Eerste uitgave Monumentenboekje Heiloo Een ontdekkingsreis in eigen dorp' 15 Vanaf zaterdag 5 NOVEMBER is het boek 'Monumenten in Heiloo' foto's en beschrijvingen van 85 Heilooër monumenten verkrijgbaar bij DEUTEKOM UITKIJKPOST 2 NOVEMBER 2005 Heerenweg 67-69,1851 KL Heiloo naast Winkelhof 't Loo, 072 5331483 LIBRIS. Uw Complete Boekhandel Arnoud Mars, directeur van Drukkerij Uitkijkpost, zag het meteen zitten het boefje uit te geven:,, Ik heb me voorgenomen om elke twee jaar een boek uit te geven over Heiloo. Het eerste was 'Heiloo, van Noord naar Zuid' ver volgens rolde 'Het Straat namenboek van Heiloo' van de per sen en nu dus 'Monumenten in Heiloo'. Die „interesse is ontstaan na het boek dat ik gemaakt heb over de historie van drukkerij Uitkijkpost, 'Een bedrijf in letters'. En Heiloo heeft een rijke historie, wat wel blijkt uit de 85 monumen ten, rijks- en gemeentelijk, die we binnen de gemeentegrenzen terug vinden. Het leek dus wel toeval dat er door diverse personen zo werd gedacht!" Het Monumentenboekje, klein en handzaam en dus al wandelend te gebruiken, is vanaf zaterdag 5 november te koop bij Boekhandel Deutekom, Heerenweg 67/69 en Boek- en kantoorvakhandel de Schrijverij, Heerenweg 199, beiden in Heiloo. De prijs is 15,-. U kunt hier ook nog terecht voor Het Straatnamenboek, prijs 15,-. Een leuk cadeau-idee voor de komende feestdagen! '.'.'U' s" -t: - feren en te exposeren in de Witte Kerk, de tweede om daarnaast ook nog een boekje uit te geven. De gemeente ging mee in het idee van een expositie. Zy hebben de infor matie geleverd, het verhaal rond de monumenten verzorgd en het geheel gefinancierd. Ik heb de coördineren de rol op me genomen. Van mei 2002 tot mei 2003 hebben we foto's genomen. Belangrijk om foto's te hebben in elk jaargetijde." Heiloo telt 85 monumenten die variëren van panden, maar ook grenspalen, een weggetje, de Wilhelminaboom. Monumenten met een cultuurhistori sche of landschappelijke waarde. Elk monument kent zyn eigen geschiedenis en dat was nou precies het aandeel van Anita. Op deze manier wisten de tien fotografen wat interessante details waren en ken den zij het verhaal erachter. Elk monument is door drie fotografen op de gevoelige plaat vastgelegd, zodat er uiteindelijk gekozen moest worden uit 630 foto's. De jury, bestaande uit een lid van de Vereniging Oud Heiloo, Anita van Breugel en een lid van de fotoclub die niet deelnam aan het project, zocht de beste foto's uit. Deze zijn uitvergroot en tentoongesteld op de Open Monumentendagen 2003. ,,De belangstelling was enorm, duizend bezoekers! Toen zeiden mensen al, daar moet je meer mee doen. Maak een boekje of ansichtkaarten", zo vertelt Cris. Nu ruim twee jaar later ligt het Monumentenboekje dan in de win kel. De foto's zijn aangevuld met foto's van details (een sier- of dak lijst, een metselfout of een mooi glas-in-lood raam) waar Anita van Breugel alle informatie over kon aanleveren. Zoals de oude lift in het pakhuis aan de Holleweg, het 'var ken' in de schuur op het landgoed Nijenburg en de laarzenkrabber naast de deur van het Paulus- paviljoen op Willibrord (thans GGZ NHN). ,,Het is echt een boekje om trots op te zyn en ik verwacht dat de lezers de reis die wij als fotografen gemaakt hebben, ook gaan maken met het boekje in de hand. Het is gewoon een ontdekkingsreis in eigen dorp!" Houten schuur uit 1895 Anita van Breugel is blij met het resultaat: ,,Het is vooral belangrijke promotie voor ons cultureel erfgoed. Pas als je weet wat je hebt, kun je besluiten of je het wilt behouden. Onbekend maakt onbemind. Ik heb vanuit mijn achtergrond als architec tuur historicus alle beschrijvingen verzorgd van de Heilooër monumen ten. De reden waarom een object bestempeld wordt als monument kan verschillend zijn. Het kan zyn dat het ligt in de eenheid van styl uit een bepaald tijdvak. Een huis dat bijvoor beeld typisch jaren twintig is. Of iets dat een grote historische waarde heeft, zoals de Wilhelminaboom. Een andere reden kan zijn dat een pand dus ook met veel zorg en ambachte lijk vakmanschap gemaakt is. Dan komey vaardigheden in bijvoorbeeld voeg- of metselwerk tot uiting die wij nu niet meer beheersen." Het tot stand komen van het Monumentenboekje getuigt van een goede samenwerking. Vanuit dat oogpunt wil Anita nog graag een compliment geven:,, Ik wil zeker Kirsti Konijn, grafisch vormgeefster by drukkerij de Uitkykpost, noemen. Zij heeft al het werk gedaan om het boekje op te maken. We hebben heel wat middagen bij de computer geze ten om het te maken tot wat het nu is." HEILOO - Het begon als een ideetje, maar eindigt als een bewonderenswaardig product waar menig Heilooër met ple zier gebruik van zal maken: het Monumentenboekje. Cris Bakker, voorzitter van de Heilooër Amateur Fotografen vereniging (HAF), had vier jaar geleden het idee om Heiloo wat meer voor het voetlicht te brengen. De vele mooie monumenten die Heiloo rijk is waren het waard ver eeuwigd te worden, volgens hem. Met dat idee wandelde hij in juli 2001 het gemeentehuis binnen, nog niet vermoedend dat zijn idee zo'n succes zou worden. Anita van Breugel, medewerker Monumenten zorg bij de gemeente, zorgde voor een bijdrage in inhoudelijke kennis. Als architectuur historicus kan zij bogen op een schat aan kennis. Arnoud Mars van drukkerij Uitkijkpost was bereid het boek in zijn beheer uit te geven. Op vrijdag 4 november zal het eerste exem plaar aangeboden worden aan bur gemeester Hans Romeyn. In 2003 vond al een expositie van de foto's plaats in de Witte Kerk. Een jaar later zijn de foto's tentoongesteld in de zusterstad Swietochlowice. Cris Bakker: „Het was leuk om te merken hoe enthousiast Anita meteen was, in 2001. Ik heb een projectvoorstel geschreven met daarin twee invalshoeken. De eerste was om alle monumenten te fotogra- De aan onze Lieve Vrouw van Lour des gewijde kapel

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 15