Wethouder Opdam regelt verkeer tijdens de Week van de vooruitgang in gemeente Heiloo i De 1 OPEN HUIZEN ROUTE krant m/msc. kaart Geen ad hoc-beslissingen meer, maar structuur Éê&e, mcutihff &oe fttuzóeJl Deze week: IliGlllAfG A P E L L A BORDEN Redactie, acquisitie en administratie: De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e-mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e-mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: ma t/m do: 8.00 - 17.30 uurvrijdag 8.00- 14.30 uur. Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) 24 SEPTEMBER 2003 - 68e JAARGANG NO. 39 NIEUWSBLAD VOOR I Onveiligheid op zebrapad Stationsweg geeft stof tot nadenken mms ■■nHHHHHi EILOO EN OMSTRE Ook op internet: Wie weet waar truien Caecilia zijn gebleven? Tweedehands boeken markt Trefpunt Ypedisco i Wethouder Daas geeft radio-interview over nieuw bomenbeleid Morgen, donderdag 25 september, weer SENIORENUITZENDBUREAU, in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2 in Heiloo. Van 11.00-12.00 uur Laatste kaarten voor lezing Klaas Wilting Nieuwe (onbewaakte) fietsenstalling bij station www. vosmakelaardij .nl 11p 1 V':: ■:'1 0 RUNDERGEHAKT kic €3,50 SCHOUDERKARBONADE ik»c€ 1,99 R00MSCHIJVEN 4 stuks 2,50 LAMSFLINTERS 500 gram 6,49 LAMSSHOARMA 6,49 Slagerij Kramer www.vanderborden.nl («72)5351000| m 4 oktober 2003 ERA www.era.nl ms-seme* O Open: ma t/m zo 12.00 tot 20.00 uur mm.brasserieuiiiasehut.nl HEILOO - Van 16 tot en met 22 sep tember werden in Europa allerlei acti viteiten gehouden om de problemen van het groeiende autoverkeer onder de aandacht te brengen. Dit vooral om te laten zien dat het anders kan en anders moet. Nederland deed eveneens mee aan de Week van de Vooruitgang. Ook de gemeente Heiloo droeg haar steentje bij. Door de thema's Op voeten en fietsen naar schoolen 'Fiets naar je werkte promoten, liet de gemeente zien oog te hebben voor de problemen van het toenemende autoverkeer. Wethouder Rob Opdam toonde zich betrokken bij de problemen die kinde ren ondervinden tijdens het oversteken van de wegen naar hun scholen. Hij stond in het kader van 'Op voeten en fietsen naar, school' zowel woensdag als donderdagmorgen de verkeersbri- gadiers bij op de oversteekplaats aan de Stationsweg. Op voeten en fietsen naar school Freek de Jonge sprak er al over: „Komen de ouders de kinderen in hun auto's van school halen, want het is voor de kinderen veel te druk om alleen in het verkeer naar huis te lopen. En waarom is het veel te druk? Omdat de ouders de kinderen in hun auto's van school komen halen!" Ook woensdag werd tijdens de Op voe ten en fietsen naar school-dag duidelijk dat veel ouders hun kind liever 'veilig' per auto naar school brengen. Hoewel de ouders en hun kinderen waren ver zocht om lopend of fietsend naar school te komen, werden opvallend veel kinderen toch met de auto gebracht. Dit levert dikwijls gevaarlijke situaties op rondom de scholen, en dan hebben we het niet alleen over open slaande portieren tijdens het uitstap pen en het zonder te kijken de straat over rennen van de jeugd. Verkeersbrigadiers De twee dienstdoende verkeersbriga diers lieten donderdagmorgen aan de Uitkijkpost weten vrijwel dagelijks gevaarlijke situaties mee te maken. Zaken als: met de auto nog 'even' tus sen de verkeersbrigadiers door slalom men, niet willen stoppen en verbale agressie stonden hoog op de 'irritatie- lijst'. Maar gelukkig geeft het vrijwilli gerswerk ook een hoop voldoening. Coördinator Petra Brouwer liet weten: „Helaas komen dergelijke zaken inder daad voor, al zijn dat gelukkig de uit zonderingen. Je merkt namelijk ook vaak dat automobilisten die ons zien staan wel alvast afremmen. Ze zijn er dan alert op dat er weieens iemand met het stopbord op de weg kan gaan staan. Het zou trouwens helemaal mooi zijn wanneer de gemeente een bord wil plaatsen dat de automobilist een 'bewaakt zebrapad' nadert. Dit bete kent dat er rekening gehouden moet worden met verkeersbrigadiers. Maar goed, ik ben al blij dat we de kinderen tot op heden, met 22 enthousiaste vrij willigers, veilig de straat over kunnen helpen." Wethouder Rob Opdam kan zich uit zijn lagere schoolperiode (op de Vondelschool, nu de Springschans Centrum) herinneren dat de verkeers brigadiers zijn gestart. „De aanleiding tot het instellen van verkeersbrigadiers was destijds niet een ernstig ongeval, maar wel de bijna-ongevallen die regel matig voorkwamen. Door het werk van de brigadiers werd het voor alle ver keersdeelnemers beter. De kinderen staken veilig over en de automobilisten zagen in dat de doorstroming van het autoverkeer ook verbeterde. Het geeft ouders een beter gevoel wanneer ze weten dat hun kinderen bij deze over steekplaats begeleid worden. Het was nuttig om dat zelf ook eens te ervaren. Mijn waardering en respect voor deze vrijwilligers is groot. Het lijkt op het eerste gezicht routinematig werk, maar in de praktijk moet je voortdurend alert zijn op overdachte bewegingen." Ongeval Veiligheid in het verkeer is iets dat iedereen aangaat. Dit bleek afgelopen vrijdag maar weer eens op de Stationsweg. Een 15-jarige scholier $loeg linksaf op de Stationsweg, vlak voor de kruising met de Breedelaan. Hij kwam daarbij op de weghelft voor het tegemoetkomende verkeer. Een naderende automobilist kon een onge luk niet meer voorkomen. „Dit was een scholier van de middelba re school, dus in principe niet een van de kinderen die wij begeleiden", zegt Petra Brouwer. „Maar vervelend is zoiets natuurlijk altijd. Bovendien zijn oudere kinderen en volwassenen zich vaak niet bewust wat hun gedrag bij kinderen teweegbrengt. Natuurlijk zijn zij niet verplicht om op ons commando over te steken. Maar besluiten zij zelf nog even snel voor een auto lang te gaan, dan gebeurt het maar al te vaak dat de kinderen volgen. Een kind rede neert immers 'die volwassene zal toch wel weten of het kan'. Als hij gaat kan ik ook." Niet stoppen op de kruising Wethouder Opdam toont zijn gevoel voor verantwoordelijkheid. Woensdag en donderdag hielp hij de kinderen veilig het zebrapad over. (foto UKP) Hoewel het aantal verkeersbrigadiers momenteel toereikend is om de kinde ren elke schooldag 's ochtends en 's. middags veilig naar de overkant te hel pen, wordt nieuwe hulp altijd in dank aanvaard. „Het kost niet veel tijd, in de huidige groep is men gemiddeld een maal in de twee weken een ochtend en middag bezig. Tussen 8.30 en 8.45 uur en tussen 15.30 en 15.45 uur bewaken de brigadiers de veiligheid van tiental len kinderen. We hopen dat er naar aanleiding van deze actie nog enkele mensen bij komen om ook de tijden tussen de middag op te kunnen vullen, al was het in elk geval maar de vrijdag middag, die qua autoverkeer best druk is. Natuurlijk mogen de verkeersbriga diers onderling ook ruilen met dagen. Het is wat dat betreft wel een 'verplich ting', maar ook een flexibel in te vullen baan. En hoewel het verantwoordelijk werk is, word je niet zomaar in het diepe gegooid. Nieuwe verkeersbriga diers worden namelijk 2 uur gratis geschoold door de politie, die ons tevens de hesjes en stopbordjes ver strekt." De coördinator wil de welwillende automobilist tot slot nog graag een goede tip meegeven. „Er staan twee verkeersbrigadiers op de Stationsweg om de kruising met de Breedelaan te bewaken en vrij te maken. Wanneer men de auto vlak voor het zebrapad stopt (komende vanaf de Kenne- merstraatweg) blokkeert men echter de kruising, waardoor fietsers niet vei lig kunnen oversteken. Hoewel ik moet toegeven dat het zebrapad niet echt handig ligt ten opzichte van de krui sing, hoop ik toch dat de autobestuur ders hier rekening mee willen houden. Namens de verkeersbrigadiers alvast bedankt! Wie geïnteresseerd is om verkeersbriga- dier te worden, kan contact opnemen met coördinator Petra Brouwer, tel. 072- 5333498. Ook als u maar enkele dagdelen beschikbaar bent is uw hulp van harte welkom. HEILOO - Tijdens de Uitmarkt van 6 september heeft het jeugdorkest van het Heiloer Harmonie-orkest Caecilia opgetreden en is daarbij een kunststof kist (kleur: doorzichtig grijs/wit) met wieltjes (geel) kwijtgeraakt. Hierin zaten grijze sweaters met het (blauwe) logo van Caecilia erop gedrukt. Deze truien heeft het jeugdorkest weer hard nodig tijdens een volgend optreden! Wie o wie weet waar deze kist geble ven is? Belt u naar: Marijke van Dijk, tel. 072-5336707. HEILOO - Op zaterdag 27 september is van 10.00 tot 13.00 uur weer de maandelijkse tweedehands boeken markt in het Trefpunt aan de Abraham du Bois-hof 2 in Heiloo. De opbrengst is bestemd voor de door de Stichting Vrienden Ouderenwerk georganiseer de sociaal culturele activiteiten en goede doelen. Wie nog boeken en pla ten over heeft, kan deze langsbrengen bij het Trefpunt, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Mocht dit te bezwaarlijk zijn, dan kunnen de spullen ook opgehaald worden, tel. 072-5331297. HEILOO - Zaterdag 27 september is er weer een Ypedisco voor alle kinde ren van de basisschool, van 19.00 tot 20.30 uur in de Ypsalon. Entree en consumptie 0,50 euro. HEILOO - Met zo'n 26.000 bomen en ooit prijswinnaar in het groen, mag Heiloo met een gerust hart een groene gemeente genoemd worden. Dat willen de bestuurders graag zo houden. Daarom is er een jaar lang hard gewerkt aan een Beleidsplan Bomen- beheer. Op 10 september is de notitie ter kennisname aangeboden aan de Commissie Openbare Ruimte. Op 16 september viel de eer te beurt aan Wethouder Daas om als eerste uitleg te geven over dit veelomvattend plan. Streekradio Excellence had de pri meur: Bob van Unnik had een levendig interview met Daas in zijn seniorenpro gramma Intermezzo. Kappen van monumentale bomen Bomen zijn niet weg te denken uit een landschap, straatbeeld, tuin en in Heiloo zijn ze nu zover dat er nieuwe plannen en regels liggen rondom dit groen. De welbekende 'Kapver- gunning' wordt als een van de eerste onderwerpen aangeroerd door van Unnik. „Er is veel discussie in de Raad geweest over de kapvergunning", zo vertelt Daas. „Wij hoefden vroeger nooit een kapvergunning af te geven. De burger had de vrijheid een boom weg te halen. Nu hebben we toch meer lijn gebracht in het al dan niet kappen. Bomen die een monumentaal karakter hebben of beeldbepalend zijn komen op een lijst. De nieuwe .verordening bepaalt dan dat voor bomen op die lijst eerst een kapvergunning aangevraagd dient te worden. Let wel, we hebben 240 van dergelijke monumentale bomen, ze zijn dan meer dan 50 jaar oud, en 140 daar van zijn ook zo door het Rijk aange merkt. We krijgen dan ook geld uit een Rijksfonds voor onderhoud van deze bomen. Het kan natuurlijk zo zijn dat zo'n boom op particuliere grond staat. Dan is het zo dat de gemeente de hel pende hand biedt bij het onderhoud". Meer objectiviteit Zoals in zoveel zaken kun je van bomen niet alleen de lusten, maar ook de lasten ervaren. Inwoners kunnen last hebben van luizen afkomstig van een boom of een boom geeft veel scha duw. Een interessante vraag dus hoe de Presentator Bob van Unnik van radio Excellence neemt nog even de muziek keuze van wethouder Daas door, alvorens hij de uitzending over het Beleidsplan Bomenbeheer in Heiloo gaat beginnen, (foto UKP) gemeente hiermee denkt om te gaan. Wethouder Daas is goed op de hoogte van alle voornemens en geeft uitleg aan een nieuwe indeling en voorwaarden waaronder bomen voortaan bij overlast weggehaald kunnen worden. Bomen laten staan „De essentie is dat de boom blijft staan, snoeien of tot de stam weghalen behoort dan nog tot de mogelijkheden. Maar er is nu een indeling naar hoogte van bomen en naar afstand tot een gevel. Staat een hoge boom binnen die norm en is er sprake van een gegronde klacht, dan zal zo'n boom weggehaald worden. Grote winst van dit soort regels is dat er nu sprake is van objecti viteit. Voorheen was het wel eens zo dat men zei 'Als je een goeie kennis op het stadhuis hebt zitten, dan lukt het je wel'. Dat kan dus niet meer. Dit spreekt inwoners aan, denken wij." Vraaggericht werken Naast nieuw beleid op herinrichting en daarbij herplanten van bomen, vormt vraaggericht werken ook een belang rijk nieuw aandachtspunt in het bo- menbeleidsplan. Wethouder Daas is enthousiast over deze nieuwe werkwijze: „Wat wij willen is een soort structuur waarin de gemeente samen met inwonenden zorg draagt voor aanleg en onderhoud van het groen. Juist omdat we samen de gemeente vormen. Een voorbeeld is om met de buurt afspraken te maken om bewoners een deel van die zorg over te laten nemen." Handen uit de mouwen De gemeente bespaart hiermee een hoop geld, dat weer ingezet kan wor den ten behoeve van ander groen. Een goed voorbeeld is de Omloop. Ooit was daar een prachtig heideveld, dat helaas weggehaald is omdat het onderhoud te veel kostte. Het zou zo mooi zijn als je zo'n prachtige plek zou kunnen behou den doordat bewoners zelf de handen uit de mouwen steken." Het 'Beleidsplan Bomenbeheer' is een gedegen plan met goede uitgangspun ten en vernieuwende ideeën. De wethouder is in elk geval enthousi ast. Het is nu aan het College van Burgemeester en Wethouders om uit voering te geven aan dit plan. HEILOO - „Het begon in de speel tuin," zegt Patricia lachend, en met die uitspraak is direct de sfeer gezet. Gezelligheid, plezier en enthousias me. Hetgeen Patricia van den Boogaard (35) en Margaret op de Weegh (40) uitstralen als ze het over hun bedrijfje hebben; Plus Vert work shops. De twee creatieve moeders geven met Plus Vert (Frans voor 'veel groen'), workshops in het maken van sieraden en groendecoraties. Sinds juni 2002 geven de dames de workshops het hele jaar door. Daarvoor gaven we ze op campings in de zomermaanden. Deelden we wat pamfletjes uit en dan lekker aan de gang", vertelt Patricia. Seizoenen Inmiddels beschikt Plus Vert over meer dan 500 soorten kralen en ook het gehalte wisselingen in het assorti ment ligt hoog. Margaret: „We sprin gen snel op de seizoenen in. We hou den de stijl en kleuren van de mode in de gaten." En daarbij krijgen de dames ook advies van een kleding en woonstyliste. Patricia en Margaret willen voorop stellen dat de workshops voor ieder een te doen zijn. „In het maken van sieraden heb je verschillende grada ties en bloemwerk kan sowieso iedereen. We doen geen moeilijke dingen," aldus Margaret. Bruidsstukken Naast dat klanten zelf, thuis of in één van de twee ruimtes waar Plus Vert over beschikt, aan de slag kunnen, verkopen de dames ook zelf wel sie raden en verzorgen ze zelf de aankle ding van partijen, feesten en ander gelegenheidswerk. Margaret: „Wat we ook doen is het maken van bruidsstukken. Voor de bruid en voor op de auto. Wat mensen vaak prettig vinden is dat we alle tijd voor ze heb ben en dat we beschikken over veel fotoboeken, waaronder die van ons zelf. Dan kan de bruid aangeven wat ze wel en niet leuk vindt en dan kom je samen tot een mooie creatie. Daarin zit onze kracht van het bruidswerk." „En we krijgen ook HEILOO - Op zaterdag 27 septem- ber van 10.00 tot 12.00 uur (zaal open vanaf 09.30 uur) zal oud-politie woordvoerder Klaas Wilting een lezing geven in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2 te Heiloo. De laatste gratis kaarten zijn nog ver krijgbaar bij het Trefpunt. Onderwerpen van deze lezing zijn: Veiligheid van de burger en Plezier in sport beleven. De lezing wordt geor ganiseerd in het kader van de Dag van de Ouderen door Stichting Ouderenwerk Heiloo en de ouderen bonden ANBO en KB O. Voor meer informatie: Stichting Ouderenwerk Heiloo, tel. 072-5331297. 4 Oktober, om 10.00 uur geeft Capella Uitvaartverzorging weer een informatieochtend in restaurant Klein Varnebroek, De Omloop 22, Heiloo. Kom gerust langs voor informatie, het stellen van vragen of gewoon voor een kopje koffie... omdat ieder vaarwel een bijzondere is! HEILOO - ProRail is onlangs gestart met de vernieuwing van een deel van de onbewaakte fietsenstalling bij stati on Heiloo. De nieuwe fietsenstalling aan de westzijde van station Heiloo heeft straks 552 nieuwe klemmen (voorheen 370) en 132 nieuwe kluizen (voorheen 70). De nieuwe stalling is half november klaar. Tot 2006 blijft de fietsenstalling aan de westzijde van het spoor zoals hij is (met 360 klemmen en APPARTEMENTEN WOONHUIZEN VILLA'S In deze rubriek wordt wekelijks gratis een l ci I pi 1 Punder bedrijf in het verspreidingsgebied van p m de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: (ids f 11 Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Jf Heiloo. Of e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. jW ln de uanmelding graag duidelijk uw gegevens geldig t/m zaterdag 27 september Telefoon 5330991 veel bruidsfoto's opgestuurd van het bruidspaar en de bloemstukken," vult Patricia aan. Daaruit kan gecon cludeerd worden dat hun klanten erg enthousiast zijn. Zowel Patricia als Margaret heeft dan ook een achter grond in het werken met groen. Beiden hebben een bloemisten oplei ding genoten en Patricia werkt nog steeds bij een bloemenzaak. Open dag „Plus Vert is geboren uit enthousias me," legt Patricia uit. „Zolang wij er plezier in hebben en andere mensen een gezellig avondje kunnen bieden zit het goed." Dat is meteen het toe komstdevies van Plus Vert: „Lekker doorgaan. Mensen een gezellige avond geven, met iets leuks naar huis sturen en het vooral persoonlijk hou den." Op vrijdag 31 oktober houdt Plus Vert een open dag van twee uur 's middags tot negen uur 's avonds. Daar kunnen geïnteresseerden het sfeertje proeven tijdens de verschil lende workshoppresentaties en door de gemaakte creaties. Ook kan men het gewoon eens zelf proberen. Plus Vert beschikt over twee locaties waar de workshops gegeven worden. Nog makkelijker is het wanneer mensen thuis een workshop willen houden. Patricia: „Mensen die het zelf organi seren krijgen korting van ons. Er moeten wel minimaal acht personen meedoen, maar aangezien ze dan ook van alles regelen- koffie en thee en zo- mag daar ook wat tegenover staan. Korting bijvoorbeeld. Zoiets is ideaal voor bijvoorbeeld een vrien- dinnenavond of vrijgezellenfeestje. Een gezellig avondje, lekker thuis en wij komen met ons hele hebben en houden naar de mensen toe." En de plaats waar de mensen vandaan komen maakt voor de dames niets uit. Ze hebben gezelligheid bezorgd van Beverwijk tot Middenbeemster, van Alkmaar tot Haarlem. Voor de mensen die een avondje cre atieve gezelligheid wensen is Plus Vert te vinden op Groenelaan 25, of te bereiken op 072-5321011- 5336275 en plus.vert@quicknet.nl. bijvoorbeeld brede sturen of fietstassen goed gestald kunnen worden. De rek ken bieden meer mogelijkheden om fietsen vast te zetten met kabel- of beu- gelsloten. Over de klemmen en de klui zen staat een overkapping van gehard glas met verlichting. De kluizen zijn ook ruimer, zodat ook een fiets met een kinderzitje er makkelijk inpast. De nieuwe stalling bij station Heiloo wordt gedeeltelijk gebouwd op dezelf de plaats als de oude stalling. Daarom is er een tijdelijke stalling, waar fietsers hun fiets tijdens de bouw kunnen plaat sen. Deze tijdelijke stalling bevindt zich aan de andere kant van het spoor, op het parkeerterrein achter de grote fiet senstalling. De tijdelijke stalling is aan gegeven met borden. Ruimte voor de Fiets ProRail vernieuwt voorlopig alleen de fietsenstalling aan de westzijde van het station. De gemeente Heiloo heeft het voornemen om aan de oostzijde van het spoor een parkeergarage te bou wen. ProRail vernieuwt de rest van de fietsenstalling, wanneer de parkeerga rage is gebouwd. De verwachting is, dat de parkeergarage in 2006 gereed is. De vernieuwing van de stalling op sta tion Heiloo maakt deel uit van het lan delijke project 'Ruimte voor de Fiets'. Dit is een project waarbij ProRail zoveel mogelijk fietsenstallingen bij sta tions vernieuwt. Inmiddels zijn zo'n 190 fietsenstallingen met nieuwe klemmen en fietskluizen gebouwd. In de omge ving van Heiloo is de onbewaakte stal ling van station Castricum vernieuwd. VAN DER Makelaar sinds 1933 MAKELAAR Regio Noord- Kennemertand Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad, Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing. Patricia van den Boogaard en Margaret op de Weegh geven workshops in het maken van sieraden en groendecoraties. (foto MSP) Stationsweg 82 Heiloo Tefe/oou 072 532 1392

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2003 | | pagina 1