Mijlpaal voor schrijver/ componist Jan Burger O Zowel zijn boeken als cd's enorm populair Snel van je slechte bui af? EGMOND - Je denkt dat je aan het einde van de wereld bent beland, wanneer je het zandpaadje afrijdt naar zijn huis. Midden in de dui nen ligt de woning, of naar zijn zeggen het paleis, van Jan Burger, 'koning der duinen'. De 87-jarige schrijver/componist woont hier al 57 jaar, sinds 27 jaar met zijn vrouw Wijnanda. Een voor hem onge kend inspirerende plek voor zijn creatieve en vooral jonge geest. De potkachel snort, de thee smaakt en voor de inrichting van Jan's zomerhuis komen ogen te kort. Elk meubel een pronkstuk, elke wand versiering een eigen verhaal en dan is er nog niet eens gesproken over het feit dat Jan en zijn Wijnanda het zonder stroom, riolering en water moeten doen. Een windmolen en stapelput in de tuin maken dat het voor beiden een plek is waar zij het hele jaar door graag vertoeven. Jan begint meteen volop met het verhaal over hoe hij daar is komen wonen en hoe het erom gespannen heeft of hij wel kon blijven wonen. Met jonkheer Six, een liefhebber van de muzikale talenten van Jan en vooral van zijn compositie 'Stemming aan zee', had hij namelijk ooit een afspraak dat hij het hele jaar door in zijn zomerhuis mocht blijven. De uitzondering op de regel. Echter, toen de jonkheer overleed, waren noch zijn nazaten, noch de gemeente genegen die uitzondering voort te zetten. „Na dertig jaar zouden we hier weg moeten op onrechtvaardige gron den. Je hele onderkomen, je werk, je hele zijn lag hier. Ik kreeg toen een visioen dat het wel goed zou komen, ondanks tien jaar procederen en een deurwaarder aan mijn broek. Van dat visioen zijn verschillende schilde rijen gemaakt. Het visioen gaf me blije kracht en ik wist dat mijn plek niet verloren zou gaan. Tegelijkertijd dacht ik wel: is dit wel zuiver, verzin ik het niet. Maar het is goed geko men en ik mag hier blijven wonen en ook mijn vrouw tot onze dood." Jan realiseerde zich in die tijd dat hij van kinds af aan al dingen had gezien en dat veel daarvan was uit gekomen. Hij heeft dat op een rijtje gezet en laten lezen aan een neer landicus. Deze zag hoe goed het was en zette hem ertoe aan het als boek uit te geven. Onder de titel 'Het spookt op de Nollen' met als onderti tel 'Wonderbaarlijke normale en paranormale ervaringen van Jan Burger' werd het boek in 1993 uitge geven bij uitgeverij Streng holt. Heel bijzonder was dat koningin Juliana destijds na het boek gelezen te heb ben een persoonlijke brief stuurde aan Jan Burger, dat ze zo genoten had van het boek. „Een paar dagen later kregen we de secretaresse aan de telefoon met het dringende verzoek dit niet kenbaar te maken aan de pers, gezien de Greet Hofman-affaire. Maar het was natuurlijk geweldig dat ik een brief kreeg van Juliana, die ik altijd zeer gewaardeerd heb." Overigens beziet Jan die paranorma le kant van hem heel nuchter: „Soms kan ik dingen zien waar je houvast aan kunt hebben. Moeilijkheden hebben een doel en het leven gaat door na de dood." Ook bleek Jan een ijzeren geheugen te hebben, zelfs op latere leeftijd, wat betreft gebeurtenissen in West- Friesland, Sint Pancras en omstreken waar hij vandaan komt. „Er hebben daar bijzondere figuren geleefd. Ze hadden humor en een eigen zegswijze en dat leverde bij zondere ervaringen op. Die onthield ik en dan zeiden mensen tegen mij, wat weet jij nog veel, je moet het opschrijven. Ik bezeerde in die tijd mijn been en moest noodgedwon gen rust nemen. Dat was een mooi aanknopingspunt om alles op te schrijven." En zo kwam het eerste boekje van de hand van Jan Burger uit, over de lot gevallen van zijn Westfriese dorpsge noten. „Ik zie nog zo Kees Pankoek voor me, die heette zo omdat hij altijd alleen maar pannenkoeken at. Omdat zijn galgen versleten waren, hing zijn broek op zijn hielen en dan zeiden de dorpelingen: Zo Kees, het is broekafzakkerig weer, hè!", vertelt Jan met pretlichtjes in zijn ogen. „Hij werd tot pispaaltje gemaakt, wat van die Kees overbleef was een oud mannetje en daar werd misbruik van gemaakt. Ik heb juist gepro beerd de positieve kanten van de mensen te beschrijven. Ik heb veel humor, dat helpt, ik zie het zo weer voor me." De verhaaltjes lagen in '94 in de boekwinkel en bleken ook een suc ces. De lezers bleven vragen om zijn verhaaltjes en zo kwam vervolgens 'De goeie ouwe tijd' en recentelijk 'Kaik maar dur's achterom' uit. Het laatste ligt nu in de boekwinkels en is een 'merakels' leuk cadeau-idee voor de feestdagen. Dat Jan nog op zijn zeventigste zijn creativiteit uitte in het schrijven van verhalen is eigen lijk niet verwonderlijk. Jan is een expressieve man die al veel succes heeft gehad met het compo neren van werkelijk adembenemen de klassieke muziek. Hij heeft daarbij in zijn vrouw Wijnanda, ooit zijn leerlinge, de perfecte vertolker van zijn muziek gevonden. „Het zou de helft minder mooi zijn als iemand anders het zou spelen." Daarnaast bespeelde hij de klarinet. Zij geven samen concerten in de regio, waarbij Wijnanda de stukken van Jan speelt en Jan erbij vertelt. Een klein tipje van de sluier wordt opgelicht als Wijnanda de cd opzet met het nummer 'De meeuw' wat het kleine zomerhuisje doet zweven op de klanken van de muziek van haar bezitter. De vleugel in de hoek van hun huis getuigt van de muzika le invloeden bij beiden. Jan vertelt over zijn vleugel: „Ik kwam veel bij Ypma, ook een lief hebber van mijn werk, en hij zei mij: 'je moet wat goeds hebben' en wees een prachtige vleugel aan. Ik legde hem uit dat ik geen geld had voor dat instrument. Ypma wou er niets van weten en heeft de vleugel aan me gegeven met de afspraak dat ik af en toe wat geld zou overmaken. Ik heb toen zelfs een stuk aan mijn huisje moeten bouwen om plek te maken." Al dat musiceren leverde uiteindelijk ook nog eens twee cd's op, opgenomen in de concertzaal van Ypma. Van de eerste cd genaamd 'Zieleroerselen' werden stukken gedraaid bij Classic FM. Van de directie kreeg Jan uiteindelijk zelfs een brief met daarin de mede deling dat ze tot die tijd niets deden aan hedendaagse klassieke muziek en dus nu Burger gingen draaien. „Maar op een gegeven moment kre gen we een bankafschrift met een gigantisch bedrag, bleek dat veel meer zenders als KRO, Radio 4 Burger hadden gedraaid, maar dat wisten wij helemaal niet!" Net voor de zomer is 'Grains de bon- heur' uitgekomen, de tweede cd dus. Om de stijgende lijn in aandacht voor Jan Burger's muziek gaande te houden, bleek dat uitsluitend de werken van Burger ook nog eens een uur lang te horen waren geweest op een klassieke radiozender. „Bij de klassieke zender waren ze vol lof over de kracht die mijn muziek uit straalde. Ze hadden het over het hoge niveau en het was het mooiste uit de serie van dit jaar." De cd's zijn inmiddels uitgewaaierd over Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië. Jan sluit af met de woorden: „Zo hoop ik na heel veel jaren het armste jochie van het dorp geweest te zijn, straks nog eens het rijkste te worden." Een slecht humeur, wie heeft er geen last van op zijn tijd? ledereen kan leren om zich gelukkiger te voelen en met een optimistische blik naar de wereld te kijken. Volg onderstaande technieken en u zult zich snel opgewekter en zelfverze kerder voelen. Negatieve gedachten Misschien hebt u de neiging om te piekeren, om van de ene negatie ve gedachte op de andere over te gaan. Probeer erop te letten en als u uzelf op een negatieve gedachte betrapt, zet u de knop meteen om en kiest u iets prettigs om aan te denken. Moeilijk is het niet, het enige dat u moet doen is u bewust worden van uw gedrag. Vermijd negatieve mensen Vermijd mensen die klagen, zeu ren en mopperen. Dit soort men sen heeft de neiging negatief over anderen, en dus ook over u en uw plannen en ambities te praten. Ze verwachten altijd het slechtste. Dit kost energie en ze laten u leeg en uitgeput achter. Blije mensen trek ken optimische mensen aan. Concentreer u op wat u wilt En concentreer u niet op wat u niet wilt. Als u met een probleem te maken hebt dan kunt u beden ken hoe slecht het allemaal is en hoeveel slechter het nog allemaal kan worden, maar daar schiet u niets mee op en het kost ook nog eens bergen energie. Concentreer u liever op een oplossing, op hoe de situatie ten goede kan worden veranderend. Het nieuws kan zonder jou Nieuws bestaat voor het grootste deel uit slecht nieuws. Het is natuurlijk niet zo dat u niet op de hoogte moet zijn van wat er in de wereld gebeurt, maar als u merkt dat u uw stemming laat beïnvloe den door slecht nieuws, dan zou u zich kunnen beperken om het nieuws één of twee keer per dag te bekijken en het voor de rest te laten wat het is. Verander uw houding Mensen die optimistisch zijn heb ben een andere houding dan pes simistische mensen. Ze staan meer rechtop, laten hoofd en schouders niet hangen, lopen sneller en ener gieker. Probeer letterlijk een opti mistische houding aan te nemen ook al voelt u zich niet zo. U zult merken dat uw stemming erdoor verbeterd. Weg met dat voorzichtige Opgewekte mensen praten met zekerheden, ze hebben het niet over: ik kan misschien wel eens proberen of het eventueel kan lukken. Uw woordkeus kan invloed hebben op uw stemming en uw energiehuishouding. Zeg bijvoorbeeld niet: 'O, dat is moei lijk, ik weet niet of ik dat wel kan. Maar zeg: 'Het zal wel moeilijk zijn, maar ik zal er alles aan doen om het te laten lukken'. Probeer woorden als 'maar' en 'proberen' zo veel mogelijk te vermijden. Deze woorden drukken excuses uit, en laten blijken dat u de situ atie of uzelf niet in de hand hebt. Doe dingen die u graag doet Dingen waar u enthousiast van wordt geven zin aan u leven, zor gen ervoor dat u met plezier aan de dag begint.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 36