'Eén loket voor iedereen die een steuntje in de rug nodig heeft' MCB psychologisch adviesbureau Serenade voor Klazien Beets-Boot H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 Wethouder Ouderkerken vertelt over zijn toekomstbeeld Het huidige stelsel van wetten en regelingen komt te vervallen UITKIJKPOST 28 JUNI 2006 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 100 euro ex. BTW. Voor aanmelding: De Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Foto: Mario Sacksioni De Kuilenaar 45 in Heiloo, tel. 072-5339208, email: info@mcbadviesbiireau.nl of www.mcbadviesbureau.nl HEILOO - 'Je moet iedere dag met jezelf leven' Dit is de insteek van Marianne Corne-Bakker. Samen met een collega-psychologe runt zij het psychologisch adviesbureau MCB. MCB ondersteunt mensen en/of orga nisaties bij vragen op het gebied van persoonlijke ontwikkeling, loopbaan begeleiding en beroepskeuze. „We geven mensen inzicht in hun persoon lijke kenmerken en maken ze bewust van hun gedrag. Is iemand extrovert of introvert bijvoorbeeld. Wil iemand het graag bij het oude vertouwde laten of houdt hij/zy van veranderingen? Door mensen inzicht te geven in hun eigen karakter en bewust te maken van hun gedrag begrijpen ze de dingen beter.", aldus Marianne. Verschillende settingen MCB werkt in verschillende settingen. Bedrijven en organisaties vragen bijvoorbeeld vaak om advies. Marianne: „Er is veel aandacht voor oplei dingseisen en via de ARBOwet voor arbeidsomstandigheden maar nog te weinig aandacht voor de mens zelf.".Wanneer kunnen zij MCB inschake len? Om te beoordelen of iemand geschikt is voor een functie, als iemand vastloopt in zijn baan of wanneer mensen binnen een team niet met elkaar overweg kunnen. Steeds meer mensen komen in aanraking met burn-out, gemiddeld 10% van alle werkende mensen. Dat is onvoorstelbaar veel. Hun energiebalans is dan verstoord en dan loopt men vast. Mensen die een goede baan hebben en een leuk gezin en zich op een bepaald moment toch ongelukkig voelen. Die denken: is dit het nou? Al deze verschillende situaties krijgt MCB voorgelegd. Dan wordt aan de hand van zijn of haar persoonlijke kenmerken gekeken hoe het verder moet. Past dit werk wel bij diegene? Past hij of zij wel in dit team? Ook in de privésfeer wordt hulp gevraagd bij MCB. Dan gaat het om particulieren die problemen hebben binnen hun relatie of met hun beroepskeuze. Door middel van trainingen wordt mensen geleerd op welke manier zij met hun gedrag om kunnen gaan. Marianne: „Je bent nu eenmaal wie je bent, je neemt je zelf mee. Ieder mens is anders en heeft een andere gedachtengang. Hierdoor ont staan vaak misverstanden. Wanneer mensen zich bewust zijn van hun per soonlijke kenmerken kunnen ze hier beter mee om gaan." Via psycholo gisch onderzoek worden analyses gemaakt. Hiervoor worden vragenlijsten gebruikt en psychologische tests. Aan de hand van de analy se geeft Marianne adviezen. Bijvoorbeeld binnen de relatiesfeer. Vrouwen zeggen vaak „hij begrijpt me niet en hij luistert nooit". Als dit komt omdat men op een verschillende manier met informatie omgaat, gebaseerd op een verschil in persoonskenmerken, geeft dat veel misverstanden en ruzie. Inzicht hierin maakt dat beiden begrijpen waar dit aan ligt en daardoor kunnen ze op een betere manier communiceren. Inzicht is een cadeautje Marianne heeft zelf lange tijd in het bedrijfsleven gewerkt. „Daar zag ik mensen die zich ongelukkig voelden. Dat vond ik zo zonde. Toen besloot ik te gaan studeren, psychologie. Ik heb een tijd bij een psychologisch adviesbureau gewerkt maar die hielden ermee op.Toen begon ik voor mezelf. Marianne heeft erg veel plezier in haar werk en is van plan er nog heel lang mee door te gaan. „Je bewust zijn van je persoonlijke kenmer ken en je gedrag is een cadeautje, dat is zo prettig. Het liefst zou ik ieder mens dit inzicht willen geven. Dat voorkomt zoveel onbegrip en misver standen. Mensen hebben allerlei filters in hun hoofd, als ze die leren weg te halen krijgen ze letterlijk en figuurlijk meer ruimte. Ter ere van haar zeventigste verjaardag werd mevrouw Beets-Boot verrast met een serenade door Muziekvereniging Eensgezindheid uit Heiloo. Foto: Mario Sacksioni HEILOO - Bent u met liefde mantelzorger voor uw zuster, maar put het zorgen u uit? Heeft uw gezin ondersteuning nodig bij de opvoeding van een kind? Wordt u geconfronteerd met extra zorgen omdat uw vader begint te dementeren? Wilt u aanpassingen aan uw woning omdat u wat slecht ter been wordt of is huishoudelijke hulp gewenst? Met deze en soortgelijke vragen en wensen kunt u vanaf 1 januari 2007 terecht bij één gemeenteloket. Bij dat loket kunt u informatie inwinnen, maar ook hulpvragen indienen. En als het aan wethouder Ouderkerken van de gemeente Heiloo ligt, hoeft u niet zelf meer naar de zorgverlenende instanties, maar dan regelt de gemeente dat voor u. Alle Nederlandse gemeenten krijgen per 1 januari 2007 te maken met de invoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning, kort weg de Wmo. Zo ook de gemeente Heiloo en wethouder Ouderkerken is degene die zich sterk maakt voor een goede vertaling van deze nieuwe wet naar de praktijk. Hij legt uit: „De rijks overheid wil met de nieuwe wet de onderlinge sociale verbanden her stellen. Ze wil af van het systeem allerlei middelen beschikbaar te stel len, zonder dat hiervan goed zicht baar wordt dat ze de zelfredzaam heid van de gebruikers vergroten." Het huidige stelsel van wetten en regelingen - met ondermeer de Welzijnswet, de WVG en de AWBZ - komt per 1 januari te vervallen. Eén van de bezwaren van dat stelsel was, dat er geen instantie was die de regie had of voor een vangnet zorg de wanneer er iets mis gaat. De nieuwe wet regelt dit wel. Doordat de gemeente een spilfunctie gaat vervullen tussen enerzijds de aan bieders van zorg en aan de andere kant de burgers die zorg nodig heb ben, is een betere afstemming mogelijk en worden de beschikbare financiële middelen optimaal benut. Wethouder Ouderkerken vindt dat belangrijk omdat alleen op die manier gegarandeerd kan worden dat de hulp terechtkomt bij degene die het ook echt nodig heeft. Het rijk biedt gemeenten een grote mate van vrijheid bij de invoe ring van de Wmo. Dat is mooi, want de praktische uitvoering van een dergelijke omvangrijke wet is voor een gemeente geen eenvoudige opgave. Maar wat verandert er nou eigen lijk concreet voor als bewoner van de gemeente Heiloo? Wat gaat u van de nieuwe wet merken? Hoogst waarschijnlijk merkt u daar in eerste instantie nog niet eens zo veel van. Als u bijvoorbeeld nu al een huis houdelijke hulp heeft, zal de gemeente Heiloo er alles aan doen om er voor te zorgen dat diezelfde vertrouwde hulp bij u kan blijven komen. Maar iemand die volgend jaar via de Wmo een scootmobiel krijgt, zal merken dat de gemeente graag wil weten hoe intensief dit voertuig wordt gebruikt. „De persoonlijke situatie en zelf redzaamheid van iemand die onder steuning vraagt zal van invloed zijn op de zorg die hij of zij ontvangt van de gemeente. Per klant wordt beke ken wat er nodig is aan zorg. In het ene geval is maaltijdvoorziening vol doende. In een ander geval is dat bijvoorbeeld een mix van hulp in de huishouding, een scootmobiel en een woningaanpassing. Er ontstaat met de invoering van de Wmo dus zorg op maat." licht de wethouder toe. Zeker is dat de gemeente de bewoners die nu of in de toekomst hulp nodig hebben in welke vorm dan ook, tot steun wil zyn en zoveel mogelijk tegemoet wil komen. De wethouder benadrukt: „By het bedenken hoe we dat het beste kunnen regelen, willen we de inwoners van Heiloo nadrukkelijk betrekken, want zij gaan van de faci liteiten gebruik maken en zij moeten er optimaal van kunnen profiteren." Op 3 juli houdt de gemeente daar om een avond waarop inwoners van Heiloo kunnen meepraten over de inrichting van het Wmo-loket van de gemeente Heiloo. Een avond om uw stem te laten horen en een kans om de bevlogen wethouder Ouderkerken te horen uitleggen: „Eén loket, waar je per soonlijk advies krijgt en waar je echt geholpen wordt. Zo moet het zijn!" vrijwilliger zeer betrokken bij het- wel en wee van de leden en dona teurs van de meer dan honderdjari ge muziekvereniging. Maar ook bui ten de vereniging is zij zeer actief betrokken als vrijwilliger voor ver schillende verenigingen. Er zijn door haar inzet dan ook maar wei nig Heilooërs en instanties die Klazien Beets-Boot niet kennen, al was het alleen maar uit de tijd dat zij nog melkboerin was of de melk zaak in Heiloo had. HEILOO - Ter ere van haar zeventigste verjaardag werd afgelopen maandag mevrouw Klazien Beets-Boot verrast met een feestelijke serenade aan haar voordeur door Muziek vereniging Eensgezindheid uit Heiloo. Klazien is al sinds 1944 actief betrokken bij Eensgezindheid. Daar begon zij op de cornet bij haar vader, de toenmalige secretaris van de vereniging. Ze begon bij de drumband en is later overgestapt naar het orkest op de bugel. Inmiddels is zy al 27 jaar penning meester en nog steeds een zeer actief muzikant en bestuurslid. Zo geeft zy haar kleinkinderen Jordy en Rhino Beets nog regelmatig les. Ook is zij actief betrokken bij de organisatie van concerten van de vereniging en beheert zij nog steeds de uniformen en het secretariaats archief. Daarnaast is zij als actieve

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 5