Van rolemmer tot spreekbeurt: KCA VAN ROLEMMER TOT SPREEKBEURT 14 FEBRUARI 2006 UITKIJKPOST Over papier, GFT- en glasafvalverwerking weten verschillende basisschoolleerlingen in Heiloo al het nodige. Hun omgeving ook, hoopt de Gemeente Heiloo, want dat is wat zij beoogt met het project 4Van rolemmer tot spreekbeurt'. Tijdens een infor matieve en vooral 4coole' excursiemiddag verzamelen de kids informatie voor hun spreekbeurt. De kinderen worden door de Uitkijkpost op de voet gevolgd en kunnen hun verhaal lezen in de krant. Maar u natuurlijk ook, want het is voor ons allemaal belangrijk te weten hoe en vooral waarom we op een goede manier met ons afval moeten omgaan. Op woensdag 31 januari konden vijf leerlingen met eigen ogen zien wat er gebeurt met Klein Chemisch Afval, oftewel KCA. Het is 13.00 uur, als de eerste groep zeven-leerling, Frank van den Brom van basisschool Springschan^, zich meldt bij de afdeling Beheer Openbare Ruimte. Al snel volgen de andere vier journalisten in spe, die ontvangen worden door Rob Reijners, Hoofd Beheer Openbare Ruimte. Het zijn: Floor de Haan (Willibrord), Marik Pannenkoek (De Meander), Heieen Wergers (St. Radboud) en Tessa Reyes (Benedictus). Allereerst gaan de kids het terrein op waar medewerker Hans Tielen hen al staat op te wachten met zijn verhaal over KCA. Klein chemisch afval is afval van huishoudens dat gevaarlijk is voor het milieu als je het zomaar weggooit. Batterijen, medicijnen, verf, lampenolie, kwikthermometers en tl-buizen. Vanwege de schadelijke bestanddelen mogen ze niet bij het gewone afval, maar moeten gescheiden worden ingeleverd. Gevaarlijk afval is afval dat gevaarlijk is voor mens, dier of milieu. Zware metalen, polychloorbifenylen (PCB's) of producten die (landbouw)chemicaliën bevatten, afgewerkte olie, oliefilters, batterijen en accu's. Gemeenten zijn op grond van de Wet milieubeheer verplicht KCA gescheiden in te zamelen. Heiloo heeft aan het Rosendaal haar KCA-depot en verder kunnen inwoners batterijen, injectienaalden en geneesmiddelen bij supermarkten en apotheken inleveren. By wijze van uitzondering mogen de kinderen het depot binnen. ,,We hebben hier allerlei veiligheidsmaatregelen genomen: brandwerende deuren, explosievrije verlichting, een (oog) douche, brandblussers, een lekvrije vloer", laat Hans de kinderen zien. „Dan laat ik mijn tas maar even buiten staan, stel je voor dat ik iets omstoot", merkt één van de kinderen op. Daarna is het snel de bus in, op naar het Afval Energie Bedrijf Amsterdam. ,Als ik maar zo'n witte jas aan en een helm op mag. Dat zou ik zo graag een keer willen", zucht Frank als hij het imposante gebouw binnenloopt. Dat dat zeker het geval zal zijn, vertelt gastvrouw Marit Jekkers, die met haar collega Tom Kind de rondleiding zal verzorgen. Marit vertelt eerst wat er in de fabriek gebeurt, later zal Tom de kinde ren meenemen naar de afdelling Klein Chemisch Afval. De belangrijk ste boodschap in Marit's verhaal luidt, dat er bij het Afval Energie Bedrijf van afval duurzame elektriciteit, warmte en bruikbare materia len wordt gemaakt. Zoveel mogelijk eruit halen en er zo min mogelijk van over houden, luidt het devies. En dan ook nog eens zorgen dat de rookpluimen die uiteindelijk de twee hoge schoorstenen verlaten, haast volledig bestaan uit waterdamp. Vergelijkbaar met de fluitketel dus! Om nog wat cijfers te noemen: er staan elf van dit soort fabrieken in Nederland, slechts 1,3 van alles wat wordt verbrand is onbruikbaar, 85% van alle ingezamelde elektrische apparaten is nog bruikbaar. In de verbrandingsketels is het 1250 graden en 165.000 gezinnen in Amsterdam maken gebruik van de energie die bij dit bedrijf uit afval gemaakt wordt. Hoewel Tessa graag bij de cijfers blijft en over de finan ciële kant van het bedrijf door wil praten, is het de hoogste tijd voor de rondleiding. Gehuld in witte wegwerpjassen, veiligheidshelmen op en dito brillen in de aanslag gaan de kinderen de fabriek in. Een tocht over metalen roostervloeren, langs warme ketelwanden, trappen op en omringd door gigantische buizen doet de jeugdige bezoekers belanden in een spannende kleine ruimte; de kraanmachinekamer. Vanaf een dui zelingwekkende hoogte is de afvalberg te zien, waarboven giga grijpers aangestuurd door de machinisten Kjeld en Frans het vuil met een sier lijke boog richting verbranding transporteren. Dat alle kinderen moch ten proberen de kraan zelf te bedienen is wel een hoogtepunt in de rondleiding. Wel even wat anders dan achter je playstation met de joystick! Dat er in zo'n fabriek toch wel eens wat misgaat bleek wat later toen lift 3, waarin de groep uit Heiloo op weg was naar de contro lekamer, vast kwam te zitten. Gelukkig bleken medewerkers Sjaak en Gairo echte helden en verlosten zij de kinderen na een aantal benauw de minuten. Tot slot was het woord aan Tom die de kinderen vertelde en liet zien waar de zeven miljoen kilo KCA per jaar terecht komt. Eindelijk komt dan het onderwerp 'ontploffen' aan de orde. Tom vertelt dat als de met de spullen die hier opgeslagen zijn onjuist omgegaan wordt, gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. „Ook ontploffingen?", vraagt een leerling. Tom antwoordt: „Ook ontploffingen." Wat bij het depot in Heiloo te zien is, staat hier ook, maar dan in het kwadraat. Tientallen tonnen, bakken en containers met chemisch en gevaarlijk materiaal. Of dat in de spreekbeurten van deze vijf te horen zal zijn is afwachten, maar interessant wordt het zeker!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 18