Timmerdorp Egmond I groot succes l i Egmond op z'n kop beleeft 30ste editie feestweekend Activiteiten lilil Wear Yellow Live Strong u i =k'H Zomerexpositie in Galerie de Kapberg Loop mee met de IVN natuurgids UITKIJKPOST - 4 AUGUSTUS 2004 - PAGINA 6 HEILOO Raadhuisplein 1 Pb. 1 1850 AA Heiloo afd. Voorlichting 535 66 41. Gemeentehuis dagelijks open van 8.00 -12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur. vervolg van pagina 4 efomgeving Geef brand geen kans: veilig doe-het-zelven De vakantieperiode is uitermate geschikt om het huis op te knappen. Klussen als schilderwerk, verbouwingen en reparaties doet u graag zelf. Brandweer Heiloo geeft tips en suggesties, zodat u op een (brand)veiüge manier de handen uit de mouwen kunt steken. Apparatuur en gereedschap Ga niet direct aan de slag met nieuwe appara tuur en nieuw gereedschap. Neem uitgebreid de tijd om de gebruiksaanwijzing en veiligheids voorschriften door te nemen. Gebruik apparatuur en gereedschappen alleen waarvoor ze bestemd zijn. Maak daarbij altijd gebruik van de bijbehorende veiligheidsvoorzieningen (beschermkap, veiligheidsbiil, filtermasker, werkhandschoenen etc). Rol een kabelhaspel bij gebruik altijd helemaal af. Anders kan de kabel oververhit raken en de haspel in brand vliegen. Houd snoeren en stekkers in goede conditie: zorg dat de bedrading niet bloot komt te liggen. Gasflessen Houd gasflessen voor solderen, lassen, slijpen en dergelijke altijd rechtop. Als u de fles horizontaal houdt, kan er vloeibaar gas ontsnappen, met een steekvlam als mogelijk gevolg. Soldeer of las alleen op een hittebestendige ondergrond. Houd uw werkplek schoon en zorg dat brandbaar materiaal zich op ruime afstand bevindt. Weg spattende vonken komen vaak verder dan u denkt. Als u de gasfles (even) niet gebruikt, draai dan de afsluiter dicht. Schilderen en lijmen Gaat u binnenshuis verf afbranden, maak dan het vertrek zo leeg mogelijk. Bewerk hout (schrootjes, lambrisering en dergelijke) nooit met een verfafbrander, maar met een schuur- machine. Verf, verdunners, lijmen, afbijt- en oplosmiddelen zijn vaak extreem brandbaar. Ook geven deze stoffen vaak giftige of bedwel mende dampen af. Rook dus niet op de werkplek, zorg dat ontstekingsbronnen als kachels, geisers (ook de waakvlam) uit zijn en maak liever geen gebruik van elektrische schake laars. Houd altijd een blusmiddel (poeder- of schuimblusser) gereed. Zorg voor voldoende ventilatie tijdens en na het karwei. Bewaar lijm, verf, afbijt- en oplosmiddelen in een goed geven tileerde ruimte, ver weg van open vuur en buiten bereik van kinderen. Wat te doen bij een beginnende brand? Ontstaat er ondanks alle voorzorgsmaatregelen toch brand, probeer dan kalm te blijven en handel vóór u gaat blussen eerst deze volgende drie punten af: 1Breng huisgenoten in veiligheid 2. Bel 1-1-2 3. Breng uzelf nooit in gevaar Wees in het bijzonder op uw hoede voor rook. Rook is giftig en daarom vaak gevaarlijker dan vuur. Onderneem pas een bluspoging als u zeker weet dat de kust veilig is. Tips en trucs Laat het knutselen aan elektriciteits- en gas leidingen over aan vakmensen. Schaf rookmelders en brandblussers aan bij de bouwmarkt. Laat u bij een doe-het-zelfzaak voorlichten over de brandbaarheid van bouwmaterialen. Voor heel veel (kunststoffen zijn vlamdo- vende, brandwerende of onbrandbare alternatieven verkrijgbaar. Sluit verfblikken en (gas)flessen af als u ze niet gebruikt. Zorg dat uw huisgenoten weten waar en waarmee u aan het klussen bent. Bij een eventueel ongeval kunnen ze dan tijdig ingrijpen. Meer informatie Voor meer informatie over dit onderwerp of andere vragen over brandveiligheid kunt u contact opnemen met een medewerker van brandweer Heiloo, telefoonnummer (072) 535 68 50. ededelingen waarom en hoe? Waarom? Iepziekte is een besmettelijke ziekte, die via de iepenspintkever verspreid wordt. Deze iepen- spintkever leeft tussen de schors en de stam van een levende of een dode iep. Om de iep niet te laten uitsterven uit het bomenbestand is het van groot belang, dat zodra er een zieke iep gecon stateerd wordt, deze wordt verwijderd. Dit geldt voor zowel particuliere als gemeentelijke iepen. Om een rampzalig uitsterven van de meest Hol landse boom te voorkomen doet het gemeentebestuur een dringend beroep op iedere burger een zieke iep bi] de afdeling Beheer Open bare Ruimte op te geven. Hoe? Hoe gaan we om met een zieke iep? Wanneer het gaat om melding van een zieke iep op parti culier terrein, dan krijgt de eigenaar een brief. Van de eigenaar wordt verwacht, dat hij/zij de boom binnen twee weken kapt. Ook moet de stam van de schors worden ontdaan (geschild), waarna de schors inde groene rolemmer kan worden gedaan. Niet geschilde iepen vormen een ideale broedplaats voor de iepenspintkever. Het schillen is van groot belang, omdat larven op een geschilde iep niet kunnen leven. Wat kunt u zelf doen? Om te zorgen dat zo min mogelijk iepen ver loren gaan is uw hulp nodig. Reageer snel en adequaat bij het signaleren van een zieke iep en wanneer u een brief ontvangt, waarin wordt aangegeven dat u een zieke iep in uw tuin heeft staan. Binnen twee weken nadat u een brief hebt ontvangen moet de zieke iep verwijderd en geschild zijn. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met een medewerker van de afdeling Beheer Openbare Ruimte, telefoonnummer 535 68 68. EGMOND - Iedereen is welkomdus ook toeristen en bewoners uit de omgeving zijn hierbij uitgenodigd om mee te feesten in Egmond-Binnen. De krachten zijn weer gebundeld om voor de dertigste keer te proberen iedereen van jong tot oud in het weekend van 6,7 en 8 augustus op zijn kop te krijgen. Ook dit jaar zijn er zes teams die gedu rende het evenement deelnemen aan het spel Alles of Nix. Daarnaast zijn er natuurlijk ook weer onderdelen waar u zelf aan deel kunt nemen, zie het pro gramma. De vrijdag zal als vanouds beginnen met de altijd gezellige markt en de vrij dagavond beloofd een waar spektakel te worden waar snelheid de boventoon voert. Er zal door het dorp geracet wor den met steps en motoren die nog klei ner zijn als de kleinste kinderfietsen (met volwassen mensen erop). De Alles of Nix teams zullen voorgesteld worden en zij zullen tijdens de steprace en het verrassingsspel laten zien dat zij voor niets aan de kant gaan. Zaterdag staat weer de Praxis kinder middag op het programma. Deelne- mertjes voor het schilderen van stok paardjes en de spannende piratenshow moeten zich hiervoor vooraf opgeven bij de organisatie. Tijdens de middag zal er door de Alles of Nix teams gepro beerd worden een toren van kratten te maken die hoger wordt als de kerkto ren. In de avond wordt er een spectacu laire countryshow gegeven en de Alles of Nix teams zullen verschillende opdrachten moeten uitvoeren in coun try western style. De wandeltocht op zondag is iets wat u niet mag missen. Speciaal onderdeel van de tocht is een vossenjacht. Zorg er voor dat u snel een deelnamebewijs bemachtigd bij de Alles of Nix teams of de winkeliers in Egmond-Binnen. De wandeltocht zal worden afgesloten met een daverend muziekspektakel. Om er helemaal een gezellige boel van te maken worden inwoners van Egmond-Binnen vriendelijk gevraagd om zondag tijdens de wandeltocht de vlag uit te hangen. Vrijdag 6 augustus van 9.00 tot 15.00 uur Grijze markt (centrum). Traditioneel wordt de vrijdag geopend met de grijze markt. Ook dit jaar zullen zo'n 175 kramen met de meest uiteen lopende koopwaar het centrum vullen. Op de diverse terrassen kunt u genie ten van een heerlijk kopje koffie en zo even bijkomen van uw koopjesjacht. 19.00 tot 21.30 uur Steprace Het Uur van Egmond (centrum). De deelname staat voor iedereen open en is verdeeld in twee leeftijdsgroepen. Voor inschrij ving is noodzakelijk en kan tot een uur voor de wedstrijd bij de organisatie. Zaterdag 7 augustus 13.30 tot 15.30 uur Praxis kindermiddag (centrum). De inmiddels traditionele kindermiddag wordt een festijn waar de kinderen zich met kwasten en penselen mogen uitle ven. Voor de kinderen tot 6 jaar zijn zo 100 stokpaardjes gemaakt die ze naar eigen idee mogen inkleuren. Voor de kinderen van 7 tot en met 12 jaar zijn er vele grote schotten die ingekleurd moe ten worden. Deze schotten zullen aan het eind tot een geheel worden gebracht. Dit kunstwerk zal 's avonds dienen als decor tijdens de Country Western avond. Zorg dat je tijdig inschrijft bij de organisatiewagen (uiterlijk vrijdag ,op de dag zelf niet meer mogelijk). 15.45 tot 17.30 uur Bierkrat stapelen Alles of Nix (centrum). Met een verras singsspel kunnen de teams de kratten verzamelen/winnen waarmee een toren gebouwd dient te worden. Komt allen kijken om dit geploeter en gestuntel te aanschouwen. 19.00 tot 21.45 uur Country Western avond (centrum). In de avond zal een Country Western dorp het decor vor men voor een avond om niet snel te vergeten. De teams is weer gevraagd om zoveel mogelijk mensen in gepaste kleding te doen verschijnen. Bent u niet gevraagd, schroom dan niet om ook als indiaan of cowboy verkleed te komen, en de origineelste maakt kans op een mooie prijs. Zondag 8 augustus van 9.30 tot 10.30 uur: Mis op de Adelbertusakker (Adelbertusakker). Egmond op z'n Kop beleeft zijn 30ste editie, maar wist u dat de Adelbertusakker dit jaar reeds 70 jaar bestaat? Pastoor Nico Knol gaat u op deze ochtend dan ook graag voor in een speciale mis. Als u in bezit bent van een deelnemingsbewijs voor de wandeltocht kunt u direct na de mis aansluiten bij de overige 800 deelne mers. 10.30 tot 13.30 uur Wandeltocht Ziet mijn Egmond-Binnen (start de Schulp). Ze nemen dit jaar de benenwagen. Deze wandeltocht voor jong en oud leidt u langs speciale plekjes in Egmond-Binnen, afstand plm. 3 kilo meter. Tegen inlevering van uw deelna mebewijs ontvangt u bij de start een rugzak met lekkers voor onderweg. 14.00 tot 16.30 uur: muziekspektakel 'De vrienden van Egmond op "z'n Kop Live' (centrum). Dat Egmond een rijke muziekgeschiedenis heeft aan diverse bands, muzikanten en zangtalent is bekend.Geheel in stijl van een bekend tv-muziekprogramma brengen deze artiesten een zeer gevarieerd Nederlandstalig, rock, ballads tot zelfs ouderwetse Amsterdamse inhakers. Tlissen de nummers door worden ook de prijswinnaars bekend gemaakt van de wandeltochtvossenjacht. Prijsuitreiking Alles of Nix. In de pauze van het muziekspektakel worden de winnaars van het rode draadspel Alles of Nix bekend gemaakt. Een weekend lang inspanning zal beloond worden met een hele mooie hoofdprijs. 16.30 uur afsluiting Egmond op z'n Kop 2004. Neem alvast eens een kijkje op www.egmondopznkop.nl .Op deze site is alles te bezichtigen. Tevens zal de site tijdens het weekend up-to-date gehou den worden met het laatste nieuws en foto's. Struinen door de Wimmenummerduinen EGMOND - Zaterdag 14 augustus kunt u met boswachter Luc Knijnsberg eens een kijkje nemen in de Wimmenummerduinen. Hij laat u de mooie plekjes van dit bijzondere duin gebied zien. De excursies loopt niet over de gebruikelijke paadjes maar gaat dwars door het mooie duin, zodat u het duin optimaal beleeft. Deze wan delexcursie is geschikt voor personen die goed ter been zijn. Aanbevolen wordt een lange broek en een paar ste vige schoenen te dragen. Kinderen zijn welkom vanaf 12 jaar. Er kunnen maxi maal 15 personen mee op deze ontdek kingstocht dus meldt u snel aan want vol is vol. Vergeet niet uw camera of verrekijker mee te nemen. U meldt zich aan voor deze boeiende ontdekkingstocht via 0800 7966288 of www.pwn.nl/boekingen. Langskomen bij De Hoep kan natuurlijk ook; u vindt deze aan de Johannisweg 2 te Castricum. De deelnamekosten bedra gen 3 euro. Dit bedrag is inclusief een malige toegang tot het Noordhollands Duinreservaat. Op vertoon van een gel dige jaarkaart is er een reductie van 1 euro voor maximaal 2 personen per kaart. De excursie start om 9.00 uur vanaf de Parkeerplaats Woudweg gele gen aan de Heerenweg tussen Bergen en Egmond, tegenover Gasterij het Woud. De duur van deze leuke en leer zame wandeltocht is ongeveer 2,5 uur, afhankelijk van wat de wandelaars onderweg allemaal tegenkomen. Vlinders en libellen BERGEN - Op zondagmiddag 8 augustus om 15.00 uur vertoont Jan Vrasdonk, amateur natuurfilmer, zijn film over vlinders en libellen in het IVN-natuurcentrum in Bergen. De toe gang is gratis. Het IVN is gestart met een nieuw natuurcentrum aan de Uilevangersweg in Bergen (voormalige werkschuur van PWN). Na de rotonde bij de Franschman is dit de eerste weg rechts aan de Zeeweg naar Bergen aan Zee. Er is ook een gratis parkeerterrein aanwezig. Het natuurcentrum is dan lopend in ongeveer 15 minuten te bereiken. Zondagmiddag 8 augustus van 14.00 tot 17.00 uur kunnen de bezoekers ook een kijkje nemen bij de nieuwe tentoonstelling Waterbeheer in de duinen, die staat opgesteld. Voor toegang tot het PWN-duinterrein is een toegangskaartje gewenst. Dit is eventu eel bij de kaartautomaat verkrijgbaar. Live Strong armbandje gratis op de SNS Kantoren REGIO - Vanaf deze week stelt SNS Bank op al haar kantoren het armband je van de Lance Armstrong Foundation ter beschikking. Met dit gebaar steunt SNS Bank het initiatief van deze aan sprekende sportman; winnaar van zijn zesde Tour de France overwinning. Lance Armstrong weet als geen ander dat geel meer is dan de kleur van de trui van de sterkste klassementsrijder. Het is het symbool van hoop, moed en door zettingsvermogen. De Lance Armstrong Foundation (LAF) heeft als filosofie, dat in de strijd tegen kanker kennis kracht is en dat attitude alles overwint. De Man aangehouden na besmeuren politieauto EGMOND AAN ZEE - Een 16-jarige man uit Egmond aan Zee is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 0.30 uur aangehouden in de Dorpsstraat. Hij werd staande gehouden omdat hij een dienstauto besmeurde. Vervolgens gaf hij een valse naam op. Hierop is de man meegenomen naar het bureau en kreeg hij twee keer een proces-verbaal. INGEZONDEN Amerikaanse foundation voorziet kan kerpatiënten van praktische informatie en nuttige tips om de strijd aan te gaan en daar mentaal sterker uit te komen. Naast de strijd tegen kanker stimuleert de foundation ook de persoonlijke ont wikkeling van mensen. Met het gratis verstrekken van de Live Strong arm bandjes wil SNS Bank deze filosofie ver der onder de aandacht brengen. De armbandjes zijn in Amerika inmiddels een hit en daar uitverkocht. De trend komt nu over naar Europa, waar SNS Bank in Nederland de armbandjes gratis weggeeft. Zolang de voorraad strekt. EGMOND - Op de foto van het timmerdorp in Egmond aan Zee dat jaarlijks zijn beslag vindt straalt het enthousiasme van de kinderhoofdjes af Ook dit jaar is het mede dankzij het mooie weer en de inzet van vele vrijwilligers en ouders een groot succes geworden. Het thema Walt Disney resulteerde onder andere in een heel mooi huisje van sneeuwwitje compleet met heks. Vrijdag beleefde het timmerdorp alweer zijn laatste dag en werd er afgesloten met de verkiezing van burgemeester en het mooiste huis. (foto Rina Morssink) De 'instandhoudingsdoelstellingen' van de duinen als Habitatgebieden onder de Europese Vogel- en Habitatrichtlijn zijn dan ook gebaat bij het voorkomen van het konijn als natuurlijke grazer. Bij het schieten van konijnen is het bovendien niet mogelijk om juist de zieke dieren te selecteren. Integendeel, veel waarschijnlijker is dat juist de gezonde, actieve exemplaren worden geschoten. Het gevaar is groot dat daardoor juist dat deel van de popula tie wordt geschoten, dat de eerste gene tische resistentie heeft opgebouwd tegen de ziekte. Het genezingsproces is bijzonder gebaat bij het ongemoeid laten van de konijnenpopulaties. Gewijzigd kustbeleid Het afschieten van konijnen langs de kust dient in veel gevallen de 'veilig heid'. Om het achterland tegen de oprukkende zee te beschermen werd en wordt de zeereep beplant met helm om verstuiving van zand tegen te gaan. Konijnen mogen de nieuwe aanplant graag eten, zodat afschot noodzakelijk geacht wordt. Onderzoek heeft uitge wezen dat zij alleen de jonge scheuten consumeren: ouder helmgras is te taai. Alternatieven om dat jonge gras tijde lijk te beschermen zijn er voldoende, maar worden nauwelijks toegepast. Het recente kustbeleid, dat zich richt op 'dynamisch handhaven' van de kustlijn, gaat uit van zandsuppleties voor de kust. Het is effectief gebleken, zodat de noodzaak om helm in te planten in feite is vervallen. Voortzetting van het daar aan gerelateerde afschot van konijnen is nergens meer voor nodig. Integendeel, de al te lage konijnen stand wordt bestendigd. Met de eerder genoemde ecologische nadelen tot gevolg. Namens de Stichting Duinbehoud en vele natuurliefhebbers verzoek ik u dringend om het zeldzaam geworden konijn daadwerkelijk bescherming te bieden door de jacht op het dier niet meer te openen. Niet alleen de konij nen zelf, ook de rest van de natuur is daar enorm mee gediend. Staken van de jacht op konijnen is dan ook in over eenstemming met de beschermingsdoe len van de gebieden die ons land heeft aangemeld als onderdeel van Natura 2000, de Europese ecologische hoofd structuur. Ik roep u bij deze dan ook op om pas sende maatregelen te nemen: red het duin, spaar het konijn! Namens de Stichting Duinbehoud, Drs. M.P.J.M. Janssen Directeur Red de duinen, spaar het konijn! Over een paar weken begint het jacht seizoen. Dat betekent onder meer dat er vanaf 15 augustus weer geschoten mag worden op konijnen. Het konijn is uitermate belangrijk voor de natuurge bieden langs onze kust: de duinen. Het graven van en grazen door deze dier soort is onmisbaar voor de instandhou ding van het unieke en karakteristieke duinecosysteem. Helaas kunnen de hui dige aantallen van het konijn deze taak nauwelijks nog aan. Iets waarvoor de Kamer dit voorjaar nog uw aandacht heeft gevraagd, maar waarin u voorals nog geen reden zag om de jacht op het konijn te verbieden. Door ziektes als VHS staat de konijnenpopulatie al jaren ernstig onder druk. Namens de Stichting Duinbehoud wil ik u daarom bij deze vragen om maatregelen te tref fen en de jacht op het konijn te sluiten om zo het herstel van de konijnenpo pulatie te bespoedigen. Ik zal hieronder toelichten waarom Duinbehoud het sluiten van de jacht op konijnen drin gend noodzakelijk acht. Zoals u bekend zal zijn is in de Nederlandse natuurgebieden al jaren lang sprake van een grotere depositie van eutrofierende stoffen dan wense lijk is voor het behoud van de natuur waarden. OiïZe duingebieden vormen daarop geen uitzondering. Ook daar is door deze vermesting sprake van een ongewenste extra opslag van grassen, kruiden en struiken. Deze ontwikkeling klemt aan de kust des te meer, omdat juist hier van nature sprake is van een dynamisch en open landschap, gevormd door zee, zout, zand en wind. Met de toenemende mate van vergrassing en verstruiking verdwijnt de specifieke duinflora en -fauna. In grote delen daarvan is een kenmerkende soort als de gewone tapuit al verdwenen. Deze vogel geniet nu de twijfelachtige eer om op de Rode Lijst te staan, en is door enkele provinciale besturen zelfs als 'aandachtssoort' bestempeld. Met behulp van beheermaatregelen als plaggen, maaien en begrazen wordt geprobeerd om de condities voor reste rende exemplaren geschikt te houden. Wat blijkt: de soort houdt alleen stand daar waar konijnen nog in zodanige aantallen voorkomen dat zij de vegeta tie kort kunnen houden. De duinflora vind alleen daar nog graafplekken, geschikt voor ontkieming van de zaden. heiloo+regio WWW. biikijkM. m Vernieuwde duinplattegronden uit EGMOND - Bij de VW kantoren in Bergen, Egmond aan zee, Schoorl en Alkmaar zijn vanaf heden de geheel vernieuwde duinplattegronden Bos Duin bij Schoorl en Duin-, bos- en wei degebied van Camperduin tot Wijk aan zee verkrijgbaar. De beide wandel- en fietskaarten heb ben een schaal van 1 op 17.500 waar door ze een prima hulpmiddel zijn voor de wandelaars en fietsers in dit pra chtige duingebied. De kaarten hebben een duidelijke legenda in drie talen en geven de startpunten van de zgn. paal tjeswandelingen aan. De kaart Bos Duin bij Schoorl kost 3,- en de kaart Duin-, Bos- en weidege bied van Camperduin tot Wijk aan zee kost 4,50. vcvdfl "egvo Training AMAK AKERSLOOT - De hardloop trainin gen van de AMAK zullen m.i.v. dinsdag 10 augustus weer beginnen. De eerste trainingen worden in het Duin gege- ven.Vertrek vanaf 't Kruispunt Akersloot 18.45 uur, aanvang training 19.00 uur vanaf parkeerterrein Koningsbos. De trainer rekent weer op uw komst, ook nieuwe leden zijn wel kom. Info 0251-313738. BERGEN - Vrijdagmiddag 6 augustus houdt het IVN, vereniging voor natuur- en milieueducatie, een nieuwe natuur- excursie in de duinen bij Bergen. Vrijdag om 14.00 uur start namelijk de IVN-natuurgids met een natuur excur sie vanaf het parkeerterrein aan de Uilevangersweg. Na de rotonde bij de Franschman is dit de eerste weg rechts aan de Zeeweg naar Bergen aan Zee. Via een interessante wandelroute door bos en duin begeleidt de natuurgids u door de natuur. Onderweg leert u de bijzondere natuurwaarden van het gebied kennen. De wandeling duurt ongeveer twee uur en eindigt bij het IVN-natuurcentrum, waar u een kijkje kunt nemen bij de tentoonstelling en een kop koffie, thee of frisdrank kunt drinken. De bijdrage voor de excursie is 1.50 voor volwassenen en 1 euro voor kinderen. Een geldige toegangskaart voor het PWN-terrein is gewenst. Dagkaarten zijn bij het parkeerterrein ook verkrijgbaar uit de kaartjesauto maat. Het IVN-natuurcentrum (voor malige werkschuur van PWN) aan de Uilevangersweg is elke vrijdagmiddag en zondagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. EGMOND - In Galerie de Kapberg in Egmond aan den Hoef is nog tot en met zondag 22 augustus een expositie te zien met het werk van twee schilders en een beeldhouwer. Marjan de Glopper en Lau Heidendaal tonen schilderijen en aquarellen en Theo Ponsioen beelden in brons. Marjan de Glopper schildert in een zeer eigen en herkenbare stijl haar stil levens en landschappen. De landschap pen zijn veelal ontstaan in de omgeving van Egmond en tonen een oer- Noordhollands beeld. Een enkele stolp in een weidse omgeving, wat koeien in het veld, brede soms loodkleurige luch ten boven het land. Wat opvalt is het grote gebaar en het bijzondere kleurge bruik, kenmerkend voor al haar werk. De objecten in haar stillevens zijn niet zorgvuldig gearrangeerd tot een samenhangende compositie maar lij ken als bij toeval bij elkaar op het doek te zijn beland. Een oud en geblutst emaille kannetje, een flesje of een glas waarin wat veldbloemen zijn gezet zijn op een ontwapenende manier wat ze zijn, gewone gebruiksvoorwerpen met een geschiedenis. In een losse en schetsmatige schilderstijl en een knap pe weergave van materialen toont Marjan de Glopper de schoonheid van het alledaagse. Spontaan karakter Ook Lau Heidendaal brengt land schappen en stillevens in beeld. Bij deze twee onderwerpen is een duidelijk verschil in aanpak te zien. Zijn grote landschappen, 'en plein air' geschil derd, zijn snel en spontaan van karak ter. Enkele elementen komen scherp in beeld, worden er uitgelicht door als het ware te tekenen met een penseel. Andere delen vervagen, zijn slechts een aanduiding in kleur. Het werk is een directe afspiegeling van het moment en de plek. Een heel andere kant is zicht baar in zijn stillevens. Deels bewuste, deels toevallig ontstane assemblages van allerlei voorwerpen en materialen zijn zorgvuldig, langzaam opgebouwd in beeld gebracht. Deze stillevens gaan eigenlijk meer over licht en ruimte dan over identificeerbare voorwerpen. Een fijne structuur van gepenseelde lijnen vult hij aan met over elkaar geplaatste toetsen en wassingen. Het lichtvoetige netwerk van vlekken in zijn aquarellen en schilderijen dat zo is ontstaan heeft een hoge mate van abstractie. Zwaartekracht Theo Ponsioen maakt beelden in brons. Zijn mensfiguren, soms van vleugels voorzien, verkennen de ruimte, doen pogingen zich in de ruimte te begeven en die met een groots gebaar in te nemen. Van het feit dat de zwaarte kracht hierbij altijd een beslissende rol speelt trekt Ponsioen zich weinig aan. Met een grote boog van betonijzer bij voorbeeld, zorgt hij ervoor dat een naar verhouding nietige figuur een grote cir kelbeweging in de ruimte beschrijft. Door de ruimte van het beeld te defin iëren ontstaat niet alleen een afbake ning maar juist ook een groter effect van ruimtelijkheid dat de beelden een extra dimensie geeft. Dat zijn figuren daarbij immer tot de aarde terugkeren is nauwelijks een bezwaar te noemen. Ponsioen is overigens ook thuis in aardse zaken getuige de verrassing die zich op de zolder van de galerie bevindt. Een licht klaterend geluid blijkt afkom stig van een fontein in de gedaante van een plassende vrouw. Ook hier een fraaie boog, maar nu van water. Openingstijden Galerie de Kapberg, Slotweg 17 Egmond aan den Hoef is geopend van donderdag t/m zondag van 13.30-17.00 uur en na telefonische afspraak. Tel. tij dens openingsuren 072-5062645. Theo Ponsioen, Dans, beeld in brons Rijden onder invloed van alcohol EGMOND - In de nacht van maan dag 26 op dinsdag 27 juli werd een 23- jarige bestuurder van een personen auto uit Alkmaar aangehouden op de Tiggellaan. Bij controle bleek dat de man alcohol had gedronken. Hij blies 535 ug/1. Dat is nagenoeg 2,5 maal de toegestane hoeveelheid van 220 ug/1. T—

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 6