Castricum krijgt sociaal/cultureel centrum Vondelstraat wordt herstraat Cre-Art 'kunstzinnig' Akersloot Een blik in de hel van Dante's goddelijke komedie Bibliotheek Castricum REGIO 21 POLITIEBERICHTEN Verloren en gevonden voorwerpen U ITKIJ KPOST MAART 2006 Van links af en met de klok mee: L. van Ruth (Thuiszorg), T. Kenter en P. Pannekeet (Geesterhage), burgemeester mevrouw A. Emmens-Knol, J. Postma (Toonbeeld), T. Biesterbos (BPO), D. Tromp (De Wonerij), L. Both en mevrouw J. Smits (Bibliotheek). Foto: Jolanda Out CASTRICUM - Rond 2009 moet het er staan: Kuituurcentrum Castricum. Een complex met een grote verscheidenheid aan voorzieningen op sociaal en cultureel gebied. Plus nog eens 46 huur- en 70 koopwoningen. Woensdagmiddag zetten betrok ken partijen in het gemeentehuis hun handtekening onder de inten tieverklaring. „Een project dat door het college en door de raad uitbun dig is omarmd", aldus wethouder P Korist. En stuurgroepvoorzitter T. Kenter: „Het is, gezien het verle den, een wonder dat alle partijen elkaar in zo korte tijd in dit plan hebben kunnen vinden." Met de realisering van het Kuituurhuis is circa 30 miljoen gemoeid. Het ondertekenen van de intentieverkla ring was voor de zeven betrokken partyen nog een flinke klus. In totaal moesten tachtig handtekenin gen en achthonderd parafen wor den gezet. Maar nu kan ook het plan verder worden uitgewerkt. Er moet een stedenbouwkundige visie komen waaraan de gemeenteraad zijn goedkeuring moet hechten, er moeten voorzieningen komen voor de huidige 'bewoners' van ontmoe tingscentrum Geesterhage en zo nog een aantal horden. Maar gezien het enthousiasme van alle betrokke nen kan in 2008 met de bouw wor den begonnen en zal Kuituurhuis Castricum in 2009/2010 in gebruik zyn. Naast de gemeente Castricum zyn by het ambitieuze project betrokken: Ontmoetingscentrum Geesterhage, Bibliotheek Castricum, Thuiszorg IJmond, Toonbeeld en de ontwikkelcombi- natie De Wonerij/Biesterbos Planontwikkeling. Al sinds 2002 was er sprake van een nieuwe behuizing voor Toonbeeld, dat daaraan de wens koppelde er een multicultureel centrum van te maken. Een voornemen dat nu een veel royaler aanpak heeft gekregen, mogelyk gemaald: door wat de par ticipanten noemen 'een unieke samenwerking'. Voor de realisering ervan komt, als 'Geesterhage', de bibliotheek en de Molenweideschool zijn gesloopt, een terrein van 7.500 vierkante meter beschikbaar. Een project, dat volgens de gemeente volledig past in de ontwikkelingsvisie voor Geesterduin. Het Kuituurhuis gaat plaats bieden aan genoemde vaste bewoners. Daarnaast kunnen aller lei maatschappelijke organisaties er terecht. CASTRICUM - In verband met onderhoudswerkzaamheden aan het wegdek en de voetpa den van de Vondelstraat in de kern Bakkum, wordt de bestaande verharding opgebro ken tussen de Tweede Groenelaan en de Van Haerlemlaan. De werkzaamhe den starten op 27 februari bij de kruising Vondelstraat/- Tweede Groenelaan en zullen gefaseerd in ongeveer vijf weken worden uitgevoerd door de Firma van Egmond. Uiteraard zyn de werkzaamheden weersafhankelijk en ten gevolge van onwerkbaar weer kan de plan ning iets uitlopen. Gedurende de werkzaamheden op de kruising met de Tweede Groenelaan is de Vondelstraat tussen nr. 25 en de Van Haerlemlaan voor rijdend ver keer toegankelijk via de Van Haerlemlaan. Het doorgaande rij- verkeer is gestremd. Verwacht wordt dat de werkzaamheden op de CASTRICUM - Ongeveer 3,5 procent van alle leerlingen in het basis- en voortgezet onder wijs heeft problemen met lezen en spellen als gevolg van dys lexie. Bij sommige kinderen is dit al merkbaar bij het leren lezen in groep 3 van de basis school, bij anderen wordt het pas duidelijk in de brugklas. Dyslexie is een aangeboren han dicap en komt in alle lagen van de bevolking voor. Krijgen dyslectische kinderen geen goede begeleiding, dan neemt het zelfvertrouwen af en is de kans zeer groot dat ze gaan onderpresteren. Vaak komen de kinderen dan in een onderwijstype terecht dat geen beroep doet op hun feitelyke vermogens. Het is kruising ongeveer twee a drie weken zullen duren, waarna dit deel voor rydend verkeer vanaf de zyde van de Tweede Groenelaan bereik baar is. Het verkeer vanuit de rich ting Van Haerlemlaan is dan gestremd. Nadat de werkzaamhe den op de kruising met de Tweede Groenelaan zyn beëindigd wordt de verharding op de Vondelstraat, tus sen de Constantyn Huygenstraat en de Van Haerlemlaan opgebroken. Op het deel waar de verharding opgebroken is zal rijdend verkeer niet mogelyk zyn. Ook een eventue le garage is dan voor de auto niet bereikbaar. Ook deze werkzaamhe den zullen naar verwachting twee a drie weken duren. De toegang naar de woningen zal niet altijd makke lijk te bereiken zijn, echter per voet zullen de woningen te allen tijde bereikbaar zijn. Voor vragen kunt u contact opnemen met de heer E.J. Koers, die de werkzaamheden namens de gemeente begeleidt. De heer Koers is telefonisch bereikbaar op nummer 0251-661141. daarom belangrijk dat hun pro bleem al vroeg wordt herkend en erkend. Als eenmaal is vastgesteld dat een kind dyslectisch is, dan kan gericht worden gewerkt aan onder steuning: vanuit school, maar ook vanuit de bibliotheek. Steeds meer bibliotheken in Nederland richten een aparte plek in waar alle materi alen geschikt voor dyslectische kin deren (en ook voor kinderen met andere leesproblemen) overzichte lijk bij elkaar staan, een Makkelijk Lezen Plein of Punt (MLP). Ook in de gemeente Castricum hebben de bibliotheken gekozen voor het inrichten van een Makkelyk Lezen Punt. Vanaf 9 maart kunnen kinde ren met dyslexie terecht op het MLP in, de vestigingen Castricum, Akersloot en Limmen. Hier vinden en christelijk geloof. Wie het werk zo heeft leren lezen, kent het vooral een hoog 'Land van Ooit-gehalte' toe (Lang geleden toen de aarde nog plat was): mooie rym en sprookjesachtige beelden, zeker, maar als Handboek voor het Hiernamaals hopeloos gedateerd. We weten immers in onze cultuur niet meer waar we moeten zyn als het gaat om de plaats waar de gestorvenen verblijven en we kry- gen het zelfs benauwd als iemand zegt te weten hoe het er daar aan toegaat. Op die wijze zyn immers al meer dan genoeg mensen de stui pen op het sterfelyke lyf gejaagd; liefst nog in naam van God en zyn zielenboekhouding. Ik denk dat als we op die manier De Komedie inter preteren we haar veel onrecht doen. In een brief waarin hy een leessleutel geeft voor zyn gedicht laat Dante weten dat zijn poëzie allereerst en voornamelijk van ethi sche aard is. Zelfs op zijn meest speculatieve momenten is het dóel praktisch. Het wil ons tonen hoe we ons leven tot een hel kunnen maken maar ook hoe een stukje paradijs op aarde soms te verwezenlijken is, We kun nen het elkaar üchter maken als we ons laten vormen door het Licht. Verloren in Castricum Sleutelbos twee keer, zonnebril op sterkte in zwarte doos, GSM Nokia in zwart lederen hoesje, GSM Samsung uitklapbaar foto's film zilverkleurig, GSM Nokia 6102 zilverkleurig in zwart tasje, zwarte lederen herenportemon nee onder andere 10 euro OV- kaart, bruin lederen portemonnee met onder andere rijbewijs op naam van Veen, portemonnee zwart met bankpassen geld en kaart Vomar, gouden trouwring 1959, granaatstenen ketting met gouden slotje. Gevonden in Castricum Goud/zilver ring met steen, tas grys/zwart met goederen onder andere cola, deo, babyvoeding, babymuts rood/wit gestreept, envelop met geld, herenhorloge merk vermoedelijk Collection, ID- kaart op naam Mook. Goederen zijn gevonden en verlo ren tussen 27 februari en 6 maart. zij leuke, aantrekkelijke leesboeken en geschikte informatieve materia len. In de vestiging Castricum is ook een kleine collectie daisyboe- ken te leen. Voor ouders zyn er informatieve materialen over dys lexie beschikbaar. Ter gelegenheid van de opening van de drie Makkelijk Lëzen Punten in de gemeente Castricum houdt Lyke Ybema, orthopedagoog en school- begeleider bij de Onderwijsbegeleidingsdienst Noordwest, een lezing rond het onderwerp dyslexie op donderdag avond 9 maart van 19.30 tot 21.30 uur in de Bibliotheek Castricum, Geesterduinweg 1. De toegang is gratis. In verband met het beperkte aantal plaatsen verzoeken wij u zich van te voren aan te melden. De uitwerking van dat grondthema van De Komedie is volgens mij een inzicht van en voor alle tijden. Maar inzicht krijg je niet vanzelf en leren is iets van inoefenen, wachten en openstaan voor wat op je toekomt. Geïnspireerd door dit prachtige gedicht van Dante, getiteld de Goddelyke Komedie, zal Hans Wopereis vertellen over de schadu wen die ieder van ons in zijn leven werpt en over wat het ons kan ople veren om met ons bewustzyn tot in het diepst van ons schaduwrijk door te dringen. Hy laat daarbij ook dia's zien van op de Goddelyke Komedie gebaseerde illustraties van kunstenaars als William Blake en Gustav Doré. Hans Wopereis is mede-directeur van ITIP School voor Leven en Werk. Hy is werk zaam binnen de opleidingen op het gebied van persoonlyke ontwikke ling en zingeving, en in het organi satie-ontwikkelingswerk op het gebied van cultuurverandering, motivatie en samenwerking. Hij legt verbanden met de grote verhalen, mythen en sprookjes van onze cultuur en hoe deze inzicht geven in de psychologische en geestelyk weg van de mens. Verdere informatie over deze middag bij Emmy Bangert, tel. 0251-312598. AKERSLOOT - Op zaterdag 11 en zondag 12 maart gonst het van 12.00 tot 17.00 uur in Sport en Cultureel centrum De Lelie van de kunstzinnige acti viteiten. Dat weekend organi seert Stichting de Lelie de voor iedereen vrij toegankelijke ten toonstelling Cre-Art 'kunst zinnig' Akersloot, dé creatieve en kunstzinnige tentoonstelling van Akersloot. Een groot aantal amateur-kunste naars uit de regio zullen op de ten toonstelling hun werk exposeren. Vaste deelnemer Schildersclub HUIB opent ook dit weekend haar deuren om het pubhek kennis te laten maken met hun werk. Ook voor de hobbyisten is weer ruimte gereserveerd. Vanwege haar 50- jarig bestaan exposeert Fotoclub Castricum verschillend werk. Een grote diversiteit aan kunst en hob by's! Op CREatief zijn dit jaar onder meer te zien hobbyisten met deco- page, shadowpaiirting, 3-D schilde ryen, encaustic, borduurwerken, sieraden van zilverklei, glas en hout. Op ARTistiek zijn kunstobjec ten te bewonderen van speksteen, albast, keramiek, glas, kunstsmeed werk, beeldhouwwerken, betonsnij- werk, etsen en schilderyen. Cre-art 'kunstzinnig' Akersloot wil aan een brede groep kunstenaars die met verschillende materialen werken, gelegenheid bieden hun kunstvoor werpen aan het pubhek te tonen. Het unieke van Cre-art is daarbij dat de kunstenaars daarbij twee dagen op de tentoonstelling zelf aanwezig zijn om het pubhek uitleg te geven over hun kunst, het gebruikte materiaal, en dergehjke. Een aantal zal demonstraties ver zorgen. U bent van harte welkom op Cre-Art 'kunstzinnig' Akersloot op zaterdag 11 en zondag 12 maart. Beide dagen is de tentoon stelling geopend van 12.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. U vindt de Lehe aan de Rembrandtsingel 3 in Akersloot. AKERSLOOT - Op 12 maart vindt in Dorpskerk Akersloot aan het Dielofslaantje de lezing door Hans Wopereis over Dante's goddelijke komedie plaats. De aanvang is om 14.30 uur. Toegang 7,50 (inclusief koffie en thee). Durante (Dante) Ahghieri (1265- 1321) schreef vanaf 1306 tot aan zijn dood aan zijn Commedia. Het leverde een magistraal gedicht op in honderd hederen, waarin is te lezen over Dantes veelal moeizame gang door Hel, Vagevuur en Hemel. Deze poëzie maakte al snel zo'n indruk dat Boccacio het 'heilige gedicht' voorzag van het bijvoeglyk naamwoord 'goddelyk'. Onder die titel kennen we het werk nu. Alhoewel 'kennen' hier vaak teveel gezegd is. Voor velen is het geble ven bij datgene dat hierover op school is geleerd. Dan gaat het meestal over de sadistische gruwelen van de Hel, de reinigende Louteringsbergklim en de hemelse hef de voor Beatrice, Dantes dame. Voor velen is De Komedie nooit meer geworden dan deze weliswaar fraaie maar toch typisch middeleeuwse samenvatting van alle toenmalige kennis, kunde

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 21