't Praethuys, inloophuis voor mensen met kanker en hun naasten O Zonnen is gezond!? Sport Fashion Heiloo Easy Glider van Gazelle verkrijgbaar bij Bosman Twee wie Iers ALKMAAR - Vlakbij het MCA in een monumentaal herenhuis aan de Wilhelminalaan 8 staat 't Praethuys, inloophuis voor mensen met kanker en hun naasten. Ook nabestaanden kunnen in 't Praethuys terecht. De naam inloophuis zegt het al: je kunt gewoon binnenlo pen, je verhaal vertellen, een kopje koffie drinken of deelnemen aan de vele activiteiten die 't Praethuys aanbiedt. Het Praethuys heeft een regiofunctie, dus ook mensen uit Heiloo en omgeving kunnen terecht. De Stichting Praethuys is op 6 december 2002 opgericht met ondersteuning van het Hospice Alkmaar. Met weinig pr, maar veel enthousiasme en zeven gedreven vrijwilligers ging 't Praethuys op 1 april 2003 van start. Aanvankelijk was het inloophuis ondergebracht in het Familiehuis van het MCA met drie dagdelen inloop. Het bestuur zetten zich in om de begroting rond te krijgen en te zorgen voor eigen huisvesting. Daarnaast bleven de vrijwilligers zich inzetten en breidden de activi teiten zich langzaam uit. Dat bete kende ook behoefte aan meer ruim te. Door de toezegging van een groot bedrag door een bedrijf was in één keer de begroting rond en kon in 2005, wederom op 1 april, het pand aan de Wilhelminalaan officieel geopend worden. Nel Kleverlaan, psycholoog en deskun dig op gebied van psychosociale oncologie werd aangesteld als coör dinator. Inmiddels werkt zij samen met vrijwilligers, waarvan enkelen uit Heiloo en kan men van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 16.30 uur binnenlopen. Een greep uit de activiteiten die daarnaast georganiseerd worden: Mandala tekenen, schilderen, massage, Reiki, creatief schrijven, wandelen voor nabestaanden, leeskring, verwenda- gen en binnenkort de Kidsclub. Warme, gezellige sfeer Je verwacht een wat ziekenhuisach tige ambiance en inrichting, maar zodra je de deur van 't Praethuys opent valt de gezellige sfeer direct op. Warme kleuren, rood, oranje, bruin en Afrikaanse kunst aan de wand. Een grote open ruimte, maar opgedeeld in drie delen, dus toch intiem. Achterin de ruimte nog een kleine aparte kamer voor meer pri vacygevoelige gesprekken. De grote tafel aan het raam nodigt uit om gezellig met een kopje koffie aan te zitten en te kletsen of wat te lezen. Hier en daar is wat informatiemate riaal te vinden. „Niet te veel, want mensen komen hier met name om te praten, hun verhaal kwijt te kun nen", vertelt Nel aan de tafel onder het genot van een kopje thee. „Ze komen hier in verschillende fases van het ziekteproces binnen. Vroeg in het traject, tijdens of na de behan deling. De drempel is toch vaak hoog. Als je hier langsloopt ga je naar de stad, als je binnenkomt heb je kanker. Door ons aanbod willen we onze plek laten zien en daardoor de drempel lager maken. Ook naar het MCA is duidelijk: wij zijn aanvul lend. We geven ook geen adviezen. Mensen die hier komen willen even wat anders. Bij de dokter vraag je: word ik beter; bij de verpleegkundi ge: hoe zit het met mijn voet en hier zeg je: ik ben het zat om veertig keer naar die bestraling te gaan. Ik heb mijn verhaal al tig keer verteld, maar gelukkig vinden jullie het niet erg." Natuurlijk is er ook een categorie die er niet uitkomt. Zij worden door't Praethuys doorverwezen. Vrijwilligers met een luisterend oor In 't Praethuys werken dertig vrijwil ligers, vrouwen en mannen. Het zijn mensen die soms te maken hebben gehad met kanker, zelf of in de familie. Er zijn er ook bij die in de zorgsector werkzaam zijn (geweest). Waar nodig hebben zij een training gevolgd en sowieso gaan alle vrijwilligers twee keer per jaar op cursus. Nel: „Vrijwilligers bespreken hun ervaringen na met elkaar en zo nodig kunnen ze dat daarna nog met mij doen. Ik ben de buffer en kom er tijdens een gesprek ook wel eens bij zitten. Maar in principe werken ze geheel zelfstandig." Maria Nota en Marion Groenewegen, twee vrijwilligers zijn die ochtend aanwezig. Maria, ex-verpleegkundige, werkt er al - Weet u dat zonlicht vit. D aanmaakt waardoor uw botten sterk blijven? - Weet u dat zonlicht depressief gedrag voorkomt? - Weet u dat regelmatig zonlicht minder kans geeft op dikke darm, prostaat en longkanker? - Weet u dat u er veel gezonder uitziet met een kleurtje? - Weet u dat zonlicht uw algehele weerstand kan verhogen? - Weet u dat u niet mag zonnen als u griep heeft of verkouden bent? - Weet u dat vaak verbranden de belangrijkste oorzaak van huidkanker is? - Weet u dat vooral de kinderhuid hiervoor heel gevoelig is? - Weet u dat er drie soorten huidkanker zijn? - Weet u dat zonlicht helpt twee daarvan te voorkomen? - Weet u dat een goede zonnebank pigmentaanmaak (melanine) stimuleert? - Weet u dat de weerstand van uw huid daardoor versterkt? - Weet u dat de zonvakantie dan veel meer plezier biedt? - Weet u dat deze effecten door de juiste zonnebanklampen bereikt worden? - Weet u dat teveel zon altijd schadelijk is? - Weet u wat uw huidtype is en hoe lang u dan mag zonnen? - Weet u dat een kuuropbouw altijd op uw huidtype moet worden afgestemd? bron: Intermediair, Leids Universitair Centrum, Samenwerking Verstandig Zonnen.) - Weet u dat ze bij Fitcentrum de Winter veel verstand hebben van zonnen? - Weet u dat u altijd een afspraak kan maken bij het Fitcentrum (072-5054605)? De deelnemers aan de leeskring aan de grote tafel. sinds 2003. „Dit Praethuys was net opgericht en er was een informatie bijeenkomst. Ik wilde eigenlijk in het Hospice werken, maar na die bijeenkomst had ik een goed gevoel over 't Praethuys. Marion is net begonnen en heeft onlangs de trai ning gedaan. „Op de vraag van Nel of ik gastvrouw wilde zijn, heb ik meteen ja gezegd. Je zit hier niet als therapeut, maar als luisterend oor. Bij veel problemen sturen we door of sluiten het kort met Nel. Het gaat erom: wil je 't oplossen of wil je er zijn! Een prettig gesprek en warmte is zo belangrijk." Voor allen geldt wel- wat Nel zo mooi verwoord: „Het is bijzonder om met mensen te werken die met zo'n crisis omgaan, te zien hoe ze de kwaliteit vinden om dat te doen. Ook kinderen wil len in toenemende mate geïnfor meerd raken merken we." Goed in spetterende dingen Tijdens het gesprek laat Nel het sou terrain zien. De knusse ruimte doet Ook dit seizoen gaat Sport Fashion er weer helemaal voor: de tennissport. Voor de volwasse nen hangen geweldige collecties aan de rekken van onder andere Esprit, Mexx, Luhta, Puma en Adidas. De kleuren voor dit sei zoen zijn hoofdzakelijk wit/ zwart, maar ook de roodtinten en turquoise zijn favoriet. Voor de kinderen zijn er collecties van Yep Yep, Puma, Adidas, Esprit en Hookipa. Bij de kindertenniscol- lecties mag qua kleur alles! Supervrolijk en alles van een prima kwaliteit. Uiteraard heeft Sport Fashion haar assortiment compleet gemaakt met vele accessoires zoals tennistassen, ballenclips, zweethandjes en een grote collectie sportsokken. Kom gauw gezellig langs, want het tennisfeest gaat weer beginnen! meteen denken aan de keuken bij de familie Bellamy in de serie Upstairs, Downstairs. In het souter rain kan men onder andere schilde ren, worden massages gegeven en Reiki. Wat men in 't Praethuys vaak merkt is dat mensen voor een acti viteit binnenkomen en dan terug komen voor de inloop. Maar de activiteiten zijn dan ook wel heel bijzonder en vooral heel gezellig te noemen en er wordt ook heel wat afgelachen. Zo is de verwendag een topper. Dit jaar namen drie masseurs, twee manicures, drie visagistes, twee Reikimasters en een stand van een groot warenhuis hun plek in. Er komt een mode show op 23 april, verzorgd door de gasten zelf en op 25 maart is Kidsclub gestart, voor kinderen van 10 tot 14 jaar, waarvan één van de ouders kanker heeft. „Er kan hier heel veel, ook op creatief gebied. De activiteiten breiden zich steeds meer uit en zijn populair. Bij de verwendagen hebben we veertig mensen in huis. Tja, wij zijn goed in spetterende dingen!", lacht Nel. Sponsors heel belangrijk Mocht u dit lezen en ideeën heb ben neemt u dan gerust contact op. Sponsors zijn ook belangrijk voor het voortbestaan van 't Praethuys. Dankzij financiële bijdragen van het bedrijfsleven, particulieren en sponsoring in natura (ook door bedrijven in Heiloo) bestaat 't Praethuys. Onlangs is ook een Club van Honderd gestart. Voor 100,- kan een ieder lid worden en krijgt dan een certificaat. Wilt u 't Praethuys financieel steunen, dan kan dat door een donatie over te maken op bankrekeningnummer 1604.39.892, t.n.v. Stichting 't Praethuys, te Zuid-Scharwoude. Bent u benieuwd naar de data en tijden van de verschillende activi teiten of wilt u meer weten over 't Praethuys, kijk dan op www.praet- huys.nl of loopt u eens binnen. Met de introductie van de Easy Glider introduceert Gazelle een compleet nieuwe manier van fietsen. Want de Easy Glider is uitgerust met elektroni sche trapbekrachtiging, die op een slimme manier ondersteuning geeft tij dens het fietsen. Waardoor je ook bij tegenwind of heuvel op geniet van lekker licht fietsen. Wie kennis wil maken met de Gazelle Easy Glider, kan terecht bij Gazelle Dealer Bosman Tweewielers in Heiloo. Tijdens een proef rit kan een ieder zich zelf overtuigen van het gemak van de elektronische trapbekrachtiging. Fluitend tegen de wind in De Gazelle Easy Glider is uitgerust met een gelijkstroommotor die reageert op de kracht waarmee de pedalen worden rondgedraaid. Bij druk op de pedalen voegt de motor zoveel energie toe dat de trapkracht wordt ver dubbeld of 2,3 maal vergroot wordt, afhankelijk van de gekozen stand. Boven de 16 kilometer per uur neemt de ondersteuning af, totdat deze bij 25 kilometer per uur nul is. Kortom, de Gazelle Easy Glider vergroot de trapkracht alleen als het echt nodig is! Waardoor ook fietsen met tegen wind, heuvel opwaarts, met een kind achterop, of met een zware bood schappentas, puur plezier is. Ervaar het zelf en maak een proefrit bij Bosman Tweewielers Gazelle Select Center te Heiloo!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 51