■hhhMh fcfftr. f Zandzoom Wonen in het Groen Weer een stap dichter bij strategische visie Heiloo m Twee informatiebijeenkomsten over drugsgebruik HEILOO UITKIJKPOST - 20 OKTOBER 2004 - PAGINA 4 Raadhuisplein 1 Pb. 1 1850 AA Heiloo afd. Voorlichting 535 66 41. Gemeentehuis dagelijks open van 8.00 -12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur. www.heiloo.nl Bij de berichtgeving over Zandzoom komt de term 'Wonen in het Groen' nog wel eens voorbij. Maar waar staat dat nou voor dat 'Wonen in het Groen', wat betekent 'Wonen in het Groen' voor de gemeente, wat is er tot nu toe aan gedaan en welke partijen zijn erbij betrokken? In deze Zandzoom-rubriek meer over 'Wonen in het Groen'. Korte Historie 'Wonen in het Groen' 'Wonen in het Groen' is een aantal jaren geleden geïnitieerd door de provincie Noord-Holland. Men merkte op dat er in Nederland een tekort aan het ontstaan was aan goede en betaalbare woningen in een groene woonomgeving. Een grote groep potentiële woningkopers bleek daarentegen bereid een extra premie te willen betalen voor het extra woon genot en de woonkwaliteit van een groene woonomgeving. De provincie sprak de wens uit dit bestuurlijk aan te pakken en zocht naar gemeenten om daar uitvoering aan te kunnen geven. De provincie wil bovendien zuinig zijn op de bestaande natuurgebieden en karakteristieke landschappen en vindt daarom dat nieuwe woningbouwont- wikkelingen bijdragen moeten leveren aan het groen. De opbrengsten van woningbouw moeten daarbij ten goede komen aan de duurzame veiligstelling van aangrenzend natuur en landschap. Woningbouw en groenontwikkeling moeten dus hand in hand gaan, dat is een belangrijke voorwaarde. Heiloo is aan het begin van 2004 uitge kozen als gemeente om uitvoering te geven aan de wens van de provincie om het tekort aan groene woonland schappen aan te pakken. Betrokken partijen en hun activiteiten Het gebied 'Wonen in het Groen' is gede finieerd en valt op het grondgebied van de gemeenten Heiloo en Castricum. De woningbouw is gepland tussen de bestaande kernen Heiloo en Limmen, in het gebied dat ook bekend staat als de Zandzoom. Op de website van de gemeente www.heiloo.nl treft u een overzichtskaartje aan van het gebied. De provincie is, als initiator, ook nog nauw betrokken bij dit project. Op 4 maart 2004 is er een intentiever- - m w^Mi klaring getekend waarin met elkaar afgesproken is een aantal zaken rond 'Wonen in het Groen' verder uit te werken: - Wonen in het Groen - Woningbouwopgave - Aansluiting A-9 - Financieel exploitatiemodel - Samenwerkingsovereenkomst DHV procesmanagement is gevraagd om het proces te begeleiden. In haar voor stel rondom de projectorganisatie heeft ze naast een stuurgroep, een regiegroep en verschillende werkgroepen een rol toebedeeld aan een klankbordgroep. Deze klankbordgroep heeft met een tweetal 'charettes' meegedacht en daarmee een bijdrage geleverd aan de totstandkoming van het planconcept 'Wonen in het Groen'. Charettes Wat betekent een charette? Een charette betekent letterlijk in het Frans 'karretje'. Eind 19e eeuw gingen studenten van de 'Ecole des beaux arts' met hun kunst werken op een karretje langs de Seine. Flanerende Parijzenaren mochten com mentaar geven op de getoonde kunst werken. De commentaren werden ver volgens weer door de kunstenaars verwerkt. Het begrip charettes is in het project 'Wonen in het Groen' als metafoor gebruikt. In twee rondes zijn ideeën, schetsen en plannen gepresenteerd aan diverse belanghebbenden en betrokken partijen waaronder de commissieleden van beide gemeentes, de Monumenten commissie, stichting Landschap Noord-Holland en Transport en Logistiek Nederland. Tijdens de charettes kon in informele sfeer gereageerd worden. Vragen als wat woningbouw kan bete kenen voor dit gebied, hoe kan je invulling geven aan 'Wonen in het Groen' werden ter discussie gesteld. De uitkomsten van deze charettes zijn verwerkt in een planconcept 'Wonen in het Groen' dat besproken wordt in de commissie Openbare Ruimte van 17 november 2004. Eind november vindt u een terugkoppeling van de bespreking van dit planconcept in de Uitkijkpost en op de website van de gemeente. Meer informatie: Voor meer informatie over 'Wonen in het Groen' kunt u contact opnemen met de heer M.P. Stijkel, telefoonnummer (072) 53 56 754 of kunt u kijken op de website van de gemeente www.heiloo.nl Zoals u wellicht weet wordt in Heiloo op dit moment een nieuwe strategische visie ontwikkeld voor het dorp. Dit najaar zijn twee belangrijke fasen in dit proces afge rond; de externe - en de interne analyse. De externe analyse Met behulp van de externe analyse heeft de gemeente inzicht gekregen in de ont wikkelingen in de omgeving en de wensen van de klanten van de gemeente (inwoners, ondernemers, maatschappe lijke organisaties en andere relaties). Ook is een beeld ontstaan van de externe kansen en bedreigingen voor de gemeente. De informatie voor de externe analyse is op verschillende manieren verkregen. - Om te beginnen is een enquête gehouden door een onafhankelijk onderzoeksbureau onder alle bekende instellingen, organisaties en bedrijven in Heiloo. - Vervolgens is een interactieve avond georganiseerd waarbij de aanwezigen door middel van stemkastjes konden reageren op stellingen over Heiloo. - Inwoners konden via de website van de gemeente hun visie geven op Heiloo over tien jaar. - Leerlingen uit groep 8 van de basis scholen hebben door middel van maquettes hun ideeën over Heiloo over tien jaar vorm gegeven. - Beleidsmedewerkers van de gemeente hebben trends en ontwikkelingen in kaart gebracht. - Bestaande onderzoeken en beleidsdo cumenten zijn bestudeerd en bij de resultaten betrokken. De activiteiten zijn opgepakt door een ambtelijke en een bestuurlijke werk groep onder toezicht van de stuurgroep strategische visie. Uitkomsten De uitkomsten van de externe analyse zijn weergegeven in termen van kansen en bedreigingen en sterke en zwakke kanten van Heiloo. In het hierbij afge beelde kwadrant ziet u hiervan de uitkomsten. De interne analyse De interne analyse geeft een beeld van de gemeentelijke organisatie. De analyse geeft tevens inzicht in de structuur van de organisatie, in de financiële positie, in kerncompetenties en in de efficiency en effectiviteit van de organisatie. Ook dit beeld is tot stand gekomen met behulp van een werkgroep bestaande uit colle geleden, raadsleden en ambtenaren. De resultaten zijn grotendeels afgeleid van eerder gehouden externe onderzoeken en de resultaten van een recent gehouden medewerkerstevredenheids- onderzoek. Conclusies De gemeente Heiloo zit organisatorisch goed in elkaar. De verantwoordelijk heden en bevoegdheden zijn zoveel mogelijk op de meest geschikte plekken ondergebracht. Ook de bedrijfsvoering is in het algemeen op orde. De inwoners van Heiloo zijn over het algemeen tevreden over de dienst verlening, de kwaliteit, de bereikbaar heid en klantgerichtheid. Voor de korte termijn is de financiële positie niet sterk. Voor de langere ter mijn zijn er daarentegen in potentie nog voldoende mogelijkheden voor het creëren van financiële ruimte. Op verreweg de meeste onderdelen en bij uitvoering van de gemeentelijke producten worden de geldende wette lijke regels nageleefd. De interne communicatie en de onder linge samenwerking zijn voor de toekomst aandachts- en verbeter- punten. Er wordt getracht zo doelmatig moge lijk te werken. Desondanks lijken er nog voldoende mogelijkheden te zijn om de efficiency te verbeteren en te vergroten. De raad heeft inmiddels een extern bureau opdracht gegeven om dit nader te onderzoeken en te onderbouwen. E.e.a. in relatie tot het gewenste dienst verleningsniveau. Er zijn uiteraard ontwikkel- en verbe- terpunten, die zijn opgenomen in de eindrapportage. Keuzes voor strategische uit gangspunten De uitkomsten uit de interne en de externe analyse versterken over het alge meen het bestaande beeld over de toekomst van Heiloo. Maar er zijn ook uitkomsten die met elkaar in tegen spraak zijn of waarbij verschillende uitwerkingen denkbaar zijn. Deze dis cussiepunten hebben geleid tot een reeks opties die in stap 4; 'synthese en opties' tot strategische keuzes moeten leiden. Het gaat hierbij om de punten: 1. Behoud van zelfstandigheid en peil van het voorzieningenniveau in het dorp 2. Niveau van de dienstverlening 3.Wonen en woonomgeving (groen versus bouwen) 4. Bereikbaarheid versus milieu 5. Ruimte voor bedrijven versus groen- gebruik 6. Handhaven rust versus het verleven digen van het dorp Deze aspecten worden dit najaar verder bediscussieerd in de raad. Vervolgens krijgen ook de inwoners van Heiloo de kans zich uit te spreken over de richting die het dorp wat hen betreft moet ins laan. Aankondigingen hierover volgen op een later tijdstip. Meer informatie over dit onderwerp, waaronder de volledige rapportages van de interne- en de externe analyse, vindt u op www.heiloo.nl. Kansen: Aansluiting A9 Ontwikkeling Zandzoom Toerisme Optimaal gebruik van technologie bij wonen, recreatie en ruimtelijke ordening Burgers betrekken bij beleid dat hen aangaat Bevorderen particulier initiatief Voorwaarden scheppen voor bedrijven Sterkten: Het vele groen, de rust en de ruimte Goede kwaliteit sportaccommodaties en winkelvoorzieningen De (centrale) ligging De bereikbaarheid Goede dienstverlening (met name, balie, groenonderhoud en afvalinzameling) Aanbod basisonderwijs Sociale veiligheid Gratis parkeren Bedreigingen: Vergrijzing Aantasting van het groene karakter Verlies zelfstandigheid van de gemeente Verües dorpskarakter Lelijke en teveel nieuwe (woning) bouw Toename onveiligheid Zwakten: Het ontbreken van betaalbare woningen (voor jongeren/starters) De slechte bereikbaarheid vanaf de A9 Het ontbreken van een dorpskern De verkeers(on)veiligheid De 'besluiteloosheid' gemeentebestuur Weinig/slecht overleg met burgers Beperkt aantal horecagelegenheden Tekort aan voorzieningen voor jeugd Matige verlichting openbare ruimte (Toenemende) vergrijzing In samenwerking met de Brijderstichting worden op dinsdag 2 en donderdag 4 november a.s. twee informatieavonden georgani seerd over drugsgebruik door jongeren. De eerste bijeenkomst op dinsdagavond is bedoeld voor ouders en geïnteresseerden en vindt plaats in de bibliotheek (Westerweg 250 te Heiloo). De tweede avond is in BukBuk (Brunogebouw aan de Pastoor van Muij- enweg 12) en is bedoeld voor jongeren vanaf 16 jaar. Jongeren komen eerder en gemakkelijker met genotsmiddelen in aanraking dan twintig jaar geleden. Er zijn genotsmid delen bijgekomen, de normen, waarden en wetgeving zijn veranderd, de samen leving is toleranter geworden, jongeren moeten en kunnen opener en meer weer baar zijn dan vroeger. Want ze komen voor keuzes te staan. Elke jongere moet vroeg of laat een beslissing nemen over het al dan niet gebruiken van alcohol, tabak, hasj, XTC, paddo's en dergelijke. Experimenteren hoort bij volwassen worden. Experimenteren met drank en drugs hoeft niet slecht te verlopen. Veel jongeren beginnen hier nooit aan of stoppen hier na verloop van tijd vanzelf weer mee. Anderen gaan middelen, zoals bijvoorbeeld alcohol, op een veilige manier gebruiken. In een aantal gevallen zal de experimenteerfase langer duren Raad en (raads) commissies Hoorzitting commissie voor Bezwaarschriften De commissie voor Bezwaarschriften houdt op 27 oktober a.s. een hoorzitting voor de behandeling van de ingediende bezwaar schriften tegen het volgende raadsbesluit: 20.00 uur Vier bezwaarschriften tegen het raadsbesluit van 5 juli 2004 tot verlengen van het voorkeursrecht Zandzoom. Deze hoorzitting wordt gehouden in kamer 008 van het gemeentehuis, toegang via de hoofdingang van het gemeentehuis, Raad huisplein 1. - De hoorzitting is, voor zover niet anders ver meld, in beginsel openbaar. Ambtshalve of op verzoek van belanghebbenden kan de zitting om persoonlijke of andere bijzondere redenen besloten worden gehouden. Ter inzage De stukken van de vorengenoemde zaak liggen, voor zover deze openbaar is, tot de datum van de hoorzitting ter inzage van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.30 uur bij de secretaris van de commissie voor bezwaarschriften, mevrouw C.J. Klein Holte, afdeling Organisatie-ondersteuning. Buiten deze bezoekuren kunnen de stukken op afspraak met de secretaris van de com missie worden ingezien. Meer informatie Voor nadere informatie over het voren- Openingstijden gemeentehuis Maandag tot en met vrijdag van 08.00-12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur en kan er zelfs sprake zijn van stevig gebruik over een langere periode. Beide informatieavonden beginnen om 20.00 uur en duren tot ca. 22.00 uur. De avonden zijn gratis en vooraf aan melden is niet nodig. In een volgende Uitkijkpost volgt meer informatie over de inhoud van de avonden. staande of de behandeling van bezwaar of beroep in het algemeen kunt u terecht bij mevrouw C.J. Klein Holte, secretaris van de commissie, telefoon (072) 535 66 45. Welstandscommissie Op maandag 25 oktober a.s. vergadert de Welstandscommissie. De vergadering begint om 14.00 uur in kamer 008 van het gemeen tehuis, toegang via de hoofdingang van het gemeentehuis, Raadhuisplein 1. De behandeling van bouwplannen is open baar. Op verzoek van belanghebbenden kan de vergadering om persoonlijke of andere bij zondere redenen besloten worden gehouden. Belangstellenden en belanghebbenden kunnen de vergadering van de welstands- Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met mevrouw P. van der Last, beleidsmedewerker van de gemeente Heiloo, telefoonnummer (072) 535 66 44. commissie bijwonen op de publieke tribune, maar hebben geen spreekrecht, met uitzonde ring van een planindiener en/of ontwerper. Deze kan op afspraak een toelichting geven tijdens de vergadering waarin het plan wordt behandeld. Lees verder op pagina 6 Wh Alarmnummer: 112 Brandweer: 072 5644444 Politie: 0900 8844 (locale tarief) M oocontac 9MHK

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 4