Zandzoom richting ideaal "Het eindbeeld bepaalt of je je doelstelling hebt gebaald of niet" HavMiJNU ^nemnhetgroen.info Voorjaarsbijlage 2007 H J* ..riiUi IN HET GROEN bouwen aan het landschap Er is een sterke rol weggelegd voor de gemeente, meent Loman. „Je moet duidelijke richtlijnen stellen om de ontwikkelaar in toom te hou den. Hoe beter de markt, hoe mak kelijker je woningen afzet, hoe slechter het eindproduct. Daar moet de gemeente een sterke rol opeisen. Ze moet voorkomen dat de Zandzoom gaat lijken op bijna alle andere nieuwbouwwijken tegenwoordig. Geen slaapwijk. Groeneweg, de Hoogeweg en de Oosterzijweg. Langs deze 'linten' liggen karakteristieke woningen en boerderijen, die ook behouden moeten blijven. 'Wonen in het groen': een uitspraak waar men niet omheen kan tijdens de realisatie van de Zandzoom, bestaande uit zo'n 2400 woningen. De gemeente maakt het er zichzelf niet makkelijk op. De uitgangspunten van het beeld kwaliteitplan zijn onder meer dat het huidige landschap het uitgangs punt moet gaan „vormen voor een nieuwe ruimtelijke structuur en nieuwe bebouwing. Daarnaast moeten de vier linten, de wegen die op de strandwal zijn ontwikkeld, het woonlandschap gaan dragen. „Wonen in het groen gaat uit van drie punten. De woningbouw, de aansluiting op de A9 en de herin richting van het landelijk gebied." De gemeente kan elk jaar terug kij ken op de 125 gebouwde huizen, daarop kunnen ze de volgende reeks huizen aanpassen. Duidelijk vastgesteld zijn vier woningklassen, die worden gebouwd. 25 procent tot 150.000, 15 procent tot 200.000, 30 procent tot 300.000 en de laatste dertig daarboven. Het topsegment betreft woningen van boven de 500.000,- en het laagste segment is zowel voor starters als voor oude renhuisvesting. „Het wordt een dynamisch proces per jaar",aldus Stijkel. „Het moet uiteindelijk wel praktisch en leefbaar blijven. Het eindbeeld bepaalt of je je doelstel ling hebt gehaald of niet." maar een wijk waar ook voor jonge ren nog iets te beleven is. Dan zoek je het in hogere dichtheden van bebouwing." Marcel Stijkel is stedenbouwkundi ge bij de gemeente en projectleider van de Zandzoom. Hij legt uit hoe het huidige idee ontstaan is. „Het initiatief is door Heiloo opgepakt. Wij wilden voorkomen dat we te dicht naar Alkmaar toe zouden groeien. Zodoende hebben wij de regionale behoefte aan de zuidkant aangepakt met de Zandzoom. De provincie zag een groter plaatje en heeft dit opgeblazen tot de huidige plannen, inclusief een aansluiting op de A9." Stijkel lijkt wel van mening dat er een ideale inrichting kan bestaan. „Ons beeldkwaliteitplan gaat inder daad richting ideaal", zegt Stijkel. „Wij maken de woningbouw inhe rent aan het landschap. De opbrengst van de huizen steken we in het landelijk gebied. Rood voor groen. We willen hout wallen en greppels behouden en versterken, cultuur-historie beleef- baar maken. Het is belangrijk dat de woonwijk een eigen identiteit, een imago krijgt." Niet alleen de bouw, maar ook de infrastructuur wordt aangepast aan het onderliggende landschap. De vier karakteristieke linten, die op de strandwal liggen moeten in karakter gehandhaafd blijven, zodat straks ook de bele ving vanaf de weg prettig is." Met de zojuist genoemde linten bedoelt Stijkel de Westerweg, de HEILOO - Aan het einde van dit jaar staat het gepland: De eerste paal van de Zandzoom. Maar de eerste paal is misschien wel net zo belangrijk als het laatste likje verf. Met de bouw van 125 woningen per jaar kan de gemeente zichzelf telkens corrigeren. Op deze manier zou men moeten uitkomen tot een ideale inrichting van het gebied. Iets wat waarheid kan worden, of misschien een utopische gedachte. Timo Loman (25) is een oud- Heiloëer en onlangs geslaagd aan de Universiteit aan Amsterdam voor het doctoraal examen Geografie en Planologie. Zijn schrijven over leef stijlen in de woningbouw, houdt zich onder andere bezig met de ideale mix van leefstijlen en leefwij- zes in een nieuwbouwwijk. „Een ontwikkelaar kijkt eerst naar de inkomensklassen, naar de leeftijd en naar de huiselijke samenstelling. Ik ben veel verder gegaan, door punt vier, vijf en zes te onderzoeken." Volgens Loman bestaat de ideale inrichting niet. „Ik heb tot mijn 22ste in Ypestein gewoond. Die wijk voegt niet veel toe aan zowel de architectuur als de ruimtelijke kwa liteit in Nederland. Dat mag met de Zandzoom zeker niet gebeuren." Toch heeft hij wel wat ideeën voor de Zandzoom. „Als wijk moet je jon geren willen vasthouden met inte ressante stadshuizen, daarvoor moet je redelijk de lucht in gaan met de bouw. Ook met het oog op de vergrijzing in Heiloo, is het ver standig om in de behoefte van ouderen te voorzien."

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 45