'Ieder mens is uniek, Optreden Mannenkoor dus dé oudere bestaat niet' in GGZ Kapel Aanpassing bijdrage Graag Gedaan Junior H E I L O O VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD 14 Wat te doen met aanvragen voor UMTS- masten? En dan tenslotte in het kort nog de volgende onderwerpen: Bedrijventerrein Oosterzij wordt 'gerevitaliseerd' WMO- verordening aangenomen 4 OKTOBER 2006 UITKIJKPOST HEILOO - Op 8 oktober zal aan de kerkdienst die om 10.00 uur begint in de Kapel van de GGZ medewerking worden verleend door het Alkmaars Christelijk Mannenkoor, onder leiding van Wim Broer en met aan de piano Nana Metoni. Voorganger in deze dienst is dominee Marius Braainse. De dien sten in de Kapel hebben allen een bijzonder karakter. In de eerste plaats doordat de liturgie is aange past aan de kerkbezoekers, die vaak afkomstig zijn van de GGZ instellin gen, maar ook de Kapel zelf draagt draagt bij aan een bijzondere sfeer. Dat zal zeker het geval zijn nu het Alkmaars Christelijk Mannenkoor meewerkt en tevens de gemeente zang zal ondersteunen. HEILOO - Graag Gedaan Junior is één van de projecten van Stichting Ouderenwerk Heiloo. Jongeren doen op aanvraag klusjes bij ouderen; bijvoor beeld grasmaaien, tussen tegels onkruid wieden en bladblazen of harken. In de winter na een sneeuwbui trekken ze er op uit om by veel mensen de stoep of het pad weer begaanbaar te maken. Ook stofzui gen van de woning of van de auto is een prima klus voor een jongere. De jongeren zijn in de leeftijd vanaf 14 jaar en hebben naast school nog allerlei bezigheden; zoals sporten en een baantje. Daarnaast willen ze zich ook nog inzetten voor de ouderen en daar kan Heiloo trots op zijn! Om deze vrijwilligers te blyven motiveren is een aanpassing van de financiële bijdrage op zyn plaats. Vanaf 1 september wordt deze by- drage 3,- in plaats van 2,- en daarmee is het bedrag gelyk aan dat van Graag Gedaan door volwasse nen. Voor informatie kunt u terecht bij centrüm Het Trefpunt van Stichting Ouderenwerk Heiloo, Abraham du Bois-hof 2, tel. 072- 5331297. meter van verkocht. Ook lijken de ondernemers van de Oosterzij nog niet hard te lopen. Een en ander gaf voeding aan twijfels die by alle par tyen in de gemeenteraad bleken te leven. Toch ging tenslotte een ruime meerderheid akkoord met het collegevoorstel. Heiloo-2000 en de NCPN waren tegen. De NCPN had 'op dit moment geen vertrouwen in dit project, dat op een zeer wankele basis berust' en Heiloo-2000 stem de 'met tegenzin' tegen. De plannen zijn goed, maar de onderbouwing is onvoldoende, aldus John Daas. Aan het eind van de vergadering sneed de NCPN by monde van Willem Gomes een gevoelig onder werp aan door met een motie te komen over UMTS-masten. In deze motie verzocht de NCPN om inge diende en nieuwe verzoeken tot plaatsing af te wijzen totdat er meer duidelijkheid is over de medische gevolgen van deze masten. Aangezien de motie tijdig aan de andere politieke partyen was toege zonden, kwamen er overwogen reacties. Eerst van René van Splunteren van de WD, die aangaf aan de motie geen behoefte te heb ben. Hy wees op een schrijven van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van vorige week, waar in aan gemeenten wordt geadvi seerd om met plaatsing van zulke masten akkoord te gaan. Heiloo- 2000-woordvoerder Tymen Valkering sprak van een 'lastig onderwerp', waarby deskundigen elkaar helaas tegenspreken. Valkering had van de GGD Noord- Kennemerland te horen gekregen dat het op dit moment niet mogelijk is om hierover gezaghebbende uit spraken te doen; voor uitspraken over schade op langere termijn zou onderzoek met een looptyd van zo'n 20 jaar nodig zijn. Valkering beval aan om masten niet in druk bevolkte woonwyken te plaatsen. Martha Klein van GroenLinks kon een eind in het betoog van Valkering meegaan en wees er op dat nu eenmaal veel mensen prijs stellen op 'de geneugten van de mobiele telefonie'. Elly Beens van het CDA gaf aan dat haar party behoefte heeft aan een bredere informatie en discussie over dit onderwerp. Dit was ook de insteek van Hil Peperkamp namens de PvdA. Zet als gemeente de proble men en de huidige inzichten op een rij, discussieer daarover in de raads commissie en wellicht ook in de gemeenteraad en geef tot dan geen toestemming voor plaatsing van nieuwe masten. Deze insteek bleek ook het college voor te staan. Namens het college zei wethouder Jacob Ouderkerken dat dit gevoelige onderwerp in de samenleving veel onrust veroor zaakt, dat het college de twijfels deelt en het onderwerp serieus wil nemen. Er komt een eigen gemeen telijke notitie, die de grondslag kan vormen voor een discussie in de Heilooër politiek. Aan de motie van de NCPN had het college geen behoefte. Bij de gemeente liggen nu twee vergunningaanvragen voor umts-masten: die blijven liggen tot dat de Heilooër politiek een lijn heeft bepaald. Met de insteek van het college gingen alle politieke partyen akkoord, behalve de NCPN, die vasthield aan haar eigen motie. De raad gaf zijn goedkeuring aan de zogenaamde categoriale ver goeding voor chronisch zieken, gehandicapten en ouderen voor het jaar 2006. Net als vorige jaren zal het gaan om een bedrag van 225 euro per rechthebbende. De raad ging akkoord met het instellen van een Programmaraad voor Multikabel. Hierin heeft de Heilooër Alfred Cahn zitting op voordracht van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen ANBO. En: De raad ging akkoord met het stemmen in een willekeurig stemlo kaal. Dit betekent dat, al bij de Tweede-Kamerverkiezing van 22 november, gestemd kan worden in elk stembureau in onze gemeente! HEILOO - Het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft besloten vanaf 2005 de subsidiëring stop te zetten van de activiteiten van het Nationaal Comité waardoor onder meer de viering van de Dag van de Ouderen in het geding kwam. Maar dit heeft de plaatselijke ouderenorganisaties van Heiloo er niet van weerhou den om ook in 2006 in Heiloo De Dag van de Ouderen te vieren. Op zaterdag 30 september was de zaal in het Trefpunt dan ook vol, inclusief het college van bur gemeester en wethouders. Officieel werd deze dag geopend door wethouder Veger van ouderen beleid. Hy vertelde hoe de gemeente voor de totstandkoming van een nieuw ouderenbeleid naar de oude ren zal toegaan. In de toespraak van burgemeester Romeyn, getiteld: 'Samen ouder worden in Heiloo' benadrukte hy dat Heiloo een gemeente wil zijn waar het voor iedereen prettig wonen is, maar het trekt juist die 75-plu,ssers. Daar legt het gemeentebestuur zich niet bij neer, het is juist belangrijk dat de generaties met elkaar in contact bly ven. Uit de Dag van de Ouderen is daarom de Dag van de Generaties voortgekomen. En* daarbij past de Generatiemix: via activiteiten treffen der wees erop dat het college als uitgangspunt heeft dat er geen achteruitgang mag zijn voor cliën ten. Maar het is, aldus Ouderkerken, nog niet zeker of dit uitgangspunt voor honderd procent kan worden waargemaakt. Daarover worden thans, ook in regionaal verband, nog berekenin gen gemaakt. Het betoog van de wethouder was voor Heiloo-2000 tenslotte overtui gend genoeg om de motie in te trek ken. Een amendement van de WD inzake redactionele aanpassingen en een motie van de coalitiepartijen WD, CDA en PvdA inzake evaluatie werden breed gesteund en door het college overgenomen. Hierna werd de Verordening voorzieningen maatschappelijke ondersteuning met algemene stemmen aanvaard. Wethouder Rob Opdam (WD) moest alle zeilen bijzetten om de raad te overtuigen dat er een zoge naamde grondexploitatie moest komen voor het opknappen, 'revita liseren', van het bedrijventerrein Oosterzij. Een grondexploitatie is een overzicht van uitgaven en inkomsten, nodig om te kunnen beginnen met werkzaamheden. Die werkzaamheden staan beschreven in een beeldkwaliteitsplan van het bureau BügelHajema, en hierover heeft de wethouder al verscheidene overleggen gehad met ondernemers van de Oosterzij. Zo moet er een andere verkeersgeleiding komen en moet het parkeren verbeterd wor den. Van de ondernemers wordt ook een financiële bijdrage verwacht. Doordat een subsidie is ontvangen van de provincie, is er druk op de ketel gekomen, want die subsidie vervalt als niet binnenkort wordt begonnen. Bijdragen worden ook verwacht vanuit de exploitatie van het nieuwe bedrijventerrein Boekelermeer, maar daar is nog geen vierkante Wethouder Veger vertelde over de totstandkoming van het oude renbeleid. Foto Mario Sacksioni Elke maand is er een vergadering van de gemeenteraad van Heiloo. Deze maand was dat op maandag 2 oktober. Van deze ver gaderingen doet Roelof Bos verslag in de Uitkijkpost. Bos was tot april 2006 wethouder van Heiloo (voor de PvdA). grootouders en kleinkinderen elkaar. Een andere activiteit die by de Generatiemix past, is volgens de heer Romeyn het initiatief van de bibliotheek om 'het geheugen van Heiloo' vast te leggen voor ons en onze kinderen, en hun kinderen. De belangrijkste aanleiding voor het ontwikkelen van een nieuw oude renbeleid is een aantal externe ont wikkelingen, zoals de vergrijzing en de komst van de Wet maatschappe lijke ondersteuning. De ouderenbon den, Stichting Ouderenwerk Heiloo In zijn verga dering van maandag avond, 2 oktober, heeft de gemeente raad van Heiloo het eerste officiële document vast gesteld ter invoe ring van de WMO, de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, namelijk een Verordening voor- z i e n i ng e n maatschap- p e 1 i j k e ondersteu ning. Deze verordening, die een regionaal karakter heeft, geeft een juridisch kader voor de uitvoering van de WMO. Praktische vragen worden hierin nog niet geregeld, zoals de vraag hoe de WMO financi eel zal uitpakken voor cliënten en hoe dit met name bij de huishoude lijke hulp zal zijn, want dat is de nieuwe taak die de gemeenten er op 1 januari 2007 by krijgen. Heiloo-2000 diende hierover een motie in, waarin gevraagd werd om de garantie dat na 1 januari aan cli ënten hiervoor geen eigen bijdrage wordt gevraagd als dat nu ook niet het geval is, en dat, als nu wel een eigen bijdrage wordt gevraagd, deze na 1 januari niet hoger wordt vastgesteld. Over deze motie ont spon zich een debat tussen fractie voorzitter John Daas van Heiloo- 2000 en wethouder Jacob Ouderkerken (PvdA). De wethou- en de gemeenteraad hebben aange drongen op een nieuwe nota oude renbeleid (laatste nota dateert uit 1997). Het doel is een visie te presenteren voor het ouderenbeleid voor de jaren 2006-2009. Ieder mens is uniek, dus dé oudere bestaat niet. Ouderen voe len zich vaak niet oud en spreken over 'de oude dame van hiernaast', ook al zijn ze zelf ouder. Na de pauze was er gelegenheid het college vra gen te stellen en daar werd flink gebruik van gemaakt.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 162