Eerste sprookjesboek voor verstandelijk gehandicapten 'Sprookjesschrijver! is echt het mooiste beroep van de wereld!' nsÊÊ m illlll 'Verstandelijk gehandicapten zijn eerlijk en direct, dat spreekt me aan' 'De wereld in het sprookje moet zo open mogetijk zijn9 **rv" Margaret Bronkhorst tekent vanaf haar jeugdjaren zeer gedetailleerd en romantisch. Foto Mario Sacksioni capte zoon. „Het klikte zo goed tussen Allard en mij, dat zijn vader verbaasd uitriep dat ik mijn beroep was misgelopen" herinnert Margaret zich. Ze gaat enthousiast verder: „Verstandelijk gehandicapten zijn eerlijk en direct, dat spreekt rfie aan. Die middag heb ik dan ook een hele tijd met Allard zitten praten." Nadat de hovenierswerkzaamheden in de tuin van zijn ouders waren afgerond, vroeg Margaret of ze nog eens terug mocht komen om met Allard te gaan tekenen en schilderen. Zo is het alle maal begonnen. Ze liet de jongeman kleuren ecoline uitkiezen en vervol gens gingen ze aan de slag. HEILOO - Er was al wel een kookboek en een woordenboek voor verstandelijk gehandicapten en natuurlijk kon hen worden voorgelezen uit eenvoudige kinderboeken, maar sinds januari van dit jaar is er speciaal voor hen het eerste sprookjesboek te koop. 'Het pad van Goudblokje is een zeer kleurrijk boek dat is geschreven en geïllustreerd door de Heilooër tekenares/schrijfster Margaret van Bronkhorst. Een verhaal in simpele bewoordingen en prachtige kleuren over Goudblokje, haar vriendje Jochum, een krachtige arm, vlinders en dolfijnen. Afkomstig uit het kleurrijk Fries kruideniersgeslacht Poiesz en met psycholoog/schrijver René Diekstra als achterneef, kan het Kaast niet anders of ook Margaret van Bronkhorst (55) is een kleurrijke ver schijning. Klein, tenger en charmant lijkt zij zelf wel een sprookjesfiguur, maar dan wel eentje met een heel bijzonder tekentalent: „Ik heb altijd getekend, vanaf dat ik klein was en eigenlijk heb ik daar altijd wel suc ces mee gehad" vertelt ze. Het tekenwerk uit haar jonge kin derjaren is verbazingwekkend gedetailleerd en romantisch. „In het palijs" schreef de zeven jarige Margreetje van Hettema uit Joure, onder een schattig stripje dat ze had ingestuurd op een wedstrijd in de krant en waar mee ze zelfs een prijs won. kende Allard's vader duidelijk een afbeelding van een sterke, gespierde arm: „Die afbeelding wilde ik graag hebben en daaromheen heb ik uit eindelijk het verhaal verzonnen dat ik in 'Het pad van Goudblokje' hele maal heb uitgewerkt". Wat is er zo bijzonder aan een sprookje voor ver standelijk gehandicapten? „Er moe ten openingen in het verhaal zitten, want een verstandelijk gehandicapte is al enigszins belemmerd, dus is het juist voor hen belangrijk dat de wereld in het sprookje zo open mogelijk is. Sprookjesschrijven is echt het mooiste beroep van de wereld" verzucht Margaret van Bronckhorst. Inmiddels heeft ze Allard uit het boek voorgelezen en „hij vond het mooi en heeft er vreselijk om gela chen." Er is blijkbaar behoefte aan dergelijke boeken Het sprookjesboek werd uitgegeven door de drukkerij van GGZ NH: „Het drukken was ingewikkeld vanwege de kleurencombinaties die nauw op elkaar zijn afgestemd. Na het druk ken moesten alle pagina's worden gelamineerd, waardoor het boekje stevig en afwasbaar werd. Daar zijn de medewerkers van de drukkerij erg lang mee bezig geweest, maar het is zo mooi geworden!" legt de enthousias te schrijf ster uit. tm Terwijl Margaret opgroeide, na een verhuizing naar Amsterdam daar de mulo deed en vervolgens als negen tienjarige aan het werk ging als secretaresse bij een psychologisch adviesbureau, bleef ze altijd teke nen en ontwerpen. Op 24-jarige leeftijd streek ze neer in de Wieringermeer, waar ze in lijn met het ondernemersbloed van haar familie, gedurende tien jaar een eigen modeboetiek had, maar in diezelfde periode was ze ook actief als kostuumontwerpster voor bij voorbeeld de toneelvereniging in Schagen. Toen ze later als receptioniste werk te bij de gemeente Wieringen, werd daar haar schrijftalent geprikkeld. Jaarlijks verraste ze haar collega's met 'het sprookje van de gemeen tesecretarie', een verhaal over aller lei figuren die ze had bedacht rond- Wonderlijk genoeg lukte het haar om Allard zeker twee uur geconcentreerd te laten werken, ter wijl hij gewoonlijk al na tien minuten genoeg had van het schilderen. Ze werkten viermaal samen en tijdens die uren ontstonden prachtige afbeeldingen. Die gebruikten ze bijvoorbeeld om ansichtkaarten van te maken, die Allard vervolgens naar vrienden stuurde. Maar op één van zijn schilderijen her- Ze heeft het boek opgedragen aan 'allen die zich op onschatbare wijze inzetten voor de mens met een verstandelijke beperking' en maakt al plannen voor de toekomst. „De voorraad bij de boekwinkel is al aardig aan het slinken, maar zodra het boek is uitverkocht, komt er een herdruk. Ik wil voorlopig ieder jaar in januari een vervolg uitbrengen, want er is blijkbaar behoefte aan dergelijke boeken voor verstande lijk gehandicapten. Het is te gek dat er niet eens sprookjesboeken voor hen zijn, dus ik ga door!" klinkt het stellig uit de mond van de frêle schrijfster. Op het vervolg van 'Het pad van Goudblokje' moet u wachten tot januari 2008, maar tot die tijd kunt u deel 1 van de serie voor €10,- kopen bij Bruna in winkelcentrum 't Loo in Heiloo. om de namen van haar collega's: „Ze lagen daar flauw om van het lachen" herinnert de schrijfster zich met plezier. In 1991 kwam ze naar Heiloo om zich te voegen bij haar latere echtgenoot, Toon van Bronckhorst, die in Heiloo zijn hoveniersbedrijf had. Vanaf 1999 vormde ze met hem een vennoot schap onder firma tot aan het moment, dat haar man enkele maan den geleden met pensioen ging. De beslissing om het hoveniersvak in te gaan, blijkt nu een omme zwaai in haar leven te markeren. Want het werk voor hun beider hoveniersbedrijf hield niet alleen in dat zij het administra tieve deel voor haar rekening nam maar ook dat ze zonodig een handje hielp bij de werkzaamheden bij hun klanten. Zo kwam ze gedu rende de zomer van 2005 in contact met de familie Van der Poel uit Alkmaar, een ouder echtpaar met een 40- jarige verstandelijk gehandi-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 51