PCC-leerlingen winnen vmbo-wedstrij den Ter Coulster H E I L O O 19 Vroeger was het een terrein rond een kasteel Meer dan honderd peuters genieten van kleine kangoeroe UITKIJKPOST 14 FEBRUARI 2007. Een heel fraai gebied van Heiloo is het landgoed Ter Coulster, dat hgt tussen de Ke nnemerstraatweg en de A9. Vroeger was het een ter rein rondom een kasteel. Nu staan er twee boerderijen, de Ter Coulster Hof en de Betsy's Hof, in een mooi bosrijk wandelgebied omgeven door veel weilanden. Toen ik me in de geschiedenis hier van verdiepte, ontdekte ik, dat er heel veel gebeurd is in al die jaren, dat het landgoed bestaat. Als ik dit allemaal zou moeten vermelden heb ik niet alleen de hele Uitkijkpost nodig, maar zelfs een heel boek. Vandaar, dat ik me nu tot een aantal belangrijke pun ten zal beperken. Allereerst de naam Ter Coulster. Vaak ben ik namen kwijt en zeg dan in navol ging van Theo Koomen 'namen interesseren me niet, alleen (rug)nummers'. In dit geval kan ik echter moei lijk zeggen 'ik ga het nu hebben over nummer 432 van de Kennemerstraatweg'. Vandaar, dat ik me toch maar in de naam Ter Coulster verdiept heb. Ik blijf het vreemd vinden, dat Ter Coulster niet een nummer heeft aan de Ter Coulsterlaan, maar aan de Kennemerstraatweg. De Tér Coulsterkerk ligt welliswaar aan het eind van de Ter Coulsterlaan, maar behoort niet tot het land goed. De naam Ter Coulster komt waarschijnlijk uit Henegouwen in Zuid-Nederland. Een van de leden van het Henegouwse huis, Willem Gerbrand, kreeg de bijnaam Van den Coulster. Hij is in 1399 gestorven, maar toen was er nog een andere Willem van den Coulster, die in 1408 een stuk grond kocht te Heiloo van Hertog Willem VI van Beieren. Zo is deze Willem Heer van Heiloo geworden en kwam de naam Ter Coulster hier in Heiloo terecht en kregen zijn erfgenamen ook het huidige Ter Coulster in handen. In Zijn opvolger George was getrouwd met Justina van Nassau, een kleindochter van Willem Maurits van Nassau. Hun zoon Willem Maurits heeft in 1730 weer veel gedaan aan de verbouwingen van Ter Coulster. Hierna komt na zijn overlijden in 1743 nog een Jacob van Cats als erfgenaam in beeld, hoewel hij volgens de boe ken helemaal niet tot deze van Catsfamilie behoorde. Toch heeft hij het ver gebracht en - is zelfs burgemeester van Alkmaar geweest. Door sterfgeval len en ruzies in de familie wordt het familiebezit geveild en komt in handen van een Alkmaarse meester-steenhouwer, die mede namens de andere kopers het kasteel is gaan slopen. Ene Gijsbrecht Fontein Verschuir beheerde het landgoed en zag kans in 1808 Ter Coulster te kopen. Hij heeft het landgoed goed beheerd en onder andere bij de stal van het oude kasteel een nieuw kraakte en daarom in 1887 alweer afgebroken moest worden. Deze is toen vervangen door de boerderij, die er nu nog staat. In 1891 is daar ook nog een mooie theekoepel bij gekomen. Na de dood van Giesbert in 1875 ging het landgoed over naar zijn dochter Frederica, die latèr getrouwd is met Van der Feen de Lille, ook weer een straatnaam in Heiloo. Naar een van de dochters van Frederica, die Elisabeth of Betsie heette, is de Betsy's Hof genoemd, de boerderij aan de voorkant van het landgoed. Binnenkort komt in deze boerderij, die nu gerestaureerd wordt, een tak van de familie Van der Feen de Lille te wonen. Hierdoor blijft Ter Coulster letterlijk en figuurlijk in handen van deze familie. Het fraaie landgoed staat nu open voor het publiek. De boerderij wordt al zo'n vijftig jaar door de familie Brouwer de Koning goed gerund. Uit de boedel inventaris van 1746 blijkt, dat er toen aan 'levendig vee' vijf koeien waren, terwijl Ter Coulster nu zo'n 140 koeien rijk is. Zonder een inwo nende burgemeester is er natuurlijk veel meer ruimte voor het vee. Anne Mantel voor Steef Koning. Daarnaast waren er nog twee PCC-leerlingen die in de prijzen vielen: de derde prys in de categorie schilderen was voor Geert Dekker en Maarten Kamp mocht de eerste prys voor bouwtimmeren in ontvangst nemen. Een resultaat waar de school terecht trots op is. Het Espeq is een organisatie waar jonge mensen na het behalen van hun vmbo diploma, opgeleid worden voor een vak in de bouw-, hout-, schilder-, stukadoors- en tegelbranche. Het bedrijf combineert gebruikelijk zyn open dagen met deze populaire vmbo wedstrijden, wat natuurlijk meteen een prima methode is om potentieel talent te spotten. Eigen foto komen diverse burgemeesters van Heiloo en Alkmaar voor. Na de dood van Gysbert in 1838 kreeg zijn weduwe, mevrouw Fontein Verschuir-de Dieu, Ter Coulster in handen en zij verkocht het later aan haar jongste zoon Giesbert Cofnelis. Ook deze is een poos burge meester van Heiloo geweest. Deze Fontein Verschuir heeft het buiten huis van 1810 in 1854 weer afge broken en op de fundamenten van het vroegere kasteel een boerderij laten bouwen, die vanwege het niet goed geprepareerde hout uit het Ter Coulster bos aan alle kanten REGIO - Op vrijdag 2 februari nam het Petrus Canisius College deel aan de regionale vmbo-wed- strijden die jaarlijks worden georganiseerd door opleidings- bedrijf Espeq. Geert Dekker veroverde de derde prijs schilderen. 1517, toen Maria van den Coulster de eigenaresse was, is het daar gebouwde kasteel door de Gelderse Friezen verwoest. Het is vrij snel hersteld en mevrouw Van den Coulster heeft het gebied aan haar kleinzoon Gerrit van Zuylen van Nijevelt overgedragen. Daarna is het landgoed in handen van veel erfgenamen gekomen. Belangrijk is, dat de familie Van Cats, waar hier een straat naar vernoemd is, na veel juridische procedures in 1622 eigenaar van Ter Coulster is geworden en wel in de persoon van Theophilus van Cats, die er zelf ging wonen en alles goed heeft opgeknapt. woonhuis laten bouwen. In deze familie Fontein Verschuir, waarnaar terecht een straat vernoemd is, De Uitkykpost heeft Anne Mantel bereid gevonden om maandelijks een stuk te schrijven voor deze krant. Anne Mantel is woonachtig in Heiloo en heeft veel stuk ken over het onderwijs geschreven in de Volkskrant en in de NRC. Na zijn pensio nering heeft hij gedurende vijfjaar columns geschreven in het Noordhollands Dagblad, voor de populaire rubriek 'Persoonlijk'. Voor de Uitkijkpost zal Anne interessante onderwerpen, die betrekking hebben op Heiloo en omgeving, aan een nader onderzoek onderwerpen of vanuit een onverwachte invalshoek benaderen. Aan deze wedstrijden wordt door vrywel alle VMBO-scholen in de regio deelgenomen. Hoewel de concurren tie dus byzonder groot is by dit eve nement dat een voorronde vormt voor de landelijke wedstrijden later dit jaar, ging het PCC naar huis met de eerste drie prijzen in de categorie metselen: de eerste prys ging naar Bob Koopman, de tweede prijs naar Bart Jansen en de derde prys was HEILOO - Isabelle Uiterwaal gaf op vrijdag 9 februari (voor de peuterspeelzalen) en op zaterdag 10 februari in Bibliotheek Heiloo in totaal acht voorstellingen van dertig minuten rond het boek 'Kleine Kangoeroe'. 'Kleine Kangoeroe' is gekozen als Prentenboek van het Jaar en stond dan ook centraal tijdens de Nationale Voorleesdagen. Het gaat over Mama Kangoeroe die een probleem heeft. Het is groot en zwaar, maar ook heel lief en het friemelt de hele dag aan haar vacht. Kleine Kangoeroe is te groot om nog in mama's buidel te zitten, maar hoe komt ze er uit? Meer dan honderd peuters genoten ademloos van deze voorstellingen. Foto: Mario Sacksioni

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 19