Alles groeit weer, bloeit weer en begint vol verlangen aan een nieuw seizoen. Heeft u al een nestkastje hangen? Het is nu tijd om de tuin in te gaan, de frisse lucht op te snuiven en ai die levenskracht om u heen te voelen Geniet van het nieuwe seizoen! Vo o rj a a rs b i j I a g e 2007 Het is weer lente! - Laat nu het gazon opknappen, onder andere door te verticute- ren en te mesten. Met een spe ciale gazonherstelset (als pakket te koop) komt het grasveld in een paar stappen weer helemaal in orde (zonder spitten!). Ook de graskanten moeten weer wor den bijgewerkt. - Het grasmaaien is weer begon nen. Stel de maaier niet te laag af. Voor de eerste maaibeurten bij siergazon op 3 cm, bij speel- gazon op 4 cm. Daarna respectie velijk op 2 en 3 cm. Strooi het maaisel in dunne lagen tussen de heesters (als mulch) of compos- teer het. Dat scheelt enorm in de hoeveelheid tuinafval die u moet afvoeren. Weg met groene aanslag Een speciale terrasreiniger is heel handig om paden en terrassen vrij van groene aanslag en onkruid te maken. Een terrasrei niger is een hogedrukspuit met een kap die voorkomt dat het vuil tijdens het spuiten overal rondspettert. Veeg na de behan deling bij een klinkerbestrating nieuw brekerzand in de voegen. Dat gaat ook onkruidgroei tegen. Met een gewone hoge drukspuit kunt u ook prima hout reinigen. Het onkruid groeit weer! Dat wordt dus weer eindeloos schoffelen, uittrekken, voegen krabben en afbranden. Meerjarige onkruiden zoals zeven blad, paardenbloemen, kweek- gras, akkerwinde enzovoort, moeten met wortel-en al grondig worden verwijderd, want stukjes wortel die achterblijven lopen opnieuw uit. Trek onkruid liefst alleen tijdens droog weer uit (anders komt er veel grond mee). Als de grond erg vochtig is, is schoffelen beter. Gebruik altijd een scherpe schof fel, maar wees voorzichtig bij de wortels van de sierplanten. Maar het kan makkelijker: maak een stuk grond onkruidvrij en bedek dat vervolgens met een laag organische fabriekscom- post. Dat is gegarandeerd kiem- vrij. Of plant bodembedekkers die het zonlicht zo gaan afschermen dat er niets meer onder kiemt. Kies daarvoor soorten als Pachysandra, kruipend zenegroen (Ajuga), pen ningkruid fLysimachia nummula- ria), bergthee (Gaultheria). Goed gereedschap en gezond verstand Lentesnoei Wanneer de kans op vorst is verd wenen, is het de hoogste tijd om weer in de tuin aan de slag te gaan. Voor veel mensen is snoeien één van de meest lastige tuinklus- sen. Zoveel soorten bomen, hagen, struiken en vaste planten. Wanneer snoei je wat en hoe? Hoewel er op elke regel uitzonde ringen bestaan, hierbij wat alge mene tips en trucs waarmee u in de tuin een heel eind komt. En suggesties voor goed snoeigereed- schap. Want met het juiste materi aal snoei je als een tophovenier! Handige tips Een hovenier weet uit ervaring wanneer hij planten, bomen en struiken moet snoeien. En lastig I maar waar; elke plant heeft zijn eigen gebruiksaanwijzing. Wel zijn er een aantal handige richtlij nen die je kunt aanhouden. Zo snoei je in het voorjaar alleen planten en struiken die pas na 21 juni bloeien zoals de vlinderstruik, rozen en hortensia. I Planten die vóór 21 juni bloeien, bijvoorbeeld Forsythia en Ribes worden bij voorkeur direct na de bloei gesnoeid. Voor het snoeien van groenblijvende en bladverlie zende hagen is mei en half augus tus t/m half september de meest geschikte tijd. Wanneer je het echt helemaal zeker wilt weten, raad pleeg dan internet of een snoei- encydopedie. Daarin staat per plant, boom of struik de beste snoeiperiode. Hoge toppen Het snoeien van hoge bomen, dichte struiken en doorntakken kan soms een echte uitdaging zijn. Gelukkig zijn er handige oplossin gen voor dit jaarlijkse probleem. Er zijn tegenwoordig telescoop- boomscharen op de markt die zelfs de hoogste boomtakken bereikbaar maken. Door de extra lange steel en de slimme technologie snoei je de hoogste bomen als een volleerd hovenier. Tuinwerk in maart Geef al "uw tuinplanten een goede basisbemesting. Vaste planten die in het hart ver oudering vertonen (de groei is daar dan minder), kunnen nu worden gedeeld (gescheurd). Haal ze uit de grond, trek of snij de jonge randdelen eraf, gooi de oude harten weg en plant de jonge delen weer in (nadat de grond op de plantplek is verbe terd met mest en compost). Uw hovenier doet dat overigens ook graag voor u en zorgt dat de border weer prachtig wordt. Slakken alweer bestrijden! Escar- Go is een milieuvriendelijk mid del. U kunt nog bladverliezende bomen en heesters (laten) plan ten. Ze zullen nu extra snel door groeien. Prachtige lentebloeiers Niet alleen krokussen, narcissen en hyacinten zijn nu geweldig mooi. De Forsythia is misschien wel de meest opvallende voorjaars- bloeier. Bij 'Beatrix Farrand' zijn de bloemen liefst 5 cm groot. 'Tetragold' wordt maar 1 m hoog! In rijkbloeiende sierappels (Malus) is een enorme keuze. De vroegste bloeien al in maart, de laatste in juni. De bloem- en vrucht- en bladkleuren variëren enorm, dus kies uw favoriet zorgvuldig. Sierkersen (Prunus): struiken en bomen die wekenlang overwel digend mooi zijn onder hun witte of roze bloementooi. Het krentenboompje (Amelanchier lamarckii) geeft viermaal per jaar plezier. De bladeren lopen warmbruin uit en verkleuren naar groen. Dan volgen witte bloemen, daarna eetbare krenten en ten slotte is er de oranjerode herfsttint van het blad. De sierbes (Ribes sanguineum) is helderrood bij 'Splendens' en diep bloedrood bij 'Pulborough Scarlet'. Zo zijn er nog veel meer. Kan uw tuin mooier? Het is een goed idee om een hovenier naar uw tuin te laten kijken als u die wilt veranderen of vernieuwen. U bent gewend aan uw tuin zoals die is. Daarom is het vaak moeilijk u iets anders voor te stellen, terwijl u dat eigenlijk wel wilt. Wanneer u daarvoor een hovenier inschakelt, zult u gega randeerd worden geconfron teerd met mogelijkheden waar u zelf nog niet aan had gedacht. Een vakkundige hovenier maakt graag een nieuw ontwerp voor u. Ook in de uitvoering wordt de hele tuin vakkundig aangepakt. Een hovenier zorgt dat alles qua ontwerp en gevoelsmatig klopt. Zodat u weer een tuin krijgt waar u plezier in hebt. HG -

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 48