Va 40 jaar Openbare Bibliotheek Heiloo KANG WAH 71NU 2e matras HALVE PRIJS MUL mannenmode John Miüer ScM^- GESLOTEN Joh Win Dynamische mannen kopen bij Carla Israels: ,Ik dacht: dat doe ik effe. Ja> vergeet het maar! VERBOUWING APE LLA BORDEN (072)5351000 mannenmode JÊÊL Jl—MMWWT NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN BOt WKUND1G DEN HELDER Uw huis verkopen? DOCKERS O Redactieacquisitie en administratiet De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) 16 OKTOBER 2002 J^LÜ>U J Drukkerij uitkijk post bv 67e JAARGANG NO. 42 Vrijdagmiddag 18 oktober, is de Uitkijkpost om 13.00 uur L OU J Drukkerij uitkijkpost bv College Heiloo denkt over het monitoren van afvalgedrag Ouder worden ver van huis Uitslagen prijsvraag Beestenboetje VERVOLG OP PAGINA 2 Kantonees Specialiteiten Restaurant Wegens verbouwing van onze keuken zijn wij vanaf dinsdag 15 oktober t/m woensdag 23 oktober GESLOTEN Donderdag 24 oktober zijn wij weer GEOPEND Het Hoekstuk 15, 1852 KX Heiloo, tel. 072 5335,047 VAN DER www.vanderborden.nl Diefstal van lammeren Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardij.nl Norma Magnifique: 90x200 cm 500,- Topsleep Maxima: slaapcomfort Topsleep Aramis: 90x200 cm 520,- matrassen, bedbodems, waterbedden, slaapkamers en bedtextiel Rijksweg 127 Limmen 072 505 34jO Heerenweg 28 1851 KS Heiloo Tel. 072-5324080 8> Telefax: 072 533 56 44 tkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 0,41 (91 cent) (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - Het college van B&W van Heiloo denkt na over het monitoren van het gedrag van afval(scheiding) op wijkniveau in Heiloo. Ook wil het col lege de registratie van rolemmers die in Heiloo zijn uitgezet, middels het aan brengen van chips afronden. Een goede registratie is onder andere nodig om te weten hoeveel containers, welke groot te waar zijn geplaatst. De registratie van containers is mede van belang voor, het correct berekenen van de afval-* stoffenheffing. Met het aanbrengen van chips in de containers bij huishoudens in Heiloo is tijdens de voorbereidingen van het invoeren van het project Diftar een start gemaakt. Door het vroegtijdig stoppen van de invoering van dit pro ject zijn niet alle rolemmers geregis treerd. Om er voor te zorgen dat de gemeente de administratie van rolem mers goed op orde heeft, moeten alle rolemmers voorzien moeten zijn van een chip. Het gaat nog om 18% van de uitgezette rolemmers waar een derge lijke voorziening aangebracht zou moe ten worden. Het college overweegt en wil dit met de raad bespreken of zij het weegsysteem operationeel wil maken. Het college denkt met dit weegsysteem een goede registratie 'te kunnen maken van het afvalgedrag op wijkniveau, bijvoor beeld de aangeleverde hoeveelheden grijs en groen afval per jaar (getijde), of scheidingsgedrag per afvalfractie. Door te meten, kan de gemeente weten en kan in de communicatie specifieke voorlichting gegeven worden op wijk niveau en op onderwerpen die bijzon dere aandacht nodig hebben. Communicatie is een van de onderwer pen die volgens de deelnemers aan de ronde tafelgesprekken over de toe komst van huishoudelijk afval in Heiloo, extra aandacht moest krijgen. In het Plan van aanpak gescheiden inzameling huishoudelijk afval in Heiloo neemt communicatie naast het aanbrengen van extra voorzieningen een belangrijke plaats in. Voorlichting over afval, afvalscheiding en gewenst gedrag kan op basis van het monitoren van afvalgedrag op wijkniveau gerich ter plaatsvinden en uiteindelijk mede leiden tot het behalen van betere per centages afvalscheiding. Door het weegsysteem in te voeren en het monitoren van afvalgedrag denkt het college dat de gedane investeringen nog nut kunnen hebben. Immers meten is weten en dat kan een bijdrage leve ren aan de doelstellingen om het afval te beperken en betere resultaten te behalen wat betreft het scheiden 'van afval. Met het uiteindelijke doel een beter milieu en het in de hand houden van de kosten van het verwerken van afval. Het college wil dit onderwerp bespreken in de commissie Openbare Ruimte samen met de reacties die op deze suggestie zijn gekomen van deel nemers aan de ronde tafelgesprekken en/of het dorpsgesprek over de toe komst van huishoudelijk afval in Heiloo. Om het weegsysteem operationeel te maken is nog wel een bedrag van E 70.000,- nodig. Dit geld was eerder al beschikbaar gesteld. Mocht de raad besluiten verder niet te willen investe ren in registratie mogelijkheden met de weeginstrumenten dan ligt een besluit om gedane investeringen en technische aanpassingen terug te draaien voor de hand. Het voorstel wordt besproken in de commissie Openbare Ruimte van 16 oktober. Deze vergadering is openbaar en begint om 20.00 uur. HEILOO - De NBvP, Vrouwen van Nu, afdeling Heiloo, houdt op dinsdag 22 oktober een avondbijeenkomst met als onderwerp: het ouder worden in verschillende culturen. De avond wordt gehouden in een zaal van de Ter Coulsterkerk, en begint om 20.00 uur. Jet Pronk, medewerkster van het COS, zal deze avond inleiden en de discussie op gang brengen. Er zullen vrouwen van verschillende culturele achtergron den te gast zijn en in kleine groepjes zal er nagedacht worden over de overeen komsten en verschillen tussen het ouder worden in Nederland en andere landen, wat betreft het wonen, de gezondheid en de rol van ouderen in de samenleving. Het doel is kennis en begrip te kweken voor elkaar. HEILOO - Zaterdag 12 oktober was het precies 40 jaar geleden dat er in Heiloo een Openbare Bibliotheek werd geopend. Een unieke gebeurtenis voor het destijds relatief kleine dorp Heiloo, mogelijk gemaakt door de inzet van één dame!" Carla Israels. De nu 85-jarige Heiloose was volgens eigen zeggen die 'ene idioot' die 'Ja' zei op de vraag van de directrice van de stadsbibliotheek van Alkmaar of zij een bibliotheek in Heiloo wilde begin nen. De directrice van de stadsbiblio theek, mevrouw Keuning, was zich blijkbaar bewust van deze zeer sponta ne beslissing, want voordat mevrouw Israels zich kon bedenken werden er enkele kisten vol met boeken afgele verd. „Achteraf bleek hoe voorbarig ik was geweest met mijn 'ja-woord'. Ik dacht: dat doe ik effe. Nou, vergeet het maar: er werd meteen een lawine aan werk uitgestort op een voor Heiloo totaal onontgonnen terrein." Voorheen werd op de tweede verdie ping van café de Rustende Jager een enkele boekenkist afgeleverd waarvan de inhoud een paar uur in de venster banken werd geplaatst, zodat de boe ken konden worden uitgeleend. Nu er echter sprake was van een eigen Heilooër bibliotheek, werden de boe kenkisten voortaan afgeleverd in het 'Witte Huis' aan de Kennemerstraat- weg, het huis dat daarvoor bekend stond als 'Red House', de woning van voormalig gemeentesecretaris Maas Ge,esteranus. „De boeken werden uit gestald, er werd een tafel neergezet waarachter de bibliothecaresse plaats nam en er werd iemand aangesteld voor de administratie. Daarna werd er een voorzitter benoemd: dominee van Doorn, de her vormd predikant van Heiloo." Er volg de een woud van ambtenarij met balen papierwerk over de te volgen regle menten en voorschriften. Maar het bestuur zette door en op 12 oktober 1962 was het zover: Openbare Bibliotheek was geboren. de 'Stichting in oprichting' Katholiek en openbaar „Burgemeester Pesman verrichte de opening van de bibliotheek, en wij dachten dat we nu eindelijk konden starten, maar er bleken nog wat adder tjes onder het gras te liggen. Er bleek in Heiloo namelijk al een bibliotheek in oprichting te zijn, en wel de katholieke bibliotheek. We begrepen meteen dat Heiloo te klein was voor twee biblio theken. Niet in de laatste plaats omdat de niet onaanzienlijke financiering door het verder genereuze gemeente bestuur natuurlijk geen doorgang kon vinden als men het dubbel moest gaan betalen. Buiten het gewone veldwerk om hebben we nog twee jaar door moe ten knokken voor één openbare biblio theek." De katholieke bibliotheek werd inge lijfd bij de openbare bibliotheek, op voorwaarde dat men een zogeheten index hanteerde waarin de boeken stonden vermeld die niet door de katholieken mochten worden gelezen. Naar aanleiding van deze samenwer king besloot dominee van Doorn zijn voorzitterschap te beëindigen en werd er een bestuur gevormd dat bestond uit vertegenwoordigers van alle lagen uit de Heilooer bevolking. „Dat betekende dat er van elke politieke partij in Heiloo iemand werd aangewezen die tevens in het bestuur van de Openbare Bibliotheek zou plaatsnemen. Op die manier was automatisch elke religie vertegenwoordigd, omdat in die tijd de maatschappij natuurlijk nog verzuild was. De katholieke jeugd werd door de samnvoeging dubbel gecontroleerd: alle scholieren lazen volgens de lijst, maar de katholieke schooljeugd las van die lijst alleen de boeken die niet op de index stonden, of, zoals wij het noem den: 'die niet in het vergifkastje ston den'. De bibliotheek had in die tijd dus een sterk bevoogdende taak." 'Niet subsidiabel' Nog steeds was de stichting van de bibliotheek van Heiloo niet in kannen en kruiken. De volgende tegenslag kwam toen de inspecteur voor het bibliotheekwezen langskwam. „Deze inspecteur, volgens mij heette hij meneer Zwier, feliciteerde het bestuur met de behaalde resultaten, maar verklaarde de bibliotheek meteen 'niet subsidiabel'. Op de eerste verdie ping van het gebouw was namelijk, naast de kinderafdeling, de muziek school gevestigd. Deze verdeling van het pand was mogelijk door de geschei den openingstijden en we hadden ook geen problemen verwacht. De inspec teur vond echter de trap tussen de eer ste en tweede verdieping te gevaarlijk voor de kinderen." De hele kinderafdeling werd naar de begane grond gesjouwd en de Openbare Bibliotheek kon de inwo ners van Heiloo eindelijk van dienst zijn met boekenplanken vol informatie. Dorpsbibliotheek of streekfunctie Al snel verhuisde de bibliotheek van haar toenmalige locatie naar het huidi ge pand aan de Malevoort. „Voor het gestaag groeiende aantal leden moest natuurlijk de collectie boeken worden HEILOO - Op 5 oktober werd dieren dag gevierd in het Beestenboetje met diverse activiteiten voor de kinderen. Clown Robbedoes maakte met ballon nen de leukste dieren en je kon een zelf ingekleurde button laten maken en meedoen met de Beestenboetjc-quiz waarmee je een leuke prijs kon winneet. Hier volgen de namen van degenen die een prijs gewonnen hebben: Iris Spijker, Lonneke van Klei, Evelien I lart. Skip van Schagen, Shinook Neles en Jordy Haanraads uit Heiloo. Inez Swart en Emma Swart uit Alkmaar en Youri Huysmans uit Limmen. Tevens hebben de houtdraaiers nog een aantal leuke dingen beschikbaar gesteld en deze zijn verloot onder degenen die met de quiz hebben meegedaan. Dagmar Meijer, Marjolein Evers. Charlotte van der Aat, Jonas Beets, Kjell Rotteveel en Joel uit Heiloo zijn de gelukkigen. De winnaars van een prijs kunnen deze op woensdagmiddag ophalen bij het Beestenboetje. Voormalig directrice mevrouw Israelsoprichtster van Bibliotheek Heiloo en mevrouw Timmer, de huidige directrice, vierden zaterdag het 40-jarig bestaan van de bieb. (foto MSP) uitgebreid. Financieel werd dat een probleem waardoor we voor de keuze werden gesteld: een dorpsbibliotheek blijven of ons aansluiten bij de provin ciale bibliotheekcentrale in Alkmaar. Omdat het inwonertal van Heiloo onder de 2().()(X) lag, was een streek functie niet haalbaar, maar de directie werd voortaan wel gevoerd- door deze bibliotheekcentrale. Dat was de belangrijkste reden voor de verhuizing naar het Malevoort. Oorspronkelijk zou alleen het bestuur daar worden gehuisvest. Nadat de bibli otheek zelfstandig werd kwam het bestuur weer in handen van de biblio theek zelf en verhuisden we met alle boeken naar het Malevoort. Ik vond dat geweldig. Misschien was het gebouw bouwtechnisch gezien niet je van het, en staat de bibliotheek nu bepaald niet meer in het centrum, maar destijds was het een prachtig gebouw op een uitstekende locatie." Van bescheiden informatiecentrum naar inspirerend instituur De verzelfstandiging van de Openbare Bibliotheek werd gerealiseerd in 1988. De directiefakkel werd door mevrouw Israels overgedragen aan mevrouw Timmer, die nog steeds de directrice is: „De bibliotheek kon zelfstandig wor den omdat het voldeed aan de eisen van de Wet Specifiek Welzijn. Dat bete kende dat we voortaan ons eigen beleid konden voeren in plaats van de provin ciaal uitgelegde lijn te moeten volgen. Sindsdien heeft de bibliotheek kunnen groeien naar de functie die het vandaag nog steeds heeft in de samenleving." Deze functie is in 40 jaar uitgegroeid van een bescheiden informatiecentrum naar een, volgens mevrouw Israels, 'inspirerend instituut met een belang rijke sociale functie'. Nadat mevrouw Timmer de nieuwe directrice werd, verzorgde mevrouw Israels voortaan de administratie van de bibliotheek. Ook begon ze in die tijd met haar zeer populaire column in de Uitkijkpost 'Carla van de bibliotheek' waarin twee wekelijks een ander aan de bibliotheek gerelateerd onderwerp werd bespro ken. Deze column heeft ze nog jaren geschreven tot Robert de Graaf het roer van haar overnam. Middelpunt van de samenleving „Ik ben er altijd van uitgegaan dat de bibliotheek een middelpunt van de samenleving zou vormen omdat de bibliotheek zich altijd heeft aangepast aan de actuele ontwikkelingen in de wereld."^ Mevrouw Timmer knikt instemmend op deze mooie woorden en voegt er aan toe dat de bibliotheek door de jaren heen ook steeds meer een sociale functie heeft gekregen. „Er zal altijd behoefte blijven aan boeken, zowel om in de behoefte aan informatie te voor zien a!s in de verstrooiende functie. In de bibliotheek ontmoet jong en oud en arm en rijk elkaar. Naast boeken biedt de bibliotheek tegenwoordig ook een uitgebreide collectie cd-roms, cd's, naslagwerken, zowel literatuur als romans en kan er van andere informa tiebronnen zoals internet gebruik wor den gemaakt. Ook de ontmoetingsfunc tie van de bibliotheek wordt "steeds belangrijker in deze tijd van het indivi dualisme. In ons nieuwe gebouw wordt in dat kader een aparte leestafel gere serveerd voor mensen die behoefte hebben om de gelezen informatie uit bijvoorbeeld de krant te bespreken met andere bibliotheekbezoekers." Toekomst Beide dames zien de toekomst van de bibliotheek, ondanks de steeds veran derende samenleving, rooskleurig in. Mevrouw Timmer: „Er zal altijd behoefte blijven bestaan aan gerang schikte informatie, naast het internet. Mensen willen hun krantje niet vanaf een beeldscherm lezen, laat staan een lekker dik boek." Zoals bekend verhuist de bibliotheek volgend jaar naar een nieuw en modern pand in het stationscentrum. Volgens mevrouw Timmer werd dat hoog tijd. ..Vanaf het begin af aan hebben we behoorlijk wat problemen gekend aan het Malevoort. Naast diverse lekkages waait het op stormachtige dagen ook binnen en de kachel kan nog net de HEILOO - Richard Valkering is geslaagd voor de studie planologie aan de Universiteit van Amsterdam. I B HEILOO - Aan de Br cede laan 36A is bouwkundig advies- en management bureau NWE gevestigd. Sinds 4 jaar heeft het onafhankelijk adviesbureau tevens een vestiging in Den Helder. Al vanaf 1968 richt het bedrijf van directeur L. J. Velt zich op de volledige beheersing van het bouwproces en het bouwmanagement van bouwprojecten. De letters NWE staan voor Noord West Engineering. Het bedrijf heeft vier medewerkers in Den Helder en naast de directeur zijn er drie medewerkers werkzaam in Heiloo. NWE zet zich momenteel onder meer in voor de bouw van aankomst- en vertrekhal Den Helder Airport en schreef in het verleden al enkele andere grote pro jecten op haar naam. In 1960 startte de eigenaar zijn loop baan bij een ingenieursbureau in Amsterdam, waar hij diverse ontwer pen voor nieuwbouwwoningen maak te. „Als kind van 10 was ik altijd al bezig met tekenen. Als ik dit werk niet had gedaan was ik vast reclame tekenaar geworden. Tekenen is het mooiste dat er is. Ik heb zelfs schetsen gemaakt van mijn eigen kinderen, maar deze 'uitstapjes' komen helaas nog maar weinig voor. Te druk, inder daad. Momenteel ben ik bezig om driedimensionaal op de computer te Ieren werken, wat overigens wel door een aantal medewerkers van NWE wordt gedaan. Dat tekenen via AutoCad is een stuk moeilijker dan het lijkt. Met de hand is het een stuk eenvoudiger", aldus de heer Velt. Belangen behartigen De dienstverlening van NWE strekt zich uit van de initiatieffase tot en met de ingebruikname van het proj ect, wat wil zeggen dat NWE voor en namens de opdrachtgever de bouw of verbouw van een pand voorbereidt, controleert en begeleidt op alle fron ten van begin tot eind. Naast de begeleiding van het bouwproces kan er door NWE ook een eenmalig advies worden afgegeven, bijvoor beeld bij aankoop van een woning (de zogenoemde bouwtechnokeuu ing) of inzake bijzondere problemen op het gebied van de bouw. „Ik ver baas me er nog dagelijks over I In deze rubriek uordt wekelijks gratis een ander bedrijf in het verspreidings gebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. Of e-mail: redactie^tkijkpost.nl. In de aarrrelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. hoeveel fouten er worden gemaakt bij de bouw en verbouw van huizen en panden. Constructiefouten of het verkeerd gebruik van materiaal zijn vaak de grote boosdoeners in geval van bijvoorbeeld lekkages of aanver wante problemen. Voor het doen van inspecties en onderzoeken naar bouwkundige fouten kan men ook bij ons terecht. Daarnaast verzorgen wij bij geschillen tussen de aannemer en de opdrachtgever de arbitrage." Bouwfraude Als het woord 'bouwfraude' ter sprake komt. reageert L.J. Velt nuchter: „Daar verbaas ik me niet over. Ik noem het ook geen omkopen, maar werk binnenhalen. Ik weet niet anders of het gebeurt op deze wijze. Volgens mij zal dit nooit veranderen, ook niet nu er diverse zaken worden uitgezocht." Op de vraag of NWE ook op deze manier werkt, is het antwoord zeer duidelijk: „Dan had ik nu niet in Heiloo maar op de Bahama's gezeten. Aannemers berekenen nogal eens te veel zodat zij er iets aan óver kunnen houden. Wij werken in het belang van onze opdrachtgevers en moeten er juist voor zorgen dat de aannemer niet meer betaald krijgt dan nodig is. Wij controleren daarom vooraf of de prijsopgave zowel technisch als bud gettair verantwoord is. Vervolgens stellen wij een contract op en voor die prijs én volgens het bestek en de tékening kan een aannemer tekenen, of niet natuurlijk." Ieder zijn vak Tijd om te stoppen vindt L.J. Velt het nog niet. „Waarom zou ik, ik vind het bouwkundige vak veel te leuk! Er is veel werk omdat bouwkundige ken nis toch bij veel mensen ontbreekt. Dat is ook niet erg hoor, ieder zijn vak. Het spreekwoord 'Schoenmaker, blijf bij je leest' is er niet voor niets. En ook ik leer nog elke dag iets bij, ondanks dat NWE nu al 34 jaar.gele den is opgericht." NWE Bouwkundig advies- en man agementbureau, Breedelaan 36A, 1851 MD Heiloo, tel: 072-5333572/ 06-53137021, fax: 072-5339317. Ook het technisch beheer van de Witte Kerk en de verbouw van de Ter Coulsterkerk werd door NWE-directeur L.J. Velt verzorgd, (foto UKP) 'Heeft u mij nodig, dan mag u dag en nacht bellen..." hiilAAiiiiiliiiiiiifiiiiiiiiir iMii' mv'mmmM Henny Stoop tel. 532 0345 E.J. Potgieterweg 27 Heiloo Makelaar sinds 1 933 HEILOO - Op 8 oktober ontdekte de eigenaar van een groot aantal schapen en lammeren dat er lammeren waren gestolen vanuit een weiland aan de Lagelaan.Toen de boer die morgen zijn dieren wilde voeren bleken zo'n 30 lammeren te zijn verdwenen. Een onderzoek in de omgeving en informa tie bij andere boeren leverde geen resultaat op. De diefstal moet hebben plaats gevonden tussen zondag 6 okto ber te 16.30 uur en de ochtend van 8 oktober. Eventuele getuigen die iets weten van het wegnemen van de lam meren worden verzocht contact op te nemen met de politie in Heiloo. tele foon 0900-8844. maandag gesloten - vrijdagavond geopend MUL

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 1