Beko interieurs Kansarme families Filippijnen weten zich gesteund door Heilooër stichting Nieuwe brochure WonenPlus H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 Werk van Pater Ted Bandsma voortgezet UITKIJKPOST 31 MEI 2006 in dfe rubriek wordt wekelijks een onder bedrijf In het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 100 euro ex, BTW. Voor aanmelding: De Hoefsmid s. 1851PZ Postbus 68, i8«>o AB Meiloo. Of pere-mail: redactie@uitkijkpost.nl, In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Foto: Mario Sacksioni Kennemerstraatweg 109, 1851 BC Heiloo, tel, 072-5836652, In 1983 opende Beko interieurs haar deuren aan de Kenne- merstraatweg. De zaak gespecialiseerd in stoffering herbergde toen nog grote rollen tapijt aan weerskanten van de winkel. Enorme ruimtevreters. Dat is nu wel even anders, want de speciaalzaak binnenlopend krijgt de klant een breed scala aan vloer-, raambekleding en behang te zien. In februari is Beko grondig verbouwd en zo kan de klant nu meteen in de winkel vier sfeervloeren betreden: pvc, marmoleum, projecttapijt en velourstapijt. Alles is overzichtelijker ingericht en er zijn veel leuke deco ratiespullen als kaarsenstandaards, vazen, potjes aan het assortiment toe gevoegd. 'Want in zo'n zaak zit altijd beweging", zo vertelt eigenaresse Ans Koomen. De enorme keuze is overzichtelijk gerangschikt en Ans en haar man Kees Koomen helpen de klant graag bij het maken van een goede keuze en het geven van gedegen advies. Want naast een enorme ervaring en vakmanschap zijn bij Beko ook de nieuwste trends op het gebied van stoffering te koop. Ans legt een strook PVC-vloer neer. „Niet van een echte houten vloer te onderscheiden, maar wel met een lange levensduur, heel geluiddempend, bijna geen onderhoud, in alle houtvor- men leverbaar en goed betaalbaar." Wereldse sferen met sisal en zeegras In de winkel zyn gerenommeerde merken terug te vinden, zoals Bonaparte, Parade, Louis de Poortere, Nouwens op tapijtgebied, JAB, Kendix en Kobe voor de ramen en niet te vergeten de allernieuwste kleur rijke karpetten van Tretford. Last but not least is er dan ook nog een uit gebreide collectie natuurtapijt. Wereldse sferen met sisal en zeegras bij voorbeeld. Uniek is dat tapijt op maat van de kamer gemaakt kan worden. Nooit meer grote stukken tapijt over, maar gewoon 4 meter 35 kunnen bestellen. U betaalt slechts de vierkante meterprijs. De wollen, bouclé en frisee tapijten zijn dan ook nog eens in elke kleur leverbaar. Dat geldt ook voor de karpetten die tevens op maat gemaakt kunnen worden. En heeft u moeite met het bepalen van de juiste maten? Geen probleem, want Beko komt alles bij u thuis opmeten en adviseert u ter plekke bij uw keuze. „We hebben specialisten in dienst en doen alles in eigen beheer", zo benadrukt Ans. Wie helemaal up to date wil zijn en uitgekeken is op zijn valletje of overgordijn, kan bij Beko de JASNO shutters bewonderen. De shutters doen een beetje denken aan een raamluik met de bediening van luxaflex. Decoratief, onderhoudsvrij en isolerend. „Dit is helemaal hot, afkomstig uit Amerika. Het is een zeer hoogwaardig product, helemaal van hout en in wel dertig kleuren verkrijgbaar. Zelfs in een zelfgekozen kleur", vertelt Ans enthousiast. Van plissé tot Duette Achterin de winkel is een ruime decoratiewand ingericht met vele soor ten raambekleding. Van plissé van Duette, tot ook hier weer de snufjes, zoals facet raambekleding en Washi, voor een duidelijk Japans karakter. „We kunnen hier de klant niet alleen de materialen laten zien, maar ook hoe de bediening werkt. Het is vaak elektrisch te bedienen en dat wordt veel toegepast in serres.- Voor wie nog verder wil wegdromen bij alle mogelijkheden zijn op een tv-scherm allerlei sfeerbeelden van interieurs en bekleding te zien. Tot slot mag de marmoleumhoek zeker niet onge noemd blijven. „Daar zijn we wel heel sterk in. We zijn niet alleen gespeci aliseerd in alle soorten, kleuren, en het geven van advies bij patronen en mogelijkheden van gebruik, maar ook het leggen van marmoleum is een vak apart dat wij goed beheersen." EILOO - Kansarme families in de Filipijnen, het zijn er veel. In Villaver de en omgeving weten een flink aantal daarvan zich gesteund door de Stichting Pater Ted Bandsma Villaverde. De stichting is opgericht in 1995 door Jan Swart uit Heiloo en heeft maar één doel en dat is de armsten van de armen te hel pen, niet met voedsel maar met schoolopleidingen. Op dit moment sponsort de stich ting al meer dan 80 leerlingen van de school in Villaverde. De sponso ring begint bij de lagere school tot en met het voortgezet onderwijs. Met een diploma op zak kunnen zelf geld verdiend worden en is er meer kans om in de hectische Füipijnse maatschappij te overleven. In de Filippijnen zijn geen sociale voorzie ningen zoals WW of AOW dus als een gezinslid geld verdient zal deze voor zijn of haar hele familie, inclu sief opa en oma, voedsel en kleding kopen. Jan Swart, oprichter van de stich ting, vertelt met passie over de vaak schrijnende situatie in en zijn reizen naar de Filipijnen en vooral over zijn band met de kinderen en hun fami lies. 'Je wordt stil van wat je daar meemaakt', aldus Jan. „Het is alle maal begonnen met pater Ted Bandsma, die op 23-jarige leeftijd als missionaris naar de Filippijnen vertrok. Hoe ik met hem in contact kwam? Nou, ik was nogal een lezer en in de jaren zestig las ik in het tijd schrift 'Katholieke Illustratie' een oproep om lectuur te sturen naar zusters, missionarissen en zendelin gen. Ik meldde mij aan en kreeg onder andere het adres van pater Ted Bandsma. Het andere adres was van een erg conservatieve Kapucijner pater. Hij kon het bloot in de latere Nieuwe Revu niet waarderen, dus door dat adres ging een streep", lacht Jan. „Na verloop van jaren had ik eens een briefje bij mijn pakket naar pater Ted gedaan met de tekst 'Als je vakantie hebt, kom langs, de koffie staat altijd bruin'. En ja hoor, in 1970 stond hij hier voor de deur. Mijn vrouw wist van niks en was hevig verbaasd toen ze de deur opendeed en hij de vraag stelde: is de koffie bruin? Wie is die geiten- breier dacht ze. Zo gauw hij zich voorstelde als Ted Bandsma was het goed natuurlijk." Jan Swart had altijd gewerkt als vertegenwoordiger bij een fabriek in huishoudelijk papier. Toen de bui tendienst werd opgeheven, Jan was toen 57, kreeg hij de reiskriebels. In '86 pakte hij zijn koffer en vertrok met een dienstmaat ('moe had geen zin') naar Indië waar hij in de oorlog gelegerd was. 'Maar ik wil ook even naar de Filippijnen', had hij zijn reis genoot al ingeseind. Zo gezegd, zo gedaan en na een hoop omzwervin gen en vertraging kwam het tweetal op Manilla aan. Helaas op de lucht haven geen spoor van pater Bandsma. „Maar met een papiertje met zijn adres en ons steenkolenen- gels zijn we bij een kerk in Manilla terechtgekomen. Na lang bonken en bellen zwaaide de deur open en een pater met een lange pij en grijze baard opende. Ik gaf hem het adres van Bandsma, we kregen een bed, lekkere douche en eten en drinken en ik had mijn Edammer kaas als souvenir in de tas. De volgende maakte Ted Bandsma me wakker! De Spaanse pater, Jesu Ariëtta, die met die pij en baard, is nog altijd een vriend en er is al menig Edammer kaasje die kant opge gaan." Uiteindelijk bereikte Jan Swart dan samen met Bandsma het kleine, armoedige dorpje Villaverde, beho rend tot de armste gebieden rond om Manilla. Dit was de thuisbasis van pater Bandsma, die daar uitein delijk 26 jaar van zijn leven heeft gezorgd voor de inwoners. Vier jaar geleden is Bandsma overleden. De missionarissen en zendelingen deden goed werk en namen de zorg van zo'n 50 weeskin deren op zich, voorzagen het dorp van een school, radio- en televisie zenders en een grote coöperatie. „In totaal ben ik nu 14 keer geweest. Deze winter was de laatste keer." En volgens Jan blijft het daar bij hoewel zijn vrouw Ria vanuit de keuken toeroept: welnee, hij gaat heus wel weer, hoor! In zijn reisver slagen veel over bezoeken aan zie kenhuizen waar hij het leed van de kinderen wat probeerde te verzach ten met de knuffels die hij mee bracht. Er zijn diverse mensen en organisaties die de stichting Ted Bandsma een warm (financieel) hart toedragen, zoals onlangs de gift van 3000 euro van Keer op Keer Heiloo. Ook het schoolcomplex werd regel matig door Jan bezocht waar met hulp van stichtingsgeld deze winter nog vier nieuwe klaslokalen opgele verd zijn. Inmiddels zijn al honderd kinderen met hulp van de stichting gaan studeren, waarvan er één al is gepromoveerd op Harvard. Het is nu zelfs zover dat een afgestudeerde ('stichtings') arts hulp kan bieden aan een ernstig misvormd Filippijns kind wiens moeder hulp zocht bij de stichting. Zo snijdt het mes aan twee kanten. „Ik kan de garantie geven dat geld komt via de stichting altijd op zijn plek komt. Ontwikkelingswerk is het allermoeilijkst, want er wordt overal geplukt. Mijn ervaring is dat hulp via missionarissen en zendelin gen altijd goed terecht komt. Reizen door ons naar de Filippijnen worden uit eigen portemonnee betaald, iedere gestorte euro gaat recht streeks naar de Filippijnen zonder kosten! Dat is ook te danken aan de nieu we voorzitter van het bestuur van de stichting, Jos de Groot. Iemand die goed op de financiën let en wiens broer in de Filippijnen bestuurslid van de stichting daar is en contro leert wat er met het geld gebeurt. Met een tafel vol foto's en nog stof voor uren vertellen is het gesprek ten einde en overhandigt Jan nog gauw het formulier met de gegevens over de stichting. Wilt u ook een kind 'adopteren'? Voor slechts 145,- per jaar spon sort u al een kind, inclusief oplei ding, schoolkleding en boekengeld. Dit jaar worden 82 kinderen gesponsord. De stichting heeft uw geld dus hard nodig om het werk voort te zetten. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met Jan Swart, Kapellaan 3a in Heiloo, tel. 072- 5051477. U kunt een bijdrage over maken op Rabobank Heiloo reke ningnummer 1205.13.730 t.n.v. Stichting Pater Ted Bandsma Villaverde. Jan Swart temidden van 'zijn' Filippijnse kinderen. Eigen foto HEILOO - Klussen en klusjes in huis en tuin blijven altijd, maar kunnen op een bepaald moment te zwaar worden. Ook regelmatig terugkerende taken als eten koken en strijken zijn een blijvende belasting. Daarom is ouder worden in het huis waar u al heel lang woont soms niet gemakke lijk. Om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen geeft WonenPlus ondersteuning waar mogelijk. In de nieuwe brochure staat alles op een rijtje. Voor klusjes in huis en tuin, die maximaal een uur duren is er GraagGedaan en GraagGedaan Junior. Daarbij kan het gaan om het ophangen van een schilderijtje, het vervangen van een stekker, gras- maaien in de tuin, het vegen van paadjes, het opruimen van afgeval len bladeren en nog heel veel meer. Voor grotere klussen als het oprui men van zolder, rommelkamer, gara- gë en tuin of voor het leegruimen en verplaatsen van kasten is er KlussenPlus. Dit soort grote klussen worden uitgevoerd door enkele jonge mensen met een begeleider, die een paar uur werken tegen een kleine vergoeding. Als zelf eten koken (een tijdje) niet meer gaat kunnen vriesvers maaltijden worden besteld of kan in één van de verzor gingshuizen in Heiloo (Overkerck, de Loet) of Limmen (de Cameren) een warme maaltijd worden gebruikt. De nieuwe WonenPlus brochure kunt u opvragen of opha len bij het Trefpunt, Abraham du Boishof 2, tel. 072-5331297.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 5