Campings in Heiloo: toegevoegde waarde of overschatte ruimte HEILOO - De campingterreinen van Camping Klein Varnebroek en Camping Heiloo liggen er verlaten bij deze tijd van het jaar. Een enkele caravan heeft zich moeiteloos staande weten te houden deze zachte winter. Wachtend op zijn baasje en smachtend naar een schoonmaakbeurt hoopt dezelfde caravan op een gezellig campingseizoen. Is dat in Heiloo nog wel mogelijk? Vo ojj ail i s.bj j I Chaletpark of verzorgende sector? In het uiterste geval kunnen de campingeigenaren overgaan tot de verandering van hun camping tot een chaletpark. De eigenaar van Klein Varnebroek ziet dit, als echte Heilooër niet zitten. „Het zou voor Heiloo een aderlating zijn als hier hetzelfde gebeurt als in de naaste omgeving", zegt Ranzijn. Hij doelt hiermee op de grote bedrijven die campings opkopen en er chaletpar ken van maken. „Als ondernemer zou dat de makkelijkste en meest lucratieve weg zijn." En Ranzijn kon wel eens gelijk hebben. In Schoorl bijvoorbeeld heeft onderneming Topparken de stacaravans op cam ping Koningshof vervangen door stenen vakantiehuisjes. Hier stelt men dat zo'n stenen vakantiehuisje een prima belegging is. Maak je er zelf geen gebruik van, dan kan je het verhuren. Het bedrijf Topparken is ook bezitter van De Woudhoeve in Egmond aan de Hoef, die hetzelf de lot beschoren lijkt. „Maar ik blijf voorlopig nog praten met de gemeente in de hoop op een goede oplossing", zegt Ranzijn. „Ik ben er zeker van dat de gemeente alles in het werk zal stellen om daartoe te komen." De plannen van de cam pings zijn gericht op de verzorgen de sector. „Niet alleen Heiloo, maar heel Nederland vergrijst. Over tien jaar is bijna een kwart van Heiloo 65+. Ik ben van mening dat er op dat moment niet genoeg aanbod is om aan de vraag van de ouderen te voldoen. Daarnaast vragen ze ook om kwaliteit. Samen met Bouwfonds en Rabo Vastgoed heb ben we afgelopen jaar de politieke partijen uitgenodigd voor de pre sentatie van een stedenbouwkun dig plan. In dat plan wordt rekening gehouden met de zorg, maar ook met goedkope starterwoningen. Er zijn politieke partijen geweest die niet op ons aanbod zijn ingegaan, dat vind ik jammer." Tevens kijkt Ranzijn met een knipoog naar het verleden. „Op deze gronden stond vroeger een agrarische bestem ming. De gemeente heeft ze toen tertijd zelf aangekocht en weer ver kocht." Nog steeds het beste met de klanten voor Over de laatste vergadering van de commissie grondzaken konden beide campinghouders gematigd positief zijn. Het CDA en de PvdA gaven aan dat ze constructief wil den meedenken aan de invulling. De WD wil dat de gemeente de regie krijgt, mocht er over worden gegaan tot bouw. Ranzijn: „Het lijkt Over de levensvatbaarheid van beide campings in Heiloo is het laatste woord nog niet gespro ken. De eigenaars zijn er al tijden over uitmaar de gemeente buigt het hoofd er nog eens over. Tijdens een vergadering in juni 2006 geeft zij zichzelf twee keuzemogelijkheden. Wel mee werken aan transformatie tot een all-in vakantie naar Turkije kost tegenwoordig. Dat is iets waar wij al een tijdje niet tegen kunnen con curreren." Ranzijn had niet gedacht er nu nog zo mee bezig te zijn. „Wij hebben toen de campinggasten drie jaar van te voren aangegeven dat we mogelijk zouden gaan herstruc tureren. Een aantal van hen zijn direct verhuisd, anderen zijn geble- Het bureau Van Gent Van der Reest heeft dit onderzoek ingesteld met de centrale vraag: 'Welk bestaans recht hebben Camping Heiloo en Cartiping Klein Varnebroek óp de huidige locatie, gelet op hun beperkte omvang en de ontwikke lingen in de recreatiemark?' De con clusies waren treffend. Van Gent Van der Reest is van mening dat er woongebied of niet meewerken aan de transformatie. En dat vraagstuk ligt er nog steeds. Pieter Ranzijn, eigenaar van Camping Klein Varnebroek, gaf een jaar eerder al een toelichting aan de leden van de raadscom missie openbare ruimte. In zijn redevoering bracht hij zijn twijfel over het voortbestaan van zijn camping naar voren. „Ik heb toen al aangegeven dat ik de toekomst somber inzie. We kunnen op geen enkele manier uitbreiden, de con currentie neemt toe en de gasten vragen tegenwoordig om een ander product met een kwaliteits niveau dat bij de thuissituatie in de buurt komt. Dat kunnen wij ze gewoonweg niet geven. Concurreren met all-in vakantie naar Turkije De eerste plannen voor de wijzi ging ontstonden in 2001. „Het wordt steeds moeilijker concurre ren met campings met de grootte van Bakkum of Geversduin. Wij merkten dat het aantal seizoens plaatsen terugliep en ook het bin nenhalen van jonge gezinnen bleek een onmogelijke opdracht. Deze doelgroep viert de vakantie tegenwoordig heel anders dan vroeger. Als je ziet hoe goedkoop erop dat de commissie inziet dat dit idee niet zomaar ontstaan is." Toch krijgt de eigenaar van Klein Varnebroek van één van de com missieleden het gevoel dat ze den ken dat hij alles met voorbedach ten rade heeft gedaan. „De wet houder van Heiloo2000 die des tijds over deze zaak ging stuurde toen aan op maatschappelijk ver antwoorde projectontwikkelaars", legt Ranzijn de samenwerking met Rabo Vastgoed en Bouwfonds uit. „Met het oog op die criteria zijn deze ontwikkelaars benaderd." Volgens Ranzijn is dat een goede zaak geweest. Tot het moment des oordeels heeft hij nog steeds het beste met zijn klanten voor. „We zetten ons tot het einde in tot een goede bedrijfsvoering. In 1996 hebben we nog een super-de-luxe toiletgebouw neergezet. Komend jaar huren we een professioneel recreatieteam in, om de kinderen die er nog zijn een leuke vakantie te geven. Tegen de mensen zeg ik altijd dat zolang de camping bestaat we doen voor de mensen wat binnen onze mogelijkheden ligt. We doen ons best om de gemeente te overtuigen, alleen op de goede manier. Voor ons, voor de gemeente en voor de gast. Volgend jaar bestaan we veertig jaar. Dat feestje maken we geluk kig nog mee." hebben de eigenaren samen met de ontwikkelaars besloten een onaf hankelijk bureau in te schakelen om een deskundig rapport op te stellen. anderingen in de branche zorgwek kend voor de kleine recreatiebedrij- ven in Noord-Holland. ven. De klanten die zijn gebleven hebben nog zes jaar plezier gehad van hun plek. Anderen moesten naar alternatieve campings toe, zoals Schagen. Van wat ik hoor heb ben ook zij hun draai gevonden en zitten ze prima. Er zjjn zeker men sen geweest die mij het in het begin kwalijk hebben genomen, maar heel veel begrepen het uiteindelijk wel." Om de gemeente te overtui gen van de slechte vooruitzichten natie van schaalvergroting en ingrij pende productontwikkeling zorgt volgens het bureau voor voldoende draagvlak om een gezond bedrijf te houden. Daarnaast vindt zij de ver- op de locaties als beschreven geen toekomst is weggelegd als zelfstan dig kampeerbedrijf. Het onderzoek erkent dat de campingbedrijven in een negatieve spiraal zitten en daar zonder ingrijpende maatregelen niet uit komen. Alleen een combi-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 57