Het orgel, een koninklijk instrument (2) oumaal ededelingen mededeling Opentuindag bij 'Tüin van het jaar' Intratuin zet 'Warenhuis op Stelten' gelezen worden mÊ/SÊÊÊ BK UITKIJKPOST - 14 AUGUSTUS 2004 - PAGINA 6 Raadhuisplein 1 Pb. 1 1850 AA Heiloo afd. Voorlichting 535 66 41. Gemeentehuis dagelijks open van 8.00 -12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur. HEILOO Burgerlijke stand gemeente Heiloo t/m 10 augustus 2004 Auto 'te gast' rondom Radboud- school en Springschans Toestemming straatfeest Zeekamplaan Timmerdorp 2004 erk in uitvoering Werkzaamheden geluidsscherm Heilooër Tolweg Kom zingen bij Mannenkoor Orpheus Training 'Stoppen met roken' in MCA Goulash Palingroken sportcafé Het Vennewater Mensen bezoeken, blij maken, helpen... Is dat geen mooie besteding van een paar uur vrije tijd? ¥$f x Illilffif isiiisiii] hmmmmmmmm vervolg van pagina 4 blijfsdocument uit aan de vreemdeling. 2. Verlenging verblijfsdocumenten Sinds 1 december 2003 ontvangen vergun ninghouders met een reguliere vergunning automatisch bericht van de IND als de geldig heid van de vergunning verloopt en kan worden verlengd. Iedere rappelbrief gaat ver gezeld van een gepersonifieerd aanvraagformulier, dat door de vergunning houder naar de IND moet worden gezonden. De gemeente verzorgt de uitreiking van het nieuwe, vervangende verblijfsdocument. Per 13 april 2004 ontvangen ook de vreemde lingen met een asielgerelateerde vergunning voor onbepaalde tijd automatisch bericht voor verlenging. 3. Visa Sinds 1 december 2003 draagt de HSTD zorg voor de afhandeling van visumverlengingen, de aanvragen van spoedvisa en terugkeer visa, alsmede dë verzoeken om stickers bij verlenging en vervolgprocedures. De IND beschikt hiervoor over een loket in Rijswijk (Zuid-Holland) en een loket in Zwolle. Hier kan men slechts op afspraak terecht, tele foonnummer 0900 -123 45 61 0,10 /p.m.). Informatietelefoon voor vreemdelingen Voor alle vragen, ook tijdens de behandeling van de aanvraag, kunnen vreemdelingen bij de IND terecht, telefoonnummer 0900 -123 45 61. Dit geldt ook als zij him aanvraag bij de gemeente hebben ingediend. Telefonisch kunnen voorlich tingsmiddelen en aanvraagformulieren worden besteld. De informatielijn van de IND is bereikbaar op werkdagen van 09.00 uur tot 17.00 uur. Vanuit het buitenland is de IND bereikbaar via 4-31 208 89 30 45. Publieksbalie Burgerzaken De publieksbalie Burgerzaken is dagelijks geopend van 08.00 uur tot 1230 uur en maandagavond van 18.00 uur tot 20.00 uur voor het maken van afspraken, telefoonnummer (072) 535 67 22. geboorten MartikaM. d.v. WA], van Eist en J.A.H. Slomp elders geboren Lente d.v. G.P. Stolwijk en M.C. van Velzen Damian A. z.v. J. Benchetrit en S.D.H Perdaan huwelijksaangiften/ aangiften geregistreerd partnerschap M.L.J.M. van Sikkelerus en C.C AM. Wittebrood M.D. Glass en RAM. Terheggen M.J.A. Kramer en C.T.M. Hergaarden R.M. Kuijper en A.M. Doodeman huwelijken/ geregisteerde partnerschappen J.J.H. van Velzen en S.G.C Zoon overlijden M.A. Holtes A.P. Limmen wv Keijzer G.G. Akkerman ev Velt elders overleden E.L. Sombroek ev Twisk G. Schopman wv Hesse De scholen beginnen weer. Dit betekent onder meer dat de jeugd van Heiloo 's morgens vaak weer fietsend de weg op gaat. Een goed moment om aandacht te vragen voor de verkeersveilig heid van deze weggebruikers. Rond de basisscholen Radboud en Springschans zijn in de zomervakantie maatregelen getroffen om de situatie veiliger te maken voor met name fietsers en voetgangers. De auto is hier voortaan 'te gast'. Dit komt tot uiting in minder parkeer plaatsen en een parkeerverbod in de omliggende woonstraten. Op de Breedelaan, direct voor de scholen langs, is een rode asfaltstrook aange bracht om te benadrukken dat fietsers hier de belangrijkste weggebruikers zijn. Verder zijn bij de scholen extra fietsenrekken geplaatst. De maatregelen zijn bedoeld om ouders te stimuleren om hun kinderen per fiets naar school te brengen en de auto te laten staan. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer P. Bakker van het Ingenieursbureau, telefoonummer (072) 535 67 63. De burgemeester en wethouders van Heiloo ver lenen toestemming voor het organiseren van een straatfeest voor de bewoners van de Zee kamplaan op zaterdag 21 augustus 2004 tussen 15.00 en 00.00 uur. Dit op grond van de artikelen 2.1.4.1 en 2.1.5.1 van de Algemene Plaatselijke Verordening 2000. Voor het houden van het straatfeest wordt de Zeekamplaan tussen de Haesackeriaan en de Tulpencroftlaan afgesloten voor het verkeer. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer G. Tervoort van de afdeling Organisatieondersteuning, telefoonnummer (072) 535 66 45. Tot vrijdag 20 augustus a.s. vindt op het evene mententerrein Noorderneg weer het jeugdfestijn Timmerdorp plaats. Om kinderen die met de fiets komen veilig De Omloop te laten over steken, zet de organisatie verkeersregelaars in. Deze verkeersregelaars zijn herkenbaar aan hun oranje hesjes. op het terrein een houtstapel in brand gestoken. Uit (verkeersjveihgheidsoverwegingen wordt vrijdagavond een gedeelte van De Omloop, tussen Het Maalwater en de Spillaan, afgesloten voor doorgaand verkeer. Dit wordt met borden aangegeven. Meer informatie Voor vragen over de verkeersmaatregelen kunt u contact opnemen met de heer P. Bakker van het Ingenieursbureau, telefoonnummer (072)535 67 63. Vanaf maandag 30 augustus a.s.worden de betonnen elementen ten behoeve van het geluidsscherm langs de Heilooër Tolweg aange bracht. Tijdens de werkzaamheden kan verkeershinder ontstaan. De werkzaamheden duren ongeveer een week. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer P. Cornelissen van het Ingenieurs bureau, telefoonnummer (072) 535 67 61. "Wat gaat u daar doen op de Oosterzij?" „U gaat toch niets aanleggen daar op de Oosterzijweg hè?" Die vraag is Willem Koet, de vormgever van de duintuin gesteld door de Paddenwerkgroep Heiloo e.o. „Denk erom hoor, de gestreepte rugpad zit er in grote aantallen, 's avonds is het een heel concert." Nee mevrouw, die wildernis is zo aan gelegd; de 'tuin' is klaar. Die poelen met amfibieën zijn door ons aange legd. Om dit met eigen ogen te kun nen bekijken nodigt Ibinvormgeving W. Koet alle geïnteresseerden uit. Zaterdag 21 augustus houden we open dag in de tuin van de heer Ackermans aan de Oosterzijweg 124. Ook de achtertuin die vorig jaar aan gelegd is kan worden bekeken. Er wordt in de duintuin uitleg gegeven door een medewerker van het Noord- Hollands duinreservaat en in de achtertuin door Willem Koet. Opdracht De heer Ackermans vond de grote tuin bij zijn stolpboerderij aan de Oosterzijweg in Heiloo te groen. Gras, hagen en bomen; bijna geen kleur. Hij nam de tuinvormgever Willem Koet in de arm en samen besloten ze de voortuin om te vormen tot een mini-duinlandschap en de achtertuin in een speelse tuin met veel bloeiende planten. Voor de aan leg van de Duintuin werd de tuin drastisch 'op z'n kop gezet', wat wil zeggen dat de bovenlaag van 30 centi meter vruchtbare aarde afgeschraapt en diep weggespit is. Voor een duin tuin geldt immers de oude natuurwet dat armoede bloei geeft. De zandlaag in de tuin ligt nu bovenop. Midden in de tuin is een grote vijver uitgegra ven. Het zand dat daardoor vrjjkwam is gebruikt om er de duinheuveltjes mee te creëren. Hooi Voor de vegetatie is hooi met zaad vanuit verschillende duingebieden gewonnen. „Het hooi is over het hele terrein verspreid", vertelt Willem Koet. „Fantastisch om na twee jaar te zien hoeveel soorten het zijn gaan doen. De natuur moet hier zijn gang gaan en maar zien wat er van komt." De tuin is iedere periode anders, van overwegend wit tot geel, daarna blauw van het bloeiend slangekruid. Nu is het wat bruin door uitgebloeide grassen. Het is goed dat op hoger gelegen gedeeltes minder vegetatie is, ook zand hoort in de duintuin. Moderne materialen De tuinvormgever Willem Koet streeft bij zijn tuinontwerpen een samengaan van natuur en strakke en moderne materialen na. In de achter tuin aan de Oosterzijweg zijn bijvoor beeld terrassen van gegalvaniseerde stalen roosters. Daarmee is aangeslo ten bij de lijn van de inrichting van het grote huis. Ook daar zie je span nende combinaties van oud en modern, bijvoorbeeld oude balken met daarnaast strakke eigentijdse ele menten. Tuin van het jaar De tuin doet in zijn geheel mee aan de nationale competitie 'Thin van het jaar 2004' en is geselecteerd bij de eerste 15. Deze competitie is georga niseerd door het hoveniersinforma tiecentrum en de winnaars worden in oktober gepubliceerd. De achtertuin is speels aangelegd met glooiend gazon en kronkelende slootjes. Rijk bloeiende vaste planten, losse vor men met de strakke terrassen als contrast vormen de basis van de tuin. De tuin is groot en nog jong. Een aan tal elementen moeten nog worden gerealiseerd, zoals tuinhuisje en per gola. Wilt u kijken, dan bent u welkom om 10.30,12.00,13.30, en 15.00 uur bij de boerderij aan de Oosterzijweg 124. Of even bellen met Willem Koet, tel. 072 5600228/ 06-29095147. ALKMAAR - Orpheus begint op maandag 23 augustus weer aan de wekelijkse repetities voor het nieuwe seizoen. Een belangrijke periode staat Orpheus te wachten. In 2006 bestaat dit mannenkoor 100 jaar en dit zal op grootscheepse wijze gevierd gaan wor den met enkele speciale optredens en andere festiviteiten voor de leden. In de komende tijd zal er dan ook in de repetities veel aandacht aan de dan uit te voeren jubileum-concerten worden gegeven. Nieuwe nummers staan daar bij ook op het programma. Voor man nen die ook graag willen zingen is dit een unieke gelegenheid om zich nu bij dit oudste mannenkoor van Alkmaar aan te sluiten. Ook geïnteresseerde mannen uit de omgeving van Alkmaar zijn van harte welkom. De toelatingsei sen zijn niet hoog. Het repertoire is zeer divers: van renaissance tot fifties- musical, van russisch-byzantijns tot opera, van volksliedjes tot romantiek. Het koor staat onder leiding van diri gent Arie Groen. De repetities zijn op maandagavond van 19.30u tot 21.30 u. (voorlopig nog) in de Vrijheidskerk, Hobbemalaan Hoefplan, Alkmaar. Interesse Meer informatie is op diverse manieren te verkrijgen. Neem contact op met onderstaande telefoon nummers; bezoek de website www.web- regio.nl/orpheus of kom eens vrijblij vend langs op een repetitie. Info: secre taris Wim Welmers, tel. 072-5624356 - Joop Spaans tel. 072-5110906. ALKMAAR - Medisch Centrum Alkmaar (MCA) en Brijder Verslavingszorg starten op dinsdag 7 september 2004 met de training 'Stoppen met roken'. De training bestaat uit tien bijeenkomsten die van september tot en met november in het MCA worden gegeven. De training is van 19.30 tot 21.00 uur en kost 165 euro, inclusief trainings- boek en consumpties. De training is bedoeld voor mensen die willen stoppen met roken. De inhoud van de bijeenkomsten is ont wikkeld door Stivoro, de stichting die zich al jaren bezighoudt met het terugdringen van het rookgedrag in Nederland. Deelnemers aan deze training wordt geleerd toe te wer ken naar een stopdatum, hoe te stoppen met roken en hoe het niet- roken daarna vol te houden. Ondersteuning van de gehele groep en veel praktische adviezen vormen een belangrijk onderdeel van de bij eenkomsten. De training wordt gegeven door een medewerker van Brijder Verslavingszorg, die deskun dig is in het begeleiden van mensen die willen stoppen met roken. Om deze training te volgen is aan melding noodzakelijk. Voor meer informatie en/of aanmelding kun nen belangstellenden contact opne men met de balie van patiënten voorlichting in het MCA, tel. 072- 5483500. In het vorige artikel is gesproken over de behuizing van het orgel in een orgelkas. Een behuizing gebaseerd op de gewenste grootte van het orgel en dat uiteindelijk is vervat in een (tech nisch) ontwerp van de orgelbouwer. Volledig handwerk, in de werkplaats gefabriceerd en 'uitgeprobeerd'. Bij de opbouw van het orgel in de kerk wordt de kas definitief in elkaar gezet. Maar dan moet de inhoud er nog in. Zoals het pijpwerk en dat zijn bij het nieuwe orgel van de Ter Coulsterkerk welge teld 1646 pijpen. Goulash is een specifiek gerecht uit Oost Europa en dan vooral uit Hongarije. Velen zullen het wel eens gegeten hebben, maar het is toch ook weer niet een alledaags gerecht. Goulash is ook niet een eenduidig recept. Er zijn in de receptuur diverse varianten van Goulash. Maar voor deze mooie zomerse dagen zullen we het niet al te moeilijk maken. Ingrediënten: 500 gram runderlapjes; een stuk of 5 aardappels, 1 blikje gepelde tomaten, 3 uien (niet te groot), een paar teentjes knoflook, 1 rode en 1 gele paprika, 1 eetlepel paprikapoeder, 1,5 liter vleesbouillon, een paar Spaanse pepertjes, 1 theele pel karwijzaad, boter (of olie) en zout. Bereiding: snijd het vlees in blokjes, snipper de ui. snijd de paprika (ont doen van zaadlijsten) in kleine stuk jes, snipper de knoflook en snijd de Spaanse peper in heel kleine stukjes (let wel geen zaadjes erbij, want die zijn heel scherp. Wees overigens toch al voorzichtig met Spaanse peper, want u doet er gauw te veel in). Doe dit alles in een pan laat dit in de boter of olie (of van allebei wat) lekker smoren. Wel steeds even omroeren. Als vrijwel al het vocht is verdwenen, doe dan de bouillon en de kruiden erbij. Laat het geheel op een klein vuur 1,5 - 2 uur zachtjes koken. Kook de aardappelen tot ze bijna gaar zijn (neem geen afkokers) en snijd ze in blokjes. Snijd ook de gepelde tomaten in kleine stukjes. Laat de aardappel en de tomaat nog heel even meekoken (om ook deze ingrediënten goed warm te krijgen) en ziedaar: uw gerecht is klaar. Dien er wat lekker brood bij, bijvoorbeeld bruin stok brood. Kijk eens of u een Hongaarse wijn erbij kunt krijgen. Lukt dit niet, een stevige rode wijn uit een ander land is zeker ook niet te versmaden. U wilt ook een recept insturen? Wat ons betreft graag zelfs. Stuur dit op naar: redactie Uitkijkpost, postbus 68 1850AB Heiloo of per E-mail: redac- tie@uitkijkpost.nl De orgelkas in opbouw. Het pijpwerk Orgelpijpen zijn verschillend van grootte en ook nog eens verschillend van materiaal. De meeste pijpen zijn gemaakt van metaal dat bestaat uit een legering van tin en lood. De keuze en samenstelling van de legering is erg belangrijk, omdat de legering één van de aspecten is, die de klank beïnvloedt. Daarom is de samenstelling van het metaal, dus de legering, voor elke stem verschillend. Hoe subtieler de toon, hoe meer tin is verwerkt. Maar er zijn ook orgelpijpen, die gemaakt zijn van hout en dan met name van eikenhout. Eigenlijk net als met instrumenten in een orkest. Daar heb je ook metalen instrumenten en instrumenten gemaakt van hout. De houten orgelpij pen worden vooral gebruikt voor de donkere topen, maar je kunt er ook wel hogere toonhoogten mee berei ken. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de orgelpijpen van een draaiorgel. Elke orgelpijp heeft z'n eigen lengte, afhankelijk van de klank die er uitein delijk van wordt verwacht. En die is weer afhankelijk van het aantal registers of stemmen (vaak genoemd naar een instrument waar de klank aan verwant is, zoals Bourdon, Viola da Gamba, Roerfluit, Holpijp, Woudfluit enz.). Die registers worden naast de benaming ook aangeduid met een cij fer en een 'voetteken' erachter, bij voorbeeld Roerfluit 8'. Dat cijfer erachter geeft de toonhoogte aan. Een C (dat is de do van het do, re mi enzo voorts) in het register 8' heeft dezelfde hoogte als de centrale C op de piano. Registers met een kleiner getal zijn zogenoemde boventonen "en klinken lichter; registers met een groter getal klinken donkerder. De lichte fluitjes op het orgel hebben dus een hoger getal en de bastonen een lager. Maar al deze tonen moeten elkaar kunnen aan vullen en moeten een harmonisch geheel vormen. Vergelijkbaar met de klanken in een orkest. In het orkest spelen alle instrumenten niet altijd tegelijk, maar soms is het wel 'vol werk'. Dan speelt het gehele orkest tezamen. Zo ook met het orgel. Zelden worden alle stemmen tezamen gebruikt. Je kunt op een orgel heel genuanceerd musiceren. Van fijnzinnig solo, via ensemble geluid tot aan het volle werk, dus (praktisch) alle registers open. Er is nog een onderscheid in de orgel pijpen, die de klankvorming van een register bepaald. Het pijpwerk bestaat namelijk uit 'labialen' en 'tongwerken'. De labialen (in dit orgel 20 registers) zijn te vergelijken met een blaasinstru ment (trompet, tuba e.d) waar de lucht door het blazen in trilling wordt gebracht. De vorm en grootte van het instrument bepalen de toon (hoe groter het instrument hoe donkerder het geluid) en de lengte van de luchtstroom (langer of korter gemaakt door de ven tielen in dat instrument) de toonhoog te. Bij tongwerken, het woord zegt het al, wordt een tong(etje) door ingebla zen lucht in trilling gebracht en ook hierbij is de vorm en lengte van het instrument weer bepalend voor de toon (hoogte). Vergelijkbare instrumenten zijn bijvoorbeeld de klarinet of hobo (het rietje wordt in trilling gebracht) en de klank zal naarmate het instrument groter is - zoals bij de basklarinet en de fagot - donkerder dan wel lager zijn. Als men bedenkt dat al die pijpen elk afzonderlijk met de hand moet worden gemaakt, dan krijg je steeds meer bewondering voor het instrument dat orgel heet. Overigens ben je er nog niet als alle pij pen in het orgel zijn geplaatst. Er moet ook worden geïntoneerd, dat is de pijp 'klaarmaken' voor de juiste klank, die het zou moeten voortbrengen. Dat is absoluut vakwerk en daar hangt heel veel vanaf hoe een orgel uiteindelijk zal klinken. Bij intoneren worden kleine maar uiterst belangrijke details in de orgelpijpen bijgesteld. Met het plaatsen van de pijpen heb je nog geen geluid. Er zal op aangeven van de organist lucht in de pijpen moe ten worden geblazen. Meer daarover de volgende week. Het zomerseizoen loopt voor Intratuin bijna ten einde en dat bete kent dat de uitverkoopactie 'Warenhuis op Stelten' weer van start gaat. De laatste dagen van de vakan tie biedt zij de mogelijkheid om er nog een gezellig dagje van te maken en te profiteren van de enorme kor tingen. In de periode van donderdag 19 tot en met zaterdag 28 augustus staat het tuincentrum op z'n kop want alle zomerartikelen moeten plaatsmaken voor de nieuwe najaarscollectie. Op waterplanten, vaste planten (potjes) HEILOO - Op zaterdag 21 augustus is er bij sportcafé Het Vennewater Heiloo, om 13.00 uur een wedstrijd palingroken. Inschrijven kunt u tot die datum op telefoonummer 072-5336548 of 5052948. De prijsuitreiking is om 17.00 uur. wordt zelfs 50% korting gegeven. Op barbecues, kleding (zomercollectie), tuinmeubelen (showmodellen) wordt 40% korting gegeven. Op binnen- en buitenpotten tot 40% en op tuinhout en elektrisch gereedschap 25%. Om het gevoel van zomeruitverkoop volledig te benutten is er op zaterdag 21 augustus een 'Parkeerplaats op Stelten'. Op onze parkeerplaats wordt van alles en nog wat verkocht, tegen elk aannemelijk bod. Kortom een mooie gelegenheid om voordelig het huis en de tuin aan te kleden. r© Mevrouw Riet Steenhoek is samen met Elly de Graaf projectleider van de Bingo in Overkerck. Tijdens de periode dat haar oud ers intensieve zorg nodig hadden werd zij getroffen door de inzet van vrijwilligers, die zich belan geloos en met veel enthousiasme beschikbaar stelden. Sinds vier jaar is zij zelf werkzaam bij de UW en is meteen als projectleider begonnen. Daarnaast heeft zij een baan voor twee dagen in de week in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. Iedere vrijdagmiddag van 14.30 uur tot 16 uur verza melt zich een groep van ca. 50 deelnemers en 10 vrijwilligers om Het pijpwerk wordt geplaatst. in de grote zaal op de bovenste verdieping van Overkerck (mooi uitzicht) een gezellige Bingomiddag met elkaar te beleven. Soms wordt de middag muzikaal omlijst door vrijwilliger Johan van de Stappen, wat de middag een extra gezellig tintje geeft. Meestal doet de vrijdag- groep van dagverzorging De Schalm ook mee. De bewoners, die niet zelfstandig kunnen komen worden opgehaald door de vrij willigers. Begonnen wordt met een koffie en theerondje. Intussen wordt per deelnemer een euro bijgedragen om de prijzen bij het spel te kunnen bekostigen. De pri jzen worden met veel creativiteit bij elkaar gezocht door een paar vrijwilligers. Dan start het spel en waar dat nodig is, bij verminderd gezichtvermogen of een andere oorzaak, helpt de vrijwilliger een handje. Halverwege de middag is er een pauze ingelast voor nog een kopje koffie of thee en een praatje. De meeste vrijwilligers doen een keer in de veertien dagen mee, dus er zijn twintig vrijwilligers nodig. Daarnaast is het fijn als er wat reservemensen beschikbaar zijn. In de Loet wordt er op woensdag middag Bingo georganiseerd met medewerking van vrijwilligers van de UW afd. Heiloo. Wilt u meer informatie of zich aanmelden als vrijwilliger, bel 072-5330574 of 072-5337612. Op zaterdag4 september van 11.00 tot 16.00 uur vindt u een stand op de Uitmarkt van de Unie van Vrijwilligers afdeling Heiloo.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 6