Bibliotheek heeft vernieuwende speerpunten op haar boog Nieuwe gedichtenbundel Rick Elenbaas in de winkel Noordkust Wijnkoperij H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 Pure poëzie van Heiloose bodem UITKIJKPOST 17 JANUARI 2007 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 100 euro ex. BTW. Voor aanmelding: De Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. HEILOO - Sinds vorig jaar stelt het landelijke bibliotheekbeleid dat bibliotheken en gemeenten een vernieuwingsagenda opstel len. Voor de plannen kunnen zij vernieuwingsgelden aanvragen bij de provincie. Ook dit jaar is er door de Openbare Bibliotheek Heiloo een ver nieuwingsagenda ingediend. De plannen liggen op het gebied van laaggeletterdheid, verruiming van openingstijden en aanbod aan culturele kennis. Het project Laaggeletterdheid is nieuw voor de bibliotheek. Nederland telt 1,5 mil joen laaggeletterden, zo'n één op de tien Nederlanders dus. Laaggeletterden, ook wel functioneel analfabeten genoemd, hebben vaak wel enige scholing gehad maar kun nen onvoldoende lezen en schrijven om volwaardig mee te draaien in de maatschappij en in het arbeidspro ces. Annie Timmer, directeur, daarin bijgestaan door bibliothecaris Gert Floor, legt uit wat er gaat gebeuren in het project Laaggeletterdheid. „Je moet het zien als leren lezen op de basisschool en begrijpend leren lezen. Dat begrijpend lezen proberen we met dit project voort te zetten. We gaan een collectie voor volwas senen opbouwen van boeken die goed te lezen zijn door deze groep. Dunnere boeken, met een kortere inhoud, makkelijke woorden en zinsopbouw en over veel praktische zaken. Maar daarmee ben je er nog niet. Probleem is vooral: hoe bereik je deze groep? Je kunt je voorstellen dat veel mensen dit goed weten te verbergen. Maar als bibliotheek heb je de taal om de zelfredzaamheid van mensen te bevorderen en dus ook van de groep laaggeletterden." Bibliothecaris Gert Floor houdt zich voor de bibliotheek bezig met het project laaggeletterdheid en legt uit: „Er zyn ouderen die laaggeletterd zijn, maar ook veel voortijdig schoolverlaters." Annie laat de Herkenningswijzer zien van de stichting Lezen en Schrijven zien. Daarop is op een duidelijke manier aangegeven hoe u lees- en schrijf problemen kunt herkennen. „Er zijn speciale lees- en schrijfcursussen. Dan is het natuurlijk als vervolg daarop nodig dat je als bibliotheek een leeSaanbod hebt", aldus Gert. Voor meer informatie kunt u ook kijken op www.lezenenschrijven.nl. Ontwikkelingen in de maatschap pij volgen in de bibliotheek Ook de openingstijden van de bibliotheek zijn sinds januari ver ruimd. Op dinsdag, donderdag en vrijdag kan men nu van 10.00 tot 17.00 uur terecht. Nu al blijkt dat hier gretig gebruik van wordt gemaakt. „Mensen zitten, nu ook tijdens lunchtijd, met een kopje koffie lekker een krantje te lezen", zo vertelt een tèvreden Annie Timmer. „De functie van de bibli otheek is steeds meer gegroeid naar een organisatie die de ont wikkelingen in de samenleving op de voet volgt én daarop gericht haar materiaal aanbiedt. Dat bete kent dat bijvoorbeeld de bibliothe caris niet alleen maar zorgt voor (hulp bij het zoeken naar) materi aal, maar meer op zijn culturele kennis wordt aangesproken." Gerichter omgaan met de materia len en voorwaardenscheppend zijn, luidt de nieuwe aanpak. De expositie- en andere ruimten in de bibliotheek zullen nu nog meer gebruikt worden om bijvoorbeeld lokale kunstenaars te laten expo seren en/of lezingen te kunnen houden. Foto: Mario Sacksioni Noordkust Wijnkoperij, internet: www.noordkust.nl, e-mail: info@noordkust.nl 'Wijn is een emotie, wijn is een manier van leven'. Wie niet al overtuigd is van deze zienswijze, raakt dat in gesprek met Eric Biesterveld, eigenaar van Noordkust Wijnkoperij te Heiloo. Wat eerst een geliefde hobby was, is eind vorig jaar een eigen onderneming geworden. Omdat gedegen pro ductkennis een vereiste is, heeft Eric zijn wijnbrevet gehaald en opleiding tot vinoloog afgerond. Op 4 november 2006 was zijn eerste proeverij in de Zilte Zoen te Egmond een feit. In april opent hij zijn gloednieuwe win kel in het stationsgebied. „Ik heb de unieke kans gehad om de wijnhandel van Haack en Helder over te nemen. Dat betekent eigen import van een aantal wijnen en al veel contact bij verschillende wijnboeren. Dat zet ik voort door ondermeer wijnreizen om zo de leveranciers en hun wijnen beter te leren kennen." Eric weet wat zowel de oudere als de jongere wijn liefhebber smaakt. Wijn is steeds meer in zwang en de populariteit stijgt nog steeds met acht tot tien procent per jaar. Tegelijkertijd is te merken dat de klant wel wil weten wat er in zijn glas belandt en dat is nou precies wat Eric kan bieden. „Ik wil geen flessen verkopen, maar hét product wijn. Het is enorm leuk om te vertellen over de herkomst van een wijn en met hoeveel liefde een wijnboer zijn wijngaard verzorgt, hoeveel passie erin gelegd wordt." Ook champagne, sherry, port, cognac en kwaliteitswhiskey Eric slaagt er goed in om met zijn proeverijen en cursussen succes te boeken en een persoonlijke sfeer te scheppen. Met een traiteur voor ver fijnde hapjes en een perfecte wijnkeuze weet Eric de juiste snaar bij de bezoekers te raken. „Mijn wijnen komen uiteraard uit de bekende klassie ke Europese landen als Frankrijk (streken als de Loire, Zuid-west Frankrijk en de Languedoc), Italië en Spanje, maar ook wijnen uit de zogenaamde nieuwe wereldlanden als Australië, Zuid-Afrika en Chili zijn te koop." Wijnen kunt u kopen via Internet of straks in de winkel die de sfeer van het genieten van wijn zal ademen. „Het wordt een plek waar een ieder makkelijk binnenloopt, een grote tafel in het midden, af en toe een soort wijninstuif en zeer zeker een persoonlijk advies. Zo kan er ook in de winkel geproefd worden. Wijn moet je proeven, want in een nieuwe auto maak je toch ook een proefrit", zo meent Eric. Ook voor een uitstekende, sprankelende champagne (ook eigen import), port, sherry, speciale kwali teitswhisky's en zelfs cognac is men aan het juiste adres. Bovendien zijn de openingstijden van de winkel verrassend, ondermeer tussen 16.00 en 19.00 uur en nodigen uit om na het werk nog even een lekker flesje voor de avond te halen. Daarnaast zijn er diverse accessoires en cadeau-ideeën te vinden. HEILOO - Zeker geen loodzwa re dramatiek, maar duidelijk wel een licht melancholische ondertoon overheersen de gedichten van de nieuwe bundel 4Via Dolorosa'. De bundel van de uit Heiloo afkomstige Rick Elenbaas bevat werk uit de periode 1999 tot 2006 en ligt vanaf 12 januari in de winkel. 'Via Dolorosa' is eigenlijk niet de eerste bundel van Elenbaas. In 1996 gaf het Bonhoeffer College in Castricum in eigen beheer al een boekwerkje uit met het werk van de toenmalige middelbare scholier. „In die jaren werd ik geïnspireerd door bijvoorbeeld Rimbaud. Ik schreef toen wat meer omvangrijke proza gedichten maar later ben ik beknop ter gaan schrijven. Hoewel tegen woordig het werk van Lernert Engelberts me inspireert, vind ik het belangrijk om een eigen stijl te ontwikkelen en iets nieuws probe ren toe te voegen aan de heden daagse poëzie" aldus Elenbaas. Op twaalfjarige leeftijd begon hij met het schrijven van gedichten, bij voorbeeld over de gevolgen van de verdwijnende grenzen in Europa. Sindsdien is hij altijd blijven dich ten: „Het schrijven van gedichten is zeker gestimuleerd door de litera tuurlessen die ik op mijn middelba re school kreeg. Doordat ik meer dichters leerde kennen en vormen leerde onderscheiden, ontstond vanzelf de behoefte om met stijlen te gaan experimenteren." Elenbaas heeft geen enorm grote productie. Het dichten combineert hij met een baan als ambtelijk secretaris bij de provincie Flevoland. Daaraan vooraf ging een studie Theaterwetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam en nu nog speelt hij regelmatig mee in producties van verschillende thea tergezelschappen. Maar het dichten Elenbaas: "Mijn huidige stijl is te omschrijven als meer anekdo tisch dan de voorgaande zwaardere periode, met een tikje ironi sche humor en licht vervreemdend". Foto: Machteid Wiegmans neemt een belangrijke plaats in zijn leven in: „Mijn huidige stijl is te omschrijven als meer anekdotisch dan de voorgaande zwaardere peri ode, met een tikje ironische humor en licht vervreemdend". Het exact omschrijven van een stijl blijft natuurlijk lastig, maar de gedichten in 'Via Dolorosa' zijn van een pure romantiek. Is hij het levende bewijs van het vooroordeel dat dichters zwaar op de hand zijn? „Ik sta posi tief in het leven en hou van humor, maar ik heb zeker een melancholi sche kant in mijn karakter die ik in mijn gedichten probeer te ontdek ken" aldus de dichter. In Via Dolorosa wordt aan de hand van uiteenlopende gedichten over bekende personen uit de litera tuur, waaronder de jonge Werther, de verliefde Verlaine en de sterven de Socrates, het lijden van de mens op intrigerende wijze in beeld gebracht. Wat de personages met elkaar gemeen hebben, is dat hun muzen eigenlijk onverwacht een verrassend dramatisch effect op hen hebben, in plaats van het gebruikelijke positieve effect. Anders dan de titel doet vermoeden - de Via Dolorosa is de lijdensweg die Jezus moest afleggen naar het kruis - is er geen religieuze bood schap in de bundel te bespeuren. Wel zijn er op een paar plaatsen in de bundel duideüjke verwijzingen te vinden naar de Heilooër wortels van Rick Elenbaas. Voor meer informatie over Rick Elenbaas, zie: www.rickelenbaas.nl. Titel: Dramatisch verlies Eerst werd het veld omgeploegd daarna ingezaaid en volgde het wachten op een mooi groen laken Vervolgens plaatste de gemeente aan weerszijden twee doelpalen en werden lijnen gekrijt Op een zaterdag in augustus liep de hele buurt uit voor het eerste duel van de plaatselijke FC De volgende ochtend in de kerk sprak de pastoor van een dramatisch ver hes.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 5