Beter af met een huisdier? Twee deskundigen uit Heiloo vertellen Aan de Loet in Heilo'o is het Knaagdierencentrum te vinden. Jovka Pauwels is beheerder van deze opvangplek voor ondermeer konijnen, cavia's, ratten, muizen en hamsters. Elk jaar vangt het cen trum zo'n achthonderd knaagdie ren op, die om verschillende rede nen niet meer bij hun eigenaar kun nen blijven. Deze dieren worden herplaatst. Na een korte rondlei ding langs de logees, waar de vele vrijwilligers druk bezig zijn met het verschonen van de verblijven, ver telt Jovka: „Het is zeker zo dat een huisdier van invloed is op hoe je je voelt. We zien dat bijvoorbeeld bij oudere mensen, die door een ver huizing naar een verzorgingshuis afstand moeten doen van hun dier. Ze zijn daar kapot van. Vaak hebben ze een ouder huisdier en dan valt zo'n afscheid zwaar. Voor veel alleenstaande mensen betekent het iets om mee te tutten en tegen te praten. Maar datzelfde zie je ook bij kinderen. Die vertellen hun gehei men aan hun dier, als ze het moeilijk hebben dan teuten ze even met het konijn. Het kan je gezondheid ook negatief beïnvloeden, hoewel we dat niet altijd zo goed kunnen nagaan. Een voorbeeld is dat hier mensen komen die vanwege aller gie hun huisdier komen brengen. Soms is het niet na te gaan of dat echt zo is. Of de situaties waarin wordt aangegeven dat het dier agressief zou zijn. Dat ligt vaak ook ak van de wereld. Waar vroeger de kat muizen moest vangen, zijn nu t een huisdier tegenwoordig voor nog veel meer vragen gaven twee Een aantal medewerksters van het Knaagdierencentrum. V.l.n.r. Roos, Chantal, Joyce, Maryse, Jovka en Jeanette. Foto: Uitkijkpost Ook werken hier vrijwilligers op therapeutische basis. Mensen beschamen eikaars vertrouwen zo vaak, een dier nooit." Het is duidelijk dat de nauwe band die kan ontstaan tussen hond en mens de gezondheid beïnvloedt. Het hebben van een hond werkt eigen huisdier op bezoek mocht komen. Ook de KCWF verzorgt met enige regelmaat aaiprojecten in bejaardenhuizen. Wanneer er van uit bejaarden- en verzorgingstehui zen of opvangcentra voor jongeren et cetera hiervoor belangstelling bestaat kunnen zij hiervoor altijd contact opnemen met onze redac tie, redactie@kcwf.nl. Bij demente bejaarden is aangetoond dat zij een stuk levendiger werden. Ook bij suikerpatiënten (die slech ter ter been zijn, minder doen) die een hond hadden zie je dat het dagritme verbetert en dat is heel belangrijk bij die groep. Men krijgt meer beweging, de sociale omge ving wordt groter en belangrijker. Dat is sowieso een belangrijk plus punt van het hebben van een hond: je blijft langer actief. Tja, met een hond loop of fiets je toch minimaal een half uur per dag. Bij de trainingen ben je zelfs een heel uur in de weer. Een ander voordeel is het makkelij ker contact maken, want als je je hond uitlaat op het veldje, raak je in gesprek met andere hondenbe zitters. Soms hebben mensen moei te om contact te maken en via de hond lukt dat dan." De voordelen zijn duidelijk, want Judith noemt en passant ook nog alle sporten die je kunt beoefenen met honden en dat zijn er veel. Natuurlijk is hét niet allemaal rozengeur en mane schijn, denk aan de zorg en tijd die een hond vergt, vooral als kinderen een hond willen wordt dat gauw vergeten. De eeuwige discussie over honden poep op straat, in parken en op speelveldjes. Ook nog eens een gevaar voor de gezondheid van de mens door wormen in de uitwerp selen die ziektes over kunnen bren gen. „De maatschappij is steeds minder ingesteld op honden", vol gens Judith. „Dat is jammer, want honden doen veel voor de gezond heid van de mens." Gelukkig biedt Heiloo als een van de weinige gemeenten een groot aaneenge sloten wandelgebied aan, waar honden vrij mogen loslopen, het Maalwater. aan de mensen. Een konijn wordt gezien als een knuffelbeest. Maar konijnen houden helemaal niet van op schoot zitten! Oppakken vinden ze vreselijk en ze gaan tegensparte len. Als je een dier niet goed huis vest, er niet goed voor bent, krijg je er een minder leuk dier voor terug. Een konijn in een te klein hok krijgt hoknijd, gaat zijn hok verdedigen en als je hem dan voer wilt geven kan ie gaan bijten. Bovendien heeft zo'n konijn verder vaak niks te doen, dus is het "hap" als die hand verschijnt. Een ruim hok is dus de oplossing. Of ziektes over kunnen gaan op mensen? Een konijn is vat baar voor vlooien, die kunnen inderdaad ook de mens opzoeken. Verder zijn er schurftvarianten en schimmels, eenvoudig te behande len en niet schadelijk voor de mens. Wat overduidelijk is, is dat een konijn, of eigenlijk elk knaagdier, ontspannend werkt. Zelfs bloed- drukverlagend. We hebben wel eens scholen, met zeg maar, moeilij ke leerlingen op bezoek, je ziet ze dan opbloeien. Judith Moritz van de Kynologendub West-Friesland weet alles over hon den en wat die voor de mens kun nen betekenen. De KCWF is een van de grootste kynologendubs en het werkgebied loopt van Den Helder tot de denkbeeldige lijn Castricum - Oosthuizen en omvat naast West- Friesland ook het noordelijke deel van Noord-Kennemerland. Er zijn vijf terreinen met een clubhuis waar diverse hondentrainingen worden gegeven, van pup-, gedrag- en gehoorzaamheid tot het trainen met flybal en frisbee aan toe. Judith is al jaren instructeur. „Wij vinden het belangrijk om een goed opge voede hond mee te geven. Kennis mee t'e geven over de achtergrond van een hond, want een hond is een hond en geen mens. Je moet in de omgang met een hond duidelijk zijn. Kortom: een hond vindt het prettig om op een leuke manier lei ding te krijgen." stressverminderend en bloeddruk- verlagend heeft onderzoek aange toond. Judith kent verschillende voorbeelden waar huisdieren wor den ingezet met dit doel voor ogen. „Er zijn 'Aaiprojecten' in zieken- en verzorgingshuizen in Engeland en Amerika, maar ook in Nederland. Daar ziet men dat de patiënten en bewoners opeens vooruitgang boe ken, zeker als hun Ik heb 16 jaar gewerkt met blinden geleidehonden. Blinden missen het dag- en nachtritme. Door de hond ben je verplicht om bepaalde uren aan te houden in verband met slapen, eten, uitlaten. Het mag duidelijk zijn: Het hebben van een huisdier, of dit nou een kat, hond, muis of konijn is, doet iets met je. Wilt u meer informatie over het knaagdierencentrum of de Kynologendub, kijkt u dan op respectievelijk www.knaagdieren centrum.nl of www.kcwf.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 72