Simon Groothuis Glas in lood Jan Giling viert 75ste verjaardag met expositie H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 POLITIEBERICHTEN Drankrijdsters raken rijbewijs kwijt Aanrijding met letsel Diefstal uit sportcomplex Insluiping in woning Diefstal kentekenplaten Inbraak in kleedkamer Jubileumexpositie in de Witte Kerk Tekeningen zijn een bijzonder hoofdstuk apart Laat u ook eens verrassen door de reisverhalen van Giling UITKIJKPOST 21 DECEMBER 2005 HEILOO - Maandagavond zagen surveillerende agenten een perso nenauto rijden over de Ypesteinerlaan terwijl één van de banden van de auto lek bleek te zijn. Bij controle bleek dat de bestuurster, een 51-jarige vrouw uit Heiloo, alcohol had gedron ken. Zy blies 835 ug/1. Dat is nagenoeg viermaal de toegestane hoeveelheid van 220 ug/1. Gezien deze forse overschrijding werd haar rijbewijs ingevorderd. HEILOO - Op zondagmiddag 18 december, omstreeks 14.05 uur raakten vier personen gewond bij een aanrijding op de A9 onder Alkmaar. Een 47-jarige vrouw uit Amsterdam reed in een personen auto over de linker rijstrook in de richting van Alkmaar. Rechts naast haar reed een 56-jarige man uit Akersloot. De vrouw zag te laat dat zich een file had gevormd. Zij stuurde scherp naar rechts om een aanryding te voor komen, maar botste daarbij tegen de auto van de Akersloten Hierbij sloeg zy met haar auto over de kop. Beide bestuurders en twee inzittenden van de auto van de vrouw hepen daarbij verwondin gen op. Zij werden allen voor behandeling en onderzoek over gebracht naar diverse ziekenhui zen in de regio. HEILOO - Op woensdagavond 14 december werd uit een kleedka mer van een sportcomplex aan de Bayershoffweg een geldbedrag, een portemonnee met inhoud en een gsm gestolen. Vermoedelyk werd de diefstal gepleegd door een onbekende man die in de gang van de kleedkamers werd gezien. Een portemonnee werd later met complete inhoud terug gevonden in een toilet van het sportcomplex. HEILOO - Uit een woning aan de Heerenweg werd donderdag avond 15 december een laptop ontvreemd. De diefstal werd gepleegd tussen 19.00 en 23.50 uur. Enkele gezinsleden waren die avond thuis. De poort en de achterdeur van de woning waren tussen de tijdstippen waarop de diefstal werd gepleegd, dicht maar niet afgesloten. HEILOO - Van een personenauto van het merk Daihatsu type Cuore werden vrijdag 16 decem ber de beiden kentekenplaten ontvreemd. De auto stond die dag tussen 14.00 en 21.15 gepar keerd op een parkeerplaats aan de Vinkenlaan. De kentekenplaten betroffen het kenteken: 44NRGN. HEILOO - Op zondag 18 decem ber werd tussen 11.45 en 13.00 uur ingebroken in een afgesloten kleedkamer van een sportcom plex aan de Bayershoffweg. De deur van de kleedkamer werd opengebroken. De kleedkamer was in gebruik by een damesteam uit Egmond Binnen. Ontvreemd werden ondermeer een porte monnee met inhoud en twee mobiele telefoons. In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Simon Groothuis Glas in lood, Slimpad 34, 1851 LB Heiloo, tel. 072-5336265 (na 18.00 uur en woensdag overdag) HEILOO - Rond 1900 kwamen ze erg in zwang: glas in lood-ramen. Na de oorlog raakten ze in onmin, maar heden ten dage floreert de liefde voor deze decoratieve glassoort weer volop. Prettig wanneer je dan een goede glazenier kunt vinden die het vak nog met de nodige precisie en volgens de oude methode uitoefent. Zo'n glazenier is Simon Groothuis. Op 5 januari 2006 bestaat zijn eenmanszaak vijf jaar. De afgelopen jaren heeft hij veel reparatie- en nieuw werk in Heiloo verricht. Dat varieert van plaatsen of vervanging van vaste ramen in bijvoorbeeld erkers tot los op te hangen objecten van glas in lood. Een van de weinigen in de regio Simon vertelt in zijn woning waar ook menig glas in lood-raam te bewonderen is: „Ik fiets 's avonds graag door Heiloo, waarbij het door mij aangebrachte glas in lood in woningen mij blijft fascineren. Ik ben als hobbyist in de leer gegaan bij een glazenier en het is nu myh tweede part time beroep geworden. In de afgelopen jaren heb ik een grote voorraad antiek en byzonder glas opgebouwd. Hiermee ben ik één van de weinigen in de regio. Dit stelt mij ook in staat om reparatiewerk te doen. Ik doe dat dan aan huis en het maakt niet uit of het gaat om het vervangen van een enkel ruitje of een hele partij ramen. Het geeft mij voldoening om glas dat al jaren stuk is te repareren waardoor het gehele glas in lood weer in volle luister wordt hersteld." Bijzondere projecten Ook zijn er byzondere objecten te vinden van de hand van Simon. Zo heeft hij restauraties mogen uitvoeren in de Laurentius ofwel Grote Kerk Alkmaar, de R.K. Kerk in Limmen en het stadhuis van Alkmaar. Naast opdrachtgevers als kerkbesturen, de gemeente, aannemers, schilders, architecten en neringdoenden in antiek, werkt hij ook voor particulieren. Glas in lood vervaardigen vergt veel handwerk dat Simon in zijn eigen werkplaats uitvoert. Daarbij gaat hy nog op de authentieke manier te werk. Dus geen digitale hulpmiddelen, maar traditioneel handwerk als honderd jaar geleden. Men kan een schets inleveren, waar Simon kritisch naar kijkt. „Mijn hart gaat uit naar het ambacht. Ik ben ook gespeciali seerd in authentieke mondgeblazen glassoorten en heb geen machineglas. Het glas dat ik gebruik heeft een heel eigen karakter en dat maakt het glas zo mooi. Machineglas, daar zit geen leven in. Ook Iteb ik een heel eigen smaak. Ik neem dus geen opdrachten aan waar ik niet achter sta, zoals glas in lood in thermopane gezet. Ook zeg ik nee tegen opdrachten van klanten die een ontwerp en glaskeuze voor ogen hebben die door mij als kitsch gezien wordt. Want glas in lood is gauw kitscherig. Ik ben een glazenier die stuurt, ik denk heel erg mee en zal klanten dan altijd een ander ontwerp laten zien. Het komt ook wel eens voor dat ik bezig ben met een ontwerp en dat dan bijvoorbeeld bij nader inzien de verhoudin gen niet kloppen, dan ga ik het veranderen in overleg met de klant. Ik wil ten alle tijde achter het kunstwerk kunnen staan dat ik maak." Simon Groothuis glas in lood verkoopt ook materialen en zeldzame glassoorten in zijn werkplaats aan het Slimpad. „Mensen zijn altijd wel kom om een keer een kijkje te komen nemen", zo besluit Simon zijn ver haal. „Ik begin altijd met tekenen", zegt schilder Jan Giling. „Schetsen met krijt of potlood. Daarmee wordt mijn uiteindelijke schilderij geboren. Eigen foto maal juist is. Ik moet het weer gezien hebben. Ik blijf erg veel van dit landschap houden. Dat typische vlakke natte land. Mooier is er niet. Ik houd er van. Hier liggen myn wortels." De schilderyen van Jan Giling zijn sterk doorwerkt. Laag over laag over laag. Zijn pen seelstreken beschouwt hij als bouw stenen van licht. Moet er in dit ver band iets belangrijks gezegd worden over impressionisten, over luministen of pointillisten? Ook daar is al zo vaak over geschreven, bij gelegenheid van vorige exposi ties. Dwaal liever mee door het prachtige Witte Kerkje van Heiloo, waar Jan al vele malen eerder expo seerde met de Werkgroep 77-11. Laat u ook eens verrassen door de reisverhalen van Jan Giling. Zie de weerslag daarvan in de schilderijen van Griekse dorpspleintjes, van wrakke scheepjes op een strand van de Algarve, van Toscaanse land schappen. En van Bah. Tekeningen zijn een bijzonder hoofdstuk apart. Wekelijks tekent Jan Giling naar model, de resulta ten zullen u zeker bekoren, dat is meer dan vakwerk! Zeer geliefd zijn ook de portretten die Jan tekent, veel vaders en moeders hebben hun kind al door Jan Giling laten por tretteren, om over de grootouders maar niet te spreken. Hele gezinnen heeft hij al vereeuwigd, en hoe! Tot slot de gewetensvraag: schil der je sneeuw met witte verf? Kom zelf kijken in de Witte Kerk'van Heiloo. De jubileumexpositie is geopend vanaf vrijdag 30 december tot en met zondag 8 januari, dage lijks van 12.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. HEILOO - Nooit kreeg u de kans om zo veel van Jan Giling's werk in volle glorie te zien en te genieten. Dat kan nu tijdens de jubileumexpositie in het Witte Kerkje. 'Genieten' is het juiste woord, want dat heeft hij zelf, al schilderend, ook gedaan. Genieten van de natuur, van de schoonheid van alles om hem heen. Van winterse taferelen, van polders, van duinen, van bossen en bergen. Maar ook van pittoreske dorpsge zichten, van een slootje, een brug getje. Als je het goed bekijkt, schil dert Jan Giling niet met verf, hij schildert met licht, met stralen licht door de takken van bomen, met vlekken licht op bladeren die op de grond liggen, met dat herkenbare licht van een waterig winterzonne tje op ijs, op een dik pak sneeuw, of met de volle warmte van het zon licht op zo'n mooie zomerdag. Wie dat eenmaal ziet, ziet wat Jan Giling toen zag. Met dikke handschoenen aan en een wollen sjaal om tegen de kou of met een breedgerande strooien hoed tegen een eventueel dreigende zonnesteek. En laat hem dan eens zelf vertellen, hij laat u zo graag meegenieten. En verbaas u er niet over als u tijdens zijn enthousi aste verhaal een traan ziet verschij nen in zijn ogen. „Ik begin altijd met tekenen", zegt hij, „schetsen met krijt of pot lood. Daarmee wordt mijn uiteinde lijke schilderij geboren. Het lege doek geef ik een kleur, een fond. Daarna ga ik de voorstelling zoe ken, inbrengen. Ik ga zelfs terug naar de plek om te zien of het alle-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 5