Nieuwe Geestgronden uit Drukte op de stranden Parasols Tuinmeubelen Op alle tuinstoelkussens EGMOND - Geestgronden, Egmonds historiséh tijdschrift, jaargang 9, nr. 2/3 is uit. Het tijdschrift is een uitgave van de Stichting Historisch Egmond (SHE) en wordt drie maal per jaar verspreid. Geestgronden heeft tot doel het vast leggen en verspreiden van informatie en kennis over het Egmondse verleden van prehistorie tot heden. Dit nummer van Geestgronden opent met een artikel over de vereniging De Egmondse Foto Amateur (DEFA). De fotoclub bestaat op 3 oktober 2002 veertig jaar. Cor Oorthuijsen, lid van DEFA, blikt in een overzichtsartikel terug op veertig jaar georganiseerde Egmondse fotografie. Enkele binnen de Egmondse gemeenschap bekende leden krijgen speciale aandacht. De foto op de omslag van het tijdschrift is van oud DEFA-lid Ed Groen. Op de foto, die medio jaren zestig gemaakt is, staat Dirkie Zwaan-Verdwaalt (1878- 1967) 'in gesprek' met een Duitse toe- riste. In het vierde deel over grafstenen in de Slotkapel besteedt Jos Hof aandacht aan vijf schoolmeesters die in de Slotkapel een graf, al dan niet met zerk, op hun naam hadden staan. Ook over een zesde dorpsonderwijzer. Jacob Krans Sieuwertszoon, wordt geschre ven, aangezien hij de schenker (en mogelijk ook de maker) is van het kerkscheepje in de Slotkapel. In diens rijke familiearchief trof Kees Blaauboer een brief aan van Pieter Wesselingh (1866-1933), de grondleg ger van het dit jaar honderd jaar bestaande loodgieterbedrijf Wesselingh te Egmond aan Zee. In het artikel Bij het eeuwfeest van Loodgieterij Wesselingh schrijft Kees Blaauboer over de zakelijke en vriendschappelijke relatie tussen Pieter Wesselingh en zijn Vooralsnog geen sporen aangetroffen na onderzoek De aanleiding voor het artikel Drie doden na aanrijding met trein was een bidprentje uit 1869 dat Tiny Melker- Druiven vond tussen de papieren van haar overleden moeder. Bij een bezoek grootscheepse zoekactie gehouden het Regionaal Archief Alkmaar aan verschafte een bericht uit de Alkmaarsche Courant meer informatie over de toedracht van het op het bid prentje vermelde ongeluk van twee broers en een zus uit de Egmondermeer. Het bericht uit de krant wordt weergegeven in Geestgronden. Het boek Tegen de Heeren van de VOC. Isaac Le Maire en de ontdekking van Koop Hoorn van D.J. Barreveld dat dit jaar verscheen is voor Ben Hummel aanleiding in te gaan op de inhoud ervan en op zoek te gaan naar sporen van Le Maire en zijn familie in Egmond. In het artikel Sporen van Isaac Le Maire in Egmond schrijft Ben Hummel over Le Maire en de VOC, zijn verblijf in Egmond en over zijn afkomst, gezin en graf. Op verzoek van de redactie brengt Cor Oorthuijsen in de vorm van een serie bijzondere Egmondse foto's en prenten uit de Historische Bibliotheek van Jan Lute aan het licht. In het vierde deel van Uit de Historische Bibliotheek van Jan Lute wordt een viertal foto's getoond van De Koffiemolen te Egmond aan den Hoef. Deze gevarieer de uitgave van Geestgronden sluit af met Kort Nieuws EGMOND/BERGEN - Vrijdagmor gen tussen 06.00 en 12.00 uur werd een het duingebied tussen Egmond en Bergen. De actie was gericht op het vinden van sporen die mogelijk te maken zouden hebben met de dood van Marion en Romy van Buuren. Tijdens de zoekactie zijn vooralsnog geen sporen aangetroffen die in ver band kunnen worden gebracht met het onderzoek naar de dood van Marion en Romy van Buuren. Bij de zoekactie waren zo'n 70 perso nen betrokken. Naast ruim 50 politie mensen werd ook assistentie verleend door een aantal boswachters van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland en een aantal militairen van de EOCKL (voorheen Explosieven Opruimingsdienst). Deze laatste groep maakte onder andere gebruik van hoogwaardige detectoren. Rond 12.00 uur werd de zoektocht afgesloten. Auto in de sloot EGMOND - Donderdagmorgen omst reeks 04.45 uur belandde de bestuurder van een personenauto, een 22-jarige man uit Alkmaar, met zijn auto in een sloot naast de Herenweg. De bestuur der verklaarde dat hij plotseling in een mistbank terechtkwam. Hij schrok hiervan en verloor daardoor de macht over het stuur. Via de berm kwam hij in de naast de weg gelegen sloot tot stil stand. Bij controle bleek dat de bestuurder alcohol had gebruikt. Hij blies 330 ug/1. Dat is ruim boven de toe gestane hoeveelheid van 220 ug/1. De bestuurder bleef ongedeerd. De auto was total loss. Bridgen bij bridgeclub De Branding EGMOND - In Egmond aan Zee zijn er zomerdrives bij bridgeclub De Branding. Op vrijdag 23 en 30 augustus kunt u terecht in het Oud Katholiek Verenigingsgebouw, Julianastraat 5 te Egmond aan Zee. Aanmelden kan tot 19.30 uur aan de zaal, of vooraf via tel. 072-5063099/5061182 Cursus Omgaan met benauwdheid ALKMAAR - Op donderdag 26 sep tember start de cursus Omgaan met benauwdheid. Deze cursus is bedoeld voor mensen die minimaal een halfjaar COPD (chronische bronchitis en/of longemfyseem) hebben en hiervoor onder behandeling zijn (geweest) van een huisarts/longarts. De cursus wordt gehouden in Bibliotheek De Mare in Alkmaar en duurt van 14.00 tot 16.30 uur. De cursus Omgaan met benauwd heid is ontwikkeld door het Medisch Centrum Alkmaar en Regionale Thuiszorg. Als u bijna geen lucht meer kunt krij gen, uw longen uit uw lijf hoest, of het direct benauwd krijgt wanneer u een rokerige ruimte betreedt, dan kunnen zulke situaties u behoorlijk tot wan hoop brengen. Mensen met COPD weten hier alles van. Zij ervaren dage lijks beperkingen die deze ziektes met zich meebrengen. Tijdens de cursus leert u vaardigheden om in het dagelijks leven bewuster, en daarom beter, met uw aandoeningen en klachten om te gaan. U gaat actief op zoek naar mogelijkheden die u zelf heeft. U kunt activiteiten beter verde len over de dag en u leert uw conditie te verbeteren. De cursus wordt gegeven door specialistisch verpleegkundigen longziekten van Regionale Thuiszorg of van het Medisch Centrum Alkmaar. Daarnaast zijn er tijdens enkele bijeen komsten deskundigen aanwezig zoals een fysiotherapeut, een diëtist, een stressdeskundige en een vertegenwoor diger van het Astmafonds. Het programma bestaat uit zeven bij eenkomsten. Na een maand is er een terugkombijeenkomst. Ook partners zijn welkom. Voor meer informatie en/of aanmelding (tot 10 dagen voor de start van de cursus) kunt u terecht bij Regionale Thuiszorg via telefoonnum mer 072-5127127. grootvader Jochem 1947). Blaauboer (1866- Nadere informatie over Geestgronden kunt u krijgen bij Hannie de Vries, tel. 072-5061817. Losse exemplaren van Geestgronden jrg. 9 nr. 2/3 zijn te ver krijgen bij Foto Jonker en boekhandel Dekker en Dekker te Egmond aan Zee. EGMOND - Het was goed toeven afgelopen weekend op de stranden. Een verfrissend windje over de duinen zorgde ervoor dat de hoofden letterlijk koel werden gehouden. De temperatuur van het zeewater, die zaterdag met zl C heerlijk aanvoelde, zorgde ervoor dat vele strandgangers zich in het water begaven. Dat daarvoor lange files naar het strand moesten worden overbrugd, leken de meeste mensen er graag voor over te hebben. Hier in Egmond was nauwelijks nog een vrij plekje te vinden in het warme zand. (foto MSP) Ateliers Hallem Expositie van Huug Zentveld aan de Peperstraat 32, Jos Apeldoorn aan de Visweg 12 en Erik Baart aan de Noordvelderweg, allen te Egmond- Binnen. Abdijkaarsen Poolse volkskunst in hout door Eugeniusz Zeglado t/m 31 augustus aan de Vennewatersweg 27 te Egmond- Binnen. Prins Hendrik Stichting Zomerexpositie 'Zicht op zee' van Marga Duin en Henk Hobbeling, t/m 27 oktober tijdens de openingsuren van het museum. Afies' Nobelhuis Expositie van o.a. keramiek, schilderij en, museum en waskamer, Mooyeveld 4a Egmond Binnen. Museum van Egmond Tentoonstelling over de Oprechte Egmonder Fotokrant. Het museum laat verder het verleden zien van de drie Egmonden. U vindt het museum aan de Zuiderstraat 7 te Egmond aan Zee. Openingstijden: t/m 14 september en van 7 t/m 26 oktober: zondag t/m vrij dag van 14.00 tot 16.00 uur. In juli en augustus ook op dinsdag-, woensdag en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Galerie Conny van Kasteel Expositie met werk van Mauro Staccioli en Jac Bisschops, t/m 22 sep tember. Noorderstraat 4, Egmond aan Zee. Openingstijden: donderdag t/m zondag tussen 15.00 en 19.00 uur en volgens afspraak, tel: 072-5067151. De galerie is gesloten van 8 augustus t/m 8 september. Galerie De Kapberg Wisselende exposities aan de Slotweg 17 te Egmond aan den Hoef. Geopend op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak, tel: 072-5062645. Galerie Om de Noord Tekeningen, aquarellen, olieverfschil derijen en grafiek van Ewoud de Groot en anderen, geopend van donderdag t/m zondag van 12.00 tot 18.00 uur, Prinses Marijkestraat la m Egmond aan Zee. Jeu de Boules op het Kerkplein in Egmond-Binnen EGMOND - Op zondagmiddag 1 sep tember vanaf 13.00 uur kunt u weer genieten van de Franse sfeer bij de muziektent op het Kerkplein in Egmond-Binnen. Franse wijn, stok brood en Franse kaas zijn ingrediënten die op deze middag zeker niet ontbre ken. Er zijn kunstenaars, er is muziek en uiteraard wordt er Jeu de Boules gespeeld. Bij de muziektent zijn dan extra wedstrijdbanen aangelegd waar het bekende balspelletje gespeeld wordt. 'Franser' kan het eigenlijk niet. Wedstrijd In samenwerking met enkele enthou siaste 'boulers' van de gelegenheidsver eniging 'Sjeu de Binders' organiseert de Stichting Muziektent Egmond- Binnen voor zondagmiddag, nu voor het tweede jaar, een Jeu de Boules - toernooi. Iedereen mag hieraan mee doen, jong en oud. Inschrijving Voor de wedstrijd kunnen alleen kop pels ingeschreven worden. U betaalt voor deelname 4 euro per koppel. Het inschrijfgeld betaalt u op zondagmid dag bij de organisatie op het Kerkplein. Tot uiterlijk vrijdag 30 augustus kunt u zich voor deze wedstrijd inschrijven en wel bij Peter Trompert, tel. 072- 5063671) of bij Mous Apeldoorn, tel. 072-5063128. Ook voor meer informa tie over de wedstrijd kunt u contact met ze opnemen. Let op! Omdat er een beperkt aantal wedstrijdbanen beschikbaar zijn is het nodig om een limiet te stellen aan het aantal deelnemers. Dus wie het eerst komt, het eerst maalt. Maar kijken, de spelers aanmoedigen en de Franse sfeer proeven op het Kerkplein onder het genot van een drankje, een stokbroodje met kaas kan ook heel gezellig zijn. mg m i Diefstal auto EGMOND - In de nacht van woensdag 14 op donderdag 14 augustus werd een auto ontvreemd vanaf de Prinses Beatrixstraat. Het gaat om een auto van het merk Toyota, type Corolla. De auto is wit van kleur en voorzien van het kenteken NY-78-JH. Stratenloop Egmond EGMOND - Zaterdag 31 augustus houdt Loopgroep De Klok de 'Ronde van Egmond', een stratenloop door het centrum van Egmond aan Zee. Jongens en meisjes tot en met 10 jaar lopen een ronde (1.750 meter) en starten om 17.30 uur. De oudere jeugd tot en met 15 jaar loopt twee ronden (3.350 meter) en start om 17.55 uur. Het hoofdnum mer, een wedstrijd en trimloop over 8 kilometer start om 18.30 uur. Het enorme prijzenpakket zal er voor zorgen dat vele atleten naar Egmond komen. Inschrijven vanaf 16.30 uur in het O.K.-Gebouw in de Julianastraat. Inlichtingen: Siem Hopman, tel. 072- 5064298 of Adri Wittebrood, tel. 072- 5063139/06-22947112 Vrouw gewond na eenzijdig ongeval EGMOND - Vorige week dinsdag avond is een 80-jarige vrouw uit Egmond aan Zee gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. De vrouw wilde achteruit rijdend haar auto parkeren in een garagebox aan de Kennedy- boulevard. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de vrouw volgas tegen de gevel van een flatgebouw. Hierbij raak te zij gewond aan een been. Zij is over gebracht naar het ziekenhuis en daar opgenomen. 15 augustus: openstelling subsidieregeling Landschapselementen De subsidieregeling voor herstel en aanleg van landschapselementen van de provincie Noord-Holland gaat vanaf 15 augustus van start. Tot 1 oktober is de regeling opengesteld voor particu lieren en agrariërs in Noord-Holland om een subsidieaanvraag in te dienen. De subsidieregeling heeft betrekking op herstel en aanleg van onder andere rietkragen, drinkpoelen, duinrellen, hoogstamfruitbomen en tuinwallen. Veel landschapselementen hebben in de loop van de tijd hun oorspronkelijke functie verloren en zijn verwaarloosd of zelfs verdwenen. Het landschap is daardoor een stuk eentoniger gewor den. De Subsidieregeling Landschaps elementen is bedoeld om het karakte ristieke landschap van Noord-Holland te versterken en te behouden. Vorig jaar is de subsidieregeling als proefproject uitgezet in de regio Noord-Holland Midden. Vanwege het succes wordt de regeling nu in heel Noord-Holland ingesteld. De uitvoe ring van de subsidieregeling gebeurt door Landschapsbeheer Noord- Holland. Ieder jaar stelt de provincie een speer- puntenlijst op van elementen waarop extra wordt ingezet. Dit jaar ligt het accent op herstel en ontwikkeling van elementen ter verbetering van de waterhuishouding. Hierdoor krijgen moerasstroken, rietlandjes en rietkra gen, poelen, duinrellen en andere watergebonden elementen een grotere kans om gesubsidieerd te worden. Voor wie is de regeling? De regeling is bedoeld voor particulie re bewoners van het buitengebied; zij kunnen individueel of in groepsver band subsidie aanvragen. Agrariërs kunnen subsidieaanvragen individueel indienen, maar ook collectief, via de Kunst uit de kofferbak bij Artea ALKMAAR - Beelden of sieraden, schilderijen of sculpturen, het mag alle maal. Vooruitlopend op de Kunst 10- daagse organiseert edelsmid Simone Kee voor 31 augustus de eerste van twee kofferbakkunstmarkten. In totaal veertig kofferbakken zullen zaterdag ochtend opengaan op de parkeerplaats van kunstcentrum Artea aan de Bergerweg 92. Of kunst uit de koffer ook uit de kunst is mogen de bezoekers van 10.00 tot 17.00 uur zelf beoordelen. Het idee voor kofferbakkunstmarkt ontstond uit een brainstorm in kunst centrum Artea, waar Jos Peperkamp samen met Simone Kee en een aantal jonge veelbelovende kunstenaars hun werkplaats en atelier hebben. Simone Kee: „Veel amateur-kunstenaars maken prachtige dingen maar krijgen nooit goed de kans dit aan de mensen te kunnen laten zien. Een galerie huren is duur en op een toeristenmarkt staan past ook niet bij iedereen. Wij hebben een prachtige ruimte naast ons kunst centrum waar deze mensen de aan dacht kunnen krijgen die zij verdienen. Tevens kunnen mensen die iets willen verkopen hier misschien het publiek vinden die ze zoeken. Bergen is een kunstenaarsdorp met grote en kleine kunstenaars. Wie zin heeft doet hier zijn kofferbak open". Mocht de kofferbakkunstmarkt succes vol zijn dan zullen er meerdere volgen. Simone Kee: „We plannen er in elke geval nog één op 28 september en zeer waarschijnlijk twee in oktober tijdens de Kunst 10-Daagse. Voor de editie van 31 augustus zitten we al bijna vol, dus dat is hoopgevend". Voor de aanmelding van kofferbak kunstmarkt is geen sluitingsdatum maar bij veertig kofferbakken is het terrein vol. Kunstenaars en particulie ren kunnen zich aanmelden bij Simone Kee, tel. 072-5208315. De deelname kosten bedragen E 10,-, voor bezoekers is de markt gratis. agrarische natuurverenigingen. Agra rische natuurverenigingen en andere natuur- en landschapsverenigingen kunnen collectieve projectaanvragen indienen. Informatiebijeenkomsten Om toe te lichten wat de regeling inhoudt en hoe subsidie aangevraagd kan worden, organiseert Landschaps beheer Noord-Holland verschillende voorlichtingsbijeenkomsten voor parti culieren, zie kader. Agrariërs die lid zijn van een agrarische natuurvereni- ging en meer informatie willen, kunnen met hun vereniging contact opnemen. Geïnteresseerden die niet naar een voorlichtingsbijeenkomst kunnen komen en wel informatie of de brochu re willen ontvangen, kunnen contact opnemen met Landschapsbeheer Noord-Holland. Ook kunnen zij deze informatie via de website opvragen. Het telefoonnummer is tel. 023 - 514 30 80, het internetadres is http://- www.landschapsbeheer.com/noordhol- land/ De informatiebijeenkomsten voor par ticulieren zijn van 20.00 uur tot 22.00 uur. Om 19.45 'uur is de zaal open voor een kopje koffie of thee. Op maandag 2 september kunt u terecht in Geesterhage, Geesterduinweg 3 te Castricum. Kindertelefoon Alkmaar zoekt vrijwilligers ALKMAAR/REGIO - Luister je graag naar kinderen? Wil je weten wat jonge ren van deze tijd bezighoudt? Heb je zin om met echt leuke, enthousiaste groep mensen samen te werken? Grijp dan nu je kans en wordt vrijwilliger bij de Kindertelefoon in Alkmaar. De Kindertelefoon zoekt vrijwilligers vanaf 18 jaar die willen luisteren naar jongens en meiden die bellen over van alles en nog wat: over zichzelf, een vriendje, ouders, seks en soms gewoon zomaar. Werken bij de Kindertelefoon is vooral leuk omdat je 't samen met anderen doet. Daarnaast leer je een hoop over wat jongeren bezighoudt, over jeugd hulpverlening in het algemeen en ook over jezelf. De Kindertelefoon geeft nieuwe vrijwilligers een uitgebreide training. Hierna is er goede begeleiding en wordt er veel gedaan aan deskun digheidsbevordering. De Kinder telefoon biedt de mogelijkheid om ervaring op te doen in allerlei andere werkzaamheden voor de organisatie zoals registratie, publiciteit en voorlich ting. Diverse parasols nu met 25% tot 40% korting. Unieke partij grote Laven (60 cm) tegen laafste prijzen. Diverse modellen, waaronder de afgebeelde Laaf Leur en Laaf Lauw. Diverse tuinstoelen, tafels, ligbedden en andere tuin- accessoires nu met fikse kortingen. ENTRUM g\ U zit stevig, voordelig en zacht met de 25% korting op onze tuinstoelkussens. Maak een keuze uit het enorme aanbod topmerken: Hartman, Kettler, Royal Garden, Grand Soleil, Grossfillex, Gloster, Allure, Rovergarden, Lawn Comfort, Preston, Gelfort en Sungarden. Kindertelefoon Alkmaar is een vrijwil ligersorganisatie met ca. 35 medewer kers. Kinderen tot 18 jaar bellen met allerlei vragen en problemen. Medewerkers proberen samen met de beller de zaken op een rij te zetten. Dat jongeren hieraan behoefte hebben, blijkt uit het aantal gesprekken dat jaarlijks binnenkomt: ruim 7000. De Kindertelefoon maakt ook met behulp van gegevens uit gesprekken informa tiemateriaal voor of over jongeren. Verder worden gastlessen op scholen gegeven. Om medewerker te kunnen worden heb je geen speciale opleiding nodig. De Kindertelefoon verwacht van een njeuwe vrijwilliger het volgende: je Hebt hart voor kinderen en je volgt elf trainingsbijeenkomsten. De training start 1 oktober en wordt gegeven op zeven dinsdagavonden en een drietal zaterdagen op een centrale plek in Alkmaar. Je hebt gemiddeld 6 tot 8 uur per week tijd om te besteden aan de Kindertelefoon. Je draait bij voorkeur tweediensten per week (van 14.00 tot 17.00 uur of van 17.00 tot 20.00 uur). Je blijft minimaal een jaar bij de Kindertelefoon. Ben je geïnteresseerd? Ga dan naar de informatieavond op dinsdag 3 septem ber. Je kunt je daarvoor telefonisch aanmelden bij het kantoor van de Kindertelefoon, tel. 072-5143970 of 5143971, op maandag, dinsdag, donder dag en vrijdag van 9.00 tot 15.00 uur. Op andere tijden kun je een antwoord apparaat inspreken. Laatste mogelijkheid schilderijtentoonstelling GROET - De schilderijententoonstel ling Het Noord-Hollands Landschap in het kerkje van Groet is a.s zondag voor de laatste keer te bezoeken van 13.00 tot 17.00 uur. Op deze verkoopexposi tie is werk te koop van o.a. Henk van den Idsert, Jaap Min en Wim Vaarzon Morel. Borstvoeding: gezond voor moeder en kind UITGEEST - Afgelopen weken zijn de voordelen van borstvoeding regelmatig in het nieuws geweest, met name de verminderde kans op borstkanker voor de menopauze. Niet. alleen baby's, ook moeders profiteren van de bijzondere eigenschappen vah het geven van borstvoeding. Borstvoeding geven is het vervolg op zwanger zijn en bevallen. Elke zwange re kan zich hier goed op voorbereiden door het bijwonen van een informatie bijeenkomst voor aanstaande ouders. Deze wordt op 3 september van 20.00 tot 22.00 uur en is georganiseerd door de vereniging Borstvoeding Natuurlijk en de Lactatiekundigepraktijk IJmond. Op deze avond leer je hoe je een goede start kunt maken met het geven van borstvoeding. Dit alles wordt onder steund met behulp van videomateriaal. Aan bod komen o.a. het aanleggen van de baby en hoe je weet dat de baby genoeg melk krijgt. Je hebt tevens de mogelijkheid om kolven, borstvoe- dingskleding en draagdoeken te bekij ken en aan te schaffen. De kosten zijn E 10,-. Voor dit bedrag mag de partner gratis meekomen. Je kunt je telefonisch aanmelden bij Hester Hillegers, Tel. 0251-321723 of Yvonne Vasbinder, 316047. Aanmelden via e-mail is ook mogelijk op info@lactatiekundige.net. V J jn U NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN [•Tïïk/echt ZAANDAM - ZUID00STBEEMSTER - Koopavond Pieter Ghijsenlaan 9a Purmerenderweg 43a UITKIJKPOST - 21 AUGUSTUS 2002 - PAGINA 8

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 8