Stiching Muziektent Egmond-Binnen Nijenburg in de steigers REGIO 25 Groot Jeu de Boules-toemooi op Kerkplein Meezingen tijdens jeu de boules toernooi Verkoop van de broodjes komt geheel ten goede aan hun clubkas Rommelmarkt op t Dierenduintje UITKIJKPOST 6 SEPTERMBER 2006 EGMOND - Op zondag 10 sep tember organiseert de Stichting Muziektent Egmond- Binnen met medewerking van de 'Sjeu de Binders' op het Kerkplein opnieuw een groot Jeu de Boules-toernooi. Aan dit evenement hebben zich het maximale aantal koppels van vierenzestig aangemeld. Mocht er nog plaats zijn, in ver band met afbericht, is aanmelden op zondagochtend om 10.30 uur bij de organisatie op het Kerkplein nog mogelijk. Het toernooi gaat om 11.00 uur van start. Verwacht wordt, dat omstreeks 18.00 uur de finale wordt gespeeld. Smartlappen en close harmony Ook nu weer kan er tijdens het evenement volop genoten worden van heel veel muziek in de muziek tent. Wegens groot succes vorig jaar treedt opnieuw het Wieringer Meezingkoor, een onvervalst smart lappenkoor, een aantal keren op in de muziektent. Het koor staat onder leiding van Johan Ligthart. Het koor wordt begeleidt door een eigen band. Uiteraard is het de bedoeling dat 'jeu de boulers' en het aanwezige pubhek uit vohe borst met het koor meezingen. Het hoeft niet uit het hoofd, omdat tek sten van de smartlappen ruim voor handen zijn. Verder is er die middag een optreden te zien en te horen van de close harmony (pop) koor: 'Terüious' onder leiding van Olga en Wibert Beukers. Voor de kinde ren is er een groot springkussen aanwezig, waar ze gratis gebruik van kunnen maken. Voor de inwen dige mens is ook gezorgd. De Toneelvereniging 'Spiegel' is aan wezig met een broodjeskraam. De verkoop van de broodjes komt geheel ten goede aan hun clubkas. Uiteraard is de bar die middag ook open. Wat de organisatie betreft zijn alle ingrediënten aanwezig voor een feestelijk en by voorbaat geslaagd Jeu de Boules-toernooi. De laatste tijd staat het landgoed Nijenburg weer volop in de belang stelling. Dit vanwege de renovatie van zowel het landhuis zelf als het terrein er omheen inclusief het gebied rond de Kattenberg aan de overkant van de Kennemer- straatweg. Het landhuis Nyenburg, dat in erfpacht aan de stichting Hendrick de Keijser is Overgedra gen, staat al in de steigers en de rest wil Natuurmonumenten, onder wiens verantwoordelijkheid dit valt, begin volgend jaar stapsgewijs aan pakken. Hopelijk zijn de geschatte kosten, zo'n 530.000, dan mede dankzy onze sponsering (zie inter net!) bijeen gebracht. Door dit alles ben ik nieuwsgie rig geworden naar de geschiedenis van Nyenburg. Tot mijn grote ver bazing ligt het begin niet in Heiloo, maar bij Oudorp, waar graaf Willem de Tweede en zijn zoon Floris in de 13e eeuw een dwang- burcht Nijenburg, ook wel Nieuwburg genaamd, hadden laten bouwen. Toen in 1517 die burcht door Grote Pier was verwoest, wer den de restanten gekocht door een bastaardtak van het huis van de graven van Egmond. Zij gebruikten de steenresten om daarmee huizen in Alkmaar te bouwen. Deze fami lie, die zich toen van Egmond van de Nyenburg noemde, woonde in Alkmaar en heeft rond 1600 een stuk grond gekocht "in de banne van Heyloo." Hier hebben ze dich- bij het huidige Nyenburg een soort vakantiehuis gebouwd. Twee gene raties later heeft ene Gerard van Egmond van de Nijenburg, die getrouwd was met Machteld van Foreest, omstreeks 1710 dit huis veranderd in een groter geheel. Toen hij 2 jaar later stierf nam zijn dochter Maria het huis over. Zij heeft er voor gezorgd, dat huize Nijenburg zo groot werd als het nu is. Toen ze in 1742 kinderloos overleed, had ze haar neef Cornells van Foreest tot erfgenaam benoemd en hierdoor is Nyenburg definitief het eigendom geworden van de familie van Foreest. Toen ik onlangs met de deskun dige IVN gids Paul ten Have ter plekke rondwandelde, kreeg ik veel interessante informatie. Vanwege financiële problemen is er nogal wat achterstallig onderhoud, maar dit zal nu worden aangepakt. De Kattenberg zal weer meer in het zicht komen doordat er rondom zo'n 20 in slechte staat zynde beu ken gekapt zullen worden. Beuken houden het namelyk niet veel lan ger dan 150 jaar vol en zeker niet op dit niet zo vruchtbare oude duinzand. Ook al die resten van bomen gaan weg. Dit is wel jam mer voor die vele soorten padde stoelen, die hier graag tegenaan schurken. Verder wordt de west kant van de Kattenberg weer rond gemaakt en gaat de begroeiing er af, maar daarna worden er bloeien de en besdragende struiken op geplant. De fraaie lindeboom bovenop de berg zal gelukkig blij ven. Over de naam Kattenberg kon ik niets vinden. Ik houd het er dus maar op, dat hij ontstaan is door het zand uit de vyver aan de over kant en dat de naam Kattenberg te maken heeft met de bolle katten- rugachtige vorm van de heuvel. Tenslotte komen er by de Kattenberg weer vandalismebe- stendige zitbanken. Aan de overkant van de straat heeft myn gids me speciaal het Engelse werk, het Sterrebos en de Zondagskrocht laten zien. Het aan de zuidkant gelegen Engelse werk valt vooral op door de kronkelen de, romantische wandelpaden. Het zal goed opgeknapt worden, waar bij ook de oude Battery, een klein verdedigings werkje aan de Zuid- Oost kant weer hersteld wordt. Van hieruit konden ze vroeger naar Ter Coulster wuiven, maar helaas zit Heiloo-Oost er nu tussen.Ook de Comedie, een openluchttheater met zitbanken van gras, waar ooit de toneelgroep Falkland opgetre den heeft, komt weer terug. In het Engelse werk vielen mij vooral de 3 aparte moerascypressen op, die gelukkig mogen blyven staan. Straks komt er extra zand op de wandelpaden, waardoor die ook in natte tijden goed begaanbaar blij ven. Door het uitdunnen van de bomen en een groepsgewijze aan plant van struiken, zoals die in het begin van de 19de eeuw al gebruikt werden, met daar tussen open veld jes en doorkijkjes, wordt het geheel veel opener dan het nu is. Via de Torenlaan wandelden we richting de Zondagskrocht, waarbij ik hoor de, dat deze weg, die ook langs het De Uitkijkpost heeft Anne Mantel bereid gevonden om maandelijks een stuk te schrijven voor deze krant. Anne Mantel is woonachtig in Heiloo en heeft veel stuk ken over het onderwijs geschreven in de Volkskrant en in de NRC. Na zijn pensio nering heeft hy gedurende vyf jaar columns geschreven in het Noordhollands Dagblad, voor de populaire rubriek 'Persoonlijk'. Voor de Uitkijkpost zal Anne interessante onderwerpen, die betrekking hebben op Heiloo en omgeving, aan een nader onderzoek onderwerpen of vanuit een onverwachte invalshoek benaderen. landhuis Nijenburg loopt, zo heet, omdat hy uitkijkt op de Alkmaarse Waagtoren. Links ligt daar eerst het Sterrebos, dat zo heet, omdat de in Franse stijl aangelegde rechtlijnige paden een soort ster vormden. De Zondagskrocht, aan de over kant van de Nijenburgerweg, heet zo, omdat krocht een stuk zand grond is, maar vooral, omdat daar op een tennisbaan lag, die vooral op zondag bespeeld werd. Deze baan is nog wel te zien al is hij nu groen, maar het gravel ligt er nog steeds onder. Het is niet de bedoeling, dat de tennisbaan terugkomt, maar hij zal weer duidelijker zichtbaar wor den. Ik hoop later nog eens wat meer van het afgesloten gedeelte, zoals het huis van binnen met bij voorbeeld het poppenhuis, te mogen bekijken. Graag zou ik u nog twee bij het water, waar vroeger de trekhonden op weg naar Alkmaar water konden drinken. En: Bekyk nog even uit de verte de twee beelden van de Griekse held Herakles, die in de tuin staan. Met deze Griekse 'macho' blijft Nyenburg namelijk niet steken by het jaar 1600 na Christus toen Nyenburg ontstaan is, maar is ook het jaartal 1000 voor Christus van toepassing. CASTRICUM - In augustus kon de rommelmarkt van Kinderboerderij Stichting 't Dierenduintje van wege het slechte weer geen doorgang hebben. De rommelmarkt wordt nu gehouden op zaterdag 9 september van 11.00 tot 15.00 uur. Jong en oud is welkom om te komen snuffelen tussen oude en nieuwe spullen, die verkocht worden voor een leuke prijs. Alles moet weg, dus sla je slag! De opbrengst van de verkoop is ten behoeve van de verzorging van de dieren op 't Dierenduintje. Er is onder andere speelgoed, kleding, gereedschap, huisraad, glaswerk, boeken en nog veel meer te koop. Diverse winkeliers in Castricum hebben nieuwe spulletjes gedoneerd voor de verkoop. Een bezoek aan 't Dierenduintje is altijd de moeite waard Ook als u niet voor de rommelmarkt komtloop eens tussen de dieren, geniet van de vele bloemen en planten in de vlindertuin en de boomgaard. Kinderboerderij 't Dierenduintje kunt u vinden achter het NS-station aan de Duinenboschweg la te Castricum. In geval van slecht weer, zal de rommelmarkt helaas niet doorgaan. Uitgebreide informa tie vindt u op www.dierenduintje.nl. Eisen foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 53