Egmondse beHOEDers weer in hun element Update reisverslag van A/lirïam Terlien officiële Höedenopzetting, waarbij alle leden, verzameld op het podi um, zichzelf gelijktijdig de hoed opzetten. Lid worden van het gilde heeft wel wat voeten in de aarde. Zo kunnen alleen zittende leden een nieuw lid aanbrengen en deze wordf pas geaccepteerd na een meer dan grondige ballotage: „We gaan op huisbezoek bij de kandidaat, want we willen weten wat voor vlees we in de kuip hebben, maar doorslag gevend is: Heeft de man een deug delijke hoed?", aldus Gerbrand Groot, lid van de Raad van Wijze Hoeden. Hij geeft desgevraagd toe dat het hele gildegebeuren zoals hij het zelf formuleert „een flinke knipoog naar de leut" bevat, maar dat neemt niet weg dat er wat regels zijn om rekening mee te hou den. Een belangrijke regel luidt: „Tijdens het hoedenseizoen moet elk lid - op straffe van een boete van 2,- zijn hoed dragen tijdens gildevergaderingen, plechtigheden, recepties en bij het betreden van de openbare weg, tenzij hij in sport- of werkkledij is, of vanaf windkracht 7." Groot voegt daar met een lach nog aan toe: „Zonder hoed buiten de deur, dat wordt zelfs door niet- leden bij het Gilde gerapporteerd." Het gilde, dat in 1998 werd opge richt, wordt van schrikkeljaar tot schrikkeljaar bestuurd door een driekoppige Raad van Wijze Voorzitter Kees Borst krijgt de Pauwhoed opgezet Hoeden waarbij de Pauwhoed de functie van voorzitter bekleed, de Bolhoed staat in voor de financiële en secretariële kant van de zaak en de Buishoed tenslotte is ondervoor zitter en ceremoniemeester. De leden van het 'Gilde der beHOEDers' komen jaarlijks drie maal bijeen, tijdens de Hoeden- opzetting rond Allerzielen, de Hoedenafzetting vlak voor Pasen en daarnaast nog tijdens een jaarver gadering en een zomeractiviteit. Recent reisde het Egmondse gilde, dat voornamelijk bestaat uit Egmonders maar daarnaast ook leden heeft die afkomstig zijn uit Heiloo, Castricum, Bergen en Heerhugowaard, af naar de baker mat van het gilde in het Belgische Zottegem. „Het is vooral een hele leuke groep mensen. Naast het feit dat we het dragen van een hoed willen bevorderen, gaat het ons er eigenlijk alleen maar om dat we het gezellig hebben met elkaar." En natuurlijk zullen ze elkaar - bij een spontane ontmoeting ergens in het winderige Egmond - volgens de regels der kunst begroeten, mis schien wel met 'het lichten van de hoed'. „Dat is nou eenmaal zoals de voorkomendheid het vereist", stelt Groot vast. De komende maanden zult u ze weer prominent op straat tegenkomen als het aan hen zelf ligt. Het hoedenseizoen is namelijk zondag 5 november officieel ingeluid en de twintig leden van het 'Gilde der beHOEDers' hebben hun gelofte hernieuwd. De komende zes maan den zullen zij zich buiten de deur alleen nog maar vertonen mét hoofddeksel. Een principekwestie, want de heren willen niets liever dan de hoed terugbrengen in het straatbeeld. Hoeve Overslot in Egmond aan den schilderij met daarop de afbeelding Hoef was de sfeervolle plaats van van alle leden, dat ze zelf schilder handeling. Aanwezig waren alle den onder leiding van een Bergense leden, daarnaast een aanzienlijk kunstenaar. Een indrukwekkend aantal geïnteresseerden én een vier- stuk dat in de verte wel wat doet tal nieuwe leden die dezelfde mid- denken aan de Staalmeesters van dag zouden worden geïnstalleerd. Rembrandt. De bijeenkomst startte met de fees- Maar het belangrijkste moment telijke onthulling van een groot van de bijeenkomst was wel de Leden van het 'Gilde der beHOEDers' toasten op een goed hoedenjaar Miriam Terlien uit Heiloo is al weer wij besteed aan een school in zes weken in Thika, als ze de redac- Kiandutu. Gratis onderwijs tie van de Uitkijkpost een mailtje voor kinderen van drie stuurt met haar ervaringen in de tot zes jaar uit de Afrikaanse stad. Een half jaar gele- sloppenwijken, den spraken we haar al, voordat ze De school is een met haar vriend Wytze, naar Afrika initiatief van vertrok. Nu vond ze het tijd om het CRC en haar dorpsgenoten en (potentiële) door onze sponsors op de hoogte te brengen bijdrage van alle ontwikkelingen. konden ze snel starten. „Thika is een middelgrote stad nabij Wij hebben Nairobi met heel veel (aids) wezen, gezorgd voor Samen met vier andere vrijwilligers schoolbanken, werken wij in het Child Rescue schriften, potlo- Centre (CRC) een opvangtehuis voor den, boeken speel- weeskinderen. Momenteel wonen goed en papier. Een dag hier 19 kinderen, allemaal afkom- later zaten er tien stralen stig uit een van de sloppenwijken de kinderen in de klas. van Thika. Voor veel weeskinderen Als het goed ver is helaas geen plaats in een opvang- loopt worden er tehuis. Deze kinderen zwerven door nog twee de sloppenwijk of door de straten lokalen van Thika, alleen of met broertjes afgehuurd en zusjes. Ze proberen op allerlei zodat er manieren aan voedsel te komen en straks meer om hun zorgen en pijn te vergeten dan vijftig raken veel kinderen aan het lijm- kinderen snuiven. Hun toekomst is vaak net onderwijs zo somber als die van hun ouders, krijgen, een leven zonder opleiding in de Ook het nieuwe sloppenwijken met een zeer kleine tehuis van CRC kans daar ooit uit te komen, had onze hulp nodig. Ongeveer één keer per week bezoe- Door onze bijdrage kon ken wij de grootste sloppenwijk van de bouw weer verder gaan, Thika, Kiandutu. We brengen daar maar nu hebben we toch nog circa voedselpakketten rond en gaan 2000 euro nodig zodat straks ruim Wilt langs bij familie van de kinderen veertig kinderen een dak boven hun u het CRC alsnog spon- van het CRC. Vaak zijn dit oma's of hoofd, eten en onderwijs kunnen soren? Maak het bedrag tantes die lang hebben geprobeerd krijgen, plus heel veel liefde van alle dan over op postbank voor hun kleinkinderen te zorgen, nieuwe broertjes en zusjes en vrijwil- nummer 1973567 t.n.v. M.J Ze zijn blij met onze bezoekjes en ligers. ledereen nogmaals bedankt Terlien en/of W.A. Niezen. Op wij zijn blij dat we iets voor deze voor de bijdrage!" www.reisnaarkenia.web-log.nl, mensen kunnen doen. Een groot kunt u meer informatie over hun deel van ons sponsorgeld hebben werkzaamheden vinden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 407