurs en sponsoren. - j Mama Maxima zat prima naast Willem-Alexander. (foto: MSP) Loslaten „Soms is het best moeilijk om, na een verwendag waarop je een hele dag enorm betrokken bent bij zo'n gezin, weer verder te gaan met de volgende verwendag. Toch moet je het wel los kunnen laten, anders is het niet vol te houden. Veel van onze collega's hebben ook een achtergrond in de verzorging, dat scheelt wel. Vrijwilligers die zich aanmelden worden ook eerst uitge breid gescand, om te zien of ze het wel aan kunnen. Ook hebben we elke maand een vergadering waarin dingen worden besproken en ervaringen wor den uitgewisseld. Één keer per jaar hebben we een landelijke meeting waarop we workshops krijgen, bijvoor beeld in schminken of communicatie vaardigheden, maar waar ook weer tips en ideeën worden uitgewisseld." „Verwendagen worden ook altijd door twee medewerkers georganiseerd. Niet alleen om organisatorische redenen, er moet nogal wat geregeld worden voor zo'n dag, maar ook om het feit dat je elkaar feedback kunt geven. Hoe moei lijk het soms ook wordt, je hebt altijd je collega in de buurt die je op kan vangen of die het even van je overneemt. Ook na zo'n dag is dat prettig. Je hebt samen aan zo'n dag gewerkt en deelt al die ervaringen." „Je hoort zo'n dag heel veel en ziet nog meer, waardoor je het gezin in een korte tijd heel goed leert kennen. Maar na zo'n verwendag zie je ze eigenlijk nog maar één keer; tijdens het evalu atiegesprek dat we altijd twee weken na de dag hebben met het gezin. In dat gesprek overhandigen we de foto's en s de video die wij die dag hebben gemaakt en wisselen we ervaringen uit. Soms is er kritiek, wat we natuurlijk meenemen voor volgende verwenda- gen, maar over het algemeen is de erva ring eigenlijk alleen maar positief. Je hoort ook altijd dat het onvergetelijk was, zo'n dag is voor het hele gezin ongelofelijk belangrijk. Daarbij gaat het niet alleen om de activiteiten die die dag allemaal zijn georganiseerd, maar vooral om het feit dat ze er ein delijk weer eens uit zijn geweest met z'n allen. Een dag waarop de ouders HEILOO - De afdeling Heiloo en oms treken van KMTP/Groei Bloei houdt dit jaar weer een open tuinen weekend op zaterdag 22 én zondag 23 juni. Vijftien enthousiaste tuineigenaren uit Heemskerk, Castricum, Uitgeest, Limmen, Heiloo en Egmond-Binnen stellen tussen 11.00 en 16.00 uur hun tuin open voor bezoekers. In het pro gramma zijn zoveel mogelijk verschil lende soorten tuinen opgetiomen. Van grote tot kleine tuinen, weelderige cot tage-tuinen of fleurige boerentuinen tot strak gevormde tuinen. De bezoe kers kunnen zo in een weekend kennis maken met allerlei stijlen en soorten beplantingen en misschien leuke ideeën opdoen voor hun eigen tuin. In verband met het 40-jarig jubileum van de afdeling Heiloo is aan het bezoek van de tuinen een prijsvraag verbon den. In elke tuin is een groene vraag verwerkt. Onder de inzenders met ten minste acht goede antwoorden wordt een aantal leuke prijzen verloot. Routebeschrijving De routebeschrijving is op 22 en 23 juni gratis af te halen bij de deelnemers fam. J. Walta, Luilaantje 18 in Egmond- Binnen, fam. J. Nijman, Bayershöffweg 64 in Heiloo, fam. G. Sinnige, Klein Dorregeest 13 in Uitgeest, tuin van Kaptein Rommel, ingang Stationsweg t.o. het station in Castricum en kweke rij Klein Canada, Rijksstraatweg 207 in Heemskerk. De tuinen zijn gratis toe gankelijk en te herkennen aan het Open Tuinen Logo van Groei Bloei. Wilt u meer informatie belt u dan met Betty Thomas, tel. 072-5126394 of Kitty Wiegert, tel. 072-5023203. HEILOO - Het hoeft niet eens tropisch warm te zijn om de barbecue uit de schuur te halen en te genieten van een heerlijke buitenkeuken. Barbecuen is een klein feestje op zich; de voorberei ding, het eten, de gezelligheid en het genieten. Barbecue-ideeën kunnen opgedaan worden tijdens de demon stratie van Intratuin op zaterdag 22 juni. Ze laten zien welke mogelijkhe den er zijn met verschillende soorten barbecues: van zacht roosteren, mals braden en krokant grillen tot oosters roerbakken in je eigen tuin. En dat in combinatie met kruiden uit eigen tuin zoals tijm, oregano, rozetnarijn en sal via. De keuze in barbecues is tegenwoordig zeer uitgebreid; houtskool, elektrisch, gas en zelfs een wok. Volgens Tuincentrumformule Intratuin is het traditionele 'vleesje verbranden' niet meer van deze tijd. Voor vegetariërs bijvoorbeeld staat vaak alleen een maïskolf op het barbecuemenu. Maar met de skottelbraai, dit is een barbecue in de vorm van een wok, kunnen diver se gerechten worden bereid zoals rijst- en roerbakgerechten en zelfs pannen koeken. Deze en andere culinaire bar becue-ideeën worden zaterdag 22 juni gedemonstreerd bij de vestigingen van Intratuin. Een gezellig aangeklede tuintafel is onmisbaar bij de barbecue. Deze zomer wordt de tuintafel aangekleed met accessoires in felle kleuren zoals tafel lopers of placemats, waterglaasjes, vro lijk versierde vliegenkappen als bescherming tegen ongenode gaSten, gelbranders en zomerse schalen met vruchten. Zomerse warmte kan ver zorgd worden door een terrasverwar mer zodat tot in de late uurtjes buiten gezeten kan worden. HEILOO - Zaterdag wordt er een waterspelmiddag voor kinderen bij het Oosthonk gehouden van 14.00-tot 15.30 uur. Je wordt een beetje nat dus houdt rekening met je kleding. De kosten zijn E 2,-, hiervoor krijg je 2x limonade, een zakje chips en nog iets lekkers. Er komen ook nog speciale gasten, maar dat is nog een verassing! HEILOO - Zaterdag 15 juni om 16.00 uur geeft pianist Thomas Hans een recital. Dit recital zal plaatsvinden in de muziek- en dansschool Heiloo, waar hij verbonden is als pianodocent. Naast zijn activiteiten in de jazzmuziek heeft pianist Thomas Hans zich de laatste jaren vooral op de studie van de klas sieke muziek gericht. Hij is met name iri de pianoliteratuur van de 20ste eeuw geïnteresseerd. Zo staat naast Bach en Chopin dus oók modern werk van György Ligeti, John Cage, Arnold Schönberg, Simeon ten Holt, Chick Corea en Willem Pijper op het pro gramma. Tevens speelt Thomas Hans samen met de haagse klarinet Christof May de Ten easy sketches van Theo Loevendi. Het concert begint zaterdag 15 juni om 16.00 uur in de zaal van de muziekschool, aan Het Veld 1, de toe gang bedraagt E 3,-. vanderborden HET GROENE WARENHUIS Heiloo, Vennewatersweg 15, 072-5332727, vrijdag koopavond. Hoogwaardige gasbarbecue met windscherm en twee opvouwbare zijtafels. Kook- oppervlakte 29x49 cm. ZAANDAM - Pieter Ghijsenlaan 9a ZUID00STBEEMSTER - Purmerenderweg 43a Koopavond op donderdag en vrijdag CAMPING/KZ Cm k a a KI - Badkamerinstallatie HAG H IVl AISICÜ Centrale verwarming - Dakbedekking INSTALLATIEBEDRIJF - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 HEILOO - Onze plaatsgenoot Dennis Blankendaal is afgestudeerd aan de Hogeschool van Utrecht, richting HBO-Bedrijfskader. HEILOO - Voor woensdag 17 juni wordt door de NVVH (Ned. Ver. van Huisvrouwen) een bezoek georgani seerd aan het oudste gedeelte van de stad Utrecht en de kruidentuin. M. Broers uit Utrecht (zij heeft enige tijd geleden de dialezing over Heksen en toverkruiden gehouden) zal de rondlei ding verzorgen. "Informatie en inlichtin gera bij Anneke Kager (tussen 19.00 en 20.00 uur) tel.072-5332935. B HEILOO - Tabakspeciaalzaak 't Hoekje aan Het Hoekstuk 14 in Heiloo is een echte buurtwinkel. Eigenaresse Marion Tendijck liet 3 jaar geleden een lang gekoesterde wens in vervulling gaan en startte samen met haar man Ton een eigen zaak in tabak- en cadeauartikelen. Met hulp van zwager Paul Wehnes, die inspringt tijdens drukke periodes en vakanties, voorziet zij de klanten van een lekker rokertjetijdschriften wenskaartenkantoor- en aanverwan te artikelen. Spijt van haar sprong in het diepe heeft Marion nooit gehad. „Ik heb Ton 11 jaar geleden leren ken nen in hotel Van der Valk in Akersloot. Hij was daar chef, ik werk te in de bediening. In eerste instantie kregen we het idee om samen een zaak in de horeca te beginnen. Toch durfden wij dit risico niet te nemen, omdat bedrijven in deze branche niet zelden failliet gaan. Mijn moeder maakte ons attent op deze te koop staande tabakszaak, die toen echter wel bijna op zijn gat lag. Er waren veel lege stellingen, en er was weinig keuze in wenskaarten. Ter vergelijking: toen stonden er misschien zeven molens met kaarten, inmiddels staan er 26!" Door schade en schande De eigenaren zijn door schade en schande wijs geworden. „Wij roken beiden, en ook mijn vader rookt siga ren", laat Marion weten. „Dit was voor ons goed bruikbaar als 'onder- grondje', maar natuurlijk lang niet voldoende. De rest hebben we in de praktijk geleerd. De omgang met klanten is hetzelfde als in de horeca, je bent vriendelijk, maakt een praatje en behandelt de klant als 'koning'." Rekken met kaarten De bijna verviervoudiging van het aantal molens met kaarten ging Marion makkelijker af. „Ik ben zelf gek op kaarten, je vindt ze hier dan In deze rubriek wordt wekelijks gratis een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. Of e-mail: redoctie@uitkijkpost.nl. Inde aanmelding graag duidelijk uw gegevens ver melden. ook van klein tot groot. Wij hebben zelfs de grootste keuze in Heiloo! Bij onze eerste kennismaking stuurden Ton en ik elkaar bijna dagelijks een kaartje, en dat terwijl we elkaar ook gewoon zagen. Een kaartje sturen heeft gewoon iets liefs." De liefde voor de ansichtkaarten en de liefde voor elkaar heeft geleid tot de komst van twee dochters. Marion is erg blij dat het gezin op korte afstand van het werk woont, zodat zij de kinderen ook echt kan zien opgroeien. „Ik werk van 8.30 tot 18.00 uur, zulke tijden heb je in de horeca niet", is haar tevreden conclu sie. Sociaal gebeuren De buurtwinkel heeft een sociale functie. „Ik hoor erg veel", lacht de eigenaresse, „leuke, maar natuurlijk ook minder leuke verhalen. Onze zaak, biedt een goede combinatie van cadeauartikelen en tabak. We trek ken mensen uit de hele regio: bewo ners uit Plan Oost komen hier hun kaartje uitzoeken terwijl mensen uit Egmond-Binnen, waar onlangs de laatste tabakswinkel verdwenen is, hier voor hun rookwaar komen. In de supermarkt vind je een aantal popu laire merken, maar mensen die echt een bepaald merk zoeken komen hierheen." Nuchtere Nederlanders Over de nieuwe tabakswet, die voor schrijft dat er met grote letters op het pakje móet staan dat roken dodelijk en schadelijk voor de gezondheid is, is Marion nogal nuchter. „Iedereen praat er nu over, maar over een half jaar zien de mensen het al niet meer. Iedere roker weet gerust wel dat er bepaalde gevaren aan het roken kle ven. Nederlanders zijn volgens mij erg nuchter. Bovendien wordt het nu juist interessant voor jongeren. Verbied iets en ze doen het juist." Marion Tendijck en Paul Wehnes: Jongeren roken wat vriendjes roken, ouderen zijn meer merkentrouw."

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 1