'Gezicht van Lourdes' te gast in KRO televisieprogramma Vereniging Oud Heiloo bewaart de geschiedenis van het dorp Vrijwilligersavond Trefpunt Terug van winter sport? 50 TOT 70% KORTING krant &Kee I VERS 39° Roomboter e1?° 392 A Heeft hij je eindelijk gevraagd? APE L LA '1?0 BORDEN Boom- stammen Bief 5 Kadetten stroganoff OY Wetert/ wcvcvr U ccaAvtoe/be^rct? Wij willen mensen de achtergrond van Heiloo laten ontdekken (072) 53510 00 Rectificatie bibliotheek - m ihmmcnm Valt er wat te vieren, dan vieren wij het met u mee! Bij bestelling van uitnodigingen/kaarten GRATIS een advertentie in de Uitkijkpost 11 FEBRUARI 2004 - 69e JAARGANG NO. 7 NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN O AAST RE KEN Ook op Internet: Omdat IEDER VAARWEL EEN BilZONDERE V STATIONSWEG 611851 LJ HEILOO, TEL. 072 533 00 68 J/aöC IvCO AMBACHTELIJK witvoor 500 9ram Kaasbroodje voor Bij 150 gram FILET AMERICAIN GRATIS 100 gram TONIJNSALADE Boerencake 2. Open: di t/m zo 12.00 tot 20.00 uur www.brasseriewildschut.nl Diverse Mi inclusive arrangementen vanaf 22,50 p.&. voor info 1 072 SZ2 1392 J|* Stationsweg 82 Heiloo Telefoon 072 532 1392 Wk^sism Drukkerij Uitkijkpost, De Hoefsmid 5 t.o Karwei, Heiloo Redactie, acquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e-mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e-mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: mat/m do: 8.00 - 17.30 uur/vrijdag 8.00 - 14.30 uur. Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) Jaap Langedijk is vanmiddag op Nederland 1 te zien, in het televisieprogramma Studio RKK van de KRO. (foto:MSP) HEILOO - Lourdes is dè bedevaarts plaats, maar ook Heiloo staat bekend om de helende krachten, van het putje bij Onze Lieve Vrouwe ter Nood. Reden voor het televisieprogramma Studio RKK van de KRO om daar aan dacht aan te besteden. In het program ma, dat vanmiddag om 16.32 uur wordt uitgezonden op Nederland 1, is Jaap Langedijk uitgenodigd om zijn visie te geven op het putje. Met dit televisieop treden wordt meteen zijn afscheid van de Lourdesgroep Heiloo ingeluid. Sinds 1995 verzorgde Jaap Langedijk de voorbereidingen en de bedevaart naar Lourdes in Frankrijk. Nu zullen Irma van Loon en Piet Mulder de taken van Jaap overnemen. Zo'n twintig keer heeft Jaap Langedijk de tocht naar het beroemde bedevaartsoord al gemaakt. In 1986 was zijn eerste tocht, daar begon zijn 'passie voor Lourdes'. In 1995 nam hij de taken als voorzitter van de Lourdesgroep Heiloo over van Jaap Min. Nu, negen jaar later, geeft hij de scepter weer over. Lourdesgroep Heiloo, onderdeel van de Vereniging Nederlandse Bedevaart (NVB) in Den Bosch, zal op 30 april de volgende bedevaart aanvangen. De laatste jaren bestaat de groep uit zo'n veertig tot vijftig personen. Het is vol gens Jaap en de nieuwe voorzitter Piet Mulder en secretaris Irma van Loon belangrijk om als groep te gaan: „Het is goed voor de saamhorigheid", vertelt Irma. „Je deelt lief en leed en vaak is er veel geestelijk leed." Jaap vult aan: „In een leven gebeuren heel veel dingen. In Lourdes kun je je 'rugzak' legen en keer je met een lege rugzak terug. Dat geldt zowel voor zieke als gezonde mensen." Meestal denken mensen dat een tocht naar Lourdes alleen voor ouderen en zieken is. Dat is niet zo", vertelt Piet, „ook jongeren gaan mee." De reis De reis gaat per trein vanaf Roosen daal naar Lourdes. De bedevaart duurt zeven dagen lang. „We zitten daar in een hotel. Voor hulpbehoevenden is er zelfs een zorghotel", vertelt Jaap. Het zorghotel is eigenllijk een modern zie kenhuis. Maar ook bij de reis wordt rekening gehouden met mensen die het iets zwaarder hebben: „Mensen die de reis per trein niet aankunnen, kunnen per vliegtuig." Piet: „Er komen jaarlijks zo'n zes mil joen pelgrims. Er zijn dan ook zo'n vierhonderd hotels in Lourdes. Soms vinden mensen het een kermis. Maar al die mensen willen wel wat kunnen drin- ken."„Wij weten gelukkig wat de rusti ge momenten zijn", vertelt Jaap. ,,'s Avonds vind je serene rust in een grot." Lourdesvirus Eerder al namen Piet en Irma Jaaps 'passie voor Lourdes' over. Piet ging in 1995'voor het eerst naar Lourdes, het jaar dat Jaap het roer overnam van Jaap Min. Jaap zag direct in Piet zijn opvol ger. Piet is zich ervan bewust dat het geen gemakkelijke taak is: „Je gaat één week weg maar bent er het hele jaar mee bezig. En je bent ook veel bezig met de emoties er omheen." Ondanks de ervaring die Piet daarmee heeft door zijn achtergrond in de psy chiatrie, wilde hij het liever niet alleen doen. Gelukkig was daar Irma, die zich graag nuttig wilde maken met vrijwilli gerswerk. Irma is tien jaar terug voor het eerst in Lourdes geweest: „Ik was met mijn ouders mee en schrok van de emoties. Het duurde vier jaar voor ik weer terug kon. Nu ga ik twee keer per jaar. Ik heb het 'Lourdesvirus' opge lopen." Dat Lourdes een hele speciale en verlichtende plaats moet zijn blijkt aan alle kanten door het enthousiasme en de passie waarmee de drie Lourdes- liefhebbers over de bedevaartsplaats spreken: „Lourdes inspireert", vertelt Piet, „het geeft iets aan jezelf. Iedereen beleeft het op zijn eigen manier. En ook deze functie geeft iets terug. Dankbaarheid. Ik hoop het net als Jaap tien jaar te doen." Marja en Jan de Groot van de Vereniging Oud Heiloo. (foto: MSP) HEILOO - Vorig jaar hield de Vereniging Oud Heiloo, naast al haar andere acti viteiten, een tentoonstelling over de boerderijen van Heiloo. Deze tentoonstel ling werd niet alleen goed bezocht door de leden, ook veel niet-leden kwamen een kijkje nemen. „Mensen vinden het leuk als hun huis of straat op de foto staat, dan komen ze wel", aldus Marja de Groot, bestuurslid van de vereniging Oud Heiloo. Naar aanleiding van deze tentoonstelling heeft de vereniging in samen werking met de Uitkijkpost een boekje uitgegeven voor al haar leden. Op dit moment is er een tentoonstelling over souvenirs in Heiloo. Deze tentoonstelling heeft volgens Marja eigenlijk niet zo heel veel met Heiloo te maken, maar het is toch erg interessant om te laten zien wat er allemaal naar Heiloo is gekomen. Naast tentoonstellingen maken, houdt de vereniging zich bezig met het vast leggen en archiveren van voor Heiloo waardevolle historische informatie. Zo worden alle gebouwen in Heiloo, waar van ze denken dat die gaan verdwijnen, gefotografeerd, en wordt er zoveel mogelijk informatie over gezocht. Of het gebouw nou lelijk is of niet; het wordt vastgelegd. Als voorbeeld neemt Marja de bibliotheek. „Later zegt men: daar stond ooit een bibliotheek, maar hoe die er dan uitzag weet niemand meer. Je kunt ons werk samenvatten als het documenteren van het dorp en daarmee de geschiedenis van Heiloo bewaren." Marja de Groot is een van de zes bestuursleden van de vereniging Oud Heiloo, haar echtgenoot Jan is ook lid. Jan en Marja zijn er al vanaf het ont staan van de vereniging bij. De vereni ging is opgericht in 1974 door onder andere de heer Admiraal en de heer Tiel. Beide zijn nog steeds lid van het bestuur. De vereniging telt ruim vier honderd leden, over het algemeen ouderen. Marja vindt dit soms jammer en is dan ook reuze blij als zich een nieuw jong lid aanmeldt. Volgens Jan is het niet meer dan logisch dat de vereni ging voornamelijk uit oudere leden bestaat. „Jonge mensen hebben het druk met werk en gezin en hebben geen tijd om zich te verdiepen in de geschie denis van Heiloo." Het aantal leden is al jaren redelijk stabiel. Soms gaan er twee weg maar komen er ook drie weer voor terug. „We proberen mooie tentoonstel lingen te maken, het contact met de leden wat te versterken zodat men denkt; 'goh wat een leuke club, daar wil len wij ook wel lid van zijn'." De Kennemerstraatweg, wat zou daar vroeger geweest zijn? Het is wel eens moeilijk om voor een tentoonstelling voldoende materiaal te vinden. Mensen hebben de spullen wel, alleen komen ze er niet toe om het uit te lenen. „We doen er niets mee, we stellen het alleen maar tentoon. Mensen krij gen hun spullen altijd weer netjes terug", aldus Marja. De vereniging probeert via een nieuws brief haar leden om bruikbaar materi aal te vragen. Een aantal mensen komt dan ook met hele leuke of interessante spullen. Veel van de spullen van de ten toonstelling over souvenirs komt uit privé bezit van de bestuursleden. „Als de mensen niet genoeg inbrengen, dan moet je in je eigen 'rommel' gaan gra ven", vertelt Marja. Naast het feit dat het soms lastig is om aan voldoende materiaal te komen, kost het de vereni ging altijd veel moeite om informatie te vinden. Je moet enorm veel naslag werk doen voordat alles compleet is. We gaan vaak met een clubje naar het regionaal archief, daar halen we erg veel informatie vandaan. Dat is altijd een flinke klus, ook omdat we moeten chec ken of alle informatie wel klopt. We moeten er wel eens iets voor laten, maar we doen het graag", vertelt Marja. Vereniging Oud Heiloo wil graag de bij zonderheden die Heiloo nog heeft onder de aandacht brengen bij de leden. „Dat de mensen niet alleen denken; 'Heiloo daar staat mijn huis, verder zit het mij gebakken', maar dat ze zich ook eens afvragen, 'Goh, die Heerenweg of Kennemerstraatweg, wat zou daar vroe ger geweest zijn?'. Zulke vragen willen we dan graag beantwoorden en we wil len mensen vooral de achtergrond laten ontdekken", aldus Marja. Van kerkhof tot parkeerplaats De vereniging bemoeit zich niet met gemeentelijke plannen. Ze zijn het erover eens dat er nou eenmaal in Heiloo gewoond moet worden en daar zal wel eens iets voor moeten wijken. „Je kan het zonde vinden dat al die wei landen verdwijnen, maar de mensen moeten toch ergens wonen. Er zijn natuurlijk dingen waarvan we denken: 'Had dat nou niet anders gekund'? Maar we zijn geen politieke vereniging en houden ons erbuiten. Alleen als het ons heel erg aan het hart gaat willen we nog wel eens in de pen klimmen. Als de gemeente bijvoorbeeld het kerkhof bij het witte kerkje wil omdopen tot een parkeerplaats, kijk dan trap je op ons hart", vertelt Maija. In de toekomst lijkt het Jan en Marja wel wat als het archief digitaal gemaakt kan worden. Alles in een archief stoppen is leuk, maar als je alles in een computer hebt zitten, kan je er veel meer mee en kun nen mensen het makkelijk opzoeken", vertelt Jan. Maar voorlopig is het nog niet zo ver. Eerst moet er een ruimte beschikbaar worden gemaakt en er moet nog heel wat worden geleerd op het gebied van computers. De vereni ging is op dit moment bezig om een ten toonstelling over de polders van Heiloo op te zetten. Deze tentoonstelling staat nog in de kinderschoenen. Eerst moe ten er nog flink wat uurtjes in de archie ven worden gespit. De tentoonstelling over de souvenirs in Heiloo is te zien tot en met eind maart in de Oude Pastorij aan de Nicolaas Beetsweg. Het boekje over de boerde rijen van Heiloo is ook te koop. Voor meer informatie of vragen over de vere niging Oud Heiloo kunt u bellen naar: 072-5330656. HEILOO Maandag en dinsdag is cafetaria De Eethoek in winkelcen trum Het Hoekstuk gesloten. Die dagen wordt De Eethoek namelijk voorzien van een spiksplinternieuwe frituur/bakoven. Nu vertellen onder nemers in de rubriek Bedrijf Belicht normaliter graag het verhaal van hun bedrijf wat de voorgeschiedenis is, en wat ze zoal doen met en voor hun klanten, maar Ed van Haaren, eigenaar van De Eethoek wil het eigenlijk alleen maar over deze oven hebben. ,,Het is ook zo 'n fantastisch apparaat! Ten eerste worden de snacks kwalitatief beter, en daardoor wordt de smaak ervan nog lekkerder. Verder scheelt het ons enorm veel tijd omdat we in deze oven veel meer in een keer kunnen bakken. De snacks zien er ook nog eens mooier uit, en ook worden de snacks op een gezondere manier gebakken, omdat we voortaan in vloeibaar frituurvet bakken..." Het mag duidelijk zijn: Ed is zeer in zijn nopjes met zijn nieuwe aanwinst. Maar de snacks van De Eethoek waren toch altijd al de lekkerste, Ed? „Ja natuurlijk! Maar ik durf nu wel toe te geven dat mensen soms best lang moesten wachten op hun bestel ling. Vooral in het weekeinde is het hier altijd razend druk en omdat we dan met z'n vieren om de frituur heen stonden te springen was het al met al nogal hectisch. Vanaf volgende week gaat dat dus helemaal anders, en dat is voor mijn personeel ook wel zo lekker." De historie in een notendop Maar nu toch even iets over de histo rie van De Eethoek. „Nou, vooruit: ik heb het in 2000 overgenomen na 20 jaar bij cafe Aiïs de Wit te hebben gewerkt, en daarna een aantal jaar bij Ranzijn in Alkmaar. Ik had het goed naar mijn zin bij Ranzijn, maar het horecagevoel begon toch weer te kriebelen. Toen ik de kans kreeg om deze cafetaria over te nemen, heb ik die dan ook meteen gepakt." Sindsdien is Ed, samen met zijn In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht Voor aanmelding: Hoefs mid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. vrouw, druk met het reilen en zeilen van De Eethoek. „Ik sta in de keu ken, maak salades en doe de bestel lingen en alle andere voorkomende zaken, terwijl mijn vrouw achter de schermen werkt. Dat werkt uitste kend. Geweldig personeel Het helpen van klanten laat ik aan mijn geweldige personeel over- dat mag ook weieens worden gezegd onder wie mijn dochter. Als het erg druk is bemoei ik me ook weieens met het frituren en het uitserveren, maar dan zeggen ze al gauw: 'Ed, wegwezen, dat redden we zelf wel!', zegt Ed lachend. Het belang van goed personeel heeft Ed dan ook goed in de gaten. „De jongens die hier werken zijn voornamelijk kinde ren van mensen die ik weer goed ken. Mijn filosofie is: als ik weet hoe de ouders zijn, weet ik ook wat ik-aan hun kinderen heb. En dat werkt. Maar het belangrijkste vind ik dat ze beleefd zijn tegen de klanten, naast de kwaliteit van hun werk. Omdat we jaren met dezelfde mensen werken, is de sfeer ook goed. Informeel, maar er wordt wel hard gewerkt. Dat mer ken de klanten en die vinden het leuk als ze dezelfde gezichten terugzien. We hebben dan ook veel vaste klan ten, zelfs uit Limmen en Egmond, en dat vind ik een goed teken." «I Met de nieuwe bakoven hoopt Ed natuurlijk ook nieuwe mensen te mogen voorzien van een lekkere snack. „Onze klanten komen nu voornamelijk van 'deze kant van het spoor' en in de zomer zit het hier gezellig vol met de gasten van de omliggende campings. Het zou leuk zijn als nu ook andere mensen den ken: weet je wat, we gaan een keer patat halen bij De Eethoek!" Om die mensen over de streep te trekken, heeft Ed zeer aantrekkelijke aanbiedingen in petto. Op de achter zijde van deze krant leest u daar alles over! Snackbar De Eethoek vindt u aan de buitenkant van winkelcentrum het Hoekstuk (16), tel. 072-5325520. Bij De Eethoek smaken de snacks voortaan nóg lekkerder door de nieuwe frituur/bakoven, (foto: MSP) HEILOO - Op vrijdagavond 6 februari was de grote zaal van het Trefpunt gevuld met ruim 140 vrijwilligers van de drie organisaties in het Trefpunt, Stichting Ouderenwerk Heiloo en de beide ouderenbonden KB O en ANBO. Zij hadden gereageerd op de uitnodi ging van de Vrijwilligers Commissie Trefpunt (VCT) voor de jaarlijkse vrij willigersavond, een feestelijke avond als dank voor hun vrijwillige werkzaamhe den ten behoeve van de ouderen in Heiloo. Na het welkomstwoord van de voorzit ter van de VCT mevrouw M.J. Terol- Meijer en het zingen van Tang zal ze leven' voor de jarige vrijwilligster mevrouw van Veen, trad de Thaise dansgroep Thaimazing op met drie tra ditionele dansen, afkomstig uit verschil lende delen van Thailand: een schitte rend schouwspel van gracieuze en ver fijnde bewegingen op de maat van TTiaise muziek. In de pauze mengden de danseressen zich tussen het publiek en kon men van nabij de prachtig bewerk te kleding bewonderen. Dat werd zeer op prijs gesteld. Na de pauze was het overwegend een nostalgisch gebeuren. Met zijn pro gramma zette conferencier, zanger en accordeonist Cees Oud, soms samen met de pianiste van deze avond mevrouw Gibbels, met goed in het gehoor en geheugen liggende songs de zaal in beweging. Het aanvankelijk toe schouwende publiek ging als vanzelf meezingen. Ook het zelf gecomponeerd lied over de cliniclowns (waarvoor hij in opleiding is) maakte veel indruk. 'Verdriet kan ik niet wegnemen. Wel de zorg er omheen." Henny Stoop teL 532 0345 E.J. Potgieterweg 27 Heiloo Autowassalon SuperClean Industrieterrein Oosterzij 2 Heiloo tel 072 533 60 84 open: ma t/m vrij 8.00 -18.00 uur, zaterdag 8.00 -17.00 uur. www.vanderborden.nl In het stuk over de opening van de leden bij heeft. Dit moeten er echter bibliotheek in de Uitkijkpost van vori- veel meer zijn, namelijk 491, waarvan ge week werd vermeld dat de nieuwe nog eens meer dan 100 nieuwe leden bibliotheek er, sinds de opening, 198 in de afgelopen week! LAATSTE WEEK Regio Noord- Kennemerland Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad, Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing. 4 voor Keurslagerij Kees Burger bakkerij Kees Zoon - Winkelhof 't too - Heiloo Mitt, De Thaise dansgroep Thaimazing trad op tijdens de vrijwilligersavond. (foto: MSP)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 1