Twintig jaar vrijwillige terminale Jaarvergadering Oud Heiloo thuiszorg in Heiloo Kindermeditatie en massage H E i l o o 13 INGEZONDEN BRIEF Tom ten Hoope te gast in Heiloo centraal Vragenuurtje voor internetcursisten Lezingavond Hemerocallis cn gelezen worden Wereldwinkel exposeert kunstnijverheid UITKIJKPOST 8 MAART 2006 vZOMER ZONSONDERGANG :omer lONSOPKOMST LENTE/HERFST ZONSONDERGANG Kou «co §£ffl 'E/HERFST OPKOMST (WINTER ZONSOPKOMST HEILOO - Donderdag 9 maart is Tom ten Hoope te gast in het radioprogramma Heiloo centraal van presentator Bob van Unnik. Ten Hoope is een bekende Heilooër. Sinds jaar en dag is hy een politiek kopstuk (van Heiloo 2000) en voorzitter van de SBO (samenwerkingsverband van de ouderenbonden in Heiloo). De uitzending is van 20.00 tot 21.00 uur. Aansluitend op dit program ma zal er een uur klassiek te horen zijn. BeatFM is te beluiste ren via de kabel op 96,5 FM en via de ether op 106.3 FM. HEILOO - Als vervolg op de workshops Internet voor begin ners en gevorderden, die Bibliotheek Heiloo de afgelopen maanden gaf, organiseert zij nu een vragenuurtje. De deelnemers aan de workshops hebben op deze manier de mogelijkheid, die vragen te stellen, die naar aanlei ding van het in de praktijk bren gen van het geleerde op de work shops by hen opkwamen. Dit vragenuurtje wordt gehouden op donderdagmorgen 9 maart. Beginners: aanvang 09.30 uur, gevorderden aanvang 11.00 uur. Plaats: expositieruimte van Bibliotheek Heiloo. Deelname is gratis. HEILOO - Op dinsdag 14 maart verzorgt Wim Willemse voor Groei Bloei afdeling Heiloo en omstreken de lezing Hemerocallis en andere vaste planten. Wim is c'ollectiehouder van de 'Nederlandse Plantencollectie Hemerocallis' van de Koninklijke Vereniging van Boskoopse Culturen. Veel dia's met alle mogelijke kleuren en types wor den getoond. Het is deze avond niet alleen Hemerocallis wat de klok slaat, maar ook andere inte ressante zomerbloeiende vaste planten komen aan de orde. Dinsdag 14 maart, aanvang 20.00 uur in het ontmoetingscentrum van GGZ Willibord, Kennemer- straatweg 464 in Heiloo. De zichtlijnen van HET ZONNE-observatorium zijn nu nog duide lijk herkenbaar in de plattegrond van Heiloo. Eigen foto HEILOO - Op dinsdag 21 maart zal de jaarvergadering van de vereniging Oud-Heiloo plaats vinden in het Witte Kerkje. Omwille van de naamsbekendheid? Nadat bekend werd dat Marianne Timmer door de gemeente Heiloo zou worden gehuldigd - heeft de Fanfare Showband Heiloo te kennen gegeven, dat hier wellicht een scho ne taak voor haar zou zijn wegge legd. Blijkbaar was dit een schot in de roos, want al heel snel werd door de desbetreffende gemeenteambte naar een uitnodiging verzonden. Al sinds jaar en dag speelt de muziek vereniging bij de intocht van Sint Nicolaas voor een wel héél beschei den vergoeding, wetende dat het organisatiecomité van dit feest nagenoeg geen budget ter beschik king heeft. Bij de huldiging van Marianne Timmer werd door de gemeente kenbaar gemaakt, dat het dit keer zelfs gratis moest! Natuurlijk vinden wy het van groot belang om bij dit soort evenemen ten onze hobby aan de gemeen schap te tonen en natuurlijk is een ieder bereid om op zo'n dag een uur (of meer) van zyn werk vrij te nemen, om bijtijds te kunnen mee spelen. Nog maar niet sprekend over bereidheid van sommigen om reiskosten te maken vanuit Alkmaar, Akersloot en zelfs uit IJmuiden. Als alle anderen (waaronder de ambte naren, politie, catering, geluid, ver lichting) de activiteiten gratis én in eigen tijd hebben verzorgd, dan wil een vereniging als de Fanfare Showband Heiloo hierop zeker geen uitzondering zijn. Maar u begrijpt: het was best wel even slikken! Zou de gemeente een volgende keer ook weer eens voor óns klaarstaan, als we eens iets van ze vragen? En toch een volgende keer zijn we er weer voor inwoners van Heiloo! Immers, zonder fanfare géén echte optocht! Marianne (en Henk): we zijn geweldig trots op jouw presta ties in Turijn, het is je natuurlijk van harte gegund én wij hebben het maandagavond dan ook héél graag voor je gedaan! Met muzikale groet, Fanfare Showband Heiloo HEILOO - Dit jaar is het twintig jaar geleden dat in Heiloo een start werd gemaakt met termi nale thuiszorg door vrijwilli gers. Maria van Velthoven - Leeuwenberg is vanaf het begin bij de stichting die dit mogelijk maakt betrokken. Voldoende reden voor een gesprek met haar om inzicht te geven in de werkzaamheden van de vrijwil ligers, temeer daar er behoefte bestaat aan uitbreiding van het aantal vrijwilligers. „Ik heb destyds gereageerd op een artikel in de Uitkijkpost waarin vrijwilligers werden gevraagd die hulp willen bieden aan mensen die thuis in hun eigen vertrouwde omge ving willen sterven. In de scholing die voor het goed vervullen van dit vrijwilligerswerk nodig was, werd ons inzicht verschaft in wat er gebeurt bij iemand die aan het einde van zijn of haar levensdagen is. Kanker stond toen daarbij centraal. Later kwam daar ook aids bij. Dat leverde nogal wat emotie en commo tie op, omdat sommigen onder ons van mening waren dat mensen daar zelf schuld aan hadden; anderen hadden er gewoon angst voor. Gelukkig kregen we goede informa tie over hoe mensen met aids te ver zorgen. Dat taboe ligt al weer vele jaren achter ons! Maar we doen ook leuke dingen hoor, zoals een lezing over iconen en kerststukjes maken. Ook een jaarlijks uitje hoort er bij! En ondertussen wisselen we ervarin- OJ gen uit wat we hebben meegemaakt in de gezinnen en bij alleengaanden waar we komen. Dat is heel verry- kend! Opvallend daarbij is dat we dikwijls dezelfde ervaringen hebben, maar het is belangrijk deze met elkaar te kunnen delen of om elkaar tips te kunnen geven hoe met bepaalde problematiek om te gaan." Taboe verdwenen Twintig jaar geleden heerste er nog een taboe op het thuis sterven, maar dat is grotendeels verdwenen. De laatste jaren neemt het aantal mensen dat graag thuis wil sterven toe. „Probleem is dat er dikwijls geen familie of vrienden in de buurt is die de volledige noodzakelijke mantelzorg kunnen leveren. Wij kun nen vaak aanvullende hulp verlenen. Anderzijds heb ik ook de ervaring dat kinderen soms huiverig zijn om zelf de verzorging op zich te nemen in de laatste fase van het leven van een ouder. Het werk van de vrijwilli ger kan hen dan bemoedigen de ver zorging toch zelf ter hand te nemen." In de eerste jaren werd vooral 's nachts hulp geboden om de gezinsle den te ontzien. Maria: „Zo kwam het nogal eens voor wanneer ik 's nachts zat te waken, dat de partner of één van de kinderen bij mij kwam zitten omdat ze behoefte hadden aan gezel ligheid. Ik stuurde ze na enige tijd weer naar bed, want de volgende dag moesten ze weer aan het werk of naar school." Tegenwoordig wordt nachthulp vergoed en dus hoeven de vrijwilli- HEILOO - Op dinsdagavond 21 maart verzorgt Marion Mol-van Schagen een zeer informatieve avond rond het thema 'Kindermeditatie en massage voor en door kinderen'. Aan de hand van visualisaties, tekenoefeningen en aanrakingsspel letjes zullen de bezoekers van deze avond ervaren waarom mediteren en masseren zo heerlyk voor kinderen kan zijn. Er wordt uitgelegd hoe kin deren hierdoor weer in hun kracht kunnen komen, beter hun grenzen kunnen aangeven, minder faalang- stig hoeven te zijn en meer zelfver- gers van de Heilooër stichting 's nachts niet meer beschikbaar te zijn. Beroepskrachten van de Regionale Thuiszorg nemen de zorg dan over (van 23.00 uur 's nachts tot 07.00 uur 's ochtends). De Regionale Thuiszorg doet alle medisch noodza kelijke handelingen. Maria: „Zij zijn er echt voor de praktische zorg. Wij beperken ons tot in de gaten houden waar de zieke behoefte aan hééft, we geven hem of haar te drinken en te eten of helpen daarbij, we assisteren bij toiletgebruik maar vooral: we luisteren." Scholing Alle nieuwe vrijwilligers krygen de gelegenheid om aan een introductie cursus deel te nemen. Daarnaast bestaat de gelegenheid om - op kosten van de organisatie - deel te nemen aan cursussen en workshops en aan de jaarlijkse instructiemiddag verzorgd door de Regionale Thuiszorg. „Of je levenservaring nodig hebt om dit werk te kunnen doen? Nee, dat kan ik niet zeggen, 't Is meer een karakterkwestie. Bereid zijn om de ander in zijn of haar waarde te laten, respect te tonen voor wat er in gezinnen gebeurt. Mannen en vrouwen die meer willen weten over de vrijwillige terminale thuiszorg in Heiloo, Limmen en Akersloot kunnen zich in verbinding stellen met Corrie Kenter: 072- 5330485. Via ditzelfde nummer kun nen mensen bellen die een beroep willen doen op de vrijwilligers van de stichting. trouwen kunnen kweken. Marion Mol-van Schagen hééft een praktijk voor bewustzijnsontwikkeling in Heiloo ('Het Licht'), waarin zij kin deren en volwassenen begeleid door middel van meditatie en massage. Ook creatieve uitingen maken onderdeel uit van haar werkwijze. Deze thema-avond wordt gehouden in Bibliotheek Heiloo (Westerweg 250) en de aanvang is 20.00 uur. Toegangskaarten zijn a 5,- (niet leden 7,50) verkrijgbaar bij de klantenservice van Bibliotheek Heiloo. Reserveren kan ook: telefo nisch via 072-5330670 en e-mail (bibliotheek@bibliotheekheiloo.nl) HEILOO - Wereldwinkel Heiloo exposeert tot 1 mei een selectie van Kunstnijverheid uit India, in de twee vitrines in de expositie ruimte van Bibliotheek Heiloo. Er kunnen onder andere sieraden en keramiek uit India bewonderd worden. In het kader van het project Jalihal van het Platform Heiloo Wereldwijd zijn er vooral Indiase artikelen te zien. In de Wereldwinkel Heiloo kunnen natuurlijk uit veel meer landen produkten worden bekeken of gekocht. Eigen foto Na het huishoudelijk gedeelte dat om 19.30 uur begint, zal om onge veer 20.00 uur een lezing worden vërzorgd door drs. C. Streefkerk over de Zonnetempel van Heiloo. Naar aanleiding van de ontdekking vorig jaar juli van de zogenaamde Woodhenge bij het Maalwater, heeft de heer Streefkerk onderzoek gedaan naar de functie van deze palencirkel. Het is gebleken dat de Woodhenge een onderdeel was van een veel groter zonne-observatori- um waarvan het middelpunt lag op de plaats waar Willibrord omstreeks het jaar 720 de kerk van Heiloo stichtte. De zichtlijnen van dit observatorium zijn nu nog dui delijk herkenbaar in de plattegrond van Heiloo. Belangstellenden zijn welkom, de toegang is gratis.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 13