Vereniging Vrienden Van De Bakkerij zet strijd voort w Drie dagen feest met Internationaal Straattheaterfestival op Canadaplein Manifestatie Kunst Koningsduin IMMEN Tips voor veilig barbecuen Activiteiten Adressen Geen inspreekmogelijkheid meer tijdens raadsvergaderingen De erfenis van de Bakkerij r* wéét PéÊ' www. Ton Boerebach in bibliotheek Akersloot Vergaderen en onderhan delen voor vrijwilligers Plaatselijk nieuws uit Limmen Workshop Filmen in de Natuur Verloren en gevonden iSi Man aangehouden na besmeuren politieauto Jonge inbreker overlopen Verkeerscontroles Kijken en niet praten Kermis in Castricum hel" weer vandaag. AKERSLOOT - De hele maand augustus kunt u genieten van een klei ne expositie van acrylschilderijen en aquareltechniek op zijde van Ton Boerebach. Deze voormalige docent aan het Horizon te Heerhugowaard werd vijf jaar geleden getroffen door een herseninfarct. Hij zat niet bij de pakken neer, leerde linkshandig het penseel hanteren, wat resulteerde in kleurig werk met een eigen charme. Plaats Openbare Bibliotheek, Rem- brandtsingel 1 te Akersloot, ope ningstijden maandag 14.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 20.30 uur, woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 17.30 uur, vrijdag 14.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 20.30 uur. CASTRICUM - Om resultaten te boe ken, afstemming te bereiken en effec tief samen te werken, komen veel vrij willigers in aanraking met de praktijk van het vergaderen. In de cursus 'Vergaderen en onderhandelen' leren vrijwilligers welke kwaliteiten persoon lijk ingezet kunnen worden, hoe te onderhandelen en resultaten te boeken volgens uitgekozen strategieën. Ook worden in de cursus vaardigheden aan geleerd voor effectieve vergadertech nieken. De cursus wordt gehouden dinsdag 28 september, 5 en 12 oktober van 19.00 tot 21.30 uur in ontmoetings centrum Geesterhage. De kosten zijn 15,- per persoon. Opgeven kan bij de Stichting Welzijn Castricum dagelijks tot 14.00 uur, tel. 0251-673793. CASTRICUM - Ook vaak onder de indruk van een mooie natuurdocu- mentaire? Bezoekerscentrum De Hoep biedt in samenwerking met Peter Baltus Videoproducties de unieke mogelijkheid om dit zelf te leren tijdens een workshop van drie dagdelen in september. Onder bege leiding van deze professionele film maker leren de deelnemers de fijne kneepjes van het vak. Welke camera standpunten kies je, hoe creëer je een goede verhaallijn, bij welk licht kun je het beste filmen en hoe monteer je de beelden tot een film. Deelnemers die nen zelf een digitale camera mee te nemen. Programma workshop Zaterdag 4 september (dag) vanaf 09.00 uur theorieochtend. Aansluitend lunch en daarna prak tijkmiddag bestaande uit een excursie (o.a. buiten de paden) naar de mooiste plekjes van het duin o.l.v. een boswachter en Peter Baltus. TUssen 4 en 18 september hebben de deelne mers de tijd om op eigen gelegenheid zelf filmbeelden te schieten. Zaterdag 18 september (ochtend) Van 09.00 tot 13.00 uur montagetheo rie om met de eigen beelden een mooie film te maken. De kosten voor de workshop bedra gen 37,50. Opgeven kan tot twee weken van tevoren via tel. 0800-79 66 288 of via www.pwn.nl. Tegen een geringe meerprijs is per deelnemer een dvd leverbaar met het eigen resultaat van de workshop. De eindproducten van de deelnemers worden (éénmalig) in bezoekerscen trum De Hoep vertoond. Bezoekers centrum De Hoep, Zeeweg te Castricum. CASTRICUM - De politie Noord- Holland Noord afdeling Castricum geeft de volgende voorwerpen op als gevonden en verloren: Verloren in Castricum: zwart vest Matinique; sleutels diverse bossen; por temonnee GM Mulder; portemonnee met div. pasjes, foto's, id-kaart; digitale camera Olympus zilver; fietstas met schoudertas Kipling en portemonnee div. pasjes, rijbewijs, e.d.; strandtas geel/wit; leesbril in bruine hoes; gsm Samsung S500 zilvergrijs; zwarte Cucci portemonnee inh. geld en diverse pasjes. Gevonden in Castricum: sleutels; lees bril; aluminium stepje; tasje van de wereldwinkel portemonnee sleutels. Verloren in Akersloot: gehoorappa- raatje; zwart leren openkl. Porte monnee met geld pasjes, id-kaart e.d. Verloren in Limmen: etui met rijbewijs en giropasjes. CASTRICUM - De politici van de CAL-gemeente hebben hun standpun ten ten aanzien van het huidige jonge renwerk laten zien: volgens de Vereniging Vrienden Van De Bakkerij (VVVDB) hebben zij echter gegoo cheld met cijfers, feiten verdraaid en informatie achtergehouden om hun eigen wil door te drukken. Met de keuze voor de voormalige discotheek Enjoy als vervangende ruimte voor het huidige jongerencentrum De Bakkerij kiest de gemeente Castricum volgens VVVDB expliciet voor een antwoord op haar eigen vraagstuk Hoe krijgen we de jongeren van het Bakkers- pleintje?y, in plaats van dat van de jongeren; 'Hoe komen wij aan een vol waardige alternatieve locatie voor het te verhuizen jongerenwerk in De Bakkerij De keuze voor jongerenwerk in de Enjoy, dat met haar 170 vierkante meter vloeroppervlak toch bijna de helft kleiner is dan De Bakkerij (dat ruim 320 vierkante meter tot haar beschikking heeft), wordt door de Vereniging Vrienden Van De Bakkerij afgekeurd. Bij de politici bestaat vol gens de vereniging de illusie dat jonge ren zich gelukkiger voelen bij een toe komstig opgedrongen in plaats van het huidige ongedwongen jeugd- en jonge renbeleid, en gaat het merendeel van de politici volgens hen volledig voorbij aan het dat in de Enjoy bijna geen, voor jongeren interessante en relevante, activiteiten kunnen worden georgani seerd. Teleurgesteld De verwachting van de Vereniging Vrienden Van De Bakkerij is dan ook dat de jongeren na de nieuwsgierige kennismaking met Enjoy teleurgesteld zullen raken in het gebrek aan moge lijkheden tot zelfontplooiing op het gebied van onder andere muziek, thea ter en cabaret- mogelijkheden die het huidige jongerencentrum met haar cul turele podium wel kan bieden en dat dan ook al decennia lang doet. De teleurgestelde jongeren zullen hoogst waarschijnlijk verveeld raken en ver- Enjoy, het pand waar de gemeente Castricum de jongeren graag wil huis vesten. De Bakkerijbezoekers vinden echter dat het pand hen veel te weinig ruimte biedt, (foto UKP) dwijnen in het reguliere uitgaanscircuit of zullen elkaar op gaan zoeken op de diverse hangplekken in Castricum. Als dat de intentie is van het toekomstige jongerenwerk in Castricum, dan is er volgens de vereniging in de gemeente politiek iets goed mis. Spilfunctie De Vereniging Vrienden Van De Bakkerij ziet de nalatenschap van 30 jaar Castricums jongerenwerk dan ook als meer dan de mogelijkheid tot bord spelletjes en het collectief staren naar computerschermen, want veel meer zal de Enjoy de jongeren niet kunnen bie den. Zij blijft strijden voor een jonge rencultuur met minstens hetzelfde aan bod aan mogelijkheden als in de huidi ge Bakkerij- dus een voldoende groot jongerencentrum met een cultureel podium, volgens de vereniging en vol gens de jongeren en bezoekers van De Bakkerij de spilfunctie van het huidige jongerenwerk. Als het aan de Vrienden Van De Bakkerij ligt wordt De Bakkerij niet naar Enjoy verhuisd, maar moet een grotere ruimte beschikbaar komen, (foto UKP) De Vereniging Vrienden Van De Bakkerij, met een nieuw bestuur slag vaardiger dan ooit, ziet het dan ook als haar taak om het gemeenteraadsbesluit voor jongerenwerk in de Enjoy op alle mogelijke manieren aan te vechten, schatplichtig als zij is aan generaties jongeren die voor hen de overwegend negatieve houding van de Castricumse gemeentepolitiek jegens de Bakkerij jongeren en hun eigenzinnige ideolo gieën bestreden. De vereniging zal des noods juridische stappen ondernemen om de erfenis van De Bakkerij veilig te stellen, zodat ook generaties Castricumse jongeren na hen kunnen genieten van de rijke en inspirerende jongerencultuur die door drie decennia hard werken in Castricum is ontstaan. Inmiddels is er zowel naar de gemeen te als naar Gedeputeerde Staten een bezwaarschrift gestuurd met de uit drukkelijke vraag het gemeenteraads besluit ten aanzien van het toekomstige jongerenwerk te vernietigen. Met nog minstens twee geschikte panden voor het latere jongerenwerk in Castricum (naast dansschool Griffioen hebben de eigenaren van Sound Rent hun be drijfspand op de Castricummerwerf ter verkoop aangeboden aan de gemeente Castricum als nieuwe locatie voor het jongerenwerk) hoopt de vereniging dat het niet kan en niet mag zijn dat De Bakkerij binnenkort als jongerencul tuur haar testament moet opmaken. Oude schoenen Een gezegde luidt, dat men geen oude schoenen weg moet gooien voor men nieuwe heeft. De Vereniging Vrienden Van De Bakkerij voegt daar aan toe dat het verstandig is die nieuwe schoe nen voor de aanschaf ervan even aan te trekken. Te kleine schoenen, hoe mooi ze er ook uit zien, zullen namelijk altijd blijven wringen. De vereniging zal dan ook in de toe komst de dialoog met de gemeente blij ven zoeken om de jongeren een eigen plek te bieden waar ze letterlijk en figuurlijk de ruimte hebben om zich te ontplooien op al die culturele gebieden waarop de huidige Bakkerij zich al bijna 30 jaar begeeft. CASTRICUM - Zaterdag 31 juli is een 16-jarige man uit Egmond aan Zee in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks 0.30 uur aangehouden in de Dorpsstraat. Hij werd staande gehouden omdat hij een dienstauto besmeurde. Vervolgens gaf hij een valse naam op. Hierop is de man mee genomen naar het bureau en kreeg hij twee keer een proces-verbaal. CASTRICUM - In de nacht van vrij dag op zaterdag ontdekten medewer kers van een horecabedrijf op het strandplateau dat een 14-jarige jon gen uit Castricum bezig was met het wegnemen van goederen uit het bedrijf. Toen hij zich ontdekt voelde rende hij, samen met een 15-jarig vriendje uit Amsterdam weg. Beiden konden echter worden achterhaald door personeel. De 14-jarige jongen werd door de politie aangehouden. Omdat de rol van de 15-jarige niet helemaal duidelijk is hij heengezon den. De andere jongen is na verhoor later in de nacht weer in vrijheid gesteld. CASTRICUM - Woensdagavond is er een verkeerscontrole geweest langs de Zeeweg en de Oldenburghweg in Castricum waarbij tien bekeuringen zijn gegeven, onder andere drie wegens het rijden zonder autogordel. ALKMAAR - Het Canadaplein biedt op vrijdag 6 t/m zondag 8 augustus plaats aan vier grote internationale straattheatervoorstellingen. In vier verschillende kleine theaters op het plein zijn optredens bij te wonen van Dogtroep, Producciones Imperdibles, De Theatergroep zonder Olga en Tryater. De voor stellingen vinden op vrijdag plaats tussen 13.00 en 22.00 uur, op zaterdag tus sen 14.00 en 22.00 uur en op zondag tussen 13.00 en 17.00 uur. De entree voor de voorstelling van Dogtroep bedraagt 2,-; kaarten kun nen ter plekke worden gekocht. De overige optredens zijn gratis toeganke lijk. Let wel, bij alle voorstellingen kan slechts een beperkt aantal toeschou wers plaatsnemen dus vol vol! CASTRICUM - Op zondag 22 augustus vindt de manifestatie Kunst Koningsduin plaats, georganiseerd door PWN waterleidingbedrijf Noord- Holland, Kunstenaarscentrum Bergen en Stichting Literaire Activiteiten Alkmaar. De wethouders van cultuur van de gemeenten Bergen en Castricum verrichten om 11.00 uur de opening. De dag duurt tot 17.00 uur. Tijdens Kunst Koningsduin worden in de natuur allerlei kunstvormen gepresenteerd zoals poëzie, literatuur, verschillende muziekvormen, schilders- en beeldhouwkunst. Bekende kunste naars als Oek de Jong, Elly de Waard, Wim de Bie, Sjoerd Kuyper, Jasper Blom, Jan Piet den Tex, Dirck en Mathieu Nab, Pé Okx, Manuel Kurpershoek en vele anderen doen mee. Zij laten zien en horen hoe de natuur hen inspireert. Bij de manifesta tie hoort een programmaboekje. Bezoekers lopen via een speciaal uitge zette route door de duinvallei Vogelwater in het Noordhollands Duinreservaat. Men geniet van de grote diversiteit die het duin biedt en de kunstenaars die in de natuur 'aan het werk zijn'. Een ingekorte route stelt gebruikers van een rolstoel, wandel- of kinderwagen in staat een deel van de presentaties te bezoeken. De route start bij de ingang Noorderstraat aan de Heereweg te Bakkum-Noord (gemeente Castricum). In het unieke programmaboekje pre senteren de deelnemende kunstenaars zich persoonlijk in woord en beeld. Het boekje bevat daarnaast ook informatie over het natuurgebied Koningsduin. Het boekje is op diverse plekken te koop. Onder andere bij de campings Bakkum en Geversduin (Castricum- /Heemskerk), bezoekerscentrum De Hoep (Castricum), Kunstenaarscen trum Bergen en de Eerste Bergensche Boekhandel (Bergen).Het is ook te bestellen via www.pwn.nl. Wees er snel bij, de oplage is beperkt. Op op! Kunst Koningsduin wordt georgani seerd om het publiek eens op een ande re manier én op een andere locatie dan gebruikelijk, kennis te laten maken met allerlei kunstvormen. Interactie tussen bezoekers en kunstenaars zal de optre dens zeker verlevendigen. Bij de entree ontvangen de bezoekers het program ma en een routekaartje met vermelding waar, welke kunstenaar precies is te vinden. Afdeling communicatie, tel. 023-5413223 Dogtroep is een gezelschap van beel dend kunstenaars, theatermakers, musi ci, technici en uitvinders dat grote loca tieprojecten realiseert op onwaar schijnlijke plaatsen. De voorstelling Carwash staat op het kruispunt van theater, cinema en kermis. Een groepje van 20 bezoekers neemt plaats in het Dogtroep busje en rijdt de wasstraat binnen. Het is een hypermoderne en computergestuurde Carwash maar helaas blijkt de hardware te zijn geïn fecteerd met een onbekend virus.... Een ritje in de Carwash duurt circa 10 minuten; de productie kan ongeveer 80 bezoekers per uur aan. Producciones Imperdibles is een dans- collectief uit Sevilla. Hun productie 'La Bombonera' is een performance voor 21 hoofden en 1 danser(es) in een tent. Bezoekers moeten hun hoofd door een van de 21 gaten in het tentdoek steken en de danser en danseres wisselen elkaar af in korte hedendaagse solo's van 7 tot 10 minuten. Samen met de schitterende belichting en het uitge kiende geluid weten ze de toeschou wers even mee te nemen naar een andere en bijzondere wereld. De Theatergroep zonder Olga speelt een drie kwartier durende reallife-soap over de familie De Nooy. Zowel de labiele moeder Jaquelien, de dweepzie ke zakenman Diederik als zoonlief Erik streven naar het hoogst haalba re... de Absolute Perfectie. Voorspoed en fiasco blijken echter heel dicht bij elkaar te liggen. Wie heeft de spreek woordelijke lat eigenlijk zo hoog gelegd? Tryater tenslotte komt naar het Canadaplein met de voorstelling Het Experiment van de Heer Borgers, met als ondertitel Een reis in de tijd. Het rij dend theater van de Hooggeleerde Heer Borgers is niet te missen. Het geheimzinnige interieur moet je gezien hebben! In de grote laadruimte is een Experimenteel Laboratorium gebouwd. Daar staat de spectaculaire tijdmachine van de professor. In zijn voorstelling zet hij de machine aan en komen mensen van vroeger tot leven, waaronder het Drentse Meisje van Yde, dat 2000 jaar geleden werd ver moord. Kan de professor de loop van de geschiedenis veranderen? Een voor stelling voor alle leeftijden. Kinderkoptelefoondisco Zondagmiddag 8 augustus vanaf 13.00 uur is het jonge publiek van harte wel kom bij een heuse Kinderkop telefoondisco. Vorig jaar kon Alkmaar ook al genieten van dit fenomeen: de kinderen krijgen koptelefoons op, luisteren naar hun favoriete muziek en leren ondertussen leuke dansjes. Deelname is gratis. Meer info? Kijk op: www.karavaan.nl www.dogtroep.nl www.zonderolga.nl www.tryater.nl www.433fm.com AKERSLOOT - 'Kijken en niet pra ten'. Met deze kernachtige uitspraak opende de .drs. Marleen Barth, fractie voorzitter PvdA. van de Provinciale Staten van Noord Holland de tentoon stelling van Jet Voorman. Jet Voorman uit Alkmaar maakt o.a. mozaïeken met een vrome uitstraling en is enthousiast bij de inrichting van de tentoonstelling in het Gemaal 1879. Samen en in overleg met Hetty Kruk is alles op zijn juiste plaats gezet. In haar openingstoespraak zei .Barth veel verfrissende ideën op te doen na een bezoek aan een museum en het geeft haar een gevoel dat haar gedach ten even gedoucht hebben. Zij felici teerde de kunstenares met de expositie en wenste haar veel sukses. Het Gemaal 1879 te Akersloot is elke zondag open van 13.30 tot 16.30 uur. Komt u maar eens 'kijken en niet pra ten'. info: 0251-313286 of 313253. CASTRICUM - Nog maar net is de laatste kermiswagen uitAkersloot ver trokken, of buurgemeente Castricum mag zich opmaken voor vier dolle dagen. Van 7 t/m 10 augustus wordt op het terrein aan de Brink de grootste kermis in de regio met vele aantrekke lijke en spectaculaire attracties gepre senteerd, waar ook en vooral de kinde ren veel plezier aan zullen beleven. De laatste jaren is het traditie dat de ker mis in Castricum minstens een specta culaire attractie bevat. Was het vorig jaar nog 'omgekeerd bungyjumpen' aan het elastiek, dit jaar zullen onge twijfeld weer veel waaghalzen naar de nieuwe kermisattracties uit kijken. Voor diegenen die het liever wat rusti ger aan doen zijn altijd de diverse gok spellen een uitkomst. Ook deze zullen weer rijkelijk vertegenwoordigd zijn op het evenemententerrein. De kleine kin deren kunnen zich prima vermaken met touwtje trekken, of een rondje in de autoscooters. Ook aan de lekkere trek is gedacht, oliebollen, suikerspin nen, grote zakken met popcorn en uiteraard de zuur- en kaneelstokken zullen zeker niet ontbreken. Gemaal 1879 Frits Bangert exposeert deze maand in het Gemaal 1879 te Akersloot, elke zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Het drie dimensionaal werk brengt hem o.a. terug naar de ambachtelijke manier van schepen bouwen. Oude werfjes bezocht hij tijdens zeereizen naar Schotland en Scandinavië. Gemaal 1879 te Akersloot vindt u 100 meter vanaf Hotel Akersloot. Tevens is het gebouw en de technische installatie etc. te bezichtigen en op elke eerste zondag van de maand is er maaldemon- stratie met de installatie. Toegang E 1,- kinderen tot 12 jaar gratis. Buiten de openingsuren tel: 0251-313286 of 0251- 313253 voor groepen en/of scholen. Bezoekerscentrum De Hoep Bezoekerscentrum De Hoep is alle dagen van de week geopend, tussen 10.00 en 17.00 uur. Er zijn doorlopend allerlei activiteiten, excursies, filmpro gramma's en exposities te zien en te beleven. Bezoekerscentrum De Hoep, 0251-661066, informatie over en boe ken van excursies: 0800-7966288. Johwin Wisselende exposities. Toonbeeld Wisselende exposities bij Toonbeeld, Jan van Nassaustraat 6, Castricum, tel. 0251-659012 of e-mail: toonbeeldwil@hotmail .com Ateliers 'De Duinrand' Wisselende exposities. Openingstijden 14.00 tot 17.00 uur, van Oldenbarneveldtweg 37 te Bakkum. Raadhuis Castricum Wisselende exposities tijdens de ope ningstijden van het gemeentehuis. Gemeentehuis Limmen Wisselende exposities te zien tijdens de openingsuren van het gemeentehuis, maandag t/m donderdag van 8.30 tot 16.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Bibliotheek Akersloot In de bibliotheek van Akersloot zijn wisselende tentoonstellingen te zien. -Ti 1 Galerie Akermare Wisselende exposities, de Uiterdijk 2 te Akersloot. Serre Nella van Os Kunst in de serre en beeldentuin. Te bezichtigen aan de Westerweg 39 te Limmen, na telefonische afspraak: 072- 5051823. Huisartsen Centrale huisartsenpost Alkmaar en omstreken (o.a Heiloo, Limmen, de Egmonden). Voor spoedeisende huis artsenhulp buiten kantooruren en in het weekend, tel: 072-5180618. Tandartsen Tijdens het weekeinde en in de avon duren, uitsluitend voor spoedgevallen: tel. 06-53937620. Apotheek Limmen Vuurbaak 7a. Geopend van 08.00 tot 18.00 uur. Tijdens het weekeinde en in de avonduren de Regionale Spoedapotheek, Van Ostadelaan 248, Alkmaar, tel. 5143060. Uitvaartverzorging Uitvaartverzorging Lia Groot, tel. 5053009. RIMA Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening, spreekuur: woensdag van 16.00 tot 17.00 uur in kamer 0.32 in het gemeentehuis (via achteringang), Zonnedauw 4. Tel. 5055363. Regionale Thuiszorg Tel. 072-5127127 (24 uur per dag, 7 dagen per week), zie verder de rubriek Medische diensten Heiloo. Artsenlaboratorium Trombosedienst (Starlet) Prikpunt Zorgcentrum De Cameren, Vredeburglaan 1, dinsdag en vrijdag tussen 08.00 en 08.30 uur. Prikpunt De Smetkliniek (Willibrord), Kennemerstraatweg 464, maandag t/m vrijdag van 09.00 uur tot 09.30 uur. Verloskundige M.C.G. Groot-Valkering, Hoogeweg 72, Heiloo. Spreekuur na tel. afspraak (5052635). Gemeente Limmen Zonnedauw 4, 1906 HA Limmen, tel. 5051456. Open van 08.30 tot 12.30 uur. Grof vuil Tel. 5413533. Indicatiecommissie Aanvragen voor thuiszorg, verzorgings- en verpleeghuiszorg bij Regiobureau Zorgindicatie, Postbus 9331, Alkmaar, tel. 072 5670050. Ouderenwerk SWOL Secretaris mw. E. van Wieringen-van Wees, Oranjezon 3,1906 VC Limmen, tel. 5051670. Openbare Bibliotheek Zonnedauw 2, 1906 HA Limmen, tel. 5052135. Openingstijden: maandagl4.00-17.30 en 19.00-20.30 woensdag 10.00-12.00 en 14.00- 17.30 vrijdag 14.00-17.30 en 19.00-20.30 H. Corneliuskerk Pastor J. Oiling, tel. 5051275/ fax 5054503, spreekuur op dinsdag 08.30 tot 09.15 uur, donderdag 16.00 tot 17.00 uur in de pastorie. Voor afspraken bel len. Diensten zaterdag 19.00 en zondag 10.00 uur. Secretariaat open vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur, tel. en fax 5053793. Ned. Hervormde Gemeente Predikant ds. H.C. van het Maalpad; Vpëltëinerlaan 19, Heiloo, tel. 5331473. Scriba J.P. Hartog, tel. 5053403. Dienst: zondag 10.00 uur. Politiebureau Limmen tel. 0900-8844, geopend maandag van 09.00 tot 12.00 uur en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. Politiebureau Akersloot tel. 0900-8844, geopend maandag van 14.00 tot 17.00 uur en donderdag van 09.00 tot 12.00 uur. CASTRICUM - De gemeenteraad van Castricum heeft in zijn vergadering van 24 juni besloten om het reglement van Orde op een aantal punten te wijzigen. Dit heeft onder meer tot gevolg dat artikel 15, spreekrechtburgers, komt te vervallen. De werkgroep Dualisme Bestuurlijke vernieuwing binnen de gemeente heeft in maart van dit jaar uit voerig gediscussieerd over het spreek recht. Omdat de werkgroep van oordeel is dat het spreekrecht in de raad weinig toegevoegde waarde heeft, stelde zij de gemeenteraad voor het spreekrecht te laten vervallen. Voldoende inspreekmogelijkheden Het betekend geenszins dat de burger nu geen mogelijkheden meer heeft om zijn zegje te doen. In de raadscommissie hebben burgers ruimschoots gelegen heid in te spreken. In deze commissie bepalen de commissieleden hun stand punten die zij later in de raadsvergade ringen verdedigen. Hierdoor kan het, volgens de werkgroep Dualisme Bestuurlijke vernieuwing, voor de bur ger frustrerend zijn om te merken dat met zijn (herhaalde)inbreng tijdens de raadsvergadering niets wordt gedaan. In de praktijk blijken burgers ook de fracties goed te kunnen vinden om hun mening daar kenbaar te maken. Verbeteren spreekrecht in raadscom missies De werkgroep Dualisme en Bestuur lijke vernieuwing heeft voorgesteld om het spreekrecht in de raadscommissie te verbeteren en, indien mogelijk uit te breiden. Het is de bedoeling dat de insprekers aan de vergadertafel worden uitgenodigd in plaats van te spreken van achter een spreekgestoelte. Tevens wordt er meer gelegenheid geboden voor het uitwisselen van informatie zodat er meer een gesprek ontstaat tus sen commissie en inspreker. Eindelijk is het zomer in Nederland. Lekker buiten eten tijdens een lange zwoele zomeravond, dat is pas echt genieten. De hoge temperaturen ver gen echter ook extra aandacht om de veiligheid van uw voedsel te garande ren! Met wat praktische tips en een goede voorbereiding is veilig én lekker eten verzekerd. Voor bacteriën zijn onze levensmidde len een uitstekende voedingsbodem. Ze vermeerderen zich bij een gunstige temperatuur en voldoende vocht voor al graag in voedingsmiddelen die rijk zijn aan eiwit. Op rauw vlees en gevo gelte zitten bacteriën. Maar ook in andere voedingsmiddelen (zuivel, vis, groente en fruit, sausjes en salades) gedijen bacteriën goed. Vooral zomers is het daarom uitkijken geblazen. Veel mensen denken een zomergriepje te pakken te hebben, terwijl het in werke lijkheid gaat om een voedselvergifti ging. Het Voorlichtingsbureau Vlees geeft de volgende tips: Zo is buiten eten goed voorbereid: Koop het vlees pas aan het eind van het boodschappenrondje, en neem het in een koeltas mee naar huis. Direct thuis in de koelkast stoppen. Zorg dat gerechten nooit in de zon staan. Bij een picknick dienen kwetsba re producten in de koelbox bewaard te worden. Kies ervoor om gerechten in meerdere schaaltjes mee te nemen, zo kunt u telkens een koel schaaltje aan breken en is de kans op bederf het kleinst. Bij barbecuen kan het vlees over meerdere borden verdeeld wor den, die in de koeling bewaard worden tot gebruik. Kruisbesmetting kan ontstaan doordat klaargemaakt vlees in aanraking komt met rauw vlees, waardoor er bacteriën kunnen worden overgebracht. Gaat u bijvoorbeeld barbecuen, leg geroosterd vlees dan op een schone schaal, maar nooit weer terug op de schaal of het bord waar het rauwe vlees op heeft gelegen. Gebruik voor rauw vlees ander keukengereedschap (messen en tangen) dan voor het bereide vlees, om eventuele bacteriën geen kans te geven op het bereide vlees te komen. In de zomer is veel (water) drinken belangrijk. Immers, door zweten verlies je extra veel vocht en mineralen. Daarom wordt er in zuidelijke landen vaak zout aan bijvoorbeeld thee, vruch tensap en yoghurtdrankjes (ayran) toe gevoegd. In onderstaande salade vindt u ook wat extra zout dankzij de uitge bakken plakjes spek. Snel klaar, lekker zomers en dankzij de sappige sla en spekjes ook nog eens heel verantwoord! Het Voorlichtingsbureau Vlees wenst u een smakelijke, veilige en warme zomer! Bacon-avocado salade Bereidingstijd: 10 minuten Ingrediënten: 8 plakken bacon (dikgesneden), 2 stuks avocado, 4 eetlepels crème frai- che, 1 citroen (sap van), 4 eetlepels honing 175 g veldspinazie (blaadjes) 4 eetlepels mosterd (grove), zout, 100 g tomaten (zongedroogde, op olie, uitge lekt) peper (versgemalen). Bereiding 1. Grill of bak de bacon. Iets af laten koelen, in stukjes snijden en in een sla- kom doen. 2. Was de spinazie en laat deze uitlek ken. Snijd de zongedroogde tomaatjes in fijne reepjes. Pel de avocado's, snijd ze in plakjes en besprenkel met het citroensap (tegen het verkleuren). 3. Dressing: Meng de crème fraïche, honing en mosterd in een kommetje en breng op smaak met zout en peper. 4. Serveer de salade op individuele bordjes met wat van de dressing erover. Lekker met focaccia brood.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 8