Spectaculaire opgravingen in Kennemerland Selfline kapperscursussen Scouting Akersloot wil nieuw gebouw Mattheus Passion Themamiddag voor mensen met kanker en hun naasten: bestraling Castricuml05 geeft reischeques weg Gilde Castricum biedt voorlezers REGIO Verdwenen dorp Smithan teruggevonden? KORTOM Verkopen op de voorjaarsmarkt adressen heilüo WWW. tófcf.nl UITKIJKPOST 7 MAART 2007 REGIO - Selfline heeft zich in 15 jaar ontwikkeld naar zestig locaties in Nederland. Naast de beginners- en gevorderdencursus haarknippen is er de cursus Haar: snijden en Opsteken Vlechten. Dit jubileunyaar geeft Selfline maandelijks 15% korting op een kappersartikel uit de Selfline shop. (Oud)cursisten kunnen waardebonnen winnen door te vertellen over hun huidige kappersactiviteiten. Informatie: www.selfine.nl. Tel. 015-3618033. LIMMEN - De provincie Noord- Holland heeft opgravingen laten uitvoeren op het terrein De Krocht in Limmen. De archeolo gen troffen opvallend veel middeleeuwse grondsporen en vondsten aan. Op dinsdag 20 februari heeft Menno Dijkstra (projectleider opgra vingen en verbonden aan de Universiteit van Amsterdam) de resultaten van de opgravingen voor het eerst gepresenteerd. Aan het licht kwam een middeleeuwse platte landsnederzetting langs een verdwe nen weg. Was dit wellicht het dorp van een edelsmid, waar de tiende- eeuwse plaatsnaam 'Smithan' naar verwijst? Uit duizenden grondsporen konden zo'n 80 gebouwen en 70 waterputten gereconstrueerd wor den. Bijzondere vondsten zijn een graf van een 21 tot 24-jarige man uit de 8e eeuw, aanwijzingen voor de AKERSLOOT - Als de raad van de gemeente er mee instemt kan scouting Akersloot een nieuw gebouw gaan realiseren. De scouting is zelf met een plan gekomen om een nieuw clubge bouw te ontwikkelen zonder dat hier gemeenschapsgeld voor nodig is. De financiële middelen worden opgebracht uit de bouw van vijf nieuwe woningen. De raad buigt zich op 22 maart in de carrousel over het plan. Het huidige gebouw van de padvinders aan de Koningsweg is dringend aan ver vanging toe. De financiële middelen zijn hier echter niet voor aanwezig bij de scouting zelf. Om deze reden heeft de scouting een plan ontwik keld dat uitgaat van de verplaatsing van het gebouw en de herontwikke ling van de vervolgens vrijgekomen locatie. Het plan omvat de bouw van een geheel nieuw scoutingver- blijf aan de verlengde Roemersdijk in combinatie met de oprichting van AKERSLOOT - Een introductie op de Mattheus Passion, één van de grootste scheppingen van de menselijke geest. Dit is het onderwerp van een lezing door Drs. Govert J. Bach. Ingegaan wordt op de theologi sche en literaire achtergrond van het werk. Het ontstaan en de lithurgische situering in het Leipzig van die tijd. Behandeld worden de tekst en samenhangende theologie, de cul tuur van de barok en de retorica. Aandacht wordt gegeven aan ont vangst en beleving ervan bij de luisteraar. Wanneer kwam de Mattheuspassion in iemands leven en welke rol is hij daar gaan spe len? Hoe laat Bach deze muziek psychologisch werken? Zijn de the ma's puur theologisch of univer seel van aard? Is de Mattheuspssion een 'inwijding'? De typische plaats die deze muziek in de Nederlandse cultuur inneemt. Verschillende uitvoeringsaanpak. Misschien tijd voor een kleine cd vergelijking. We werken vanuit een dvd met digitaal beeld en geluid. De lezing wordt gehouden in de Dorpskerk aan het Dielofslaantje in Akersloot op zondag 11 maart aanvang 14.30 uur. Toegang 7,50 inclusief koffie of thee. Telefonisch reserveren: 0251- 312598. Bach studeerde theologie en psychologie in Leiden, Amsterdam en Nijmegen en werkt op het grens vlak van psychotherapie en spiritua liteit in de GGZ. Houdt zich bezig met de therapeutische werking van de muziek van Bach, Mozart en Mahler en verricht promotieonder zoek naar de 'beleving van de Matthauspassion in Nederland'. vgf woningen op het vrijgekomen terrein: twee kavels aan de Koningsweg en drie vrijstaande woningen aan de S. Pauwellaan. ZoWel de bouw van het clubgebouw als voor de woningen aan de S. Pauwellaan zijn strijdig met het bestemmingsplan. Voor beiden moet vrijstelling worden verleend respectievelijk op basis van artikel 19 lid 1 en artikel 19 lid 2. Het bestemmingsplan maakt de oprich ting van de twee woningen aan de Koningsweg mogelijk. AKERSLOOT - Op zaterdag 17 maart wordt er in 't Kruispunt, Mozartlaan IA in Akersloot een voorjaarsmarkt gehouden waarop men allerhande zaken als boeken, platen, cd's, glas-in-lood- en tiffany-objecten, zelf gemaakte kaarten, enzovoort te koop kan aanbieden. Zij die dat zelf willen doen, kunnen zich aanmelden bij Jet de Boer, tel. 0251-314219. Ook kunnen de organisatoren dingen voor u verkopen, maar dan gaat de opbrengst naar de tweede Ronde Akersloot, die daarmee hun projecten in Oeganda en Nepal steunen. Hiervoor kunt u uw spulletjes op vrijdag 16 maart tussen 16.00 en 17.00 uur in 't Kruispunt afgeven. De volgende dag is de voorjaarsmarkt van 10.00 tot 16.00 uur geopend. REGIO - Het Medisch Centrum Alkmaar (MCA) en de Regionale Thuiszorg (RTZ) organiseren een serie van acht themamiddagen over kanker, die uitsluitend bestemd zijn voor mensen met kanker en hun naasten. Deze middagen staan los van elkaar en kunnen afzonderlijk bezocht worden. Bij iedere bijeen komst is een deskundige aanwezig. De zesde bijeenkomst heeft als thema: bestraling. Ongeveer vijftig procent van alle kankerpatiënten wordt behandeld met radiotherapie (bestraling). De heer Uppelschoten, radiotherapeut-oncoloog in het MCA, gaat in op wat bestraling pre cies is, de werking ervan, en de eventuele bijwerkingen. Een ander onderwerp is de manier waarop de patiënt de bestralingsperiode zo goed mogelijk kan doorkomen. Uiteraard is er volop gelegenheid voor het stellen van vragen en uit wisselen van ervaringen. Deze bij eenkomst vindt plaats op dinsdag 13 maart van 14.00 tot 16.00 uur in de bibliotheek De Mare, Laan van Straatsburg 2, Alkmaar. De zaal is open vanaf 13.45 uur. Koffie en thee staan dan klaar. Aan het bijwo nen van deze middag zijn geen kosten verbonden. U lmnt zich aan melden bij de balie van patiënten voorlichting (037) van het MCA, tel. 072-5483500. activiteiten van een edelsmid in de 9e eeuw en een grote opslagschuur uit de 10e eeuw. De boerenerven met de huizen, schuren en waterputten lagen tussen circa 800 en 1250 aan een verdwenen landweg. De erven werden in de loop van de eeuwen tel kens een stukje verplaatst. Uiteindelijk is na de Middeleeuwen op het terrein nog één boerderij overgebleven, de hui dige stolphoeve 'De Westert'. Er was sprake van relatief grote land bouwbedrijven, waar men melkrun- deren hield en gewassen als rogge, gerst en tarwe verbouwde. Voor de aanvoer van een deel van de beno digde producten, zoals maalstenen, wijn, aardewerk en ijzer was men afhankelijk van aanvoer van buiten af. Het lijkt erop dat de nederzetting in de tiende eeuw een centrale func tie voor de omgeving vervulde, in de vorm van een groot landbouwbedrijf (een hof) van de Hollandse graaf Dirk II of van de abdij van Egmond. Uit de tiende eeuw dateert namelijk een uniek gebouw in de vorm van een grote tweeschepige schuur. Rond 1000 verandert het verkave lingspatroon op 'De Krocht', moge lijk door een reorganisatie van grootgrondbezit. De erven liggen vanaf dan in west-oostelijke rich ting, wat nu nog zo is. Tegen het einde van de twaalfde eeuw is de weg verdwenen. De bewoning con centreert zich langs de aloude door gaande route aan de oostzijde van 'De Krocht'. Na circa 1250 is de bewoning verschoven tot buiten de opgravingsgrens. Het volledige rapport is de downloaden op www.aacprojectenbureau.nl. WTSIAGM;WÉ Luisteraars kunnen mening over Castricuml05 geven. Eigen foto CASTRICUM - Op de website castricuml05.nl kunnen luiste raars de komende twee maan den hun mening over het stati on geven in een speciale enquête. De enquête hevat een twintigtal vragen over de muziek en informatie die het radiostation uitzendt. Invullers ontvangen als dank een reischeque van 15,- en daarnaast worden twee luisteraars extra beloond met een reischeque van maar liefst €100,-. Sander Verschoor, hoofdredacteur van CastricumlOö over deze enquête: ,,We hebben de laatste jaren een flink aantal verbete ringen en aanpassingen doorgevoerd in de muziek en informatie waardoor het aantal luisteraars is gestegen. We ontvangen dan ook veel positieve reacties op onze muziek en informa tie. Met deze enquête willen we de mening van onze luisteraars meten en uiteraard maken we de uitslag van de enquête na afloop bekend". U kunt Castricum 105 op uw radio op de volgende frequenties ontvangen: In de ether uiteraard op 105.0 FM en op de kabel op 104.5 FM (in Bakkum en Castricum) of op 89.0 FM (in Limmen, Akersloot of op De Woude). CASTRICUM - Iedereen heeft in zijn of haar leven de magie van het verhaal ervaren. Misschien tijdens het voorlezen voor het slapengaan, opgerold in de dekens luisteren naar het verhaal. De krant, een goed boek of een leuk verhaal of gedicht lezen is voor veel mensen een dagelijkse bezig heid. Maar soms kan het lezen pro blemen gaan geven en lyken de let ters steeds kleiner te worden. Daarom heeft Gilde Castricum een groep enthousiaste vrijwilligers klaarstaan die het leuk vinden men sen voor te lezen, dit kan individu eel by iemand thuis of in groepjes. Belangstellenden die zelf voorgele zen willen worden, of mensen in hun nabyheid hebben die voorgele zen willen worden, kunnen contact opnemen met de Sector Vrijwilligers Centrale van de Stichting Welzijn Castricum, tel. 0251-656562, vcc@welzijncastricrun.nl. De stich ting is geopend van maandag tot en met donderdag van 09.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 15.30 uur en op vrydag van 09.00 tot 13.30 uur. 4

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 23