Bevrijding van Heiloo 8 mei 1945 Lintje voor mevrouw Annie van Westerop Appartementen voor starters in het gebouw Sint Pauius Vervolg van voorpagina: Staatscircus Moskou-Holiday Vervolg van voorpagina: UITKIJKPOST - 4 MEI 2005 - PAGINA 8 - m/'UA fefiS2|É; Ypsalon presenteert: Psychometrie Country Line dansen Heiloo 33 EHBO-ers rijker www.moskoucircus.nl Ai 4 K», •ÜF liteiten van kids met viool, gitaar en zelfs met een bariton. Volgens oog getuigen zat de eerste fanatieke marktkoopman al om half zes op zijn kleedje! 0231282700 HE1LOO - Koninginnedag in Heiloo was weer een gezellig feest voor jong en oud. Bij het Oosthonk in plan Oost werd gestart met de versierde fietsoptocht door de wijk. De Fanfare showband Heiloo voor op, voor de gelegenheid in oranje outfits, gevolgd door vele kinderen met hun feestelijke fietsen en step pen. Versierde kinderwagens, bug gy's en bolderkarren; jong en oud: allemaal liepen ze mee! Daarna begon het jaarlijkse spelletjescir cuit. Vrijmarkt Voor winkelhof 't Loo werd weer de jaarlijkse vrijmarkt gehouden. Daar werd door kinderen van alles ver kocht; van bijna kunst tot echte kitsch. Ook waren er, uiteraard tegen een geringe bijdrage, diverse spelletjes te doen en kon iedereen meegenieten van de muzikale kwa- Oranjebal Voor de kinderen in Ypestein werd gestart met de befaamde spelletjes. Vanaf 16.00 uur was het tijd voor het Oranjebal, waar de fantastische sfeer voor een belangrijk deel werd gecreeerd door de muziek van de Heilooër bands Back in Town en Renegade. Beide speelden heerlijke swingmuziek en zorgden, samen met Dj's Ruud en Dick voor een geweldig feest in de tent. In plaats van het festival stevig te openen met een hardrockband, werd nu begonnen met de Oranjebal Kids Top 20, begeleid door een echte dansgroep: de Oranjeballen Clowns. Door het mooie weer waren ook veel Heilooërs buiten de goede zaken. Gelukkig is het leest, tent te vinden. En natuurlijk deden volgens de politie Heiloo, zonder noe- ook de kroegen in de rest van Heiloo menswaardige problemen verlopen. Deze foto, te vinden in het boek Vaders achter het behang, illustreert de door een aantal auteurs in het boek beschreven vriendelijke omgang tussen de kinderen en de Duitsers. Duitsers. Nota bene: later kreeg 'ie van de Ortskommandant nog een fietsbe- wijs ook!' Piet Pater: Natuurlijk herinner ook ik mij hoe we regelmatig bij de Duitsers in Fernhouts garage kwamen. Van hen kregen we vaak 'kuch' en snoepjes, maar stonden net zo makkelijk met onze handen omhoog onder dreiging van hun geweren. Dit voorval speelde zich af toen op een keer vanuit Britse vliegtuigen hele ladingen zilver-papie ren strookjes werden uitgeworpen om de vijandelijke radar te storen. Het moet op een zaterdagmiddag rond lunchtijd zijn geweest toen ze overkwa men en er, behalve al die losse strook jes, een heel pak van die dingen naar beneden kwam. Precies in de tuin van onze overbuurman Nijman de groente boer, met al die fazanten, sierkippen en duiven in z'n tuin. Natuurlijk dook ik samen met enkele vriendjes die tuin in om dat pak zilverpapier te zoeken, mijn moeder mij ooit het volgende ver teld. Zodra het zich liet aanzien dat ik die nacht geboren zou worden, waar schuwde mijn vader de verloskundige. Haar naam weet ik niet meer maar ze woonde geloof ik in de buurt van de Hondsbosschelaan. Daar zij die bewuste nacht in het donker op de fiets (met anti-plof-banden!) naar ons toe zou moeten komen (vanwege de ver duisteringsvoorschriften was het toen stikkedonker en nauwelijks te vinden), heeft mijn vader toen aan de Duitsers in garage Fernhout aan de overkant toestemming gevraagd om voor één keer niet te hoeven verduisteren, opdat de verloskundige ons huis die nacht zou weten te vinden. Zodoende brandde er op 23 mei 1942 's nachts om circa 03.00 uur een lamp voor het raam aan de Kennemerstraatweg 441A.' Lou Zeeman: Naar aanleiding van het door Henny van Leeuwenstijn gepubliceerde ver haal over de Heiloose verzetstrijder Peter Zwijnenberg: Voor wie mocht denken dat Peter Zwijnenberg nauwelijks in de gaten had dat er oorlog was: hij is niet minder dan driemaal (op een haar na!) aan de dood ontsnapt. 'De eerste keer herin ner ik me als de dag van gisteren. Je zult als kind, een paar honderd meter van huis, op je driewielertje zitten terwijl, zomaar opeens, de kogels en granaten om je oren vliegen. Dit gebeurde op de kruising van de Kennemerstraatweg met de Warmoezierslaan/Krommelaan. Ik liet mijn fietsje vallen en rende naar liet dichtstbijzijnde 'huis' (het kruide nierswinkeltje van Herman Groot), waarvan de bewoonster mij in de deur opening opving, me de huiskamer in sleurde en vervolgens met mij onder een zware eikenhouten tafel dook, tot dat 'de bui' over was. Geweldig, zo'n vrouw die een haar onbekend knulletje (of deed mijn moeder daar toen ook haar boodschappen?) met haar lichaam beschermde. Klant of geen klant, voor mij verdient ze een plaats in de hemel.' HEILOO - Het gebouw Sint Pauius aan de Ypesteinerlaan in Heiloo staat al enige tijd leeg. Woningcorporatie ZVH en BAM Woningbouw hebben de handen ineen geslagen om van dit rijksmonument appartementen te maken voor starters uit de omgeving. Op woensdag 4 mei is de bouwaan- vraag ingediend bij de gemeente Heiloo. Het gebouw Sint Pauius maak te deel uit van het zorgcomplex Willibrordus. Het desbetreffende gebouw is niet meer geschikt voor een gezondheidsfunctie en is derhalve leeg komen te staan. ZVH wil samen met BAM Woningbouw 19 sociale wonin gen realiseren met een gemiddeld oppervlakte van 55m2 ten behoeve van starters. Gezien de beperkte mogelijk heden voor starters in de gemeente Heiloo, is specifiek voor deze doel groep gekozen. ZVH sluit zich hiermee aan op het gemeentelijke toewijzings beleid. Het bijzondere karakter van het monumentale pand blijft behouden De buitenkant en de trapportalen blij ven in originele staat gehandhaafd. Voor meer informatie over de apparte menten in het gebouw Sint Pauius kunt u contact opnemen met Woningcorpo ratie ZVH, Peperstraat 86 te Zaandam, tel. 075-6811711. 'Vaders achter het behang' is voor 27,95 verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandels in Heiloo en Alkmaar, of te bestellen bij de samensteller Peter Zwijnenberg, telefoon 0297-593631, of via e-mail: pazwijnenberg@hot- mail.com. Voor wie meer informatie wenst is er de speciale website: http://heiloo.dvonline.net. HEILOO - Donderdag 5 mei op hemelvaartdag zal het inmiddels bekende medium Sjoerd Hidma hel derziende waarnemingen doen aan de hand van het door het publiek meege brachte voorwerpen of foto's. Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld een voorwerp of foto neer te leggen. Wilt u eens kennis maken met de spirituele wereld, maar wilt u niets neerleggen, dat kan ook. Op zo'n avond kunt u natuurlijk ook alleen komen luisteren en ervaren hoe verhelderend sommige waarnemingen voor een ieder kunnen zijn. Elke eerste donderdag van de maand is er een avond die in het teken van psychometrie. Aanvang 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur). Entree 5,50. Informatie tel. 072-5337818. HEILOO - Geen lintjesregen in Heiloo dit jaar, maar wel een heel bijzonder lintje. De uitreiking ervan was namelijk de laatste officiële handeling van bur gemeester den Boon. Daarnaast kwam de onderscheiding totaal onverwacht voor de ontvangster en niets zo leuk als een oprecht verraste kandidaat. Zij kreeg het versiersel opgespeld in de Willibrorduskerk van de Rooms Katholieke Willibrordusparochie voor het vrijwilligerswerk dat zij vele jaren heeft gedaan. De 79-jarige Annie van Westerop was zeer verrast, verbaasd maar vooral vereerd met haar benoe ming tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau. Zij ontving deze onderscheiding op grond van de lange periode van haar activiteiten als vrijwilliger op het gebied maatschappelijk welzijn van anderen. Dit heeft zij altijd met veel enthousiasme gedaan; niets was haar te veel ondanks haar inmiddels gevorder de leeftijd. Zo was zij van 1985 tot 2004 deelneemster van het ontmoetings pastoraat Willibrordus-kerk. Ook haar inzet voor de Stichting Terminale Thuiszorg Heiloo, werd door de men sen die de burgemeester een brief had den geschreven, geroemd. Mevrouw van Westerop verleende hand en span diensten en ondersteunde de mantel- zorgers. En heeft menig uur gewaakt bij terminale patiënten thuis. Jarenlang heeft zij zich belangeloos en met veel enthousiasme ingezet voor de stichting. In juni 2000 heeft mevrouw Van Westerop afscheid genomen van deze stichting. Ook was er een brief van een van de monniken van de St.Adelbert-abdij te Egmond-Binnen, met het verzoek om mevrouw van Westerop een lintje te geven. Van 1985 tot 2004 was mevrouw Van Westerop vrijwilliger bij deze abdij. Voor de monniken van de St. Adelbert-abdij is mevouw Van Westerop een grote steun geweest bij de verzorging van de bejaarde en zieke broeders. Burgemeester den Boon noemde het bijzonder dat ze zowel helemaal aan het begin, als aan het einde van ver scheidene levens heeft gestaan. In haar werkzame leven heeft zij namelijk ruim 40 jaar gewerkt als kraamverpleegkun- dige in diverse ziekenhuizen en als hoofd van de kraamafdeling van een ziekenhuis in Amsterdam. HEILOO - Vanaf maandag 12 septem ber start onder leiding van Karin Admiraal een cursus country line dan sen voor senioren, bij voldoende aan meldingen. De beginnersgroep zal dan sen om 13.30 uur tot 15.00 uur in het Open Huis, het betreft een serie van 2 maal 14 lessen. Voor inlichtingen en opgave kunt u bellen met Karin Admiraal tel. 072-5332682. HEILOO - Onder leiding van Mieke Brink en Kees Mol hebben de 33 leerlingen van groep 8 van de St. Radboudschool veertien weken lang EHBO lessen gevolgd. Op donderdag 21 april werd het examen afgenomen en de examencommissie was heel tevreden. Alle leerlingen slaagden voor het Jeugd EHBO-A diploma, dus Heiloo is 33 EHBO's rijker. Hoe lief katten ook kunnen zijn, de eigenzinnigheid van deze diertjes is spreekwoordelijk. Vandaar dat men er vanuit gaat dat onze huiskat niet of nauwelijks kan worden afgericht. Desondanks is het de uit de Oekraïne afkomstige Nikolai Ivachtchenko gelukt om met veel geduld en toewij ding maar liefst tien huiskatten te dres seren. Hij brengt een programma waar in de dieren op onnavolgbare wijze als onder meer jongleurs en acrobaten optreden. Ook dit jaar in de piste de Roemeense Troupe I Bucaresti. Deze veelzijdige acrobaten, die een opleiding volgden aan de Circusacademie van Boekarest, brengen hun klassieke springplank-act. Daarnaast demonstreren zij hun kun sten op de Russische Schommel. Eveneens uit Roemenië de Troupe Marchello. Deze veelzijdige jongleurs tonen onder meer de befaamde cross- pin-throw in de piste, waarbij vier jong leurs elkaar de pins (kegels) in een razend tempo toegooien. Piste vrij voor de Russische Irina Viazoua met haar honden-act. De doldwaze capriolen van de vrolijke keeshonden zal het publiek doen schateren. De sierlijke, maar gewaagde act van de Azerbeidjaanse trapezeartieste Irada Stoliarova is let terlijk en figuurlijk een hoogtepunt in het programma. In de nok van het cir cus, balancerend op de trapeze, ver toont zij haar bewonderenswaardige kunsten. Voor dit programma heeft de directie de gerenommeerde, uit Georgië afkomstige groep San Miguel weten te contracteren. Galopperend op hun vurige paarden voeren deze tem peramentvolle ruiters een aantal adem benemende acrobatische disciplines uit. Daarnaast brengt de groep hun befaamde act Bolas Argentinas in de piste. Let op: als je onderstaande bon uit knipt en inlevert aan de kassa van het circusmag je gratis naar binnen! Staatscircus van Moskou-Holiday 14 t/m 18 mei HEILOO Locatie: EVENEMENTENTERREIN NOORDERNEG VRIJKAART VOOR 1 KIND (tot 12 jaar) Indien vergezeld door één betalende volwassene (1 kind per volwassene) Alleen geldig voor de range: Loge - Parket - le Rang Deze bon is niet geldig in combinatie met reeds gekochte kaarten en/of indien al reductie is verleend Mevrouw van Westerop (79) is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-N as s au. Uit handen van burgemeester den Boon ontving ze het versiersel (foto: UKP) Op een muurtje gezeten sloegen wij dan met onze klompen tegen elkaar, zodat het leek alsof er een soldaat te laat was, waarop ze het allemaal weer over moesten doen. Ook kwam er wel eens damesvisite (de zogenoemde moffengrieten) die direct na de bevrijding uit hun huizen werden gehaald, waarna hun hoofden werden kaal geschoren en vervolgens met teer besmeerd. Het was een weinig verhef fend tafereel om te zien hoe ze daarna op de fontein voor het gemeentehuis moesten klimmen om daar het Wilhelmus te zingen. Als jochie van tien besefte je nauwelijks hoe walgelijk die vertoning eigenlijk was; net zo min als je niet begreep waarom de dochter van een vooraanstaand Heilooër dat lot niet hoefde te ondergaan. Zoals gezegd: weinig verheffend, net als die figuren die toen zogenaamd 'in het ver zet' hadden gezeten en met veel bra voure in hun blauwe overalls met sten- guns rondliepen. Niet voor niets wer den ze toen 'Meikevers' genoemd, omdat ze tijdens de oorlog niets gepresteerd hadden. In m'n kinderlijke onschuld waren 'mijn verzetsdaden' vele malen dapper der. Wat bijvo'orbeeld te denken van het feit dat men mijn ouders kwam waarschuwen dat hun zoon een beetje beter op z'n woorden moest passen, sinds hij bij een veld-dienst-oefening in het bos (waarbij ik natuurlijk niet weg te slaan was) gezegd zou hebben: 'als ik groot ben rotmoffen, schiet ik jullie allemaal dood'. Maar ze zullen het gelukkig wel niet verstaan hebben. Trouwens velen waren dienstplichtig en hadden thuis misschien net zo'n turf als ik rondlopen. Voor kinderen waren ze vaak best wel aardig.' Piet Woutersen: Ook de door de Duitsers georgani seerde 'fietsenrazzia's' zijn mij niet ont gaan, sinds mijn vader een 'dienstfiets' bezat, opdat 'ie zich 'als commies' ten minste redelijk moest kunnen verplaat sen en er op zekere dag weer eens zo'n fietsenrazzia in het dorp was, waarbij ook mijn vader werd aangehouden. Hij kon soebatten wat 'ie wou, maar z'n fiets was 'ie kwijt en kwam zwaar mop perend naar huis gelopen. Nu wilde het geval dat al die gevorderde fietsen voor het gemeentehuis waren verzameld met een schildwacht erbij. Mijn vader stond in de huiskamer voor het raam, alwaar hij die fietsen zag staan, zichzelf enorm op te winden. Opeens zei hij: 'Ik ga hem terughalen'. Moeder probeerde hem nog tegen te houden, doch zonder succes. Hij stormde de voordeur uit, recht op die schildwacht af, zwaaiend met z'n armen en.... kwam zowaar met de fiets aan z'n hand teruglopen, een vergenoegde grijns op z'n gezicht. De overdonderde schildwacht stond hem in stomme verbazing na te kijken. 'Ziezo', zei vader, 'schelden kan ik ook', doelende op de grote bek van de waarbij een zoon van stationschef Wassenaar 'de buit' net in handen had toen de Duitsers, die een en ander van uit garage Fernhout hadden zien gebeuren, de tuin van Nijman in kwa men rennen. Wij er als een haas van door maar ze haalden ons in en daar stonden we toen met onze handen omhoog bij Wassenaar achter het huis en de Duitsers met hun geweren in de aanslag. Uiteraard werd de rol zilverpa pier in beslag genomen. Veel oud-Heilooërs blijken zich nog altijd te herinneren hoe direct na de bevrijding de NSB'ers en moffengrie ten uit hun huizen werden gesleept. Nou ja 'gesleept' is een groot woord, want zulke helden waren die NSB'ers nou ook niet en ze dorsten geen van allen zomaar ergens binnen te vallen. Ik weet nog goed hoe ze toen, met de revolvers in de aanslag, het huis van de familie 'L' omsingelden, maar vervol gens niet naar binnen durfden. Toen verscheen er in het huis ernaast de buurman (een Egmonder), die ieder een voorbij liep, bij de familie 'L' naar binnen stapte en toen mét moffengriet én een schaar in z'n hand voor het raam verscheen om daar 'en public' haar hoofd kaal te knippen. Met de kar van de gaarkeuken hielp ik soms mee om het eten rond te brengen. De lucht van 'koolsoep' en 'hachee met gestampte aardappelen' vergeet ik niet makkelijk. En dan natuurlijk die lange rijen van Amsterdammers die met allerlei karren, kruiwagens en kinder wagens (vaak met huishoudelijke spul len om tegen voedsel te ruilen) voor onze ramen om eten bedelden.' Lineke Majolée: Een geheime schuilplaats, zoals afge beeld op de voorpagina van het boek 'Vaders achter het behang', was er bij ons thuis ook en wel in de slaapkamer van mijn ouders, boven het trapgat, ver borgen achter een kast. Melk halen deden we bij boer Groot in Egmond- Binnen. Bij mijn vader achterop de fiets via de Zeeweg was altijd een span nend gebeuren, omdat de Duitsers op de grens van Heiloo en Egmond- Binnen een zogenaamde tankwal had den opgericht, alwaar zij op die manier controle op de passanten konden uitoe fenen. Meer dan een liter melk mocht je niet vervoeren. Ik herinner me een familie uit Leiden, drie man sterk, met een kar naar Heiloo gereden om eten (aardappelen en bieten) bij de boeren te halen. Zij sliepen met z'n drieën in mijn bed, twee aan het hoofdeind en een aan het voeteneind. Ook weet ik nog hoe een ouder buurmeisje van Hoogeboom uit de Schuinelaan met teer op haar hoofd door de straat ging omdat ze het met een Duitser had gehouden.' Erie Dingemans: Over mijn geboorte in mei 1942, midden in de oorlogsjaren dus, heeft Mathijs Zonderhuis, die niets vermoe dend in de deur-opening van zijn huis werd neergeschoten, kan ik aan haar verhaal nog toevoegen, dat Mathijs door mijn moeder rechtstreeks én via het ondergronds verzet in Heiloo, een aantal keren was gewaarschuwd toch vooral voorzichtig te zijn, daar de bezetters en/of landwachters van de NSB op het punt stonden om hem te arresteren. Mijn moeder vernam dit, bij wijze van 'inside information' uit mijn vaders NSB-kring. Het heeft niet mogen baten, helaas...! De arrestatie- ploeg kwam bij hem aan de winkel deur, waarbij Zonderhuis een beweging gemaakt zou hebben alsof hij een revolver of iets dergelijks wilde pakken en werd vervolgens zonder meer dood geschoten. Dit is het verhaal wat ik bij mij thuis van mijn- moeder heb gehoord. Minstens twee personen, de heren Van 't Hof en Van Dierendonck, heeft zij wél uit handen van de bezetter weten te houden door hen, via de dro gisterij van de gezusters Wolf, gevestigd bij de splitsing van Heerenweg en Slimpad, te waarschuwen. Maar het zou ook via ene mevrouw Kruiskamp van het administratiekantoor aan de Stationsweg kunnen zijn gegaan. Ik bezit nog twee dankbrieven van vlak na de oorlog, door hen geschreven. Zij zaten in een archief-doos van mijn, in augustus 1976 overleden, dappere moe der.' Evelien Lijfering: Mijn vader was zwemonderwijzer aan het toen overdekte zwembad en zomerbad in Alkmaar (beide bestaan niet mëer) en moest dus in die oorlogs jaren iedere dag door die 'muur' (weg versperring). De bij de wegversperring postende soldaten kenden mijn vader dus al snel en riepen dan: 'Ah, der Bademeister'.Vaak nam mijn vader op zijn dagelijkse gang naar Alkmaar een koffertje met de natte en vieze luiers van mijn zusje Renate mee, om die in een van de badkuipen van het badhuis te wassen, om ze daarna in de machine kamer bij de stoker, de heer Hollaer, te drogen. Op zekere dag stond er een onbekende soldaat bij de muur en gebood mijn vader om zijn koffer te openen. Dat deed mijn vader maar al te graag en het gevolg ervan laat zich raden. De soldaat graaide in die vieze luiers en keek niet al te vriendelijk bij het constateren van de inhoud. Mijn vader hield er in ieder geval een vro lijke dag aan over.' Anneke van Til: Natuurlijk weet ook ik me nog gebeurtenissen uit de oorlogsjaren te herinneren, vooral de granaatinslagen en de -gaarkeuken. Wat dat laatste betreft herinner ik me vooral dat op zekere dag het gerucht de ronde deed dat we ditmaal soep met écht vlees zou den krijgen! Iedereen in onze straat (de Schuine Hondsbosschelaan) keek er al de hele dag naar uit en ja hoor daar kwam de kar met de pannen soep de straat ingereden en... kieperde onder steboven. Alle pannen lagen omge keerd op de straatstenen en de honden schrokten meteen het vlees op. Mijn moeder stond daar met de tranen in haar ogen.'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 8