Conquista houdt Jantje Betons Roefeldag Gezond lunchen met Albert Heijn Aandoenlijke kunst in Rabobankkantoren Kunst in de etalage Dodenherdenking Egmondse oorlogsslachtoffers Maarten Jasper de Vos in Bibliotheek Akersloot REGIO INGEZONDEN MEDEDELINGEN Volwassenen gezocht die mee willen fietsen! Rob Leijen, onderzoekt lijst Egmondse met namen KORTOM Algemene Herdenking 4 mei gemeente Castricum UITKIJKPOST 3 MEI 2006 LIMMEN - Roefelen is een Vlaams woord voor 'snuffelen', ofwel nieuwsgierig maken. Naar de wereld van volwasse nen, in dit geval! Een kijkje nemen in de keukens van diver se bedrijven, winkels en vereni gingen. Menig bedrijf in Limmen, (varië rend van de politie, brandweer, dro gist, fysiotherapeut en slager tot bibliotheek, architect en lasbedrijf) zet woensdagmiddag 7 juni in dit kader haar deuren open voor Limmens jeugd. Deze Roefeldag is een middag waarop de kinderen van de groepen 6 en 7 van het basisonderwijs in Limmen de gelegenheid krijgen om ook eens vérder te kijken bij bedrij ven. Om zo een goed idee te krijgen naar hun mogelijke toekomstige arbeidswereld. Want ook dat is één van de hoofddoelen van Roefeldag. En er zijn al heel wat verrassende banen 'aangeboden' aan kinderen. Echter: zonder uw hulp komt de roefeltocht in gevaar! Conquista zoekt met spoed volwassenen, die bereid zijn om één middag op te trekken met een groepje kinderen. Om hen te begeleiden op hun (fiets)tocht langs de bedrijven. Lijkt het u iets om deze leuke middag mee te maken, neem dan zo spoedig mogelijk contact op met Conquista's Roefelcomité (op dins dag- en woensdagmiddag), op tel. 072-5052811, of (van 09.00 tot 17.00 uur) op tel. 072-5051818. U kunt ook een e-mail sturen naar info@conquista.nl, of loop by Conquista binnen. De leiding kan u ongetwijfeld verdere informatie geven of doorverwijzen naar het comité. LIMMEN - Donderdag 27 april hebben de leerlingen van de groepen 8A en 8B van basisschool St. Maarten in Limmen ervaring opgedaan met het samenstellen van een gezonde lunch. Alle ingrediënten hiervoor waren ver strekt door Albert Heijn Limmen. Overigens waren het niet alleen leerlingen van de St. Maarten maar met hen nog 40.000 andere leerlingen van de groepen 8 van vele basisscholen in Nederland die door Albert Heijn werden getrakteerd. 'Juf' Jeanet Robert en 'meester' Simon van der Laan hadden beide, voordat de lunch begon, een les besteed aan onder andere voedingswaarde en welke stoffen heb je nu wel voor je lichaam nodig en welke niet. Daarnaast was er een speciale DVD beschikbaar die nog eens op deze onderwerpen inging. De medewer kers van AH Limmen hadden ervoor gezorgd dat door de diversiteit van de geleverde producten iedere leerling z'n lunch naar eigen inzicht kon samen stellen. Zo was er bruin brood, boter, beleg, melk en drinkyoghurt. En natuurlijk vers fruit! REGIO - In de kantoren van Rabobank West-Kennemerland hangt momenteel een bijzondere verzameling schilderijen, gemaakt door mensen met een verstandelijke handicap. De werken zijn bezit van Very Special Arts Nederland, kortweg VSAN. Mensen met een verstandelijke handicap hebben net als ieder ander hun eigen talenten, bijvoorbeeld op het vlak van theater, muziek, poëzie en schilderkunst. Vaak ontwikkelen zij deze artistieke talenten - en daarmee zichzelf - in de ateliers van de instellingen waar zij begeleid worden of wonen. Zo werd het idee geboren om de tentoonstelling 'De onbegrensde blik' te organiseren. Eenenvijftig werken uit deze collectie zijn nu in de ver schillende Rabobankkantoren te zien. In de afgelopen jaren heeft Rabobank West-Kennemerland alle kantoren vernieuwd. Daarbij werd veel aandacht aan de functionaliteit van -de inrichting geschonken. Een aspect wat een klein beetje uit het oog werd verloren was één specifiek sfeerelement. Alle kantoren kennen rijke kleurschakeringen, maar de aanwezigheid van plan ten en kunst werd beperkt. Dit punt is nu opgepakt en krygt op deze wijze zelfs een bijzondere invulling. Rabobank West-Kennemerland wil die eigen collectie uitbreiden maar vindt het onvoldoende om 'alleen maar' kunst op te hangen. Hierdoor is samenwerking met Very Specials Arts Nederland (VSAN) tot stand geko men, een stichting die zich inzet om de kunstenaars met een beperking meer kansen te geven dit te laten zien aan een breed pubhek. Rabobank West-Kennemerland stelt graag de kantoren beschikbaar als een soort door lopende expositie. LIMMEN - Het begint al een beetje een traditie te worden: 'kunst in de etalage' tijdens de bloemendagen. Ook dit jaar weer zyn er veel kunstenaars uit Limmen (en omstreken) die de etalages langs de mozaiëkenroute met hun olieverfdoeken, aquarellen, collages, etsen; acrylschilderingen en werk stukken in gemengde techniek versieren. Aan de etalageversiering is geen thema verbonden, maar het spreekt byna vanzelf, dat er veel bloemenmo- tieven te bewonderen zullen zijn. Daarnaast ook actuele thema's, mystieke expressies, prachtige landschappen, portretten en vrolijke abstracten. Uit alle werkstukken spreekt de liefde, het plezier en de vreugde van de maker voor kleuren, materialen en het weergeven van emoties. De meeste kunste naars hebben al elders tentoonstellingen verzorgd en zijn lid van creativi teitscentra in de regio. Ook zijn er schilders die zelf les geven in die centra of in eigen ateliers. Deze ondernemingen stehen hun etalages ter beschikking aan de volgen de kunstenaars: Slaapkenner Lute (Tineke Kramer-Pijnappel, Ellen v.d. Dussen en Esther van Tilburg), Administratiekantoor BV (Christien van de Akker), Stuifbergen (Dick Heijne), Fysiotherapie Waal (Dick Heijne), Gall Gall (Vera Verzylenberg), Apotheek Limmen (Alice Castelein), Siem Kuyper (Hans Kaandorp), Rietveld (Hans Kaandorp), Pineapple (Anneke Beentjes-de Groot), Bakkerij Commandeur (Inge van der Heijdt), Bakkerij Bakker (Margo Natte), Installatiebedrijf Jak (Meinard Kloppenburg), Gerton (Ron Veldkamp en Mary van Geldorp), Drogisterij Aker (Tinie Hanck), Kleverlaan (Tiny Schram), Jos de Wmter (Marianne Apeldoorn), Rina's groenten en fruit (Els Stroet- de Wolff), Toerkoop Reisburo Zonvaart (Thea Krom), Diervoeders Admiraal (Jacob Castricum). EGMOND - Met de dodenher denking in zicht, dringt zich weer de vraag op wie er nu eigenlijk worden herdacht. Veelal wordt stilgestaan bij de Nederlandse gevallenen uit de diverse oorlogen en bij de inwoners van het eigen dorp in het bijzonder. Maar wie waren nu deze inwoners en wat is er over hen nog bekend? Geconfronteerd met het feit dat zijn oud-oom Cornelis Leijen uit Egmond aan den Hoef die in 1945 in Duitsland is omgekomen niet staat vermeld op het monument voor de Rooms-Katholieke kerk in het dorp, ging Rob Leijen, voorzit ter van de Stichting Historisch Egmond en lid van het plaatselijke 4 mei comité op onderzoek uit. Tot zijn niet geringe verbazing en soms ook verbijstering is de lijst met Egmondse oorlogsslachtoffers uit gegroeid tot inmiddels 68 namen en wellicht kunnen er nog meer namen opduiken. Inmiddels heeft Rob Leyen met hulp van anderen vele nabestaanden en bekenden van de slachtoffers bezocht. Hierbij is een schat aan fotomateriaal en verhalen boven water gekomen. Reden te meer om de verhalen, foto's en her inneringen op te nemen in een her denkingsboek dat volgend jaar zal moeten verschijnen. Het lag in de bedoeling het boek reeds dit jaar te publiceren maar gezien de steeds maar groeiende namenlijst is dit gezien de beschikbare tijd niet haal baar gebleken. Het moet ook geen haastklus worden maar een boek waaraan tijd en zorg is besteed. Hoewel over veel personen informa tie is teruggevonden zoekt Rob Leyen (bereikbaar via tel. 072-5067856 of emaü robleyen@xs4all.nl) nog naar infor matie en fotomateriaal van: Abraham Jan Hillebrand, geboren 01-10-1921 te Egmond aan Zee en op 13-11-1942 aan boord van de Hr. Ms. Isaac Sweers getorpedeerd in de Middellandse zee. Johannes Liefting, waarnemer artillerie, gebo ren 03-06-1914 te Egmond-Binnen en op 14-06-1944 te Tarakan, Indonesië overleden. Leendert Sloot, geboren 28-07-1925 te Egmond aan Zee en omgekomen in de burnt van Besselowa, Rusland. Albertus Zwart, geboren op 30-09- 1899 te Egmond aan Zee en later verhuisd naar Katwijk. In de oorlog verbleef hij als visser in Engeland en overleed op 15-08-1944 te Dartford in Engeland. Hij is begra ven op het Nederlands ereveld Mill Hill aldaar. Arie Zwart, geboren 18- 04-1922 te Egmond aan Zee en op 04-04-1942 aan boord van het s.s. Alphacca door een Duitse U-boót getorpedeerd naby de Canarische eilanden. Tijdens de bijeenkomst in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef na afloop van de officiële herden king, zal Rob Leyen zijn onderzoek en de stand van zaken toelichten. In de Slotkapel is een informatiestand van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting aanwezig. Door de zorg van de Oorlogsgravenstichting kregen veel Egmondse slachtoffers een laatste rustplaats op een van de vele Nederlandse erevelden in de wereld. Hun graven worden tot op de dag van vandaag zeer zorgvuldig door deze stichting onderhouden. De byeenkomst in de Slotkapel begint om 20.30 uur. AKERSLOOT - Tulpen en min of meer abstracte bloemvormen zijn de onderwerpen die Maarten Jasper de Vos gebruikt heeft voor zijn schilderijen. Het werk kenmerkt zich door het gebruik van frisse kleuren en is zeer toepasselijk voor deze tijd van het jaar. De acrylverf is met de roller en kwast snel en spontaan opgebracht. Als drager heeft hij gebruik gemaakt van MDF plaatmateriaal. Vanaf 21 april tot 9 juni hangen vyf (grote) werken in de expositieruimte van de biblio theek Akersloot. Bezichtiging tij dens de openingstijden van de bibli otheek. Eigen foto Arie Glas kwam als opvarende van de mijnenveger Hr. Ms. Caroline om het leven toen onder het schip een zeemijn ontplofte. Eigen foto REGIO - De herdenking in de kern Castricum begint om 19.00 uur met een kranslegging door de burgemeester en de loco-burge meester bij de oorlogsgraven op de begraafplaats van de Hervormde Kerk in Castricum. Direct na de kranslegging (om ongeveer 19.10 uur) volgt de stil le tocht waarbij de volgende route wordt gevolgd: Schoolstraat - Dorpsstraat - C.F Smeetslaan - Geesterduinweg - Albert Schweitzerlaan - Henri Dunantsingel - Zwanebloem - Weegbree - Waistro - Kemphaan - toegangspad naar het Monument voor de Gevallenen. De stille tocht eindigt bij het monument alwaar de plechtigheid rond 19.45 uur aanvangt. Om ongeveer 19.10 uur begint de stille tocht in Limmen vanaf de Corneliuskerk richting Monument voor de Gevallenen. Wethouder Hes neemt hier aan deel. Ter plaatse zal kranslegging plaatsvin den. In Akersloot begint de her denking om 19.00 uur by de Dorpskerk, gevolgd door de stille tocht naar het Vredessymbool. Wethouder Hommes houdt een toespraak, waarna de kransleg ging en een bloemenhulde.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 19