Verlokkende klimplanten Handtekeningenactie Milieudefensie van start Stillevens en keramiek in Galerie De Kapberg Iconen van Wasili Wasin De Egmonden J Nieuwe expositie Galerie Conny van Kasteel Start inschrijvingen Jantje Beton Loterij OPEN AVOND 15 emie Tijdens 24-uurs controle 624 (ernstige) overtredingen vastgesteld www.nh-academie.nl UITKIJKPOST - 28 MEI 2003 - PAGINA 12 Definitieve resultaten Milieuestafette 2003 Noord-Holland: Duinwandeling met IYN natuurgids Winnemerduinen Kampioenstitel voor Lamoraal van Egmont op topconcours Kofferbakmarkt Excursie vogels herkennen Opleidingen voor Huid- en Uchaamsverzorgende Beroepen met demonstraties Vrijdag 30 mei van 19.00 tot 20.30 uur 31 Schoonheidsspecialist Voetverzorger/Pedicure Visaglst/Make-up Artist Nagelstylist/Manicure Sportmasseur Reflexzone-masseur Shiatsu-masseur Alle informatie uit de Studiegids (en meer) is ook te vinden op onze website: Voor aanmelding, informatie en aanvragen gratis Studiegids: Tuinstraat 24-28,1815 TM Alkmaar. Tel: 072-5151450 Fax: 072-5156645 E-mail: nh-academie@planet.nl Deze heer laat zich voorlichten over de geluidsmeters die Milieudefensie wil plaatsen in onze directe omgeving. Met de geluidsmeters wordt getoetst of bewo ners niet meer vliegtuiglawaai te verduren krijgen dan de regeling beloofde toen tot de aanleg van de zesde baan werd besloten. foto MSP) REGIO - Milieudefensie startte vrijdag een handtekeningenactie onder bewo ners in de wijde omtrek van Schiphol. Bewoners kunnen een kaartje invullen waarmee ze hun gemeentebestuur vra gen adequate geluidsmeters te plaat sen. Milieudefensie vindt dat alleen op die manier getoetst kan worden of bewoners niet meer vliegtuiglawaai te verduren krijgen dan de regeling beloofde toen het besluit tot aanleg van de zesde baan werd genomen. Milieudefensie geeft met een echte vliegtuiglawaaimeter demonstraties in vier woonplaatsen in de omgeving van Schiphol. Milieudefensie is niet te spreken over staatssecretaris Schultz van Verkeer en Waterstaat. Schultz heeft de nieuwe start- en landingsbaan op Schiphol in gebruik laten nemen, zonder dat er in de buurt maar een vliegtuiglawaai- meetpunt geinstalleerd is. Aangezien het Rijk geen heil ziet in adequate metingen van vliegtuiglawaai, moeten gemeenten zelf actie ondernemen, vindt Joris Wijnhoven van Milieudefensie. Zo kunnen ze bewijs materiaal verzamelen dat de bewoners meer overlast hebben dan beloofd. In 2005 wordt de Wet Luchtvaart in het parlement geevalueerd. Volgens Milieudefensie moeten er dan ook goede meetgegevens beschikbaar zijn. De commissie van geluidsdeskundigen onder leiding van de Delftse professor Berkhout zou een stelsel van meetpun ten gaan ontwerpen, maar stapte boos op toen hij door het ministerie werd tegengewerkt. „We hebben er een hard hoofd in dat de opvolgers van Berkhout snel betrouwbare meetgege vens op tafel krijgen", aldus Wijnhoven. „Veel gemeenten steunen onze stelling dat er een afdoen de net werk van geluidsmeters moet komen. Nu het Rijk daar geen werk van maakt, hebben gemeenten de taak daar zelf zorg voor te dragen". Milieudefensie heeft ook geen vertrouwen in de open bare metingen van Schiphol. „Zij wer ken met verouderde apparatuur en hebben er groot belang bij gunstige resultaten te overleggen", aldus Wijnhoven. „Een onafhankelijk onder zoek is broodnodig". Rein Muchall van Omegam, een van de bedrijven dat meetapparatuur maakt, demonstreerde de werking van een vliegtuiglawaaimeter. De bewoners konden vrijdag zien hoe een vliegtui glawaaimeter werkt. Milieudefensie vroeg hen ter plekke de actie voor meer geluidsmeters te steunen. REGIO - In Noord-Holland zijn eind maart tijdens de 24-uurs milieuestafet te in totaal 624 (ernstige) overtredin gen van o.a. milieu-, water- en natuur wetten vastgesteld. Er zijn 220 waar schuwingen uitgedeeld, 66 procesver balen opgemaakt, 78 overtredingen worden strafrechterlijk afgehandeld en 260 bestuursrechterlijk. De provincie heeft onlangs de laatste resultaten ont vangen en gecheckt. De milieuestafette is in Noord-Holland gezamenlijk uitgevoerd door 25 over heidsinstanties o.a. provincie, hoog heemraadschappen, gemeenten, rijks diensten, politie, openbaar ministerie en natuurbeheerders. De betrokken overheden in Noord-Holland hebben op veel plaatsen onaangekondigd zo'n 135 verschillende controle-acties uitge voerd bij bedrijven, op het water en in het landelijk gebied. Verspreid over ploegendiensten waren in totaal 454 handhavers actief in 3287 werkuren. Naast Noord-Holland vond vrijwel gelijktijdig de milieuestafette plaats in acht andere provincies: Limburg, Onze tuin is meestal niet zo groot en we willen maximaal leefruimte, maar ook groen. Dan is er maar een oplos sing de hoogte in. Tegen schuttingen, palen, pergola's, draad en gaas, betonij zer en latwerken, over schuurtjes en muren, laat maar klimmen. En mooi dat dat kan zijn. Rijke bloei, geur en groenblijvers? Het is er allemaal. In ongelooflijke variatie. Hieronder noe men we een paar mogelijkheden. In het tuincentrum ontdekt u bij het bord klimplanten een rijkdom aan planten die soms helemaal geen klim planten zijn ,maar heesters die plat tegen een muur kunnen worden geleid. Denk maar aan vuurdoorn (Pyracantha) of klimrozen die aange bonden moeten worden. Dat geldt ook voor soorten als Japanse sierkwee (Chaenomeles), rotsmispel (Cotoneaster), de prachtige Marokkaanse brem Argyrocytisus) en zelfs een plat gesnoeide moerbei (Morus) of leipeer (Pyrus). De echte klimmers Bij de echte klimplanten, die wel zich zelf verankeren en omhoog werken, komen een paar groepen voor. Er zijn soorten met blad- of takranken of anders gevormde hechtranken die ze ergens omheen winden. Zulke planten klimmen graag in gaas. Dat zie je bij Clematis, passiebloem (Passiflora) en de druif (Vitis). De wilde wingerd (Parthenocissus) heeft hechtranken met een soort zuignapjes (weghouden van schilderwerk). Een tweede groep planten klimt met behulp van hechtwortels. Daar horen de vele tientallen klimopvormen bij (Hedera), maar ook de rijkbloeiende trompetklimmer (Campsis) en de klim- hortensia (Hydrangea anomala subsp. Petiolaris). Een derde groep slingert zich om din gen heen. Voorbeelden zijn de boom- Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Overijssel, Flevoland, Drenthe en Groningen. Hierbij waren in totaal ruim 1.000 handhavers betrokken. Qua schaal-grootte en samenwerking tussen overheden was de milieu-estafette een unicum voor Nederland. Van de 624 overtredingen in Noord- Holland zijn er qua type wetgeving: 23 'rood': ruimtelijke ordening, o.a. ille gaal geplaatste bouwsels en caravans, opslagloodsen en andere overtredingen van het bestemmingsplan, 41 'groen': o.a. natuurbeschermingswet, flora- en faunawet, 36 'blauw': o.a. illegale lozingen en ver ontreiniging oppervlaktewater 524 'grijs': wet milieubeheer, bodemsa nering, opslag en transport gevaarlijke stoffen en zwerfvuil. Tijdens de contro les in Noord-Holland is o.a. sterk gelet op zwerfafval in stedelijk gebied en natuurgebieden. De milieuestafette is ingebed in het regulier milieutoezicht en -handhaving door de betrokken overheden in Noord-Holland. EGMOND - Drie stilllevenschilders en een keramist exposeren nog tot en met zondag 29 juni in Galerie de Kapberg in Egmond aan den Hoef. Te zien zijn kom men van porselein van Hanneke Verhey en schilderijen van Hans Koopman, Rien Jansen en FVans Klerkx. Een tentoonstel ling van stilte, bijzondere lichtval, trans parantie en veel vakmanschap. Hans Koopman beeldt onderwerpen af die onbeduidend genoemd kunnen wor den. Wat rommel, enigszins bedorven of uitgedroogd fruit, de schillen van een meloen, kortom datgene wat achteloos achterbleef en op het punt staat wegge gooid en vergeten te worden. Koopman brengt ze niet alleen in beeld, hij tilt ze ook boven zichzelf uit naar een hoger plan en geeft ze een meerwaarde die ze in het gewone leven nooit zouden krij gen. Hij doet dit door de voorwerpen op een tafel te plaatsen, op een dienblad of een schaal. De tafel is een huisaltaar geworden, en de bak met nutteloze schil len een voorwerp van contemplatie. Rien Jansen beschildert kleine houten panelen in ei-tempera. Hij mengt veel wit door zijn verf wat voor een enigszins fres- co-achtige uitstraling zorgt. Uiteenlopende dingen zoals vruchten, een mysterieus bouwsel, houten doosjes en stukken karton plaatst hij binnen een afbeelding naast en boven elkaar. Vaak is er sprake van een bijna architectonische stapeling van voorwerpen die in het dagelijks leven niets met elkaar van doen hebben. Een vervreemdend, surrea listisch effect bereikt Jansen op nog twee andere manieren. Hij trekt zich weinig aan van de schaal der dingen ten opzich te van elkaar en hij zet de kijker hier en daar ook perspectivisch op het verkeerde been. Zo is er een paneel waarop een zwarte tulp zichtbaar is die zelfstandig oprijst uit een klassieke schaal op voet. Achter het bloemhoofd is een aandui ding van een raam zichtbaar, een tweedi mensionaal element dat het beeld in evenwicht houdt en de tulp behoedt voor de zwaartekracht. wurger (Celastrus), de enorm wild uit groeiende bruidssluier (Fallopia auber- tii), de hop (Humulus), blauweregen (Wisteria) kamperfoelie (Lonicera) en de Duitse pijp met zijn grote bladeren en bruine bloemen (Aristolochia duri- or). Ze winden of linksom of rechtsom. Dat verschilt per soort. Probeer het niet anders te doen. Ze willen maar een kant op. Tenslotte is er een snel groeiende groep klimplanten die alleen als kruipplant gehouden kan worden omdat ze nier niet helemaal winterhard zijn. Maar wel erg mooi. Zoals de sterjasmijn (Trachelospermum jasminoides) met zijn verrijkkelijk geurende schermen witte bloemen of Solanum crispum, de blauwe Oxypetalum of de geheimzinni ge Paederia. Echt planten om nog erg nieuwsgierig naar te worden. En dan hebben we het nog niet eens over vruchtdragers gehad als kiwi, druif, Japanse wijnbes en braam. Ze zijn er voor iedere plek Zon of schaduw droog of nat. In klim planten is er keuze te over voor iedere situatie. Ze zijn ook erg goed te combi neren. Neem klimop als altijdgroene basis met daar doorheen klimrozen en clematissen met kleuren en bloeitijden die elkaar aanvullen. Of combineer blauweregen met een druif. Plant klim mers bij muren op ca. 40 afstand voor de muur. Vlak bij een muur is de grond vaak erg droog. Verrijk de grond in de plantgaten met veel organisch materi aal. Zet de planten even diep in de grond als ze in hun pot staan, maar plant clematissen 15 cm dieper. Zorg bij clematissen voor schaduw bij de wor tels door andere planten aan hun voet te zetten. Laat blauweregen zich niet om regenpijpen winden. Die knijpen ze op den duur kapot. En ontdek dat de meeste klimplanten maar heel weinig onderhoud vragen. De passiebloem behoort tot de echte klimmers, (foto PPH) Het werk van Frans Klerkx heeft alle kenmerken van een klassiek, 17de eeuws stilleven: eenvoud, zeer gedetailleerd realisme, fraaie lichtval en een prachtige stofuitdrukking. Zijn composities, gevat in een brede, zwarte lijst zijn sober. Steeds zijn maar enkele voorwerpen afgebeeld zoals een paar schelpen of gra naatappels op een blokje marmer, gebro ken glazen flessen of antieke kommen van porselein. Op de achtergrond is meestal slechts een muur zichtbaar. Op alle voorwerpen valt een zacht licht, afkomstig van een raam dat buiten beeld blijft. De onderwerpen zijn op bijna edu catieve wijze in beeld gebracht en voor zien van een schat aan fijne details. De schelpen bijvoorbeeld zijn zo geplaatst dat we alle informatie krijgeti over de vorm, de binnen- en de buitenkant, de lijnpatronen, de satijnglans op het opper vlak en de bijna transparantie van de dunne schelpwand. Klerkx' grote vak manschap zit bovenal in deze stofuit drukking. Of het nu gaat om glas, tin, por selein, of de huid van een walnoot of citroen, er zijn maar weinig schilders die de materie zo tastbaar in beeld kunnen brengen. De witte porseleinen kommen van Hanneke Verhey leven van het licht. Beschenen door dag- of kunstlicht geven zij prijs wat ze zo bijzonder maakt, name lijk uiterst subtiele, uitgekerfde decora ties met vissen, wieren en sierlijke kiem- vormen. De kommen ontstaan op de draaischijf en worden wanneer zij hele maal droog zijn, met een scalpeermesje ingekerfd. Dit is een proces dat een grote concentratie en precisie vereist. Verhey gebruikt twee verschillende methoden: of het binnenste van de figuren snijdt ze weg, of het vlak eromheen, zoals bij een camee. Met een enkel motief weet zij met veel variaties steeds ingewikkelder patronen te creëren, in plantvormen, in waterstromen en in de fijne belijning van de vinnen en schubben van de vissen. De kommen van Verhey zijn een en al bewe ging, haar composities vloeiend als de waterstromen zelf. EGMOND - Na de succesvolle ten toonstellingen van voorgaande jaren exposeert deze Russische iconograaf zijn nieuwste werken bij Abdij kaarsen. Deze tentoonstelling draagt de titel Moderne Iconen en is te bewonderen van 24 mei tot en met 28 juni in de expo sitieruimte van de kaarsenmakerij van de Abdij van Egmond aan de Vennewatersweg te Egmond-Binnen. De openingstijden zijn maandag tot en met zaterdag van 10.30 tot en met 16.30 uur en de toegang is gratis. Het schilderen van iconen kent een lange traditie en heeft in de loop der eeuwen vaste regels gekregen waaraan EGMOND - Van 7 juni tot en met 13 juli is er een nieuwe expositie in Galerie Conny van kasteel, van Tjeerd Alkema en Rolf Forster. Daarnaast is er grafiek van Hans Gunter Dienst. Rolf Forster is internationaal bekend en zijn werk is in particuliere collecties, musea en bedrijven aanwezig. Zijn werk heeft met licht, ruimte en trans parantie te maken. Kleur en geen kleur, acryl op hout. De ervaring van rust en stilte wordt door het ritmische lijnen spel bepaald. Deze lijnen in minimaal reliëf aangebracht veranderen na gelang licht en schaduw op het werk vallen en vanuit welke hoek het werk bekeken wordt. Het werkt als een muzikale compositie en krijgt een geluidloos zwevend karakter. Tjeerd Alkema heeft aan vele interna tionale expositie deelnomen en zijn werk is in meerdere collecties vertegen woordigd. Zijn werk laat de frictie zien tussen een constructie en de waarne ming daarvan, vanuit wisselende gezichtspunten. Gezien vanuit een bepaalde plaats in de ruimte kan het beeld herkend worden als een eenvou dige meerkundige vorm of een simpel object (een doosje bijvoorbeeld). Door van standpunt te wijzigen verdwijnt deze illusie geleidelijk om plaats te maken voor de beschouwing die de illu sie schept.Het standpunt in de wereld is het beeld van de wereld. De openingstijden van de galerie zijn donderdag tot en met zondag 15.00 tot 19.00 uur en volgens afspraak. Noorderstraat 4-5 te Egmond aan Zee, tel. 072-5067151. Kijk ook op www.galerieconnyvankasteel.nl of e- mail: info@galerieconnyvankasteel.nl. de iconenschilder zich dient te houden. Ondanks de voorschriften waaraan een icoon moet voldoen, is er sprake van een grote verscheidenheid aan stijlen. Er is een byzantijnse traditie en er zijn diver se Russische scholen. Het werk van Wasili Wasin is duidelijk geïnspireerd door de grote klassieke iconenschilders, maar gaat weUeen geheel eigen weg. Anderen bewonderen evenwel de ver frissende wijze, waarop hij omgaat met een eeuwenoude traditie. Zijn werk getuigt van een oorspronkelijk karakter en een sterke uitstraling. Zijn iconen vinden gemakkelijk een weg naar de geïnteresseerde iconenverzamelaars. REGIO -De inschrijvingen voor de Jantje Beton Loterij zijn weer gestart. Deze unieke actie is speciaal ontwik keld voor basisscholen. De helft van de opbrengst van de verkochte loten gaat namelijk rechtstreeks naar de deelne mende scholen. En hier kunnen de scholen leuke dingen mee doen, waar normaal gesproken misschien geen geld voor is. Bijvoorbeeld het uitgeven van een schoolkrant, het opknappen van het schoolplein of computers voor de kinderen. De andere helft gaat naar Jantje Beton en wordt besteedt aan tal van andere belangrijke jeugdprojecten voor kwets bare kinderen in Nederland. Bijvoorbeeld aan vakantiekampen EGMOND - Zondag 8 juni wordt er onder leiding van een I.V.N. natuurgids de Zandhagedis wandeling gelopen, door de duinen op de kalkgrensgebied van Bergen aan Zee. Dit gebied is uniek vanwege de overgang van kalk- arme zandgrond ten noorden van Bergen aan Zee naar de kalkrijke zand grond naar het zuiden. In het Verbrandde Pan, wat een vochtig natuurgebiedje is, bloeien nu de stin- zenplanten, zoals de daslook. De karakterstieke struik voor de dui nen De Brem staat in volle bloei te geu ren en te kleuren. De wandeling voert langs Eiken- hakhoutbossen en een nieuw natuurge bied de Meeuwenlekken. De wandeling start om 10.00 uur bij het Parnassia gebouw in Bergen aan Zee.Er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd van E 1.50 en voor kinderen E 1.-. Er is een duinkaart verplicht, die kunt u bij de gids aanschaffen.Voor informatie tel.072-5813763. voor kinderen die anders niet op vakantie zouden kunnen. Vorig jaar was de totale opbrengst maar liefst E 1.191.229,50. Hiervan ging E 595.614,75 direct naar de deelnemen de scholen en een zelfde bedrag naar Jantje Beton. Gemiddeld haalden de scholen een bedrag op van E 1.260,00. Een prachtig resultaat dus! Scholen en ouderraden die dit jaar ook hun voordeel willen doen met de lote rij, kunnen zich NU opgeven! De actie periode is van 3 t/m 17 september 2003. Voor meer informatie kunt u kijken op www.jantjebeton.nl/loterij. U kunt natuurlijk ook bellen: 030-2427263 of een e-mail sturen naar: loterij@jantje- beton.nl. EGMOND - Op zondag 1 juni is er weer een IVN-wandeling door de Wimmenummerduinen. Op het par keerterrein van het sportcentrum van Egmond aan Zee staan de natuurgid- sen om 10.00 uur klaar om u door een boeiend landschap te voeren. Het gebied is uniek omdat hier nog steeds menselijke activiteit plaatsvindt door middel van het bewerken van het duin op de z.g. landjes. Door deze activiteit is er een bijzondere plantengroei te vin den, waar de gidsen u langs zullen lei den. Ook zullen zij ingaan op de bij zondere band tussen de Egmonders en het duin. Naast de planten zijn er tallo ze vogels te horen en wellicht te zien. Als het een beetje meezit horen we de nachtegaal en vanuit de vogelkijkhut op het Starrenvlak zijn meestal ook leuke waarnemingen te doen. Vergeet daarom niet een verrekijker mee te nemen. De tocht duurt ongeveer 2 uur en gaat door het PWN-terrein waar een duinkaart verplicht is. Er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd van E 1,50 per volwassene en E 1.- per kind. Voor informatie: tel. 072-5334948 EGMOND - Muziekvereniging Lamoraal van Egmont uit Egmond aan den Hoef heeft afgelopen zater dag met groot succes deelgenomen aan" het topconcours van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNFM). Zij behaalden daarmee in de midden klasse, sectie fanfare de kampioensti tel in huis. Voor de bijna 100-jarige muziekvereniging een geweldige opsteker in de aanloop naar het jubi leumjaar. Het topconcours van KNFM is een jaarlijks evenement in het Musis Sacrum te Arnhem.Tijdens deze kam pioenswedstrijden wordt er gestreden om de kampioenstitels in diverse cate gorieën. De deelnemers worden op grond van hun prestaties in het voor afgaande jaar uitgenodigd hieraan deel te nemen. Lamoraal van Egmont kwalificeerde zich in november 2002 tijdens een nationaal concours te Enschede. Het Egmondse fanfareor kest moest het in Arnhem nu opne men tegen de fanfareorkesten uit Hagestein en Streefkerk. Lamoraal van Egmont, onder leiding van dirigent Marcel Visset, had een nieuw werk ingestudeerd, Kerkrade Variants van componist Stephen Bulla. De uitvoering werd door de jury beoordeeld met 85,17 punten, goed voor een eerste prijs en de kam pioenstitel. Het juryrapport sprak over een fijne keuze en een mooi ver zorgd optreden. Bij terugkomst in Egmond aan den Hoef in dorpshuis Hanswijk, waar een inderhaast opgetrommeld welkomst- comité de muzikanten opwachtte, sprak voorzitter Jan Peetoom vol trots nog enige dankwoorden uit aan diri gent en leden en feliciteerde hen met het behaalde succes. 8 EGMOND - Zondag 1 juni is het de laatste keer dat u naar hartelust kunt snuffelen op de kofferbakmarkt in Egmond aan den Hoef aan de Herenweg. De markt wordt gehouden van 10.00 tot 15.00 uur voor de bezoe kers is de toegang gratis. Deelnemers kunnen vanaf 9.00 uur hun spullen uit stallen. Voor meer informatie tel. 06- 55346385. CASTRICUM - Vogels herkennen is het thema voor de excursie van zaterdag 7 juni. Veel mensen hebben interesse in vogels. Het probleem doet zich hierbij voor dat veel vogels voor u niet altijd te herkennen zijn. Boswachter Egbert van Diepen helpt u daarbij en geeft antwoord op alle vragen rond het mysterie van de vogelwereld. U meldt zich aan voor deze boeiende excursie via Boekingsbureau De Hoep, 0800-7966288. De excursie start om 19.00 uur bij de parkeerplaats Nachte- galenpad in Egmond aan den Hoef De wandeling duurt ongeveer 2 uur. De kosten bedragen 3 euro voor volwassenen en kinderen tot 12 jaar betalen 1 euro. Ook deze ikonen zijn te zien in de expositieruimte van de Abdij van Egmond. Erkende School Gouden Gids

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2003 | | pagina 12