Duinrandschool honderd jaar REGIO 35 KORTOM Verkeersplan in carrousel Het is de moeite waard eens naar boven te kijken KORTOM Zoeken naar vleermui zen en uilen in het duin Huidige raadscommis sies en raadsvergadering verdwijnen. De raadsleden meer tijd voor contacten met de bevolking. U ITKIJ KPOST 14 SEPTEMBER 2005 CASTRICUM - Het integraal Verkeers- en Vervoersplan (hier na te noemen verkeersplan) heeft met ingang van 5 juni vier weken ter inzage gelegen. Het plan kan nu aan de raad worden aangeboden. Met het verkeers plan is een belangrijke stap gezet. De gemeente Castricum beschikt nu over een actueel plan waarin de verkeersproble men van de vijf kernen uitge breid in kaart zijn gebracht. Bij het plan zijn tevens oplossings richtingen genoemd. Het plan geeft richting aan het verkeers beleid voor de komende tien jaar. Het verkeersplan is een bijzon der plan. Het is interactief tot stand gekomen. Dat betekent in samenspraak met de inwoners van de gemeente Castricum. Daarbij heeft een klankbord groep, waarin diverse maat schappelijke belangen vertegen woordigd waren, een belangrijke rol gespeeld. In februari 2003 heeft de gemeenteraad besloten een Verkeersplan op te stellen. Daarbij is besloten dat aanvullen de telgegevens en een kenteken- onderzoek onderdeel van het plan moeten zijn. De telgegevens zijn in een aparte bijlage bij het plan opgenomen. De resultaten van het kentekenonderzoek zijn verwerkt in het plan zelf. Ook de varianten, die in het kader van het interactieve plan proces naar voren zijn gebracht, zijn vastge legd in een bijlage bij het plan. Het verkeersplan heeft tot tien (uitgebreide) reacties geleid, die door het college van commen taar zijn voorzien. Het is een plan op hoofdlijnen. In het voor stel aan de raad zijn de reacties van het college op de inspraakre acties verwerkt. In de carrousel van 22 september wordt het ver keersplan behandeld, waarna het in de raadsvergadering op 6 oktober moet worden vastge steld. Rechts op de foto de Duinrandschool in vervlogen jaren. Eigen foto BAKKUM - Tijdens het Monumentenweekend op zaterdag 10 en zondag 11 september vierde de Oude Duinrandschool in Bakkum haar honderdjarig bestaan. Een bewonderenswaardige leeftijd voor dit gebouw dat een aantal jarer\ geleden rijp leek voor de sloop. Gebouw met vele levens Het gebouw heeft vele levens gekend. Sinds 1905 is het afwisse lend gebruikt voor het Openbaar en Christelijk onderwijs. In de oorlog bood het onderdak aan Duitse sol daten, die het in deplorabele staat achterlieten. Na een grondige opknapbeurt kon het Openbaar Onderwijs er weer terecht. Dat duurde tot 1975, toen door het toe genomen verkeerslawaai het onmo gelijk was geworden nog hoorbaar les te geven. Gelukkig werd er een nieuwe plek gevonden op het ter rein van 'Duin en Bosch'. Aan het vertrek van deze laatste lagere school -de Duinrandschool - uit het gebouw ging een heuse sitdown- staking van de leerlingen vooraf. De leden van de amateur-kunstenaars vereniging 'Perspectief' hadden minder last van het lawaai en betrokken eerst één, later twee en nu drie lokalen van het gebouw. Eén lokaal wordt nog gebruikt door een zelfstandige kunstenares. Overgedragen aan stichting De Duinrand Het gebouw raakte erg verwaar loosd omdat de gemeente niet kon besluiten welke bestemming eraan gegeven moest worden. Toen de situatie onhoudbaar werd, heeft de gemeente uiteindelijk besloten het gebouw aan de stichting 'De Duinrand' over te dragen, die het beheer voor 'Perspectief' zou voe ren. De stichting werd in staat gesteld om een gedeelte van het achterstal lige onderhoud uit te voeren. Sindsdien is er ontzettend veel werk verzet, met voor de argeloze voor bijganger als meest in het oog springende feit het nieuwe voeg werk en de schoonmaak van de gevel. Binnen is de laatste jaren ook veel gebeurd. Vooral om de ruimte voor de leden prettiger te maken en om ook bij exposities het werk op een goede manier ten toon te kun nen stellen. De originele details zyn vooral aan de buitenkant. Het is de moeite waard om eens naar boven te kijken naar het houtwerk en naar de prachtige uit hout gesneden wapen schilden van de gemeenten Castricum en Bakkum die ons lid Nico Kropholler uit Amsterdam in 1995 voor 'Perspectief' maakte. De Oude Duinrandschool/- 'Ateliers 'De Duinrand',vindt u aan de Van Oldenbarneveldtweg 37, Castricum/ Bakkum. CASTRICUM - Vleermuizen en uilen zijn dieren van de nacht. Logisch dus dat u ze in het duin niet vaak zult tegenkomen omdat u na zonsondergang niet meer welkom bent in het duinreser vaat. Op vrijdag 16 september en op zaterdag 17 september wordt op die regel een uitzondering gemaakt. Dan start op beide avonden om 20.00 uur een excursie en gaat u onder leiding van Arend de Jong op zoek naar deze boeiende nachtdieren. De excursie van 16 september start bij parkeerter rein Geversduin en is op de eigen fiets. De excursie van 17 septem ber start bij bezoekerscentrum de Hoep en is een wandelexcur sie. De excursies zijn voor alle leeftijden en het is raadzaam om niet te lang te wachten met aan melden. Dit kan via www.pwn.nl of via telefoon 0800-7966288. Expert Arend de Jong Arend de Jong is een expert op het gebied van vleermuizen en uilen. Vanaf de tijd dat hij zestien was, hep hij tijdens excursies met een grote bandrecorder door het Amsterdamse Bos om de roep van de uil te laten horen, zodat de uilen in het bos daarop reageerden. Al snel kon hij zelf deze uilen- roep perfect nabootsen waardoor hij niet meer met een bandrecorder van vyf kilo hoefde te sjouwen. Arend heeft veel vogelonderzoek verricht op ver zoek van verschillende natuuror ganisaties. Hij heeft een compleet beeld van de uilen in Noord-Holland en telt ook vleermuizen in de omgeving van Castricum. Hij geeft een flink aantal excursies per jaar en doet dit met veel humor. Het is een bijzondere ervaring om met hem op stap te gaan. Gemeenteraad neemt proef met nieuw vergadermodel CASTRICUM - In navolging van onder andere Almere en Apeldoorn gaat de gemeente Castricum starten met een nieuwe vorm van vergade ren: de Politieke Markt. In septem ber wordt, als de gemeenteraad er mee instemt, gestart met de politie ke markt als experiment. De huidige maandelijkse raadscommissies en raadsvergadering verdwijnen. Zij worden vervangen door een twee wekelijkse bijeenkomst: de Politieke Markt. Het eerste deel van de avond bestaat uit een carrousel van acti viteiten die tegelijkertijd plaatsvin den. Het tweede deel van de avond heeft een plenair karakter in de vorm van debat en/of besluitvor ming. Opzet Politieke markt Het werk van de gemeenteraad wordt zodanig georganiseerd dat alle raadsactiviteiten op één avond in de week worden geconcentreerd. De politieke markt wordt om de 14 dagen gehouden. In de tussenlig gende weken vinden (interne) besprekingen, presentaties en hoor zittingen plaats. De politieke markt begint om 19.30 uur. Tussen 19.30 en 21.30 uur vinden tegelijkertijd verschillende activiteiten plaats. Dit wordt ook wel de activiteitencarrou sel genoemd. Na een pauze van een half uur is er ruimte voor een raads- debat dat maximaal één uur duurt. Daarna volgt besluitvorming door de raad over voorstellen die al in een eerdere carrousel aan de orde zijn geweest. Daarvoor wordt maxi maal een half uur uitgetrokken. Om 23.00 uur eindigt de politieke markt. De activiteitencarrousel Met de politieke markt wordt de gemeentepolitiek toegankelijker en aantrekkelijker voor de inwoners van de gemeente Castricum. Zo handelen de raadsleden tijdens het eerste gedeelte van de avond tegelij kertijd diverse agendapunten af. In de carrousel worden de onderwer pen die besproken worden gekop peld aan een strakke tijdsplanning. De carrousel richt zich op 'onder zoek en voorbereiding'. Dit bete kent dat raadsvoorstellen worden besproken, vragen worden gesteld aan portefeuillehouders, burgers, deskundigen en maatschappelijke instanties om hun opvattingen dui delijk te krijgen, politiek-bestuur- lijke vraagstukken worden onder zocht en het plenaire debat en de besluitvorming worden voorbereid. Inwoners van de gemeente Castricum kunnen de markt bezoe ken, een bijeenkomst bijwonen of in de wandelgangen raadsleden, wet houders en ambtenaren aanspre ken. Voordeel van een carrousel is dat de begin- en eindtijden van acti viteiten vaststaan, zodat geïnteres seerden niet te hoeven wachten tot 'hun' agendapunt aan de orde komt. Bewoners kunnen via een burgerini tiatief ook het presidium (overleg tussen voorzitters activiteitencar rousel en burgemeester als voorzit ter van de gemeenteraad) verzoe ken om een activiteit of onderwerp op de markt in te plannen. Minder vergaderavonden Met de politieke markt brengt de gemeenteraad het aantal jaarlijkse vergaderavonden flink terug. Daardoor hebben de raadsleden meer tijd voor contacten met de bevolking. Een ander voordeel is dat er efficiënter kan worden verga derd. De politieke markt past als werkwijze goed bij het dualisme in de gemeentepolitiek, dat in maart 2002 is ingevoerd. Aan het einde van een carrousel bijeenkomst wordt direct besloten of een onderwerp gereed is voor debat of besluitvorming op de vol gende politieke markt of dat het onderwerp nog een keer terugkomt in de carrousel. Eén van de argu menten voor de invoering van de politieke markt is het verhogen van de snelheid van de besluitvorming. Door vaker bij elkaar te komen wordt de besluitvormingscyclus ver kort. Over voorstellen die ter besluitvorming voorliggen, kan een stemverklaring worden gegeven, maar er wordt niet meer over gedis cussieerd. Besluit invoering politieke markt De gemeenteraad van Castricum beslist tijdens de raadsvergadering in april officieel over de invoering van de politieke markt in Cas tricum. Dan wordt ook bepaald op welke vaste dag de politieke markt wordt georganiseerd. De term 'poli tieke markt' is een werktitel, er wordt nog gezocht naar een andere benaming. Als de politieke markt in september wordt ingevoerd, wordt in december een tussentijdse rap portage met verbeterpunten opge steld. In mei 2006 besluit de nieuwe raad of het systeem definitief wordt ingevoerd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 35