Begroting 2003 Heiloo sluit met kleiner tekort dan verwacht Najaarsnota en Meer- jaren beleidsplan Heiloo Cj heiloo Algemene Beschouwingen 5 november UITKIJKPOST - 9 OKTOBER 2002 - PAGINA 4 m Raadhuisplein 1 Pb. 1 1850 AA Heiloo afd. Voorlichting 535 66 41. Gemeentehuis dagelijks open van 8.00 -12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur. www.heiloo.nl De begroting voor het jaar 2003 van de gemeente Heiloo sluit met een tekort van ongeveer 1.104.000. Na het opstellen van de Begroting is gebleken dat er sprake is van een hogere uitkering uit het gemeentefonds van 445.000, zodat het tekort in 2003 uitkomt op 659.000. Het betekent ook dat het in de najaarsnota geschetste meeijarenperspectief in positieve zin structureel moet worden bijge steld. In de najaarsnota die 5 november a.s. wordt besproken in de gemeenteraad, gaat het college al uit van een tekort voor de begroting van 2003. In deze najaars nota geeft het college ook aan het tekort de komende jaren terug te willen dringen. De gemeenteraad moet echter de najaarsnota nog vaststellen. De begroting 2003 wordt in de week van 14 tot en met 16 oktober om advies voorgelegd aan de raads commissies en dinsdag 5 november voor vaststelling voorgelegd aan de gemeenteraad. Deze vergaderingen zijn openbaar. De raadsvergadering van 5 november a.s. waarin achtereenvolgens de najaars nota met de bijbehorende algemene beschouwingen en vervolgens de begro ting 2003 aan de orde komen, is openbaar. De vergadering begint om 15.30 uur. Lasten voor de inwoners in 2003 Met de voorstellen voor belastingen en tarieven voor 2003 heeft het college van burgemeester en wethouders rekening gehouden met de afspraken welke gemaakt zijn tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota in 2001. De voorstellen zijn: De tarieven van de onroerende zaak belastingen wil het college met 3% inflatie verhogen plus de eerder afge sproken en vastgestelde 3,75%. Daarnaast stelt het college in 2003 een verhoging voor van nog eens 5% als gevolg van lagere waarden onroe rend goed na de hertaxatie. Op basis van taxatie van waarden van het totale bestand aan onroerend goed in de gemeente Heiloo is een tarief bepaald. Het tarief is toen aanmerke lijk verlaagd, omdat de gemeenteraad had besloten dat door de verwachte aanzienlijke verhoging van de Woz-waarde de opbrengst van de onroerende zaakbelasting in elk geval niet hoger mocht worden. Na het doorlopen van het hele traject taxatie, herwaardering Wet onroe rende zaken en bezwarenprocedures, is bijstelling van het tarief onroe rende zaakbelasting noodzakelijk aldus de berekening en het voorstel van het college. De totale Woz- waarde is na het doorlopen van het hoge aantal bezwarenprocedures met 30.000.000 afgenomen. Omdat door die lagere Woz-waarde de opbrengst van de onroerende zaakbe lasting met ruim 100.000 terugloopt, stelt het college nu voor om dit 'verlies' te compenseren met deze tariefsverhoging. Dit past binnen de strekking van het uit gangspunt dat eerder door de gemeenteraad is geformuleerd. Feite lijk gezien impliceert dit dat destijds een te grote verlaging van het ozb- tarief is doorgevoerd. Evenals voor 2002 geldt ook voor 2003 dat de tarieven voor de afval stoffenheffing niet worden verhoogd. Dit is het gevolg van het minder aan- leveren van afval. De reinigingsrechten (containers) worden met 3 verhoogd. Hierbij is rekening gehouden met de kosten ontwikkelingen en het beleid om 100% kostendekkend te zijn. aad en (raads) commissies Commissie Bestuurszaken Dinsdag 15 oktober a.s. vergadert de com missie Bestuurszaken. De vergadering begint om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeen tehuis, ingang Raadhuisweg, en is voor iedereen toegankelijk. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: - Instemming jaarrekening 2001 en begroting 2003 van het SNK - Vervanging pcs, aanschaf 2 laptops met dockingsstation en aanschaf 6 TFT schermen van 19 inch - Formulering uitgangspunten benchmarking - Voortgang gebruiksvergunningen - Aanpak om te komen tot de gedragscode voor de bestuurders van Heiloo Maatschappelijke zaken Maandag 14 oktober a.s. vergadert de commissie Maatschappelijke zaken. De verga dering begint om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis, ingang Raadhuisweg, en is voor iedereen toegankelijk. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: - Inspreekrecht - Presentatie Stichting Ouderenwerk Heiloo - Instemming met de uit het subsidieboek 2003 voortvloeiende voorstellen - Notitie beheerder Brunogebouw - Toewijzing nieuwbouwhuurwoningen Stand van zaken De Driestal - Integraal onderwij shuisvestingsplan "Bouwen aan samenwerking" Commissie Openbare ruimte Woensdag 16 oktober a.s. vergadert de com missie Openbare ruimte. De vergadering begint om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis, ingang Raadhuisweg, en is voor iedereen toegankelijk. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: - Inspreekrecht De tarieven voor het rioolafvoerrecht worden per aansluiting in 2003 ver hoogd met 8 op grond van het jaarlijks bijgestelde rioolbeheerplan. De tarieven voor de hondenbelasting worden verhoogd met 3% en dat is 2,40 per hond. Het percentage van de dekking van de kosten komt hier door op 94%. De verhoging van leges en overige rechten en tarieven worden aange past aan de kostenontwikkeling, de inflatie van 3% (volgens vastgestelde richtlijnen), of de al eerder afge sproken aanpassingen zoals die bijvoorbeeld voor de sportaccommo daties zijn gemaakt. Besloten was om de toeristenbelas ting te koppelen aan de Onroerende zaakbelasting en dat betekent dat nu daarvoor ook een verhoging wordt voorgesteld van 11%. Kosten dualisme in begroting Voor het eerst in de begroting is een bedrag opgenomen voor het vormgeven van het dualisme. Hiervoor is een bedrag opgenomen van 43.000 voor onder andere een halve formatieplaats voor het invullen van een nieuwe functie van griffier voor het onder steunen van de gemeenteraad van Heiloo en scholing. Reserves De reservepositie van de gemeente Heiloo is gelukkig nog steeds goed te noemen ook na de pas bekendgemaakte en voorgestelde besluiten in de najaars nota 2002, aldus het college. De verwachte algemene reserve is per 1 januari 2003 18.760.000, de budget- reserve is 4.662.000 en Het totaal van de bestemmingsreserves is €12.396.000, inclusief de 2.964.000 opbrengst ver koop aandelen Bouwfonds. De buffer voor grondexploitaties komt uit op €907.000 en de voorzieningen zijn per 1 januari 2003 geraamd op 252.000. Wergens cursus is de balie bouwen en wonen donderdag 10 oktober GESLOTEN. Instemmen met het verzoek de SAOZ advies uit te laten brengen m.b.t. verzoeken om planschadevergoeding Stationsomgeving: vaststelling aanvulling beeldkwaliteitsplan en afstemming bouw plan op de locaties Stationsweg 88 en 89 Instemmen met plan van aanpak GIHA, Ecohalte en'Meten is weten' en met de begroting hiervan Vestigings- en toewijzingsbeleid Bedrijventerrein Boekelermeer Zuid-3 Studie t.b.v. het herzien van de visie voor de toekomstige afvalwaterbehandeling in stedelijk gebied rond Alkmaar en aanpak sanering ongezuiverde lozingen in het buitengebied Oosterbos - uitgifte 3e fase ouwen en wonen Wet voorkeursrecht gemeenten: "Boekelermeer Zuid 3 te Heiloo" Burgemeester en wethouders maken ter vol doening aan het bepaalde in de Wet voorkeursrecht gemeenten (Wvg) bekend dat Het college streeft naar handhaving van het huidige voorzieningenniveau. Om het begrotingstekort terug te dringen, ruimte te scheppen voor nieuw beleid, maar ook als gevolg van de noodzaak om budgetten behorend bij bestaand beleid aan te passen, stelt het college ombuigingen voor. Het college wil de komende vier jaar in totaal een bedrag van tussen de 400.000 tot 600.000 ombuigen deels gericht op specifieke taken en deels een algemene ombuiging. Het gaat hierbij onder meer om het neerwaarts bijstellen van uitgaven specifiek gericht op de groenvoorzieningen door het maken van bijvoorbeeld keuzes in de mate of frequentie van onderhoud. Dit geldt ook voor het onderhoud van wegen. Daarnaast wil het college een dis cussie voeren met de gemeenteraad over de vraag of en in welke mate de onroerende zaakbelasting structureel verhoogd moet worden. Nieuw beleid en extra uitgaven voortzetten bestaand beleid In totaal rekent het college in 2003 187.800 in voor nieuw beleid en in 2006 is dat bedrag rond de 160.000. Nieuw beleid krijgt onder andere vorm in het aanstellen van een derde polities urveillant, het verhogen van de subsidie voor de Muziekschool door de toename van het aantal jeugdige inwoners, het reserveren van geld voor het uitbreiden van schoolgebouwen, het beschikbaar stellen van geld voor het verwijderen van hinderlijke drempels en een finan ciële bijdrage voor het project buurtbus. Het college rekent 332.655 extra in voor het voortzetten van bestaand beleid in 2003 oplopend tot 688.000 in 2006. Het gaat hierbij onder meer om extra uitgaven die voortvloeien uit ver vanging openbare verlichting, de CAO-afspraken in het kader van het gemeentelijk subsidiebeleid, het plan matig onderhoud van de gemeentelijke gebouwen, de kosten van het duale sys teem, de reconstructie van iepenlanen, en het verbeteren van de veiligheid van speelvoorzieningen. De komende jaren wil het college zich richten op een goede uitvoering van alle plannen zoals deze onder meer in de Voorjaarsnota van 2001 en in het collegeakkoord zijn afgesproken. Terugdringen begrotingstekort Door de inzet van een deel van de, gelukkig nog hoge, reserves en samen met andere maatregelen, zoals speci fieke en algemene ombuigingen, en het verhogen van de onroerende zaakbelas tingen met 2,75 reële verhoging vanaf 2003 plus 1% per jaar extra oplopend tot 4% in 2005 voor het opvangen van de kosten van de herwaardering onroe rende zaken en inningskosten, wil het college het begrotingstekort verder terug dringen tot 729.000. Het college wil een discussie aangaan met de raad over de vraag of een verdere structurele verhoging van de onroerende zaakbelas ting wordt toegepast als instrument om naast de reële verhoging van de OZB daarmee verder toe te werken naar een sluitende begroting op termijn. Dit met zij op grond van het bepaalde in artikel 6 van de Wvg op 1 oktober 2002 hebben besloten de gemeenteraad voor te stellen om percelen grond aan te wijzen als gronden waarop de artikelen 10-24,26 en 27 van de Wvg van toe passing zijn. De betreffende percelen zijn gelegen in het gebied "Boekelermeer Zuid 3", kadastrale gemeente Heiloo, sectie C, nummers 326,379, 429, 430, 493, 494, 547, 548, 564, 565, 566, 568, 569, 571, 575, 576, 577 en 578. Het besluit van burgemeester en wethouders, de bijbehorende kadastrale kaart met daarop de aangewezen percelen en overige stukken liggen kosteloos ter inzage in het gemeente huis bij de publieksbalie "Bouwen en wonen", (Raadhuisplein 1 te Heiloo, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.00-12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur). Desgewenst kunt u voor het raadplegen van de stukken buiten deze uren een afspraak maken (072-5356750). De stukken kunnen ook worden geraadpleegd bij de dienst voor het Kadaster en de Openbare Registers (Rogier van der Weydestraat 6 te Alkmaar). Het voorstel van burgemeester en Wethou ders treedt in werking één dag na de datum de bedoeling het zo goed mogelijk behouden van het voorzieningenniveau in ons dorp waarop wij toch allemaal trots zijn aldus het college van B8zW van Heiloo. Het college heeft bij de voorbereiding van de najaarsnota vastgesteld dat de mogelijkheden om uitgaven verder om te buigen zonder dat het voorzieningen niveau wordt aangetast uiterst beperkt zijn. Het college stelt verder vast in de aanbiedingsbrief bij de najaarsnota, dat de financiële positie feitelijk voortvloeit uit de relatie tussen de opbrengst van de onroerende zaakbelastingen (OZB) en de door het rijk gehanteerde eigen inko mensmaatstaf in het gemeentefonds. In die eigen inkomensmaatstaf gaat het rijk uit van een landelijk gemiddeld OZB tarief voor alle gemeenten. De gemeenten zijn overigens vrij in de keuze van de hoogte van de tarieven. In Heiloo is door een goed financieel beleid tot nu toe nimmer aanleiding geweest om de OZB tarieven op (veel) hoger niveau te brengen. Het verschil tussen de OZB opbrengst en het bedrag van de eigen inkomensmaatstaf die het rijk hanteert, bedraagt ruim 1.000.000. Zou het college uitgaan van een gemid deld OZB tarief dan houdt dat in dat de tarieven met 40% verhoogd zouden moeten worden. Dit is bestuurlijk geen optie, maar wel wil het college de al genoemde discussie met de raad voeren over ozb-tarieven. De voorstellen voor de tarieven van onder meer de onroe rende zaakbelasting in 2003 staan in het artikel over de begroting 2003 elders op deze pagina. Na 5 november is duidelijk of deze tarieven vastgesteld zijn door de gemeenteraad. Meevaller uitkering gemeente fonds Na het opstellen van de Najaarsnota zoals deze er nu ligt, is tot grote verras sing van het college in 2003 sprake van een hogere uitkering uit het gemeente fonds van maar liefst 445.000. Dit betekent dat de geschetste meerjaren perspectief in positieve zin bijgesteld moet worden. Waar voor 2006 nog werd uitgegaan van en tekort van 729.000 loopt dit terug tot 284.000. Het col lege laat het aan de beoordeling van de raad over of zij in dit licht het al dan niet wenselijk vindt om voor de komende jaren de ozb nog als instru ment te hanteren om op termijn mede langs die weg tot een sluitende begro ting te komen. Najaarsnota en Meeijarenbeleids- plan In de Najaarsnota en het Meerjarenbe- leidsplan geeft het college een beeld van de financiële positie voor 2003 en vol gende jaren. De gemeenteraad zal zich daarover uitspreken in de raadsvergade ring van 5 november 2002. De eerste termijn wordt schriftelijk afgehandeld. De mondelinge tweede termijn vindt plaats op 5 november vanaf 15.30 uur tot 18.00 uur met een vervolg vanaf 20.00 uur. Bij de behandeling van de Najaarsnota worden ook de algemene beschouwingen gehouden. Reserves Het college stelt de gemeenteraad voor om in 2003 een bedrag van A€ 11.666.000 van de budgetreserve in te zetten en over te hevelen naar de algemene reserve. De rente daarvan wordt volgens het huidige beleid toege rekend aan de lopende begroting. Dit houdt een structureel hogere rente inkomst in met als resultaat een lager begrotingstekort vanaf het jaar 2003. Ombuigingen Het college wil ombuigen op specifieke en algemene taken. Het college stelt de raad voor om minder geld uit te geven aan groenonderhoud en wegen en paden door het maken van onderhouds- keuzes. Daarnaast doet het college voorstellen voor het verhogen van de tarieven voor standplaatsen en het uit breiden van het aantal marktkramen om te komen tot een kostendekking van 100%. Het college rekent ook, zoals aan gekondigd in het collegeakkoord, voorzichtig een ombuiging in voor het afbouwen van de individuele vervoers voorziening voor de periode 2003-2006 van respectievelijk 15.000, 30.000, 50.000 en 80.000. Besluit de raad bij de evaluatie van de Wet voorzie ningen gehandicapten in december van dit jaar tot (volledige) afbouw, dan kan 2003 als overgangsjaar gelden. Verder wil het college financieel voordeel behalen bij de inkoop van producten, oplopend van 10.000 in 2003 tot €30.000 in 2006. Het zwembad krijgt tot taak om met ingang van 2004 €15.000 te bezuinigen. van publicatie in de Staatscourant. Het voorstel houdt in dat de eigenaren en zakelijk gerechtigden van de aangewezen percelen, wanneer deze de percelen respectie velijk erop gevestigde beperkte zakelijke rechten wensen te vervreemden, deze eerst aan de gemeente Heiloo te koop dienen aan te bieden. De aanwijzing loopt vooruit op de totstandkoming van een bestemmingsplan, geldt voor de duur van vijf maanden en ver valt wanneer zij niet binnen deze termijn door de gemeenteraad is bekrachtigd. Bezwaar Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kunnen belanghebbenden binnen een termijn van zes weken na de dag van publi catie in de Staatscourant tegen het besluit van burgemeester en wethouders gemoti veerd bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet worden onderte kend en moet tenminste bevatten: de naam en het adres van de indiener; de dagtekening; een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht; de gronden van bezwaar. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan burgemeester en wethouders van Heiloo, Postbus 1,1850 AA Heiloo. Indien belangheb benden een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen zij in spoedeisende gevallen een ver zoek om voorlopige voorziening indienen bij de President van de arrondissementsrecht bank te Alkmaar, Kruseman van Eltenweg 2, 1817 BV Alkmaar. Tenslotte wordt nog gewezen op het volgende. Binnen vijf maanden dient de gemeenteraad de aanwijzing van gronden te bekrachtigen. In het kader van een zorgvul dige voorbereiding van het door de raad te Lees verder op pagina 6 Alarmnummer: 112 Brandweer: 072 5644444 Politie: 0900 8844 (locale tarief)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 4