ii Begroting Heiloo sluitend in 2008 i Klaargestoomd tot professionele teamspeler MRA-website online Geen verlof buiten de school va kan tieperiodes ^éB3L__ ctN Tf O HEILOO Hl m n UITKIJKPOST -13 OKTOBER 2004 - PAGINA 4 ^fg|l Wl 5? - v i Raadhuisplein 1 Pb. 1 1850 AA Heiloo afd. Voorlichting 535 66 41. Gemeentehuis dagelijks open van 8.00 -12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur. www.heiloo.nl De financiële positie van de gemeente Heiloo wordt de komende jaren gezond door het nemen van evenwichtige maatregelen, zo blijkt uit de Programmabegroting 2005 en de Najaarsnota met het meerjarenperspectief tot en met 2008. Bij de behandeling van de kaderbrief in juli en september in de gemeenteraad zijn prognoses en mogelijke maatre gelen besproken om de begroting sluitend te krijgen. De in de raadsbe- sprekingen aangedragen suggesties zijn door het college meegenomen en ver taald in de nu aangeboden programma begroting 2005 en de najaarsnota met het meerjarenperspectief tot en met 2008. 803.727,58: 043.888.42 706.710.p®i Bij het opstellen van de kaderbrief was al bekend dat de algemene uitkering van het rijk uit het gemeentefonds fors lager uitpakte dan waarop eerder was gere kend. Het college biedt de raad voor 2005 een begroting aan met een tekort van 735.000. In de najaarsnota worden voorstellen gedaan die ertoe moeten leiden dat in 2008 een sluitende begroting mogelijk is. Nadat de raad over de voorstellen in de najaarsnota heeft besloten wordt de programmabe groting 2005 aangepast en wordt het meerjarenperspectief tot en met 2008 vastgesteld. Maatregelen voor een sluitende begroting in 2008 Om een sluitende begroting te bereiken in 2008 en voorstellen voor nieuw beleid te kunnen realiseren, zijn maatregelen noodzakelijk. Nieuw beleid behelst onder meer: het instellen van een jeugd- brandweer, verhoging van het subsidieplafond voor ouderenbeleid en Hoe vergaat het de nieuwe vrijwilligers van brandweer Heiloo? Na de wervings actie begin juni hebben 21 personen zich aangemeld als vrijwilliger. Van deze groep zijn 11 aspirant-vrijwilligers het kennismakings- en opleidingstraject ingegaan. Petra Komin en René Koch vertellen over hun ervaringen. Op 29 juni zijn de aspirant-vrijwilligers voor een kennismakingbijeenkomst op de kazerne geweest. Petra Komin: "Iedereen heeft zichzelf voorgesteld en aangegeven waarom hij/zij zich aangemeld heeft als vrijwilliger. Daaruit bleek dat het meren deel van de nieuwe vrijwilligers vaak indirect, via familie of kennissen, al wel een band heeft met brandweer of politie." René: "Het spreekt alle nieuwe vrijwilli gers ook erg aan dat het werk van de brandweer zo divers is. De ene keer red je een huisdier, de andere keer bevrijd je iemand uit een auto na een ongeluk. Natuurlijk hoort daar ook het blussen van een brand bij, maar niemand heeft zich aangemeld bij de brandweer alleen van wege het vuur en het spektakel." Vraagbaak Vervolgens heeft het commando op die zelfde avond informatie gegeven over het korps en het opleidingstraject dat de nieuwe vrijwilligers gaan doorlopen. Op diezelfde avond hebben de aspirant-vrij- willigers de nabespreking van de wekelijkse oefening van het korps bijge woond en hebben ze kennis gemaakt met de leden van het korps. Petra: "Dat was best spannend, maar ook heel positief omdat je dan gelijk in aanraking komt met de mensen waarmee je in de toe komst gaat samenwerken. Ik voelde me direct thuis in het korps." René: "Meteen proef je dan de sfeer en de teamgeest die er in het korps heerst. Er is een kleine groep van 6 a 8 brandweerlieden die ons begeleidt. Dat is erg fijn, want aan hen kunnen we allerlei vragen stellen over bij voorbeeld afkortingen, functies, regels en gewoonten binnen het korps." Van 1-1-2 tot uitruk Op 6 juli is er een bezoek gebracht aan de meldkamer. René: "We kregen uitleg over de manier waarop meldingen van 1-1-2 via de meldkamer bij het korps komen. Ik had daar wel een voorstelling van, maar het was erg interessant om te zien hoe dat nou in werkelijkheid gaat. Er wordt per melding namelijk een groot aantal dingen vastgelegd, zoals het soort en aantal meldingen. Ook weet ik nu dat meldingen voor de brandweer en ambu lance gescheiden worden van meldingen voor de politie." Petra: "We hebben ver volgens alle materialen in de garage van het brandweerkorps Alkmaar kunnen bekijken en gelijk iets meer gehoord over hoe het eraan toe gaat bij deze beroeps brandweer van de gemeente Alkmaar." Uitrusting op maat Op 13 juli zijn de maten voor de brand weeruitrusting opgenomen door de kledingmaker. Petra: "Broek, jas, schoenen, handschoenen en helm: alles moet goed passen om beschermd te zijn bij een uitruk. We mogen natuurlijk geen last hebben van de kleding. Tot de tijd dat we officieel brandweerlid waren (1 sep tember red.), hebben we nog kleding gedragen die voorradig is op de kazerne. Die voorraad is vrij beperkt, waardoor het een hilarisch gezicht was toen een andere vrouwelijke collega en ik bij de eerste oefening onze uitrusting aantrokken. We zijn allebei namelijk niet zo groot en de kleding zat meer in de weg dan dat het ons beschermde. Ondanks dat was het een geslaagde eerste oefening, hoor." Oefenen, oefenen, oefenen Een week later was het dan zover: de aspirant-vrijwilligers hebben op 20 juli voor het eerst meegedraaid met een offi ciële oefening van het korps. Vanwege de vakanties van de nieuwe vrijwilligers zijn er een aantal oefenavonden uitgevallen, maar in principe hebben ze vanaf dat moment alle wekelijks oefeningen bijge woond. René: "Je leert heel veel van het meedraaien met de oefeningen. We mogen nog niet met alle onderdelen van de oefening meedoen, omdat we bepaalde kennis en ervaring nog niet hebben. Maar we krijgen alles goed uitgelegd en van het bijwonen van een oefening leer je ook al heel veel." Opleiding Alle nieuwe vrijwilligers zijn direct na het kennismaken met het korps en naast het oefenen, direct gestart met hun opleiding. Petra: "Het korps van Heiloo oefent iedere dinsdagavond, maar ik volg mijn oplei ding iedere dinsdagavond bij het korps van de gemeente Langedijk. Dit komt beter uit met mijn werk en gelukkig is bij dit korps iedereen net zo hulpvaardig als in Heiloo. Ik heb geen technische achter grond, maar tot nu toe vind ik het allemaal erg boeiend." René: "Ik oefen iedere zaterdag een hele dag in Hoorn, 's Ochtends is er theorie en 's middags brengen we die in praktijk, dat werkt heel goed. Het is ook wel pittig, hoor. Er komt een hoop op je af tijdens zo'n dag. Omdat er veel stof kan worden behandeld per lesdag, ben ik als het goed is wel al in januari 2005 klaar met mijn opleiding." Tot je erbij neervalt In augustus is iedereen gekeurd bij de Arbo Unie. Petra: "Over de medische keu ring hoor je vooraf veel sterke verhalen dat het heel zwaar is. Voor het testen van je conditieniveau fiets je namelijk op een hometrainer. Door een vooraf ingesteld programma wordt het fietsen steeds zwaarder. Hoe langer je het volhoudt, hoe beter je conditie is. En sommigen pro beren het langer vol te houden dan goed voor ze is. Het viel mij mee en het was gelukkig voldoende." Het echte werk Per 1 september zijn negen personen aan gesteld. Eén aspirant-vrijwilliger nog niet, omdat hij te jong is. Hij kan pas aange steld worden als hij 18 jaar is. In de tussentijd volgt hij geen cursus, maar doet wel mee met de oefenavonden. Inmiddels is er in juli iemand afgevallen en daarvoor is een nieuwe vrijwilliger opgeroepen die nu meeloopt in het oplei dingstraject. René: "Ik ben heel blij dat ik ben aange steld bij de gemeente als vrijwilliger voor de brandweer. De komende tijd zullen we druk bezig zijn met de opleiding en het oefenen. Als dat straks is afgerond dan ben ik ervan overtuigd dat we klaar zijn voor het echte werk". Kent u de raadsleden Elke twee weken geeft een Deze week Carla Coenders Wat doet u om bur gers te betrekken bij de lokale politiek Niets. Lokale politiek is voor de meeste mensen niet interes sant en wat mij betreft hoeven we de van Heiloo? raadslid antwoord op enkele vragen. burgers er niet met de haren bij te slepen. Ik vind het heel begrijpelijk dat mensen pas geïnteresseerd zijn als besluiten van de raad hen direct raken. Ze hebben wel iets beters te doen en ze hebben ons toch niet voor niets gekozen. Ze moeten er eigenlijk van uit kunnen gaan dat de lokale politiek de goede afwegingen maakt en democratisch besluiten neemt, waarin zij zich vertegenwoordigd voelen. Inwoners van Heiloo weten me wel te vinden als ze dat gevoel niet hebben. Omdat dat regelmatig gebeurt heb ik veel contacten in Heiloo. Wat is lastig aan het raadslidmaatschap Ook niets, als je tenminste puur de mening van je kiezers wilt verwoorden. Maar ik wil ook graag dingen verwezenlijken. Helaas moeten wij echter in de raad nogal eens bak zeil halen. Niet omdat je argumenten en je ideeën slecht zijn, maar omdat je een opposi tiepartij vertegenwoordigt. Politieke verbetering van de onderwijshuisves- ting. In de aangeboden voorstellen wordt uitgegaan van een combinatie van het verlagen van de uitgaven en het verhogen van inkomsten. Het gaat om de volgende voorstellen: Het verlagen van uitgaven -Aanpassingen in de gemeentelijke organisatie. De gemeentelijke organisatie wordt een taakstelling opgelegd om ge faseerd te bezuinigen, oplopend van 30.000 in 2005 tot 100.000 in 2008. Bij de begrotingsbehandeling wordt het inmiddels uitgebrachte rap port over de prijs/kwaliteitverhouding van de dienstverlening in de discussies en besluit- vorming meegenomen. - Wijziging van het beleid bij gemeente gebouwen en accommodaties. Het huidige bestand van gebouwen wordt doorgelicht en er wordt een onderzoek gedaan naar mogelijkheden om het beheer en onderhoud van sportaccommodaties over te dragen. De ombuigingstaakstelling hiervoor is vanaf het jaar 2006 ingerekend op een bedrag van 60.000. - Tijdelijke bevriezing van indexering van subsidies (exclusief CAO afspraken). Door de tijdelijke bevriezing van de indexering van subsidies (1,5% gedu rende 2 jaar) wordt een ombuigings taakstelling ingerekend van 20.000 in 2006 en 40.000 vanaf het jaar 2007. Het verhogen van inkomsten - Bij de voorjaarsnota 2003 was rekening gehouden met verhoging van de OZB- opbrengsten in de komende jaren. Deze afspraken zijn vertaald in de belasting voorstellen voor het jaar 2005. Hier komt een voorgestelde extra verho ging bij van de opbrengst met 100.000. In de praktijk houdt dit in dat de totale opbrengst van de OZB in 2005 met circa 12% stijgt (waarvan 3% extra verhoging) en de tarieven per waarde-eenheid worden verlaagd. Met andere woorden: de stijging van de waarde van onroerend goed, voor eige naren dus een vermogensstijging, wordt op deze manier gedeeltelijk ver taald in een hogere belastingopbrengst over de onroerende zaken in onze gemeente. Het college is van mening dat met dit voorgestelde pakket aan maatregelen recht wordt gedaan aan de uitkomsten van de discussies over de kaderbrief en de wijze waarop er in 2008 een slui tende begroting mogelijk is. Het voorzieningenniveau wordt in grote lijnen gehandhaafd en tevens wordt vol daan aan de afspraak met de provincie en de uitgangspunten in het raads- programma. Tenslotte: op 4 oktober 2004 is een circu laire van het rijk ontvangen over de algemene uitkering gemeentefonds. De nadelige effecten daarvan voor Heiloo worden nog uitgewerkt. Het is mogelijk dat deze effecten leiden tot aanvullende voorstellen aan de gemeenteraad. Behandeling in de raad Op maandag 8 november a.s. worden over de programmabegroting, de najaarsnota en de belastingvoorstellen voor 2005 algemene beschouwingen gehouden in de gemeenteraad. In de raadsvergadering van 11 november 2004 vindt besluitvorming plaats. Op donderdag 14 oktober a.s. gaat de website www.mra.nu van de Milieu dienst Regio Alkmaar (MRA) online. De Alkmaarse wethouder, de heer Binnen dijk, opent de website in de aan wezigheid van de portefeuillehouders milieu van de gemeenten Bergen, Cast- ricum, Graft-De Rijp, Heiloo en Schermer. Na een aantal maanden infor matie verzamelen en een uitgebreide testfase is de website klaar. Als inwoner of ondernemer kunt u de website bezoeken voor uitgebreide milieu-infor matie. In de toekomst groeit de site door naar een volledige digitale balie. Formu lieren voor vergunningen en dergelijke kunt u dan online invullen. www.mra.nu In een overzichtelijke structuur wordt op de website informatie voor inwoners en ondernemers aangeboden. De web site biedt de meest relevante milieu-informatie over verschillende onderwerpen zoals energiebesparing, geluidsmaatregelen en bodemonder zoek. Milieuklachten kunnen met een formulier online worden ingevuld. De mra-nieuwsbrief is eenvoudig te down loaden. Bovendien kunt op eenvoudige wijze aanvullende informatie vinden door het gebruik van links naar andere websites. Zo is een aparte categorie pp de site te vinden met directe links naar alle mra-gemeenten, waaronder de gemeente Heiloo. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer E. Later van de Milieudienst Regio Alkmaar, telefoon nummer (072) 548 84 55. Met ingang van het schooljaar 2004-2005 wordt meer aandacht besteed aan het bestrijden van ongeoorloofd schoolverzuim. In de Leerplichtwet is vastgelegd dat verlof voor vakanties buiten de vastgestelde schoolvakantieperiodes niet mogelijk is. De leerplichtwet bepaalt dat de direc teur beslist over een verzoek om verlof korter dan 10 dagen. Dit moet, min stens drie maanden van tevoren, schriftelijk worden aangevraagd bij de directeur van de school. Wanneer direc teur en ouders zich niet houden aan de Leerplichtwet is dit strafbaar. De hand having van de Leerplichtwet heeft hoge prioriteit gekregen van de Rijksover heid. Dit heeft onder andere tot gevolg dat het Openbaar Ministerie in samen werking met de gemeenten en leerplichtambtenaren daar ook extra aandacht aan besteedt. Uitzondering Er is één uitzondering aangegeven in de wet voor het verkrijgen van toestem ming voor verlof buiten de school vakanties, namelijk wanneer aanneme lijk gemaakt kan worden dat een ouder een beroep of bedrijf heeft waarin het niet mogelijk is vakantie op te nemen tijdens de vastgestelde schoolvakanties. Bij het schriftelijk verzoek voor verlof buiten de schoolvakantieperiodes dient dan ook een werkgeversverklaring te zitten, waarin de werkgever verklaart dat de werknemer op geen ander moment in het schooljaar vrij kan krijgen. Zonder deze werkgeversverkla ring kan de school géén verlof geven. Het formulier voor deze verlofaanvraag is bij de directeur te verkrijgen. Als ouders toch met hun kinderen op vakantie gaan, is de schooldirecteur ver plicht om dit door te geven aan de leerplichtambtenaar van de gemeente Heiloo. Voor alle duidelijkheid, de toe stemming voor vakantieverlof buiten de schoolvakanties kan slechts aange vraagd en gegeven worden voor de enige gezinsvakantie per schooljaar. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de directeur van de school van uw kind of met mw. A. Dekker, telefoonnummer (072) 535 66 86 (woensdag). Lees verder op pagina 6 r* "i L J Belangrijke nummers Alarmnummer: 112 Brandweer: 072 5644444 Politie: 0900 8844 (locale tarief) besluitvorming is totaal anders dan besluit vorming in een gewone organisatie, waarin het normaler is datje hetzelfde doel hebt. Dat vind ik regelmatig erg lastig. Wat is uw favoriete plek in Heiloo en waarom Ik ga altijd op de fiets naar het werk in Alk maar en neem daarbij de route langs de Zandersloot. Elke ochtend als ik uit het bos kom bij het begin van de sloot, geniet ik van het licht donker contrast en de doorkijk rechts door de bomenrij met daarachter het weiland. Het allermooiste is het als de ochtendzon schijnt en een dunne mist- laag over het weiland hangt. Dat ontroert me regelmatig. Waarom? Mis schien omdat ik van contrasten, afwisseling en verrassingen hou. Heiloo contact li M v*r*r r Milieudienst Regio Alkmaar M&um Inwoners Ondernemers Müieuktacliten «ersberichten lieuwsbrieven irojecten energie afval bodem geluid asbest milieubeleid wetgeving energie afval bodem geluid asbest soorten klachten klacht doorgeven j afhandeling klachten organisatie visie bereikbaarheid bestuur werken bij seph Alkmaar Bergen Castricum Graft-De Rijp Heiloo Schermer 15 juli 2004 Jaarverslag 2083 NR& 2003 is het vijfde jaar in het bestaan van de Milieudienst Regio Alkmaar. In deze eerste 5 jaren heeft de organisatie een aanzienlijke ontwikkeling doorgemaakt. Lees verder 24. juni 2004 8 erg art, Graff - l>e Rijg,, Hellaa e a Sc h ermer tm «riek en a n k I i m &üiiï v e reen k o m st De gemeenten Bergen, Graft-De jgfliij Home Welkom op de website van de Milieudienst Regio Alkmaar (MRA). U vindt op deze website informatie over onze organisatie. De gemeenten waarvoor de MRA milieutaken uitvoert zijn: Alkmaar, Bergen, Castricum, Graft-De Rijp, Heiloo en Schermer. Via de rubriek 'Gemeéntesites' kunt u naar de verschillende gemeentelijke websites gaan.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 4